a

Červen 2013

J.Deaver: Kříže u cesty

30. června 2013 v 15:00 | Lúmenn |  literární díla...
Jeffrey Deaver - Kříže u cesty
Nakladatelství: Domino
Počet stran: 450
Rok vydání: 2009 (česky)

Poslední dobou si čtení užívám hodně, protože u něj báječně relaxuji. I proto si vybírám spíše méně náročné tituly a thrillery a detektivky jsou mým velmi oblíbeným odpočinkovým žánrem. Inu a Jeffrey Deaver je takovou žánrovou sázkou na jistotu. Nezklamal ani tentokrát.

"Buzíci rozvrací civilizaci!"

29. června 2013 v 23:01 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Donedávna jsem měla (evidentně mylný) dojem, že v naší zemi panuje obecně vysoká tolerance k homosexuálům. Po rozhovoru s nejmenovanou osobou na toto téma jsem ale naznala, že to s tou tolerancí nebude až tak žhavé.
Bylo mi řečeno, že gayové a lesby rozvrací společnost a že kdyby to šlo, poslal by je do koncentráku, ale to nejde a tak jim aspoň musíme zakázat všechno, co jde, protože budou chtít stále víc, jako komunisti a nacisti.
To jako vážně? Opravdu existuje člověk, co je schopný připodobnit VROZENOU sexuální orientaci k náckům a dalším ideologiím, jež si svoje přesvědčení vybrali dobrovolně? A kterou společnost rozvrací, tu dávno rozvrácenou?

10 (neobvyklých) věcí, co fakt nemám ráda

26. června 2013 v 22:36 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Každý z nás něco nemá rád. Škaredé počasí, blbé lidi, špenát... Koneckonců na jednom webu se lidé snaží dovršit tisícovku věcí, které je s**ou.
Ale jsou věci, nad kterými se pozastavuju já, i když to spousta lidí považuje za naprosté nesmysly, které je ani nedonutí pozvednout obočí. Zato já se vztekám, šílím, vyvádím. Možná se v některých bodech poznáte, možná si zaťukáte na čelo. A možná pod článkem připíšete pár věcí, které zase nebetyčně štvou vás, i když jde na první pohled o maličkosti. Tak pojďme na to...

Legendární příběhy v 99 sekundách

25. června 2013 v 22:12 | Lúmenn |  zajímavosti, šílenosti a vtipy...
Na youtube jsem před nějakou dobou objevila geniální videa jednoho týpka, který se velice rád rozdvojuje (a roztrojuje a rozčtveřuje...:)) a do toho zpívá. A zpívá nejen strašně dobře, ale i neskutečně vtipně. Inu zkuste si v kratičké písni o délce něco málo přes minutu a půl zpracovat všechny filmové melodie, doplněné o vkusné a trefné shrnutí děje.
Nemám prostě slov pro tohodle šílence a kromě Harryho Pottera a Pána prstenů, které ztvárnil v legendárních 99 sekundách (miliony shlédnutí na youtube mi dávají za pravdu), přidávám ještě jeho parodii na písně od Lady Gaga, opět doplněné o filmové hrdiny jako je Joker z Batmana nebo Landa z hanebných panchartů. Smějte se a užívejte:)

K.Hosseini: Tisíce planoucích sluncí

24. června 2013 v 19:56 | Lúmenn |  literární díla...
Khaled Hosseini - Tisíce planoucích sluncí
Nakladatelství: LEDA
Počet stran: 420
Rok vydání: 2007 (anglicky) 2008 (česky)

O této knize jsem se ozvěděla díky Vivce a za to jí patří veliký dík, protože už dlouho mě kniha nepohltila jako tato. Příběh je velice silný a nejhorší na něm je, že ačkoli smyšlený, je vystavěný na reálných příbězích, které se dnes a denně v muslimském světě dějí, až náš evropský rozum zůstává stát. Pokud se chcete ponořit do blízkovýchodních reálií a poznat tamní krušný život žen, je kniha právě pro vás.

Jmenuji se kámen! B.L.O.N.D!

20. června 2013 v 16:55 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Tahle hláška z mého oblíbeného filmu Rrrrr! se mi vybavila, když jsem se vás rozhodla obeznámit s nejnovější změnou barvy mých vlasů. Fotka i název článku dávají tušit, co že jsem to zase svým nebohým vláskům provedla:) Zda to tak bude na delší dobu ještě nevím, možná zase zkusím zelenou nebo jinou zrůdnost a nebo to přebarvím na tu nejzářivější červenou, jaká se mi dostane pod ruku.
Ale cítím se v nové barvě příjemně, tak letně, chlapi mi ji chválí a já zářím jak sluníčko - jak na vlasech, tak i uvnitř:)
Neaktivitou na blogu (a na internetu obecně, ach mí ubozí čtenáři z Posla:(( ) je vykoupeno nýdherné období letních veder plné akcí s kamarády, které mě strašně hřejí u srdce a já jsem úplně nejvíc JUCH za poslední dobu:)

Můj/váš odkaz budoucím generacím

17. června 2013 v 21:49 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Vesmírem bude již brzy putovat satelit KEO, velký projekt, který má přinést odkaz generacím, které budou žít dlouho, dlouho po nás. Časová kapsle totiž bude otevřená za neuvěřitelných 50 000 let, aby si v té době lidstvo (bude-li ještě existovat) mohlo přečíst informace o naší době, dozvědět se o soudobých znalostech, o lidech, kteří dnes žijí na planetě a kapsle má obsahovat i předměty z dnešní doby, lidskou krev, vzorky vzduchu a půdy a vejde se na ni díky jejímu obsahu také maximálně čtyřstánkový vzkaz od každého jednoho obyvatele Země. Klidně šest miliard vzkazů. I já jeden napsala, napište vy ten svůj.
Více o projektu KEO se dozvíte třeba na wikipedii zde.
Pozn.: tento článek byl vložen znovu, protože původní verze (ani druhá, ani třetí...) nefungovala, omlouvám se

Hele, padá vláda, něco si přej...

16. června 2013 v 23:37 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Kdyby každé padnutí vlády v České republice plnilo přání, pak by si jich někteří lidé užili možná více, než těch z padajících hvězd. Ale přesto, že slova vláda a splněné přání v jedné větě jsou jasný oxymorón, dovolila bych si pár přání mít...
Přála bych si, aby lidé nebyli pitomí. Aby už nevolili ty stejné dinosaury pořád dokolečka dokola. Přála bych si, aby už nikdo nikdy nevhodil do volební urny lísteček s nápisem ODS, TOP09, ČSSD ani KSČM. Aby národu konečně došlo, že z nich tihle lidé dělají blbce a že nás nikdy k prosperitě nedovedou. Protože všichni víme, že naše takzvaná "vláda" jsou jen loutky v rukou lobbistů, kmotrů a zločinců.

Tralalí, tralalá

16. června 2013 v 12:48 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Já vím, že to pravé, astronomické přijde až za pět dní (21.června v 7 hodin a 4 minuty), ale já mám léto v duši už teď. Bohužel mám hodně práce, ale tu neustále odkládám proto, abych mohla tam s Gabrielkem ven, tam zase do parku za kamarády na trénink, pak koupat se do lomu na Hádech (Gábinek poprvé plaval!) a chvíli neposedím, nepostojím. Čtu jako najatá, nejraději venku na sluníčku, zase jsem dočetla další knihu a kromě toho práce, MPP, Spark, práce, MPP, Spark...kolotoč, co se snad nikdy nezastaví.
Ale je to bezva! Mám strašnou radost z toho, že se cítím užitečná, každý den ve svém novém deníku zapisuji několik událostí, věci produktivní i zábavné, pořád se něco děje, pořád jsem naživu!

Psát si deník...

12. června 2013 v 18:34 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Píšete si deník? A psali jste si deník někdy ve svém životě? Než budete mít možnost na tuto otázku odpovědět v anketě, dovolte, abych k tomu sama řekla pár slov.
Svůj první deník jsem si začala psát někdy v roce 1997. Ano, čtete správně, je tomu už nějakých šestnáct let, kdy mě poprvé napadlo si zaznamenávat svoje pocity a nálady. Bylo mi 8, chodila jsem do čtvrté třídy a můj deník byl takový žlutý malý sešitek s modrými voňavými listy. Už ani netuším, kde jsem ho vzala, ani co se mi honilo v hlavě, když jsem napsala první řádky svým roztřeseným dětským rukopisem. Zaznamenávala jsem v něm dny jen tu a tam, nevedla jsem pravidelné denní záznamy, ale dnes, po dlouhé době, své zápisky velice oceňuji a vím, jaká jsem byla jako malé Lúmeňátko.

I.Hlaváčková: Osudu neutečeš

11. června 2013 v 20:00 | Lúmenn |  literární díla...
Iva Hlaváčková - Osudu neutečeš
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 302
Rok vydání: 2010 (česky)

Řekla jsem si, že fantasy pro nějakou dobu bylo dosti a je čas se vrhnout i na nějaké jiné žánry a tak jsem vyrazila pro jednu knihu, jež mi doporučila kamrádka do knihovny. Ale co čert nechtěl - na polici hned vedle jsem narazila na knihu, která mě něčím zaujala. Ani popravdě nevím, čím, zajímavý přebal snad. Každopádně jsem si přečetla anotaci a ta se zdála velice zajímavá, takže jsem knihu otevřela hned, jak jsem nasedla do šaliny. A popravdě jsem nelitovala...

Do třetice všeho dobrého

10. června 2013 v 16:18 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Tramtarará, juchejdá, ani jsem nevěděla, jakou z toho nakonec budu mít radost. Po dvou letech, kdy jsem utekla z psychologie, z níž jsem nakonec skončila v depresích (jak krásně ironické), jsem se ze své vlastní vůle a tentokráte nijak nepodpořené přáním rodičů, opět odhodlala dosáhnout vysokoškolského titulu. A věřím, že tentokrát už to prostě musí vyjít. Říkám si "Lúmennko, vůbec nejseš blbá, tak bys ten titul prostě měla mít" a míním k němu vlastními silami dojít.
A kam tím mířím? Jsem přijata! Na kombinované jednooborové (konečně!) studium žurnalistiky tady v Brně na Masarykově univerzitě. Ještě mi nepřišel ten krásný papír, ale v ISu už to je a já mám nekonečnou radost! Takže v září mě opět uvítají brány Fakulty sociálních studií a tentokrát to prostě dám. Tak!:)

Dva tatínci, dvě maminky...a proč ne?

8. června 2013 v 14:17 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Moje lesbická kamarádka sdílela na facebooku pořad Máte slovo ze dne 6.června na téma "adopce dětí homosexuálními páry". Rozhodla jsem si tento pořad pustit a nestačila se divit, kolik nenávisti a hlouposti jsou lidé schopni vypustit z úst. Přiznám se, že i na tomto blogu také najdete článek, který hodně brojí proti adopcím a dokonce i partnerství homosexuálů, napsaný původně jako práce do školy.
Leč uběhl dlouhý čas a já názor dosti výrazně změnila. Jak říká Buddha - kořenem všeho zla je nedostatek poznání a přesně tak je to i s těmi, kdo odsuzují homosexuály. Nemají dostatek vědomostí a tak usuzují, že se nutně musí jednat o úchyláky a magory.
Šílené je, že totéž si myslí i odborníci a tak ten pořad vypadá, jako by v něm mluvilo pár vyholených debilů u piva a ne fundovaní lidé. Chtělo se mi z toho zvracet.

J.Červeňák: Zlato Arkony 1 a 2

7. června 2013 v 15:00 | Lúmenn |  literární díla...
Juraj Červeňák - Zlato Arkony 1
Nakladatelství: Brokilon
Počet stran: 298
Rok vydání: 2012 (česky)

Juraj Červeňák - Zlato Arkony 2
Nakladatelství: Brokilon
Počet stran: 360
Rok vydání: 2013 (česky)

Metalfest s epickou šíří - část II.

5. června 2013 v 10:00 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Jak jsem psala včera, víkend jsme strávili s Lizzy na Metalfestu, jakožto redaktorky Sparku. První část našeho dobrodružství si můžete přečíst zde.
V sobotu ráno, no ráno, opět jsme se probudili až kolem poledne, opět pršelo. Už to bylo takovým koloritem fesťáku, že nás to ani moc nepřekvapilo, ale když jsme vykoukli ze stanu, málem nás porazilo. Místo louky jsme zírali na něco, co připomínalo rýžové pole - jen samá voda, z níž trčely vrcholky stébel trávy a bahno kam až oko dohlédne. Tím vším si brázdil cestu traktor, který vysvobozoval do bahna zapadnuvší auta a aby toho bláta náhodou nebylo málo, nezapomněl nám ohodit stan pořádnou hnědou sprškou. Mezi kapkami se proplétaly siluety metlošů v pláštěnkách a gumácích a přenášely stany z absolutně podmáčené louky do parku, kde se ještě před pár dny skvěly cedule města Plzně o pokutě. Tváří tvář povodňové realitě byly rázem zapomenuty a policie a hasiči koordinovali zmoklé účastníky Metalfestu, aby si našli co nejsušší místa k přespání.

Metalfest s epickou šíří - část I.

4. června 2013 v 13:01 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Když jsem před rokem jela na Masters of Rock jako novinářka, byla jsem vyklepaná jako ratlík a představa, že se všemi těmi hudebníky, s nimiž jsem dosud dělala rozhovory jen telefonicky, se náhle setkám tváří v tvář, mne doháněla k záchvatům paniky. Ale nejsem žádné béčko a tak jsem fesťák přežila a nakonec jsem zjistila, že to není až tak hrozné a vlastně - ono je to docela fajn. Všichni muzikanti jsou lidi z masa a kostí a většinou si interview užívají, vtipkují a je to skrz na skrz vlastě víc legrace, než cokoli jiného.
Na Metalfest jsem tedy jela s tím, že už jakž takž vím, do čeho jdu, ale přesto se mi trochu houpal žaludek z toho, že strávím celé tři dny v backstage - cítila jsem se důležitě, ale zároveň ve mě hlodal červíček pochybností, co když tam nezapadnu, trhnu si ostudu... Naštěstí jsem tentokrát necestovala sama, ale jely jsme společně s Lizzie, která už tři měsíce také přispívá do Sparku a tohle byl pro ni rovnou skok do ledové vody. Téměř doslova, protože Metalfest kompletně propršel. Ale popořádku...

Z.Justoň: Ekonomie přírodních národů

2. června 2013 v 20:00 | Lúmenn |  literární díla...
Zdeněk Justoň - Ekonomie přírodních národů
Nakladatelství: Dauphin
Počet stran: 600
Rok vydání: 2012 (česky)

Díky této knize jsem zjistila, že na čtení odborné literatury vážně není dobrá postel, lampička a doba kolem půlnoci. A i když mě antropologie nevýslovně zajímá, tímto materiálem jsem se prokousávala jen těžko a knihu jsem žel bohům nedočetla celou, jen jsem vybrala ty nejzajímavější pasáže.