Červenec 2014

Lúmennčí soutěžní štěstí (zase:))

31. července 2014 v 16:04 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Doma si ze mě občas dělají legraci, že nevydělávám peníze jinak, než televizními soutěžemi. Není to vůbec pravda, i když musím přiznat, že za poslední rok a něco se mi docela dařilo - možná si ještě vzpomenete na Pekelnou výzvu, kde jsem z produkce vytřískala 60 000. Jenomže AZ Kvíz, do něhož jsem šla již potřetí, je trochu jiné kafe - tam musíte vážně umět. Poprvé jsem vylítla hned v prvním kole, podruhé už jsem se sice probojovala do finále, ale pak jsem zase vypadla. No ale jak se říká "do třetice" všeho dobrého. Takže tentokrát to vyšlo a já hned rozbila bank:)

Sophiina volba

25. července 2014 v 20:00 | Lúmenn |  poezie...
Jeden moudrý citát praví, že lepší je být smutný s láskou, než veselý bez ní. Já to některé dny cítím tak, že lepší je být smutný s láskou, než smutný bez ní. Prvého jsem si v životě užívala vrchovatě, druhé jsem zažívala poslední téměř dva roky. A ano, lepší je milovat a být milován, i když člověk občas cítí ostré jehly, jež se mu zabodávají do srdce, nechávajíce na něm rány, které se nikdy úplně nezacelí.
Proč se vlastně člověk trápí, i když v podstatě nemá důvod? Je to mnou - a ostatní to tak nemají? A nebo je prostě přirozeností člověka ronit slzy, ačkoli obloha života je bez mráčku?
Proč si někdy musíme volit mezi bolestí a radostí, mezi slzami s láskou a probdělými nocemi se slečnou Samotou a panem Žalem? Je to prostě Sophiina volba Lásky, mnou pro dnešní večer vytepaná do veršů.

Zlo jménem psychiatrie

24. července 2014 v 10:00 | Lúmenn |  lži, výmysly a manipulace...
Nedávno se mi do rukou dostal dokument, který mě přikoval k židli a donutil s rozšířenýma očima sledovat až do konce. Vypráví o praktikách psychiatrie, které místy nahánějí husí kůži - a nebýt mých osobních zkušeností, možná bych nevěřila, že je něco takového možné.
Asi největším zločinem na lidech je hledání fiktivních chorob za úplně běžnými duševními stavy a předepisování nekonečných kvant psychiatrickách léků, z nichž plynou tučné provize.
Psychiatrie je vlastně jen šarlatánství - nikdy nebylo vědecky prokázáno, jak přesně mozek funguje a jaké vlastně látky je třeba dodávat, aby fungoval podle měřítek normality. Takže si alchymisté v bílém plášti zahrávají s tím nejcennějším, co člověk má, aby získali peníze, moc a uznání.
Obětí této zvůle jsem se stala ve svých pouhých třinácti letech i já. Dokument i skutečný příběh najdete pod perexem.

Mytologie versus fantasy

23. července 2014 v 10:00 | Lúmenn |  báje, mýty a legendy...
V mnoha fantasy příbězích najdeme nejrůznější bytosti - od obřích monster po lidem podobné humanoidy. Podobní tvorové ale často nepocházejí z pera autorů, ale už od pradávna se objevovali v bájích a legendách celého světa. Jenomže fantazii nestačí jen rozvíjet již existující pověsti, ale ráda si s kreaturami pohraje a vytvoří úplně nové podoby a vlastnosti mýtických tvorů.Někdy vznikne zajímavý nový druh fantastické bytosti, ale ne vždy je to k užitku. Našla jsem tři nejznámější případy, kdy si autorova fantazie pohrála s bájným stvořením a dala vzniknout úplně nové legendě.

D.Trussoniová: Angelologie

22. července 2014 v 19:48 | Lúmenn |  literární díla...
Angelologie
Autor: Danielle Trussoniová
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 424
Rok vydání: 2010 (česky)

Vydala jsem se takhle do knihovny a ejhle, půjčovní prostory byly zavřené. Jediné, co bylo k mání byly čerstvě vrácené knihy a tak jsem se do nich ponořila. Tahle kniha mě zaujala jak svým názvem, tak anotací a tak jsem po ní sáhla. A rozhodně to nebyla chyba.

Fenomén jménem Bianca Johnsson

16. července 2014 v 21:21 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Dvacet tisíc lajků, tisíce vášnivých odpůrců, nekonečné diskuze, hezká tvářička a záplava sprostých slov. Taková je facebooková stránka Simony Laňkové, vystupující pod "uměleckým" pseudonymem Bianca Johnsson, která notně zahýbala usedlým českým internetem.
Sleduji její projevy tu a tam už delší dobu, kdy mě na ni upozornila Lizzy s tím, že se na jejím FB výborně baví. Ano, ze začátku skutečně byl profil Biancy profesionálním trollingem, kdy hodně hezká slečna prudí ostatní narážkami na svůj zevnějšek a pod jejími ne zrovna servítky si beroucími statusy se objevovaly skutečné výstřelky internetové nenávisti.
Pokud by "projekt Bianca" časem vyšuměl do ztracena, ukázal by jistě všem, že se lidé nemají brát tolik vážně a měli by se odnaučit závidět někomu krásu. Protože ze začátku to skutečně vypadalo, že Simona alias Bianca je vzdělaná pěkná mladá kočka, která chce zvednout ze židle pár lenivějících dvacítek a ukázat jim zrcadlo. Taková reflexe společnosti, na jejímž konci jsem čekala závěr "hele, lidi, jsem úplně normální buchta a takhle jsem machrovala proto, abych vám ukázala, že se máte prvně koukat na sebe a pak až po ostatních". Ale ten se nekonal. Naopak.

Nový ro(c)k

15. července 2014 v 22:11 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Asi si říkáte, že jsem se musela zbláznit, když plácám o novém roce v polovině července. Abyste pochopili - já to mám trošičku jinak a už mnoho let nepočítám roky od ledna do prosince, ale od Masterů do Masterů. Ano, mám na mysli festival Masters of Rock, který se každoročně koná ve Vizovicích a kam jsem letos zavítala již posedmé v řadě a poosmé celkem.
Každý rok, když procházím mezi těmi davy černě oděných lidí a z reproduktorů se ozývá má srdcová muzika, metal, bilancuji, co se stalo za uplynulý rok, co mě potkalo a co všechno se změnilo. Letošní "oslavy Lúmennčího nového ro(c)ku" byly trochu méně bujaré, než ty předchozí a vlastně jsem velkou část fesťáku prožila tak trochu zádumčivě.

Ukryto v Pološeru

10. července 2014 v 18:54 | Lúmenn |  filmová díla...
Nejsem velkým fanouškem televizní tvorby, ale občas se i mezi ní najde skvost - kvalitní seriál, pořad a nebo dokument. Jedním z nich je i cyklus České televize Pološero.
Pod taktovkou dramaturgyně Jany Škopkové vzniklo několik desítek dílů se silnými lidskými příběhy v neobvyklých životních situacích, které však mnohdy mohou potkat někoho z nás či naše blízké. A nejde jen o témata běžně zmiňovaná v médiích jako je šikana, anorexie či dětské domovy, ale i tabuizované nebo opomíjené příběhy vězňů odsouzených na doživotí, lidí sociálně vyloučených, znásilněných žen nebo lidí, co potkali UFO. Pod perexem najdete pár tipů na zajímavé díly.

Uorganizovaná

9. července 2014 v 22:33 | Lúmenn |  zbraně a LARPení...
Uběhly dva týdny, kdy jsem na blog nenapsala ani čárku, ale věřte mi, že jsem celou tu dobu nezahálela. Letos jsme si totiž my, jakožto skupina Dhoulích jezdců, ukousli pořádné sousto a pokusili jsme se zorganizovat již třetí ročník bitvy pod naší taktovkou - Moravského pána prstenů ve velkém stylu.
Zda se nám to podařilo musí účastníci bitvy potvrdit sami, ale podle příznivých ohlasů se nám to docela povedlo. Ačkoli letos byl organizační tým o dost větší, než poslední roky, nedařilo se ukočírovat bitvu tak hladce jako minulé roky - možná i proto, že nakonec přijelo přes 160 registrovaných bojovníků a tím jsme se stali jednou z těch větších akcí v republice.