a

Listopad 2009

Pohádka o zvláštních sousedských vztazích

30. listopadu 2009 v 19:18 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Milé "děti", dnes vám Lúmennka poví pohádku. Pohádku s ne zrovna šťastným koncem, ale s poučením. Tak se usaďte a pozorně čtěte...

Žili byli dva sousedi - pan Aleš a pan Bedřich. Každý byl úplně jiný, měl jiné zvyky a jiné názory, ale nijak jim to nepřekáželo. Je pravda, že prapradědeček pana Aleše prapradědečka pana Bedřicha nesnášel, rvali se o každou drobnost, ale ty časy už byly dávno pryč a oba sousedé žili ve svých domcích a na svých zahrádkách vcelku spokojeně. Navštěvovali se a povídali si, když se jednoho dne objevili první potíže...
Toho dne pan Aleš chtěl postavit u pana Bedřicha na zahrádce kůlnu na nářadí. Pan Bedřich byl dobrák, neptal se, proč chce pan Aleš stavět kůlnu na cizím pozemku a beze všeho mu to dovolil. "Jednou jsme sousedé," říkal si pan Bedřich "tak bychom si neměli dělat zle."
Pan Aleš si tedy postavil svou kůlnu a tu a tam do ní zašel. Občas s ním chodila i jeho žena. Panu Bedřichovi bylo divné, že pan Aleš nutí svou ženu, aby chodila metr za ním a aby byla celá zahalená do šátků, že jí koukaly jenom oči. "Ale co," řekl si. "jednou jsme sousedé a tak se ho na to nebudu ptát, koneckonců, ať si dělá co chce."

Gothic...

30. listopadu 2009 v 8:44 | Lúmenn
Gothic/gothika (toto je jediný správný název, ghotic, ghotyka apod. jsou ve všech případech nesmysly)

rozhodně není o...

sebepoškozování
"gothic" metalu a metalu obecně (Nightwish, Evanescence,
Within Temptation apod. = symfonický metal; Cradle
of filth = black metal; Marilyn Manson = nu-alternative metal atd.)
ghotic obrázcích (žiletky, krev, smrt, dark art, hřbitovy...)
satanismu
pití krve
magii, esoterice a okultismu
gótských kmenech ani gotických katedrálách (shoda jmen;))
touze se zabít ani zabít někoho jiného

rozhodně je o...

gothické hudbě (post punk, death rock, gothic rock, darkwave,
do jisté míry i EBM, psychobilly, rockabilly apod.)
určité formě temné estetiky (líčení, oblékání, dekorace, hororové
filmy a romány, básně a umění obecně)
fascinaci tím, co je pro jiné odporné či nezajímavé
tolerování zvláštností a neobvyklostí členů subkultury (homosexualita,
duševní choroba apod.)

Gothikem se nedá narodit.

Pokud výše uvedené akceptujete, pokračujte prosím TUDY.
Pokud ne, stiskněte prosím křížek v pravém horním rohu vaší obrazovky.
Děkuji.


Týdenní novinky (30.11. - 6.12.2009)

30. listopadu 2009 v 7:52 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Novinky pro tento týden (30.11.-6.12.2009)
Co poslouchám: Edguuuuuy:)
Co sleduju: docela dobrý, i když spíše napínavý než strašidelný horor Klíč
Co čtu: dočten Utkaný svět od Cliva Barker, chystám se na
Jméno větru od Patrika Rothfuse
2.12.: Za jediný den (tedy včerejšek) jsem přečetla oba dva česky vyšlé
díly Jména větru. Ta knížka mě fakt pohltila, díky všem, co mi ji doporučovali;)
Na co se těším: na Mikuláše, středeční výlet po Brně se sistr a tatou,
na páteční schůzku ve skautu a tak no:)
Na co se netěším: nic strašného mě v nejbližší době nečeká;)
Co mě nejvíc štve: krom zvýšené únavy vcelku nic:)
Co mě nejvíc těší: škola (jo fakt mě to baví:)), čas trávený se sistr a
Finnýskem, blogování (již tradičně) a malování mandal a obrázků:)
Citát pro tento týden: Nevěř tomu, kdo tě celý život klame, ale hlavně
neklam toho, kdo ti celý život věří.
Návštěvnost blogu za minulý týden: 1646 lidí (no tedy, propad o skoro tři stovky:P:))
A na Poslu světla vás bylo 685;)
Co vás tento týden na blogu určitě čeká: Dokopu se k napsání zbytku děje
Paní prstenů, možná zveřejním i něco z nově rozepsaného dílka (více o něm tady)
a jinak očekávám nějaké nápady, co mi spadnou zhůry (nebo odkudkoli jinud:))
Hehe toto je z minulého týdne, leč stále to platí:) *omluvně sklání hlavu*
Píseň pro tento týden: Edguy - New age messiahDrazí a milí...

28. listopadu 2009 v 18:36 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
...s politováním vám oznamuji, že nestíhám.
Začíná se mi teď kupit spousta věcí a nemám na blog tolik času, kolik bych chtěla nebo kolik vy byste asi vyžadovali. A když zrovna chvilku mám, radši zalehnu s knížkou a nebo prostě lenoším. Vím, že na takové odbývání nejste zvyklí, ale psát tempem dva články denně je i nad síly takového magira jako jsem já. Příval inspirace ani chuti není bezedný a abych nezanedbávala oba blogy, musím fakt jet jak utržená z řetězu.
Takže trochu zvolním tempo, prosím vás, abyste se neděsili, když tu nebude článek každý den, což se asi v brzké době stane tradicí. Nemůžu obětovat psaní celý život:D I když by to nebylo tak zlé, ale moje záda těžce nesou pobyt u počítače a tak jim musím dopřávat víc cvičení a jiných aktivit;)

Ale abyste neřekli, že vás flákám jen tak pro nic za nic. Lúmennka se po dvou letech vrátila do skautu. Jo, je to šílené, ale prostě...jinak to nešlo. Původně to měla být včera jen návštěva klubovny, ale už jsem to nemohla vydržet. Holky nestíhají, s původního vedení zbyla sotva půlka, tábor stojí na pěkně vachrlatých nohách a každá ruka k dílu se hodí...co hodí, je přímo nezbytná.
A tak jsem včera oznámila svůj návrat. Nic světoborného, žádné oslavy, prostě jsem měla pocit, jako by dva roky neutekly, jako bych byla pryč jen pár týdnů a zase vše hned najelo do starých kolejí.
Špaget tohle, Špaget tamto a Špaget kývala a v duchu se smála štěstím. Jo, možná to nevíte, ale Špaget jsem já, moje přezdívka už od dětství:)

Ke škole a mému volnému času (který tvoří zejména blog, knihy, kamarádi a Finnýsek) tedy přibyl ještě skaut a od ledna brigáda u otce ve firmě, takže jestli na blog budu mít čas dvě tři hodiny týdně, bude to hodně:)
Ale jsem ráda, protože tenhle koníček naplňoval můj čas už dost dlouho, v podstatě rok jsem celé dny jen psala a psala, protože nebylo co jiného dělat. Teď už konečně je...takže zbývá jen zamáčknout slzu, že tu nebudu vysedávat od rána do večera a těšit se na jiné aktivity.
V žádném případě se neloučím, tak to probůh neberte, jen zvolním tempo a tentokrát, mí čtenáři nejdražší z nejmilejších a nejmilejší z nejdražších, už to opravdu není jen gesto, ale fakt.
Věřím, že se s tím smíříte a naše "blogová parta", kterou už v podstatě jsme, se nerozpadne ale bude držet pohromadě stále dál. Bez vás by to totiž nešlo, mám vás všechny moc ráda:)
Vaše znavená, leč přešťastná, Lúmennka

Nové magické články III.

28. listopadu 2009 v 18:17 | Lúmenn |  co nového na Poslu světla...
Na tento web nezbývá moc času ani inspirace, ale za to na Poslu světla už máme zase další várku nových článků. Snad vás něco zaujme;)

Dryjády, najády a nymfy
Zdá se, jakoby tyto bytosti byly každá něco jiného a přitom je tomu právě naopak. Jen lidé mají potřebu škatulkovat a zařazovat a tak rozdělují vílí říši na několik říší menších. Ano, všechny tyto výrazy označují víly podle místa, kde žijí.
Více o vílách se dočtete TADY.

Odpovědi na otázku od Lothaira (jak přivolat totemové zvíře) a pro vegu.k (doporučená magická literatura) najdete TADY.

Změna myšlení pomocí hermetických principů - část VI.
Dlouho jsem do této série článků nepřispěla, protože knížku, ze které čerpám (Božská magie od Doreen Virtue) měla půjčenou maminka a ve chvílích, kdy jsem měla čas, ji ona četla a když ji zrovna číst nestíhala, neměla jsem na psaní čas já. A tak pořád dokola, takže k práci, kterou jsem rozdělala v září, se dostávám až teď v listopadu.
Předchozí části, kde se zabývám hermetickými zákony najdete v rubrice Cesta za poznáním a každý díl odkazuje jak na díl předešlý, tak následující, tak se nebojte, že byste se ztratili:)
Teď už se tedy vraťme "k učivu" a podívejme se na předposlední hermetický princip, který nám schází. Je to princip příčiny a následku.
Celý článek najdete ZDE.

Automatická kresba a já
Automatická kresba je druh kreslení, kdy "odpojíte" svoji mysl a necháte andílky, ať prostřednictvím vás sdělují svá poselství. Jenže ti moji andělíšci jsou fikaní, já svou nemotornou tlapkou kreslím a oni mi jen promítají do mysli, co mám namalovat.
"Udělej duhu, růžové pozadí, zelené srdce, ibis a skarabeus v rohu..." a já se potím, koušu do rtů a poslouchám jako hodinky:) Bohužel nejsem zdatný malíř, moje obrázky jsou a vždy byly dětské, jednoduché a neumělé. Co je ale hlavní, že když ti zářivci křídlatí nepomůžou s kreslením, dají do mých kreseb svoji energii a ta z té malůvky nádherně dýchá, což (jak věřím) vyvažuje její estetickou nedokonalost.
Když jsem nedávno kreslila, stvořila jsem tři dílka - jedno adresované mě samotné, jedno pro mého milovaného Finnýska a jedno pro sestřičku. A pokud si budete přát, začnu tvořit i pro vás (jak už jsem předeslala v tomto článku).
Celý článek je k přečtení TADY.

Již tradičně sem nelze přidávat komentáře, pokud se chcete vyjádřit k článkům, učiňte tak prosím přímo pod nimi:) Děkuju;)

Odpovědi pro Bels (Horset) a Huntmastera (umělý život)

26. listopadu 2009 v 10:06 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...
Tak tu máme zase dvě zajímavé otázky z pera vás, čtenářů. Pokud vás taky něco pálí na jazyku a máte potřebu se mě (popřípadě Finnýska, ten poslední dobou píšu málo a vy se ho stejně málo zvídavě tážete) na něco zeptat, neváhejte a učiňte tak TADY. Odpovědi na již pložené otázky si pak můžete přečíst ZDE.
Tak a teď už k dotazům a odpovědím...

Hrady - výlet do časů minulých

25. listopadu 2009 v 13:50 | Lúmenn |  zajímavé obrázky...
Vždycky když přijedu na nějaký hrad, mám sto chutí si ho koupit a zůstat na něm bydlet. Pořád říkám, že patřím do středověku nebo do fantasy knížky, ale když jsem mezi pevnými kamennými zdmi půl století (i více) starého hradu, je ten pocit ještě markantnější. Hrady prostě zbožňuju a tak jsem si projela deviantart a našla pár obrázků hradů, které mě zaujaly:) Máte-li rádi starobylá sídla dávno mrtvých šlechtických rodů, pojdťe se jejich zákoutími procházet se mnou;)

Kdysi tu musela stávat mocná strážní věž...dnes tu po ní zbyly jen ruiny,
hora suti a kamení, dávná připomínka na zašlou slávu...

***

Listí padá mi na hlavu (i v hlavě...)

25. listopadu 2009 v 10:57 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Sice podzim moc nemusím (teď myslím hlavně listopad a jeho plískanice, deště, mrazy, bahno a tak), ale to padající listí, melancholicky se vznášejícící po ulicích má něco do sebe:) Zasněná jsem poslední dva dny sedávala na lavičkách a s cigaretou v puse a oblíbenou písničkou v uších jsem své oči nechala pást se na kráse barevných listových tanečníků. Prostě senzorická euforie, nebo chcete-li - smysly se parádně nabaštily:)
A tak se mi nedivte, že jsem dva dny neměla na blog ani čas ani zrovna moc chuti. No ale nebylo to jen mou facinací koncem podzimu, včera večer jsem seděla s Onnejkou v knajpě a pak už jen zalehla a spala a včera odpoledne, jen co jsem dojela domů, u nás byla Liz a zase jsem zalezla do postele až v o půl jedenácté.
Ale dnes už jsem každopádně tady:) Venku je až podezřele hezky, ale mě se nechce dělat vůbec, ale vůbec nic:D Kupodivu nemám dnes ani moc psavou, prostě jsem lenošná. Až moc:)
Ale abyste neřekli, že na vás úplně kašlu, navolila jsem návštěvníkům, co nemají svůj vlastní avatar, takové hezké zelené mechy a houbičky, ať se nám to k lesní image blogu hodí:) A já mám svého oblíbeného andělíška, který je i jako hlavní ikona blogu Posel světla. Tak snad se zvolenými obrázky panuje všeobecná spokojenost, pokud ještě nemáte navolený svůj, tak to napravte v administraci blogu v profilu:)

Týdenní novinky (23.-29.11.2009)

23. listopadu 2009 v 9:27 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Novinky pro tento týden (23.-29.11.2009)
Co poslouchám: Abney Park, Crüxshadows a směsku:)
Co sleduju: Donnie Darko - naprosto šílený film nad kterým zůstává rozum stát,
doporučuju, i když je jen těžko k sehnání
Co čtu: Utkaný svět od Cliva Barkera (má to 700 stran a ačkoli
je to skvělá knížka, těžko se ní prokousává)
Na co se těším: na dnešní test (já ho zvládnu, jo!), na návštěvu knihovny,
až zase něco dobrého napíšu a taky na Mikuláše:)
Na co se netěším: nic strašného mě v nejbližší době nečeká;)
Co mě nejvíc štve: krom zvýšené lenosti a únavy vcelku nic:)
Co mě nejvíc těší: čtení, psaní, hudba, celkově pohodová nálada,
jo a taky už vážím 48 kilo, juchů, přibírám!!!:)
Citát pro tento týden: Myslíme si, že víme, zatímco bychom měli vědět, že
si jenom myslíme.
Návštěvnost blogu za minulý týden: 1911 lidí (kdy to zase dáte před dva tisíce, co?:))
A na Poslu světla vás bylo 639;)
Co vás tento týden na blogu určitě čeká: Dokopu se k napsání zbytku děje
Paní prstenů, možná zveřejním i něco z nově rozepsaného dílka (více o něm tady)
a jinak očekávám nějaké nápady, co mi spadnou zhůry (nebo odkudkoli jinud:))
Píseň pro tento týden: Abney Park - Airship Pirates


Hitler prý taky studoval v Plzni!:D

22. listopadu 2009 v 17:52 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Našla jsem odkaz na "přetitulkovanou" scénu z filmu Pád třetí říše, kde si Áda Hitlerů stěžuje na to, jak mu nevyšlo studium v Plzni. Tahle scéna je často parodovaná (když umřel Michael Jackson, taky ji upravili - viz tady), ale s plzeňskými právy se teda trefili:D


Pokud se šílené kauze o podvodnících na VŠ chcete radši zasmát, než nad ní zoufat, tohle video je výborný nápad:)

Musím? Ale ne, chci!

22. listopadu 2009 v 16:17 | Lúmenn |  co nového na Poslu světla...
Znáte ten pocit, kdy máte hroznou chuť koukat se na film, jít na procházku nebo třeba jen tak lenošit s knížkou v posteli, ale místo toho musíte dělat úkoly do školy, uklízet nebo dohánět něco do práce.
Často si pak povzdechnete já bych tak chtěl/a dělat to a to, jenomže to nejde, nejřív musím to či ono.
Celý náš život se zdá být naplněn slovem musím, které s chci vytváří méně či více zdařilé kompromisy. Čím míň jsou vyhovující naším přáním, tím více máme pocit, že svůj život nežijeme, ale jsme žiti, že jsme neustále někam tlačeni a manipulováni, jako by nás ovládala vyšší síla - rodiči a šéfy počínaje a Bohem konče. Když si tohle uvědomíme, nebe našeho života se zakaboní a my se ptáme "proč nemůžu konečně jednou dělat co chci?".
Celý článek s řešením tohoto dilematu si můžete přečíst na Poslu světla - konkrétně tady.
Pouze tam je také možné ho komentovat a já upřímně věřím, že i když vás zrovna celkové téma Posla moc nezajímá, pod tímto článek by se dala vytvořit zajímavá diskuze:)

VIII.kapitola - Znovu na cestě 3/3

21. listopadu 2009 v 19:00 | Lúmenn |  Paní prstenů - Znovuzrození...
A je tu poslední část Paní prstenů, kterou jsem napsala někdy před šesti lety a od té doby příběh spí a spát jej také nechám. Lúmenn s Manamrodem projdou skrze Fangorn a jejich cesta nekončí, právě naopak...

Tak zase píšu, no...

21. listopadu 2009 v 10:23 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Včera jsem si v antikvariátu koupila za dvacet korun román z pera devatenáctileté slečny Konec začátku. Upřímně řečeno, není nic moc, hlavně co se týče formální stránky, ale jak jsem ho tak četla, přepadla mě múza. Chytila mě pod krkem a do hlavy mi zasunula nápad. A tak se zrodila zatím sedm stránek nového dílka.
Co to bude? Zatím ještě nemám přesně dané obrysy, ale každopádně něco už jsem dala dohromady. Má to být příběh dívky, která vídá věci, jež nikdo jiný nevidí. Věci hodně ošklivé a hodně nebezpečné, které ji doženou až do blázince. Ve chvíli, kdy je "za mřížemi" ale teprve lékaři zjišťují, že její vize nejsou jen obyčejné halucinace. To už je ale pozdě a celá klinika se ocitne vzhůru nohama a namísto antidepresiv musí nastoupit úplně jiné zbraně, starší, mocnější a podstatně nevyzpytatelnější.
Příběh má zatím sedm stránek, nese pracovní název Blázinec, ale ten bude opravdu jen pracovní:) Kdybyste někdo měli nějaký nápad na název, budu ráda, vymýšlení názvů čehokoli mi totiž nikdy nešlo.
A asi se ptáte, kdy si to budete moct přečíst, co? :) Tak to vás ještě poprosím o chvilku strpení, těch sedm stran pokrývá zatím rozsah první kapitoly a chci napsat ještě tak dvě, ať vím, zda to půjde a rozepíšu se dál a taky zda to stojí za to. Nerada bych ale nechala múzu umřít a tak vězte, že budete jedni z prvních, kdo to bude číst, protože vaše komentáře mě většinou nejvíc nakopnou:)
Držte mi palečky a těšte se:)


Nové magické články II.

20. listopadu 2009 v 10:31 | Lúmenn |  co nového na Poslu světla...
Většina z vás, které zajímá magie, čte buď oba blogy, popřípadě jen Posla světla - což je vidět jak na stále se zvyšující návštěvnosti tak na počtu komentářů, za což vám moc děkuji:) Přesto se možná najdou někteří, které články na Poslu tolik nezajímají, ale přesto by si občas něco přečetli.
A právě pro vás zase dávám dohromady stručný přehled nedávno zveřejněných článků. Takže co je nového na mém druhém "magickém" webu?


Psychologie reklam

20. listopadu 2009 v 8:25 | Lúmenn |  lži, výmysly a manipulace...
Hrozně ráda se dívám na reklamy. Fakt že jo - stejně jako ráda čtu třeba Strážnou věž, protože ve všech těchto věcech nádherně vidím manipulaci. A pokud máte dojem, že v reklamách je ta manipulace snadná a prohlédnutelná, pak jste na omylu.
Všichni víme, že reklamy nám lžou a snaží se nás dostat tam, kam chtějí ony - "jste ošklivá a vrásčitá megera, ale když si koupíte náš super mega hyper krém, tak budete zase krasavice"; "nevařte polívky klasicky, je to zdlouhavá otrava, kupte si pytlíkovou a rodina vás bude zbožňovat"; "kdo nepije Fantu/Colu/Sprite je úplně out" a tak všelijak podobně.
Tohle známe, na tohle jsme připraveni, koneckonců víte všichni přece co je reklama. Re-klama, opakování klamu. Ale v reklamách jsou občas ještě větší srandy, vyložené rány pod pás a nejlepší je to právě v reklamách na léčebné přípravky.

VIII.kapitola - Znovu na cestě 2/3

19. listopadu 2009 v 13:55 | Lúmenn |  Paní prstenů - Znovuzrození...
Druhá část této kapitoly nás zavede k Fangornu, kolem kterého Lúmenn s Manamrodem míří na jih. Ještě předtím ale proběhne poslední a definitivní loučení.

Dvacet let uplynulo jako voda...

18. listopadu 2009 v 17:58 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Dvacet let dýchám, směju se, chodím po zemi, dvacet let už žiju na tomhle světě. Ale zatímco to moje kulaté výročí se odehrálo už v dubnu, demokracie a svoboda v našem státě ho slavily teprve včera.
Kdyby se mě někdo zeptal, jestli si pamatuju dobu před listopadem 89, je jasné, že jen pokrčím rameny. Vždyť uběhlo jen sedm měsíců a jeden den od okamžiku, co jsem poprvé otevřela oči do světa a můj táta vzal spolu s kamarády klíče, pár lahváčů a jeli do Brna demonstrovat. Já na to koukala z peřinky a nevnímala nic, ani to, že se celá rodina o tátu strachuje, protože v Brně se střílí a dokonce ani nevím, zda jsme pád komunismu doma nějak slavili. Předpokládám, že děda, bývalý politický vězeň, si poplakal. Já ne, mě největší starost dělaly plné plínky:)
Dneska už jsem o dost větší, jak rostla demokracie, rostla jsem i já. Ale mám takový dojem, že narozdíl ode mě ta chuděrka pořád ještě potřebuje plínky a někoho, kdo ji bude utěšovat, krmit, přebalovat a chovat na rukách...

Pohlazení po duši - 18.listopadu 2009

18. listopadu 2009 v 17:09 | Lúmenn |  pohlazení po duši na (skoro) každý den...
Dnes si od rána broukám písničku od Karla Kryla s názvem Děkuji. Považuji ji za to nejkrásnější, co Karel Kryl stvořil a to zejména kvůli moudrosti, napsané do jejích slov. Nechejte se pohladit její moudrostí, vždyť v moudrosti a laskavosti je ta největší síla a krása...


Minulé pohlazení po duši najdete na Poslu světla - tady

Text písně je pod perexem;)

Noc, obrazy a já

17. listopadu 2009 v 19:57 | Lúmenn |  ztracena ve vlastních snech...
Kdysi dávno (což znamená asi před půl rokem;)) jsem se zúčastnila na jednom blogu soutěže, do níž mě uvrtala Criwo. Ně, že bych měla soutěžení na blozích v oblibě, ale když už jsem byla přihlášená, tak jsem se rozhodla zabojovat. No a jedním ze tří úkolů bylo vybrat si dva co nejvíce protichůdné obrazy a popsat pocity, které z nich cítíme.
Popisy jsem vytvářela na poslední chvíli, ale přece jen se mi docela líbí a tak aby neupadly zcela v zapomnění, přidávám je sem mezi svá literární dílka:)

Odpovědi pro Lenku a Elvenu (směska:))

17. listopadu 2009 v 17:33 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...

Zas po nějaké době odpovědi na vaše otázky - tentokrát se ptaly Lenka a Elvena a to hned na několik věcí:) Máte i vy nějaký dotaz na mě nebo na Finna ohledně našeho soukromí či našich znalostí? Pokud ano, vaši otázku (na niž téměř jistě dostanete odpověď) můžete položit tady:)