bTa dnešní mládež!

18. května 2015 v 11:39 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Už když mi bylo nějakých patnáct a patřila jsem do takzvané "té dnešní mládeže", nějak mi nedocházelo, co je na nás tak strašného, že to všechny lidi dvacet plus vytáčí do vrtule. Poslouchala jsem od rodičů a starších kamarádů, že jsme nevychovaní, pořád sedíme akorát u počítače, nečteme, chodíme za školu, kouříme a chlastáme. To oni, oni byli jiní! A já se vždycky ptala - jací? Jací jste teda byli, co jste dělali v pubertě? Seděli doma a učili se? Modlili se k Bohu? Četli Shakespeara v originále?
Odpovědí mi bylo jen mlčení. A pak jsem asi v osmnácti přečetla povídku Horečka od Václava Hraběte, kterou jsem pro její špatnou dostupnost uveřejnila i tady na blogu (zde!:)). Kdo ví, kdy Václav Hrabě žil, nepřestane vycházet z úžasu a ten, kdo netuší, bude asi překvapený ještě více, když zjistí, že povídka se neodehrává v současnosti, ale v padesátých letech minulého století. V době mládí našich babiček a dědečků. V době, kdy kluci kouřili za školou, klátili spolužačky a kašlali na školu, aby v noci utíkali oknem z domu na zábavy a tancovačky, kde se zpili levným vínem. V době, kdy mládež poslouchala, jak je nevychovaná, nevzdělaná, nečte a neváží si starších. Nepřipomíná vám to něco?Dobře, přiznám se vám bez mučení - dělám to taky. Před pár týdny jsem se přehoupla do druhého čtvrtstoletí svého života a nevycházím z údivu nad tím, co si o "dnešní mládeži" čtu. Třeba dneska - otevřu blog.cz s nápadem na tenhle článek a vyskočí na mě článek od náctileté holčiny, která spílá své vlastní generaci. Prý je zajímají akorát mobily, facebook a být hustí. Kdybych měla ve čtrnácti blog, napsala bych do něj to samé o svých tehdejších vrstevnících. Pravda je, že jsem mezi nimi den co den byla ve škole, nosem zabořená v knížce, v metalových hadrech a s mozkem, který zajímaly nové vědomosti. Jenže dnešní puberťáky neznám - jako vážně. Znám asi tři lidi pod dvacet, se kterými jsem prohodila v životě víc, než zdvořilostní fráze a to není dostatečný reprezentativní vzorek. Jistě, čtu blogy, které patří "té dnešní mládeži" tedy současným teenagerům, ale tam vidím jen obrovskou propast mezi nimi - holkami, co natáčí pseudovtipná videa na youtube o tom, jak se líčí a holkami, které recenzují fantasy a pokouší se o úvahy o životě.

Asi je jasné, do které skupinky jsem patřila ve čtrnácti já. A i kdybyste mě rozkrájeli, nevím, jak dneska žijí ty, které řešili hubnutí, kluky a novou muziku. Nestýkám se s nimi, možná všechny pomřeli a možná dělají manažerky a mají krásné chytré děti a úžasné manžely. Ale čím jsem si jistá je, že se ty rozdíly tak trošku setřely. Já už nejsem taková podivínská intelektuálka, která opovrhuje moderními technologiemi, mám facebook a chytrý mobil a jsem online víc, než by bylo zdrávo. Řeším, co si vezmu na sebe a chci vypadat přitažlivě. Občas si přečtu na odlehčenou článek na Extra.cz a asi rok jsem pravidelně sledovala Ulici. Byly doby, kdy jsem četla maximálně jednu knížku za měsíc a doby, kdy jsem jedla u Mekáče. Ale jediným soudcem jsem si u toho byla já - a dodnes jsem jediným soudcem svého života.

Možná to takhle je v každé generaci a ne jen v té, která je momentálně v telecích letech. nedávno jsem četla článek, napsaný ve 20.letech 20.století. Skoro před sto lety. Učitel v něm hořekoval nad tím, že mládež nečte. Věřím, že kdyby se našel článek starý dvě stě, pět set, tisíc let, psalo by se v něm stále to stejné až do pravěkých dob. Protože mládež je vždycky úplně jiná a vlastně úplně stejná, jako generace, která jí předcházela. Naši rodiče se taky skupinkovali na královny třídy, na outsidery, na drsné hochy, na ty, co chtěli jít s módou a ty, co si chtěli radši sami doma číst. Všichni mladí touží po poznávání sexuálního života, chtějí ochutnat zakázané ovoce (i když tvrdí že nikoli a vyhýbají se tomu, ta touha je v každém, přičichnout si k dospělosti), chtějí rebelovat, provokovat, být jiní, než ostatní a přesto zapadnout mezi kamarády.

Dneska k tomu asistují chytré telefony a notebooky, před padesáti lety telefonní přípojky a kdysi dávno třeba ruchadlo, knihtisk nebo sudlice. Mladí jsou prostě jiní, než ti starší, právě proto, že jsou mladí. A tak demonstrují proti zavedeným systémům, provokují svým zjevem a dělají všechno, aby se vymezili proti těm "starým nudařům" - svým rodičům. Jenomže pak dospějí, zmoudří, začnou vydělávat a rodit další generaci a v tu chvíli se hrany rebelanství obrousí, šeď reality zvítězí a rozdíly se rozpijí.
Vždycky budou vyrůstat nové ovečky, čtenáři bulváru a konzumenti soap oper, stejně jako budou vyrůstat vědci, filozofové, umělci nebo sérioví vrazi. Každá doba má své hrdiny, vyvrhele, outsidery, žvanily i chytrolíny. Každá generace bude nadávat na tu mladší, chytří na hloupější, populárnější na ty méně populární - a pochopitelně totéž i naopak.
Doufám, že až tenhle článek jednou dám přečíst svým dětem, kterým pochopitelně (stejně jako vy) budu spílat do "té dnešní mládeže", tak se u něj společně zasmějem a pochopíme se:)

PS: Tento článek jsem napsala poté, co režisér filmu Jan Hus mluvil v rádiu o tom, že studenti demonstrovali proti pálení reformačních knih už v patnáctém století. Chtěla jsem tedy napsat článek právě na téma "věčné mezigenerační střety" a blog.cz mi vyšel vstříc tématem týdne, stejně jako Šklíba svým článkem:) Zajímavá "náhoda":))
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Magdaléna Magdaléna | Web | 18. května 2015 v 11:51 | Reagovat

Moc príma článek. Pamatuju si, že jsme kdysi četli něco z antiky a řešilo se tam přesně tohle téma. Takže máš pravdu. Bylo to tu, je a bude :)
.
Ale jsem zvědavá, jestli se tvé děti opravdu zasmějí, když budou mít touhu rebelovat ;)

2 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 18. května 2015 v 11:54 | Reagovat

To je pravda. Starší generace vždycky nadává na tu mladší. Z toho jsem vyvodila závěr, že lidé jsou čím dál tím horší. A přece nejsou. I ve středověku děti rozbíjely okna, odmlouvaly, dělaly dospělým naschvály, prděly v kostele a pak se cítily ukřivděny, že je někdo trestá.

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 18. května 2015 v 12:47 | Reagovat

Těším se na to.
Na to spílání.
Jako starý nerudný stařec budu sedět v parku na lavičce a budu drobit starej chleba holubům (což je pod pokutou zakázáno) a budu mávat holí ve vzduchu a nadávat mladejm do syčáků jen tak z plezíru.

4 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 18. května 2015 v 14:35 | Reagovat

Náhoda je to zajímavá :)
Já patřím mezi tu "dnešní mládež" a myslím, že jsem docela spokojená s tím, že jsem mladá a nikdo mě nebere vážně :) protože na tohle už tu nikdy potom nebude v mém životě místo.

5 Jan Duha Jan Duha | Web | 18. května 2015 v 21:18 | Reagovat

Ano, na mládež se nadávalo už v antice (a samozřejmě i naopak). Mně nejvíc vytáčí lidi, co nás mladé pořád nahání na vojnu. Já vojnu fakt nepotřebuju. Chci svobodně žít, studovat, cestovat, najít si práci, partnera... fakt nemám zájem trčet někde v zákopu a umírat za zájmy politiků, které jsem v drtivé většině ani nevolil, a kteří si někdy v budoucnu usmyslí, že rozpoutají válku. Ať nás ochrání naše profesionální armáda a NATO, je to jejich práce, kterou si navíc lidi, co tam jsou, svobodně zvolili a nikdo je do toho nenutil.

6 Toska Toska | 18. května 2015 v 22:42 | Reagovat

Pěkné. Z toho, co jsem se od starší generace nebo z literatury dozvěděla já, mám dojem, že dříve lidé vůbec nebyli jiní než ti dnešní. A párkrát jsem docela koukala, co si někteří v mládí dovolili!

Nerada bych začala na "mládež" (k níž se ještě počítám!) nadávat, jelikož bych měla mít na paměti především to, že jsem (byla) mládeží také!

7 Toska Toska | 18. května 2015 v 22:44 | Reagovat

[5]: "Skvěle" to nahánění na vojnu sedí od žen v důchodovém věku, které jí nikdy neprošly a jichž se nikdy týkat nebude.

8 Lukas Lukas | Web | 19. května 2015 v 11:07 | Reagovat

[2]: přesně. Ať tak či onak existují jisté hranice a postupy shodné ve výchově jakékoliv generace. A ty budou platit i  nadále až po věčnost.

[5]: souhlasím

9 Alcinë Alcinë | Web | 19. května 2015 v 13:42 | Reagovat

Možná ten pocit, že dřív bylo něco "moudřejšího" máme díky literatuře a mnohdy jen díky té povinné, kdy knihy nesly spisovné výrazy, romantiku s měsícem a někdy nezvyklé formulace vět. Ale jak píšeš, nezáleží na období. Vždycky se najde blbec a vždycky chytrolín. A mezi mládeží se najdou ti, kdo vyhledávají (i myšlenkově) starší společnost a mezi čtyřicátníky jsou neuvědomělé "děti".

Vlastně stačilo napsat něco jako "Ano! Naprostá pravda!":)

10 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 20. května 2015 v 20:23 | Reagovat

Je zvláštní, jak se my, starší generace, pozastavujeme nad tou mladší.
Vlastně začínám přemýšlet, jestli na sebe nemám úplně jiný pohled, než třeba moji rodiče :-)
VŠICHNI říkají, že byli lepší :-)
Tak kde jsou ti rebelanti?
Patřím taky mezi ně?
Byla jsem tak hrozná? Drzá, nespolehlivá, nechutně sprostá a možná i promiskuitní?
Podle svých pubertálních dítek soudím, že asi ne :-)
Občas (pořád) mě štvou, irituje mě jejich výrazivo a pohled na svět, ale moje dcerka ve čtrnácti pořád neví, na co jsou šminky a lak na nehty viděla maximálně v reklamě :-)
Synek visí střídavě na telefonu, kole a hrazdě, občas něco (oběd, večeři) ztropí v kuchyni...
Možná jsem vážně byla jiná, lepší :-)
A díky za zase jeden námět k přemýšlení :-)
Asi oběhnu bývalé spolužáky, ty grázlíky a poptám se, jací byli :-)
A jaké je jejich potomstvo :-)

11 Vénya Lunová Vénya Lunová | Web | 20. května 2015 v 21:58 | Reagovat

Článek se mi moc a moc líbí. Dle mého přesvědčení (které nikomu nenutím) to úzce souvisí s tím, koho svým zaměřením myšlenek přitahuješ do svého života. Já, kupříkladu, mám několik přátel, kteří nemají facebook (což nevnímám jako nutně špatnou věc, chraň bohové, ale já to zrovna nevyhledávám), na internetu netráví tolik času, čtou, sebevzdělávají se, zajímá je okolní dění....A to svým věkem také mnohdy ještě patří k dnešní mládeži (stejně jako já tam budu ještě alespoň pár měsíců, než mi bude těch ,,cet'' :-D). Takže mládež okolo mě je vesměs složená z lidí, kteří mi vyhovují a tím pádem jsou super :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama