a

Duben 2009

Odpověď pro Lenku

29. dubna 2009 v 20:05 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...
V tomto článku máte možnost zeptat se autorů blogu (tedy mě i mého nejdražšího Finna) na otázky, co vás zajímají a na něž chcete znát odpověď. Další kdo se ptal a komu odpovídám je Lenka (kruciš vám se to ptaní nějak zalíbilo:P:D)

Lenka: Tak bych ráda taky položila pár otázek :)Tak první:Jak tě brali tvoji spolužáci potom co jsi se vrátila z psychiatrické léčebny? Byla jsi ve třídě braná jako outsider nebo prostě jako normální holka? druhá:Jak ti šly ve škole takový technický předměty jako je matika nebo fyzika?Většinou kdo má bezvadný literární nadání a je s hlavou v oblacích tak s matikou si moc netyká:D a poslední:Jakou máš krevní skupinu?Chci si jen prověřit jestli opravdu existuje něco jako charaktery lidí podle krevních skupin.(Pak bych tě tipovala na AB)P.S. Co řikáš na to že Agáta Hanychová má IQ údajně 136:D
Lúmenn:
1) spolužáci mě brali jako outsidera vždycky, takže žádná velká změna:D Ona holka s brýlema, co je chytrá jako opice, chodí do skauta a zajímá se o přírodu, elfy a fantasy byla prostě takový trn v oku všem "normálním" spolužákům. Nezáleželo ani na to, že jsem byla v léčebně, spíš na tom, že jsem pořád ve škole chyběla (asi 200 až 300 zameškaných hodin za pololetí), kvůli zdraví jsem taky nesměla moc jezdit na školní akce, takže jsem byla mimo. Měla jsem pár kamarádů, co ode mě nikdy nedali ruce pryč a ti mi stačili.
2) Ano tak tos trefila - literatura, sloh, občanka, to vše mi šlo, ale s matikou jsem byla na štíru. fyzika i chemie mě docela bavily, zajímalo jak to všechno funguje, ale jakmile se mělo počítat, bylo zle:)
3) Ano, mám AB - o té charakteristice bych si něco přečetla, můžeš doporučit? By mě zajímalo, podle čeho jsi na tu moji krevní skupinu přišla:)
PS: Neříkám nic, tu dámu moc neznám, nemůžu soudit, to je nějaká modelka ne? Osobně pochybuju, že ženská, co má tak vysoké IQ by se chtěla dobrovolně živit jako top modelka, ale nevím:) Možné to je, ale nechci vynášet soudy nad někým o kom nic nevím.

Víly, víly a zase víly

29. dubna 2009 v 13:31 | Lúmenn |  fantasy obrázky...
Lúmennka se v posledních pár týdnech stala doslova posedlá vílami. Začalo to nevinně, kdy Finn stáhl do photoshopu nové štětce a jedním z nich byly i víly - ty můžete vidět rozeseté všude po blogu. Tehdy, asi dva měsíce zpátky, mě víly zaujaly a zaplnila jsem jimi blog i pokoj (visí mi tu takové citáty dělané ve photoshopu a co je na nich? Ano, víly). Ale tím to neskončilo - začala jsem nějak tíhnout k fialové barvě, nevěděla jsem proč. Pak jsem našla na netu blog jedné zvláštní dívky, která na první pohled vypadá jako jako víla. O dva dny později mě navštívila v meditaci Aytrin - víla s fialovými křídly, můj nový průvodce životem a ochránce. A na závěr toho všeho jsme byli včera s mamkou v obchodě s esoterickými věcmi, ručně dělaným oblečením, čaji, kamínky atd. A na polici na mě čekala knížka Léčení s vílami a karty s těmito nádhernými bytostmi. Takže ta tvrdá ženská jménem Lúmenn teď chodí po trávě a kouká na víly jako na zjevení a obdivuje jejich krásná jemná křídla, křehká napůl astrální, napůll fyzická těla a může se z jejich úžasného světa zbláznit.
A aby vám to nebylo líto, pokud sami víly nevidíte, brouzdla jsem internetem a našla kopec obrázků. Ať žijí víly! Mám vás ráda, moje milé křehké krásky:)

Něžná anime víla, žijící na kloboučcích hub

Odpověď pro Elysiu

29. dubna 2009 v 13:07 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...
V tomto článku máte možnost zeptat se autorů blogu (tedy mě i mého nejdražšího Finna) na otázky, co vás zajímají a na něž chcete znát odpověď. Další kdo se ptal a komu odpovídám je Elysia.

Elysia: V souvislosti s předchozí otázkou a tvou odpovědí na ni by mě zajímalo, jestli tě třeba nenapadlo, že když budeš vykládat o tom jak a proč jsi byla na psychině, že to třeba někoho odradí od toho, aby věřil tvým článkům co se týkají nadpřirozena a magie a řekne si jen: "to je magorka, všechno jsou to jen výplody její choré mysli, ale ono se ani není čemu divit, když vysadila prášky"..?
pozn.: předchozí otázku a odpověď ohledně léčebny naleznete tady
Lúmenn: To víš, že napadlo:) Ale naštěstí už jsem dospěla do fáze, kdy je mi to jedno. Ano, byla doba, kdy než bych někmu řekla o svých vizích, meditacích a touhách dělat magii, tak si radši ukousnu jazyk, ale ta už je naštěstí pryč. Když si o mě někdo bude myslet (a nebo myslí), že jsem magor, co blábolí nesmysly, ať si to myslí, zlobit se na něj pro jeho omezenost nebudu. Je pravda, že už jsem si díky podobným lidem vytrpěla dost a dost, ale zase jsem se z toho poučila a oni mnohdy také.
Úžasný příklad je třeba moje mamka - v mých 13-15 letech, v době kdy jsem měla největší problémy, se bála každé špetky mojí fantazie, zrazovala mě od všeho duchovního a já se tenkrát nechala. Ale pak se něco změnilo a mamka se začala zajímat o duchovno, studovala čínskou medicínu, začala pracovat s anděly, tarotem, meditacemi a najednou se mezi námi prolomila hráz a jedeme "na stejné vlně". Moje psychické problémy v pubertě už nevidí jako schizofrenii, co bych měla zničit a zadupat, spíš jako lekci, že se nemám tolik otevírat astrálním vlivům a víc se chránit. Nikdy jsem nevěřila, že z úst své mamky uslyším, že mám příliš slabou první čakru a proto létám až moc do světa snů. Prostě mamka se změnila, pochopila a já jsem za to vděčná. A tak věřím, že i člověk, co mě třeba považuje za magora si jednoho dne řekne, safra, ona není takový magor jak jsem si myslel, dyť ta holka má v mnoha věcech pravdu. A to pro mě bude ta největší odměna a budu vědět, že to, co tu píšu, má nějaký smysl a že se mi třeba (po)daří lidem otevřít oči, aby viděli, že krása našeho světa není jen v materiálních věcech.

Nový vzhled

29. dubna 2009 v 9:32 | Lúmenn |  o blogu...
Nový vzhled? Ale ne, není nový, je vypraný v perwollu! ;)
A teď vážně...nový vážně není, pouze jsem zaměnila hnědou barvu za fialovou a je to prostě KRÁÁÁSNÉ! A říkejte si co chcete:P Připomíná mi to takovou vlahou letní noc, plnou mystiky, tajemství a splněných přání - prostě s tou fialovou je to teprve ono!
Tak doufám, že se fiblajová barva líbí a jestli nelíbí, máte smůlu, protože Lúmennka se do "nového" vzhledu zamilovala a sedí a kouká na stránku blogu a nemůže se vynadívat:)

Fialová rulez! :D

Naivní magoři versus skeptikové z přesvědčení

29. dubna 2009 v 8:23 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...

K napsání tohoto zamyšlení mě dovedla diskuze pod článkem s videi známého iluzionisty Crisse Angela - stačilo, aby zazněla pochybnost, že se nejedná o triky, ale opravdovou magii a hned se sneslo hejno skeptiků, kteří svými pařáty trhají na kusy každý pokus o nadpřirozené vysvětlení. Criss Angel je nejspíš opravu jenom dovedný manipulátor, ale jsou tu ještě další jevy, o kterých se se skeptickým člověkem můžete dohadovat hodiny a výsledek bude nijaký.
Napadl mě dokonalý příměr na tuto situaci. Představte si krátkozrakého člověka, kterému někdo s dobrým zrakem bude na obloze ukazovat letící letadlo. Z vlastní zkušenosti se svými čtyřmi dioptriemi vím, že kromě modrobílé šmouhy (=obloha) neuvidím vůbec nic a vlastně budu ráda, že vidím toho, kdo mi ono letadlo ukazuje. Stačí si ale nasadit brýle a helemese - letadlo. Dokud ale brýle nemám, druhý se může uukazovat k smrti a já stejně nic neuvidím.
Podobné je to i se skeptiky - nemají nasazené pomyslné brýle, které otvírají bránu do duchovního světa a ani za nic si je nenasadí - oni přece vidí dobře! Snad líp než my "magoři" jak nás, duchovněji založené, rádi nazývají.

Na Lúmennku přišlo jaro

28. dubna 2009 v 22:00 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Za okny sluníčko, v bytě teplo, tráva se zelená, všude voní kytičky, slunce svítí a prostě jaro dýchá z každého koutu přírody. A Lúmennka je jarní dítě, takže udržet mě doma je dost těžké. Ačkoli mám neschopenku, pořád mě to táhne ven - sedět na trávě, válet se mezi pampeliškami, tančit bosa po chodníku a vdechovat jarní atmosféru.
Co tím chci říct? Že mám v hlavě všechno možné, jen ne blog. Studuju teď čím dál tím víc duchovní literaturu (momentálně mě uchvátilo Léčení s vílami), chodím na procházky, jezdím na bruslích, medituju, čtu si a prostě trávím čas všemožně, jen ne u počítače. Občas mrkám na vaše blogy a taky stále zasedám ke klávesnici a píšu články, jen už prostě netrávím u kompu 5, 6, i víc hodin denně.
Takže je možné, že teď bude přibývat tak jeden článek denně nebo míň. A stejně tak je možné, že se mi zase stavidlo inspirace přepne z polohy "skoro zablokováno" na "spustit naplno". Kdo ví, předbíhat nebudu, jen abyste náhodou nebyli zklamaní, že se tu nic neděje:)

Btw. v plánu mám dalších X témat na články, kromě dokončení cyklu o magických zvířatech plánuju tak dva tři články o nejslavnějších případech vampyrismu a o tom, zda se jednalo jen o paniku nebo opravdový vampyrismus. Z tohoto soudku pak ještě připravuju článek s návodem, jak vidět nehmotné bytosti a něco o mapě růstu, kterou si lze vytvořit pomocí tarotových karet a špetky numerologie. Kromě toho se mi taky rodí nápady na články do rubriky lži, výmysly a manipulace a to o terorismu a multikulturalitě. No a inspirace se najde jistě i v okolním dění. Takže se těšte:)

Jedeme na Beltane, jeďte taky:)

27. dubna 2009 v 16:51 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Lúmennka s Finnýskem se tento čtvrtek chystají do Telče na už 15.ročník svátku keltské kultury - Beltine. Já už jsem několikaletým členem Bratrstva Keltů a pozvánka na tyto akce mi chodí každý rok do mailu a ještě nikdy jsem se nedokopala k tomu sednout na vlak a vyrazit, takže letos jedu poprvé a děsně se těšíme (Finnovi se o tom už dokonce zdálo:) ). Pokud to máte do Telče kousek a nebo vám stojí zato jet přes půl republiky na keltskou slavnost, pak určitě doporučuju, abyste jeli taky. Program a fotečky najdete pod perexem a jaké to bylo (pokud se nakonc rozhodnete nejet) se dozvíte příští týden, protože článeček na toto téma si Lúmennka nenechá ujít;)

Prostě neuvěřitelné

27. dubna 2009 v 16:11 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Kouzelníci, co se ve slušivém kostýmku s přitažlivou asistentkou promenádují po jevišti a tahají králíky s klobouku už vyšli z módy - nemají čím překvapit a divák za každm prknem tuší podvod. Ale co když takový kouzelník nechá na parkovišti ve vteřině zhmotnit slona? Nebo když jen tak chodí po hladině bazénu? U takových kousků pro nudu není místo, naopak, člověk napětím nedýchá. A právě takové triky(???) předvádí Criss Angel. Poslední hodinu jsme s Finnem hleděli s vytřeštěnýma očima na jeho videa a za boha jsme neodhalili jedinou skulinku v jeho přesvědčivosti - opravdová magie nebo dovedné triky? Posuďte sami...


Levitace z jednoho domu na druhý

(další videa pod perexem)


Pohádka o globálním oteplování

27. dubna 2009 v 11:00 | Lúmenn |  lži, výmysly a manipulace...

Milé děti nebo spíš milí zmanipulovaní dospělí, Lúmennka vám dnes poví pohádku o globálním oteplování. Byl jednou jeden zlý a ošklivý tvor a ten se jmenoval člověk. Tenhle člověk to byl pěkný kujón a aby zajistil svoje pohodlí a teploučko, pálil uhlí, dřevo, dokonce i naftu, jen aby měl doma teplo a v zásuvkách elektřinu. A tím vším pálením vznikal takový plyn, kterému se říká oxid uhličitý, zkráceně CO2 no a tenhle plyn, představte si, oteploval planetu. A na planetě, kde žil člověk, najednou začalo být pěkně horko - ledy tály, hurikány řádily a člověk se začal bát a říkal si, co jsem to provedl. A zvedl varovně prstík a začal všude rozšiřovat, že to on ničí svoji planetu, to on ji ohřívá a svou rozmařilostí ničí doteď stabilní podnebí. Ale teď už dost pohádek, nastupují fakta.


Lúmennka aukří

26. dubna 2009 v 18:41 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Lúmennka s těžkým srdcem a slzu v oku prodává svoje botky - vánoční dárek, který se pro moje nožičky ukázal být nevhodným. Jsou krásné, úžasné a dokonalé...ale nesedí mi. Kdyby někdo měl zájem, může mrknout na aukro a přihodit. Fňuk...


LARPe, kam ses poděl?

26. dubna 2009 v 11:02 | Finnister |  zbraně a LARPení...
Napsáno 11.března 2009
Měním se Já? Nebo se změnil svět okolo mě?
Když otevřu kapitolu dřeváren ve své paměti, nestačím se divit.
Dnes jsme s Lúmennkou vzpomínali na svá dětství ve skautu (ano i já byl skaut) a mě to přimělo k tomu, abych si vzpomněl na své bitvařské začátky.

Nevěříte? Nevěřte! aneb nová rubrika

25. dubna 2009 v 22:45 | Lúmenn |  o blogu...
Už dlouho přemýšlím tak několika články o terorismu, islámu, rasismu a dalších fenoménech, které hýbou dnešním světem. Mám pocit, že my, obyčejní lidé, jsme neustále balamuceni, nuceni poslouchat lži a polopravdy ve zprávách a číst je v novinách a na internetu. Jsme cíleně manipulováni do určitých názorů, které bez souvislostí a kontextů dostáváme na stříbrném podnose od médií. Pohodlnost, lenost a vemlouvavý hlas médií nás konejší do polospánku a letargie, ale jakmile do ní jednou upadneme, už se neprobereme a šedý svět nás pohltí.
Proti tomu chci bojovat a hledat pravdu mezi řádky. Mě osobně se to daří, dívat se na svět svýma očima a ne očima přikrytýma tu růžovými, tu černými brýlemi, očima médií. Pro ty, kdo sdílí můj názor, vzniká nová rubrika - Lži, výmysly a manipulace, do které budu situovat všechny články, zabývající se výše zmíněným ovlivňováním lidí a taky články, které se budou snažit odhalit, co nám média zatajují a proč.
Ačkoli tyto články nosím v hlavě už dlouho, nápad na rubriku i jejich realizaci dozrál až teď. Doufám, že v ten pravý čas a taky doufám, že pomůžu někomu strhnout z očí pásku a vidět náš svět takový, jaký je:) Lum

Odpověď pro Ragnaroka a Angel Faced Vampire

25. dubna 2009 v 21:59 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...
V tomto článku máte možnost zeptat se autorů blogu (tedy mě i mého nejdražšího Finna) na otázky, co vás zajímají a na něž chcete znát odpověď. Další kdo se ptal a komu odpovídáme je Ragnarok a AngelFacedVampire.

Ragnarok: Co si myslíte, že přinese/nepřinese den 21.12.2012?
Finn: Věřím, že nám přinese nějakou změnu - nevím, zda kladnou nebo zápornou, ale každopádně to bude stát za to.
Lúmenn: To je trošku obsáhlejší téma, docela jsem se vyjádřila v tomto článku (Magický rok 2012), ale ve zkratce můžu říct jen to, že proroctví a věšteb je příliš mnoho na to, aby to byla zase jenom náhoda. Něco se blíží a nemusí se to stát zrovna o slunovratu roku 2012, možná před tím nebo po tom, ale velká změna našeho světa přijde už velice brzy. Alespoň v to doufám.

AngelFacedVampire: Tiež mám na teba jednu otázočku. Niekde na tvojom blogu som sa dočítala, že si strávila nejaký ten čas v psychiatrickej liečebni. A tak by ma zaujímalo,prečo? Touto otázkou ta nechcem urazit alebo tak,len ma to trochu zarazilo, kedže mi nepripadáš ako niekto psychycky chorý. Dúfam,že som ta tým neurazila abo tak..
Lúmenn: Neurazila, neboj, není to věc, za kterou bych se styděla nebo o ní nemluvila. Ano, byla jsem třikrát na olomoucké psychiatrické klinice, dvakrát v roce 2003 a pak o tři roky později. Proč? Chtěla jsem se zabít - prostě čtrnáctiletá puberťačka, které její bujná fantazie přerostla přes hlavu a která doufala, že až zemře, půjde do lepšího světa. Nebylo to lehké, ale dnes už můžu říct, že jsem boj sama se sebou vyhrála a ačkoli mi zůstaly šrámy na duši, už rok neberu žádné léky )a to mi psychiatři říkali, že kdybych je přestala brát, budu mít zase problémy a budu se chtít zabít;) ). Oficiální diagnostika zní schizoafektivní porucha maniodepresivního typu, ale tobě jako duševně chorá nepřipadám a nepřipadám tak ani sama sobě. Nikdy jsem neuvěřila lékařům, že jsem nemocná a taky že nejsem, jen je můj mozek naladěn na trošku jinou vlnu než mozky normálních lidí. Ale udělala jsem z tohoto nedostatku přednost a jsem šťastná bez tuny léků a bez psychiatra za zadkem:) No tak snad ti to stačí jako odpověď a u názoru, že nechodíš na blog duševně chorého šílence, ale jen trochu divné holky nadále zůstaneš:)

Ankh

25. dubna 2009 v 21:47 | Lúmenn

Ankh je symbol ze starověkého Egypta v podobě písmene T se smyčkou nahoře. Říká se mu také "nilský kříž" nebo kříž života či smrti. Původ tohoto symbolu je nejasný, pravděpodobně se jedná o jedno z mnoha znázornění křížů, která se vyskytují napříč všemi kulturami a náboženstvími. Podle některých vysvětlení symbolizuje člověka stojícího vzpřímeně s rozpřaženýma rukama, podle jiných klíč. Další výklady mluví o spojení symbolu boha Osirise (T kříž) a bohyně Isis (ovál), což byla jedna z nejvýše postavených božstev v Egyptě. V hieroglyfech se symbol ankh překládá jako život, ale toto slovo není úplně přesné, protože ankh je zároveň symbolem znovuzrození, universa i cesty do říše mrtvých a zase zpět.


Novináři versus fakta - malá ukázka

25. dubna 2009 v 21:00 | Lúmenn |  lži, výmysly a manipulace...
Tak si tak pročítám články na aktuálně.cz a padne mi zrak na titulek Každý desátý Čech byl obětí sexuálního zneužití (odkaz). Docela děsivé číslo a ještě umocněno celkovým laděním článku, cituji:
"Ta informace překvapila i samotné odborníky."
"Případů sexuálního zneužívání narůstá. Souvisí to s rozvolněním morálky."
"Nejlepší ochranou vždy byla dobrá rodina, dobrá máma a dobrý táta. Dnes už to ale pro lidi není důležité."
Běžný čtenář dojde k závěru, že je to děs a hrůza, zkažená společnost stále více zneužívá děti. Mezitím pár informací o tom, že snížení hranice pro sexuální styk na14 let je hrozné, protože nahraje tak akorát pedofilům a kecy odborníků s neznámými leč zvučnými jmény.
Po dočtení článku už už jsem se chtěla začít rozčilovat, kam to ta společnost spěje, když tu náhle mi padl zrak na tabulku s čísly. A ta mluví úplně ale úplně jinak:
1993 - 11% lidí bylo jedenkrát v dětství zneužito, 3% lidí byly zneužity opakovaně
1998 - 12% lidí bylo jedenkrát v dětství zneužito, 7% lidí bylo zneužito opakovaně
2003 - 9% lidí bylo jedenkrát v dětství zneužito, 5% lidí bylo zneužito opakovaně
2008 - 7% lidí bylo jedenkrát v dětství zneužito, 3% lidí byly zneužity opakovaně
2009 - 10% lidí bylo jedenkrát v dětství zneužito, 3% lidí byly zneužity opakovaně

Co z toho vyplývá? Že odborníci jsou šokovaní zbytečně, protože situace byla už mnohem horší, že doba není zlá, ale naopak, počet zneužívaných dětí klesá! Další krásný případ jak média tvrdí něco jiného, než fakta. Jak jednoduše se dají zmanipulovat lidé i když mají fakta přímo před čumákem.
Já jsem tak ráda, že jsem nedokončila tu žurnalistiku!:)

Lúmennka má pocit, že je "out of order"

25. dubna 2009 v 10:22 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Nějak na mě dolehla jarní únava nebo ještě neodešla ta zimní - zkráceně řečeno bolí mě rušišky, nožišky, hlaviška a vůbec jsem jako když mě praští lopatou po hlavě....troll.
Takže odpočívám a u počítače radši moc nesedím, protože moje záda jasně dávají najevo, že se jim to vůbec, ale vůbec nelíbí. Ale až se mi udělá líp (snad to bude brzo) zas vás zavalím kopou článků, to se nebojte:)
Vaše unavená Lum

Cítíte se důležití? Tak to vás brzo přejde:)

24. dubna 2009 v 12:13 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Lúmennka objevila na netu úžasnou prezentaci, která nám ukazuje malost člověka, naší planety a vůbec všeho, co můžeme nazývat domovem, sluneční soustavou počínaje a galaxií konče. Prezentace je v angličtině, ale tolik počtení tam zase nenajdete, takže snad i vy, co tímto jazykem nevládnete si přijdete na své. Mě osobně celá prezentace uchvátila a ještě chvíli jsem koukala s otevřenou pusou. Takže - nekonečnost vesmíru se otevírá (pod perexem)

Ztracená dívka

23. dubna 2009 v 13:54 | Lúmenn |  poezie...
Trochu (podle Finna hodně) smutná básnička, plná sněhových vloček a ztracených nadějí. Inu, Lúmennka v dobré náladě tvořit nedokáže:)

Eko, BIO a 100% přírodní mánie

23. dubna 2009 v 9:41 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...


Všude to čteme, z každého časopisu či internetové stránky na nás vykoukne nabídka na BIO potraviny, eko výrobky, bez konzervantů, barviv a prostě jako ze zahrádky. Ale je to vážně tak super?
Nemůžu se zbavit dojmu, že s námi řetězce supermarketů hrají zase nějakou hru ve stylu - když to chcete, tak to dostanete, ale neptejte se, odkud to je. Připomíná mi to časy, kdy všichni byli vyděšení z BSE a tak na každém mase byla nálepka "zaručeně bez BSE". A lidé nálepce věřili.
S BIO výrobky je to stejné. Je tam nálepka BIO, takže je to zdravé. Jednoduché přímočaré uvažování kupce ze stáda, kterému už nechutná strava plná éček a zachtělo se mu něčeho víc přírodního. Opět mi to připomíná situaci, kdy se na netu objevil seznam "super extra nebezpečných éček" a to nejvražednější bylo E 330. Co na tom, že E 330 je úplně obyčejná kyselina citrónová, které jsou plná jablka, pomeranče, o citronech nemluvě. Stádo zabučelo a uvěřilo.
Dnes je v módě všechno, co je eko a BIO, ale málokdo ví, co to vlastně znamená. Prostě eko je dobře, ten zbytek je špatně. Jaký je rozdíl mezi BIO jablkem, jablkem z obchodu a jablkem z naší zahrady? BIO jablko prý roste v krásné přírodě a není chemicky ošetřeno, jablko z obchodu roste bůhví kde a je chemicky stříkáno a jablíčko z mojí zahrádky je vlastně stejné jako to BIO jablko. Proto když budu stát před výběrem, zda si dát jablko z Tesca za deset korun kilo, BIO jablko za 50 korun kilo nebo pojedu na chatu a natrhám si bednu zadarmo, samozřejmě zvolím svoji chatu.
A to se dostávám k další věci a tou je nakupování na trhu. Když jsem byla malá, babička každé ráno jezdila do trhu a kupovala čerstvou zeleninu a ovoce, někdy i houby a bylinky. Dnes už jsou trhy jen jednou týdně a prodejců ubylo. Ale ta vůně krásné, čerstvé zeleniny, ovoce a květin mi v nose voní pořád a stala se mi takovým synonymem slova BIO. Zahrádka, usměvavá babička se šátkem, ošatka s jablky, švestkami a třešněmi, bedýnka s kedluby a zelím. To je nejvíc BIO, co znám.
Dál asi budu chodit okolo regálů s cedulí "Zaručeně BIO" s nedůvěrou a půjdu si pro chemicky ošetřenou papriku za pár korun. Vím, že je chemicky ošetřená, zato u Bio potraviny mi někdo řekl, že není, ale důkaz chybí. Nálepkám prostě nevěřím a nostalgicky vzpomínám na tu babičku s šátkem, jak vrásčitýma rukama vybírá ta nejkrásnější rajčata a přidá nám o půl deka navíc. Ta nálepku BIO nepotřebovala, ta ji měla přímo v srdíčku. Ani ta nejvíc BIO potravina v supermarketu totiž nikdy nebude pěstovaná z láskou a prodávaná s úsměvem. A o tom to celé je.

Co je to magie?

23. dubna 2009 v 9:23 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...

Díky jednomu zvláštním u článečku jsme včera s Finnem začali přemýšlet, co je to vlastně magie?
Lidé, kteří se s magií v životě nesetkali si většinou představí Davida Copperfielda nebo Harry Pottera, mávajícího hůlkou. O tom se samozřejmě bavit nebudeme:)
Ale co si představí lidé, jako já nebo mnozí mí čtenáři, kteří o magii leccos přečetli nebo ji sami praktikují? Pod pojem magie se dá totiž zahrnout vše, co lidé běžně nedokážou a v tyto jevy nevěří - astrální cestování, práce s energiemi, léčení pomocí různých technik, meditace, telekineze či pyrokineze, telepatie, věštění, levitace, práce s jemnohmotnými bytostmi, tvorba amuletů a tak dále a tak dále. To je ale hrozně moc věcí, které nespojuje téměř nic, snad krom naší mysli a práce s ní.
Podíváme-li se na původ tohoto slova, zjistíme, že je stejně nejasný jako jeho význam. Etymologové se nemohou shodnout, někteří tvrdí, že toto slovo pochází ze staroperštiny, kde maguš znamenalo kněz, moc nebo velikost. Podle jiných badatelů je základ v sanskrtu, kde slovo maha znamená moc. Latinské magnus pak znamená velký, řecké megas zase mocný. Takže můžeme zjednodušeně říct, že magie znamená moc. Ale moc k čemu? Moc měnit, moc tvořit, moc ničit, moc myslet? Být mágem znamená být mocným? To nám v odhalování podstaty magie také moc nepomohlo.
Máme tu tedy mysl, která je vždy podstatou všeho, co můžeme nazývat magií, a pak moc, která se skrývá v podstatě slova. Magie je tedy "moc ovládat svoji mysl" nebo "moc činit něco myslí" - alespoň takto se na tuto vědu(?), umění(?), znalost(?) dívám já.
Ale zajímá mě názor váš a ráda bych na toto téma rozpoutala diskuzi - řekněte mi tedy, co je to magie?