bNelehká otázka uprchlíků aneb kam s nimi?

4. května 2015 v 12:55 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Vzhledem ke stále se zvyšujícímu počtu uprchlíků, kteří míří z Afriky a Blízkého Východu do Evropy, je nasnadě si položit obligátní nerudovskou otázku - tedy "kam s nimi?" Silné lidské příběhy plné emocí nutí nás Evropany slzet a lidskoprávní organizace varovně vztyčují prst a apelují na naše lidství, jako by být bohatým (ve světových měřítcích) bílým Evropanem bylo hříšné a my své hříchy museli smýt tím, že se postaráme o ubožáky, jež k nám z celého světa míří. Samozřejmě mě plačící děti nenechávají chladnou, ani válečné záběry ze Sýrie či znásilňující vojáci v afrických zemích. Je mi těch lidí líto. Ale to ještě neznamená, že pro ně něco udělám. Než se na mě sesype tuna pravdoláskařského kamení, dovolte mi to vysvětlit.


Skoro každý den procházím ulicemi Brna, kde vídám bezdomovce. Hladové, špinavé, lidské trosky, které lidé ignorují, protože se jim hnusí. Občas některému z nich dám pár drobných, zbytek jídla od svačiny, cigaretu. Koupím si Nový prostor nebo kytičky narcisů natrhané na obecních pozemcích. Dělám, co je v mých silách a co nenarušuje mou komfortní zónu - ano, je to sobecké, jistě, ale budu-li myslet na sebe a své zdraví, duševní klid a zázemí, budu den za dnem silnější a lépe připravena pomáhat všem, kdo budou pomoc potřebovat.

Teď si ale vezměte, že by nějaký z bezdomovců zazvonil u mých dveří. Kartonovu krabici pod paží, s kolozubým úsměvem a špinavou rukou napřaženou k pozdravu. Venku mráz, fujavice, ledovka. Zželelo by se mi milého bezdomovce a pustila bych ho k sobě domů. Na jednu noc. Uložil by se na přinesené krabici a vděčně by mi děkoval. Zachránila jsem mu život. Jenomže další den už by si stěžoval, že ho z krabice bolí záda, fujavice venku pořád, inu což, tak bych ho uložila na gauč pod peřiny. Chudák, jak je hladový, hned bych mu uvařila oběd, čaj, dala mu léky, aby se vyzdravil, když je nachlazený.
O pár dní později bych dorazila domů a tam další tři bezdomovci. Tak to by nešlo, volám policii, ať si je hezky odvede, venku už nesněží, ať se jdou o sebe posratat sami. Jenže policie nemůže nic udělat, naopak. Jsem přece bohatá, mám byt, práci, peníze, jsem podle nich povinna se o tyto nebožáky postarat. A hnedle mi pošlou ješte další tři. V bytě sedm bezdomovců, nestíhám vařit ani uklízet. Prosím je, aby mi pomohli, ale oni nerozumí mému světu a mým zvykům, motají se, zavazejí, do rodinného rozpočtu nepřispívají, vždyť kdo by je taky zaměstnal, když nic neumějí. Dochází mi finance. Dochází mi síla. Přicházím o práci, byt i vůli k životu. Sedím se sedmi bezdomovci na nádraží a napřahuju ruku. Jenomže tam nikdo není, všichni se starají o své státem přidělené bezdomovce...doufám, že mě taky brzo někomu přidělí...

Na tomto příkladu jsem chtěla ukázat, že pomoc musí mít své hranice. Nelze pomáhat za každou cenu, bez ohledu na následky, jaké to přinese pomáhajícímu. Lze namítat, že jsem součástí systému, který dostal bezdomovce na dno, resp. součástí Evropy, která svojí kolonizační politikou rozvrátila stabilitu afrických zemí, a musím za to přijmout zodpovědnost.
Ale princip kolektivní viny já odmítám. Za to, že jsem se narodila v blahobytné Evropě můžu asi stejně, jako ten černý uprchlík na lodi za to, že se narodil v Africe. Z toho, že jsem Evropan mi neplynou žádné povinnosti a závazky vůči těm, kteří to štěstí neměli.

Nedokážu odpovědět na otázku, jak uprchlíkům pomoci. Ale rozhodně nemohu souhlasit s tím, abychom je nastěhovali k sobě domů a cítili se za ně odpovědní. Byť se Evropa zdá ostrůvkem míru a prosperity ve světě, nevidím to tak růžově - máme své vlastní problémy, s nimiž se potýkáme a ačkoli mě neuvěřitelně mrzí situace v níž jsou nyní některé země, není v mých silách s nimi nic udělat. Držím palce všem organizacím i jednotlivcům, které uprchlíkům pomáhají, je to chvályhodné, starat se o lidi v nouzi, ale necítím kolektivní vinu, která by mě měla donutit ukrajovat si z každého sousta pro blaho těch, jimž jsem nijak neublížila. Je tolik lidí, kteří si zaslouží pomoc a nemusíme pro ně hned chodit do Afriky nebo Sýrie. Když se vyčerpáme neustálou pomocí celému světu, možná zjistíme, že už nedokážeme pomoci sami sobě a ten slavný ostrůvek míru a prosperity, k němuž utíkají tisíce zoufalců ze všech koutů zeměkoule, se pod jejich tíhou potopí.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 :-) :-) | 4. května 2015 v 13:35 | Reagovat

Pocit kolektivní viny je na místě, pokud za to člověk nějakým způsobem opravdu může, což si myslím že Evropa v tomto případě ne, ale situaci neznám tak dokonale. Musím pochválit tu alegorií (alespoň já to jako alegorií vnímám) s bezdomovci. Postoj mám vůči uprchlíkům více méně stejný. V čem se s tebou názorově rozcházím je přístup k bezdomovcům. Taky bloudím ulicemi Brna velmi často, často se pohybuji kolem Hlavasu. Když se na ně podívám, většinou jsou to lidé, kteří by byli práce schopní. Obecně zastávám názor, že práce (ať už je lidmi chtěná nebo ne) je v naší zemi dost. Žebrání tudíž vnímám jako způsob jejich komfortní zóny, kterou oni požadavkem (když mne osloví) zasahují do té mé. Pokud prodávají Nový Prostor - budiž, snaží se. Ale co úplně nesnáším (a nesetkala jsem se s tím poprvé) je, že k tomu využívají své psy. Už to, že mají psa je nějaký závazek a důvod, proč se snažit.

2 Limeo Limeo | E-mail | Web | 4. května 2015 v 19:01 | Reagovat

Já osobně nemám z těch uprchlíků moc radost, nejsem sice rasista a veškeré národnosti nějak toleruji, ale když si je sem pustíme, časem jich tady bude více, než rodných Čechů. Celkově by nám to také snížilo procenta vzdělaných lidí, nezaměstnanost by byla vyšší...
Největší problém asi mají v tomto problému Italové, k nim přijíždějí na lodích uprchlíci nejvíce. Ekonomika státu není nijak slavná (i když nejhorší to také není) a s jejich nástupem se to ještě zhorší; kolik peněz musel stát dát jen na ty hlídky a lidi, kteří je kontrolují a prohledávají ty lodě?!
Pomoc ostatním - v našem případě uprchlíkům - má i své stinné stránky a pozitivem je snad jen to, že budeme "v lepším světle"...

3 Ann V. Ann V. | Web | 4. května 2015 v 19:05 | Reagovat

No, nezbývá mi nic jiného, než souhlasit :)

4 Lúmenn Lúmenn | Web | 4. května 2015 v 22:24 | Reagovat

[1]: jen bych podotkla, že s nezaměstnaností 10% (a při změně metodiky i více) se skutečně nedá tvrdit, že práce je dost. Právě naopak, i lidé, kteří mají zkušenosti a pracovat chtějí, mají problém ji najít, natož člověk bez domova, co se nemá ani kde umýt na pohovor;)

5 :-) :-) | 5. května 2015 v 0:15 | Reagovat

[4]: Ano. Otázkou ale je, čím je tato vysoká nezaměstnanost způsobena. Nedostatkem práce? Mnohdy výhodnějšími sociálními dávkami a faktem, že se některým zkrátka dělat nechce? Nebo snad tím, že práce je, ale ne taková, jakou by si lidé zrovna představovali?

Nechci se hádat a pouštět do spekulací. Myslím, že velmi záleží na interpretaci tohoto čísla. Ale jako jediný důvod uvádět, že je práce málo mi přijde poněkud zcestné. Co vím, v centrech které jsou tomu určená bezdomovcům práci nabízí. Taky záleží na postoji jednotlivců, že.

Pokud bezdomovec z nějakých důvodů pracovat nemůže, je to samozřejmě úplně něco jiného.

6 bajuna02 bajuna02 | 5. května 2015 v 20:20 | Reagovat

[2]: Většina těch uprchlíků nechce zůstat v I tálii, ale míří potom na západ nebo do Skandinávie

7 Nemesis Nemesis | 5. května 2015 v 20:25 | Reagovat

Já bych věděla co s něma. Poslat je do slavné a strašně "demokratické"USA.Amíci to rozjebali, to oni rozpoutali válku v Sýrii, z Kadáfího udělali diktátora a vraha, přitom za jeho vlády byla Libie jedním z nejbohatších států a žádní maniaci s kalachama, co vražděj nevinný lidi tam nebyli. Ať se stará ten, co to zavinil

8 Ivoš Ivoš | 6. května 2015 v 10:58 | Reagovat

[4]:  Co se týče zaměstnanosti, tak je podle mě třeba si říct věc, která je podle mě klíčová.

Jsou to kolikrát nereálné požadavky uchazečů o práci, ať už čerstvých nebo těch letitých. Z vlastní zkušenosti cituji absolventa VŠ: "V Praze přece nikdo nebude dělat za 15 čistého, to radši půjdu na dávky" a nebo člověk bez domova "Proč nepracujete? Proč to alespon nezkusíte?.. Je to pohodlnější"

To je podle mě kámen úrazu..Než aby šel mlaďoch dělat eléva někam za 15 tis, tak se bude radši vegetit v mama hotelu a nebo než aby bezděz vzal podřadnou práci, tak se radši bude válet pod nuselákem

Kdo nemá práci v klidném a na práci pozitivním regionu jako je Praha, Plzeň, Brno, Královehradecko, Střední čechy..tak je podle mě na pováženou..

Něco jiného je samozřejmě žít třeba v Karvinsku, Mostecku, či v některých částech Hané..tam mám pro pracovní nemožnost pochopení

9 Ivoš Ivoš | 6. května 2015 v 11:04 | Reagovat

[7]: Jasně Kaddafí byl takový hodný strejda..
Vzpomeňme třeba na 9 let zadržování nevinního bulharksého nemocničního personálu, za které požadoval výkupné, na násilné znárodňování ropných rafinérii, na intenzivní podporu evropských teroristických skupin v 80 tých letech a nakonec na střílení do vlastních během revoluce 2011..

Ale za všechno můžou USA, NWO, spiknutí, žido-ilumináti, Bilderberg a Kalousek

10 mariankosnac 666 mariankosnac 666 | 6. května 2015 v 19:38 | Reagovat

[9]: Lenže oproti tomu čo tam je, tam za toho diktátora Kaddafiho bol poriadok.
Ale čo za názor čakať od vás Kalouskovoličov, pre vás je dobré to čo je rozdrbané.

11 Lúmenn Lúmenn | Web | 7. května 2015 v 12:01 | Reagovat

[8]: a proč v té Praze nikdo nebude za 15 litrů dělat, to už nedodáš. Třeba proto, že za to zaplatíš tak akorát nájem a šalinkartu a jíst budeš celý měsíc suchý rohlíky. Jinak, že Brno je na práci bohaté, jsi slyšel kde?:) Je tady skoro 9% nezaměstnanost. A dokonce i s tím "pípáním v Lidlu" jak se říká, to není tak snadné. Kamarádka, čertsvě po maturitě, hledala práci skoro tři čtvrtě roku, a nevzali ji ani na pokladnu v hypermarketu, protože neměla praxi narozdíl od desítek dalších uchazečů:)
A ad Kaddáfí - v žádném případě to nebyl hodnej strejda, byl to diktátor. Ale diktátor, který sice občas někoho postavil ke zdi, ale aspoň se za něj neznásilňovali malý holky a nevypalovaly vesnice. Podle našich měřítek to byl tyran, ale většina obyvatel se měla dobře. Teď sice můžou nadávat na establishment, což za Kaddáfího nemohli, ale krčí se u toho v troskách svého zbořeného domu.

12 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 7. května 2015 v 20:20 | Reagovat

Problémem těch uprchlíků je jejich agresívní vnucování islámu cílové společnosti. Pokud by tohle nebylo dalo by se uvažovat i o něčem jiném, než jejich civilizovaném odsunu zpět nebo méně civilizovaném potápění kocábek, na kterých se snaží do Evropy dostat.

13 Ivoš Ivoš | 7. května 2015 v 21:55 | Reagovat

[11]: Můj známý (23 let, bakalář VŠ humanitní obor se špatným uplatněním) žije sám v pronajatém bytě a dělá za 13 800 čistého..A uživí se v Praze a dokáže bez problému existovat. Ano nekoupí si z fleku nový Iphone a asi si rozmyslí probafnou krabičku cigaret denně...Což podle mě není na škodujako škola života a vážení si peněz. Sám jsem dělal za cca 15 tis. čistého a taky jsem to dával v Praze... Dnes pracuji ve službách, beru 19 tisíc čistého plus cca 4000 - 6000 do kapsy dle sezony..A to jsem nikdy ve službách nedělal:-)

Co se týče práce tak stačí chtít a nevymlouvat se. Nežijeme v Somálsku ale v bohaté části světa...

Člověk který CHCE  pracovat, nezadlužuje se a dokáže vzít jakoukoliv práci, tak v ČR prakticky nemůže skončit na ulici nebo ještě hůř chcípnout hlady..Je to všechno jen o chtění.

14 Nemesis Nemesis | 8. května 2015 v 14:15 | Reagovat

[10]: Přesně tak. A dokud v Iráku vládl Husajn, běžně se tam stavěly nádherné kostely a kolem nich květinové zahrady. Muslimové s křesťany byli přátelé a vzájemně se respektovali, to platí doteď, když nevememe v úvahu, že tam běhaj ňácí maniaci  s kalachama a upalujou děti(křestanské i muslimské). Lidi jsou buď špatní nebo dobří, jen neni dobré, že někteří zlí se skrývají za islám. Aby z těchto zemí lidé neutíkali, museli by proti těm magorům konečně začít něco dělat, ne se jen vychvalovat v tv.

15 Lúmenn Lúmenn | Web | 8. května 2015 v 14:54 | Reagovat

[13]: hm, good for him:) good for you:) Až v tom pronajatém bytě nebude žít sám, ale s manželkou na mateřské a dítětem, ať dá vědět, jak krásně vychází a jaká je to úžasná škola života:)
Jako - já netvrdím, že není možné sehnat práci a že není možné vyjít s málem a nezdechnout hlady ani přepracováním. Ale taky jsem daleka od toho tvrdit, že práce je na každém rohu dostatek a na každého se dostane;) Viz 20ti letá absolventka a fakt, že ji nevzali ani v Lidlu;)

16 :-) :-) | 9. května 2015 v 22:23 | Reagovat

[15]: To už jsou  ale spekulace a coby kdyby. Taky nikdy mít manželku a dítě nemusí... Nebo může vyhrát ve sportce milión či si najít po pár letech lepší práci. ;-)

17 Lúmenn Lúmenn | Web | 10. května 2015 v 21:46 | Reagovat

[15]: jasně, tenhle konkrétní člověk jistě:) Ale spousty jiných tuhle situaci žijí dnes - takto to bylo myšleno;)

18 Ivoš Ivoš | 11. května 2015 v 14:54 | Reagovat

[15]: To už jsme v argumentační rovině trochu jiné.. Stejně tak může přijít nenadálá nemoc, nebo může daný člověk získat lepší práci, nebo vyhrát miliony atd, atd..

Pak už záleží na finanční a morální zodpovědnosti člověka, zda si pořídí dítě, když bere necelých 14 měsíčně..

Já argumentuji pouze aktuálním stavem,  ten známý žije sám nikdo mu nepřispívá na nájem a existuje s 13,8 tis. měsíčně. Jelikož je to člověk rozumný a finančně gramotný, nečiní mu takový život větších obtíží ani v relativně drahém prostředí Prahy
.

Kdo rozhází malou výplatu za cigára, chlast, musí mít i s 15tkou měsíčně novou televizi, auto, mobil, půjčuje si na dárky, utrácí za kraviny (místo toho aby se snažil si polepšit pracovně), tak nemá podle mě žádný nárok na fňukání a stěžování si na "špatný systém a špatnou zemi" (i to už jsem  od známých slyšel)..

19 Jana Jana | E-mail | Web | 13. května 2015 v 8:36 | Reagovat

Mě v lázních nadchla klimatizace. Musela jsem si jí hned pořídit i domů, je to velmi osvěžující http://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace

20 Lúmenn Lúmenn | Web | 18. května 2015 v 21:21 | Reagovat

[18]: argumentační fail je už to, že argumentuješ člověkem, kterého znáš a dává to zatímco já kontruju lidmi, které taky znám a nedávají to (třeba proto, že je nevzali ani jako pokladní do supermarketu, ačkoli mají maturitu). Můžeme si taky honit ega, že máme známé, kteří potvrzují naši teorii ale to je tak všechno, co tím dokážeme.
Jsem ráda, že máš známé, kteří netrpí nouzí, přeju jim hodně zdaru i do budoucna. Ale to ještě neznamená, že neexistují lidé, kteří se takhle dobře nemají (aniž by chlastali, kouřili a kupovali si hovadiny). Kéž ani ty, ani tví blízci nikdy nepoznají tu "špatnost" systému:)

21 Denisa Hradecká Denisa Hradecká | 28. července 2015 v 20:52 | Reagovat

Hodně rozumný článek, můžu jen souhlasit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama