a

Leden 2013

Š.Kopřiva: Zabíjení

31. ledna 2013 v 15:35 | Lúmenn |  literární díla...
Štěpán Kopřiva - Zabíjení
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 350
Rok vydání: 2009 (česky)

Románová prvotina Štěpána Kopřivy byla třetí knihou, co jsem od tohoto autora četla. Po naprosto brilantním Asfaltu a vynikajícím Holomrázu byla moje očekávání velmi vysoká. A musím říct, že je zabíjení bohužel nenaplnilo. Ne, že by kniha byla špatná, naopak, je to klasická "kopřivovina" - pro neznalé jeho stylu bych jej (ač to je klišé) přirovnala ke Kulhánkovi. Hodně mrtvol, krve a akce na kostře psychadelického příběhu s překvapivým vyústěním. Potud dobré.
Ale Kopřiva si tentokrát za svůj prototyp antihrdiny, jehož najdeme v každé jeho knize, vybral až příliš velkého záporáka, což knize ubírá na přitažlivosti - pokud tedy nejste psychopatický schizofrenní sériový vrah.

Aktuality 21. - 27.1.2013

29. ledna 2013 v 21:07 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Pořádná porce lednových aktualit.

Zajímavé zážitky uplynulého týdne:
V pondělí u mě natáčela televize záznam, kde mi jakože oznamují to, že mě vybrali do soutěže a při té příležitosti u mě kalila banda kamarádů:) Při podobné sešlosti jsem se dozvěděla jsem pár věcí, které jsem se snad ani dozvědět nechtěla. Ale nakonec dobře tomu tak a hned jsem o něco moudřejší, ba i veselejší a naděje plnější. Krom toho se mi "vesele" podařilo onemocnět, takže jsem zase na antibiotikách, chjo.

Proč se dívky (a Lúmennky) rády tulí k plyšovým medvídkům

28. ledna 2013 v 23:38 | Lúmenn |  ztracena ve vlastních snech...
Tohle je mi panečku téma týdne. Plyšový medvídek. Existuje snad na světě mnoho krásnějších věcí, než toto (pochopitelně kromě živého medvídka a vlastně jakékoli živého "plyšáka" od kočičky po lištičku)? Proč jsme ale my lidi vlastně tak rádi tulíme k neživým objektům z plyše, vycapným vatou? A proč jsme to většinou my, dívky a nikoli naše mužné protějšky, které si za obyvatele svých pokojíčků raději volí auťáky a roboty?
Možná my slečny spatřujeme v plyšáčcích dítě a máme díky tomu potřebu se o ně starat a opečovávat je. Čím krásnější je zvířátko, tím opečovávanější. Ale pozor! Zde platí výjimka letitosti a takříkajíc oduševnělosti plyšového přítele, protože čím oprýskanější a starší hračka, tím větší citové pouto nás k ní také váže. Oduševnělá? Spíš duší naplněná, protože hračky prostě mají duši, kterou do ní vetkne její majitel. A plyšové hračky jako by přímo hořely touhou být naplněny. A (neptejte se mne, prosím, proč) medvídci to mají rovnou zapsané ve svých korálkových očích. Dej mi duši a miluj mě. A tak to činím.

Brzy opět čekejte Lúmennku v televizi!:)

24. ledna 2013 v 18:57 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Hej hou, let's go! A kamže? No přece do televizní soutěže. Už zase:)
Jak jsem nedávno psala, účastnila jsem se castingu do soutěže TV Prima Pekelná výzva a tento týden mi volali se zprávou, že jsem byla vybrána. Takže juch juch juchejdá, v pondělí mě čeká natáčení. Mám teda strach, protože pokud se jedná skutečně o variaci na Faktor strachu, tak prolézání tunely, skákání z vrtulníku, chytání pavouků ani pojídání syrových hovězích srdcí a varlat či rovnou kobylek, to není nic, co by člověk chtěl zažít. Ale já nejsem člověk, že, já jsem cvok:) Takže se na druhou stranu vlastně strašně těším a jsem hrozně zvědavá, co mě tam čeká. Hlavní výhra je sto tisíc korun a ty bych si vážně nechala líbit!:) Takže držte palce i na nohou, snad v pondělí ohlásím výhru:) Eh, tedy vlastně neohlásím, protože nebudu smět rozšiřovat informace o soutěži, tudíž budete napjatí až do chvíle vysílání pořadu. Muhehe:)

Aktuality 14.-20.1.2013

23. ledna 2013 v 23:18 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Opět tu máme aktuality...:)

Zajímavé zážitky uplynulého týdne:
Kromě castingu, o němž jsem již psala, byla pirátská schůze, kde se objevil člověk, mluvící o podivném projektu v Brně na Hádech, kde by se čipovali návštěvníci. Na pirátské schůzi vynikající nápad:D Krom toho mě velice potěšila přednáška na téma ekonomika. A krom toho u nás kempí Lizzie, která má doma trochu problémy a tak se Lum bude stěhovat s ní do nového epického bytečku, jen přes ulici od mého současného bydliska:) Ale o tom příště...:)

NEvolím Karla!

23. ledna 2013 v 1:24 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Vážení a milí, toto bude jeden z mála článků na tomto webu, kde nebude možné přidávat komentáře. Ne, že by mě nezajímal váš názor, ale v tuto chvíli je již jakákoli debata zbytečná. Já vás nepřesvědčím, vy mě taky ne. Ale toto je můj blog a moje území a já si přeji zde vyjádřit svůj názor. Vy si jej, prosím, vyjádřete ve svém prostoru a mě, prosím, dejte pokoj, mám toho plný facebook a nemůžu si ani v klidu dát pivo, protože všichni řeší dilema Karel versus Zeman. A i v šalině na mě pomrkává kníže s čírem z placek, které nosí studenti - titíž studenti, kteří díky přispění "Kájovy" vlády možná brzy budou platit školné. V reakci na tuto placku vznikl i obrázek, který vidíte vedle tohoto textu. Ve větším ho, spolu s argumenty, proč Schwarzenberga nevolit, najdete při rozkliknutí celého článku.

Strašidelný ostrov plný panenek

20. ledna 2013 v 17:14 | Lúmenn |  putování za záhadami...
Pokud trpíte pediofobií neboli chorobným strachem z panenek, rozhodně se nevydávejte do Xochimilca, části mexického hlavního města Ciudad de México. V něm se nachází složitá síť kanálu a drobných ostrůvků a na jednom z nich naleznete podivné panoptikum, složené s polorozpadlých hraček, jako pomník dávné tragické události.
Kdo stál za tvorbou tohoto děsivého "muzea mrtvých panenek"? A jakou roli v tom hraje mrtvá utopená dívenka? Čtěte a dozvíte se. A vy, co skutečně trpíte výše zmíněnou fóbií, prosím tento článek ani neotevírejte nebo nebudete v noci spát.

Nejčastější argumenty "antivegetariánů"

19. ledna 2013 v 17:30 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Když jsem před nějakou dobou napsala, že jsem se stala vegetariánem, strhla se obvyklá bouře argumentů, které mi mají moje rozhodnutí vyvrátit. Musím diskutující zklamat - nepřišli s ničím originálním, všichni "masožrouti" stále argumentují tím stejným.
Proto jsem se rozhodla tyhle (pseudo)argumenty sepsat do jednoho článku a jeden po druhém vyvrátit. Nestojím potom o bláznivou diskuzi, ale když se to zvrhne, tak se to zvrhne. Na začátek předesílám, že si skutečně myslím, že být vegetarián je prospěšnější pro mě, pro zvířata i pro naši planetu, ale nikoho do toho nenutím a nutit nebudu.

Růže s trny, trny s růžemi

18. ledna 2013 v 21:41 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Téma tohoto týdne jest - "není růže bez trní". To tedy nezní moc optimisticky. Vlastně se nám tahle hláška snaží říct, že cokoli krásného dostaneme do rukou je zaplaceno bolestí - nádhernou květinu si můžeme utrhnout jen za cenu rukou popíchaných od trnů. Možná nám růži Příroda nadělila jako kvetoucí metaforu našich životů. Ale já si v souvislosti s tímhle citátem vzpomněla na jiný, který mě těší mnohem víc - Nebuď smutný, že má růžový keř trny; raduj se, že má trnitý keř růže.
A o tom to je. Brát život z té lepší stránky. A i když máte ruce poškrábané do krve, důležité je, že se vám podařilo ukořistit poklad, ne to, že cítíte bolest.

J.Červeňák: Sekera z bronzu, rouno ze zlata

17. ledna 2013 v 6:30 | Lúmenn
Juraj Červeňák - Sekera z bronzu, rouno ze zlata
Nakladatelství: Brokilon
Počet stran: 303
Rok vydání: 2009 (česky)

Další z knih, které mi nadělil Ježíšek; respektive jsem řekla Ježíškovi, že by prostě měly být naděleny:). A nelitovala jsem. Od Juraje Červeňáka jsem přečetla, krom kapitána Báthoryho, všechny knihy a každá měla svoje kouzlo, hlavně proto, že se s ním ponoříme do trochu alternativních dějin (nejen) našich luhů a hájů. I tentokrát tomu nebylo jinak a v knize ožilo Slovensko z doby tisíce let před naším letopočtem a s ním i tehdejší bohové a hrdinové.

Aktuality 7.1.-13.1.2013

16. ledna 2013 v 23:46 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Další porce aktualitek za poslední týden mého života - druhé v řadě, až z toho bude půlroční tradice, konečně budu mít vyhráno:)

Zajímavé zážitky uplynulého týdne:
Tady asi nemá smysl se sáhodlouze vypisovat, vše zajímavé jsem již vylíčila v článku Lúmennka ve volební komisi a na castingu do pekel a Jak na mě (skoro) bylo podáno trestní oznámení. Krom toho byl minulý týden zajímavý tím, že jsem jeho velkou část strávila s Lizzie, kterou furt kopu do nějakých článků na blog a mačínek má za sebou definitivně operaci pacičky, šrouby jsou už díky bohům venku a teď ho jen udržet, aby neskákal všude možně a za měsíc si konečně budu moci oddechnout:) Pokud tedy zas nevyskočí z okna:D

Jak na mě (skoro) bylo podáno trestní oznámení...

16. ledna 2013 v 12:00 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
...a možná brzy bude úplně. Dala jsem se totiž do boje s mlýny - a nikoli těmi větrnými, ale božími, které se snažím přesvědčit, aby přestaly mlít pomalu a začaly mlít setsakramentsky rychle. Na toho člověka, kvůli němuž jsem opustila Mamuta, což je čin, za který se hluboce stydím, tak přesně na toho (a jmenuje se Michal "Beleg" Wagner a je z Brna, kdyby to někoho zajímalo) jsem podala trestní oznámení ve věci opakovaného napadání, vyhrožování a psychického týrání. A ten stejný člověk, který mi kdysi říkal, jak mě miluje a že by se mnou chtěl mít děti, mě nyní nazývá lhářkou a chce na mě sám podat TO za pomluvu. I takové legrácky zažívám, já se prostě nemůžu nudit:)

Lúmennka ve volební komisi a na castingu do pekel

15. ledna 2013 v 23:22 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Jsou taková období, kdy člověk zažije spoustu věcí, které nikdy předtím nezažil. A druhý lednový týden byl pro mě právě takový - kdybych vylíčila vše, co se mi stalo, měla bych námět na povídku. Ale nechci vás unavit sáhodlouhými popisy a proto stručně a jasně, pojďme na to. A věřte nevěřte…

P.Heteša: Sex, drogy a cyb'n'roll

15. ledna 2013 v 23:05 | Lúmenn |  literární díla...
Petr Heteša - Sex, drogy a cyb'n'roll
Nakladatelství: Brokilon
Počet stran: 440
Rok vydání: 2012 (česky)

Na novou knihu Petra Heteši jsem se strašně těšila a pochopitelně jsem o ni prostě musela požádat Ježíška. A ten zaplaťbohům dáreček přinesl a mohla jsem se do knihy hladově zakousnout. A že bylo co kousat. Po dlouhé době kniha, která mě chytila a nepustila. Jestli jste aspoň trošku punkáči či rockeři a po knize 1984 vám naskočily osypky, je Sex, drogy a cyb'n'roll přesně pro vás.

Kdo financuje prezidenstké kandidáty

9. ledna 2013 v 21:27 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Nedávno jsem napsala článek, kde srhnuji své důvody, proč budu volit v prezidentských volbách Vladimíra Franze. Docela špatně jsem tam shrnula důvody, proč nebudu volit některé kandidáty, což mohlo znít hloupě a urážlivě, což mě mrzí, ale článku zpětně needituji a tak se za své unesení se zbytečnými emocemi dodatečně omlouvám, nebylo to vhodné.
Každopádně k tomu, proč některé lidi volit nebudu, mám mnoho nejen subjektivních, ale i objektivních důvodů. A většinu z nich jednoduše a přesně popisuje tabulka, která koluje internetem, v níž je uvedeno financování kandidátů. Je povinností, aby všechny finance byly na transparentních účtech a všechno monitoruje organizace Transparency International. Kompletní údaje naleznete na webu transparentnivolby.cz.

Oblíbené a spřátelené blogy

8. ledna 2013 v 18:11 | Lúmenn
Po asi sto letech jsem aktualizovala článek o oblíbených stránkách. Myslíte si, že tam patříte a nenašli jste se? Nezapomeňte se ozvat!

Jolanda stájl! :D

8. ledna 2013 v 15:36 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Už dlouho mě žádné video tak nepoložilo, že jsem se válela smíchy po zemi a musela jsem ho okamžitě hodit i sem. Jsem velkým "fanouškem" hvězdy EZO.TV cikánky Jolandy, která je se svými blekotavými nesrozumitelnými pindy vtipná sama o sobě. V této parodii na slavný Gangnam Style (jednu, s Gandalfem, už jsem dávala sem) ale dostává takové grády, že pokud ji jen trochu znáte, uchlámete se k smrti. Mimoto jí ještě sekunduje neméně slavný "guru" Vlastík Plamínek a to je taková bomba, že cikánské karty létají vzduchem a větší samy od sebe. Při té dnešní chumelenici snad trocha toho rapovo-ezoterického šílenství přijde vhod:))

Nejděsivější horory vol. 3

8. ledna 2013 v 12:03 | Lúmenn |  filmová díla...
Článek Top 5 nejděsivějších hororů, které jsem viděla je téměř čtyři roky starý a stále se k němu vrací strašně moc čtenářů, kteří jej objevili díky první pozici ve vyhledávači. Od té doby jsem shlédla mnoho dalších děsivých filmů a tak vzniklo i pokračování Nejděsivější horory vol. 2. A protože i od něj uběhl již téměř rok, je načase se pustit do třetího dílu. V předchozích jste si mohli přečíst recenze na pět a pět, tedy celkem deset mrazivých hororů, takže tentokrát budete možná zklamáni, protože se dozvíte jen o dvou filmech, které nahánějí husí kůži. Ovšem nutno dodat, že se děsivostí řadí někam na začátek žebříčku - snad kromě Kruhu a Nenávisti, které se mi šíleně zapsali pod kůži, jsou to nejlepší, co jsem z hororové produkce viděla. Tak se pojďme bát.

Aktuality 31.1.2012- 6.1.2013

7. ledna 2013 v 4:00 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Rozhodla jsem se obnovit týdenní aktualitky, tak mi držte palce, ať mi to nějakou dobu vydrží. Chci zkusit mapovat vše, co se za uběhnuvší týden stalo, aby to sloužilo i mě jako deníček a zároveň to bylo atraktivní i pro čtenáře. Takže stručné a jasné a stále Lúmennkovské:)

Proč budu volit Vladimíra Franze prezidentem

6. ledna 2013 v 18:39 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
"Dyť je pomalovanej, dělal by nám ostudu, co by si o nás pomysleli?" Tento názor na mě vybafla babička, když jsem jí řekla, že budu v prezidentských volbách volit Vladimíra Franze. Od osmašedesátileté babičky to člověk tak nějak čeká, ale když se s tímhle názorem setkávám u většinové populace, je mi z nich na blití. Fischer má malý oči, Schwarzenberg krásy naděleno taky moc nedostal, Fischerová má šediny a Zeman s jeho hlavou na stranu a očkama i postavou vypaseného vepříka? Jeden krásnější prezident než druhý. Ale no tak, odkdy hraje v úřadu prezidenta roli vzhled? Pak by nejspíš musela vyhrát Bobošíková s jejíma trojkama.
Úplně stejně uhozený je ovšem názor - "Franz je pokérovanej na ksichtě, tak mu dám hlas." Já jsem se pokusila jít na to trochu jinak...