bTýden 19, rok 2015

10. května 2015 v 13:54 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Tak, můj první pokus o jakési glosované shrnutí, postřehy v několika větách, blogový pseudotwitter o více než 140 znacích a tak všelijak podobně. Jsem na začátku, editor bíle svítí a já nemám tušení, jakou formu výsledný článek bude mít, ani jestli třeba nebude prvním a zároveň posledním v tomto stylu.
Co se mi tedy honilo hlavou tento týden, co mě štvalo, rozradostňovalo a co zajímavého mě potkalo?5. května mě totálně rozsekal další příspěvek ze stránky Přiznání Iluminátů, kterou miluju a jejíž humor mě neuvěřitelně baví. Aniž bych věděla, co se semele další den, říkala jsem si u čtení tohoto šíleného příběhu, jak málo lidí jej asi pochopí, pokud nezná hromadu literárních děl a historických osobností. Pro nefacebookové jedince cituji, zbytek si může najít na výše zmíněném odkaze:)

Jednou jsme zkoušeli sestavit tým vědeckých vigilantů a nadpřirozeně nadaných jedinců, který by za nás mohl řešit různé problémy. Šlo o lokální pokus, který se odehrával v 50. letech, z důvodu nenápadnosti převážně ve vysídleném českém pohraničí, a s tím, že pokud se někdo zeptá, budeme tvrdit, že se jedná o natáčení nového filmu Otakara Vávry a dotyční jsou pouze literárními postavami.
Bohužel to nevyšlo, popravdě, jednodušší by bylo zrežírovat kočičí cirkus. Po katastrofálním selhání skončila většina účastníků mrtvá nebo v oddělení 38 "Mrazírna". Odtud plyne i oficiální zákaz dalších podobných pokusů, kterého se od té doby držíme.
Možná by vás ale přesto zajímalo, kdo tvořil první a jediný skutečný superhrdinský tým:
1) Pérák. Legendární maskovaný génius v trikotu, před válkou známý též jako Široko. Bohužel se ukázalo, že válečné fámy o tom, jak přepadával dělnice z Kolbenky a šmíroval oknem ve třetím patře převlékající se Lídu Baarovou, se zakládají na pravdě a naopak toho exhibicionistického úchyla ještě šetří. Dokonce i starý chlívák Vávra měl Pérákova bodrého "A zdalipak víte, které péro mám nejdelší?" za chvíli plné zuby.
2) Inženýr Farin. Geniální vynálezce, autor účinného paprskometu. Trochu idealista, ale s těmi se nakonec i dobře pracuje, když se tváříte, že s nimi souhlasíte. Měl sice skvrnku z Protektorátu, kdy kolaboroval s Němci, ale kdo by neměl, byly to těžké časy. Jeho kolega Holan, autor báječného létajícího stroje, bohužel neexistoval - šlo jen o krycí jméno Wernhera von Brauna.
3) Ferda Mravenec. Mluvící hmyz, velice činorodý. Podobně jako Farin měl škraloup z válečných časů, konkrétně nepřiznanou účast na konferenci ve Wannsee, kde spadl do Eichmannovy cukřenky. Eichmann do něj se zájmem šťoural koncem kávvové lžičky, Ferda ale přesto dokázal postavit věž z cukrových kostek a uniknout. Na stole pak zanechal z cukrových zrníček vyskládaný vzkaz "Práce osvobozuje!". Ujalo se to.
4) Elina Makropulos. Existenciální úzkostí stíhaná žena, která na dvoře císaře Rudolfa vypila elixír nesmrtelnosti. Dle vlastních slov má ráda taky "vodku, whisky, pivo, tuzemák, bílé, červené, francovku, burčák, metaxu, rakiji, absint, gin, vaječňáček a nepohrdnu ani technickým lihem, děkuji pěkně."
5) Manfred Macmillen. Dekadentní okultista, který byl v minulém životě hrabětem Cagliostrem a má záhadné alter ego Waltera Mora, které bylo v minulém životě rovněž hrabětem Cagliostrem. Naše původní očekávání, že se jedná o dvě tváře jedné a té samé postavy, se potvrdila. Trochu jsme očekávali, že během proměn Macmillena v Mora a zpět budeme moci využívat talentů obou podobně jako v případu Hyde, v praxi od sebe ale ty zpovykané namyšlené hejsky nešlo rozlišit a navíc požadovali dvojnásobný plat.
6) M. Tajemná postava v pozadí, naše převodová páka, neznámý člověk, který týmu na dálku udílí rozkazy prostřednictvím písemných vzkazů a kódovaných inzerátů. Všichni tak nějak očekávali, že jde o Masaryka.
Úvodní operací tohoto výjimečného týmu, který Vávra navrhl pojmenovat "První parta", měl být zásah proti nemrtvým Wehrwolfům z Reichenbergu, které vedl zdivočelý nacistický šifrovací přístroj Enigma Zählwerk F osazený v těle Emanuela Moravce. Do místa určení, tajné laboratoře v nedokončeném tunelu pod Ještědem, ale nakonec dorazil pouze Ferda Mravenec, který vlastním tělem zastavil otočné válce Enigmy ve chvíli, kdy se holedbala, že prošla Turingovým testem. Uspořádali jsme mu státní pohřeb, při kterém jsme zakryli rakvičku složeným šátkem a zpívali "Polámal se mraveneček".
Oproti tomu Manfred Macmillan a Věc Makropulos se do akce vůbec nedostavili a byli nalezeni namol ožralí absintem v ilegálním denním baru na tř. generalissima Stalina, ke značnému pohoršení kolemjdoucích pracujících. Jejich nepřístojné chování přirozeně vyústilo v zatčení a odsouzení lidovým tribunálem. Za dva měsíce se ukázalo, že jáchymovská Věž smrti má silnější juju, než kejkle rudolfinských alchymistů i eskamotéra Cagliostra.
Inženýr Farin projevil dobrou vůli, nakonec se ale musel vrátit na základnu, neboť mu Pérák odcizil paprskovou zbraň a vypálil s ní na dálku doprostřed Měsíce velký nápis "MRDAT!". Nechci ani říkat, kolik prostředků nás utajení této skutečnosti stálo, stačí jen zmínit, že by bez tohohle incidentu nebylo programu Apollo ani celosvětového povinného očkování "proti pravým neštovicím".
S oběma jsme se každopádně rozloučili, čímž naše vzájemné vztahy poněkud ochladly, a celý superhrdinský program se ocitl u ledu.
Jediný, kdo za něco stál a představoval jistý příslib do budoucna, Tajemný M, se jako na potvoru měsíc po ukončení akce nalokal při bizarním incidentu, který radši ani nebudu popisovat, vody někde v kanále pod Svatým Jakubem a zemřel.Obrazová vsuvka - v Ikee prodávají sklenice i s návodem, co s nimi máte dělat - kalit:)

6.květen byl u mě ve znamení vzteku nad maturanty. Článek po vychladnutí můžete číst zde, můj prvotní status je nepublikovatelně urážlivý, ale zjištění, jak jsem na tom osm let po matuře, mě na jednu stranu docela potěšilo.

Tak jsem si ten slavný maturitní test udělala - zabralo mi to 25 minut, počet bodů 48,5 z 50 (jedna chyba ve větném rozboru, jedno nenalezené chybně napsané slovo z textu ze tří). Žádná příprava, maturovala jsem v roce 2007.

Obrazová vsuvka 2 - kvetou sakury!!!:))

8.května místo, abych uctila tento významný den čímkoli svátečním, pracovala jsem.

Dneska dělám shodou okolností rozhovor s dvěma německými metalovými interprety. Zeptat se jich "jak si užíváš státní svátek" a pak dodat "hehe, vy vlastně žádnej v Německu nemáte, bo jste prohráli", asi není úplně dobrý nápad, že?

Mimochodem - ti dva interpreti byli Matthew Greywolf a Tobias Sammet a ani jednoho jsem se pro jistotu nezeptala, ale zase jsme si skvěle popovídali o spoustě zajímavých věcí. Zrovna pokec s Tobim byl tak trochu splněným snem z dob, kdy jsem ještě byla malé metalové špuntě, co ho nekriticky obdivovalo a ne "velká dospělá redaktorka" :)

A na závěr....ZVÍŘÁTKA!:) Aneb můj drahý dhoulíček (=pes) Gejboš (=Gabriel) a jeho lítý boj s nafukovacím balónkem, co se nám objevil doma:)


Upozornění - žádné zvíře nebyly zraněno ani zabito při natáčení tohoto videa.
Jedinou obětí na životě byl nafukovací balonek fialové barvy. Čest jeho památce!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 10. května 2015 v 18:36 | Reagovat

Skvělé napsané :))

2 Nemesis Nemesis | 10. května 2015 v 22:17 | Reagovat

co ten pes dělá nemá chybu LOL

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama