a

Únor 2013

Jogurtový podvod?

28. února 2013 v 5:50 | Lúmenn |  lži, výmysly a manipulace...

U jednoho mého starého článku jsem objevila zajímavý komentář, psaný jako by studentkou biologie, žel ukázalo se, že je to jen okopírovaný text, který běhá po internetu jako hoax. Přesto mi to nedalo a protože obecně nevěřím reklamám a vím, že to, co je vědecky podloženo ještě nemusí být tak úplně fajn, rozhodla jsem se trochu pátrat.
Komentář se týkal jogurtů, hlavně jogurtu ACTIVIA, který je roky propagován na našem trhu a reklamy na něj mi pijí krev, jen je někde náhodou zahlédnu. O to víc, mě potěšilo, že na každém šprochu, pravdy je trochu, tedy aspoň myslím...

Nový začátek...

27. února 2013 v 21:23 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Tak. A je to konečně tady! Nechtěla jsem se o tom moc rozepisovat na blog, protože jsem se bála, že když se na to budu moc těšit a veřejně těšit, tak se to pokazí. Ale všechno dobře dopadlo a já mohu slavnostně oznámit - jsem přestěhovaná!
Nový byt beru tak trochu jako nový začátek, změna prostřědí a tak, znáte to. Chtěla jsem za sebou nechat všechno staré a konečně to definitivně hodit za hlavu. Nebude to tak jednoduché jako vzít krabice a přenést je z místa A na místo B, ale snažím se.

Punkoví loutkovodiči

25. února 2013 v 14:51 | Lúmenn |  Barbar Punk...
Před pár týdny jsem avizovala, že jsem si zahrála v punkovém klipu a tadá, dneska už je na světě a válcuje český punkový internet, protože zcela objektivně a nefalšovaně, je to husté! Ráda bych napsala, že jsem se zhostila nějaké klíčové role, nějaké femme'fatalle, ale žel nemohu, protože můžu být ráda, že mi uvěříte, že ve filmu vůbec hraju já:) Mám na obličeji operní zamračenou masku a na sobě obrovskou kutnu, pod kterou není moje mini postava ani k rozeznání. No a co přesně dělám a o čem vlastně klip je, na to se už můžete podívat sami:)

Nový světový řád a konspirační teorie

22. února 2013 v 16:06 | Lúmenn |  lži, výmysly a manipulace...
Problémy 21.století. Zase tu máme nové téma týdne a s ním velice, velice zajímavé věci, o nichž se dá mluvit. Chudoba, války, hladomor, živelné katastrofy, nemoci. To vše jsou stále problémy světa, ale ty zde byly odnepaměti. Vždycky někde někdo válčil, vždycky někde někdo umíral hlady. Je to smutné, ale je to tak. Nic nového pod sluncem.
Nyní je ale třetí tisíciletí a lidé se stále více ptají sami sebe: "Kdo jsme? Kam směřujeme?". Hledají smysl, pátrají po informacích, svět se kolem točí ve zběsilé rychlosti a informací je tolik, že je ani nestačíme vnímat. Máme se lépe, než kdy v historii. A přesto se něco děje. Média mlčí a poku ne, pak křičí do světa, že je to nesmysl. Lež. Konspirace. Ale ono se něco děje. Svět jak ho známe se mění. A pokud to nezastavíme, už nikdy nebude stejný.

Seriály, které sleduju, ale doteď jsem se tím moc nechlubila - část I.

22. února 2013 v 1:02 | Lizzy |  svět podle Elizabeth...
Ve svém volném čase sleduju mrzké, přihlouplé a stupidní reality show.
Přiznávám se bez mučení.
Ne seriály typu Ordinace a Vékávéčka, to není ono. V takových perlách české produkce se sice dějou dramata a absurdní situace, jenomže všichni víme, že si scénář vymyslela nějaká paní a my pak sledujeme Danu Morávkovou a třicet komparzistů, jak vesele přehrávají. Nuda.
Reality show je mnohem větší sranda. Většinou tam figurují random lidi, kteří:
a) nemají dostatek soudnosti,
b) jsou z nějakého důvodu zoufalí,
c) jsou blbí jak kýbl šulinů,
d) chcou si zažít nějakou netradiční srandu,
e) kombinace výše zmíněných
Protože když jsem týpek, co nikdy neměl holku, mám problémy s erekcí, chlastám, jsem lehce retardovaný a nebo je moje maminka protivná semetrika (popř. všechno dohromady), tak logicky polezu do televize.
Aby bylo jasno, já se normálně takovým lidem nesměju, ale když se nechají dobrovolně natáčet, tak s tím holt musí počítat a já se mileráda pobavím.
Tak hurá na to.

Pán prstenů jako muzikál

20. února 2013 v 15:00 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Dneska je jako muzikál úplně všechno - historické události i současné zajímavosti. Ale napadlo by vás někdy ztvárnit jako muzikál Pána prstenů? Dva týpky to napadlo a co víc - strašně se jim to povedlo. Se specifickým humorem, pochopitelně.
Tohle úžasné představení jsem viděla (a hlavně slyšela:)) v roce 2004 na Tolkien Conu v Praze a od té doby jsem to strašně dlouho nikde nemohla sehnat a stále jsem doufala a věřila, že to kluci šikovní tehdy nahráli a hodili někam na net. Před lety jsem tohle dílko objevila a hned stáhla a uložila do počítače k potěše budoucích generací. Na dřevárnách muzikál mezitím zlidověl a často se zpívá u ohně. Nu a nyní je konečně i na youtube, kde si jej mohou pustit méně nároční uživatelé. Má sice dvacet minut, ale vřele doporučuji je strávit poslechem, je to naprosto skvělé:)

Homofob papežem?

19. února 2013 v 19:51 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Katolická církev je známá svými skandály kolem zneužívání dětí, zejména chlapců, v církevních školách. Nevím čím to je, že pedofilní homosexuály přitahuje právě toto náboženství, ale já chci mluvit o jiné věci.
Jedním z kandidátů na papeže je i 64-letý Peter Turkson, kardinál černé pleti. Sází se na něj ze všech nejvíce a tak bychom nejen měli poprvé černého papeže, ale taky rovnou člověka, který vrací církev zpět do středověku. Je to muž, který v Ugandě otevřeně podporoval zákony, tvrdě popírající homosexualitu a totéž chce propagovat jako papež. Jestli ubude pedofilních kněží, těžko říci...

Kam až to opičení se po "západu" může zajít?

16. února 2013 v 20:50 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Tak si tak opět brozdám internetem a pročítám si články na webu Reflexu. Proklikávání mě zavedlo až k článku "Dopisy redakci: Komu vadí kouř, může do nekuřácké hospody", se kterým plně souhlasím. Co mě ale zarazilo byly komentáře. Nikoli jen hádka o tom, čí právo stojí na čím, zda právo majitele hospody udělat si ze své provozovny kuřáckou či nekuřáckou a nebo právo zákazníka moci jít do čistého, voňavého podniku. Hlavní, co mě dostalo, byla neustálá argumentace tím, že "na Západě už to mají, proč to tady nemáme taky?!". Chtělo se mi z toho brečet.
Na tom milovaném a opěvovaném Západě mají kupu věcí, které tady nemáme a já jsem za to vděčná a Českou republiku proto tolik miluji, protože si myslím, že jsme velice svobodná země, kde si každý de facto může dělat, co chce. Oproti tomu "západní svět" (myšleny země jako Francie, USA, Velká Británie, Německo...) je stále více oklešťován zákazy a příkazy, lidé jsou sledováni a jejich práva jsou omezována.

Vzpomínky, co pálí jako led...

14. února 2013 v 13:13 | Lúmenn |  ztracena ve vlastních snech...
...vzpomínky, co mohou zabíjet.
Téma tohoto týdne je "vzpomínky" a trefilo se do takového okamžiku, že přesnější to být nemohlo. Za týden oslavním jedno takové soukromé výročí. Výročí, které mě zrovna moc netěší a vzpomínky na něj jsou docela černé. 20. února roku 2003, tedy před deseti lety, jsem si začala vést deník, který existuje dodnes a stále do něj přidávám nové zápisky. Sice jen zřídka, ale přece.
V tomhle deníku je zaznamenáno celé moje utrpení v době, kdy jsem se chtěla zabít, trávila jsem měsíce na psychiatrii, jsou tam zaznamenány všechny moje lásky, sny a touhy. Co jsem zažila s kterým partnerem, jak jsem se znovu ocitla v léčebně, jak jsem poznala Finna a gothiku a Škorp a Mamuta a co chci dělat se svým životem. Ovšem valnou část deníku tvoří právě ty černé, sebevražedné myšlenky, na mnoha stránkách si vypisuju svoji tehdy zlomenou duši. Píšu o sebepoškozování, schizofrenních stavech, popisuji pokus o sebevraždu do nejmenšího detailu. Není to hezké čtení. A o nic hezčí vzpomínky. Ale je to deset let a k tomu tohle téma týdne a tak jsem se rozhodla se do nich opět ponořit.

Přijde s posledním papežem Boží soud?

13. února 2013 v 15:43 | Lúmenn |  putování za záhadami...
O Malachiášových proroctvích jste už museli určitě v posledních dnech něco zaslechnout - já sama jsem o nich psala již před čtyřmi lety v článku o roce 2012. O těchto znepokojivých věštbách ze 12.století píší již i běžné zpravodajské weby a to je dělá mnohem zajímavějšími. Pokud jste dosud byli ušetřeni těchto informací, sem s nimi.
Maelmhaedhoc O'Morgair, později známý jako svatý Malachiáš, žil v letech 1095-1148 a byl to irský kněz a biskup. Během své cesty do Říma v roce 1139 (někde se uvádí 1140) měl několik prorockých vizí, podle nichž pak sepsal seznam všech budoucích papežů od svéých časů až do konce světa. Papežů na jeho seznamu je celkem 112 a teď přijde to skutečně zajímavé - odstupující benedikt XVI. nese číslovku 111. Což logicky znamená, že nás s příští hlavou církve čeká něco nemilého. Nemusí to být nutně konec světa, spíš ale velká krize křesťanského světa, do něhož vy i já (byť pohan) patříme a na jehož kultuře stavíme.

Nevíte si rady?

13. února 2013 v 15:40 | Lúmenn |  inzerce...
Jak urychlit růst vlasů? Je vyvolávání duchů hazard se životem? Jakou vybrat firmu na dodávku plastových oken? Koho volit za prezidenta? Je lepší Bond Sean Connery nebo Pierce Brosnan?
Kolikrát jsme v hospodě na pivkem či třeba doma v obýkáku při posezení s přáteli nadhodili podobnou nebo ještě mnohem šílenější otázku (vzpomněla jsem si na pelíškovské "A prdí hadi?") a hledali odpověď. Obligátní vygooglení občas nepomůže tak, jak čekáme a tak se obracíme na pléno přátel a známých. A kde jinde sehnat dostatek známých, než na internetu. Nemusíte hned všechno házet na zeď na fejsbůku, široké rozpětí uživatelů všech věkových kategoroií a různých zájmů i vzdělání poskytuje server poradte.cz, kde se můžete zeptat prostě na cokoliv...

Vzkaz od oligarchů

12. února 2013 v 15:00 | Lúmenn |  poezie...
Tak jsem zas jednou měla ravoluční náladu - bylo to v den, kdy jsem byla nemocná, ležela jsem doma v posteli a sledovala výsledky prezidentských voleb. Úplně jsem na tu básničku zapomněla a dneska jsem ji náhodou objevila, tak si říkám, jestli je pořád aktuální...inu a jak se dívám na zprávy na internetu, pak ano, je a ještě dlooouho bude:)
Tak ať ve vás nevyvolá moc blbou náladu, spíš takovéto zdravé naštvání.
PS: Je to říkanka pro srandu, ne nějaké veledílo, jen aby bylo jasno:)

Aktuality 4.-10.2.2013

11. února 2013 v 18:35 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Tak mě napadá, jestli někoho ty aktualitky vůbec baví, na druhou stranu je to takové infotainmentové, nějaké ty odkazy pro pobavení...což? Prosím o vyjádření, ať tu neonanuji s články, které nikdo nechce:)

Zajímavé zážitky uplynulého týdne:
Moc zajímavého se toho nestalo, protože jsem celý týden trávila dost pracovně a když jsem zrovna nepracovala, tak mě čekalo nějaké to pivko s kamarády a večer seriál a chipsy do postele:) Inu a o víkendu se konalo pirátské zasedání republikového výboru a natáčeli jsme klip s Barrbar Punkem, o tom více zde.

Pirátsko-barbarský víkend a další maličkosti

10. února 2013 v 14:29 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Obrázek v perexu zdá se, jako by měl něco společného jen s Pirátskou částí víkendu, ale není tomu tak. Maska sice není úplně přesná, ale stejně jsem podobnou půlku sobotního odpoledne měla na obličeji. No prostě tohle byl víkend, na který dlouho nezapomenu:)
Zahájila jsem ho už v pátek, kdy navečer přijela banda mých spolustraníků a všichni jsme se sešli v hospůdce, abychom si popovídali, přivítali se a uvedli se do správné Pirátské atmosféry na zasedání republikového výboru, které se konalo přes víkend (a v tuto chvíli ještě koná).
Řeknu vám, pokud jste uvažovali, že vstoupíte do Pirátské strany a všichni budou nosit obleky a kravaty a budou upjatí a jíst vidličkou a nožem se zvednutými malíčky kaviárové tousty, jste úplně vedle. Jsou to normální, no spíš trochu střelení lidé, kteří se nebojí se bavit a šolnu (=oblek v hantecu) na schůze nenosí snad nikdo.

Objeveny miliony let staré pozůstatky civilizace

8. února 2013 v 15:21 | Lúmenn |  putování za záhadami...
Jedna fascinující zpráva proběhla před měsícem českými médii, před rokem pak podobnou úžasnou novinku přinesla média světová. O co jde?
Ve fosilních materiálech, jednou to bylo uhlí, podruhé vulkanický materiál, byly objeveny kovové součástky, které nemohou být ničím jiným, než uměle vyrobenými ozubenými kolečky. Oba tyto nálezy byly učiněny v Rusku, jeden na kamčatce a druhý ve Vladivostoku, což není tak daleko od sebe a mohlo by to znamenat přítomnost dávné, miliony let zaniklé civilizace. Předků lidí? Mimozemšťanů? Nebo snad nějakého druhu inteligentních dinosaurů? Zní to bláznivě? Kdyby naše civilizace nyní zanikla, za 300 milionů let se všechno obrátí v prach a ani radioaktivní palivo se již nezachová. Jen pár kousků, uleželých v usazeninách, promluví o naší době a možná archelogové budoucnosti také ohrnou nos...

Tvář

7. února 2013 v 17:00 | Lúmenn |  povídky...
Dneska jsme byli na akci našeho undergroundového nakladatelství Pravěk v brněnském klubu Boro. Kdo jste tam nebyli, o hodně přicházíte - starý sklepní prostor, všude nápisy na zdech, zatuchlé zdi, stará křesla z kina, psychedelické dekorace. Prostě underground.
A jak jsem tam tak seděla a poslouchala surrealistickou poezii mého kamaráda, začal se mi v hlavě odvíjet krátký příběh. Jako by záblesk ze zvrácených hlubin mysli onoho klubu, odtržený kousek jiné reality, který se může, ale také nikdy nemusí změnit ve skutečnost. Jeden střípek z tisíců životů podivných existencí.
Povídka je kratičká, ale nedoporučuji ji číst před spaním. A vlastně by těch (ne)doporučení ke čtení mělo být co nejvíc, protože je docela brutální. Prostě underground:)

Tragická smrt na koncertě - nehoda nebo zabití?

6. února 2013 v 12:00 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Před dvěma lety poznamenala koncert americké skupiny Lamb of God tragická nehoda. Jeden z fanoušků vylezl na pódium, odkud byl odstrčen zpěvákem Randy Blythem. Kluk spadl z pódia a uhodil se do hlavy. Na následky zranění o několik dní později zemřel. Loni v létě byl Randy Blythe po příletu do České republiky zadržen a vzat do vazby - a nyní začal soud. Otázka zní, jestli byl fanoušek skutečně zraněn zrovna při tomto pádu a také, zda to, co se stalo, je jen nešťastná nehoda a nebo neúmyslné zabití.

Aktuality 28.1. - 3.2.2013

5. února 2013 v 22:20 | Lúmenn |  archiv aktualit...
Bohové, už mě ty aktuality začínají štvát, člověk na to furt musí myslet, se na to asi brzo vyprdnu:D Ale když ono se děje tolik zajímavých věcí, o kterých ani nestihnu napsat na blog, takže tahle zkrácená forma je super:)

Zajímavé zážitky uplynulého týdne:
S horečkou a zánětem průdušek jsem v pondělé byla na natáčení soutěže Pekelná výzva. O tom jak to dopadlo kvůli smlouvě mluvit nemůžu, ale všechno uvidíte za dva měsíce v televizi, dám včas echo:) Jinak jsem až do pátku trávila čas v posteli léčením, tulením k Mamutkovi, koukáním na filmy a čtením. Koupila jsem si plyšového méďu a zjistila jsem, že pan Wagner se dočista pomátl a bojí se, že já, zlá stalkerka(!) mu něco udělám, protože jsem mu kdysi na FB napsala "zabiju tě, ty ***". Taktéž prý už konečně podal na policii slibované trestní oznámení za pomluvu, takže se mám na co těšit:) Inu a o víkendu jsem se viděla s kamarády larpaři, protože nám už začala sezóna a tak se hojně oslavovala první bitva sezóny:)

Jmenuji se Kocour, PAN Kocour!

2. února 2013 v 10:00 | Lúmenn |  fotky...
Dneska Sheenka, moje dvorní fotografka, která už svoje fotky, propašovala i na vernisáž, postla na fejsbůk fotky mého drahého kočičáka Matyáše. Ale jaké fotky! Z některých se až zalykám obdivem, k téhle výjimečně nádherné (mojí!:)) kočce, jindy bych ho pomuchlila z obrazovky jak je ťufný, než mi dojde, že leží vedle mě a je ťufný neméně.
A tak se s vámi o ně prostě musím podělit. Tohle zvíře nejen nekonečně miluju a snesla bych mu modré z nebe, ale taky se na něho strašně ráda koukám a hrozně se mi líbí. Je to prostě pan kocour jeho veličenstvo Matyáš I., z boží vůle nejkrásnější kočka široko daleko, vůdce odbojové raubířské skupiny a pokořitel rudého svítícího bodu.

Hlavy na Velikonočním ostrově mají těla!

1. února 2013 v 8:00 | Lúmenn |  putování za záhadami...
O Velikonočním ostrově toho bylo napsáno spoustu. I já jsem přispěla před čtyřmi lety svojí troškou do mlýna a v článku Pupek světa zvaný Velikonoční ostrov se tajemství tohoto místa věnuji.
Netřeba sdělovat, že na ostrově Rapa Nui stojí sochy zvané moai. Podle nejnovějších údajů jich je na ostrově 887, včetně nedodělků - ty byly nalezeny v kráteru sopky Rano Raraku, kde domorodci získávali hlínu pro svoje sochařské umění.
Většina soch má kolem tří metrů a vypadá jako hlava s podlouhlým obličejem, někdy i s rameny. To jsme si alespoň mysleli donedávna. Mnoho soch bylo převržených a poničených a nalezli se i desetimetrové kousky a díky těmto pobořeným kouskům vědci usoudili, že některé ze slavných "hlav" mají i těla, v podobném stylu - podlouhlá, většinou jsou to jen torza bez nohou a s naznačenýma rukama. Sochy si jen tak trčely ze země, když tu někoho napadlo - co když jsou ty mršky zahrabané až po krk. A světe div se - byly!