b

Metalový manuál

23. února 2009 v 13:23 | Lúmenn |  hudba...

Naše maminka projevila přání, že se konečně chce vyznat v metalu. Už ji nebavily naše přednášky, když prohlásí o Stratovarius, že jsou black metal nebo když u poslechu Nightwish tipuje, že jde o nu metal. Proto jsme jí stvořili prezentaci, nazvanou metalový manuál, kde jsme já, Finn a sestra v jednoduchosti popsali všechny hlavní metalové žánry a doplnili je o obrázky a ukázky písní. Pro mamku to byl skvělý studijní materiál a už se ve znalostech tvrdé hudby zlepšuje. A tak jsem si řekla, že převedu prezentaci do textu a nabídnu ji čtenářům svého blogu pro vzdělávání rodičů, kamarádů či příbuzných. No - a tady to máte:).

Chcete se vyznat v žánrech tvrdší hudby?


Tak pro vás je stvořen náš manuál!


Pozn.: není vhodné pro hopery, diskanty, šampony, avonky a lidi se slabým srdcem


Rock

Začneme tím nejměkčím - rock se vyvinul z rock'n'rollu někdy v průběhu 70. let. Je tvrdší a progresivnější. Hlavním nástrojem je samozřejmě elektrická kytara. Mezi nejznámější interprety patří: The Doors, Pink Floyd, Led Zeppelin, Queen a The Slade. V dnešní době se těší stále velké oblibě a i dnešní interpreti zůstávají věrni oldschoolu - např. The Darkness.

The Darkness - It is just me
Podžánry rocku
- mezistupeň rocku a metalu - hard rock (Black Sabbath, původní tvorba Metallicy, z moderních interpretů Lordi)


Deep Purple - Smoke od the water


- specifickým žánrem je japonský rock - tak zvaný j-rock (The Pillows, Flow, Bump of Chicken, Beat Crusaders)

Flow - GO!!!

- gothic rock se sice nazývá rockem, ale vyvinul se spíše smícháním punku a smysluplné melodie (Bauhaus, Sisters of Mercy, Xiii.století)


XIII.století - Mistr a Markétka


Punk
Punk se dá charakterizovat jako tvrdší rock s nepříliš melodickým zpěvem, texty poukazují na společenské problémy a kritizují kdeco, z tohoto důvodu je punk většinou čistě undergroundový žánr - i když stále populárnější u mládeže.

Zástupci žánru - Sex pistols, Mudhoney, The Cure, Visací zámek, Vypsaná fixa

Visací zámek - Známka punkuPodžánry punku
- velice rozšířený mix punku a rocku - punk rock se svými zástupci Green day, New found glory, SUM 41, Blink 182

Green day - American Idiot- post-punk je předchůdce již zmíněného gothic rocku, typickým zástupcem je třeba Siouxee and the Banshees

Siouxsie and the Banshees


- grunge - agresivní vyřvávání svých emocí do mikrofonu, které k dokonalosti dovedla Nirvana


Nirvana - Heart Shaped BoxMetal
Lidé chtěli tvrdší a tvrdší hudbu a hard rock už nestačil - a tak vznikl metal, hudba tvrdá jako kov. Je to jeden z nejvariabilnějších hudebních žánrů, dá se v něm najít melancholické melodično i drsný skřetí řev, ale nikdy nechybí základní nástroje - elektrická kytara a baskytara, bicí a do toho všeho krákorá zpěvák či zpěvačka. Podžánrů existuje velké množství, proto každému bude věnována samostatná stránka


Heavy metal
Jeden z prvních metalových žánrů používá ve většině písní jen základní nástroje a výrazný výhradně mužský vokál. Typickými zástupci jsou Iron Maiden, Manowar, Saxon, AC/DC a Kiss.


Heavy metal or no metal at all (v překladu - heavy metal nebo vůbec žádný metal) autorem výroku je kapela ManowarIron Maiden - Two minutes to midnightGlam metal
Co se týče zvuku, je glam metal totožný s heavy metalem, podstatný rozdíl nacházíme pouze v image. Zatímco k heavy metalistům patří kožené kalhoty, náramky, stahováky, ostny a glády, glam metalisti jsou zmalovaní, oblečení do barevných neslušivých hadrů - jednoduše řečeno vypadají jako kurvy páté cenové kategorie. To vše aby co nejvíce provokovali-což se jim většinou povedlo a tak je zakazovali jak na běžícím páse. Představiteli žánru jsou Twisted Sister nebo Crazy Horses.


Twisted sister - I wanna rock

Power metal

Začal jako první používat i symfonické nástroje (housle, klavír, flétna), v textech se dají nalézt odkazy na historii nebo fantasy literaturu. Objevují se delší melodické pasáže - melodie je v podstatě základem žánru, stejně jako dalších z něho vyvinutých (viz. dále)
Hammerfall, Rhapsody, Tobias Sammet's Avantasia, Blind Guardian, Stratovarius


Avantasia - The Scarecrow

Speed metal


Power metal puštěný dvakrát tak rychleji = speed metal. Vokály jsou dovedené do extrémních výšek, hra na nástroje je zběsile rychlá - prsty se míhají na kytaře tak rychle, že nejsou pouhým okem zachytitelné. Přesto zůstává zachována melodie i fantasy či historické texty.
Dragonforce, Helloween


Dragonforce - Black Fire

Symphonic metal

Jak již název napovídá, skladby tohoto žánru jsou velice melodické, objevují se opět netradiční nástroje a mužské vokály nahrazují ženské. Texty jsou filozofičtější a melancholičtější. Skalní příznivci metalu tento žánr neuznávají pro jeho něžnost.
Nightwish, Within Temptation, Evanescence, Epica, Tristania


Within Temptation - Aquarius

Pagan, viking a folk metal

Hudba navazuje na tradiční starověké nástroje, pagan metal vychází z tradice Keltů, zpívá o jejich bozích a slavných vítězstvích, zatímco viking metal opěvuje statné seveřany. Folk metal oslabuje roli tvrdých kytar a má mnohem více melodických pasáží na jiné nástroje.
Pagan a viking: Finntroll, Týr


Týr - Regin Smiour

Folk: In Extremo, Korpiklaani
In Extremo - Herr Mannelig

Elektro metal

K tradičním metalovým nástrojům se na konci devadesátých přidává syntetizátor a objevuje se pro metal do té doby neznámý zvuk. V dnešní době se dá rozlišit více žánrů elektro metalu (synthetic, dance), ale pro zatím malé zastoupení kapel je zařazení nepřesné.
Oomph!, Luca Turilli, The Birthday Massacre


The Birthday Massacre - Blue

Nu metal
Kromě nepostradatelných metalových nástrojů se opět objevuje syntetizátor, v písních najdeme mixované a remixované pasáže, místo zpěvu rapovou recitaci.
Typickými představiteli jsou Linkin Park a Korn, méně typickým pak třeba Marilyn Manson


Korn - Freak on a leash

Industrial metal

Tvrdá, syrová hudba, drsné texty, image špinavého zakouřeného velkoměsta. Hodně pracuje s bicími a syntetizátory, kytary jsou ostré a podlazené.
Rammstein, Ministry


Rammstein - Sonne

Thrash metal a Crossover

Thrash metal - surová a rychlá hra na nástroje, punkově laděné texty - celkově zní agresivně
novější tvorba Metallicy, In Flames, Annihilator

Metallica - St.Anger

Crossover - méně surový, povaha textů zůstává, často doprovázený atypicky laděným zpěvem (death, black - viz. dále)
Systém of a Down, Slipknot

System of a down - BYOB

Black metal
Vyznačuje se typickým vysokým hrdelním zpěvem, znějícím jako gobliní skřehotání, hudba je rychlá, tvrdá a agresivní. K image black metalistů patří krev, obrácené kříže a pentagramy, znesvěcování kostelů apod. V melodickém black metalu se střídají pomalejší melodické pasáže s ženským vokálem s rychlým a nesrozumitelným blackovým řevem.
Klasický: Gorgoroth, Crematory, Opeth
Melodický: Ador Dorath, Cradle of Filth


Gorgoroth - Incipt Satan

Death metal
Opět se vyznačuje typickým zpěvem - hluboký hrdelní hlas, skoro až démonický, doplňují podlazené kytary a celkově temná atmosféra.
Arch Enemy, Amon Amarth, Moonspell, Behemoth

Arch Enemy - Revolution Begins

Doom metal
Temná, depresivní hudba, vědomí své vlastní konečnosti, smutné texty o smrti a zkáze - to je doom metal. Některé kapely využívají deathový a blackový zpěv, jiné zase symfonické nástroje a melodický zpěv.
My Dying Bride, EyeHateGod, Dark Tranquility


My dying bride - Kiss to remember

Ostatní
Love metal - pomalá smutná hudba o lásce a utrpení, žánr založili a jedinými představiteli jsou H.I.M

HIM - Funeral of hearts

Grind - chrochtání, nesrozumitelný text, mlácení do kytar, bušení do bubnů, např. Disgusting

Některé kapely nejsou žánrově zařaditelné nebo ve své tvorbě míchají více žánrů metalu - např. Theatres des Vampires (death+symfonic)Theatres des Vampires - La dance macabre du vampire

Naše metalové znalosti jsou nyní i vaše. Znáte všechny žánry a je jen na vás, který si vyberete, ale jsme si jistí, že alespoň jeden z nich to bude - protože metal je ta nejlepší hudba, jaká kdy na tomto světě zněla.
Autoři manuálu jsou:


Finnister Fallentime


Lúmenn-verya


Eii-hime
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lord Ruis Lord Ruis | E-mail | Web | 23. února 2009 v 15:20 | Reagovat

Pěkné ač stručné ale stím Pagan metalem si dovolím nesouhlasit,myšlenka že je to pouze keltská záležitost by asi nejlépe zapadala do žánru zvaného celtic metal což vlastně je jen podžánr viking metalu který se neprofiluje pouze opěvováním seveřanů ale hlavně image a texty opěvující bitvi ,historii je to víceméně hospodská hopsačka a nezáleží zda se spívá o slovanech nebo keltech,kdežto Pagan metal je narozdíl od Viking metalu temnější a chladnější a opěvuje se tam pohanství všeobecně dá se říct že je to pohanský black metal,ovšem ne vždi se tam používá sreaming...a vyskytují se tam nástroje jako brumle,volací roh apod...

2 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. února 2009 v 15:46 | Reagovat

Ruis: díky za připomínku;)

3 p.bloody/whats p.bloody/whats | Web | 23. února 2009 v 16:11 | Reagovat

Já prostestuju:D nejlepší hudba je punkrock, alternative rock, j-rock a SKA;)

Ale vyberu si, to néé, že né:) vždyť Hammerfall, Dragoneforce, Nightwish, Epica,SOAD.. to je podle mě prostě klasika..

Jen malou otázečku mi dovol.. co Katatonia? Moje srdeční záležitost:) až do dnešního dne jsem žila v domnění, že je to doom.. ale teď jsem lehce zmatená! Kam bys tu kapela "šoupla" ty?

Thanks:)

4 Jusa Jusa | 23. února 2009 v 16:22 | Reagovat

Jen taková drobná připomínka - nepíše se náhodou místo "trash metal" "thrash metal"?

5 Andula Andula | E-mail | Web | 23. února 2009 v 16:28 | Reagovat

Tak dovolím si poznámku :) Punk rock nejsou Green Day,Blink apod. - to je pop-punk (dost nesmyslný název,takže zkrátka rock :D).Punk rock jsou Ramones,the Adicts,The Clash a tak dále :) No pak bych se hádala o zařazení The Cure do punku,The Birthday Massacre do elektro metalu a chybí mi tu glam rock :p chtělo by to zkrátka rozdělit do dvou manuálů - na rock a na metal a ten rock udělat trochu obsáhlejší :) jinak super nápad :)

6 Andy Andy | Web | 23. února 2009 v 16:46 | Reagovat

Teda, pěkně jste to rozřadili, telskám vám...A dobře jste vybrali kapely, mé oblíbené:o)

7 Daniela_SB Daniela_SB | Web | 23. února 2009 v 17:20 | Reagovat

Vcelku good, no dovolím si trošku protestovať:

1. Z thrash metalu si nám vyrobila ,,odpadkový" metal. Prosím o urýchlené pridanie ešte jedného h :)

2. Taktiež vôbec nesúhlasím s radením NW pod symphonic, sry ale je to hovadina na n-tú. Každý, ešte aj sama kapela ti povie, že hrajú (resp. hrali) heavy/power.

3. Čo sa týka Within Temptation a Evanescence pod symphonicom... nemám slov. Každý má zrejme iný názor, ale podľa mňa ani jedna z týchto kapiel nehrá metal. Obidve by som zaradila pod rock, poprípade gothic rock.

4. Rock ma privádza k najväčšiemu výtlemu reportáže: OMG, čo robia AC/DC pod heavy metalom? To je hard rock ako vyšitý:D

5. byť vami, k industrialu pridám Nine inch nails... a kde zostali Edguy? Pod power ani hard rockom ich nevidíííím... ale tlieskam výberu skladby na power metal:)

Inak veľmi pekný nápad:) samozrejme, o umeistnení kapiel pod žánre by sme sa mohli hádať celé hodiny... ale nevermind:)

8 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. února 2009 v 18:32 | Reagovat

Tak jen ve zkratce - trash metal je přepis:D napravím;) Jinak kapely tam nejsou všechny, to by ani nešlo, je to jen zjednodušené rozdělení pro naprostého laika - jako je naše mamka. Green Day a další jsou americký punk, pop-punk bych jim neříkala, ačkoli je moc nemusím, tak hrozní zase nejsou:) Rock je tam vážně jen hodně okrajově, stejně jako punk, fakt jen pro představu, mělo to být hlavně o metalu. WT a Evanescence jsou symfonický rock, některé písně až do metalu takže zařazení dle mého sedí. No NW jsou power/symfonic, s heavy metalem nemají co dělat ať si říkají co chtějí;)

A je to tak, o zařazení kapel se dá hádat fakt dlouho a nikam to nevede, tohle je návod pro maminku a té to v takové podobě stačí. Odborné rozpravy bych sem netahala, je to spíš k pobavení, než k hádání:)

9 Michal Michal | Web | 23. února 2009 v 19:09 | Reagovat

Přesně tak, k pobavení, mimochodem první speed metalovou skladbou, která kdy vznikla byl Fireball od Deep Purple (takže jejich pohyb v různých sférách zde popsaných by mohl být také vzat v úvahu).

Chtěl sem ti jenom poděkovat za jednu věc: konečně někdo, kdo neřadí do metalu KISS :D To sem se moh vždycky utlouct smíchy. Jinak punk je založen na falešnym zpěvu s důrazem na image a nad 4 akordy se nikdy nejde :)

Linkin park se taky ohradil proti zařazení do nu-metalu (je bych asi neřadil nikam, protože míchaj všechno možný), ale jinak hodně povedený :)

10 Darkness Soul Darkness Soul | Web | 23. února 2009 v 19:26 | Reagovat

Tak The Darkness mě mile překvapili (ne kvůli názvu :) ). Od rocku jsem v podstatě začal...  80tá léta a začátek 90tých nebyl o ničem jiném.

Mno, co se týče rozdělení jako takového a podle výše uvedených komentářů, pak můžu říct, že co osoba to názor. Takže se asi všichni určitě neshodnem.

Tak a The Darkness si du dát ještě jednou... :)

11 Michal Michal | Web | 23. února 2009 v 20:48 | Reagovat

ano The darkness, jedni z velmi omezeného množství moderních klasických rockerů :D

12 onnea onnea | 23. února 2009 v 23:55 | Reagovat

tady jsem se vazne zasmala.. ale ne ze clanku, ale z komentaru :D dovolim si protestovat, tohle je to a to se tamto a to spada pod tamto a to se pise jinak! Aneb neni nic nesmyslnejsiho nez se snazit ve zkratce a jednosmerne popsat rozdeleni metalu, snad jedine co je jeste nesmyslnejsi je rozdelit rock (odnozi, kapely atd) ;)

13 onnea onnea | 23. února 2009 v 23:58 | Reagovat

a green day a spol jinak podle znalcu patri do ery americkeho neopunku 90. let ;)

14 Daniela_SB Daniela_SB | Web | 24. února 2009 v 7:14 | Reagovat

Vidím, že fakt čo osoba, to názor ;) btw, ako by si zaradila song Slaying the dreamer od NW? Keď už vravíš, že heavy nehrajú:)

15 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. února 2009 v 10:01 | Reagovat

Daniela: power;)

onnea: no jasné, jakože fakt je to pro mamku, která si potřebovala ujasnit, co je to black metal a jakej je rozdíl mezi metalem a punkem:) k ničemu jinému to neslouží a jak říkám - vaši rodiče se z toho myslím můžou bez problémů učit, my ostatní můžeme vést dlouhé debaty kdo je jaký žánr, ale je to stejně zbytečné, protože hodně kapel začínaloje jako nějaký styl, prošla obdobím stylu jiného a teď už je zase někde jinde, takže je to fakt na dlouho a tenhle článek je jen velmi velmi stručný;)

16 onnea onnea | 24. února 2009 v 12:58 | Reagovat

no prave, kor treba zminovani Cure, prvni a posledni alba se vubec nedaj srovnavat, u metalu je to taky caste, vemte si treba Katatonii nebo Amorphis, nebo existujou i alba, kde cast skladeb vykazuje trochu jine prvky nez zbytek a uz jsou na svete hadky. Spis jde o to aby clovek znal nejake obecne razeni, aby nevznikaly stupidni chyby ze je NW gothic metal, at uz je ve skutecnosti symphonic, power, nebo speed, porad v tomhle pripade ma pravdu kazdy (az na Once a tvorbu se slecnou z Abba revival)

Znam kapelu, ktera se jmenuje I love you but I've Chosen Darkness (skvelej nazev dle meho :D) a na ty kdyz se clovek podiva na last.fm, maji tam hrozne moc tagu, ale ani jeden tu kapelu presne nevystihuje, pro me je to spojeni post-punku a post-rocku (proto se mi to tak libi), ale v nekterych skladbach tam post-punk neni ani omylem.. takze tak :D

tenhle manual nemusi byt jen pro rodice, muze byt i pro mlade lidi, ovsem vsimla jsem si, ze mladi lide dneska metal bud nesnaseji, nebo ho poslouchaji a mysli si ze jsou ohromni znalci, takze si clovek nevybere :D

17 Daniela_SB Daniela_SB | Web | 24. února 2009 v 16:44 | Reagovat

:) ok, je mi jasné, že každý má na to iný názor... btw, dík za to napravenie thrashu :) Alice Cooper má jeden album, čo sa volá Thrash the trash (čo určite vieš), a keď si to predstavím vo verzii Trash the thrash... XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama