a

Filozofie Star Treku a já

3. července 2015 v 20:17 | Lúmenn |  filmová díla...
Uvědomuji si, že je hodně zvláštní, že za celou dobu existence svého blogu jsem se zde ještě výrazněji nezmínila o seriálu, který do značné míry ovlivnil můj život a moji cestu a který považuji za jedno z nejlepších děl světové kinematografie. Teď, když jsem po asi dvacáté začala sledovat celý seriál od začátku se svým drahým, napadlo mě, že by bylo načase to změnit.
Vím, že pro hodně lidí je slovo "trekkie" urážka a nemenší počet diváků je přesvědčen, že Star Trek je nudná ukecaná přehlídka lidí v pyžamech, kteří ani neumějí pořádně bojovat. Ráda bych vypíchla pár věcí, kvůli nimž Star Trek miluji a které jsou pro lidstvo velkou výzvou.


Je poměrně známé, že tvůrce originálního Star Treku, tedy starého kultovního sci-fi seriálu z druhé poloviny šedesátých let, Gene Roddenberry se pokusil o ztvárnění utopické budoucnosti lidstva. A tak se na první lodi Enterprise setkal kapitán Kirk s typickou vizáží amerického kovboje s důstojníky Čekovem (Rusko) a Suluem (Čína), ačkoli v době, kdy vznikal scénář, právě naplno zuřila Studená válka. A do nálad rasových prostesů proti obyvatelům černé pleti se na můstku vyjímala poručice Uhura, která jakožto za prvé černoška (!) a za druhé žena (!) byla stejným důstojníkem hvězdné flotily jako všichni ostatní. Ve Star Treku TOS (The original series) také prý proběhl první mezirasový polibek, zachycený ve filmu a to právě mezi poručicí Uhurou a kapitánem Kirkem, což na tu dobu bylo vážně něco.

V tomhle všem Star Trek předběhl dobu už v letech šedesátých - ale v tomtéž duchu pokračovala i má nejoblíbenější série z přelomu osmdesátých a devadesátých let Star Trek TNG (The Next Generation) v titulní roli s Patrickem Stewartem jako nezapomenutelným kapitánem Jen-Luc Picardem.
Ten je právě prototypem utopického hrdiny - tam, kde jeho první důstojník William Riker nebo šéf bezpečnosti klingon Worf chtějí užít sílu, on vyjednává diplomaticky, přemýšlí a vše řeší s rozumem. A protože je to prostě utopie, tak většinou jeho mírový přístup přináší své ovoce, znepřátelené strany vyjednávají a ti, kdo se před chvílí chtěli střílet, nacházejí společnou řeč.

V čem je ale svět Star Treku TNG nejúžasnější je lidská společnost 24. století, která je v něm vykreslena. Podle seriálu se na Zemi odehrála v 21.století brutální atomová válka a velká část populace zahynula. Na světě nastalo období hladomorů, bojů a nespravedlnosti. Do toho všeho se objevil geniální vynálezce, který v podstatě na koleně sestrojil hypermotory (v pozdějším překladu a anglickém originálu warp) a z jejich pomocí vyletěl do Vesmíru - čímž zaujal právě prolétající loď Vulkánců, kteří do té doby lidstvo nepovažovali za hodné kontaktování. První kontakt s Vulkánci, moudrou a mírumilovnou rasou, pak znamenal pro lidstvo veliký rozkvět a během staletí se na zemi vytvořila kultura, vyznávající moudrost, nenásilí a vědu.
Ve 24. století se pak lidstvo již nevěnuje malicherným sporům, jako nyní, ale zaměřuje se jen na rozvíjení své kultury a výzkum. Energie se získává slučováním hmoty s antihmotou a tento zdroj je velmi výkonný a téměř nevyčerpatelný. Tato čistá energie napájí replikátory, jež převádějí energii na hmotu a jsou během okamžiku schopny vyrobit skoro cokoli - jídlo, ošacení, léky, šperky... Zcela tak tedy mizí materiální nedostatek, lidstvo nevyužívá peníze, protože je nepotřebuje, každý má přístup k replikátoru kdykoli a kdekoli. Když zmizí nedostatek, lidé nemají proč válčit - není důvod k závisti, k bojům o území, o suroviny. Zastaralé ideologie náboženství a politiky jsou zapomenuty, lidé se obracejí k víře ve vědění, ve vlastní sílu mysli. Nejvyšší hodnotou je poznání, proto cestují do Vesmíru a v míru poznávají nové kultury a snaží se s nimi navázat přátelství a spolupráci.

Hodně se mi líbí ale i hlubší myšlenky, dotýkající se až esoteriky, obsažené v mnoha dílech Nové generace. Například hned v první sérii se posádka lodi Enterprise setkává s mimozemšťanem, který dokáže přesouvat hvězdnou loď miliony světelných let daleko jen pomocí své myšlenky a učí lidstvo, že síla myšlenky je téměř všemocná. Picard a posádka ale uznají, že na to ještě nejsou připraveni. Podobně zareagují o pár dílů později, kdy se setkají s všemocnou bytostí zvanou Q, která se objevuje v mnoha epizodách. Q má neomezené schopnosti - umí měnit hmotu na energii a naopak, cestovat časem i prostorem a tyto schopnosti dá i veliteli Rikerovi. Ten se jich ale dobrovolně vzdá, protože cítí, že člověk na takovou moc ještě není zralý. Q mu pak řekne, že jej lidé velice zaujali, protože v nich cítí velký potenciál a věří, že jednoho dne dosáhnou schopností Q přirozeným vývojem, ale narozdíl od bytostí Q jako je on budou mít i vysokou morálku a nebudou své schopnosti zneužívat pro pobavení.
Ostatně ve většině dílů je vidět, že ačkoli se jedná o civilizaci budoucnosti, která je vysoce racionální a vědecká, neodmítají žádné jevy, které přesahují jejich chápání. Během cest se naučí pokoře před neznámem a poznají rasy, které jsou telepati, bytosti stvořené jen z energie nebo druhy žijící miliony let ve volném kosmickém prostoru. V jednom díle se dokonce setkávají s geneticky vyšlechtěnými dětmi lidského původu, které umějí telekinezi, telepatii a jsou imunní vůči všem virům, ale nakonec se ukáže znovu totéž - lidstvo ještě není na takové znalosti připraveno a tyto geneticky upravené lidské bytosti jsou nebezpečné svému okolí virem, který jejich mutace vyvolala.

Toto vůbec prostupuje jako filozofie celým seriálem a dává mu rozměr, který jsem u žádného sci-fi ještě neviděla. Ačkoli je Hvězdná flotila hierarchizována jako vojenská organizace (admiralita, kapitáni, poručíci atd.), jsou to především průzkumníci. A právě Picardova posádka je jakousi elitou mezi nimi a jsou často stavěni před složitá filozofická a morální dilemata, jež se snaží vyřešit tak, aby nikomu neublížila. Za každou cenu chrání životy všem forem, hledají vždy mírová řešení a pokoušejí se nalézt pravdu. Přesto se nesnaží stavět na odiv, že jsou lepší, než ostatní, umějí se chovat s pokorou a pochopením.
A to všechno dohromady mi učarovalo. Vím, že je to jen krásný sen, který započal v hlavě člověka, jenž si nepřál nic víc, než aby na světě nastal mír a tak jej promítl do svých scénářů sci-fi seriálu. Jeho následovníci tento svět rozšířili a pro mě osobně má neuvěřitelné kouzlo. V jednom díle se posádka setká s lidmi z 20.století, kteří se nechali po smrti zmrazit, aby je nějaká mocnější civilizace budoucnosti později mohla oživit. U toho dílu jsem si říkala, že kdybych věděla, že se vzbudím na Enterprise, nechám se zmrazit taky. Natolik se mi takový svět líbí a chtěla bych v něm žít.
Pokud vás tyto řádky přesvědčily, že lidé v barevných pyžamech nejsou tak nudní, jak se o nich povídá, pak směle do toho a vítejte mezi námi Trekkies:)


Něco pro pobavení - Star Trek - "Make It So" aneb
variace na vánoční koledu:)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 4. července 2015 v 7:36 | Reagovat

... tak že bych se na to přece jen podívala? Za zkoušku nic nedám :)
Zatím jsem totiž v televizi jako mladší zaznamenala pár dílů, ale nějak mě to nechytlo...

2 Weiler Weiler | Web | 4. července 2015 v 10:58 | Reagovat

Jednou jsem narazil na zajímavou teorii, proč je Star Trek ve skutečnosti dystopie: https://youtu.be/r1Kju_-1sYM
Taky mám TNG rád jako seriál, ale neřekl bych, že utopie je důvod, proč je tak dobrej. Mám za to, že dokonalá lidskost v něm působí spíš jako kulisa, občas i "překážka". Genialita toho seriálu podle mě tkví v morálních a filosofickejch dilematech. Právě proto je můj nejoblíbenější díl Já, Borg - lepší věc snad v seriálový produkci nikdy nevznikla. Je trochu škoda, že standard tohodle seriálu velmi kolísá.

3 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 4. července 2015 v 11:42 | Reagovat

Pamatuju si, když jsem byla malá, a tenhle seriál běžel v TV, že už tehdy mě zaujal. Pak už jako dospělá jsem se sice zaměřila spíš na filmy, přesto ten zájem, ač není tak skalní (skalně jsem Whovianka) nikdy úplně neopadl. Líbí se mi zejména jako studnice Sci-Fi nápadů, například taková holokomora mě nadchla a tam se snad objevila poprvé. Další díla už jen čerpala z tohoto zdroje.
Pak ta klasika mnoha amerických seriálů - lidskost a dojemnost, působící spíše náhodným, než prvoplánovým dojmem - Klasická hláška u nás doma:Ti amíci ani nevědí, co vlastně natočili.

4 Jindra Jindra | 4. července 2015 v 16:14 | Reagovat

Výborná recenze, doteď to šlo úplně mimo mě, tak jsem ani neměl potřebu o tom seriálu něco zjišťovat.

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 4. července 2015 v 22:59 | Reagovat

[2]: to video je hrozná hovadina a ty argumenty jsou úplně mimo:)) Ale s těmi dilematy se shodnem a díl Já, Borg je hodně hustej;)

6 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 6. července 2015 v 13:01 | Reagovat

Jako malá jsem Star Trek sledobala. A hned za ním vždy následoval pořed Bludiště a pak AZ kvíz. Vždycky jsem sledovala tyto tři pořady, aniž bych chápala hluboké myšlenky seriálu a nebo uměla odpovědět na těžké otázky v v televizní soutěži. :-)

7 Jan Duha Jan Duha | Web | 10. července 2015 v 22:35 | Reagovat

Star Trek je fajn, zvlášť ty nové díly s Picardem ;) Btw. co říkáš na Star Wars? Jsem i jejich fanda a filozofie Síly je taky zajímavá :)

8 Lúmenn Lúmenn | Web | 13. července 2015 v 13:59 | Reagovat

[7]: nikdy jsem je neviděla

9 Lyra Lyra | E-mail | Web | 18. července 2015 v 20:04 | Reagovat

Na Star Treku jsem vyrůstala, už jako dítě jsem ho zbožňovala, ale znovu jsem se na něj začala dívat relativně nedávno a teprve nyní tam spatřuji všechny ty úžasné myšlenky, které jsem jako dítě nevnímala. Stejně jako tobě se mi star trekovská filozofie poznání, míru a hojnosti a především tolerance k druhým zamlouvá, ale jsem popravdě docela skeptická (dobře, hodně skeptická), jestli lidstvo bude někdy schopné podobného stavu dosáhnout. Pokud ano, my (naše generace) už se toho nejspíš nedočkáme. Hm, najednou to zmrazení se nevypadá zase jako úplně nejhorší varianta. :)

10 kkdantes kkdantes | 30. července 2015 v 18:29 | Reagovat

Sulu (Japonsko) nikoliv Čína.

11 Lúmenn Lúmenn | Web | 31. července 2015 v 19:03 | Reagovat

[10]: pravdu díš, je vidět, že v TOS mám mezery:) Díky;)

12 Lúmenn Lúmenn | Web | 31. července 2015 v 19:04 | Reagovat

[10]: i když podle dostupných informací je to jméno sice japonsky znějící (Hikaru Sulu) ale Rodenberry nechtěl prý aby Sulu byl z nějakého konkrétního národa, ale prostě obecně asiat;)

13 Nějaká ufounka Nějaká ufounka | Web | 1. srpna 2015 v 16:01 | Reagovat

Jo, taky na Star Trek (hlavně na TNG) čučim jak uhranutá a přemýšlím, jak bych danou situaci řešila, byt na kapitánově místě. Jsem trekkie jako hrom.

Jo a taky jsem whovian jako hrom, můj životní cíl je shlédnout úplně všechny díly, samozřejmě i ty staré.
[3]: Zdravím whovianská sestro :D

14 Tery: Live long and prosper Tery: Live long and prosper | Web | 13. října 2016 v 19:53 | Reagovat

Zbožňuji Star Trek. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama