a

Srpen 2011

V.McDermidová: Drát v srdci

29. srpna 2011 v 7:58 | Lúmenn |  literární díla...
Val Mc Dermidová - Drát v srdci
Nakladatelství: BB/art
Počet stran: 317
Rok vydání: 1997 (originál), 2003 (česky)

Pokračování příběhů psychologického profilovače Tonyho Hilla a jeho přítelkyně policistky Carol Jordanové. O prvním díle série jste mohli číst tady.

Pohlazení po duši (s životem bez peněz) - 27.srpna 2011

27. srpna 2011 v 10:00 | Lúmenn |  pohlazení po duši na (skoro) každý den...
Myslíte si, že v peněžence nemáte dost peněz a že nevystačíte do příští výplaty? Stresujete se a smutníte, že nemáte na vánoční dárky, na děti, na chození na pivo, na nové boty? A co kdybyste si na chvíli sedli, vydechli a přečetli si o tom, že existuje člověk (a nemyslím tím žádného bezdomovce), který žije úplně bez peněz - a co víc, je bez nich šťastnější? Nezvedlo by vám to náladu?
Tak se tedy usaďte, protože právě takový příběh vás čeká pod perexem a má vás nejen pohladit po duši, ale také ukázat, že ne vždy je majoritní způsob života ten jediný a nejlepší.
Článek je pejatý ze serverz lidovky.cz, originál článku najdete zde.

Pět let

25. srpna 2011 v 0:01 | Lúmenn |  o blogu...
A je to tady. Datum, které jsem očekávala už tak dlouhou dobu se konečně objevilo v kalendáři a já můžu s klidem vydechnout. Už pět let jsem bloger. Ano, dnes uběhlo pět let od chvíle, kdy jsem klikla na "založit nový blog" a stvořila svůj snový soumrak. Svůj svět, ve kterém můžu cokoli. Svět, do něhož jsem vám všem dovolila nahlédnout.
Ve vodách internetu se tahle malá loďka s názvem "lumenn.blog.cz" prohání už celých pět let a já nevím, co k tomu dodat. Jazyk se lepí na patro a prsty se chvějí nad klávesnicí. Co říct, aby to vyznělo dostatečně slavnostně? Co napsat, aby to nebylo hloupé, naduté nebo nudné? Pět let psaných slov, pět let práce, pět let probděných nocí nad články, pět let přemýšlení, čím překvapit čtěnáře, pět let vytváření co nejlepších designů, pět let psaní povídek, reportáží a úvah - pro vás. A vy jste pořád tady. Ne každý z vás stál u zrodu těchto stránek a ne každý z těch, co sem chodili denně, se tu ještě vůbec objevují. Ale snový lesní soumrak poetické duše už si našel své místo na slunci a po pěti letech své existence o něm můžu říct, že se povedl.

Floccinaucinihilipilification aneb (bez)významnost lidské blbosti

23. srpna 2011 v 20:00 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Floccinaucinihilipilification. To slovo je kurva dlouhé a kurva složité na výslovnost. A teď všichni zaráz si ho pěkně vyslovíme doma u svých počítačů - to je nářez co?:) Ale ať je jak chce složité a jak chce děsivé, strejda google si s ním poradí a najde ho. Najde i jeho význam a vůbec všechno - pro ty z vás, co jsou líní jen zmíním, že je to jedno z nejdelších anglických netechnických slov (má dvacet devět písmen) a vzniklo umělo z latinských slovíček, která vyjadřují nicotu či bezvýznamnost. Takže celé tohle slovo je jen velká nafouknutá bublina pro bezvýznamnost. Mnoho povyku pro nic, řekla bych.
A tak by se daly i charakterizovat články na téma tohoto týdne. Nic. O ničem. Mnoho povyku pro bezvýznamnost. Krásná ironie:)

Léto, léto, léto na chatě

22. srpna 2011 v 18:31 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Juch, juch juchejdá! Je léto, je teplo, ba přímo vedro a sluníčko svítí a voda je akorát na koupání...jachachááá!!!
Tak, dost radování, hopsání a juchání, je fakt, že jsem z tohoto počasí nadšená trochu méně, než píšu, protože koho by nadchlo úmorné vedro, ale na druhou stranu je konečně léto jak má být a to je super. Víkend jsem trávila na chatě se tátou, nevlastními brášky a pesanem Robinem a tak se mi tam zalíbilo, že jsem dala Brnu sbohem a zítra zase vyrážím do lesů, luk, polí, do okolí "malebné vesničky" Ptenský Dvorek, na koupaliště a do hospůdky na dobré, poctivé točené a kofolu za patnáct korun.

Jak Lúmennka viděla UFO

20. srpna 2011 v 22:22 | Lúmenn |  záhadologické články z mého pera...
Možná si vzpomenete, jak jsem psala o svém prvním pozorování UFO - tehdy jsme seděli s Finnem na balkóně a na nočním nebi se objevilo záhadné světlo (více v tomhle článku).
Tohle ovšem nebylo moje jediné setkání s neidentifikovatelným létajícím objektem, další pozorování se odehrálo letos na jaře a bylo ještě záhadnější. Proč jsem o tom nenapsala dřív? Těžko říci - tehdy jsem byla v lázních, Mamut v superstár a bylo milion jiných zážitků, takže jsem na vylíčení setkání s ufem úplně zapomněla. Ale dnes jsme jeli po dálnici stejným místem, kde jsem ho viděla a všechno se mi vybavilo jako by to bylo včera…

V. McDermidová: Zpěv sirény

18. srpna 2011 v 21:54 | Lúmenn |  literární díla...
Rozhodla jsem se zaexperimentovat a vytvořit blogový čtenářský deník - ten papírový už si vedu s přestávkami asi deset let, tak proč ho nehodit do on-line podoby:) První knihou na seznamu je zatím poslední knížka, kterou jsem přečetla a brzy (tak rychle jak zvládnu číst) snad budou přibývat další. Pro mě to bude seznam přečtených knih k budoucímu vracení se, pro vás zas možná zajímavá inspirace na čtení:)

Val Mc Dermidová - Zpěv sirény
Nakladatelství: BB/art
Počet stran: 279
Rok vydání: 1996 (originál), 2004 (česky)

Lúmennčin červenec objektivem mobilního fotoaparátu

17. srpna 2011 v 14:31 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Zase další měsíc v tahu a já začínám mít pocit, že se z jednorázového článku (se stejným názvem, jen o červnu) stane asi malý fotoseriál a fotodeníček. Inu proč vlastně ne:)
Takže, co se dělo v červenci? Byly to především Masters of rock, pak taky zajímavá bitva s názvem Taura a jinak se čas našel i pro nějaké ty srandičky okolo:) Třeba na kolaudaci bytečku, kde už teď nebydlím se sestrou, ale s "mojí nej kamí" Liz a taky na řádění v našem oblíbeném Šutru. Nejlepší hospoda v Brně, někdy tam zajděte!:) A ne, Gregory (pan majitel) mi za tu reklamu fakt nic neplatí (bohužel...)

Domeček pro skřítky

16. srpna 2011 v 13:00 | Lúmenn |  fotky...
O víkendu jsme si s Mamutexem udělali výlet do lesa, abychom se nejen vyvenčili na čerstvém vzduchu, ale měli jsme taky takový malý soukromý quest - postavit domeček pro skřítky. Vím, že se tam asi skřítci nenastěhují (ano věřím na skřítky, ano bydlí na hezkých místech v lese, pokud chceš vědět víc, viz můj druhý web poselsvetla.blog.cz), ale jen tak pro raodst nám i lesu jsme si prostě dřepli do mechu a dobrou půlhodinku si stavěli z přírodnin, jako když jsme byli malí.
Vzpomínáte? Když jsme si jako děcka vyhráli se šiškama a mechem? A stavěli zahrádky a domečky a kluci vojenské bunkry? Já byla už od mala zloghotyk a tak jsem stavěla i hrobečky, z kamínků a kytiček a pohřbívala jsem mrtvé vosy a shnilé šišky:)
Prostě v lese je kupa hezkých věcí na hraní a my, dva dospělí habáni, jsme si krásně pohráli - výsledek si můžete prohlédnout níže:)

Proč (ne)dělat v call centru

15. srpna 2011 v 19:29 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Možná to tady někde zaznělo v přechozích výlevech z Lúmennčina života - každopádně pro ty, co to neví, ped pár týdny jsem zjistila, že mi penízky z jedné práce na částečný úvazek fakt nestačí na nájem a na ostatní věci a musela jsem si najít další přivýdělek. Pokud jste hledali práci nebo brigádu na léto, jistě víte, jak těžké je dnes sehnat nějakou aspoň trošku zajímavou práci za aspoň trošku dobré peníze. A tak jedinou variantou byla práce v call centru. Že nevíte, o co tam kráčí? Buďte rádi...sedíte na telefonu, který vám pořád dokola vytáčí jedno číslo za druhým a vaším úkolem je taky vytáčet - ty lidi na druhém konci drátu, kterým se snažíte vnutit nějaký produkt. Většinou jsou to mobilní paušály, internet a podobné telekomunikační služby. A jak asi tušíte, většina lidí už je má. Jaké to je (tedy spíš bylo) si můžete přečíst v tomhle článku - který vás nemá zrazovat od práce v call centrech, ale může aspoň varovat.

Tak jste jiní nebo nejste jiní?

10. srpna 2011 v 22:53 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Dneska jsem v práci měla puštěné rádio a pořád jsem poslouchala, že v Praze začíná jakýsi gay festival, který má lidem vysvětlit, co je zač být homosexuál, proč jsou stejní jako my, heteráci a vůbec, bořit mty a předsudky a učit lidi toleranci k této menšině v naší společnosti.
Oukej, já to beru, přece jen diskriminace gayů a lesbiček je pořád v naší společnosti poměrně silná a informovat všechny o tom, že jsou to lidi jako my, kteří jen mají ten "problém", že je nevzruší nic jiného, než stejné pohlaví, je naprosto v pořádku. Být z Prahy asi si taky na nějaký ten film nebo přednášku ze zvědavosti zajdu. Ale co ma na této akci vážně zarazilo, je tzv. pochod hrdosti. Hrdosti na co prosím? Na to, že jsou stejní nebo na to, že jsou jiní?

Vtipná videa ze Středozemě

8. srpna 2011 v 20:31 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Ty tam jsou doby, kdy jsem Pána prstenů brala vážněji ne Bibli (co než Bibli, než Sbírku zákonů ČR!) a po nocích spisovala Paní prstenů. Třináctileté škvrně fandící elfům už odrostlo do hřmotné (ehm...osmačtyřicet kilo vážící...) barbarky a Pán prstenů se i pro mě stal skvělým námětem na vtipy. Jasně, že je pro mě svět pana Tolkiena pořád krásný, fascinující a nemiluju ho o nic méně, než první den, co jsem jeho příběhy začala číst, ale sranda musí být a nic by se nemělo brát tak vážně, až se z člověka stane netolerantní fanatik. A tak se ze mě stal jeden ze sběratelů vtipných fotomontáží, srandiček a vtípků na téma společenstvo, žná nazgulové, Sauron a podobná havěť. Tajné deníky Společenstva (o jejichž rozšíření bych se možná mohla zasadit, uvidíme) jsem přečetla snad stokrát a další srandy neustále vyhledávám. A tři famózní videa, která stojí za shlédnutí, jsem vybrala právě pro tento článek. Zajímá-li vás, jak by mohl Pán prstenů skončit, jaké to je, když Legolas rapuje a jaké tajemství ve skutečnosti skrývá Sarumanův hlas, klikněte na celý článek:)

Práce a spánek

5. srpna 2011 v 15:17 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Ano, čtete správně - práce a spánek, na nic jiného mi teď moc v životě čas nezbývá. Protože na mě dolehla ekonomická krize, finanční nestabilita a podobné zlé věci, byla jsem nucena si najít ke svému polovičnímu úvazku v eóně ještě jedno zaměstnání a tak je ze mě teď telefonista v callcentru. Úžasné, takovýto kariérní postup jsem si vždy přála (kdo to nepochopil - je to ironie, opravdu velká, velká, se zvednutým koutkem řečená ironie). Už abych byl Mamut slavný s kapelou a vydělával miliony, abych se mohla odjebat někam do lesů a tam si v klidu blogovat a pěstovat kytičky až do skonání světa...:)

Sex od patnácti, porno od osmnácti? A není to trochu nefér?

3. srpna 2011 v 12:00 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Sex, drogy a teď porno. Blog.cz prostě vybírá velice zajímavá témata k článkům, jen co je pravda:) Doufám, že se zase objevila kupa moralistů, ale nemíním si jimi kazit den a tak si v klidu hačnu na židličku od počítače, ručky poloím na klávesnici a v klidu, pokoji a míru napíšu svůj nikým a ničím neovlivněný názor na porno, který u mi vrtá v hlavě hezkých pár let (a pak to samozřejmě nevydržím, přečtu si tunu článků na téma týdne a tak strašně se rozčílím, že napíšu vzápětí další článek...však už mě znáte...:))
Nechci se teď zabývat tím, jestli se na porno dívat nebo nedívat, inspirovat se či neinspirovat nebo dokonce řešit mravní a estetickou stránku tohoto druhu pokleslé zábavy. Nikoli. Moje zamyšlení je z úplně jiného soudku a poprvé mi proletělo hlavou před nějakými sedmi lety, kdy jsem jako patnáctileté pískle začínala získávat své první sexuální zkušenosti. Proč kdy můžu (legálně) souložit od patnácti, porno materiály si můžu (legálně) shánět a pročítat až od osmnácti?

Seznam kapel II.

2. srpna 2011 v 18:18 | Lúmenn
Nachlup stejný článek, jaký vyšel už druhého června 2009, jen s tím rozdílem, že něco přibylo a něco se přesunulo:) To, co oproti minulému zkoumání přibylo naleznete v seznamu psané tučně a kurzívou.
Při uklízení složek s hudbou mě napadlo sepsat všechny kapely, které poslouchám. A zjistila jsem, že je jich víc, než jsem myslela:). Jen tak pro pořádek jsem je ještě rozdělila na ty, co poslouchám hodně a často a na ty, které si poslechnu jen občas nebo mě z jejich tvorby zaujalo jen pár písniček. Ještě k tomu jsem je seřadila podle abecedy a rozhodla se veřejně vystoupit s tím, co mi duní do uší! Tak tady to je:)

Fate Fade - prequel I. - Ragnar

2. srpna 2011 v 17:26 | Lúmenn, Finnister |  Finnova tvorba...
Už jste si mysleli, že se tu nikdy nezjeví a že možná k tomuhle blogu už vůbec nepatří. Ale kočičáci se nevzdávají tak snadno a tak vám mohu představit Finnovu maturitní práci v podobě krátkého filmečku, u něhož se možná dočkáte i pokračování.
Film se jmenuje Fate Fade, což je slovní hříčka znamenající něco jako "rozplývající se osud". Hlavní postavou (ztvárněnou právě Finnem) je Ragnar, prokletý člověk, který musí za trest chránit lidi. Kromě této postavy, která celý film jakoby vypráví, se objeví Dračí bohyně, zlosyn či barman a v neposlední řadě i kompars v podobě mě, Liz a naší maminky.

Jak si objednat CD Barbar Punku

1. srpna 2011 v 18:29 | Lúmenn |  Barbar Punk...
Jak jsem nedávno psala (konrétně tady), Barbar Punk vydali nové CDčko s názvem "Vždycky budeme někomu vadit". Všechno potřebné se dočtete ve výše odkazovaném článku, až na jednu věc - jak si CD zakoupit. Původně se totiž mělo objednávat na Horsetově e-mailu, ale objevily se nějaké potíže a tak prosím všechny z vás, kteří máte zájem si CD za lidovou cenu 60 Kč koupit, abyste mi napsali na můj mail (Lumennka@centrum.cz) a za pár dní u může být lesklá placka naditá barbaří hudbou u vás doma. Pokud jste z Brna, domluvíme se na předání a pro ty z vás, co jste zdaleka je samozřejmě možnost zaslání CDčka poštou. Tak se ozvěte co nejdřív, dokud jsou:)
Aktualizace 2.8.: Omlouvám se za dezinformaci, potíže se zasíláním přes Horsetův mail nejsou, stala se chyba v komunikaci, jediná potíž je předražené poštovné České pošty:) Každopádně objednávat můžete i nadále přes můj e-mail, objednávky se dostanou na správné místo:)