Poruchy příjmu potravy - bulimie

30. března 2009 v 17:10 | Lúmenn |  psychologie...
Co to je?
Mentální bulimie má podobné psychické symptomy jako mentální anorexie - dívka (opět 90% nemocných jsou dívky) si připadá tlustá, nenávidí svou postavu, chce zhubnout. Bulimičky však nedokáží nenávidět jídlo a střídá se u nich pocit hladu, kdy se nacpou k prasknutí, a pocit viny, kdy všechno jídlo vyzvrací. Někdy používají i projímadla a prášky na hubnutí.
Návody a tipy dostaneš na tzv. pro-mia stránkách, které zakládají dívky bulimičky. Nenech se zmást, tato nemoc je velmi nebezpečná a může mít trvalé následky. Mia (bulimie) není tvá kamarádka - je to nemoc!


Co k bulimii vede?
V podstatě totéž co k anorexii (viz Anorexie) - jen dívky s bulimií bývají spíše silnější postavy a mají větší nadváhu. Proto tak těžko odvykají jídlu a nemají vztah k tělesnému pohybu a volí cestu zvracení a průjmů.
Některé anorektičky už nezvládají dále drasticky hubnout a jejich nemoc se může překlenout do bulimie, která se jim zdá jednodušší - nemusí se tolik ovládat. Tyto dívky jsou ale často už tak hubené, že bulimie jejich tělo zničí mnohem rychleji než anorexie a ony záhy skončí na jednotce intenzivní péče.

Příznaky bulimie
Bulimie začíná psychickým pocitem vlastní tloušťky a ošklivosti a taky pocitem nedostatečné dispiplíny. Začneš držet dietu, ale vydržíš pár dní, totéž se cvičením a pohybem. Po pár dnech hladovění to nevydržíš a spořádáš půlku ledničky. Ozve se pocit strašného provinění…a všechno jídlo skončí v záchodové míse. V tu chvíli tě to trkne, můžu jíst jak chci a přesto hubnout! Ale není tomu tak. Spolu s jídlem se při zvracení zbavuješ i většiny vitamínů a minerálů, které obsahuje a tak se u tebe vrzy začnou projevovat příznaky avitaminózy (nedostatek vitamínů) - špatná pleť, vlasy a nehty, vypadávání vlasů, bolesti na různých místech těla, únava, malátnost. Při opakovaném zvracení máš už tak podrážděný žaludek, že neudržíš pevnou stravu a časem ani vodu. Trpíš pálením žáhy, žaludečními vředy, bolestí břicha. Hrozí onemocnění ledvin, protože tělo nepřijímá dost vody. Nedostatek všech těchto látek může vést až ke zhroucení organismu a bez lékařské pomoci i ke smrti.

Jak ji poznat na kamarádce? A co dělat?
Kámoška jí a jí…ale stále hubne? Nechápeš jak to dělá a když se jí ptáš, tváří se tajemně? Často odbíhá po jídle na záchod? Je možné, že má bulimii.
Je nutné vyhledat lékaře a odbornou pomoc. Bulimie může být velice nebezpečná pro zdraví. Více rad viz pod heslem anorexie.

Jak ji poznat na sobě? A co dělat?
Bereš hodně projímadel? Po každém jídle strkáš prsty do krku a zvracíš? Myslíš si, že je to nejlepší cesta, jak se neomezovat v jídle a přece se zbavit kil? Pak trpíš bulimií.
Je jasné, že se cítíš fajn jíš co chceš a váha jde dolů, ale jak se dočteš v příznacích bulimie (výše) může to pro tebe být dost nebezpečné. Zajdi k lékaři, svěř se rodičům a nestyď se za to, že zvracíš. Řekni jim své důvody a nech si pomoci. Sama většinou bulimii nezvládneš - tvé tělo si totiž až příliš snadno uvykne na zvracení.

Jak se bulimie léčí?
V raném stádiu ambulantně - pravidelně docházíš k lékaři a psychologovi, kteří tě pomalu zbavují zlozvyku zvracení a zároveň tě učí, jak mít své tělo ráda a nemučit ho hubnutím.
Pokud už neudržíš potraviny v žaludku a zvracíš i bez prstů v krku, je nutná hospitalizace, která trvá okolo 4 týdnů, během kterých ti do těla navrací vitamíny (ať už kapačkou či tabletkami) a pomalu se učíš zvládat zvracení a nenutit se k němu. Získáváš odměny - za každý den bez zvracení vycházky, televize, návštěvy a když určitou dobu nezvracíš už vůbec můžeš jít domů.
Bulimie není čistě psychické onemocnění, ale je velkou měrou spojeno s tělem, proto je nutné zbavovat se tělesných i duševních návyků současně. Léčba bulimie je proto o něco úspěšnější než léčba anorexie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eii Eii | Web | 30. března 2009 v 17:29 | Reagovat

Brrr.. Ten obrázek je vážně děsivej..

2 saara saara | 18. srpna 2012 v 20:34 | Reagovat

co je na tom desiveho ????

3 samara samara | 13. ledna 2014 v 14:25 | Reagovat

uzrksedfgishntliadzughiwktnrfp

4 tokki tokki | 1. prosince 2014 v 5:56 | Reagovat

Pěkný článek, ale je takový mmm jak to říct, obecný? Ne spíš jak si lidé nulimii predstavuji než jaká je ve skutečnosti

5 tokki tokki | 1. prosince 2014 v 6:00 | Reagovat

Myslím si ze MB je mnohem nebezpečnější než anorexie, následky i odhalení je těžší a spousta lidi ji neřeší je to pro ne hloupý zvyk, výmysly,:)

6 jana linderova jana linderova | E-mail | 10. ledna 2016 v 0:39 | Reagovat

Zvracim kazdy sudy vikend u tatky. A pani ucitelka mi rika ze budu mit asi bulimii a nebo zaludecni vredy. Casto se mi mota hlava. I ve skole. Prosim pomocte. A prosim o co nejrychlejsi odpoved. Dekuji.

7 Lúmenn Lúmenn | Web | 10. ledna 2016 v 14:37 | Reagovat

[6]: pokud máš bulimii, zvracíš schválně, s prsty v krku. Pokud zvacíš sama od sebe, může to být způsobeno nervy - a pokud zvracíš jen u taťky, je možné, že tě nějakým způsobem pobyt u něj nervuje a proto zvracíš. Bylo by fajn si o tom s někým promluvit, možná i s psychologem;) Měj se hezky držím palce Lúmenn

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama