a

Duben 2012

Chybička se vloudila:)

24. dubna 2012 v 17:09 | Lúmenn |  šepoty a výkřiky aneb co se jinam nevešlo...
Nedávno jsem vás žádala, abyste ohodnotili moji povídku na webu Pevnosti, protože jsem měla za to, že nejlépe hodnocená povídka získá prvenství ve čtenářské soutěži. Ale ouha, ono to nakonec bude všecko jinak a pro povídky se bude hlasovat ve speciálním formuláři.
Takže proto prosím všechny, kterým se moje povídka líbila, aby si udělali ještě minutku času a zahlasovali pro ni. Moc se omlouvám všem, kteří se pracně registrovali, protože to nakonec nebude třeba:( Omluvuji se a kaji se...
Pokud se vám má povídka líbila více než ostatní a chcete jí dát hlas, skrývá se pod číslem 43 a názvem Střep. Hlasování je možné provést tady. Všem hlasujícím i hodnotícím mnohokráte děkuji!:)

Pokusy o umělecké fotky hor

24. dubna 2012 v 17:03 | Lúmenn |  fotky...
Jak jsem několikrát zmínila, před měsícem jsme s Mamuťákem byli lyžovat v italských Alpách. Sice jen na tři dny a díky slevovému portálu, ale i tak jsme si to náramně užili. No a v rámci lyžovačky jsem občas odběhla někam bokem a zkoušela jsem, co dovede můj nový foťák, který se mi povedlo vyhrát v soutěži Radiožurnálu. Nic moc to není, jen klasický digitál pro mainstream, ale fotky dělá pěkné. Ne tedy v prackách fotografického neumětela jako jsem já, ale snaha byla:) Však se podívejte, co z ní vylezlo. A i když umělecká hodnota pokulhává, Alpy jsou prostě nádherné, ať je fotí kdokoli:)

Na chvíli zas gothikem

23. dubna 2012 v 15:46 | Lúmenn |  fotky...
Jojo, dířv, to byly časy:) Pořád narvaná v černém, korzety, krajky, dlouhé sukně, rozervané punčochy, glády... A pak mě to šašnění se a líčení se každé ráno přestalo bavit a hodně gothického oblečení vystřídaly batikované hippie hadry a punkově roztrhané gatě. Pořád v sobě mám kus té gothické princezny, ale občas se mi prostě chce vyběhnout ven jen v džínách a keckách a nedělat si starosti s tím, jak vypadám. Občas, někdy, jen tak pro zábavu, mě to ale chytně a půl hodiny zkouším před zrcadlem různé modely, abych nakonec vybrala ten nejvíc zlý a temný, perfektně si nalíčila obličej a vyrazila ven do slunného dne jako pohřebák. Gothická móda je fajn. A sluší mi, abyste věděli:) Takže jsem požádala kamarádku, kterou strašně baví focení (díky ti, Sheenko!), aby mi udělala nějaké povedné zlofotky. Bohužel v den, kdy přijela, lilo jako z konve a tak jsme museli místo krásných kulis brněnského Petrova vzít zavděk putykou Mandragora, ale i tak se některé kousky moc povedly a já se na pár hodin zase cítila být gothikem. Asi musím konečně sepsat nějaký pamflet na téma, proč už jím nejsem "na plný úvazek", ale teď dost řečí, znovu se musím pokochat těmi krásnými fotkami, protože mě jakožto absolutně nefotogenického tvora zvěčnit tak, že mi to šluší je fakt umění a mám z toho velikou radost.
Velkou pusu Sheeně!

Prosím o hlas (či spíše spravedlivé ohodnocení)

18. dubna 2012 v 22:34 | Lúmenn |  povídky...
Tak se Lúmennka zase přihlásila do jedné literární soutěže a drtí si palce, jak si je strašně moc drží, aby se umístila. Jedná se o soutěž AI 2052, kde je úkolem sepsat sci-fi povídku z pokud možno optimistické budoucnosti lidstva, na téma "Malé velké věci". Jistě, tématem soutěže byla miniaturizace, ale to bych nebyla já, abych téma nepojala trochu originálně a mojí "malou velkou věcí" se stal střep, lépe řečeno střep z dávné minulosti lidstva, kdy ještě lidé byli pouhou zvěří vybíjející se navzájem. Střep dvacátého století.
Nevím zda s tímto námětem a na úkor obsahu zkrácenou povídkou (nevešla se mi asi o 1500 znaků do rozsahu) mám šanci uspět před porotou, ale doufám, že bych mohla zvítězit alespoň ve čtenářském hlasování a tak vás všechny prosím, abyste si na tomto odkaze přečetli moji povídku s názvem Střep a pokud možno ji co nejlépe ohodnotili. Jistěže by mi bodlo pět hvězdiček (a věřím, že si je zasloužím, muhehe:)), ale záleží jen na vás, kolik mi jich nakonec dáte. Děkuji všem, kdo si udělají pár minut času, moc mi to pomůže!:)
PS: Pro hlasování je třeba být registrován na portálu Pevnost.cz, což zabere asi dvě minutky, tak je pro mne, prosím, obětujte;)

Paradox dnešní doby

17. dubna 2012 v 10:00 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Včera jsem na fejsbuku ulovila zajímavou fotku, která mě přiměla k zamyšlení. A ještě zajímavější byl text pod ní, který nevymyslel autor příspěvku a bohužel ani nevím kde ho ulovil, každopádně stojí za to. Obrázek vidíte zmenšený tady v perexu, ale samozřejmě vás čeká velký dole v článku. Jsou na něm lidé jedoucí metrem, každý má na klíně notebook, kapesní počítač nebo mobil, jen jeden pán drží papírovou knihu. Nejde mi o to, soudit dnešní dobu, ale to si krucinál lidi neuvědomují, že tyhle technické hračky se můžou kdykoli pokazit, že jim můžou dojít baterky a když spadnou na zem, už je třeba nikdy nezapnou? Že kdyby se cokoli stalo s eletrickou sítí, tak jim ty krámy budou k ničemu? A že až příští generace archeologů budou vykopávat artefakty dnešní doby, nenajdou naše písmo, naše vědění, ale neidentifikovatelné krabičky, které prohlásí za ozdoby a kultovní předměty a nikdo se o nás nic nedozví? A nebo, nebo jsem možná jen staromódní a celý tenhle svět míří k zářným zítřkům. Kdo ví.


Paradox našeho času je, že máme větší budovy, ale menší charaktery; širší dálnice, ale užší rozhled. Máme větší domy, ale menší rodiny; více vymožeností, ale méně času; více expertů, ale ještě více problémů; více lékařů, ale méně zdravých; více vědomostí ale méně moudrosti.
Znásobili jsme bohatství, ale snížili hodnoty; povídáme příliš mnoho a milujeme málo. Píšeme více, ale čteme méně. Jsme schopni letět na Měsíc, ale máme problém přejít přes cestu a navštívit souseda...

Technický pokrok nezastavíš. Ale je to dobře? Chcete návrat ke kořenům nebo život ve sci-fi? A nebo od všeho trochu, co myslíte?

A zas další rok...

16. dubna 2012 v 20:55 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Někdo je o rok starší. Někdo se už mílovými kroky blíží ke čtvrt století na tomto světě. Ten někdo se narodil před třiadvaceti lety ve tři hodiny odpoledne, vážil tři kila a měřil padesát centimetrů. Pak mu hráblo a rozhodl se pozlobit celou rodinu a pobýt si pár dní v inkubátoru, ze kterého nakonec slavnostně vyšel koncem dubna a od té doby dělal vše jenom problémy, zlobil, nechtěl poslouchat a dodnes s tím má obrovské potíže. Má prořízlou pusu, je maniodepresivní, rád si hraje, má rád své přátele a rodinu, rád píše, hodně jí a dneska je mu přesně na den dvacet tři let. Ten někdo jsem já.

Anglicky snadno, rychle a online

10. dubna 2012 v 21:11 | Lúmenn |  šepoty a výkřiky aneb co se jinam nevešlo...
Nedávno mi přišel odkaz na zajímavý web, který se zabývá výukou angličtiny přes internet. Přišlo mi to dost zajímavé - copak se dá jazyk naučit bez živého člověka, jen tak pomocí počítače? Podle všeho ano.

Povinná maturita z matematiky? Ano, ale...

10. dubna 2012 v 18:28 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Dneska jsem v rádiu zaslechla, že prý odborníci apelují na to, aby byla povinná maturita z matematiky. Jací odborníci? Na matematiku? No, u těch je to pochopitelné. Ale co odborníci na vzdělávání? Ti by snad měli vědět, že maturita z matematiky povinná být může jen stěží, když na spoustě středních škol (zdravka, knihkupecká, ale třeba i taková obchodka) se matematika bere jen okrajově a třeba jen několik ročníků. Jak se pak dá srovnat celorepubliková úroveň matematiky?
V názorech lidí, kteří do rádia volali nebo psali, bylo nejčastěji slyšet, že jsou pro povinnou maturitu z matiky. Zaznívali nejčastěji řeči typu, že kdo neumí matematiku, nemá na střední škole co dělat. Musela jsem se tomu smát. Asi jsem totiž na střední neměla co dělat, protože mě by maturita z matematiky dočista položila. I jako gymnazistu. Ale důležitější otázka zní - jak by měla taková maturita vypadat, aby byla nejen zvládnutelná, ale také užitečná!

Balada o současnosti

8. dubna 2012 v 18:30 | Lúmenn |  poezie...
Zase jsem měla nějakou revoluční náladu a chtělo se mi řvát a nadávat, jak je celej tenhle svět zkur**nej. A tak jsem svoji vnitřní demonstraci převedla do slov - nejsou zrovna slušná, ale věřím, že výstižná. A vím, že už dnes jeden článek vyšel, nicméně ačkoli zcela neuznávám křesťasnkou velikonočníb tradici, nějakou úctu ještě v sobě mám a tak nebudu tímhle dost naštvaným volným veršem kazit "sváteční pondělí" těm, kdo jej za sváteční považují.

Zastavte kolotoč

8. dubna 2012 v 14:51 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Březen, první jarní den...kruci, o čem to blábolím, vždyť už je duben, DUBEN??? Co? Kde? Jak se to stalo? A že už je ho skoro půlka pryč? EH?
Nevím, jak to, ale zdá se mi, že čas letí jako splašený. Zatímco únor, ten protivný ospalý hnusný únor se táhl pomaleji, než šnek potřenej sekundovým lepidlem, sluníčkový březen zmizel jak pára nad rychlovarnou konvicí. V březnu jsem nestíhala nic. Pořád jen samá práce a když ne ta, tak všechny možné akce s kamarády, psaní pro Spark, blogování, e-mailová poradna a do toho všeho řešit, organizovat, vymýšlet, plánovat. A občas, zřídkadky a vzácně si lehnout ke knize nebo k filmu a nedělat zhola nic. A duben? Místo toho aby to bylo lepší, je to ještě horší. Krutibrko fix, zastavte to někdo!

K.T.Lewandovski: Kočkodlak Xin

3. dubna 2012 v 15:00 | Lúmenn |  literární díla...
Konrad T. Lewandovski - Kočkodlak Xin
Nakladatelství: Laser
Počet stran: 327
Rok vydání: 1998 (polský originál), 2002 (česky)

Při pohledu na můj "čtenářský deník" za letošní rok se mi chce zoufalstvím plakat. Mám za sebou pouhých pět knih, počítaje i tuto, a to je na má měřítka žalostně málo. Nabrala jsem si toho prostě tolik, že na moji milovanou zálibu nezbývá čas a radši si vymývám mozek seriály a filmy, než abych už tak unavený mozek namáhala čtením. Snad i proto mě potešil bráška, který mi do ruky vtiskl tohle oddechové fantasy a já si konečně našla chvíli vydechnout u knihy. A dobře jsem udělala. Kočkodlak Xin je sice nenáročné, ale velmi zábavné a napínavé čtení, které potěší duši každého fantasáka.

"Hvězda smrti" krouží kolem Slunce?

2. dubna 2012 v 21:31 | Lúmenn |  putování za záhadami...
Moje sestra se nedávno podívala na Hvězdné války a teď se stala hrozným odborníkem:) A v souvisloti s tím mi ukázala zajímavé video, na němž je, zdá se, slavná loď Hvězda smrti.
Ne, to samozřejmě přeháním, ale na internetu se vyskytlo video, na němž je zachycena podivná anomálie poblíž slunce. Vypadá jako jakási kulatá černá věc (planetka? loď? shluk hmoty? energie?), která se černým "trychtýřem" dotýká naší mateřské hvězdy - Slunce. Odsává energii? Zkoumá? Nebo se jedná jen o jakousi běžnou anomálii Slunce, kdy se objevuje nějaké mračno méně horkého plynu, které se zdá proti rozžhavenému okolí tmavší? Ani vědci si tak úplně nevědí rady.