a

Říjen 2013

Dovoleno jest...

29. října 2013 v 14:31 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Původně jsem si říkala, že k výsledkům voleb ani nic nenapíšu. Ale emoce opadly a snad budu schopná napsat pár střízlivých vět, z nichž nebude kapat jed a vztek.
Všichni jsme tušili, jak to asi dopadne - taková ČSSD měla své vítězství jisté, komunisti opět dostali svých 15% jako každý rok a TOPka z ODS se potácely hluboko na konci tabulky, zachráňovány jen tradičně pravicovou Prahou, jinak by se do té sněmovny snad ani nedostaly. To jsme čekali, to jsme věděli. A tak jediné otazníky kolem voleb byly, jak dopadne strana agenta Bureše, co na to Okamura a jestli se do Sněmovny protlačí Lidovci, Zelení nebo snad dokonce i Piráti či Svobodní (o Zemanovcích nemluvím, mě byl jejich debakl jasný dopředu, jen média se snažila, aby si to nemyslel i zbytek republiky).
Otázky jsme měli a na odpovědi jsme s celou rodinou a přáteli netrpělivě čekali celé sobotní odpoledne. A s každou přibývající hodinou jsme se propadali do větší a větší skepse. A nebylo to proto, že se Piráti nevyšplhali ani na tři procenta, kvůli vysokému státnímu příspěvku, nějhorší čísla se skvěla hned na druhém místě tabulky. Koblihoužrouti zasáhli a zvolili do čela země dalšího zločince...

Nová dimenze čtení - A.E.Zuiker: Level 26

25. října 2013 v 13:00 | Lúmenn |  literární díla...
Anthony E. Zuiker, Duane Swierczynski - Level 26 - Netvor z temnot
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 397
Rok vydání: 2009 (originál), 2010 (česky)

Když jsem byla malá, knížky se prostě četly. Tečka. Otevřete knihu, čtete písmenka a vaše fantazie pracuje. Ale žijeme v jedenadvacátém století a tohle už lidi prostě netankuje. Fantazie je sice supr věc, ale i sebelepší popis vám do hlavy nepropracuje vizi spisovatele. Co s tím? Co takhle spojit knihu s filmem!
A vznikne "digiromán", jak je uvedeno v anotaci právě této knihy, já bych spíše řekla "multimediální kniha". Jak to vypadá? Normální knížka, snad jen trochu ochuzená o podrobné popisy, kde na konci zhruba každé druhé kapitoly narazíte na odkaz na webové stránky. Po kliknutí se vám spustí video, které navazuje v okamžiku, kde jste přestali se čtením a po jeho shlédnutí zase plynule navážete na knihu. Byla jsem k tomu ze začátku skeptická, ale musím říct, že mě to docela dostalo...

Ministerstvo lásky a sociálních věcí

23. října 2013 v 15:00 | Lúmenn |  ztracena ve vlastních snech...
Kdo jste někdy přišli o práci nebo se dostali do úzkých, co se týče příjmů, jistě znáte budovu "sociálky" či "pracáku" a ta okénka, u kterých se stojí dlouhé fronty, jen aby na váš účet přišlo pár chechtáků, aby bylo na jídlo a nájem. Je to fajn, že se stát postará o potřebné a zajistí jim materiální statky.
Ale když na mě včera padl splín a měla jsem náladu na bodu mrazu, říkala jsem si, k čemu jsou v takové chvíli člověku peníze. Jasně, v limuzíně se brečí líp než v autobuse a zalít žal dobrým bourbonem je příjemnější, než v slzách glgat krabičák, ale to je tak všechno, co vám cinkavé mince mohou dát. A tak jsem včera vymyslela ministertsvo lásky a sociálních věcí.

Videoblog o volení, nevolení a naději

22. října 2013 v 16:52 | Lúmenn |  videoblog...
Dlouho předlouho tu nebyl žádný videblog a já si tohle téma pečlivě schovávala, pro všechny fanoušky mých videí:) Kvapem se blíží předčasné volby a nebyla bych to já, abych se k nim nevyjádřila a když už, tak pořádně a i s promluvením na kameru a nesmím zapomenout i na nějakou tu špetku svého temperamentu k tomu, inu volby jsou vždy věc nabitá emocemi. Hlavně pro člověka, který poprvé ve svém životě i sám kandiduje.
Dozvíte se, proč jsem se rozhodla se stát členkou pirátské kandidátky, koho bych nevolila ani za milion škopků dukátů a taky důvod, proč byste rozhodopádně měli navštívit volební místnosti. Tak směle do toho:)

Cesta za snem

18. října 2013 v 10:00 | Lúmenn, Eva Vavrouchová |  názory a myšlenky...
Moje maminka dělá personální ředitelku v jedné větší firmě a aby namotivovala zaměstnance a dodala jim sílu a chuť do práce i každodenního života, každý týden napíše krátký článek - někdy jen s úvahou, jindy se skutečným příběhem, který může člověka inspirovat.
Nedávno mi nebylo nejlíp, nic se nedařilo a měla jsem špatnou náladu a mamka mi pár svých textíků pro zaměstnance poslala. Jeden z nich mě obzvlášť zaujal a rozhodla jsem se ho přiblížit i vám. Je o cestě za snem, jedné statečné šestnáctileté holce a o tom, že svět můžeme změnit bez ohledu na věk či těžkosti, jež nám život staví do cesty.

K. Hearne: Prohnaný

17. října 2013 v 14:24 | Lúmenn |  literární díla...
Kevin Hearne - Kroniky železného druida I. - Prohnaný
Nakladatelství: Laser
Počet stran: 262
Rok vydání: 2011 (originál), 2012 (česky)

Tahle kniha mi byla doslovně vnucena od brášky, že si ji prostě musím přečíst, protože je skvělá. A věru, neprohloupila jsem. Humorných městských fantasy je jako šafránu a sympatických hlavních hrdinů nad tisíc let jakbysmet.
A tak se na pár večerů stal mým společníkem Atticus O'Sullivan, pár tisíc let starý druid, který žije v americké Arizoně, provozuje obchůdek s bylinkami a už hodně dlouho se skrývá před svým úhlavním nepřítelem, keltským bohem lásky Aenghusem Ógem.

Transparentnost nestačí, je třeba mít otevřené oči

14. října 2013 v 22:52 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Mnoho politických stran teď před volbami mluví o tom, že je třeba transparence a že to vyřeší mnoho problémů naší země, zejména korupční skandály a předražené zakázky. Je tu však jedno velké ale, na které málokdo myslí.
I když vše bude veřejné a každý bude moci nahlédnout pod ruce vládě a vidět konkrétní čísla, není to dost. Je to jako s kamerovým systémem proti zlodějům. Kamery jsou krásná věc, vše ukazují, nic neskrývají, ale pokud za jejich monitory nikdo nesedí, jsou zbytečné.
To, co tedy potřebujeme kromě transparentnosti samotné nejvíce, jsou uvědomělí občané, které bude zajímat, co vláda s jejich penězi dělá a mechanismy, kterými tito občané budou moci chybná rozhodnutí vlády změnit.

Věřím, tedy jsem

13. října 2013 v 20:12 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Občas vedu dlouhé debaty s lidmi, kteří mi vyčítají některá moje přesvědčení a argumentují vskutku výstavně - "jak můžeš věřit tomu a tomu? Vždyť je to blbost!"
Jenomže víra, milí zlatí, je velice ošemetná věc. Protože právě na víře je postaven celý tento svět a pokud nebudete věřit, vaše existence pozbude smysl, protože se utopíte v paranoidních představách. Neustále někomu nebo něčemu věříme a jen díky tomu získáváme informace o okolním světě. Inu o světě ... předně totiž věříme, že nějaký svět tam za vraty naší duše (věříme-li na duši:)) vůbec je...

J.Deaver: Hodinář

11. října 2013 v 18:49 | Lúmenn |  literární díla...
Jeffery Deaver - Hodinář
Nakladatelství: Domino
Počet stran: 467
Rok vydání: 2006 (česky i originál)

Jeffery Deaver je, jak jsem už v recenzi na jednu jeho knihu psala, žánrovou sázkou na jistotu. Jeho knihy jsou velmi čtivé, napínavé a je to mistr překvapivých zvratů. A zatímco jeho mnou nedávno dočtené Kříže u cesty by se ještě odhadnout daly, Hodinář je dílo, které staví několik vrstev lží na sobě, aby pak čtenář zůstal němě zírat. Jedna z nejšílenějších knih od pana Deavera a velmi příjemný společník pro dlouhé podzimní večery.

Jednoduchý návod pro ty, co neví, koho volit

6. října 2013 v 20:52 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Hodně často se setkávám s lidmi, kteří odmítají jít k volbám. Někdy argumentují tím, že je to nezajímá, že je to fraška a že politika je jenom špína. Na jednu stranu tyto lidi chápu, na stranu druhou bude politika špína jen do té doby, dokud budeme volit špinavé lidi.
A to se dostáváme k tomu druhému argumentu nevoličů - "když já stejně nevím koho volit, tak radši nepůjdu vůbec." Nezlobte se na mě, ale to je lež jako věž. Pokud nevíte koho volit, není nic snazšího, než to zjistit. A výmluvy na čas si nechejte pro někoho jiného - tady vám předvedu jednoduchý a snadný návod, jak během hodiny, dvou zjistit, komu dát ve volbách svůj hlas.

Trable, lapálie a radosti milé Lúmennky

4. října 2013 v 20:30 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Nevím ani, kde začít, protože se pořád něco děje. Vzpomněla jsem si na moji oblíbenou pohádku Tři veteráni, kde král jsouce oděn jen v ručníku prohlásí: "Jistě, že se něco děje, jinak by nebyly dějiny!"
Takže tak nějak. Zkusím to shrnout ve zkratce do několika bodů a pak to s epickou šíří rozvést, co vy na to?

Čekání

1. října 2013 v 13:00 | Lúmenn |  poezie...
Všímáte si, že po dlouhé době zase básním? A to tak, že často. Je to asi dva měsíce, co jsem si koupila malý oranžovo-červený sešitek (hrozně hrozně krásný, mimochodem) a už je v něm hodně popsaných listů.
Možná je to tím, že se zase v mém životě objevil někdo, kdo mi není úplně lhostejný a jako vždycky to nemůžu mít jednoduché. Všechny ty složitosti tedy převádím do veršů a doufám, že po roce samoty se na mě zas brzy usměje štěstí. A nebo láska. A nebo obojí.
Snažím se nedoufat, ale to doufání je nějak silnější než já. A o to víc veršů kape z mého pera. Alespoň nějaká pozitiva tohle věčné čekání má:)