a

Leden 2010

Druhy sebepoškozování

29. ledna 2010 v 9:15 | Lúmenn |  psychologie...
Častm omylem laické veřejnosti, ale i študovaných psychologů a psychiatrů je to, že považují za sebepoškozování jen řezné (bodné, vypálené...) rány na povrchu těla a zcela opomíjejí, že ne všechny rány musí být hned vidět.
Mezi sebepoškozování totiž patří jakákoli činnost, při níž vědomě škodíme svému tělu, tedy člověk ví, že mu daná činnost nedělá dobře a přesto ji udělá. A v tomto článku bych chtěla poukázat na všechny způsoby sebepoškozování, na něž se s oblibou zapomíná a ve stínu rozšklebených krvavých ran vypadají neškodně. To je však krutý omyl - ani jeden druh sebepoškozování není radno podcenit.

Kde nakupujete oblečení?

28. ledna 2010 v 17:57 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Tento článek měl být původně diskuze, ke které mě inspiroval článek u Anči na blogu, ale pak jsem si řekla proč to trošku nerozvést - ta diskuze snad taky přijde:)
V dnešní době máme to štěstí, že hezké hadry nemají jenom v tuzexu, kde si nakupování nemůže dovolit každý. Příliv vietnamských obyvatel přinesl mnohé velmi laciné možnosti odívání, ale široká je i paleta nejrůznějších second handů a velké obchoďáky div nepraskají ve švech, kolik obchodů s oděvy je do nich nacpáno. Jaké preferujete vy? A jaké existují výhody a nevýhody?

Pár perliček ze zpravodajství

26. ledna 2010 v 20:41 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Nevím jestli se smát nebo brečet. A nevím, jestli pomůže, když ty zprávy přestanu číst...
Však posuďte sami...

Pohlazení po duši - 26.ledna 2010

26. ledna 2010 v 11:51 | Lúmenn |  pohlazení po duši na (skoro) každý den...
A abyste věděli, dneska se s pohlazením po duši vůbec nebudu mořit já (ono ne že by to bylo nějaké moření, ale i něco pěkného a hladivého najít dá občas práci, to mi věřte;)).
Dnešní pohlazení po duši má totiž na svědomí moje drahá sestřička Eii-hime. Začalo to tím, že k písničce Touha od Dana Landy přidělala pár obrázků, které dohromady dávaly něco jako prezentaci (jak to vypadalo se můžete podívat tady). Ale to drahé Eince nestačilo a tak si zapnula velmi nespolehlivý, stále padající Microsoft Movie Maker a nějakou dobu si hrála a s tím, aby stvořila video. Buďte si jisti, že s tímhle programem to není klikací procházka růžovým sadem;)
Ale i tak to dokázala a vy se teď můžete pokochat výsledkem - tímto videem:


Daniel Landa - Touha
Obrázková prezentace - Eii

A teď dvě technické připomínky: video končí někdy kolem třetí minuty, pak už je jen ticho a tma, tohoto drobného detailu si prosím nevšímejte;) A za druhé: pod tento článek nelze přidávat komentáře a to z jediného důvodu - piště je prosím přímo k ségřuli na blog, ať z toho pracného vytváření videa taky něco má:) Nejlépe přímo pod tento článek s videem, které vidíte i výše:)
Děkuju:)

Pár rad pro "hubeňoury"

26. ledna 2010 v 10:13 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Když zadáte do vyhledavače na internetu heslo "hubnutí" vyjede vám sto padesát milionů odkazů, všemožné reklamy na různé přípravky (zhubněte snadno a rychle bez diet a cvičení!), přístroje (jen deset minut denně vám zformuje postavu!) nebo užitečné rady (nejezte tučná a smažená jídla).
Pro lidi s nadváhou (a někdy jen nespokojené brblaly, kterým se nelíbí jejich roztomilý špíček na břiše) je prostě nespočet cest, jak přebytečná kila sundat.
Ale většinou se zapomíná na nás, kteří těch kil moc nemáme. Místo špeků na nás chřestí kosti a čelíme otázkám "ty máš anorexii?" a "nedržíš nějakou dietu?" nebo hůř "nejsi nemocný/á?". My naopak po krásných zaoblených tvarech toužíme a potřebujeme kila nabrat. Pro nás ale zázračné přípravky, speciální diety a zázračné přístroje neexistují. Občas si sama říkám, že vydávat energii je TAK snadné, ale nabírat ji do sebe hraničí s nemožným.
A tak nezbývá, než zkoušet "babské rady" a snažit se sehnat kila a kalorie, co to dá. Pár z těchto rad jsem vyzkoušela a dokonce i zabraly, takže se můžete zkusit inspirovat. A je-li zde někdo, kdo už patřil mezi kostlivce a tyčky a podařilo se mu tohoto nezáviděníhodného stavu zbavit, nechť se o své rady podělí.

Týdenní novinky (25. - 31.1.2010)

25. ledna 2010 v 9:09 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Novinky pro tento týden (25.- 31.1.2010)
Co poslouchám: zas jsem se nějak zbláznila do "Milosrdných sestřiček"
a dalších starých goth a punkových kapel:)
Co sleduju: opět jsem koukala na svou milovanou Ospalou díru:)
Co čtu: pořád louskám to Dítě skály od Petry Neomillnerové,
na čtení poslední týden nějak nebyl čas
Na co se těším: tak dnes snad dračák a pokec, celý týden pohodička
doma (která mě ale netěší až tak:/), jo a dneska nám začíná zápis
do dalšího semestru
Na co se netěším: tož nic hrozného v dohledu
Co mě nejvíc štve: křuplo mi v krku a nemůžu jet lyžovat...grrrr
Co mě nejvíc těší: už jen napsat práci a mám hotový celý semestr
úspěšněji než jsem čekala (A,B,C,C), no a taky můj stále se
zlepšující zdravotní stav:)
Citát pro tento týden: Kůň je nebezpečný zezadu, býk zepředu a blbec, ten je
nebezpečný ze všech stran. Dokonce i za rohem. (Jan Werich)
Návštěvnost blogu za minulý týden: 1543 lidí (jste se zas polepšili:))
A na Poslu vás minulý týden bylo 732;)
Co vás tento týden na blogu určitě čeká: Heh, to tak vědět:D Ale tak nějaké ideje
by byly, teď už si jen udělat čas, protože jsem zaúkolovaná vytvářením stránek
naší dřevárnické skupiny Felix Nigra, takže nevím, jak budu stíhat tento blog;)
Píseň pro tento týden: Sisters of Mercy - This Corrosion


Lum přibírá - úvod

24. ledna 2010 v 20:05 | Lúmenn
Tak a jestli tohle není boj proti konvencím, tak už nic:D Internet je plný blogísků o "kámošce aničce" (rozuměj anorexii), která má holkám pomoci zhubnout (přičemž ty to pranic nepotřebují). Lum se rozhodla vysmát se všem touhám po trčících kostech a zničeném organismu a má v plánu dát na frak všem "pro-ana" blogům.
Můj blog je anti-ana. A na mém blogu se bude přibírat. A protože v reále už přibírám tři měsíce (někdy od konce října), je na čase se o tom podělit i s vámi. V plánu mám fotky, jídelníčky, prostě vše, co znáte (či snad raději neznáte a dobře děláte) z blogů o hubnutí. Dokonce jsem půl hodiny šmejdila po hubnoucích blozích, abych si udělal graf mé cesty - ale nikoli na váze směrem dolů, nýbrž nahoru. Server to moc nepobral a tak je můj graf trošku zmršený, ale tak snad si s ním poradíte:) Nově ho můžete vidět i na konci blogu, tam kde jsou týdenní novinky.

Já s tou podváhou prostě zametu!

(více o mém boji pod perexem)

Gothic metal - aneb je to tu zas

24. ledna 2010 v 18:58 | Lúmenn |  moje názory na gothiku...
Když už jsem si myslela, že mě veškeré šaškování kolem gothické subkultury přešlo a stal se z ní jen nevinný hudební koníček, byl mi můj omyl opět krutě vyvrácen. Nutno mi asi přičíst k dobru, že jsem se už cca půl roku striktně vyhýbala JAKÝMKOLI debatám o gothice - žádné internetové diskuze, žádné blogísky, nekřičím už na dětičky v tramvaji, co si pouští Cradle of Filth, že to není gothika a díky jisté změně šatníku už ani nevylítávám z kůže kdykoli na mě někdo pokřikuje "satane" nebo "podřež se ty emo".
Prostě pohoda. Gothika se stala jednou z přihrádek v mém playlistu, kde si vesele trůní vedle metalu, punku, rocku a všemožných new age a meditačních pohodovek a soundtracků z filmů. Byla jsem si téměř jistá, že už mám to bláznění za sebou. A to se dostáváme k jádru pudla - zase jsem se naštvala a zase vrčím zcela nespokojena.
Broučkové drazí, já se z toho gothic metalu jednou zblázním!

Chcete být součástí rekordu?

23. ledna 2010 v 15:46 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Tak jsem se teď dozvěděla u Blackwish na blogu, že mám jedinečnou šanci být součástí jednoho rekordu a to - nejvíce lidí, kteří vyjí na měsíc:)

Možná to zní jako šílenost a nebudeme si nic nalhávat, ona je to šílenost!:) Pokud jste z Prahy, sraz lidí se koná 30.1.2010 na Václavském náměstí a to ve 22 hodin a 30 minut. A pokud z Prahy nejste, tak nezoufejte, protože pokud se natočíte, jak vyjete na měsíc a pak to video pošlete organizátorům, budete součástí rekordu i vy!
Více informací najdete na těchto stránkách:


nebo na facebooku

My máme rozhodně v plánu jít do toho, vyjít si ven s kamerou a pořádně si zavýt! A i když to rekord nebude - nevadí, protože za tu srandu to určitě bude stát i tak:)
PS: omlouvám se, že články jsou tento týden tak krátké, je jich tak málo a jsou tak o ničem, Lum byla buď utahaná jako kotě, nebyla u komplu a nebo (jako právě teď) měla krk v háji a sezení u kompu jí nebylo dvakrát příjemné. Díky za pochopení:)

Něco málo ze šuplíku

23. ledna 2010 v 11:36 | Finnister |  Finnova tvorba...
Při dnešním uklízení pokoje do mě Lúmennka začala hučet, že když už mi pár mých obraázků pověsila na zeď, mohl bych se i nechat ukecat na to, abych některé z nich "pověsil" i na blog. Přestože se mi do toho moc nechtělo (skromnost bla bla bla, však to znáte:P), Lúmennka má ukecávací metody z kterých by se jeden to... takže vážení - tady to máte a dobře vám tak!:)
Tyhle kresby jsem vy(po)tvořil za poslední rok a většinou jsou to takové čmáranice v manga stylu:)

Hlášky z telefonické podpory

22. ledna 2010 v 18:04 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Zas tak nějak čistím komp a narazím na úžasnou věc, nad kterou se vydržím chlámat stále dokola. Vzhledem k tomu, že jsem skoro rok pracovala u nejmenovaného mobilního operátora (toho s bublinkama ve znaku, však víte...:)), mám s podobnými zákazníky své zkušenosti.
Ale paní, co u nás na prodejně sháněla žárovky nebo baterky do kalkulačky není nic proti tomu, co se občas dá zaslechnout na lince, kam volají zoufalí zákazníci kterým "se to rozbilo". A protože nejsme v seriálu IT Crowd, nestačí jen doporučit, aby to ti nebožáci na druhé straně drátu zkusili vypnout a zapnout. I když jak to čtu (a jak jsem nespočetněkrát zažila na prodejně), mnohdy by to bylo moudřejší...

Hraví, vážní, šťastní

22. ledna 2010 v 9:33 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Po debatě s jedním nejmenovaným vysoce postaveným představitelem jedné naprosto bezvýznamné organizace, který se na svých výšinách jedné nejmenované hory tváří jako nejvíc nejchytřejší vládce celého světa, tak po debatě s ním mě napadl tento krátký citát.
Věnováno všem, co vědí, jak krásné je dětství a jak kruté je vyrůst.

"Flussed out"

20. ledna 2010 v 20:30 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Tuhle frázi používáme doma a hezky česky se dá přeložit jako "být vyflusnutý". Tedy, ne že by mě někdo požvýkal v dutině ústní a pak plivnul ven, ale musím přiznat, že chápu proč se toto sousloví používá. Já se totiž jako požvýkaná a vyplivlá cítím.

Týdenní novinky (18.-24.1.2010)

18. ledna 2010 v 15:01 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Novinky pro tento týden (18.-24.1.2010)
Co poslouchám: vzhledem k tomu, že brigádničím, do uší mi celý
den hraje celá směska z mp3jky
Co sleduju: zabíjím čas u seriálů - IT Crowd, Simpsni, Červený trpaslík...:)
Co čtu: přečten třetí díl Divokých a zlých od Kulhánka a teď čtu
Dítě Skály od Petry Neomillnerové
Na co se těším: dneska večer jdu na pivo s "barbarama", ve čtvrtek si
snad zapaříme dračák a v sobotu se jede lyžovat! Juch:)
Na co se netěším: na čtvrteční zkoušku:)
Co mě nejvíc štve: su rozlámaná a bolí mě záda
Co mě nejvíc těší: že už mi chybí jen jedna zkouška, můj mijášek,
pletení náramků, kterým jsem nakazila i sistr, plánovaná "adopce" africké
holčičky Careeny Munga:)
Citát pro tento týden: Jak dlouho žiji, to nezávisí na mně. Ale jestli skutečně
žiji, to na mně závisí. (Seneca)
Návštěvnost blogu za minulý týden: Pro změnu docela pokles - počítadlo ukazuje
1449 lidí. A na Poslu vás bylo 555 (Když jsme u těc hezkých čísel, zrovna koukám
do mailu a mám tam 666 příchozích mailů. Že by znamení?:))
Co vás tento týden na blogu určitě čeká: Předsevzetí, že změním vánoční vzhled vyšlo,
i když se jedná jen o změnu jediného obrázku. Jiná si zatím nedávám, nechte se překvapit
Píseň pro tento týden: Maksim Mrvica - Exodus (doporučuju přehrát!!!;))


Pohled do Vesmíru

16. ledna 2010 v 20:50 | Lúmenn |  zajímavé obrázky...
Loni zhruba touhle dobou jsem zveřejňovala snímky ze soutěže pro amatérské fotografy vesmírných dálav, kterou pořádá Česká astronomická společnost. A protože mě překrásné snímky vesmíru vždycky fascinovaly, jakmile jsem letos na zpravodajských serverech zaregistrovala, že soutěž opět proběhla, neodolala jsem a musím se s vámi o tu krásu opět podělit.
Následují vítězné fotografie amatérských fotografů ze zmiňované soutěže, z každého měsíce jedna:

Mlhovina Eta Cygnus v souhvězdí Labutě

Vnímání času v závislosti na prováděné činnosti

16. ledna 2010 v 16:00 | Lúmenn |  psychologie...
Další z mých psychologických prací, tentokrát do předmětu Psychplogie kognitivních (=poznávacích) procesů. Byl to experiment, se kterým jsem se tehdy docela mořila, ale nakonec přinesl své ovoce. Pro malý počet citovaných zdrojů jsem nakonec dostala jen 28 bodů z 35ti možných, ale tak nikdo není dokonalý:)
Možná vám tahle práce bude připadat o dost nudnější než ta předcházející (Jak se vidím já a jak mě (asi) vidí druzí) , kterou jsem rubriku Psychologie začala oživovat. V oživování mám v plánu pokračovat, zkusím najít nějaká zajímavá témata, která by zajímala i laiky a ne jen magory, které čtení povinné litartury děsně baví (rozuměj - mě:)). Tenhle experiment je právě to "záživné" čtivo pro psychologické magory, ale snad si taky své čtenáře najde:)

Odpověď pro Wiore (666)

16. ledna 2010 v 13:49 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...
Máme tu další otázku od vás a další odpověď na ni ode mě. Sice už to dávno všichni víte, ale opakování je koneckonců matka moudrosti, takže - na vše, co vás zajímá ohledně mě nebo Finna a také na vše, na co neznáte odpověď a máte pocit, že my ano, se můžete ptát na tomto místě.
Dnes toho využila Wiore, která se ptá, co je zač číslo 666.

Haiti, manažeři a pár drobných

15. ledna 2010 v 12:33 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Jsou toho plné noviny, televize a zpravodajské servery. Pokud je nesledujete - na Haiti (ostrůvku v karibiku) nedávno vypuklo dost ničivé zemětřesení. Desítky tisíc lidí zemřely, další miliony jsou zraněny. Na ostrov se dá špatně dostat, je tam jen malé letišťátko a tak se humanitární pomoc a záchranáři dostávají na postižená místa pomaleji, než je nutné. Pod sutinami leží desítky zraněných a umírajících. Nic moc hezkého na pohled to není, stačí si projít pár fotek a zamrazí vás.
Četla jsem na idnesu tyhle zprávy a posílala lásku a energii Haiťanům, když jsem narazila na jeden blogový názor. Jeden manažer ve svém blogu píše jednoduchý návod, jak ušetřit peníze a následně je poslat někomu, kdo je potřebuje. Kupříkladu "dejte si místo oběda za 90Kč jen něco malého na zakousnutí a hned máte na tři dárcovské sms" nebo "nekupujte si drahou superznačkovou věc, ale levnější a zbytek peněz můžete poslat na Haiti" popřípadě "místo pití alkoholu v restauraci si dejte jen kofolu a ušetřené peníze můžete poslat lidem, co je potřebují" atd. atd.

Pohlazení po duši - 15.ledna 2010

15. ledna 2010 v 10:35 | Lúmenn |  pohlazení po duši na (skoro) každý den...
Včera jsme s Finnýskem projížděli archiv jeho roztomilých obrázků s kočičkami (no jo, milujeme kočky, kdo by to byl řekl, když doma máme čtyři:)) a narazili jsme na úžasný obrázek, který prostě musím "poslat dál". A jako pohlazení po duši je myslím ideální:)

Multi-kulti aktivisti do nás stejné zásady cpou dosti nevybíravým způsobem, ale tihle malí tygříci to říkají s obrovskou a vydatnou porcí lásky:)

PS: pohlazení po duši se střídají, jedno je vždy tady, další na mém druhém blogu Posel světla, komu tedy uteklo to minulé, může se na něj podívat na tomto odkaze:)

Jak se vidím já a jak mě (asi) vidí druzí

13. ledna 2010 v 14:38 | Lúmenn |  psychologie...
Rozhodla jsem se zmírající rubriku Psychologie trochu oživit a začít do ní přidávat mé seminární práce a další díla, která píšu kvůli svému studiu psychologie. Taky časem chci začít do této rubriky více psát nějaké zajímavé teoretické věci, návody, zajímavosti atd., ale dokopat se k tomu, to už je něco jiného. Mimoto nevím, zda to, co mě přijde jako fascinující, byste vy neshledali nudným.
No ale dost úvah, dnes zveřejním svoji práci do předmětu Uvedení do psychologie, jejíž téma znělo tak, jak vidíte v nadpisu: Jak se vidím já a jak mě (asi) vidí druzí.
Tato práce měla být zaměřená zejména na sebereflexi a neměla příliš čerpat z literatury, žánr práce měla být esej. Nakonec jsem z ní dostala 10 bodů (z patnácti možných) zejména proto, že je příliš popisná a teoretická a málo zaměřená na mě osobně a mou sebereflexi.
Ještě upozorním, že pokud by se někdo pokusil o plagiát, klidně může, většina univerzit totiž používá program, který umí vyhledávat podobné pasáže textu kdekoli na internetu a za kopírování cizích prací je na všech vysokých školách okamžitý vyhazov nebo jiná podobně drastická sankce.
Tolik úvodní kecy a varování:) A teď už samotná "psycho"práce :)