a

Červen 2009

Pohlazení po duši - 30.června 2009

30. června 2009 v 17:55 | Lúmenn |  pohlazení po duši na (skoro) každý den...
Pro dnešek jsem na pohlazení vašich dušiček vybrala písničku, kterou v posledních dnech poslouchám stále častěji. Je to Lappi (číslo 1) od Nightwish - jedna z nejpoetičtějších a nejvíce uvolňujících melodií co znám.
Mimochodem video/slideshow se autorovi (vassady2007) na youtube taky povedlo, takže krom zážitku hudebního vychutnávejte i zážitek vizuální:)


Nightwish - Lappi I.

"Nová" rubrika - pohlazení po duši na každý den

30. června 2009 v 17:52 | Lúmenn |  o blogu...
Na přání marieke jsem se rozhodla, že rubriku, kterou jsem měla i na blogu o Poslech světla zřídím i tady. O co jde? Nejlepší bude, když si přečtete úvodní text, který tuto rubriku otevíral i na jejím předchozím "působišti":

Dnes se mi v hlavě vylíhla geniální myšlenka. Sedím si tak na lavičce na sluníčku, koukám na les před sebou a přemýšlím o tom, jak je život krásný. Pak jsem si vzpomněla, že podle Vesmírných zákonů máme každý den někoho obdarovat - nemusí to být hmotná věc, stačí pohlazení, úsměv či hezké slovo. V tu chvíli mě to trklo: mám blog, který denně čte docela dost lidí, co takhle jim dělat radost každý den?
Jak? Takové pohlazení po duši může přinést třeba písnička, báseň, hezký obrázek nebo citát. A tak na tomto blogu každý den najdete nějaké malé "pohlazení" pro vaše srdíčka a duše, které vám jak doufám, zpříjemní už tak krásný den a nebo alespoň trošku vylepší den ne úplně vydařený. I když někam odjedu od internetu, naprogramuju články dopředu, abyste každý den mohli nakouknout sem a zpříjemnili si tak život:)

Tak ať se vám rubrika líbí a pomůže pít ze sladké číše života plnými doušky a pomalu ale jistě vyprazdňuje číši hořkou:) Lúmennka


Óda na metal

30. června 2009 v 13:19 | Lúmenn |  poezie...
Přemýšlela jsem, zda tento výtvor dát do poezie a nebo spíše někam mezi vtipy, ale nakonec - poezie to je, takže svou asi rok a půl starou "ódu na metal" (Nezval promine) hážu mezi básně. Prosím berte to s rezervou a jako bláznivou šílenost vzniklou jednoho nudného vyučovacího dne na Univerzitě Palackého;)

Zrušení blogu o Poslech světla

30. června 2009 v 10:24 | Lúmenn |  o blogu...
Ano ano, je to tak, po zralé úvaze (trvající celý víkend, kdy web stagnoval) jsem došla k tomu, že s ním končím, ruším jej. Proč? Důvodů bylo hned několik, kromě nestíhání častého aktualizování obsahu to bylo také jakési vyprchání prvotní euforie a jakési uklidnění myšlenek. No a taky v neposlední řadě to, že zas tak "divná" témata článků tam nebyla, abych je nemohla zveřejňovat i zde.
Takže se s blogem rozlučte, za pár dní zmizí z internetu jako další z Lúmennčiných nápadů, které nedotáhla do konce. Ale makat na dvou takhle náročných webech prostě nejde:) Všechny články, co byly pouze tam a na mém blogu nikoli, se zde budou během příštích dní náhodně objevovat, abych vás jimi nezahltila najednou:)
PS: až mě někdy zase popadne chuť zakládat druhý (třetí, čtvrtý...) blog o čemkoli, zadržte mě včas! Vést dva blogy (s hodnotným obsahem, ne s pixelkama a bleskovkama) je nad síly jakéhokoli člověka - Lúmenn-verya uvědom si to hergot!:)


IV.kapitola - Únos 1/3

29. června 2009 v 17:11 | Lúmenn |  Paní prstenů - Nedokončené poslání...
Na konci třetí kapitoly jsme opustili Lúmenn ve chvíli, kdy ranou do spánku omráčila Manamroda, aby mohla v cestě pokračovat sama a své poslání neohrozila láskou, jak praví sudba. Ještě před tím ale varovala Roklinku před blížícím se nebezpečím - obrovskou skřetí armádou. Co se stane v Roklince se dozvíte již v této kapitole...
Btw.: předchozí části měli i 7 a více komentářů, poslední pouze jeden...pokud vás PP nudí, stačí jen dát vědět a se zveřejňováním přestanu, zas takový ješita nejsem;) Jenže bez komentářů to zase netěší mě:)

Vtom zazvonil telefon...

29. června 2009 v 17:06 | Lúmenn |  povídky...
Povídka napsaná asi před třemi nebo čtyřmi lety jako slohová práce do školy. Téma znělo: "Vtom zazvonil telefon..." Jak (ne)dovedně jsem jej zpracovala už posuďte sami:)


Odpovědi pro MysteriousGhost a Ir

29. června 2009 v 12:30 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...
Tadyhle se mě (a Finna) můžete ptát na vše, co vás zajímá: o mě, o Finnovi, o věcech co píšu/eme na blog... a další zodpovězené dotazy náleží slečnám Mysterious Ghost a Ir.

MysteriousGhost: Když jsem teďka projížděla tvé osobní fotky, tak mě napadla taková hloupá otázka. Jaká je tvá přírodní barva vlasů?:-D
Lúmenn: Upřímně řečeno už si to skoro nepamatuju, barvím si vlasy cca od třinácti, ale podle starších fotek jsem moji barvu určila jako myší hnědou - typický slovanský odstín, který má 90% hnědovlasé populace:)

Ir: Ahoj, v googlu mi vyjel odkaz na tvůj blog, když jsem se snažila najít něco o duchovních příčinách schizoafektivní poruchy. Pak jsem to ale nenašla, nemohla bys mě nasměrovat, prosím? Děkuji. Gratuluju k příjmačkám. P.S. Možná máme stejnou psychiatričku a možná jsme se tam i několikrát v čekárně potkaly. Držím pěsti. Ir.
Lúmenn: Něco o tomto tématu najdeš zde, jinak jsem se přímo tematicky schizofrenii a jejím duchovním příčinám moc nevěnovala, ačkoli mě toto téma zajímá. Možná to v budoucnu napravím:)
A stejnou psychiatričku určitě nemáme, k žádné už dva roky nechodím, možná jsme měli;). Pokud jsi chodila/chodíš k dr. Stárkové nebo dr. Němečkové, k první jsem docházela necelý rok (2003), k té druhé asi tři roky, od roku 2004 až do roku 2007, kdy jsem "léčbu své choroby" z vlastní vůle ukončila. Děkuji za přání štěstí i za gratulaci, měj se krásně:)

Týdenní novinky (29.6. - 5.7.2009)

29. června 2009 v 12:17 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Novinky pro tento týden (29.6 - 5.7.2009)
Co poslouchám: Nohavicu, Tatu, Dark Moor, Crüxshadows...směska největší:)
Co sleduju: konečně mě Finnýsek ukecal na Hellboye 2 - a je to sakra dobré!
Co čtu: na stole mi leží fantasy román Sabriel, brzy se do ní pustím
a taky vyšla nová Epocha;)
Aktualizace 30.6. - Sabriel právě dočtena:)
Na co se těším: snad brzké propuštění z lázní, na blížící se Masters of Rock,
střílení z luku, boj se šavlí a konečně zase odjezd na nějaký ten LARP
Na co se netěším: nic hrozného v dohledu;)
Co mě nejvíc štve: bolest v zádech namožených u cvičení, stěžovatelé v důchodovém věku
Co mě nejvíc těší: procházky po lesích, čtení (!!!), pohoda a odpočinek v lázních,
brzy už ze mě zase bude student, jsem míň unavená:)
Citát pro tento týden: Ruce jsou zbraně, srdce štít (J.Wolker)
Návštěvnost blogu za minulý týden: 1457 lidí- zatí, historické týdenní maximum!!! Díky:)

Jsi ještě mladá (a blbá...)

29. června 2009 v 12:13 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Jistě jste tuto frázi za svůj život slyšeli nepočítaněkrát. A já samozřejmě taky. Když mi bylo pět let, pronášela jsem úvahy na různá témata a kladla dotazy, při kterých se dospělí někdy červenali, jindy nevědli, co naivnímu dítku říct, aby mu ihned nezničili ideály. "Na to jsi ještě malá, až budeš větší, tak to pochopíš..." Tak jsem pomalu rostla a čekala, až to pochopím, až mi ten tajemný svět "dospěláků" přestane být zapovězen a moje otázky se konečně dočkají odpovědí.
S pubertou přišlo rozumování ještě větší. Chtěla jsem spasit svět jako každý puberťák. Naivníma očima třináctileté slečny jsem pozorovala války, hladomory, nemoci, politické hašteření a další běžné součásti naší postmoderní historie. A díky svému pozorování jsem vynášela soudy, toužila jsem debatovat a chtěla jsem, aby mé názory každý slyšel. Ale místo odpovědi na své stanovisko jsem se dočkala jen věty: "Jsi ještě mladá a naivní, až budeš starší, zjistíš, že to není tak jednoduché."
Teď je mi dvacet. Jsem oficiálně dospělá, mohu volit, řídit auto, pít alkohol...ale nemůžu mít vlastní názor. Na internetových diskuzích, v debatách se staršími lidmi, dokonce občas i zde na blogu mě zas a znova pronásleduje věta: "Jsi ještě mladá, naivní a blbá. Takhle ten svět nefunguje, holka..."
A tak se ptám - kdy? Kdy už nebudu mladá na to, abych mohla beze strachu pronést, co si myslím, svůj vlastní názor. Jasně, názor může mít i tříleté dítě - třeba, že citronová zmrzlina je lepší než jahodová a že Karolínka ze školky je namyšlená husa. Ale když tříleté děcko začne mamince vykládat, jak by to ti pánové v parlamentu měli dělat, aby se všichni měli líp, maminka ho se smutným úsměvem pohladí po hlavičce a pomyslí si "Joo, ty jsi ještě malá..."
A totéž platí i o lidech mého věku. Názor míti můžeme, ale málokdy je brán vážně či dokonce ctěn jako argument. Někteří mladí zase mají opačný extrém a věří, že ne oni, ale starší lidé by neměli mít už právo na věcný názor. A upřímně řečeno, občas si říkám, že mají pravdu.
Čím je člověk starší, tím více na něj působí tento svět - výchova rodičů, vědomosti ve škole, kamarádi, noviny, televize, kolegové v práci, šéfové a podřízení, kolemjdoucí, politici... Na světě je skoro sedm miliard lidí a tedy i sedm miliard názorů na každé téma a k většině z nich máme díkyinternetu a modením technologiím přístup kdykoli se nám zachce. Pár let života stačí k tomu, abychom se nechali ovlivnit prioritami a postoji někoho jiného a jak léta přibývají, přibývají i předsudky, klišé, generalizace a škatulkování.
Myslím si, že kdybychom svěřili vládu celého světa do rukou malých dětí (tak do 6ti let) nastala by veliká změna. Děti nevědí, co je to válka, nenávist, utrpení... Děti chtějí, aby oni a jejich kamarádi měli co jíst, aby je rodiče měli rádi a aby bylo všude dost lásky, míru a prostoru ke hraní. Jsou malí a naivní? Ano samozřejmě, že jsou! Ale právě proto vidí svět takový jaký je, bez příkras moderního pozlátka a bez začerněných důležitých slov. My mladí, ještě taky naivní a nevědoucí, máme podobné štěstí a náš názor je jen málo ovlivněn móresy svět dospělých. Brzy o to přijdeme, brzy budeme už dost staří, abychom mohli říct, co si myslíme a budou nás brát vážně. Ale to je k ničemu. V té době už budeme semletí obřím mlýnem zvaným Svět a rozdrobené kousky naší duše už budou stejné, jako všechny ostatní. Takový názor nemá cenu, není třeba si jej vážit, je to jen kopie názorů těch starších, těch nahoře, těch, co vládnou, těch, co tahají za nitky, těch, co určují, kudy se svět bude ubírat.
Zatím jsem ještě mladá a blbá, naivní a důvěřivá, ještě stále mám čistý nezkalený pohled na svět. A vážím si toho. Možná by si dospělí, ti velcí a zkušení dospělí měli uvědomit, že názory mladých lidí jsou hodnotné a přínosné právě tím, že jsou naivní a že jediné názory, které se dají označit jako "blbé" jsou ty jejich...

Domeček pro panenky

28. června 2009 v 21:43 | Lúmenn |  poezie...
Je libo trocha morbidity? Aneb báseň o tom, že panenky nejsou jen hodné dětské hračky...

Nový design...že by?:)

28. června 2009 v 21:24 | Lúmenn |  o blogu...
Ano, už je to tak, na minulém designu jsem si dala HOOODNĚ záležet, nicméně po hodinách práce se ukázalo, že každé rozlišení monitoru jej zobrazuje jinak, přičemž jen jedno správně a po zralé úvaze jsem ho tedy konečně změnila na design sice mnohem jednodušší, zato ale snad funkční na jakémkoli rozlišení (DOUFÁM!):)

Tak snad se líbí a snad tu vydrží alespoň do třetích narozenin blogu, které oslavuji v polovině srpna:)

PS: ještě není úplně hotov, na oddělovači rychlých odkazů, úvodníku apod. se teprve pracuje;)

Jsem zpět, plány na prázdniny a další novinky:)

28. června 2009 v 19:10 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Po úžasném víkendu stráveném v teple domova jsem zase zpátky v lázních v Pasece, tudíž mám opět spoustu volného času a vás čeká zase více článků.
Po vzoru Violetti vás také chci seznámit s plány na prázdniny - rozumějte s dobou, kdy budu bez internetu a nebudu přidávat žádné novinky.
Bude to:
8. - 12. července, kdy se budu nacházet ve Vizovicích na Masters of rock (stále čekám, kdo z vás se ozve, že jede taky, ať dáme sraz;))
31.července - 2.srpna, to mám v plánu LARP poblíž Tišnova
8. - 15. srpna, kdy budu na dovolené s mamkou, Finnýskem a sistr na Malé Fatře na Slovensku

Zatím žádné jiné konkrétní termíny nemám, ale i tak je to spíš takové orientační upozornění:)

A vzhledem k tomu, že v názvu článku slibuju i další novinky, musím nějaké dodat. Tak tedy - v srpnu do naší rodiny přibude nové kotě, mayská mývalí kočka, resp. kocourek krémové barvy pojmenovaný Jošiki (sistr mě zabije...tedy Yoshiki:D). Dále vás příští týden čeká další kapitola Paní prstenů s názvem Únos (což už ale jistě víte:)) a taky jsem objevila jednu svoji zajímavou starší povídku s názvem "V tom zazvonil telefon" a pro vás, co se o prázdninách nudíte budu mít už dávno slibovanou tvořivou soutěž.
A kromě toho...ale to se nechte překvapit:)
Vaše Lúmennka;)

Víkendový oddech

27. června 2009 v 11:04 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Tento víkend jsem na propustce z lázní, takže si užívám sladkého pobytu doma a ještě sladších polibků od Finnýska:)
Proto ode mě nejspíš až do neděle nečekejte žádné nové články, příval kterým jsem vás zahrnula minulý týden tedy na chviličku polevuje a vy taky neseďte u kompu a vyražte ven na procházku nebo aspoň s přáteli na pivo:)
Krásný víkend všem přeje Lum

III.kapitola - Roklinka 3/3

27. června 2009 v 5:00 | Lúmenn |  Paní prstenů - Nedokončené poslání...
Zklamaný šedooký elf opustil Lúmenn, která se za ním ještě dlouho dívala a vzpomínala, kde už viděla jeho tvář. Vy vzpomínat nemusíte a přečtěte si (kdo jste tak ještě neučinili) Lúmennin příběh z dávné minulosti, plný bolesti ale i lásky (odkaz).
A zatím, co Lúmenn v slzách vzpomíná, se k Roklince blíží obrovské nebezpečí. Dokáží se elfové ubránit přesile?

Podvědomí, postoje a "nemocné" čakry

26. června 2009 v 12:52 | Lúmenn |  co nového na Poslu světla...
Když vám řeknu, ať si představíte člověka v bojovném postoji, jistě vás napadne někdo s rukama v bok, stydlivého člověka zase automaticky vidíme s rukama překříženýma v klíně. Každá pozice našeho těla něco vyjadřuje, ale napadlo vás někdy přemýšlet proč tomu tak je? A napadlo vás někdy dávat to do souvislosti s čakrami, energetickými centry našeho těla?
Pokud ne, možná vám tenhle článek odhalí zajímavé souvislosti:)
Více o čakrách ZDE, celé znění tohoto článku pak naleznete na poselsvetla.blog.cz, konkrétně TADY.

Poslední soud

25. června 2009 v 20:32 | Lúmenn |  povídky...
Nevím, jak se mi v hlavě objevil tenhle text. Možná mi ho tam přivály kruté záběry z povodní, možná se zrodil z rozdvojeného obraz lesa, na který jsem se s rozmotanou hlavou před chvílí dívala. Ať je to jak chce, je to povídka brutální, krutá a trpce chutná na jazyku člověka...a ani já bych nechtěla, aby se jednoho dne její slova obrátila ve skutečnost.
A tak čtěte a doufejte (věřte! vězte?), že je to jen výplod bláznivé fantazie a že budoucnost, jež leží před námi, je mnohem příjemnější.

Život za sklem akvária

25. června 2009 v 17:35 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Dnes je divný den. Den za sklem, jak jsem si to pro sebe dneska nazvala. Dan za sklem akvária.
Ne, nebojte, nejsem v depresi ani nic podobného. Jenom je srdeční zátěž asi milion a tlak se houpe nahoru a dolů jako zběsilý, k tomu mě bolí krční páteř a výsledkem všech těchto vlivů je točení hlavy. Můj nedokrvený mozek nestíhá vnímat podněty - zvuky, hlasy, obrazy, to vše se ke mně dostává se spožděním pár milisekund, ale někdy mi to přijde jako dlouhé hodiny.

Tak toto mě položilo....:D :D :D

25. června 2009 v 15:20 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Ne...toto je moc:D Našla jsem tenhle obrázek na hofylandu v klubu vtipných fotek a je to prostě masakrózní...:D:D:D

Speciálně pro LARPaře, bitvaře, DrD maniaky, fantasy blázny a magory do her na hrdiny:D
Šílenost, které se směju už hodinu najdete pod perexem:)


Pššššt

25. června 2009 v 15:08 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Já vím, já vím, že bych to asi neměla nikde prozrazovat, ale já jsem tak hrozně šťastná, že to prostě MUSÍM VŠEM ŘÍCT!!!

Co se děje tak závažného? Určitě si na podzim kupte knihu s názvem Ježíšku, já chci plamenomet (sborník za rok 2008), protože tam najdete moji povídku! Juch!
Neprozradím na kterém místě jsem se umístila, to už by těch vyžvaněných tajemství bylo moc, ale nastopro Deník vraha najdete ve sborníku! Uááááá, jsem šťastná:)

(PS: oficiální vyhlášení je až na podzim na Festivalu Fantazie Speciál, takže nikde moc nešiřte, co tady prozrazuju;) )