Duben 2014

Ke hvězdám

29. dubna 2014 v 19:46 | Lúmenn |  poezie...
Když jsem byla malá a skládala jsem verše, říkala jsem, že "poezijuju". A takové malé poezijování mě provází životem dodnes. A co čert nechtěl, našla jsem si někoho, kdo taky skládá slovíčka do slok a teď poezijujeme spolu. Ale když jsou dvě srdce příliš potlučená, nebývá to vždy růžové a snadné a tak si navzájem lepíme náplasti, zašíváme rány a přikládáme bylinky na bolavá místa. A do toho všeho útočí jak neodbytné vosy minulost, přítomnost i budoucnost a my se je naší láskou snažíme plácat o sto šest. A možná proto místo zamilovaných veršů tvořím takovéhle melancholické blázniviny...inu já to prostě jinak neumím:)

Elfí bard Laeg Mortemir

21. dubna 2014 v 16:19 | Lúmenn |  hudba...
Mám ve svém okolí spoustu zajímavých a tvůrčích lidí, ale mezi mé nejoblíbenější umělecké duše patří můj kamarád Laeg, celým jménem Laeg Mortemir vai Eledar, kterému někdy z legrace říkáme "dřevárnický Nohavica". Se svojí kytarou a harmonikou projíždí svět a skládá písně s náměty, které potěší duši každého pravověrného fantasáka.
Pokud vaše duše plesá, když slyší zpívat příběhy o elfech, skřetech, trpaslících, o legendárních bitvách i královských peripetiích, pak je Laegova muzika pro vás to pravé.Umí zahrát na bezpočet nástrojů, ale nejvěrnější je kytaře, tahací harmonice a dudám. Možná ho někdy potkáte v brněnských ulicích jak se mezi domy rozléhá jeho hra na dudy a pokud ne, rozhodně si vyjeďte na jeho koncert. Něco málo z tvorby tohoto multiinstumentálního elfa najdete pod perexem.

M.Reilly: Chrám

21. dubna 2014 v 14:22 | Lúmenn |  literární díla...
Chrám
Autor: Matthew Reilly
Nakladatelství: Alpress
Počet stran: 454
Rok vydání: 2002 (česky), 1999 (anglicky)

Jsou knihy, které vás pohltí příběhem, krásným slohem nebo napínavým dějem. Ideální je, když se spojí všechny tyto věci. Chrám má strhující děj, ale příběh je děravý jak řešeto a už jsem četla stylisticky vybroušenější knihy. Přesto jsem ho přečetla poměrně rychle a dost mě tato kniha chytila. Možná tím, jak neobvykle vršila události na sebe a otevírala dosud nepoznané reálie.

Vzpomínka na básníka s kytarou

15. dubna 2014 v 18:52 | Lúmenn |  osobnosti...
Na jaře roku, kdy se narodila moje sestra, smrtka kosila velikány hudby, až jí od ostří jiskry lítaly. Dvacáté smrtozeniny Kurta Cobaina jsme zapili v den kolaudace našeho nového bytu, nedožité sedmdesátiny Karla Kryla jsem oslavila jen tichým přiťuknutím a vzpomínkou.
Tento výjimečný člověk by v sobotu 12.dubna slavil sedmdesátiny. Bohužel se jich nedožil a nedožil se ani padesátin, protože 3.března roku 1994 (o měsíc dříve než Kurt) nás nadobro opustil. Pamatuju si na ten den velmi dobře, ačkoli mi bylo pět let. Vlastně si pamatuju na více věcí ze svého dětství, které se pojí s legendou českého písničkářství.

Magické jaro

14. dubna 2014 v 21:12 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Jaro mám ráda. Moc. Ledy praskají, země se probouzí a vzduch začíná tak zvláštně vonět. Životem. A vůbec takovou tou prapůvodní silou, která nás stvořila a kterou nechápeme. Letošní jaro vůbec přineslo víc věcí, které nechápu. A které jsou stejně magické a úžasné jako příroda sama.
Představte si, že už déle než rok nevěříte na lásku. Víte, že ta věc existuje, že jste ji možná někdy cítili, ale zbyla z ní jen vybledlá vzpomínka, která pálí jako rozžhavené železo. Už jste si zvykli spát ve studené posteli a objímat sami sebe kolem ramen, jen abyste se necítili sami. A i těch probrečených večerů, kdy toužíte spočinout v náruči spřízněné duši tak nějak ubylo a samota se stala vaším věrným průvodcem. Nebylo nikdy žádné my. Jenom já.
A v tuhle chvíli se najednou stane zázrak.

Nestíhám, nestačím:)

9. dubna 2014 v 19:26 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Přátelé, kamarádi, čtenáři mí milovaní, vím, že vás zase už týden zanedbávám, ale nedá se svítit, je toho teďka nad hlavu. Když zrovna nepřekládám rozhovory do Sparku a nesedím v práci, řeším objednávky nebo dodělávám věci v bytě, kam jsem se přestěhovala. A do toho nutně koulaudační párty a pak taky jeden nezapomenutelný večer, kvůli kterému jsem se nevyspala a díky němuž mě ještě teď příjemně mrazí kolem žaludku:) ALe nic nebudu prozrazovat:)
Nu a v pátek mizím do Prahy na Festival Evolutions, kde budu vykládat karty v poradenské zóně a všichni, kdo budete chtít, můžete se za mnou přijít podívat:) Teď už zase mizím pracovat, čeká mě ještě dlouhý večer plný angličtiny a frontmana kapely Saxon:) Mějte se krásně a pod perexem si třeba pusťte nestíhácí písničku, jež je sice jiného stylu, než obvykle poslouchám, ale vážně sedí:) Vaše uspěchaná Lúmennka

Keep calm and be goth

2. dubna 2014 v 8:00 | Lúmenn |  fotky...
To jsem se zase jednou do něčeho uvrtala - a helemese jaké z toho vznikly hezké fotky:) Autoři velmi zajímavého webu o gothice babybat.blog.cz mi nabídli zúčastnit se focení pro tento projekt a já ráda souhlasila. Fotografkou byla Alča Herzánová a celé jsme to spáchali v Brně na Špilberku, kde jsou moc pěkná zákoutí. Pod heslem "keep calm and be goth" jsem se nechala zvěčnit a zase si připomněla svoje "zloghotycké" časy, ačkoli tuhle módu už dávno nenosím denně. A vy se můžete pokochat, protože i z nešikovné modelky jako jsem já udělala tahle šikovná fotografka docela fešnou slečnu:)