Květen 2014

J.Deaver: Rozbité okno

31. května 2014 v 13:02 | Lúmenn |  literární díla...
Rozbité okno
Autor: Jeffrey Deaver
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 440
Rok vydání: 2009

Na knihy o Lincolnu Rhymovi je vždycky spolehnutí, chcete-li si přečíst kvalitní napínavou detektivku. Ani osmý případ tohoto paraplegického detektiva nebyl výjimkou. Zápletka tentokrát odhaluje skutečně nebezpečného vraha, který má obrovskou výhodu, snad nejcenější komoditu v dnešní době - informace. Až z toho docela běhá mráz po zádech.

Stupidní argumenty proti adopcím homosexuálů

30. května 2014 v 17:13 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
"Nečti internetové diskuze, nečti internetové diskuze nebo se z toho zblázníš." Můžete si to říkat denně stokrát místo otčenáše a stejně to dřív nebo později porušíte - jako já dnes u článku na idnes.cz o připravované novele zákona o adopcích dětí homosexuálními páry. Aby bylo jasno - dokonce ani nejde o zákon, který by umožnil dvěma registrovaným gayům/lesbičkám přijít do dětského domova a osvojit si vybrané dítko, ale jen o legislativní úpravu stavu, kdy jeden homosexuál má biologické dítě, které vychovává se svým partnerem. Onen partner totiž nemá na dítě žádný právní nárok a tak mohou nastat absurdní situace, kdy jeden z "rodičů" nemůže zjišťovat informace o zdravotním stavu dítěte, vyzvedávat ho ze školy a nebo nedejbože v případě smrti biologického rodiče se o něj postarat a takové dítě skončí u vzdálených příbuzných či v děcáku.
Jenomže debilní diskutující to evidentně nechápou a melou takové nesmysly, že by jeden zvracel. Tohle jsou nejčastější (absolutně stupidní) argumenty odpůrců adopcí...

Legalizace dětské pornografie - ano či ne?

28. května 2014 v 10:00 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Tak dnes se pustím do tématu, které je zatím asi nejkontroverznější v historii tohoto blogu a jsem připravena na nenávistné komentáře. Původně jsem toto téma chtěla zpracovat sama, ale už to jeden člověk udělal za mě lépe, než bych to dokázala já - jeden z členů Pirátské strany Krtek, jehož originální článek najdete zde.
Já si jej dovolím kompletně odcitovat a doplnit pár vlastními poznatky. Prosím čtenáře o podrobné pročtení textu a hluboké zamyšlení. Je nutné si uvědomit fakta a to, že pedofilie je sexuální orientace stejně jako homosexualita či heterosexualita a stejně jako každý heterosexuální muž není automaticky násilník, tak ani naprostá většina pedofilů nikdy nikomu neublíží. Ale teď již nechám mluvit Krtka...

Miluju etymologii!

27. května 2014 v 15:52 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Už když jsem byla malá, strašně ráda jsem se zamýšlela na původem slov. Můj první etymologický průzkum jsem provedla na názvu Švýcarska, kdy jsem jako pětileté škvrně naznala, že je to dozajista země, kde je hodně švů a vládne jim car (ve skutečnosti se tato země jmenuje podle města a kantonu Schwyz, jež jako první vyhlásil nezávislost, jak jsem právě vygooglila).
Posedlost prapůvodem slovíček mě neopustila ani v dospělosti a občas si lámu hlavu nad některými obraty či záhadnými slůvky, které se kdovíodkud vzaly v naší nádherné mateřštině. A tak moje etymologické srdénko zaplesalo, když jsem objevila stránky českého rozhlasu, věnované této nádherné jazykovědné disciplíně a mnoha dalším zákoutím češtiny.

Třetí omalovánka

23. května 2014 v 8:00 | Lúmenn |  fotky...
Už dvakrát jsem psala o tom, jak jsem si pod kůži nechala proniknout tetovací jehlu, která tam vnesla inkoust, co má pro mne hluboký význam. První byl text od Manowar, jehož fotku najdete v tomto článku, podruhé bolestná vzpomínka na minulost v podobě elfích run, o níž se zmiňuji a ukazuji ji tady.
Nu a nyní nastal čas přidat další "omalovánku" na své tělo, po zápěstí a krku přišlo na řadu lýtko a část úžasného textu od úžasné kapely - Crüxshadows a jejich píseň Eye of the storm, z které jsem si vybrala verš I believe in what I fight for and I have paid for it with pain, pro neangličtináře - veřím v to, zač bojuji a zaplatila jsem za to bolestí.

Králova cesta na MPPčko:)

22. května 2014 v 13:56 | Lúmenn |  zbraně a LARPení...
Jako již v roce 2012 a 2013, letos zase organizujeme s přáteli "dřevárnu" Moravský pán prstenů. Ať už koketujete s myšlenkou vydat se na první LARP a nebo jste již zkušenými hráči, naše bitva je skvělé místo, kam se o prvním prázdninovém víkendu vydat. Více informací najdete na stránkách www.moravskypanprstenu.cz.
No a protože je dnes v módě dělat na akce videopozvánky (žijeme v jedenadvacátem století, sestim smiř:)), z loňských záběrů nám Sovička z orgtýmu také jednu stvořila. Jestli ještě nemáte s LARPy zkušenosti, možná to pro vás bude příjemný výlet mezi lidi v kostýmech, do lesa, kde na pár dní ožila Středozem. A pokud účast na MPPčku zvažujete, třeba vás loňské řádění přesvědčí, že je to dobrý nápad;)

Samvér ouvr d rejnbou

21. května 2014 v 16:05 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Poslední týdny mám pocit, že se vážně vznáším na nějakém duhovém obláčku a obklopená vířícími barvami nestíhám svět. Strašně ráda bych byla produktivní a tvořivá a vůbec, jenže místo toho jsem schopná se jen tulit v náručí milovaného, procházet se přírodou a pevně svírat jeho ruku. Lúmennka je vám zamilovaná jako blázen:)
Trpí tím všechno - práce, podnikání, psaní, čtení, dokonce i sledování oblíbených seriálů. Někdy se přistihnu, jak jen tak koukám do blba, na rtech přitroublý úsměv a představuju si jeho oči, úsměv, všecko. Pak má člověk tvořit nějaké hodnoty, že, když poslouchá mp3jku, tančí v šalině a nejradši by všechny ty lidi, co tam jedou a mračí se, objemul a řekl jim, že je venku nádherně, že svítí slunko, je jaro a láska je dokonalá a nádherná věc.

Já a mé druhé izolepové já

13. května 2014 v 22:24 | Lúmenn |  fotky...
Člověk by nevěřil, co vše může obnášet fráze "pomáhám kamarádce s maturitou". Pokud totiž vaše blízká přítelkyně studuje uměleckou školu, ani se nenadějete a už se na vás vrhne s tunou lepící pásky a vytvoří vám během jednoho odpoledne vaši věrnou mumioidní kopii.
Ne, že by to nebyla legrace - a ještě větší legrace je, když si se svým izolepovým klonem můžete podat ruku a třeba si zatancovat kozáčka. O něco menší legrace je, že tahle trochu creepy figurína bude až do pátečního odevzdávání klauzurních instalací bydlet v obýváku na skříni, což jistě dnes potěší mého spolubydlícího, který nic netuše přijde ve dvě ráno z práce domů:) A nebo mě, až na tohodle miláčka zapomenu a při nočním výletu na záchod mě zklátí infarkt:) Izolepě zdar!
PS: bližší náhled pod perexem;)

M.Moudrý: Grafomág

8. května 2014 v 22:48 | Lúmenn |  literární díla...
Grafomág I. - Kamarád do deště
Grafomág II. - Nemoáry
Autor: Martin Moudrý
Nakladatelství: Leonardo
Počet stran: 440/392
Rok vydání: 2011

Už dlouho se mi nestalo, že bych se s jednou knížkou trápila tak dlouho, konrkétně déle než měsíc. I když na čtení čas byl, prostě se mi nechtělo jejími stránkami prokousávat. Zatímco první díl této série je nabitý akcí a zajímavým příběhem a zlhtala jsem ho ve vlaku, až mi za ušima lupalo, druhý díl jsem vyměnila za vydatný spánek (také ve vlaku) a pak se nutila jej dočíst, co kdyby pointa byla nakonec zajímavá. Nebyla.

Já v otázkách a odpovědích vol.3

5. května 2014 v 8:00 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Už dvakrát si můžete na blogu přečíst stejné otázky s různými odpověďmi a protože od posledního dotazování uběhly čtyři roky, rozhodla jsem se opět aktualizovat rozhovor sama se sebou.
Úplně první dotazování proběhlo 8.července 2007, kdy mi bylo krásných 18, přečíst si jej můžete zde. Podruhé jsem se do odpovídání vrhla v jednadvaceti, 29.listopadu 2010, čtyři roky starý dotazník najdete tady. A protože mi nedávno bylo čtvrt století, je čas na další aktualizaci. Odpovědi, které jsou stejné jako posledně, jsou zvýrazněny kurzívou, zbytek je zbrusu nový. Je zajímavé pozorovat, jak jsem se za tu dobu změnila:)

Svoboda náboženství versus svoboda obecně

4. května 2014 v 9:35 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Před několika dny se konal podle některých necitlivý zásah policie v pražské islámské modlitebně. Podle spekulací proběhl kvůli vydání knihy Základy Tauhídu - Islámský koncept Boha od Bilala Philipse, která je v několika zemích na západ od nás zakázaná, protože šíří nenávistné myšlenky a je spojena se svým kontroverzním autorem.
Otázkou ovšem je, zda kvůli jedné knížce mohou policisté běhat po posvátném místě v botách a přerušovat modlitby. Muslimové si myslí, že nikoli, ale já s nimi nemohu souhlasit.