a

Říjen 2012

PMS v akci aneb nenávidím menstruaci

31. října 2012 v 11:09 | Lúmenn |  šepoty a výkřiky aneb co se jinam nevešlo...
Některé z vás tento článek, pobaví, mnoho z vás znechutí a některé (!) jej přečtou a budou souhlasně pokyvovat hlavami. Takové věci se nedočtete na krásné.cz ani na ženských webech. Neuvidíte jej v reklamě, kde ženské skáčou po louce a s úsměvem na rtech všude rozlévají modrou tekutinu. Menstruace není modrá. Není osvobozující a nedělá ženským život lepší. Je to peklo, je to horor, je to noční můra, které se nevyhnete třicet let svého života.
Ano mám teď menstruaci. A potřebuju to vyřvat do světa!
Článek není určen pro citlivé muže, slečny mladší jedenácti let a všechny, kteří omdlévají při pohledu na krev.

Pirátské pokrytectví a nebo srážka s realitou?

30. října 2012 v 11:32 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Internetové vody teď rozvířila kauza odstupující členky předsednictva německých Pirátů Julie Schramm a já mám pocit, že pirátské hnutí poprvé skutečně narazilo na velký problém. Ukázalo se totiž, že piráti chtějí sdílet, šířit a nekomerčně rozdávat všechno duševní vlastnictví...ale jen do té doby, dokud to vlastnictví není moje. Zde tedy nutně vyvstává otázka - kam až sahá touha po odstranění šíleného konstruktu duševního vlastnictví? Všechno zpoplatníme, což je trend nastavený dnes, logicky piráti (a já s nimi) odmítají. Ale všechno zadarmo a nekomerčně, což si všímám, že by někteří z pirátů uvítali nejvíce, je taky možnost na hony vzdálená od reality. Co s tím?

Právě čtete Blog roku své kategorie...

29. října 2012 v 21:02 | Lúmenn |  o blogu...
...a taky jste právě přečetli ten nejchlubivější a zároveň úspěch nejvíce vyjadřující komentář na mém blogu. A víte, co je na něm nejlepší? Že to tak opravdu je!
Přesvědčte se sami. A teď mi, vážení a milí, docházejí slova, protože můj úspěch vlastně není můj, ale váš. Nebýt vašich hlasů, nezvítězila bych. A když vidím, že mám skoro tisícovku hlasů, stejně jako velké a slavné blogy z jiných kategorií, skoro se mi do koutku oka dere slza dojetí. Půl roku jsem čekala, jak to dopadne a teď, když to konečně vím, nějak tomu pořád nemůžu věřit. Jste úžasní, skvělí a miluju vás...už jsem vám to říkala?:))
A když už jsem dostala takové pěkné ocenění a vlastně jsem teď nejlepším blogem z kategorie "deníček", který blog.cz může nabídnout (odpusťte mi tu samolibost, ale aspoň naposledy se tím prostě MUSÍM pokochat, ten pocit je nepopsatelný), mám pro vás pár novinek, které vás na blogu čekají...

Kings of metal z první řady aneb Lúmennčin metalový orgasmus

28. října 2012 v 18:12 | Lúmenn |  hudba...
Tento týden se nesl ve znamení jediného slova - "Manowar". Čekaly mě hned tři koncerty v řadě a i když jsem se bohužel nakonec podívala jen na dva, pořád se mi klepou kolena, když si na ně vzpomenu. Možná se mi teď mnozí z vás smějí a jiní dokonce opovržlivě krčí nos, ale já si prostě nemůžu pomoct - tahle kapela pro mě už přes deset let znamená strašně moc a téměř na každou píseň mám silné vzpomínky, na ruce mám vykérovaný jejich text a každé setkání se členy Manowarů mám nesmazatelně zapsané v paměti. Po tomhle týdnu je miluju ještě víc a jestli se to někomu nelíbí, tak je "poser" a měl by urychleně "leave the hall".

G.R.R.Martin: Píseň ledu a ohně IV. - Hostina pro vrány

24. října 2012 v 9:00 | Lúmenn |  literární díla...
George R. R. Martin - Hostina pro vrány (Píseň ledu a ohně - čtvrtá část heptalogie)
Nakladatelství: Talpress
Počet stran: 860
Rok vydání: 2005 (anglický originál), 2006 (česky)

Tuhle knihu jsem dočetla už před skoro čtrnácti dny, ale pořád jsem se nějak nedostala k tomu o ní porecenzovat. Nepopírám, že v tom nehraje roli i fakt, že Hostina pro vrány zatím byla z celé série nejslabší a mám strach, co můžu čekat od dalšího dílu, protože čtyřka byla rozvleklá a místy dokonce až nudná, což se mi u Martina dosud nestalo, přestože jsem celou první a druhou knihu už viděla jako seriál.
Nevýhodou této knihy je dost možná to, že v ní nesledujeme (tak jako doposud) děj všech postav, ale autor nás pustí jen k několika z nich, zatímco ty zbylé nás očekávají až v páté knize. K tomu všemu se další postavy, které jsme dosud neznali, přidají a děj podle mě spíše zbytečně zauzlí, než ho rozvinou.

HAIL & KILL! Už dnes!!!

23. října 2012 v 11:53 | Lúmenn |  hudba...
Už několik měsíců vím, že to přijde, ale když je ten den konečně tady, pořád se nějak nemůžu dostat do té nadšené fáze těšení - jako když se půl roku nemůžete dočkat Vánoc, ale ráno o Štědrém dni vám to vůbec nepřijde. A pro mě je dnešek takový Štědrý den - spíš můžu říct, že mě čeká rovnou Štědrý týden. A víte proč?
PROTOŽE DNESKA JEDU NA KONCERT MANOWAR! A víte kam jedu zítra? No přece na koncert Manowar. A kam v pátek...hádejte...na koncert Manowar! Jupijajou, třikrát za sebou a pokaždé ideálně z první řady a dají-li bohové, pak se dostanu i k nějakému tomu rozhovoru. Těším se! Juchechej! Tralalááá! Hail &kill and posers leave the hall! Tak!:))

Stahování zachraňuje hudbu

22. října 2012 v 10:00 | Lúmenn |  lži, výmysly a manipulace...
Když jsem byla mladší a stahovala jsem hudbu z tehdy ještě vytáčeného internetu, všude v médiích nás strašili, že když budeme hudbu "krást", tak veškeré kapely zaniknout a muzikanti nebudou mít co jíst. Uběhlo deset let, stahuje se mnohem více, než tehdy a hudební hvězdy se pořád mají stejně dobře a kapely nezanikají, naopak, vznikají stále nové. Už dlouho přemýšlím nad tím, čím to je a teď mi to konečně osvětlili experti.
Organizace American Assembly provedla výzkum (anglicky, český zdroj tady), který prokazuje, že "piráti" jsou nejlepšími hudebními zákazníky. Proč? Tím, že si muziku stahují zadarmo, mají mnohem větší hudební přehled a tím pádem více oblíbených kapel, které podpoří zakoupením CD. Zatímco lidé, kteří nestahují, si nosičů koupí méně, protože mají nejen menší hudební rozhled, ale také se o hudbu celkově zajímají méně.

Z modrého ptáka pirátem - plná verze rozhovoru

21. října 2012 v 16:04 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Dnes o mě vyšel článek v Pirátských novinách - bohužel se mi nepovedlo podat trestní oznámení na žádného ministra ani jsem se nedostala do senátu, jako náš kandidát Libor Michálek (jupijajej, jsme parlamentní strana!), ale jsem zajímavá tím, že narozdíl od většiny členů Pirátů mám politickou minulost. Kdo čte můj blog dlouho o tom asi ví, ale poslední dva roky se tím už nijak nechlubím (ono ani není čím), ale ještě donedávna jsem byla členkou ODS, naší všemi milované vládní strany. O tom, proč jsem v ní byla a proč mě Piráti přesvědčili, že jsou mnohem lepší volba, už pojednává zmiňovaný rozhovor. Na webu Pirátů je ale v kratší verzi, snad aby internetová generace nemusela vstřebávat příliš mnoho nudných a osobních informací. Delší verze mi ale přijde taky zajímavá a kdo si chce více počíst a dozvědět se ještě něco o mě a o tom, jak to chodí v politice, nechť rozklikne celý článek:)

Symfonie

21. října 2012 v 11:00 | Lúmenn |  poezie...
Už dlouho jsem nenapsala žádnou báseň pod vlivem hudby - a minulý týden to přišlo jako blesk z čistého nebe. Popravdě se ani nedivím, protože skladba, co mě k tomu dohnala, je inspirující do posledního tónu. Jde o jednu z nejslavnějších českých skladeb všech dob od vynikající skladatele Bedřicha Smetany. Symfonická báseň z cyklu Má vlast - Vlatava.


Trochu se až stydím, že jsem její kouzelnou melodii doplnila svými slovy a pocity, cítím se vedle ní maličká jak mravenec vedle Velké pyramidy v Gíze. Ale což, pocity prostě tu a tam musejí na papír a Múza si prostě nechtěla vzít volno...

Takový ten pocit, když to spadne

20. října 2012 v 19:07 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Stavěli jste někdy domeček z karet? Nanukových dřívek? Nebo model autíčka, hradu, popřípadě dětskou chýši nebo pirátské teepee? Ano? A stalo se vám někdy, že dílo drželo pohromadě a vy jste na něj plni pýchy koukali a pomaličku odstupovali krůček po krůčku, abyste nějakým hlasitým nádechem všechno nezničili...a pak najednou jako by se čas zastavil a vy už jste věděli, že je něco špatně, ale už bylo příliš pozdě něco dělat a tak jste jen sledovali, jak se váš dlouho stavěný výtvor řítí k zemi. Tak přesně tenhle pocit právě prožívám.
Ale ne, nepředstavujte si pod tím to neutuchající zoufalství nebo nehorázný vztek, kdy má člověk chuť vyhodit do vzduchu celou zeměkouli. Spíš takový ten rezignovaný pocit, kdy kecnete na zem, složíte hlavu do dlaní a s táhlým povzdechem si uvědomíte, že musíte začít stavět znova. A není v tom ani tak nechuť, jako spíš únava. Stavíte jak diví a jedno několikavteřinové bác to prostě a jednoduše zkurví (omlouvám se za vulgaritu, ale ta k tomuto "povzdechu" prostě patří;)).

Jak se plavila ve volbách pirátská flotila

16. října 2012 v 15:00 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Poslední dva týdny před volbami jsem byla nervózní jak sáňky v létě a snažila se svou činností o sto šest zvýšit šance Pirátů ve volbách. Většina z nás tady v Brně kmitala jak fretky na speedu a světe div se, ono to snad i k něčemu bylo!
Na první pohled se zdá, jako by se vlastně nic nestalo - v celé republice jsme získali 2,19%, což je hluboko pod hranicí potřebných pěti procent, ale když se na to člověk podívá v širším kontextu, je to vlastně úspěch jako hrom.

Volby 2012

15. října 2012 v 20:14 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Když jsem před dvěma lety odcházela od volební urny, prorokovala jsem si sama pro sebe, jak to dopadne. A docela se mi povedlo se i trefit. Letošní výsledky bych ale neodhadla ani v těch nejčernějších (nebo spíš nejčervenějších) snech. Samozřejmě jsme všichni očekávali drtivé vítězství levice, protože co předvádí už dva roky pravicová vláda je donebevolající, ale pěst, která dopadla na kraje, měla být spíš oranžová, než rudá. A že komunisté neobsadí první místo v krajských volbách o pouhá tři procenta, to snad neočekával ani ten nejvěrnější bolševik. Co to ale reálně znamená? Máme čekat ruské tanky nebo sociální ráj?

Pěkně prosím, smutně koukám...

12. října 2012 v 17:24 | Lúmenn |  o blogu...
Moji milí, drazí a nejdražší čtenáři. Jistě víte, že vás neskonale miluji a že vaše komentáře jsou pro mě rajskou hudbou a čísla na počítadle návštěvnosti jsou mým světlem v temných dnech. Tak.
Pokud vy alespoň trochu toužíte po tom, oplatit mi tento vřelý cit, jež k vám chovám, obětujte několik vteřin svého života a klikněte na odkaz, který už několik týdnů svítí nahoře pod záhlavím. Ano, vskutku je to tak - soutěžím ve své kategorii (no ona není tak úplně moje, ale kam jinam mě hergot zařadit než do "deníčku") v soutěži Blog roku 2012. A věřte nebo ne, hrozně ráda bych ji vyhrála. Jakože celou, pochopitelně. Což ale bohužel není ve vaší moci, nicméně díky vaší podpoře v podobě anketních hlasů, můžu vyhrát alespoň svoji kategorii. A jelikož můj nádherný náskok v podobě cca 100 hlasů (za nějž jsem vám neskonale vděčná a až budu ředitelka zeměkoule, bude mít každý, kdo kliknul, nějakou spešl výhodu) se již snížil na polovinu, potřebuji, abyste posledních deset dní hlasování intenzivně makali a klikali jako blázni z každého počítače, k němuž usednete. Žádné podvody, jen poctivné hlasy, které si, jak věřím zasloužím a ačkoli jsou blogy mých soupeřů kvalitní a některé mě hodně zaujaly, ale krucinál lidi, já na tom makám už šest let, hodiny a hodiny svého života jsem promarnila sezením u tohoto blogísQu a tohle je jediná odměna, kterou za to nejspíš v celém svém životě dostanu! Tak za mě bojujte! Díky všem, co mě podporují!

HLASOVAT MŮŽETE AŽ DO 21.10. NA

PS: A když už budete v tom hlasování, vzpomeňte si na mé blogové oblíbence a spřátelence Blackwish, která soutěží v kategorii Hudba, a Rovenu, v kategorii Rodina. Obě si to zaslouží:)

Ještě jednou pirátsky a tentokrát ve verších:)

12. října 2012 v 14:06 | Lúmenn |  poezie...
Kouknu takhle první volební den ráno na fejsbůk a upoutá mě spousta zajímavých statusů k tématu. Nicméně jeden jednoznačně zvítězil - je to článek o komunistickém příznivci (či snad přímo členu komunistické strany, to jsem přesně nepochopila), která před volbami skládá verše. Číst ho můžete tady a vězte, že to stojí za to, je to budovatelstká poezie jako z učebnice češtiny našich rodičů. Ale i taková rudá agitka mě nakopla a řekla jsem si, že když můžou mít básně komunisti, proč bychom je nemohli mít my, Piráti. A tak jsem hnedka jednu dala dohromady. Snad vám projasní pošmourný volební den a na obloze pochybností ve vaší hlavě zmizí mraky a odhalí blankytnou oblohu, na níž bude překrásně zářit pirátská vlajka (bohové, za tuhle větu půjdu do literárního pekla!:)).

Jak se Lúmennka pirátkou stala...

9. října 2012 v 19:14 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Bylo nebylo jedno říjnové odpoledne a Lúmennka se ocitla ve své oblíbené hospůdce u jednoho stolu s chlapíky, kteří tvoří jádro krajského sdružení České pirátské strany na Jižní Moravě. A neuběhla ani hodina a Lúmennka zjistila, že jim pomáhá organizovat předvolební meeting na Moraváku a další den, světe div se, dřepí na stánku na Svoboďáku, rozdává letáčky, mluví s lidmi, agituje a u toho popíjí burčák, který Piráti dostali sponzorským darem a který ten den přilákal stejně vos, jako případných voličů.
Tak to milí zlatí přišlo tak nějak ze dne na den. Ještě nejsem oficiálně člen, ale už jsem stihla udělat pro Piráty hodně věcí a každým dnem jich přibývá. A víte co? Mě to strašně baví. Proč? Protože dělám něco, co má smysl. A pomáhám lidem, které jsem před dvěma lety volila a bohové vědí, třeba za dva roky budu psát na blog ne abyste šli volit Piráty, ale abyste šli volit mě. Muhehe - dokážete si to představit?:)

S tebou...

6. října 2012 v 19:10 | Lúmenn |  poezie...
Proč probohy neumím psát optimistické verše, ani kdybych se na hlavu stavěla a vždycky mě Múza políbí, když po mém většinou docela jasném nebi přeběhne temný mrak? Ale což, ti nejslavnější básníci umírali mladí a měli pohnuté životy a jejich poezie taky zrovna nepřetékala jednorožci a duhami:) Tak si pojďte trošku podzimně zaemařit...

Najez se!

5. října 2012 v 18:56 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Diskuze pod nedávným článkem (ono šlo spíše o kratičkou výměnu názorů) mě přiměla k tomu, abych napsala článek, který asi málokdo pochopí, ale já prostě chci, aby nad tímhle lidi přemýšleli! Narážím na to dnes a denně, od příbuzných a přátel, ale i od cizích lidí a upřímně řečeno, už toho mám tak akorát dost.
O čem mluvím? Přečtěte si větu v nadpisu. Ano, o té. NAJEZ SE.
Určitě jste to sami několikrát někomu řekli nebo vás aspoň svrběl jazyk. A nebo jste na opačné straně barikády a pořád to posloucháte. Nechápu proč mají všichni lidé pocit, že hubenému člověku mohou říkat, že je hubený, ale určitá společenská konvence zakazuje totéž valit do lidí s nadváhou (vidíte? Stejná konvence mi ani nedovolí napsat tlustých!). Čím to je? Copak hubení lidé nemohou mít mindráky ze své postavy? Copak zhubnout je o tolik těžší než přibrat?

Technika uhání kupředu každým dnem rychleji

4. října 2012 v 13:25 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Dnes je tomu přesně 55 let, kdy člověk vypustil na oběžnou dráhu své modré planety umělou družici. Co na tom, že tam vydržela jen čtrnáct dní, než shořela v atmosféře, ale byla tam! Ale mě nejde jen o to, uctít tento úžasný milník lidské techniky, ale trochu se zamyslet nad tím, jak obrovskými kroky nyní lidstvo postupuje na své technologické cestě a kam až nás to může dovést...
Shodou okolností totiž první let motorového letadla a vzlet družice do vesmíru dělí stejná doba, jako milého Sputnika od dnešního dne - 55 let (ono je to tedy 54, ale nebuďme puntičkáři:)). A 50 let před prvním letadlem s motorem mohli lidé na obloze vidět první kluzák, takové laicky řečeno správně zakřivené prkno, na kterém mohl zavěšený popoletět člověk jen za pomoci síly větru. Není to zajímavé, jak se po skocích padesáti let mění všechno úplně o 180 stupňů? Shrňme si to...

Naštvali nás...no tak je vypálíme!

1. října 2012 v 13:53 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
O islámu a jeho fanatických stoupencích už jsem napsala nejeden článek. Ale málokterý byl prodchnut tak silnými emocemi, jako bude tento.
Dnes v práci jsem poslouchala rádio a dozvěděla jsem se, co zase ti mohamedáni natropili - a upřímně, zvedá se mi z toho žaludek. Ať mi nikdo nevykládá, že je to dobré a mirumílovné náboženství. Prdlajs! Je to banda poblázněných fanatiků, kteří si nevidí dál než na poslední stránku Koránu. A právě o ten (už zase) teď šlo...

Zářijová photo session

1. října 2012 v 10:00 | Lúmenn |  fotky...
Minulý víkend bylo nádherně, jeden z posledních dní babího léta, svítilo slunko a moje (od září nová) spolubydlící a také dvorní fotografka v jedné osobě vykopala mě a Liz, která přijela na výlet z Olomouce, ven do parku, že sa "iďeme fotit".
K té příležitosti jsme si koupily vanilkovou colu. Jo, vážně! Tohle pití jsem měla jednou v životě hroznou haluzí, když jsem byla v Anglii a u nás se to nikde neprodává, až jsem na to narazila náhodou ve vinotéce, kde jsem se původně zastavovala pro burčák. Za třídeckovou plechovku sice chtěly nepohanské peníze, ale ta chuť! Úplně to miluju!
No a tuhle úžasnou, dokonalou a nesehnatelnou colu, balíček kokyn a umělohmotného poníka Twiligt Sparkle jsme vzali na procházku s objektivem. Jak to dopadlo viz níže:))