a

Únor 2010

JAROOOOO!:)

27. února 2010 v 20:14 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Možná si říkáte, že moc nepíšu na blog (a ona to není pravda, píšu stejně jako poslední dva měsíce a udržuju standard cca 30 článků za měsíc;)). Ale stejně si to možná říkáte, článků je méně, jsou často kratší a méně zajímavé, prostě to nějak vadne.
A chcete vědět proč? Protože na sezení u koplu budu mít zase celou zimu, všechny ty zamračené a hnusné dny. Ale teď, přátelé, teď přišlo jaro! Teda aspoň sem k nám na Hanou a okolí, všechno taje, sníh mizí a kromě stinných míst a těch velkých hromad v ulicích, které se ještě úplně neroztopily, už nikde není ta ošklivá bílá studená pokrývka, ale zelená tráva a nádherně měkká hnědá hlína. Všude jsou kaluže a bláto a taky prší a taky všude voní zem a slunko svítí a ptáčci zpívají a...je JARO!!!

Sebepoznání a vůle ke změně

25. února 2010 v 14:35 | Lúmenn |  psychologie...
Tohle je poslední seminárka, kterou jsem napsala v minulém semestru. Je o dost méně odborná, než ty dvě předchozí, které jsem zde uveřejňovala (a které si můžete přečíst v rubrice "Psychologie") a mám pocit, že je to spíš úvaha, než opravdu nějak dobře napsaná psychologická práce.
Používám v ní i některé podobné úvahy a nápady jako v práci do Uvedení do psychologie, protože oba předměty měly podobná tematická zadání, takže pokud vám, co jste mé předchozí "psychovýplody" četli, bude připadat lehounce povědomá, nedivte se.
Jinak pokud vás tahle rubrika baví a rádi si tyhle psychologické práce čtete, mám pro vás dobré zprávy. Z osmi předmětů, které mě čekají v tomhle semestru, chce minimálně šest vyučujících seminární práci. Takže v létě zase přibude další várka mých textů na různá psychologická témata - pro zajímavost, inspiraci a možná i poučení;) Ale teď už k tématu...

Pohlazení po duši - 24.února 2010

24. února 2010 v 17:07 | Lúmenn |  pohlazení po duši na (skoro) každý den...
Slíbila jsem vám, že každý týden bude aspoň jedno pohlazení po duši. A protože minulý týden mě zaskakoval Finn a jen díky němu jsem tento slib dodržela, dnes to napravím.
Nebude to jen písnička, ale i její text, který je stejně krásný, jako ta melodie. Bude to trošku klišé, trošku odrhovačka a trošku nostalgie, ale jen si to zkuste představit...

Ranní procházka s gentlemanem

24. února 2010 v 15:56 | Lúmenn |  poezie...
Dnes ráno nebyla mlha. A tahle básnička vlastně taky nevznikla ráno. Napadla mě ve chvíli, kdy jsem se podívala na věž Červeného kostela a kolem ní kroužili velicí černí ptáci. Ten pohled na zubaté vížky gotické stavby mě nějak nakoply a já viděla někde nahoře na střechách zákmit černého cylindru a věděla jsem, že ten nebožák, jehož zovu můj(!) pan Žal má už dlouho strašlivou žízeň. A tak tančí po Brně a dělá to, co dělá, a touží a teskní po slzách, jež pro něj znamenají vykoupení.
Možná se jednou dočká, ale dnes ještě ne. Pro vás, můj drahý, jehož jsem viděla tančit v mlze, i když byl jasný den. Pro vás, nejdražší a nejútrpnější pane Žale

Třetí den bývá kritický...

24. února 2010 v 15:42 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
To se tedy říká na horách nebo na turistických výletech, že třetí den by člověk neměl dělat nic moc, spíš odpočívat a nijak se nenamáhat, protože svaly a vůbec celé tělo bývají unavené. Bohužel o chození do školy tuhle poučku nikdo nepoužívá a tak jsem se musela smířit se třetím náročným školním dnem, bez nároku na odpočinek.

Snižte důchody! A proč vlastně ne?

22. února 2010 v 9:44 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Teď se toto téma neřeší, není aktuální a nezaplňuje přední stránky novin. A přesto je to téma palčivé, které řeší politici už dvacet let a stále bezúspěšně. Důchodců přibývá a peněz je stále stejně, ne-li míň. Ať se na to díváme z jakéhokoli úhlu, výsledek je stále týž - stát brzo na placení důchodů nebude mít peníze a my budeme kde? Ano, přesně tam, kam slunce nezasvítí a nezasvítí.
Jediné řešení je snížení důchodů. Což samo o sobě zní tragicky. Brát od huby těm starým lidem s hůlčičkami, kteří celý život dřeli? Fuj!
Ale to pozor! Snížení důchodů je jen jedna část celého obrázku budoucnosti, ten zbytek tvoří rodina. Ano, rodina, to je taková ta instituce, která funguje už od dob prvobytně pospolné společnosti a stará se o všechny své členy - příliš malé, příliš staré, práce neschopné, těhotné nebo slabé. Rodina byla základem sociálního systému po tisíce let a až poslední století přeneslo velkou část zodpovědnosti za členy rodiny na stát.

Týdenní novinky (22.-28.2.2010)

22. února 2010 v 8:39 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Novinky pro tento týden (22.-28.2.2010)
Co poslouchám: Flogging Molly, Abney Park a další pohodovky:)
Co sleduju: koukali jsme na Lemony Snicket - Řada nešťastných příhod,
takové příjemné dětské fantasy
Co čtu: dočtena celá trilogie od Pullmana a bylo to prostě dokonalé:)
Na co se těším: začíná mi škola, už se těším na nové předměty a tak:)
Na co se netěším: nic strašného v dohledu
Co mě nejvíc štve: v podstatě nic:)
Co mě nejvíc těší: skvělá kalba v pátek s Barbary, Liz a mijáškem,
krásné počasí venku, začátek semestru
Citát pro tento týden: Když tě zradí přítel, polituj ho. Ty jsi ztratil jen něco,
co beztak nemělo cenu, ale on ztratil kus sebe sama. (???)
Návštěvnost blogu za minulý týden: 1582 lidí (tak kdy zas překročíme 1600, co?:))
A na Poslu vás minulý týden bylo 764:)
Co vás tento týden na blogu určitě čeká: To je ve hvězdách:)
Píseň pro tento týden: Abney Park - Airship Pirate


Pravice versus levice - aneb novináři, nelžete

21. února 2010 v 9:58 | Lúmenn |  lži, výmysly a manipulace...
Už toho mám pomalu ale jistě plné zuby. A nejsem zdaleka jediná. Možná to dnes čtete prvně, možná skřípete zuby jako já už roky, ale ultrapravicové strany u nás nejsou hrozbou. Jak je to možné? Vždyť tento týden zrušili tu zlou fujfuj ultrapravicovou dělnickou stranu, tak jaktože nejsou? Možná proto, že taková Dělnická strana a jí podobní je na úplně opačné straně politického spektra - jedná se totiž o levici.

Huííí

20. února 2010 v 19:55 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Huííí je úžasné citoslovce - jedno z mnoha speciálních, které doma používáme. Může znamenat mnohé - štěstí, smutek, únavu, překvapení... záleží na intonaci projevu. Bohužel na internetu intonaci moc nezapojím a tak vám huííí v nadpisu zůstává patrně záhadou. Možná by to vysvětlilo "uchtaskvík" nebo něco jako "achupšíjeje"...

Odpověď pro Nemilovanou (vílí design)

19. února 2010 v 10:23 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...
Jen jedna taková rychlá a snadná odpověď;)

Blogerovo zamyšlení

19. února 2010 v 10:17 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Mám za sebou už skoro čtyři roky blogování a musím říct, že za tu dobu jsem se naučila hodně. A nemyslím tím umět správně naformátovat vzhled stránky nebo zvolit vhodné záhlaví. Hodně mě toho naučil celý internet - lidé se tu totiž chovají dost odlišně od reálu a ať chci nebo ne, řadím se do stejného proudu a sama dělám obdobné chyby. V souvislosti s tím, že v práci poslouchám rádio a pořád se tam mluví o kyberšikaně a taky v souvislosti s jedním komentářem jsem začala přemýšlet nad tím, kde se vlastně skrývá naše "pravé já", když přispíváme na internet.
Kam ho strčili ti, co nadávají v diskuzích a posílají do blázince, do prdele nebo i někam dál lidi, s nimiž se nikdy nesetkali. A nebo právě tohle je ta pravá podstata nás lidí, pánů tvorstva, kterou dovedně skrýváme za maskou civilizovanosti?

Nuda v Brně (nehrozí...)

17. února 2010 v 20:48 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Už jsem v Brně od pondělka, ale teprve teď mám chvilku na to sednout k noťasu a něco napsat na blog. A to si vždycky říkám, jak bude čas, že budu stejně furt akorát zevlit a ono ne:)
Tak jak vypadaly mé poslední tři dny?

Únorový žalozpěv

17. února 2010 v 20:09 | Lúmenn |  poezie...
Včera na mě nějak padla chmurná nálada, byl podvečer, všechno tonulo v šerém polosvětle nadcházejícího večera a mě bylo nějak smutno. Všude ten špinavý sníh, smog a domy tak vysoké, že nebylo vidět na oblohu. A tak mezitím, co jsem čekala na trolejbus, stvořila jsem tuhle krátkou básničku - ještě smutnější a beznadějnější, než byla moje včerejší nálada.

Pohlazení po duši - Hudebně (h)ladí Finn (17.02.2010)

17. února 2010 v 16:52 | Finnister |  pohlazení po duši na (skoro) každý den...
Dnes jsem se vás rozhodl pohladit po duši opět hudbou a opět skladbou, která je pro mě hodně dúležitá. Je to skladba která pohladí, rozpláče i přiměje k úsměvu. Skladba od, podle mě, nejgeniálnějšího komponisty, kterého nosila země. Nechci tím však nějak shazovat, či znehodnocovat ty ostatní, to ne, ale tento člověk dokázal tvořit takovou hudbu, která přestála a přetrvá ještě dlouho. Není na světě skoro nikdo (nepočítám- li lidi ze zemí třetího světa) kdo by jej neznal, a je jich na světě málo, koho by jeho hudba neoslovila.

Pohlazení po duši - dnes hladí Finn (15.02.2010)

15. února 2010 v 11:44 | Finnister |  pohlazení po duši na (skoro) každý den...
Dnešní pohlazení po duši jsem se rozhodl vzít do svých rukou já. Znáte ty chvíle, kdy byste měli něco říct, ale neřeknete nic, protože nenajdete slova pro to, co chcete vyjádřit. Nebo nadejde chvíle pro čin, ale vaše mysl srazí odhodlání? Proto sem dávám jako pohlazení po duši tuto píseň.
Je to píseň z alba Avantasie- lost in space, původně ale od Freddieho Mercuryho- frontmana skupiny Queen. Kdysi (což není až tak dávno :P) mi hodně pomohla srovnat se sám se sebou. Je to krásná píseň, snad se bude líbit i vám.

Týdenní novinky (15.-.21.2.2010)

15. února 2010 v 8:56 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Novinky pro tento týden (15.-21.2.2010)
Co poslouchám: naposlouchávám si Rammsteiny před blížícím se koncertem
a Avantasii před blíží se novou deskou:)
Co sleduju: thriller Sedm, ten mě dostal, jinak stále znovu Trpaslíka,
Comeback či IT Crowd
Co čtu: minulý týden přečteny knihy Zlatý Kompas a Jedinečný nůž
od Phillipa Pullmana, čtvrtý díl Divokých a zlých - Kříže od Jiřího Kulhánka
a teď čtu poslední část trilogie od Pllmana - Jantarové kukátko
Na co se těším: jsem zvědavá na život na kolejích, jdu kalit s Barbarama a
v pátek mají kluci koncert, tak zase další akce:)
Na co se netěším: na to, že bude mrznout, vrr, chcu jaro!
Co mě nejvíc štve: nějak mě zas pobolívají záda, ale nic hrozného;)
Co mě nejvíc těší: velký počet článků, co jsem napsala na Posla,
čas trávený s přáteli a mijáškem, pohodová nálada obecně
Citát pro tento týden: Opravdová láska je umění najít ve světě někoho, s kým si
rozumíš lépe, než se sebou samým. (H.F.Amiel)
Návštěvnost blogu za minulý týden: 1566 lidí a na Poslu vás minulý týden bylo 713:)
Co vás tento týden na blogu určitě čeká: Zas je nějaká ta inspirace, ale určitě
tento týden bude hodně nových článků na Poslu, takže kdo čtete oba weby (nebo
hlavně Posla) se pomějete:)
Píseň pro tento týden: Rammstein - Rammlied


Tahmten Teepack - Valentýnský speciál

14. února 2010 v 18:56 | Finnister |  Finnova tvorba...
Po dlouhé době je zpět a ve skvělé kondici! Ano Tahmten se vrátil!
Někteří z vás slaví Valentýna, někteří (jako my - protože se máme rádi celý rok;-) ) ne.
Tahmten by ho taky rád oslavil, ale nebyl by to on, kdyby všechno bylo tak jak má.
Posuďte sami.

Btw.: možná si ne všichni z vás pamatují na Tahmtoho Teepacka a jeho dobrodružství, takže tady malá připomínka všeho, co tropil v minulosti:

Lúmennka trpí KOPRem...a to fest

14. února 2010 v 14:12 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
um by měla dělat milion věcí a nedělá ani jednu. A dělá to, co by dělat neměla a skuhrá, že není hotovo to, co být uděláno mělo. Lum taky bolí ramena, protože není schopná nějak normálně v noci ležet. Lum je otrávená a nic ji nebaví. Ano, Lum má KOPR (Kurevský Odpor k PRáci).
Mám ho už od úterka, co jsem dojela z Brna. Finn je nemocný, válí se doma s chřipajznou a bolavým žaludkem a tak se válím s ním. Pořád ležím v knížkách a zevlím u počítače, budiž mi aspoň ke cti, že už jsem za tento týden zmákla dvě knížky a třetí jsem přečetla do poloviny.
Ale stejně - měla bych třeba trochu víc uklidit v pokoji, nachystat si věci, které si zítra povezu do Brna, jít si do večerky koupit cigára, pak taky konečně vykreslit tu mandalu, co mám v plánu a...a...nechce se mi.

Pohřeb pana Žala

13. února 2010 v 20:15 | Lúmenn |  poezie...
Po dlouhé době zas nějaká báseň, ale abych úplně nelhala, je starší a objevila jsem ji před nedávnem v mobilu. Možná si ještě vzpomínáte na pana Žala, postavičku, kterou stvořila má fantazie a nebo možná opravdovou bytost, co mě navštívila v mých uplakaných snech. Ať je to jak chce, stal se neomezenou studnicí mé inspirace a věnovala jsem mu velký počet básní. A tohle je další z nich - jen taková blbůstka pro pobavení, při níž ale může i hořce zatrnout.

Juch, juch, juchechej aneb nová Avantasia je tady!

13. února 2010 v 19:11 | Lúmenn |  hudba...
Hurá tralala a tak všelijak podobně:) Dnes jsme s Finnem náhodou při nákupech v Tescu dostali do ruky Spark a dozvěděli se fascinující zprávu - v dubnu Tobi vydává novou Avantasii.
Podle všech předběžných zpráv, co jsme po netu našli to vypadá na pořádný nářez! Za prvé to bude dvojalbum, za druhé na něm s Tobim spolupracují takové hvězdy jako Klaus Meine ze Scorpionů, Eric Singer z Kissáků, Michael Kiske z Helloweenů nebo Jorn Lande z Masterplan. No a za třetí je to prostě Tobi, kterého s Finnem bezmezně milujeme, obdivujeme a strašlivácky mu fandíme. I když ten hajzlík letos nepojede na Mastry, ale na Noc plnou hvězd:/
Pár zajímavostí, co se kde dají schrastit najdete pod perexem;)