bJak jsem prožila konec světa, Vánoce a jak jsem přestala jíst maso

29. prosince 2012 v 17:24 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Bylo nebylo jedenadvacátého prosince. A pak (navzdory očekávání některých) přišel i prosinec čtyřiadvacátý a s ním Vánoce. A děly se věci. Ony se tedy dějí pořád, jinak by nebyly dějiny, ale tyhle věci se děly mě a nebylo toho vůbec málo. Ale začněme dnem, kdy jsem přestala jíst maso, protože to je asi zpráva ze všech nejvíce šokující a víte co? Ono vlastně kolem toho je nejméně vyprávění.
Stalo se to devatenáctého ráno. Prostě jsem se vzbudila a byla jsem vegetarián. Toť vše. Ale to vám asi nestačí. Inu, přemýšlela jsem o tom již delší dobu a všude kolem mě se objevovaly indicie, že bych do toho měla jít. Potkávala jsem zajímavé lidi, kteří mi dávaly hodnotné argumenty a pak přišla Liz asi před dvěma měsíci s tím, že je vegan. Tím víc mi to leželo v palici.No a pak taky můj kocour. Uvědomila jsem si, že pro toho nádherného drobečka jsem obětovala skoro dvacet tisíc, jen aby netrpěl bolestmi a neměl zlomenou tlapičku. Jeho nářek po operaci mě budil ze spánku, kupovala jsem mu to nejlepší jídlo a když pak ještě ke všemu vypadl z okna, málem se mi zastavilo srdce hrůzou z toho, že o něj přijdu. A přitom dennodenně jím zavražděná a mnohdy umučená zvířata, která třeba neviděla celý svůj život denní světlo, jsou držena v prostoru, kde se nemohou ani otočit a před smrtí vidí, jak další zvířata visí za nohy na háku a zaživa krvácí. V těchto situacích jsem si představila Matýska a málem jsem se pozvracela. V tu chvíli jsem si uvědomila, že bych nikdy nedovolila, aby moje kočka trpěla, ale já (a vy všichni, co jíte maso;)) zapřičiňuji dnes a denně utrpení jiných zvířat.
Pak jsem seděla u babičky na obědě a měla před sebou flák vepřového. A bylo mi z něj zle. Najednou to nebylo dobré masíčko, ale páchnoucí mrtvola. A od té doby, co jsem odsunula tuhle kotletu z talíře, jsem vegetarián.
Zatím mi to hrozně vyhovuje, cítím se skvěle a mám ze sebe dobrý pocit. Dokonce jsem i trochu přibrala, což je asi nejlepší zpráva:)

Říkám si, že je docela dobře možné, že to je tím "magickýmm" datem, 21.prosincem. Myslím, že ten den prostě něco změnil, něco v nás všech, jako by se někde přepnula imaginární výhybka a celý svět najel na jinou kolej. Zda se nemýlím se ale uvidí až časem.
Dvacátého v noci jsme s Finnýskem vylezli na zahradu a koukali na hvězdy. Zdáli se ozval zvuk odbíjené půlnoci a jedenadvacátý prosinec, na který jsme se těšili, kterého jsme se obávali, byl konečně tu. Nespadl meteorit ani nepřiletěl Aštar Šeran, ale já v tu chvíli cítila, že se "něco" pohnulo. Plná pocitů jsem dala tento status na facebook:
Právě jsem byla venku a koukala na hvězdy a měsíc a ze srdce si přála, aby se tahle planeta změnila k lepšímu. Nebude to dneska, ani za deset let, ale věřím, že ještě za našich životů se lidé umoudří a začnou si vážit Země, své Matky a zvířat a rostlin, síly živlů, ostatních lidí i sebe samých. Každý můžeme začít u sebe, každý den se můžeme zeptat, co jsme dnes pro svět udělali dobrého. Začít u maličkostí a postupně tvořit velkolepá díla. Máme v sobě Světlo, Lásku, máme v sobě vůli k životu a vůli se měnit. Tak proč ne k lepšímu...
A cítím to pořád. V tu silnou noc na obloze zářil obrovský oranžový měsíc a já najednou cítila spojení se zemí, se vším živým na ní. Myslela jsem na všechny lidi a vysílala k nim lásku. Snažila jsem se myslet jen pozitivně, na vše krásné, co lidé vytvořili a co ještě vytvoří, chtěla jsem rozdat do světa co nejvíce konstruktivní síly a měla jsem pocit, že v ten okamžik nejsem jediná. Že nejen já se obracím ke hvězdám s němou prosbou o pomoc. Že nejen já doufám v tu chvíli v lepší zítřky.
Pak jsme dlouho jen tak stáli, koukali na oblohu a mlčeli. A změněni pak odešli domů spát.

Nu a pak byly Vánoce. Jak já je miluju! Občas se cítím až nepatřičně, že pořád, kudy chodím, vychvalujunaše Vánoce u nás doma, ale já si prostě nemůžu pomoct. I letos to bylo skvělé, sešla se celá rodina a nakonec o půl jedenácté večer dorazila i Liz a byli jsme všichni pohromadě. Do čtyř do rána jsme na Štědrý den hráli s ní a Finnem dračák a bylo nám skvěle.
Dostala jsem i dala spoustu skvělých dárků, nejvíc potěšily asi knížky, však brzy si přečtete recenze, jen co na ně budu mít čas. Protože od 19.12., kdy jsme s Liz kalili po návštěvě Hobita v kině, jsem každý večer mezi lidmi. Pořád někde s někým popíjím a bavím se, naposledy předevčírem na vánočním riotu, každoroční Mamutově akci. Mno...s Mamutem to teď taky není vůbec špatné, hodně trávíme čas spolu a tak nějak jsme najeli na režim "volný vztah" a zkoušíme, kam až to může zajít. Chybíme si, ale není snadné být spolu a tak tomu dáváme volný průběh.

Tak. Jsem vegetarián. Jsem bohatší o mikinu Manowar, kopu knih, boty a bráškovy deskovky, které jsme hráli celé svátky. Mám za sebou kupu super akcí s přáteli a znám spoustu nových lidí. Tyhle Vánoce byly jedny z nejlepších za poslední dobu a moc se těším, až zase uplyne rok a budou další:)) Teď jen, aby už bylo jaro! :)
Vaše stále vánočně naladěná a společensky unavená Lúmennka
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Adelaine Adelaine | Web | 29. prosince 2012 v 17:46 | Reagovat

Mě teda nepřijde, že se něco změnilo, na jednu stranu jsem se toho bála, ale teď jaks e na to podívám, já snad v ten konec světa nebo spíš drastickou změnu doufala! A ono nic, takže je můj život stejně prázdný, nic mě nezachránilo, hah.. Hm, no nic.
Taky přemýšlím, že budu vegetariánka :/ akorát se k tomu nemůžu nějak dokopat, a zřejm bych na to neměla čas ani prostředky.

2 Míša Míša | E-mail | Web | 29. prosince 2012 v 17:48 | Reagovat

Zvláštní je, že kolem mě se stále taky dokolečka objevuje v poslední době - nejíst maso.
Tudle jsem doma vyslovila přání, aby bylo k obědu někdy vepřové a sestra se na mě utrhla, že vepřové vůbec nepotřebujeme a jmenovala mi lidi, co jedí jen kuřecí. Do teď jsem se bála vyřadit úplně červené maso, protože znám lidi, kterým to po zdravotní stránce ublížilo. Sestra mi ale tvrdí, že ho nejí už déle, tak uvidíme, třeba to bude první krok. Jím dnes (krom občas toho vepřového) jen kuřecí a před měsícem jsem si asi po dvou letech dala kousek makrely, protože nejedení rybiček vůbec nějak nesvědčí mé štítné žláze. No ale když mi to nechutná? :)
Každou chvíli ale narážím na blozích na články vegetariánů, i masožroutů co o vegetariánství uvažují.
Na druhou stranu, pokud si nevezmu jednou kuchaře, budu muset být vegetarián, protože nedokážu na syrové maso ani sáhnout.

Jinak je skvělé, že sis užila vánoce a že se Ti tak daří :)

3 Kaluška Kaluška | E-mail | 29. prosince 2012 v 18:30 | Reagovat

Ahoj Lúmennko,

moc gratuluju k přechodu k vegetariánství, i mě to před rokem udělalo moc dobře. Tenhle celý tvůj příspěvek, i ten slunovratový na Facebooku mě moc zahřál u srdce. Doufám, že se ti dobře daří :)

4 Lúmenn Lúmenn | Web | 29. prosince 2012 v 18:34 | Reagovat

[1]: čas ani prostředky nejsou moc potřeba, vegetariánské jídlo je stejně drahé ne-li levnější než masové:) A uvařit řízek zabere stejně času jako marinované tofu:)

5 Dr.Dust Dr.Dust | 29. prosince 2012 v 18:40 | Reagovat

Lidé jedi od sveho zrozeni maso. Diky nemu byli silni a odolni. Kdyby nebylo v te dobe maso, nebyli by lidé, tim padim ani ja, ani ty. Na zelenine se sotva uzivi kralik, natoz clovek! Tenhle clanek je absolutne proti prirode. Je hezke, ze nechces jist svoji kocku, ale kdo by ti ji také nabizel? Copak jsou kocky v nasi spolecnosti kazdodenni pochoutkou? Ne! Uvazuj trochu. Srovnavat domaci kocku s kuretem nebo domaciho psa s prasetem, to je ubohost-mysleno ve smyslu, co se ji a nej!! Jsi jen zoufala nebo si tim lecis komplex, nic vic.

6 Fée Fée | E-mail | Web | 29. prosince 2012 v 18:50 | Reagovat

Je fajn, že je ti jako vegetariánce dobře. Mně ale vegetariánství přijde jako narušování potravního řetězce, lidi jsou všežravci, jsou k tomu zrozeni... Takže se mě trochu dotklo, že by třeba kvůli mě trpěly zvířata...
Tvoje kočka snad nežere maso mrtvých zvířat? :)

7 Lili Lili | 29. prosince 2012 v 19:02 | Reagovat

Tvrdit, že lidi jsou zrozeni k tomu jíst maso mi přijde trochu extrémní. Lidé se vyvíjejí a byly doby, kdy bylo maso jen v neděli nebo vůbec, protože nebyly peníze a taky to přežili.
Mě osobně maso poslední dobou taky přestává chutnat. Jím ho jen proto, protože si netroufám vyřadit důležitej prvek z jídelníčku. Ale omezuju ho a často se neubráním pocitu, že je to jen hnusná mrtvola.

8 marieke marieke | Web | 29. prosince 2012 v 19:12 | Reagovat

[5]: Ano, člověk se stává vegetariánem jen proto, že si léčí nějaký komplex :-D Komplexy si spíš léčí lidi, co všechno, co je odlišné od "normálnosti" kritizují a ryjou do nás, že si dovolíme žít, jíst, bydlet,... jinak.

9 Míša Míša | E-mail | Web | 29. prosince 2012 v 19:12 | Reagovat

[5]: Možná že je přirozené jíst maso ... pokud chceš vyjadřovat opačný názor a chceš, aby Tvůj komentář brali ostatní vážně, zkus se vyjadřovat aspoň slušně.

10 Aailyyn Aailyyn | Web | 29. prosince 2012 v 19:27 | Reagovat

Zase se tu někdo bude ohánět tím pindáním o přirozenosti. Lidi prostě jedli to, na co měli schopnosti (dokázali to ulovit, takže sbírali kořínky a pak se holt naučili picnout mamuta, on mamut možná nebyl až tak lepší chuťově, než bobule, ale zkrátka nasytil po jednorázový práci víc lidí) anebo potom prostředky (aristokracie se masem cpala naprosto neúměrně, ti chudší ho měli jako sváteční jídlo). Nic z toho není žádným způsobem přirozený, je to zkrátka vynucený vnějšíma podmínkama a celkem věřím tomu, že prostě přežijete lecjaký stravací prasárny. Naše tělesný schránky jsou docela kvalitně trénovaný léty hladu, neúrody, nedostatku a monotematickýho jídla v duchu "jí se cokoli, co je". Někdo se bez masa cítí dobře, někdo blbě, někdo si stravu hlídá, bílkoviny poctivě doplňuje, jiný ne, prostě maso vynechá.
A teď budu zase za zlouna: kožený glády vyhodíš taky? A co kosmetika? Léky? Jako jo, nenutím jíst maso kohokoli, komu nechutná, já taky spoustu věcí nejím, nejím rajčata, protože mi otáčejí žaludek, ne z přesvědčení, že chudinky rajčátka. :-) Ale když už přesvědčení, tak mě zajímá, jestli nad tím uvažuješ do důsledků.
Ano, taky mám doma zvíře, dokonce je to zvíře, který se v našich krajích celkem běžně jí (králík). Donutilo mě to začít uvažovat zcela nepokrytecky: buď miluju zvířata a v tom případě bych teda neměla jíst maso, nosit kožený věci, používat kosmetiku testovanou na zvířatech, používat stejně testovaný léky, protože mi pak může děsně vadit představa, že by někdo testoval léky na MÉM zvířátku nebo MÉ zvířátko jedl... Anebo jsem zkrátka moc líná a pohodlná a spokojím se se skutečností, že miluju výhradně SVÉ zvíře, na kterém nikdo nic testovat nebude, požírat ho taky nebude, přestože je to králík.

11 Aailyyn Aailyyn | Web | 29. prosince 2012 v 19:41 | Reagovat

[5]: A ty taky motáš hrušky a jablka, protože jsou kultury, kde je prostě v pořádku sníst psa nebo morče. Tady jsou to mazlíčci. Žádný zvíře buď roztomilý nebo je to prostě flák masa hodný talíře. Jsou to všechno stejně roztomilá a inteligentní stvoření.

12 arcanavenefica arcanavenefica | Web | 29. prosince 2012 v 19:44 | Reagovat

Já to třeba chápu.. To jak se zachází se zvířaty na jatkách a ve výkrmnách je naprosto příšerný. Taky bych byla vegetarián, nejsem jím jen proto, že máme takovou malou "farmu" a veškerý maso je jen z toho co si sami chováme. Ať už je to prase, králíci nebo slepice, chováme se k nim s úctou, a když pak přijde na věc, netrápí se. Což se bohužel o velkochovech říct nedá.. :(

13 Lea Lea | Web | 29. prosince 2012 v 19:59 | Reagovat

Maso som nejedla 8 rokov a prisla som asi o polovinu vlasov. :(

14 Lúmenn Lúmenn | Web | 29. prosince 2012 v 20:13 | Reagovat

[10]: kosmetiku kupuju jen netestovanou na zvířatech už roky. Léky si bohužel nevyberu, ty prostě potřebuju a bez nich buď umřu nebo se budu cítit hodně zle. A glády když už mám pochopitelně nevyhodím, ale na druhou stranu to zvíře je pro maso již zabito a mají tu kůži vyhodit? S koženými výrobky jsem tak nějak srovnaná vnitřně. Každý jsme tak trochu sobec, třeba kdybych chtěla do důsledků neubližovat ničemu živému, nemohla bych jíst ani vejce a mléko nebo kupovat si většinu oblečení a věcí, které jsou vyrobeny v Číně malými dětmi.
Vegetariánství je jen jeden ze způsobů, jakým se snažím pomoci zvířatům, které miluji, možná nic moc nevyřeší, ale já se cítím lépe. Stejně jako moje desetikoruna nepomůže ve veřejné sbírce a kdybych ji nedala, nic se nezmění, ale stejně ji tam hodím pro dobrý pocit. Kdyby hodně lidí přestalo jíst maso, bude zabíjeno zvířat méně. A to už je dobrá motivace.

[5]: LOL, tak já jsem zoufalá a léčím si komplexy?:D Já jen přemýšlím o světě kolem sebe. Možná kdysi v minulosti bylo maso pro náš vývoj třeba, ale dnes už jsme schopni si vybírat a rozhodovat se jinak. Naši předkové taky třeba měli manželství z rozumu, pálili čarodějnice nebo měli otroky. Máme se k tomu vrátit taky?

15 Elizabeth Elizabeth | E-mail | Web | 29. prosince 2012 v 20:32 | Reagovat

Jejda, když si vzpomenu, že ještě před pár lety jsi psala, jak lidské tělo potřebuje maso a jak moc ti vegetariáni nejsou příjemní, jak jím nikdy nebudeš - a ejhle, jen tak ze dne na den je z Lúmenn vegan :D Abych se přiznala, já si taky ještě nedávno říkala něco podobného s cigaretami a alkoholem :D Člověk se prostě mění :-)

K 21. prosinci mám podobný názor jako ty. Sama jsem od té doby zažila spoustu změn a dokonce bych řekla, že k lepšímu :-)

PS: Víš, že jsi dostala podobné dárky jako já? Já dostala mikinu Eluveitie, elektronickou čtečku na knížky (ale musím říct, že papírovým verzím se nevyrovná) a pohorky :D

16 Angel Angel | Web | 29. prosince 2012 v 21:02 | Reagovat

[15]: No, nikdy neříkej jindy, že? :D

Já bych i začala, z některého masa se mi opravdu žaludek zvedá (i emočně), ale některých věcí bych se asi zatím vzdát nedokázala. Snad do budoucna. :)

17 Angel Angel | Web | 29. prosince 2012 v 21:03 | Reagovat

[16]: É... Nikdy neříkej nikdy. Tak. :D

18 Aailyyn Aailyyn | Web | 29. prosince 2012 v 21:16 | Reagovat

[14]: Promiň, ale to mi přijde jako alibismus, tvrdit, že ta kráva stejně umřela v děsných podmínkách kvůli něčí touze po masu, tak se to přece nevyhodí. Ale holt hezké a kvalitní boty jsou tak nějak stravitelnější, než flák masa na talíři, nad botkama se tolik nepřemýšlí, odkud se vzaly. Mně to prostě přijde jako jedno a to samý. Mno, jo, všema deseti jsem sice pro to jíst maso, ale jak říkáš, jednoznačně neplýtvat, využít i ty kůže, ale taky to zvíře usmrtit alespoň humánně. I když... co mám doma králíka, přijdou mi jako chuděry dokonce i ti z dědečkovy králíkárny, takže nepodporování velkochovů to možná zcela nevytrhne.

19 Jindra Jindra | 29. prosince 2012 v 22:36 | Reagovat

Hlavně při těch snahách o vegetariánství pozor na sóju. Je to svinstvo samo o sobě, navíc už se snad u nás nesežene jiná, než geneticky modifikovaná.

20 Elizabeth Elizabeth | E-mail | Web | 30. prosince 2012 v 8:50 | Reagovat

[16]: Přesně :D

21 Sheena Sheena | 30. prosince 2012 v 15:25 | Reagovat

@1 Holčičko, koniec sveta ani žiadna drasticka zmena tvoj život sama od seba nenaplní, ten si možes naplnit len sama a neni to tak tazke jak sa zda:P

@ vsetci pro aj anti vegetariani: Nikdy nepochopim čo stale vsetkých sere na tom, že čim sa niekto iný stravuje:D jak keby vas strava cudzieho človeka fyzicky alebo ako kolvek inak ovplyvnovala :D to je strasne smiesne:D

@Lum: tak ty si fakt posledná osoba na celej tejto planete od ktorej by som cakala ze z nej bude vegetarian:D to bude život teraz doma, co?:D

možno ta to ešte prejde. ja mavam tiež niekedy stavy ze nechcem mäso ani vidiet:D ale ked ta k tomuto neprinutili tri roky z vegetarianom tak nechapem jak to že teraz:D no vela stastia:D

22 Sheena Sheena | 30. prosince 2012 v 15:26 | Reagovat

*S* vegetarianom:D

23 Lúmenn Lúmenn | Web | 30. prosince 2012 v 16:20 | Reagovat

[18]: je to alibismus, taky netvrdím, že jsem dokonalá:) důležité pro mě je, jak to cítím já, ne jak to vidí ostatní. Jestli mi ale člověk, co jí maso, tvrdí, že jsem špatná, protože mám kožené boty, tak je to stejné, jako by mi vrah nadával, že jsem ukradla v Tescu krabici mlíka. Každý ať si zamete před vlastním prahem a dělá, co uzná za vhodné. Nebudu nikoho přesvědčovat o tom, čemu věřím, ani se nebudu obhajovat. Můžu jíst třeba ponožky, když budu chtít a pokud z toho budu mít dobrý pocit a neublíží to mému zdraví, pak je to v pohodě:)

[15]: vegetarián. A ano, člověk se vyvíjí a mění, snad k lepšímu v tomto případě:)

24 Aailyyn Aailyyn | Web | 30. prosince 2012 v 18:43 | Reagovat

[23]: Mně je to fuk, mně jen ten rozpor přijde prostě úsměvný, že papat zvířátka ne, protože chudinky malý, to se nežere, děsně to trpělo, ale že to trpělo kvůli botám/kabelce/kožichu, to ano. (Respektive, kožichy docházejí mocného odsouzení, ale kožený zboží je vnímaný jako luxusní, kvalitní, skvělý. Proč? Jako jo, ono je, kožich oproti syntetice nevím, nelíbí se mi, nemám potřebu je nosit a tak to nechci hodnotit. Pravá kůže jednoznačně je větší držák. Principiálně je to stejný zvěrstvo, zamordovat zvíře kvůli oděvu jako ho sníst. A než si koupím kabelku, fakt nejdu zjišťovat, jestli toho konkrétního tvora nejdřív někdo snědl.) Když už by se mi měl otáčet z něčeho žaludek, tak zcela stejně z nevábnýho fláku syrovýho masa na pánvi jako z botek... Mně se nezvedá, problém s tím nemám, ale útlocitnost vegetariánů nad zvířátky mě tak nějak (po)baví. A to nejsem žádný Herodes, zvířata miluju a zvíře mám. A taky je mi rozhodně líto psů v útulku (byť jich v žádným případě nehodlám mít doma pět jen proto, abych je zachránila). Chraň Bůh po nikom fakt nechci, aby jedl to, co mu prostě nechutná, spousta lidí není programovým vegetariánem, jí třeba jen ryby, jen kuře nebo nejí nic. Ale zajímá mě, jak to, že někomu se příčí něco jíst a nepříčí se mu to samý nosit. Nechápu to, přijde mi to bizarní.

25 Jindra Jindra | 30. prosince 2012 v 20:48 | Reagovat

[24]: proč bizarní? Prostě Lum udělala zatím první krok. Někdo přikročí k dalšímu, někdo se zas vrátí k masu. Další kroky můžou být třeba veganství nebo vitariánství, společně s odmítnutím koženého oblečení. Ale je naprostý nesmysl vyhodit to oblečení, co už máš, protože tím se to zvíře neoživí. Spíš bych doporučil, nekupovat už nic dalšího. Měl jsem před deseti lety roční období částečného vegetariánství, ze zdravotních důvodů. A vím, že jsem přemýšlel, co s koženou bundou a koženým křeslem za 5500 Kč. No, nevyhodil jsem to, co bych tím komu prospěl?

26 Lúmenn Lúmenn | Web | 30. prosince 2012 v 22:43 | Reagovat

[24]: kůže, která se používá na oděvy, je z 90% hovězí, z dobytka, který je zabit kvůli masu. Naproti tomu kožešinová zvířata se zabíjí jen a pouze za účelem oblčení, což je absolutně nechutné a amorální. Chápu, že maso lidem chutná a chtějí ho, je to jídlo a naše tělo ho potřebuje a sama jsem ho donedávna jedla a nejde ničím nahradit. Ale jestli mám na sobě "pravého norka" a nebo umělou kožešinu nikdo nepozná, nehledě na to, že je to zcela zbytečná rozežranost. Kožené oděvy jsou proti tomu naprosto nesrovnatelná věc a zrovna od tebe bych čekala více zamyšlení a znalostí, než abys srovnávala nesrovnatelné. Nehledě na to, že když vyhodím glády tak skutečně to zvíře už neoživím, stejně tak pochopitelně nevyhodím z mrazáku maso, ale dám ho někomu, kdo ho sní. A samozřejmě si nebudu kupovat nové kožené věci, jen ze sekáče nebo z druhé ruky, které by se buď vyhodily nebo použily. Chápu, že někomu to může připadat divné, ale jak jsem řekla - já to mám vnitřně srovnané.

27 ... ... | 31. prosince 2012 v 12:26 | Reagovat

Vegetarianství je s prominutím kravina. Vitamíny z masa potřebujeme pro správný vývoj a žádná sója nebo co za kraviny to mají nahradit je neobsahují přinejlepším v takové míře (spíš je neobsahují vůbec). Chápu bojování proti testování kosmetických prostředků, boj proti kožichům a další moderní výstřelky nudícího se moderního člověka, ale vegetariánství a hlavně veganství je hazard se svým vlastním zdravím. Navíc argument, že zabíjím zvířátka - kdyby zvířátka mohla, tak tě s radostí zabijou a sežerou.

28 Lili Lili | 31. prosince 2012 v 18:46 | Reagovat

[27]:Ale drahoušku, kravina to není. Můj děda nejí maso téměř 60 let, dneska je mu 80 a je ve vynikající fyzické a psychické kondici. Já nejím maso už téměř roka cítím se ohodně víc v pohodě a zmizely mi i některé zdravotní problémy.
A ano, testování na zvířatech je hloupost - člověk si může přece koupit přírodní kosmetiku, než nějakou chemickou sračku testovanou na zvířatech. Kožichy a kožený boty? K čemu to - dneska se dá všechno v pohodě nahradit synetikou a dalšími látkami.

Že bych nemohla pak ani kupovat oblečení, které vyrábějí děcka v Číně? A čaj a kafe, který taky zpracovávaj a sbíraj děcka, který pak nedostanou ani zaplaceno - nemusím. Říká vám něco třeba Fair Traide?

P.S - a zvířátka by tě nesežrala. Tedy alespoň mě ne, okolo mě je pořád spousta zvířátek a žádné se mě ještě nepokusilo sežrat ani mi jinak ublížit ;) Zvíře nepotřebuje ubližovat, testovat, vyrábět... - tyhle píčoviky "potřebuje" jenom člověk. Bye zlato.

29 hele hele | 1. ledna 2013 v 3:00 | Reagovat

Ten co tu nějáký člověk napsal, že lidé byli stvořeni k tomu jíst a lovit maso, tak se teda šeredně mílí. Pokud by jsme k tomu byli nějákým způsobem přizpůsobeni tak máme mnohem větší špičáky a taktéž jinak uzpůsobený chrup. To, že je v dnešní době maso na každém rohu (leč steroidně upraveno), je akorát rozežranost nás lidí!

30 ... ... | 1. ledna 2013 v 19:20 | Reagovat

[29]: My jsme všežravci. Konzumace masa u našich předků zapříčinila vývoj mozku a proto je z nás dnes "pán tvorstva" (rozuměj nejvíce viditelný tvor, který je schopý zabít jakékoliv jiné tvory - byť většinou ne jako jedinec, ale to vem čert).
[28]: Kocourku, že tvůj děda je vyjímka neznamená, že to, co jsem napsal není pravda a argument že máš kolem sebe spousty zvířátek je vyloženě absurdní, zkus lva ;)

31 Ruis Ruis | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 21:37 | Reagovat

[19]:Co máš namysli pod pojmem soja? Boby nebo sojové výrobky? Ať tak či onak já jsem naopak nenarazil na geneticky modifikovanou snad jen v rostlinných olejích.Jinak boby,sojové "maso",tofu,tempeh atp se vyrábí z GMO Free soji...

32 Ruis Ruis | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 21:41 | Reagovat

[27]: By mně opravdu zajímalo co je na veganské stravě tak hazardního? :O

PS:Ta informace o vitamínech z masa je nesmysl, popřípadě chci zdroj vašeho tvrzení.... :)

33 Lúmenn Lúmenn | 3. ledna 2013 v 19:03 | Reagovat

[27]: promiň, ale tentokráte se mýlíš, jediný vitamín, který neobsahuje veganská (tj. bez masa, vajec i mléka) strava je B12, který se dá snadno doplnit uměle. Jinak je vegetariánská (=bezmasá, tedy ta moje) strava naprosto plnohodnotná, viz vědecké studie třeba WHO apod.

34 Lili Lili | 4. ledna 2013 v 23:12 | Reagovat

[30]: jsem žena, tak když už, prosím oslovovat kočičko ;)
Myslím, že Lúmenka předchozím komentářem řekla vše za mě. Vegetariánská strava není hazardem, je naprosto plnohodnotná ;)

35 Bublushka Bublushka | Web | 5. ledna 2013 v 13:20 | Reagovat

tak vidíš nakonec jde vše k lepšímu a třeba se to s Mamutem vyvrbí ještě v lepšímu... mco vám to přeju kadž ý by měl dostat druhou šanci když se poučí z přechozích knih
a dárky máš koukám pěkný :-)
jo a taky si myslí že "koncem světa" se něco změnilo, já sam jsem trochu zěnmnial pohled na svět
a tvé vegetariánství... sama kněmu inklinuju, ale zatím se mi masa zbavovat nechce

36 taradorizp taradorizp | E-mail | Web | 7. ledna 2013 v 0:15 | Reagovat

Vegetariánkou jsem se stala před skoro 7 lety... A musím říct, že mi tento styl plně vyhovuje. :)

37 N. N. | 7. ledna 2013 v 16:59 | Reagovat

Pokud to ještě neznáš, doporučuju. Jen citlivá duše jako ty (odhaduju) jsi u toho podle mě oči vypláče. Je to fakt dost silný, ačkoliv ne zcela objektivní http://www.csfd.cz/film/118264-earthlings/. Sama nejím vůbec savce... ryby zatím jím, protože si myslím, že nejsou chovany v tak otřesných podmínkách a proto, že jsou "nejdál" člověku. V tom stádiu jakém jsem, by mi asi nevydilo jíst hmyz (kdyyb to bylo normální). Nicméně sníst krávu, to je...pro mě prostě nemyslitelné. Dívali jste se někdy krávě do očí??
Mimochodem, kdyby tě zajimaly recepty na zdravé veganské jídlo, které ti zajistí dostatek bílkovin, doporučuju makrobiotiku - pochopitelně je to třeba tady www.jimejinak.cz

38 N. N. | 7. ledna 2013 v 17:02 | Reagovat

Mimochodem, glády jsem taky nevyhodila. Jen přemýšlím, čím je jednou nahradit? Jak nahradit kožené věci na larpech a dřevárnách?

39 Mad Dragon Scientist Mad Dragon Scientist | E-mail | Web | 7. ledna 2013 v 18:06 | Reagovat

Asi nejkritizovanější příspěvek tohlencto,takže asi napíšu svou kritiku :D
Možná je člověk všežravec,ale jak někteří zmínili,tak je i přizpůsoben tomu,že někdy neulovil nic a že vyhrabával různé kořínky a živil se lesními plody,které narozdíl od zvířat neutečou ani neútočej.A pokud jde o to,jak se zachází se zvířatama,to se s trdičními způsoby(lov,chov na malých farmách)nemůže srovnávat.
I když abych se přiznal,tak vegetarián nejsem a asi ani neuvažuju o tom se jím stát,ale sám je odivuju a myslím,že taková velkovýroba masa a klecový chovy by se měly zakázat a kdyby byla ňáká zpráva o tom,že ňáký ,,zelený meče" vzali ňákej ten velkochov útokem,zvířata pustili a celej komplex ,,fabriky" následně vyhodili do vzduchu,a zpráva by nebyla z komicky laděnýho zdroje,např.INFOBADEN,myslím že bych jásal radostí.Nejsem odpůrcem zelenejch mečů,jak říkám ekoteroristům,naopak jim fandím a rád bych,aby jich bylo mnohem víc a jejich akce byly významější[5]:

40 Míša Míša | E-mail | Web | 7. ledna 2013 v 21:17 | Reagovat

[37]: Ryby zase nejkrutěji umírají.

41 Irwain Nornossa Irwain Nornossa | E-mail | Web | 13. ledna 2013 v 23:07 | Reagovat

2012/12/21 Pro mě byl vcelku obyčejný pátek. Večer jsem na kolejích už byl konečně bez sousedů, před tím jsem v tomhle ale zažil jedno zklamání. Nic extra se nestalo. Snad jen, že jsem celý den měl takovou myšlenku „Tohle je ten váš slavný konec světa? Normální den pro mě…“, s ironií, samozřejmě.
Změna k lepšímu by byla fajn, to jo, ale sama od sebe nepřijde.
Všichni odpočítávali do jakéhosi data, co byl určen překladem starodávného kalendáře (co byl dokonce prý špatně, má končit někdy v roce 2116, pokud si to dobře pamatuju (zdroj ale ne)), já jsem ale odpočítával do začátku doby digitální. Ta začíná začátkem roku 2013. Nikdo o tom neví, napůl je to moje věc, na druhou polovinu jen velmi neznámá. Jisté změny, co byly už nutné, jsem tedy začal realizovat k tomuhle datu. Protože doba atomu skončila a doba digitální je moje.

42 Elise Elise | 12. února 2014 v 13:30 | Reagovat

Omlouvám se,že se vměšuji,ale podle mě by měli maso jíst jen lidé,kteří si ho. dokáží se vším všudy(včetně zabití) sami obstarat.jinak na to nemají právo. Já osobně jím už jen kuře a přestávám  i s tím,protože nedokážu úmyslně zabít ani mravence :-).Nehledě na to,že dnešní 'maso' už ani maso není,samé steroidy,antibiotika atd. Tak dobrou chuť no ;-)

43 Elise Elise | 12. února 2014 v 13:32 | Reagovat

Jinak hezký článek, i já mám pocit,že se věci pomalu mění

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama