a

Duben 2011

Karel Hynek Mája - Mach

29. dubna 2011 v 20:00 | Lúmenn |  poezie...
Krásný, vlahý letní večer a Hynek s Jarmilou pobíhají po lesíku, aby pak ulehli do hebkého mechu a oddali se svojí lásce...a nebo to vše bylo úplně jinak?
Asi v sedmé třídě jsme se rozhodli zparodovat známé verše od Karla Hynka Máchy a dodat jim úplně nový rozměr. Do veleromantického díla se promítla i tehdejší válka v Afgánistánu a podle toho taky tenhle pamflet vypadá. V rámci dolování starých vtipných básniček z hlubin svého šuplíku nesmím tuhletu nezveřejnit:)

Pomeranč

28. dubna 2011 v 19:14 | Lúmenn |  poezie...
Na vaši žádost jsem se pustila jsem do zveřejňování svých (většinou dost starých) básniček, které aspoň trochu zavání vtipem a humorem. Jednou z nich je i básnička o pomeranči, kterou jsem vyplodila podle skutečné události - nad topením jsme doma sušili pomeranče, tuším v rámci nějaké vánoční dekorace, a mě vás to tak dojalo, že jsem to musela zvěčnit ve verších:)

Protestsong

27. dubna 2011 v 19:01 | Lúmenn |  poezie...
Nedávno přidaná básnička o Kojakovi, kterou jsem napsala někdy v jedenácti letech, slavila úspěch - a to prý proto, že je humorná. Dala jsem na vaše rady a zapátrala ve svém archivu, ze kterého jsem vydolovala pár básnických kousků, které se více či méně dají považovat za vtipné básničky.
Jedním z nich je i Protessong, vzniknuvší před nějakými možná pěti, šesti lety, z agresivní nálady a potřeby vyblít něco "protispolečenského". Další kousky vás budou čekat už brzy:)

Xenofobie je normální

27. dubna 2011 v 13:11 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Poslední dobou se zase vracím ke čtení zpravodajských serverů a hlavně mých oblíbených iDnesových blogů. A právě na nich se to rozpravami o rasismu, xenofobii, nacionalismu a dalších podobných termínech, které jsou v dnešní době tak oblíbené, jen hemží. Asi nikdy nebyla tato slova úplně bez citového zabarvení, ale snad nikdy nebyla tolik hanlivá, jako dnes, kdy si celý svět hraje na jedno krásné propojené místo, kde spolu v míru a pospolitosti žijí všechny rasy a národy.
Iluze multikulturalismu je ale docela nebezpečná. Zvlášť proto, že je to jen iluze. Všechny rasy a národy nikdy nebudou spokojeně žít na jednom místě, spletené dohromady, nebudeme si navzájem předávat svoje tradice a zvyky. My lidi jsme jako zvířátka, máme svoje teritorium, svoje stádečko či smečku a když nám do ní přijde jiné zvířátko, které má k tomu všemu jinou barvu srsti, tak se bráníme zuby nehty, abychom ho ze svého stáda vyhnali. Zvířata to tak dělají miliony let, lidé na to zapomínají.

Nové CD Barbar Punku na obzoru!

24. dubna 2011 v 14:35 | Lúmenn |  Barbar Punk...
Myslím, že je na čase tuhle informaci pořádně rozšířit - zatím jste mohli číst jen nejasné zkazky na banzonu nebo na facebooku, ale málokdo tomu věřil.
Věřte tomu. První CDčko barbarů už se z hlubin hudební dělohy pomalu rodí na tenhle svět a má v plánu tady nadělat pořádnej rachot. Nahrávání ve studiu bylo před několika dny dokončeno a teď už se jenom o sto šest stříhá, mixuje a dolaďuje. Horset dodělává poslední črty obalu a Mamut pomaličku dopisuje úvod k bookletu. Jen pár týdnů zbývá do okamžiku, kdy Barbar Punk bude moct konečně po téměř dvou letech aktivního hraní prohlásit - "máme cédéčko". A z toho, co vím, můžu už teď směle prohlásit: "A bude stát za to". Co vás na novém CD čeká? Čtěte pod perexem.

Kojak na diskotéce

22. dubna 2011 v 22:31 | Lúmenn |  poezie...
Dneska jsem jela šalinou a na jedné zastávce přistoupil dohola vyholený týpek. Koukala jsem na tu jeho lesklou plešku a v hlavě se mi vynořila básnička, kterou jsem napsala před lety - mohlo to být tak ve třetí, čtvrté třídě. V televizi tehdy letěly americké detektivky a asi proto, že jsem byla zapřisáhlý fanda Colomba, jsem napsala ne zrovna lichotivou říkanku o Kojakovi, kterého jsem tehdy považovala za Colombova protivníka.
Pokud vás zajímá jak v mé přes deset let staré básni tento plešatý detektiv na taneční zábavě dopadne a hlavně, jak tvořila Lúmennka před dávnými roky, čtěte dále:)

Čtrnáctidenní novinky (11.-24.4.2011)

22. dubna 2011 v 22:23 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Poslouchám: zamilovala jsem se do Misfits a znovu upadla do osidel Iron Maiden:)


Misfits - Scream

Shlédnuto: Scott Pilgrim versus zbytek světa - vynikající úchylný a šílený film:)
Přečteno: po velké několikaměsíční přestávce konečně dočtena sbírka povídek ze soutěže O nejlepší fantasy 2009 a pak mám za sebou taky první díl Bohatýra od Juraje Červeňáka
Čtu: chystám se na druhý díl Bohatýra:)
Zaujalo mě: zaujal mě odkaz, který mi zanechala ve vzkazníku Bellatrix Flamesinger - pokud si myslíte, že Orwellova kniha 1984 je čistá fikce a realita se jí ani trochu nepodobá, mrkněte zde na zoubek Svědkům jehovovým
Kam se chystám: čekají mě klidné víkendy, akorát menší akcička o víkendu s Liz

Že by Háre Krišna spolupracovali s feministkami.cz?

21. dubna 2011 v 20:38 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Protřelí internetoví harcovníci mezi vámi už jistě zaznamenali stránky feministky.cz, které jsou jedním z nejslavnějších serverů, u kterých se pořád spekuluje, zda se jedná o fake a nebo jsou jejich autoři (resp. autorky) vážně tak vylízaní. Pokud je ještě neznáte, doporučuji do sebe plopnout panáka, vypnout zdraví rozum a jenom se jít smát lidské hlouposti - anebo vtipnosti, záleží, ke které teorii o podstatě tohoto webu se přikláníte.
Pokud se vám ale bláboly "zhrzených žen, nenávidějícíc mužské pokolení (a přirození)" nechce číst, nebudu vás nutit. Přesto se obsahu těchto stránek lehce dotkneme a to v dost podivné souvislosti. Název hnutí háre krišna v názvu článku vskutku není chybou a my se společně můžeme podívat, co tato zdánlivě úplně rozdílná hnutí mají společného...

Nic aneb Dalajlámova oslava narozenin

19. dubna 2011 v 9:19 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Když jsem viděla téma tohoto týdne, vzpomněla jsem si na dvě věci. První byla Mamutova písnička, kterou mi shodou okolností včera zpíval a jmenuje se píseň o ničem. Vypráví se v ní příběh, který má zvláštní pointu, která nemusí vyznít na první poslech. Hodně mě její myšlenka zaujala, jde o něco ve stylu "nikam jsem nešel, nic jsem tam neviděl, nikoho jsem nepotkal...". Vystihuje lidské životy více, než patrně bylo jejím smyslem.
No a druhá věc, která mi bleskla hlavou, je mnohem méně filozofická, ale o to vtipnější. Jedná se o obrázek, který jsem objevila kdysi kdesi na internetu (tuším mi přišel e-mailem) a je na něm vyobrazena narozeninová párty Dalajlamy. Co duchovní učitel dostal a jakou z toho měl radost uvidíte pod perexem:)

Budete fandit?:)

18. dubna 2011 v 20:56 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Rok zas uběhl jak voda a blíží se nám další, v pořadí již sedmdesáté páté mistrovství světa v hokeji. Pokud si pamatujete loňský rok, pak jistě víte, že letos to pro Čechy nebude jen tak ledajaké mistrovství, ale půjde nám o obhájení titulu, což je faktor, který naše výsledky většinou ovlivňuje v negativním slova smyslu.
Ale nepředbíhejme, kdo ví, jak to letos skoční. Nespornou výhodou je to, že MS se letos koná na Slovensku, takže to máme za rohem a naše kluky určitě přijede podpořit o to více lidí.
A co vy? Pojedete fandit? Nebo aspoň vezmete pivko a brambůrky a zasednete k televizi a budete fandit z obýváku? Těšíte se nebo je vám to jedno?
Já mám na poslední mistrák úplně skvělé vzpomínky a na letošek se taky strašně těším. Máme dokonce se sistr pořízené vlaječky, původně určené na autozrcátko, ale my si z nich udělaly slušivé kloboučky a na fandění se už moc těšíme:) Ten pocit, kdy se v jednu chvíli shodnete s lidmi, jejichž názory normálně nesnášíte, je prostě super. Puk letí k bráně a punkáč, nácek, politik, bezdomovec, paní od pokladny i manažer, ti všichni koukají a přejí si jediné - ať do té brány kurva spadne!:) A to je strašně fajn:) Takže - ČEŠI DO TOHO!!!:)

37 virtuálních přání, 22 let, 16tý duben

17. dubna 2011 v 18:15 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Bylo nebylo, ale spíš bylo, včera šestnáctého dubna a v ten den, jak možná někteří z vás vědí, slaví Lúmennka narozeniny. Ty letošní už byly dvaadvacáté a v tom duchu se včerejší den i tak nějak nesl. To znamená - žádné oslavy, žádné kalení, žádné jucheché. To, že je mi tolik, kolik mi je, už s sebou nenese žádné radosti, žádné výhody, ale jen zprávu, že rok od roku už budu jen starší a starší. Že rok od roku už se budu jen víc a více vzdalovat od dětských let, až nakonec skončím v domově důchodců plná vzpomínek...
Brr. Hrozná představa. A včera mě pronásledovala víc, než kdy jindy v životě. Přesto byl ten den krásný. Strávila jsem ho celý s Mamutkem, který se o mě staral, vařil mi, nosil mi jídlo až do postele, večer jsme si dali zmrzlinu a cinzano...a prostě se váleli, mazlili se, koukali na filmy, povídali si a celý den příjemně prolenošili v objetí. Večer jsem si říkala, jaká škoda, že nemám narozeniny každý den!:D

Fenomén Lord Lukáš - rok poté

15. dubna 2011 v 17:49 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Téměř přesně před rokem jsem napsala článek o jedné dnes již legendární postavičce českého internetu - Lordu Lukášovi. Tento článek s názvem Fenomén Lord Lukáš i rok od svého vzniku dokázal rozpoutat debatu a proto je asi na čase se k němu vrátit a zopakovat si, o co tady jde a co s tím budeme dělat.
Pokud jste na tomto blogu noví a nebo jej nečtete pravidelně, asi Lukáše ještě neznáte. Vy "štamgasti" ale jistě víte, o koho jde. Mnoho vám také osvětlí výše zmiňovaný článek, kde se dozvíte, jak to celé s Lukášem začalo, jak to pokračovalo a jak to neskončilo.
Neskončilo. Čtete správně. Už je to téměř dva roky, co tahle virtuální válka začala a stále nemá svého vítěze ani poraženého. Ale popořadě...

Odpovědi pro Pentire a maase (gothické oblečení a zbraně)

14. dubna 2011 v 16:42 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...
Před pár dny jsem slíbila, že zodpovím vaše dotazy, které jste mi zanechali v rubrice "vy se ptáte, já odpovídám". Omlouvám se všem, že to tak dlouho trvalo, snad mi bude odpuštěno:)
Své otázky (mimochodem s pořadovými čísly 112 až 114) tam zanechali Pentire a maas.
Pojďme na to...

Něco shnilého jest mezi larpaři...

12. dubna 2011 v 21:07 | Lúmenn |  zbraně a LARPení...
Když jsem začínala jezdit na LARPy, největším problémem byli rodiče. Bylo mi patnáct a tak se není čemu divit, měli prostě strach svou malou dcerušku pouštět pod stan s cizími lidmi, co se úchylně převlíkají za fantasy bytosti a pak ještě úchylněji pobíhají s klacky obalenými molitanem po lesích. Chápu je a nic jim nezazlívám, koneckonců, stejně jsem si prosadila svou a na LARpy se vydávala. A zažila spoustu nezapomenutelných chvil (btw. nevíte-li, co je LARP, přečtěte si tento článek a nebo si rovnou prostudujte celou rubriku Zbraně a LARPení).
Teď už jsem velká, rodičů se na nic ptát nemusím a můžu jezdit kam se mi zachce. To jsem však netušila, že až budu rozhodovat sama za sebe, nastane mi v tomhle koníčku další problém. A tím je, světe div se, cena. Peníze. Ano, ty zpropadené peníze už nehrají roli jen v tom zlém, šedivém světě, který zoveme realitou, alebrž se dostaly i do fantasy světa hrdinů, elfů a kouzelníků. A nemám nyní na mysli ty zlaťáky vystřižené z papíru, které si můžete vydělat zabíjením příšer v dungeonech. Myslím tím ty opravdové, šedivě reálné peníze, jichž někteří lidé vyžadují za účast na LARPu nehorázné množství...

Odpovědi pro Ihmissusi, drobka a DG (Manson, setkání a psychologie)

12. dubna 2011 v 16:19 | Lúmenn |  vy se ptáte, já odpovídám...
Lum se strašně stydět a bušit hlavou do podlahy. Lum totiž zapomenout na vaše otázky a už více než tři měsíce neodpovědět. Ale Lum to změnit. Hned teď!
Poslední nezodpovězený dotaz se v rubrice "vy se ptáte, já odpovídám" objevil v lednu(!) a to je myslím už na čase to dohnat, co říkáte? Otázek je tam dost a dost, takže to vydá na dva články, ten další čekejte v nejbližších dnech. A teď už k otázkám...

Dylan Moran - Monster

9. dubna 2011 v 15:59 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Znáte vynikající britský sitcom Black Books? Pokud ano, pak je vám jistě jasné, kdo je Dylan Moran. Ano, je to ten týpek, co hraje protivného Irčana, co sedí za pultem v antikvariátě a nenávidí všechny lidi a pije a kouří a pije a pije a pije. A možná ho nejen hraje... Dylan Moran totiž tuhle postavu napsal a ztvárnil tak trochu podle sebe, což si můžete ověřit na jeho vystoupení, kde vás přes hodinu baví svými zážitky a postřehy, zatímco upíjí vína a kouří cigarety.

Tohle video mi bylo doporučeno a já jsem za to vděčná, protože jsem se fakt smála od začátku do konce. Pokud máte rádi svérázný, přímočarý a cynický humor, pak se bude líbit i vám. Naštěstí má české titulky, takže se u něj pobaví všichni:)

Není mrtvý, jen odpočívá...

9. dubna 2011 v 13:20 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Jaro udeřilo plnou silou, všechno pučí, kvete a skučí a vyje a jarní, až to hezké není (není to super sloveso? Jarnit?:)). A nebo je, je to tak hezké, že se na to už ani nedá koukat. Na jednu stranu to rozradostňuje a nabjí energií a na druhou stranu to člověka strhává do jarní deprese, kterou trpí proto, že má pocit, že nestíhá ani polovinu věcí, které by stíhat chtěl.
A to je i můj případ.
Na jednu stranu teď zvládám brigádu, čajku i občasný odpočinek nad pivkem s přáteli, na stranu druhou už nemám čas na knihy, na procházky po venku, ani na blog. Omluvte uživatele Lúmennka, je dočasně nedostupný...:)

Pozdravuj za nás ve Valhalle, Scotty...

5. dubna 2011 v 16:33 | Lúmenn |  hudba...
Dneska mi Liz volala smutnou zprávu, které ještě pořád nemůžu úplně uvěřit. Pokud jste se taky strašně těšili na Mastry a na vystoupení Rosse The Bosse (bývalého kytaristu Manowar) a Scotta Columbuse, jejich bývalého bubeníka, který je považován za jednoho z nejlepších bubeníků na světě, pak už se netěšte. Rosse si užijeme, ale asi nebude moc skákat a užívat si show, protože ten, kdo s ním měl vystupovat, vedle něj stát nebude. Už nikdy.
Včera, 4.dubna 2011 totiž ve věku 54 let zemřel Scott Columbus, geniální bubeník, který musel hrát na titanové bicí, protože jiné se mu pod rukama rozpadaly. Předloni odešel od Manowarů a letos odešel nadobro. Nevím, co dodat...metalové nebe zas má o jednu hvězdu míň. Loni Ronnie James Dio, letos Scott, kdo přijde na řadu napřesrok?:(
Pozdravuj ve Valhalle, Scotty, tam, kde tvoje bubny nikdy nepřestanou znít. Budeš nám chybět...

Čtrnáctidenní novinky (28.3. - 10.4.2011)

4. dubna 2011 v 12:02 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Poslouchám: směsku z mp3jky, Natalii Oreiro, Otto Dixe, Davida Garreta a v sobotu jsem byla na grindovém koncertě (a pak že mám vyhraněný hudební vkus:D)
Otto Dix - Ego

Shlédnuto: zase jsem objevila skvělý film, kde hraje Leonardo DiCaprio, za chvíli budu odborník na jeho filmografii:D Ale Inception (= Vnuknutí, česky blbě přeloženo jako Počátek) vážně doporučuju! Skvělý film.
Přečteno: dodělána kritika na Hrozbu od Gene Hecka, přečtena kniha Muž v černé kukle od Petera Jamese
Čtu: momentálně nic, kromě nové Enigmy, není čas:)
Zaujalo mě: zajímavý článek o muslimech na idnes blogu, Proč je správné pálit korán, nad touhle tematikou přemýšlím a píšu o ní dost často a vidím, že můj názor sdílí mnoho lidí
Kam se chystám: po víkendu jsem zničená, takže zatím žádné plány, asi o víkendu pojedu s Mamutkem na vystoupení do Pardubic a příští víkend oslavím narozeniny, ale to se ještě uvidí:)

Sčítací dovětek

2. dubna 2011 v 18:19 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Už to máme asi všichni za sebou, pět minut našich životů jsem zbytečně proseděli s tužkou v ruce nad jakýmsi papírem pod pohrůžkou desetitisícové pokuty a máme odsčítáno. Super. No a co jako bude dál?
Tuhle otázku si asi klade každý, kdo byl zasažen masovou sčítací kampaní za miliony korun. Takže skoro všichni. K čemu data budou použita? A proč se nás vlastně stát ptá na otázky, na něž dávno zná odpověď? Nemůže někdo zneužít mnou poskytnuté informace?