bČtenářský deník - duben 2015

1. května 2015 v 10:04 | Lúmenn |  literární díla...
Podle vašich doporučení (za něž děkuji), jsem se rozhodla každý měsíc vydat jen jeden článek s knižními recenzemi, kam nacpu všechno, co jsem v daném měsíci přečetla - nu a duben byl tedy extra výživný. Přečetla jsem osm knížek, na první z nich, Krvavé evangelium, si můžete přečíst samostatnou recenzi ještě podle starého vzoru zde. Osm knih za měsíc je hodně i na mé nové rychlé čtenářské tempo, ale duben má ještě jednu zajímavost - velkou nevyrovnanost kvality knih. A tak zatímco pár kousky jsem se prokousala pomalu z donucení a patrně na ně brzy zapomenu, hned tři knihy ve mě zanechaly hlubokou stopu a řadím je na špici svého čtenářského žebříčku. Zajímá vás, které to jsou? Tak pojďme na to:)Joe Hill - Vánoční říše
Nakladatelství: Beta Pavel Dobrovský
Počet stran: 666
Rok vydání: 2013 (originál i česky)

O tomto autorovi s oblibou říkám, že je lepší, než jeho otec - kterým není nikdo jiný než slavný Stephen King, jehož ale osobně nijak zvlášť nezbožňuji a jeho knihy považuji za zdlouhavé a nudné. I Joe Hillovi se dá jisté natahování vyčíst, zvlášť u knihy, u níž se snažil o "ďábelský" počet stran. Přesto mě Vánoční říše zcela pohltila - a naštěstí ne tak, jako děti, které pan Manx vozí ve svém starém Rolls Royce po Spojených státech, dokud do země věčných Vánoc nedojedou. I když je kniha docela tlustá a místy je na ní poznat, že autor natahuje, aby dosáhl kýženého počtu stran, zhltla jsem ji za jediné odpoledne a po dočtení ve mě ještě dlouho zůstal podivný pocit. Má to nápad, specifickou atmosféru i neotřelé zvraty. Rozhodně doporučuji.
Hodnocení: 90%

Val Mc Dermidová - Vzdálená ozvěna
Nakladatelství: BB Art
Počet stran: 359
Rok vydání: 2003 (originál), 2004 (česky)

O Val McDermidové už jsem se toho napsala hodně. Je to můj asi nejoblíbenější detektivní autor a četla jsem od ní už skoro polovinu její bohaté tvorby. Ani tentokrát nezklamala a Vzdálená ozvěna je brilantní detektivkou, napínavou až do poslední chvíle a má velký sociální přesah. Čtyři hlavní hrdinové jsou totiž již v mládí obviněni z vraždy a ačkoli se to nikdy neprokáže, cejch vrahů se s nimi táhne desítky let, až do chvíle, kdy jeden po druhém začnou za podezřelých okolností umírat. Stačí odhalit skutečného pachatele vraždy mladé dívky, která se odehrála v sedmdesátých letech dřív, než je všechny právě tento vrah zprovodí ze světa?
Hodnocení: 80%

Robert Merle - Smrt je mým řemeslem
Nakladatelství: Naše vojsko
Počet stran: 307
Rok vydání: 1952 (originál)

Tahle kniha mi vyrazila dech a po jejím zhltnutí za jediný večer jsem ještě dlouho kouřila jedno cigáro za druhým a plakala. Nejhorší je na ní, jak detailně a do hloubky popisuje osobnost nacistického pohlavára, který skutečně žil a skutečně vraždil miliony lidí bez mrknutí oka, protože to byl přeci rozkaz. Příběh provádí čtenáře šíleným a tvrdým dětstvím Rudolfa Langa (skutečný nacista se jmenoval Rudolf Höss), jeho boji v první světové válce, živořením v době hospodářské krize a sledujeme tak celou cestu jeho kariéry u nacistů, jež vyvrcholí jeho velitelským místem v koncentračním táboře v Osvětimi. Mrazivé a neuvěřitelně silné čtení.
Hodnocení: 95%

John Green - Příliš mnoho Kateřin
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 238
Rok vydání: 2015 (česky), 2006 (originál)

Tuhle knihu jsem dostala k narozeninám a strašně ráda bych napsala, že mě nezklamala. Jenomže bohužel nejsem cílovou skupinou tohoto bestsellerového autora a tak mě příběh nadaného dítěte Colina a jeho tlustého muslimského kámoše Hassana, nijak zvlášť neuchvátil - asi proto, že mi narozdíl od hlavních hrdinů, už dávno není sedmnáct. Před deseti lety by mě asi knížka chytla víc, je totiž velmi čtivá a vtipná, čte se lehoučce a příjemně, jako oddechovka na léto je fajn i pro starší čtenáře, než teenagery, ale po silných a temných kouscích ze začátku měsíce to bylo jako přečíst si po Shakespearově dramatu Ženu a život.
Hodnocení: 50%

Madeleine Roux - Asylum Ústav pro duševně choré
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 310
Rok vydání: 2013 (originál), 2014 (česky)

Další narozeninový dárek, který klame vším. Obálkou, počtem stran i anotací. Pod nádherným děsivým obalem a parádními ilustracemi z nichž běhá mráz po zádech, se totiž skrývá plytký příběh, který by neuspěl ani jako čtení na pokračování na blogísku patnáctileté holky - a není ani z poloviny tak kvalitní. Kniha je psaná velkým písmem a doplněná o barevné rozlišovače kapitol, takže celkové čtení má tak sto padesát stran a je plné zmatku, klišé a logických failů, takže ani cílová skupina (16 let) si tohle pseudohororové čtení moc neužije. Tahle kniha naprosto naplnila přísloví "navrch huj, vespod fuj" a nebýt úžasného grafického zpracování, dala bych jí tak 10% z milosti.
Hodnocení: 30%

Sarbdžít Kaur Athválová - Ve jménu cti
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 348
Rok vydání: 2015

Zvlášť v dnešní době, kdy média plní hrůzné zprávy o muslimech, je dobré si uvědomit, že každá myšlenka, každé náboženství, jež přeroste ve fanatismus, může působit strašlivé věci. Příkladem budiž sikhismus, indické náboženství, považované za velmi mírumilovné (jeho vyznavači ani nejedí maso), které se ale v této knize stane pozadím pro tragédii. Autorka popisuje svůj příběh domluveného manželství, v němž zažívala dnes a denně týrání od své tchýně a nakonec musela mlčky přihlížet tomu, jak se rodina zbaví její švagrové. Jen díky odvaze Sarbdžít se ale po letech podaří tajemství prolomit a vrahy potrestat - o tom, proč to nebylo vůbec snadné a jak hrozné je, když se touha po náboženské cti zvrhne, je tato kniha.
Hodnocení: 65%

Orson Scott Card - Enderova hra
Nakladatelství: Laser
Počet stran: 292
Rok vydání: 1985 (originál), 1994 (česky)

"Naprosto totálně boží!" Takhle mi Enderovu hru popsal kamarád, který přečte tak pět knih za rok a tuhle zhltl za jediný den a už čte další díly. Tahle recenze mě přesvědčila k návštěvě knihovny a dobře jsem udělala. Třicet let staré scifíčko je brutálně aktuální i dnes a popisuje ne zrovna utopický svět budoucnosti, do nějž se narodí tři sourozenci Wiggsovi. Všichni mají nadprůměrnou inteligenci a všichni se nějakým způsobem budou podílet na záchraně světa. I když záchrana je trochu silné slovo a všechno je příliš zamotané. Co je ještě dětská hra a co už svět dospělých? A jak to může všechno pochopit šestileté dítě, které je však chytřejší, než většina dospělých?
Hodnocení: 90%
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 V. V. | Web | 1. května 2015 v 16:39 | Reagovat

Hm sci-fi sice nečtu, ale Enderova hra by nemusela být marná, uvidíme :)

2 Limeo Limeo | E-mail | Web | 1. května 2015 v 19:20 | Reagovat

Nejvíce z knih mě asi zaujalo Ve jménu cti, mám ráda dramata a co víc, docela by mě zajímalo, jak probíhá obyčejný týden z pohledu muslimky ;-).
Příliš mnoho Kateřin jsem četla v originále a stejně jako většina knih od Greena, i tahle mě moc nezaujala a už je třetí a asi se na to vybodnu. Četla jsem Hledání Aljašky a Hvězdy nám nepřály a nevím... Prostě to není můj žánr, ani mi nepřijdou moc sympatičtí hlavní hrdinové atd...

3 Jenova Jenova | E-mail | Web | 1. května 2015 v 23:47 | Reagovat

Na Enderovu hru sa chystám už veľmi dlho :D Podobné je tiež jedno 30 rokov staré posapokalyptické sci-fi, Vládci z nebes od Johna Brosnana, sú to 3 knihy, perektné, naturalistické a distopické :D vrelo odporúčam :)

4 Lúmenn Lúmenn | Web | 2. května 2015 v 13:56 | Reagovat

[2]: není to o muslimech, ale o sikhcích:)

5 Neriah Neriah | 2. května 2015 v 15:06 | Reagovat

Já naopak Stephena Kinga miluju a jednou, jednou od něj přečtu naprosto všechna díla. Každopádně fakt, že píše i jeho syn, jsem tak nějak tušila, ale nikdy jsem se o to blíž nezajímala, možná je to chyba.
Smrt je mým řemeslem je opravdu silná kniha, souhlasím.
Od Johna Greena jsem četla "Hvězdy nám nepřály" a zvláštní dojem na mě příběh neudělal, a to jsem se ji vážně snažila číst s otevřenou myslí. Proto už jeho dalším knihám šanci nedám, na to existuje spousta jiných, které už dlouho čekají, až si na ně udělám čas a pustím se do nich.
Enderova hra jde na seznam k přečtení.
Původně jsem si říkala, že je škoda nepsat o každé knize zvlášť, ale nakonec se mi to u tebe takhle líbí. Existuje spousta knih, u kterých se neumím pořádně rozepsat, tak se možná inspiruju a samostatné články budu tvořit jen u těch působivějších, ten zbytek se dá opravdu shrnout do pár vět.

6 marieke marieke | 15. května 2015 v 21:17 | Reagovat

Díky za všechny tipy :-) Úplně mě mrzí, že už dávno nestíhám svůj blog, taky jsem se mj. ráda dělal o přečtené knížky, ale používám teď aspoň Goodreads a ČBDB.
Od Kingova syna jsem ještě nic nečetla (zato od Kinga skoro vše-toho mám naopak ráda), určitě zkusím, McDermidovou i tuto knihu znám, moje oblíbená autorka detektivek, Smrt je mým řemeslem taky četla, od Greena mám teď Hvězdy nám nepřály, tak jsem zvědavá a myslím, že ta v tvém článku bude fajn oddechovka, skutečné příběhy (o té sikhské paní) mě taky zajímají, sci-fi není můj zvlášť preferovaný žánr, ale asi bych taky zkusila...a teď to ještě stíhat, ale myslím, že na to se čas vždy najde, jsem stejný písmenkofil a magor do čtení jako ty, jak jsi nedávno psala :-D Takže díky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama