V čem vlastně tkví debata o domácích porodech?

1. října 2015 v 22:21 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Dnes jsem se opět vyskytla u debaty o domácích porodech a opět vše probíhalo podle klasického scénáře - porody doma zakázat, kdyby se moje dítě nerodilo v porodnici tak je dneska mrtvý, ty ženy jsou vraždekyně/hazardérky se zdravím/praštěné ekomatky... Případně můj nejoblíbenější argument: "Ve středověku se rodilo doma a umíralo se, chcete zpátky do středověku?" Nemám teď potřebu nějak do hloubky jít do problematiky domácích porodů a předkládat argumenty pro a proti, to si laskavý čtenář jistě rád dohledá sám (a nebo si přečte šestidílný seriál od onni tady na blogu). Spíš jsem si dnes konečně uvědomila, o čem ty debaty vlastně jsou - jsou totiž o svobodě.


O ní často píšu. O tom, jak zřídkavě dávají lidé druhým jejich prostor, jak často voláme po státních regulacích a omezování ve jménu ochrany - a kolikrát ochrany někoho, koho třeba ani vůbec neznáme nebo něčeho, co se nás vůbec netýká. A u debaty o porodech doma je to zvlášť vidět.
Obvyklé příspěvky vypadají nějak takto:
Odpůrce porodů doma vylíčí (ideálně svůj vlastní nebo své ženy) hrozivý příběh, kterak se dítě dusilo, modralo a umíralo a lékaři mu zachránili život na poslední chvíli, kdyby přicházelo na svět doma, bylo by mrtvé.
Zastánce domácích porodů oproti tomu povypráví (opět ideálně svůj nebo své ženy) příběh, jak se při příjemném porodu bez zasáhů doma narodilo v přátelské atmosféře zdravé miminko.
Následuje teoretická a zcela nesmyslná debata, co by kdyby, která obvykle skončí tím, že na základě smyšlených hororových scénářů, které mohly u domporodu nastat, ale nenastaly, pak obvykle odpůrce domácích porodů vyřkne ortel - zakázat.

A to je, vážení, jádro pudla. Protože x-krát jsem v diskuzích četla či slyšela, že by domácí porody měly být zakázány. Ale nikdy, nikdy, jsem neslyšela názor, že by měly být zakázány porody v nemocnicích. Zastánci domácích porodů nevolají po zrušení či zákazu těch nemocničních a je jim obvykle srdečně jedno, kde rodí ostatní matky. Jsou totiž jen a pouze pro možnost volby. A ta dnes v Česku de facto chybí. Jiný než lékařem vedený porod v nemocnici tu totiž není akceptovaný a podporovaný. Porodní domy, tedy místa, kde může žena porodit v podstatě domácké atmosféře, ale s doktory za rohem v případě komplikací, se kterými se rodička nebo porodní asistentka neporadí, u nás nejsou. A k porodu doma zákon zakazuje přizvat si odborníka - tedy porodní asistentku - a pokud přece jen přijde, riskuje pokutu a vězení.
Takže dnes už se dá říci, že domácí porody de facto zakázány jsou, resp. je to ženám tak ztíženo, že raději jdou do nemocnice, než aby riskovali bez asistentky nebo riskovali asistentčinu kariéru.
Co na tom, že v jiných zemích zemích se tak rodí až třetina dětí (Nizozemí) nebo je to povážováno za standardní způsob příchodu na svět (Velká Británie, asi 2% porodů proběhnou doma). Tady to prostě zakázat a basta fidli! Někdo by u toho totiž mohl umřít, víme?

Ano, jistě mohl. Stejně jako při porodu v nemocnici, stejně jako třeba při jízdě na kole nebo koupání v moři nebo jezení hub, nasbíraných v lese. Mnoho odpůrců domácích porodů samozřejmě namítá, že pokud se dospělý člověk rozhodne přizabít třeba lezením na skálu bez jištění, aťsi, ale rodička odpovídá nejen za sebe, ale i za své nenarozené dítě. Jedním dechem ale dodávají, že by ty "krávy nezodpovědné" ale nechaly, ať pro ně nepřijede v případě rizika sanitka, "chtělas rodit doma, dobře ti tak, náno".
Na tom mě zaráží, že opět má někdo potřebu soudit druhého a přát mu zlé. Předpokládám, že by si nepřáli vyslat sanitní vůz k hromadné havárii, kterou způsobil otec, vezoucí na zadním sedadle své tři děti? Vždyť je to totéž - rodič ohrozil své tři děti nezodpovědnou (a nebo zcela odpovědnou, ale následkem omylu či nepozornosti tragickou) jízdou. Tak kde je ten rozdíl?

Nikde, přátelé, právěže nikde. Sama ještě děti nemám, ale z vyprávění starších a zkušenějších vím, že jako robátko jsem byla každou chvíli jednou nohou v hrobě. Tu mě napadlo strkat jako tříletou vidličku do zásuvky, tu sedět v okně ve čtvrtém patře s nohama vem a házet kostky po sousedce. Stačila minutka, dvě, maminka si jen odskočila na záchod a já už dělala hovadiny. Rodič má za své dítě zodpovědnost, samozřejmě. Je dospělý a umí vyhodnotit rizika lépe, než capart. Je vhodné se synkem střílet ze vzduchovky? Je vhodné jít na výlet do hor za tohoto počasí? Je vhodné jet za tmy z chaty domů touto stále povolenou, však v zatáčkách ne úplně bezpečnou rychlostí? Kolik věcí musí rodič dnes a denně vyhodnocovat, aby jeho milované dítě nedošlo k úhoně?
Ale i rodič je jen člověk - a může udělat chybu. A může za ni zaplatit cenu nejvyšší - život svého dítěte nebo jeho zdraví. Přesto je to právě on a nikdo jiný, kdo by měl rozhodovat o tom, co je pro jeho dítě nejlepší, co ho nejméně ohrozí.
A pokud některé ženy vyhodnotí, že nejlepší variantou je pro zdraví jejich dětí porod v domácím prostředí, pak by jim to mělo být umožněno. Nic víc, nic míň vlastně zastánci domácích porodů nechtějí. Moci si vybrat, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí i s tím rizikem, pochopitelně, že se mohu mýlit - stejně jako se může mýlit studovaný lékař.

A to je ono. To je ta pointa. Možnost volby, jak přivést na svět svoje dítě, v jakém prostředí a s jakými lidmi při sobě. Žádné zákazy, žádné nařízení, po nichž často volá ta druhá strana, žádná pomsta, žádné tresty. Jen možnost volby. A já pořád nějak nechápu, co je na tom špatného.

Na závěr si dovolím citovat stránky "Národního zdravotnického servisu" z Velké Británie:

"V Anglii se asi 1 dítě z 50 narodí doma. Pokud se rozhodnete rodit doma, bude vás podporovat porodní asistentka. Výhody porodu doma jsou, že:
  • budete v důvěrně známém prostředí a můžete­­­­­ se cítit více uvolněna a lépe zvládat porod
  • nemusíte narušovat průběh porodu odjezdem do porodnice
  • jestliže máte další děti, nebudete je muset nechávat samotné
  • nebudete muset být oddělena od svého partnera po porodu
  • máte větší šanci, ze budete rodit s porodní asistentkou, kterou jste poznala během těhotenství
(zdroj)

A ještě pár zajímavých odkazů, na něž jsem při psaní článku narazila:
Porod doma v UK
Dotazníková akce o porodech doma v ČR
Eva Labusová: Porody doma
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nějaká ufounka Nějaká ufounka | E-mail | Web | 1. října 2015 v 22:43 | Reagovat

Přijde mi teda jako dost velká blbost zakazovat asistenci u domácích porodů.Co to má za logiku? jestli jim opravdu jde o bezpečí (né, nejde, tak naivní opravdu nejsem... tak o co jim teda jde?), tak by asistenci měli povolit nebo, jak znám "vrchnost", rovnou přikázat.

2 Blanka Blanka | Web | 1. října 2015 v 23:03 | Reagovat

Osobně bych doma nerodila,pravdou ale je,že by měl mít člověk možnost volby.Domácí porody bych asi povolila za asistence nějaké ,,porodní báby" :D

3 Antea Antea | Web | 2. října 2015 v 9:21 | Reagovat

Já bych doma také nerodila, bála bych se, že kdyby nastaly komplikce není v blízkosti lékař. Osobně bych volila právě porodní domy, kde by probíhaly porody v klidném postředí a důstojně, ale zároveň by byl v budově lékař nebo porodnice coby kamenem dohodil, pro případ komplikací. Přesto si myslím, že domácí porody by rozhodně neměly být zakázané ať už s asistentkou nebo bez. Je sprosté, že zákon si dovoluje zasahovat do tak soukromé a intimní situace jako je porod dítěte!

4 Onni Onni | Web | 2. října 2015 v 9:42 | Reagovat

Njn, neni nic horsiho, nez zena ktera si chce delat veci po svem. Chcete kojit dite do tri let? Budou vas kritizovat ze dite rozmazlite. Nechcete kojit vubec? Budou vas kritizovat, ze jste sobecka. Proste budeme vsechno prikazovat, zakazovat, regulovat. A delat, jak nam strasne lezi na srdci blaho ditete.

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 2. října 2015 v 9:44 | Reagovat

[2]: třeba v Británii je porodní asistentka (což je vysokoškolsky vzdělaná osoba;)) doporučena, ve Švýcarsku (a tuším i Německu) dokonce povinná.

[3]: já taky, jenže ty v ČR co? Nejsou:)

6 derewi derewi | 2. října 2015 v 10:52 | Reagovat

Porody doma bych tolerovala za předpokladu, že v případě úmrtí nebo poškození dítěte bude mít někdo zodpovědnost. Tedy porodní asistentka nebo někdo jiný a kompetentní. Jestliže si to žena odrodí sama třeba jen s manželem, tak by měli nést rizika oni. Tedy ne, že se slituji, řeknu si, že trest už proběhl v podobě ztráty potomka.

Jinak jsem spíše odpůrce. Nicméně ať si to rozhodnou ženy samy. Ještě bych dodala, že by v případě DP mělo být zakázáno žalovat lékaře, který "nezachránil" život děcka či té ženy, když tam na poslední chvíli přijeli.

7 Marcela Marcela | E-mail | 2. října 2015 v 14:47 | Reagovat

Skvěle napsáno. Rodila jsem před 2 měsíci v Kadani, kde to jde (v případech s hladkým průběhem) jen s místní porodní asistentkou, doktorka se přijde jen podívat na závěrečnou minutku. Vlastně na mě doktorka ani nesáhla. Ale nebýt této porodnice tak nevím, kam bych jela, je to opravdu světlá výjimka. Přitom kdyby chtěli, tak to takhle můžou dělat všude. Horší to bylo ty další dny, pořád někdo leze ne pokoj, milion vyšetření, každý dává úplně jiné rady (třeba ke kojení)... To už jsem se opravdu těšila domů.

8 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 2. října 2015 v 20:22 | Reagovat

Při čem hlavně vyvalím oči jsou kouřící matky. Tam neexistuje žádná možnost, že by dým nějak prospíval dítěti, kdežto domácí porod může matce přinést psychickou pohodu, která může porod velice ulehčit a udělat s něj méně stresující situaci...

Já jsem pro domácí porody, protože, jak píšeš, je to spíše diskuze o svobodě. A já jsem už od přírody taková, že mi na svobodě záleží. Miluji možnosti a možnost si vybrat a nést za to následky a tím se učit.

9 Sigil Sigil | E-mail | 3. října 2015 v 8:32 | Reagovat

Dřív jsem byl docela ortodoxní obpůrce porodů doma. Zkušeností s naším zdravotnictvím se to sem tam obrací... Pokud by lékaři dokázali určit, který porod bude "hladký", komplikovaný, ale hlavně porodní asistentka byla natolik erudovaná a dokázala při probíhajícím porodu reagovat na komplikující se porod (hm, včetně rychlosti sanit, zvláště pak na venkově, kde na sanitu čekáte... kde porodnice jsou od sebe docela daleko...kde nemocnice s chirurgickým oddělením jsou od sebe docela daleko...kde s pacienty s urgentním infarktem vozí kolem těch němocnic /co jsou od sebe docela daleko/), a hlavně žena by ten odhad akceptovala (kamarádka doma rodila a byla na tom hůř jak já, tak proč já ne, když se cítím stejně jak říkala ona...), asi by to šlo. Slyšel jsem návrh, že porod by probíhal doma s asistentkou a sanita čekala za rohem "kdyby se něco přihodilo", to je pěkné ale nereálné. Porody doma mi nevadí, naopak, pokud to bude pro ženu pohodlnější (jako že asi bude), je to stejně dobré jako chlap u porodu. Průšvih je z ajištění případných komplikací. Pracuji v jednom ústavu s, řekněme, ne zrovna zdravými lidmi, a už 2x jsem zažil onu situaci kdy při akutním silném infarktu se čekalo na sanitu 2-3 hodiny a v několika případech pacienta vozili po třech nemocnicích - jsme v oblasti kde spádová nemocnice byla privatizována, poté vytunelována a zavřena, tudíž relativně velká oblast spadá pod tři nemocnice které jsou cca 45 km daleko a občas naše lidi nemohou (prý) přijmout atd.. Debilní situace která se do mainstreamu nedostane a poukazování je pro dotyčného celkem likvidační. Z toho vycházím teď. Pokud bude rodičce zajištěna pomoc při komplikaci, porod rdoma rozhodně ano, pokud ne, raději studená, nepříjemná nemocnice (je to v lidech čiže třeba také milá a ochotná porodnice). Ale  hlavně erudovaní gynekologové, porodníci a por. asistentky, které budou skvěle diagnostikovat rodičku, dokáží odhadnout průběh porodu a dobře reagovat v jeho průběhu. Svoboda ženy je určitě důležitá ale je potřeba chápat, že slepák si doma také nevyoperujeme a hlavně fyzický stav žen dnes je trochu jinde něž před 100-150-ti lety, fyzička, zdravotní komplikace (vč. alergií, fyzické kondice).
"Miluji možnosti a možnost si vybrat a nést za to následky a tím se učit."-pěkné ale jak se srovnáte s tím, když se dítě obrátí nebo uvnitř přiškrtí pupeční šňůrou, asistentka blbě (a možná ani n e blbě)zareaguje, sanita přijede pozdě (anebo ne pozdě) a než se lékař v situaci zorientuje, dítě se uškrtí, nebo přiškrtí a nezvratně poškodí mozek...Řeknete-jojo, je to následek mého svobodného rozhodnutí, karma, mělo to tak být, dítě zemřelo... Dítě je těžce poškozené, budu du se o něj celý život starat, bude to dobrá zkušenost, hodně se tím naučím (a co dítě? chtělo tu zkušenost najít, prožít? opět karma a schválně si Vás vybralo aby tuto zkušenost prožilo??).Celý svůj život se zamýšlet nad svou chybou a chybným rozhodnutím které stálo život nebo kvalitu života??...

10 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 4. října 2015 v 10:00 | Reagovat

Osobně jsem díky vyprávění několika známých a kamarádek, které již děti mají, příznivcem spíše domácích porodů, samozřejmě s dohledem kvalifikované a zkušené "porodní báby." Stále nejdůležitější je pro mě svobodné rozhodnutí nastávající rodičky a jestliže žijeme v demokratické státě, nechápu, proč by jí toto mělo být zákonem znemožněno. nehledě na to, že právě spousta venkovských a malých porodnic má být postupně zrušena.
Zkrátka kdo chce rodit v porodnici, ať, kdo doma, tak prosím, ale v žádném případě bych si do toho nenechala kecat od cizích lidí. Neboť jak píšeš, jakmile chceš téměř v  čemkoliv vybočit, sesype se na tebe hromada kritiky a v případě domácích porodů i urážek...
Mě tak rozčilují lidi, kteří si nehledají žádné informace a dokáží jen kritizovat nebo papouškovat pochybné články z internetu. Protože mezi plánovaným porodem doma a situací výše zmíněnou je sakra velký rozdíl.

11 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 4. října 2015 v 15:58 | Reagovat

1. Ve státech, kde to mají, mají vyšší perinatální úmrtnost než my (jistě je otázka, zda "vypiplat každý potrat", nebo nechat nějaký prostor pro pana Darwina, a když, tak jak moc velký)
2. Ve státech, kde s tím začali, stála před domem sanita, vybavená jako pojízdný porodní sál, když se něco začalo podělávat, tak se rodička přesunula tam a případně i s tím do špitálu
3. Faktem je, že PA nemá k dispozici řadu diagnostických nástrojů (třeba ultrazvuk, ale i spoustu laboratorních testů, které udělá špitální laboratoř statimově - od minuty až něco přes hodinu) a navíc na práci s některými z nich není vybavena znalostmi

Bezproblémový porod se jistě doma zvládnout dá (a nejen doma, kolega z ročníku "rodil" své první dítě v taxíku, a ještě koncem pánevním), problém je, že nikdo nemůže stoprocentně zaručit, že nenastane nějaká komplikace, a pak se to doma zvládnout nemusí. Moje obě děti by se doma úspěšně nenarodily, nakonec musely ven císařem.

12 Onni Onni | Web | 4. října 2015 v 16:32 | Reagovat

[11]:
1. Nesmysl. Lez. CR nema nejlepsi statistiku umrtnosti, pouzivaji se k ni jina data nez v zahranici, je to jen manipulace. http://www.biostatisticka.cz/manipulace-novorozeneckou-umrtnosti-uz-zase/
2. Hoax. Tusim ze to vypustil pan Svoboda. Zadne sanitky pred barakama nestoji :D. http://www.rodicem.cz/clanky/bludy-o-holandske-sanitce/
3. Opet nesmysl. Treba v UK ma PA k domporodupknou vybavu, vcetne resustitacnich pristroju. Podivej se na predposledni dil serialu Ctyri v tom, ktery davaji ted na CT2, PA ktera prijizdi k domacimu poroduma tolik vybaveni, ze ji s tim musi pomahat.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10935486619-ctyri-v-tom-3/214562260200004-dva-porody/
Btw, v tom dilu jde krasne videt ty dva extremy.

A posledni, kolega nerodil, ani v uvozovkach, rodi zena, vzdycky jen zena, ovsem v CR se na to uz jaksi pozapomnelo...

13 Onni Onni | Web | 4. října 2015 v 16:36 | Reagovat

[9]: zase ten slepak :D porod NENI NEMOC, kdy uz to konecne lidi pochopi? A kvalifikovana PA, ktera chodi k porodum doma, UMI poznat komplikace dost dopredu, aby se stihlo do te porodnice dojet i vlastnim autem treba. Ostatni komplikace, ktere vznikaji nahle, nezvnikaji bez priciny a zpusobuju je lekarske zasahy. Zkuste si precist ty clanky, na ktere tady Lumenn davala odkaz, nez zacnete neco psat...

14 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 5. října 2015 v 12:48 | Reagovat

[12]:
1. Máme jedno z nejpřísnějších kritérií "živorozenosti". Tj. pokud se dítě narodí s jakýmkoli příznakem života, bere se jako živě narozené a jeho ztráta jako smrt. Jiné země takto přísná kritéria nemají (mají např. bodování určitých příznaků "živosti" a jejich bodování a následně je za "živě narozené" prohlášeno dítě, které dosáhne určitého počtu bodů)

2. Já to slyšel v roce 1990 na summerschool o zdravotní výchově pro pedagogy v anglickém Southamptonu.

3. Pořád ta PA nemá to, co je k dispozici na standardním porodním sále, nemá za zadkem operační sál a tým chirurgů a nemá za ním ani vybavenou nemocniční laboratoř.
Televizní seriály za zdroj relevantních informací zrovna nepovažuji.

Jinak kolega opravdu "rodil", tj. vedl porod. Byl celkem krátce po státnici z gynekologie a porodnictví, naštěstí pro všechny zúčastněné.

[13]:
Ano, porod není nemoc. Pak se ovšem musíte smířit s panem Darwinem, v souladu s nímž (např.) první mládě primátů zpravidla narození nepřežije, jen "protáhne porodní cesty" pro ty, co přijdou po něm. A v případě 20 + těhotenství mezi pubertou a menopauzou (standard před nějakými 120, 130 lety i u nás) opravdu na nějakém úhynu při porodu nezáleží (v průměru 2 mláďata dlouhodobě přežijí, což stačí na vyrovnaný stav populace). Protože tohle je pak ta "normálnost" a "přirozenost", po které tak toužíte.

15 Onni Onni | Web | 5. října 2015 v 15:25 | Reagovat

[14]:
1. ano, az na to, ze se u nas bere v potaz deti s porodni vahou 1000 g a ne 500, jak je tomu v zahranici

2. Ano a tam to dost mozna slysel i pan Svoboda :D proste je to kravina, bylo to vyvracene uzmnohokrat, i lidma, co tam ciziji

3. PA u domaciho porodu nepotrebuje operacni sal, protoze porod neni operace :D on to neni serial, ale dokument. Ale budiz.

Jo tak, takze on k tomu aby clovek rodil musi byt dokonce gynekolog, jo? :D ja si dycky myslela, ze k tomu, aby clovem rodit, mu staci deloha a vagina a ne lekarske vzdelani :)

Tak vzhkedem k tomu, k jak obrovskemu poctu "nahlych" komplikaci dochazi u nemocnicnich porodu a kolik zen a deti bylo v porodnici "zachraneno", da se rict, ze prave ty domarodky maji lepsi genofond a vetsi sanci na preziti ;)

Proste demagogie, nic vic. Zajimave, ze v UK, Dansku ci Holandsku, kde se smele rodi doma, jeste lidstvo nevymrelo...

16 Lúmenn Lúmenn | Web | 5. října 2015 v 22:39 | Reagovat

[14]: zbytek už ti vyvrátila Onni, ale já se prostě nemůžu nevyjádřit k tomu slovu "rodil". Rodit NEZNAMENÁ vést porod, rodit znamená svými porodními cestami přivádět na svět dítě. Rodí žena. Rodí SE dítě. A lékař může maximálně asistovat u porodu, pomáhat při porodu nebo (ačkoli se mi to příčí, leč děje se to a někdy je to jistě i nutné) může porod vést. Ale skutečně nemůže rodit.

17 Baba Jagga Baba Jagga | E-mail | Web | 6. října 2015 v 1:20 | Reagovat

Ať si doma rodí, kdo chce, já bych do toho rozhodně nešla. K čemu mi bude,  rodit v super senza domácím prostředí,  pokud při porodu nastane nepředvídatelná komplikace a dítěti půjde o život?
Takže ne, díky, nechci. Je to blbost. Ostatní ženy, ať si riskují podle sebe.

18 Onni Onni | Web | 6. října 2015 v 7:57 | Reagovat

[16]: no, ono ten porod spravne i vede DITE. Je to vsechno na nem. Pokud jej lidi nechaj...

19 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 6. října 2015 v 9:45 | Reagovat

[16]:
V lékařské hantýrce skutečně znamená ono "rodil" "vedl porod".

Jinak "domorodky" u nás bohužel nic neriskují a nakonec neriskuje ani PA, který ten porod zblbne (asi před rokem byl ukončen proces proti PA, které umřelo dítě pod rukama při domácím porodu; v takových USA by musela mít buď opravdu velice dobré pojištění na odpovědnost, nebo by platila do konce života odškodné).

Ale jinak platí to, co jsem uvedl výše: Při počtu 20 - 30 těhotenství za život ženy a 2 dětí (ve statistickém průměru pro populaci), které se z toho dožijí dospělosti, se nějaký ten "úhyn" při domácím porodu prostě nepočítá. V populaci, kde mají ženy v průměru méně než 2 děti za život, je to ztráta daleko citelnější.

20 Onni Onni | Web | 6. října 2015 v 11:17 | Reagovat

[19]: no, ona PA, tedy Ivana Konigsmarkova, byla po soudech tahana nekolik let, byl to takovy hon na carodejnice, mela zakazanou cinnost, hrozila ji likvidacni pokuta. I kdyz kazdy jeden soud ji uznal za nevinnou, dal se podavala odvolani. Nakonec se z toho dostala, predpokladam ze diky tomu, ze vina opravdu nebyla na jeji strane. Na druhou stranu, uz 5 let se tahne pripak Blatakovych, kdy lekari matku i dite prizabili a dite je tezce postizene. Byla pouzita zakazana Kristellerova exprese, lekari zatloukali a zatloukali, ze oni nic. Bohuzel/bohudik to ma pan Blatak vsechno na videu. Takze je to uplne jasny dukaz viny. A co s tim? Kdo nese zodpovednost?
Jinak, PA pomahajici v CR u domporodu riskuji hodne. Oficialne dle zakona to totiz nesmi delat. Hrozi jim pozastaveni cinnosti a vysoke pokuty. A jaky to ma nasledek? Je snad domporodu min? Ne. Spis je tendence opacna, ovsem kvuli tomuhle nesmyslnemu zakonu, ktery je v Evrope ojedinely, jsou zeny nuceny rodit doma bez PA (kterou treba v UK hradi pojistovna), pripadne jen s dulou. Co se tak zamyslet nad tim, ze ani tento zakon domarodky nedonutil jit rodit do porodnice? Neni tady nakonec neco spatne, hm?

Na snizeni novorozenecke umrtnosti mel vliv prave i fakt, ze zeny nerodi 20x ale treba jen 2x za zivot. Nejsou vytizene tolik castym tehotenstvim, telo ma vetsi sanci se regenrovat, zena ma dost prostoru soustredit se jen na tokonkretni tehotenstvi, nemluve o tom, ze tehotenstvi a caste porody ji tolik nedeformuji panev. Plus lepsi zivotni uroven, hygiena, lepsi zdravi, dostatecny prisun potravin a vitaminu, prvni porod ve veku 20-30 a ne 15 - to vse ma vliv na mensi umrtnost novorozencu i rodicek. Presun porodu do porodnic na to ma vliv opravdu jen castecnou (nemluve o tom, ze pri prvotnim presunu do porodnic se v tech porodnicich umiralo mnohem casteji nez doma, coz je dolozeny fakt).
A jak jsem jiz napsala mockrat, na Zapade se rodi doma hojne a vetsi umrtnost tam proste neni.
A tu lekarskou hantyrku samozrejme zname :D o to vetsi je to nesmysl, doktor-chlap proste nikdy rodit ani odrozovat ani nic jineho nebude. Ovsem pokud on sam nenadopuje zenu lekama, nebude ji tlacit na bricho a dite prakticky z delohy nevytahne - to by sedalo rict, ze to dite rodil, ovsem to se asi shodnem, ze je to cele spatne..

21 Lúmenn Lúmenn | Web | 6. října 2015 v 12:38 | Reagovat

[19]: "bohužel nic neriskují"? A co takhle zdraví či život dítěte? Ten riskuje matka (resp. rodič) každou chvíli a porod není výjimkou. U domporodu má ale matka tu výhodu, že za všechno odpovídá jen ona sama a nikdo ji do ničeho nenutí, nemanipuluje s ní, netlačí ji do něčeho, co nechce. A vše je jen na její zodpovědnosti. Zato v nemocnici si mohou s pacienty včetně rodících matek dělat v podstatě cokoli, aniž by pak skutečnou zodpovědnost někdo přebral. Kdyby se za každé lékařské pochybení soudilo, dneska nemá kdo dělat doktora;) (nebo má, protože znalci jsou obvykle kamarádi s lékaři a nakonec se po letech soudů člověk ničeho nedomůže)

Hele, tohle je fakt strašně pitomá debata. ty vyřkneš lživý výrok, my ho vyvrátíme. vyřkneš jiný lživý výrok, zase ho vyvrátíme, ale nakonec stejně věříš tomu, že máš pravdu protože...proč vlastně?
Asi ze stejného důvodu proč matky v Africe řežou svým dcerkám už stovky let genitálie - "protože se to tak prostě dělá".

22 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 7. října 2015 v 12:50 | Reagovat

[20]:
PA byla tahána po soudech několik let, jistě nepříjemné a s nejistým koncem (soudy u nás soudí často na způsob vrhání kostek ve Dračáku), ale nakonec byla osvobozena, byť IMHO jakýsi díl viny nesla.
Matka jistě riskuje dítě, ale osobně jí postih nehrozí.

Nejsem si jist, že by snížený počet těhotenství za život snižoval riziko pro dítě. Obávám se, že současné trendy (30 leté a starší prvorodičky) spíš riziko zvyšují (vím, že řada lékařů bere těhotenství 30+ nulipary jako rizikové vcelku automaticky a pokud zuřivě nechce pracovat, tak ji pošle domů s rizikovým těhotenstvím).
Biologicky je Homo sapiens stavěn na první mládě někdy mezi 13. a 15. rokem věku samice, a tak to mají (ve věkovém přepočtu, dospívají dřív a dožívají se míň) i naši nejbližší příbuzní v říši zvířat.
K té Kristellerově expresi: Byla použita při porodu prvního mého dítěte, byly použity i kleště (a pak mi mladší z porodníků řekl, že do té doby si myslel, že co se do kleští chytne, to se jimi také vytáhne) a skončilo to stejně císařem. Riziko bych tam viděl akorát po odtoku plodové vody, do té doby platí více-méně Pascalův zákon, tj. tlaky na břicho, břišních svalů a děložních svalů se sečtou (domorodky prostě neznají ani fyziku na úrovni ZŠ, ale, obávám se, že i autoři toho zákazu). Prostě jsem toho názoru, že za podmínky správné indikace význam (kladný) mít může. Navíc, pokud se to povede, tak je dítě rychleji venku, a je tudíž menší riziko asfyxie, než když se rodička veze na operační sál (což se asi stalo v případě, který uvádíte).

[21]:
O tom riskování viz výše.
Domporodka riskuje to, že dítě bude poškozené a závislé na sociálních a zdravotních dávkách, není to tedy jen v její režii (byť je jistě zainteresovaná víc, než Pepa Nenovák, kterému peníze pro ni a její dítě srazí ze mzdy).
Že by si doktoři "mohli dělat, co chtějí" je obrovský omyl. Naopak jsou svázáni spoustou předpisů a mnohdy nesmyslných (protože vytvořených nelékaři, případně lékaři odcházející generace se zastaralými názory). Rozhodně to nejsou žádní Mengeleové, kteří by chtěli cíleně ublížit (mimo nerozpoznané psychiatrické případy, a to se může stát v jakémkoli jiném povolání - Hepnarové stačil řidičák a náklaďák). Budu mít na tohle téma, pokud dožiju, přednášku na letošním Fénixconu. Docela rád tě tam uvidím.

Jinak se dohadujeme o věcech, o kterých patrně vím víc, než víš ty. Už proto, že z toho porodnictví a gynekologie mám státnici a trochu se vyznám i ve zdravotní statistice (přinejmenším natolik, abych věděl, jakými různými fígly se dá přiohnout).
Domporody měly kladný význam v době, než se přišlo na to, že horečka omladnic může být nemocniční infekce (konec 19. století), ale ona ji může mít na rukou i PA (kdysi byl dokonce předpis, který PA zakazoval pěstovat květiny, i v květináči, kvůli pseudomonádám).
Považuji za docela možné, že časem se porody zase přesunou do domácností, ale nevěřím, že jsme na to dostatečně bohatí.
Ona totiž je tu ještě jedna věc, o níž se nemluví: Obvoďák v Německu se dobře uživí cca 15 pacienty za den (měl jsem tam příbuzné a u jejich OL jsme byli z dcerou, když u nich lehla, takže informace z první ruky), manželka, která dělá obvoďačku v tuzemsku, jich potřebuje za den cca 60. A pro odborné lékaře je to +- podobné. Takže u nás prostě tohle nebude moc fungovat i z důvodu příliš mála lékařů na příliš mnoho pacientů. Přinejmenším pokud nezbohatneme na úroveň starých zemí EU.

23 Onni Onni | Web | 7. října 2015 v 13:49 | Reagovat

[22]: "domorodky prostě neznají ani fyziku na úrovni ZŠ" - tojako myslis vazne, tohleto? Nejses tak trochu arogantni? To si fakt myslis, ze doma rodi jen blbky ze zvlastni skoly? Ne, tohle nema cenu, tahle debata, lidi nejsou jen nejaka cisla, jen nejaky biologicky druh co ma fungovat podle jakyhsi standardu. Zrovna dneska jsem videla krasne video, kde byl pan docent Svoboda, uplne jako bys muz oka vypadl. Arogantni, zabedneny, utocny na sve spoludiskutujici, sprosty, a jeho jediny argument byl ten, ze uz videt xtisic porodu. No, prirozenych porodu jste ani jeden moc nevidel, predpokladam (kor kdyz se zastavas KE). Chlapi rodit nemuzou, tak si to nejspis kompenzuji tim, ze do toho zenam radi kecaji ;) nastesti je to kecani jedine, co zmuzes, protoze nakonec se rozhoduje zena, a tech co chteji rodit doma ci v porodnich domech je hodne a deti jaksi hromadne neumiraji, ze :) jen doufam, ze ty sam jakozto lekar, co se zastava KE, jich moc neposkodis, abychom nahodou nemuseli my ze svych dani platit davkyna deti, ktere jsi ty prizabil...

24 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 7. října 2015 v 18:46 | Reagovat

[23]:
Jestli jsem vás urazil, tak to takhle míněno nebylo. Fyziku (ale taky chemii nebo počty) na úrovni ZŠ nezná řada absolventů humanitních oborů i s tituly Mgr. nebo PhD. Od toho se potom odvíjejí nejrůznější průšvihy, stíhající naši civilizaci.

Zcela jistě se shodneme na tom, že fyziologický porod doma (ale třeba i na karimatce u potoka) by proběhnout zdárně měl.
Průšvih je, že sebedetailnější vyšetření (snad kromě pitvy, a to už je trochu pozdě) vám nedá stoprocentní záruku, že nenastane žádná komplikace. Zejména u starší (= 25+) prvorodičky. Ta dáma, co rodila u potoka a hodila to na youtube, rodila čtvrté dítě a předchozí tři porody byly ok.Tam bych asi do takového rizika i šel, protože opravdu bude možná i menší než u prvorodičky ve špitále (pokud vyjdou všechny testy ok). Ale u primipary bych se domorodectví bál, i kdyby všechny testy vyšly jak z učebnice, protože vím, jak moc důležitých informací se s jejich výsledky prostě míjí a není s to signalizovat pozdější průšvih.

A, mimochodem, minulý týden rodila jedna paní doma ve vaně (ve vodě) a dítě se jí utopilo, i když by se to teoreticky stát nemělo (dítě by se pod vodou nemělo nadechnout a porody v bazénku se běžně ve světě dělají.).

25 onni onni | Web | 7. října 2015 v 21:34 | Reagovat

[24]: Me jste neurazil, to se nebojte. Ale je to vskutku zajimave, ja rodila ve 28, naprosto bez problemu, syn se narodil 3 h od prvni kontrakce... teda, dokud jsem neprijela do nemocnice, tam me hned nekdo neserval, nedonutil rodit na zadech, neudelal KE, nenastrihl (i kdyz nic z toho nebylo potreba, jen proste potrebovali uvolnit sal, jelikoz byla bourka a jeste supermoon a meli sileny naval rodicek)... nastesti jsem prijela takrikajic s hlavou mezi nohama, takze uz synovi nestihli nic udelat a ten se narodil spokojeny, ani neplakal (coz se o mne v sestinedeli se zasitou vaginou rict neda). Takze zustat doma, porodila bych uplne v pohode, dost mozna i bez poraneni, a to je mi skoro tricet a byl to muj prvni porod (a mam lingvisticke vzdelani a samozrejme o fyzice nic nevim, neverim na gravitaci a auta jezdi na vesmirnou energii). Ono totiz nektere zeny nepotrebuji mraky vysetreni, vybaveny operacni sal, testy na kdejakou blbost (nebyla jsem na screeningu, cukrovce, nikdy jsem ani nebyla na monitorech), aby vedely, ze jsou ony i jejich dite v poradku, protoze maji pocit, ze k tomu, aby zdarne donosily a porodily dite, jim staci deloha a obycejna zenska intuice a ne medicinske vzdelani. Coz vy, jakozto postkomunisticky lekar, nejspis nikdy nepochopite ;)

26 Lúmenn Lúmenn | Web | 8. října 2015 v 15:50 | Reagovat

[22]: já se obávám, že lékař někdy pro samé stromy nevidí les - tedy že pro samé patologie, na kterých se učí, nerozpozná zdravého člověka. S těmi psychiatry jsi mi připomněl známý experiment, kdy zdravého člověka poslali k psychiatrovi, aby mu řekl, že slyší neexistující zvuk. Po třech dnech v léčebně měl přijít za lékaři a říct jim, že je z té a té univerzity a dělá experiment a žádný zvuk nikdy neslyšel, že to byl jen test. Nikoho z těch lidí nepustili domů, naopak jim dali léky a diagnostikovali jim bludy a schizofrenii - museli je odtamtud zachránit až jejich kolegové organizující experiment.

Chápu, že lékaři jsou svázaní mnoha nařízeními a osočováni, když nerozpoznají nemoc. Ale škody, které byly napáchány tím, že byl léčen člověk, co vlastně nebyl nemocný, se řeší jen málokdy.

Mít všechny vymoženosti porodnictví po ruce, ale nechat porod probíhat v klidu fyziologicky, dokud je to možné, je snem většiny žen. Realita je tomu ale v ČR na hony vzdálená a jenom stres už může způsobit obrovské komplikace. Proč se ale cokoli mění jen velmi pomalu a ženy, které chtějí lidský přístup a maximální klid, což oboje zajistí i méně komplikací u porodu, jsou nazývány alternativkami, tomu vážně nerozumím...

27 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 8. října 2015 v 17:39 | Reagovat

Moje tchyně je porodní asistentka, teď čerstvě v důchodu a vlastně by už klidně mohla k domácím porodům, že? :-)
Možná bych si s podobnou myšlenkou taky zahrávala, ale moje první dva porody byly celkem hrůzyplné.
Jak u nás v porodnici s porodem pomáhají pouze asistentky a lékaři pouze dozorují a případně přiběhnou v případě potřeby, obě mé starší děti si přítomnost lékaře tak nějak vyžádaly.
A jsem ráda, že jsem do domácího porodu nešla ani s tou třetí. S porodem mi pomáhala asistentka, která byla přítelkyní mého švagra a já už jí nějaký čas znala, ale ani ona mi nedokázala pomoct a zas musel nastoupit lékař. A i ten si vyžádal konzultaci a posléze asistenci starší lékařky.
Domácí porod je asi skvělý, ale u prvorodičky mi přijde vážně nevhodný a je fuk jakého věku.
Přijde mi to jako příliš velké riziko. Já osobně bych si nedovolila riskovat to nejcennější, co v životě budu mít.
Ale všem holkám, který se do toho vrhnou, držím palce :-)

28 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 8. října 2015 v 19:48 | Reagovat

Pokud bude průběh porodu kontrolovat zkušená PA s praxí, proč nerodit doma? Proč vlastně chceme rodit doma? Protože tam je porod veden jinak než na "koze". Kdyby byly daleko víc dostupnější alternativní způsoby porodu, nevadilo by rodit v nemocnici. Dnes má PA takové kompetence, že je schopná vést porod bez lékaře.

29 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 9. října 2015 v 9:45 | Reagovat

[25]: "(nebyla jsem na screeningu, cukrovce, nikdy jsem ani nebyla na monitorech)"
Jinými slovy jste znemožnila lékařům zjištění případných průšvihů (třeba metabolického zhroucení do eklampsie nebo záchvatu těhotenského diabetu a mnoha dalších potenciálních příčin úhynu buď vašeho osobně, nebo vašeho dítěte).
Je-mi líto, ale pak jste se projevila jako totálně nezodpovědná osoba, s níž by do rizika domácího porodu nikdo soudný nešel.
Nehledě k tomu, že váš subjektivní pocit, že je vše ok, ani nejde nijak objektivně zdokumentovat, aby se s tím v případě průšvihu mohlo vystoupit u soudu (a to pomíjím jeho opravdu nízkou relavanci k reálnému objektivně zjistitelnému zdravotnímu stavu).

[26]: "Mít všechny vymoženosti porodnictví po ruce, ale nechat porod probíhat v klidu fyziologicky, dokud je to možné, je snem většiny žen."
V pořádku, beru, ale uvědomte si, že při domporodu rozhodně "všechny vymoženosti porodnictví" prostě po ruce být nemohou. Dokonce ani když budete rodit třeba na sesterské ubytovně, nebo ve služebním bytě pro zdravotníky, jaké jsou v řadě případů v areálu špitálu nebo hned vedle.

30 Lúmenn Lúmenn | Web | 9. října 2015 v 15:25 | Reagovat

[29]: "V pořádku, beru, ale uvědomte si, že při domporodu rozhodně "všechny vymoženosti porodnictví" prostě po ruce být nemohou"
No a to je právě jádro pudla. Ženy primárně netouží rodit doma na gauči, ale rodit fyziologicky a bez buzerace. Nemocnice toto de facto neumožňují a tak je porod doma jedinou alternativou, pokud nechce ženská v ČR odcházet domů sice se zdravým dítětem, ale s obrovským traumatem (a konekonců pak je těžce a narozdíl od matky jen obtížně léčitelně traumatizované i to dítě).

31 Onni Onni | Web | 9. října 2015 v 20:27 | Reagovat

[29]: no jasne, ja jsem nezodpovedna matka :D akorat ze az na tech par idiotu v nemocnici bylo cele tehotenstvi a porod i pobyt na sestinedeli dokonaly. Nikdy zadne krvaceni, zadny vysoky tlak, syn rostl podle tabulek, narodil se presne v ukoncenem 38tt (po "domluve"), voda mi praskla ve spanku, po trech hodinach byl venku, AS 10-10-10, ruzovy, klidny, ani neplakal, prisal se, kojil se uzasne, pribiral, nemel dokonce ani novorozeneckou zloutenku. A i kdyz jsem musela ze zdravotnich duvodu kojeni ukoncit, syn je dal zdravy, a to tak, ze uz ma vylezene dokonce i ctyri stolicky a my jsme si toho pomalu ani nevsimli. Spokojene, vysmate, zive dite, ktere roste jako z vody, nema ani zadne separacni krize, protoze je jeho matka tak nezodpovedna, ze jej po porodu hrala na svem brise, misto toho aby ho strcila do sterilniho inkubatoru :D vite proc chce v CR tolik zen rodit doma? Protoze vetsina ceskych doktoru je jako vy ;)

32 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 11. října 2015 v 10:25 | Reagovat

"Kouření určitě neškodí. Dědeček kouřil celý život a dožil se 95 let v plném zdraví." "Já už mnohokrát přeběhl(a) křižovatku nebo přechod na červenou a krom toho, že na mě řidiči troubili, se mi nikdy nic nestalo."
Prostě z jednoho pacienta se statistika dělá dost blbě. A jak je jich větší počet, tak se chytne u těch starších prvorodiček spousta rizik a nebývá nic jiného, než se před nimi chránit plošně.
A snažit se o něco podobného, jako je snižování kuřáctví (mimochodem, současné zákazy kouření v hospodách a na zastávkách MHD považuji za idiocii kategorie 1A), nebo to, aby lidi nepřebíhali na červenou (odstřelení takto přecházejícího chodce policistou ovšem také nepovažuji za řešení).

33 Marquise Marquise | E-mail | 11. října 2015 v 11:53 | Reagovat

[31]: Takle, sama jsem nerodila a vzhledem k mému věku asi ještě chvíli nebudu mít příhodné podmínky se do takové akce pouštět, ale na základě debaty pod tímto článkem jsem znova prošla Váš seriál a jedna věc mě zarazila a to Vaše rétorika. Máte za to, že veškerá vyšetření jsou jen od toho, aby hledala nedostatky. Nemyslíte, že na mnoho žen mohou působit jako další ujištění, že je vše v pořádku? Dále se Vám nezdá, že by měl být lékař provádět ženu porodem, informovat ji o něm, ale konzultace s PA Vám nevadí. Nelíbí se Vám, že ženy, domarodky jsou považovány za nevzdělané a nerozumné, ale sama v některém Vašem článku tvrdíte, že ženy, co rodily v porodnici si o tématu moc nepřečetly. Se stejným zápalem, s jakým "dav" v internetových diskusích odsuzuje práci PA u domácích porodů, vy paušálně odsuzujete lékaře. Kromě toho pořád stavíte vedle faktů a statistiky svoje pocity. Mě se taky zdálo, že mám zuby naprosto v pořádku, nic mě nebolí a stejně mi zubař na preventivce našel dva malé kazy na zadní straně zubů. Tolik k "je mi fajn pocitu" a odmítání konzultace s lékařem.

Jak jsem již psala, nejsem ještě ve věku, kdy by bylo rozumné stát se matkou, takže toto téma se mě osobně nedotýká a představy mám všelijaké, ovšem z této perspektivy nevidím důvod jednu či druhou stranu takto razantně odsuzovat. Co se zásahu do porodů týče, v devadesátém pátém se u "mého" porodu lékař stavil až na úplný závěr, zbytek času maminka strávila s PA a bylo mi řečeno, ať si nedělám iluze, že to je někde jinak. Ono to s tou lékařskou "dominancí" nebude tak horké.

34 Onni Onni | Web | 11. října 2015 v 18:53 | Reagovat

[32]: [33]: a kdo asi ty nemocncni PA skoli?:D
Tahle debata nema smysl, jelikoz "argumenty" vas obou jsou bezpredmetne. Tehotenstvi a porod NEJSOU nemoc, NEJSOU patologie, NEJSOU operace, NENI TREBA JE LECIT. Deravy zub je treba opravit, kourenim si clovek nici zdravi. Tehotenstvi je treba opravovat? Porodem si clovek nici zdravi? Nez zacnete neco psat, zkuste taky trochu premyslet, je mi jasne, ze vylezt z "ovce-kukly" je docela narocne, kor kdyz je mi sedesat a jsem byvalej komous, nebo jsem mladoch, co jsou pro nej nektere veci spanelska vesnice, ale ono to neboli, opravdu :)

35 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 11. října 2015 v 20:59 | Reagovat

[34]: Těhotenství je spojeno s riziky, bez ohledu na to, že se jedná o fyziologickou záležitost. Rizikové jsou i jiné, zcela přirozené, fyziologické procesy.
Zemřít můžete třeba i sedě na záchodové míse. Stalo se před mnoha lety když jsme měli svazáckou schůzi na kolejích a paní správcové takto zemřela maminka. A paní (či spíš tehdy soudružka) z toho byla tak vyvedená z míry, že zamkla dům a odmítala nás pustit ven.
Znal jsem jednoho kolegu, co umřel při sexu. Je to v odborné literatuře popsáno coby "smrt v sedle". Pak ho v hotelu přenášeli do jiného pokoje, protože umřel v "nesprávné" posteli. Přitom sex (hetero a bez nějakých extravagantních poloh) zcela jistě fyziologická záležitost také je.
Takže prevence se zcela jistě právem týká i naprosto fyziologických procesů, jsou-li spojeny s nějakým nezanedbatelným rizikem.

Mimochodem, v době, kdy pomáhaly rodičkám jen porodní báby, byla smrt ženy (a většinou i rozeného dítěte) dosti rozšířená a muži, kteří "na to měli" mívali do konce života tři či více manželek. A taky se v těch dobách říkalo, že pro muže je přirozená smrt na bojišti, zatímco pro ženu v posteli při porodu - a že je to ekvivalentní, protože oba, muž při ochraně komunity, žena při jejím doplňování novými jedinci, riskují život.

36 Marquise Marquise | E-mail | 13. října 2015 v 13:07 | Reagovat

[34]: Ale ze samotného těhotenství a porodu nikdo nemoc nedělá. Nebo alespoň já ne. Nicméně pokazit se může něco na těhotenství a porodu samotném a to už se řešit musí. Na mém příkladu se zuby, je naprosto normální zuby mít, ale není normální nechat si kaz, protože mi je jinak fajn. Stejně tak je naprosto v pořádku být těhotná, ale občas s někým s odbornými znalostmi a možnostmi probrat, jestli, pokud to potřebujete takhle po lopatě, to těhotenství samotné není nemocné. Vaše argumentace zní asi tak jakože "metabolismus cukru není nemoc, podávání inzulinu diabetikům je nesmysl". Ne každé těhotenství je naprosto bez chybiček a právě jejich prevence nebo časné zahlazení, je cílem lékařské péče.

37 Onni Onni | Web | 14. října 2015 v 16:51 | Reagovat

[35]: tak jiste, kdyz lze zemrit i na zachodove mise, odted by se meli lide vyprazdnovat pouze pod dozorem lekare :) ze ono je na tehle logice neco spatne, co?
Laskave si zjistete neco o tom, proc se kdysi u porodu tak umiralo. Vcetne presvedceni o tom, ze zeny si bolesti a smrt pri porodu zaslouzi, kvuli Evine prvotnimu hrichu, takze se je v tom proste casto nechalo. Hezky si tady hrajete na "znalce", ovsem je taky hezky videt, jak jsou ty vase "znalosti" jen jednosmerne.

[36]: ale vy jste porad uplne mimo a srovnavate nesrovnatelne. Cukrovka preci neni fyziologicky stav, je to nemoc! Pokud zena spoleha na sebe na ne na doktora, je schopna sama odhadnout, ze neco je spatne a toho specialistu vyhledat, a mimo to se proste nemusi stresovat nejakym vysetrenim. Neznam osobne ani jednu zenu, kterou by testy v tehotenstvi uklidnovaly. Spis naopak, dva tydny predtim se stresovaly, jestli bude vsechno ok a pak dalsi dva tydny se stresovaly, co vubec vysledky testu znamenaji, vzhledem k tomu, ze ten screening neni ani omylem stoprocentni. Hodne z nich ani nevedelo, ze ty testy muze odmitnout. A tak mam kolem sebe pno pribehu, jak doktor videl na utz neco, co by melo byt o 2cm mensi, ale neni to prokazatelne, a co udela zena? Tyden z toho nespi, a premysli, co je spatne. Nebo zeny, ktere pri testech na cukrovku omdlevaly a zvracely (nemluve o tom, ze nekdy loni v Opave jedna zena po tom testu zemrela, kvuli chybe personalu). Nebo zeny, ktere trpely pri monitorech, kdy v pokrocilem tehotenstvi musely lezet na zadech a bolelo je to (ale baly se neco rict, protoz si myslely, ze to je povinne nebo ze to delaji pro dobro ditete). Jeden muj znamy cekal se svou zenou syna, nejdriv jim prorokovali DS, pak vadu mozku, maly se nemel ani dozit porodu, porad je posilali na potrat. Nesli, a to dite je zdrave! Kolik takovych zdravych deti bylo zabito? O samotnych masakrech, ano, masakrech, u porodu uz ani nemluve. To uz neni jen o mych znamych, ale tusim pred pul rokem se u soudu resila kauza, kdy zene udelali nastrih proti jeji vuli. Znam holku, ktera po porodu malem vykrvacela a umrela, protoze ji nasilim vytrhli placentu, proti jeji vuli, i proti navrhu jeji PA. V zahranici funguje naprosto normalne celodoba pece PA, ktera je vzdelana primo v tomto smeru, dokaze odhadnout, zda je neco spatne a poslat na specialni vysetreni. Tyto PA chodi i k porodum doma, takze opravdu maji zkusenosti s nejruznejsimi situacemi a umi zasahnout vcas. A ejhle, nepotrebu k tomu tisice vzorku a ultrazvuku! A pritom tam neumira vic deti nez unas (protoze my proste NEMAME nejlepsi statistiku, ne a ne, pouzivaji se jina kriteria). Ty PA se staraji o zenu i po porodu, kontroluji kojeni, poporodni poraneni atd. Zena, kterou matka zna cele tehotenstvi. A nekdy i dyl. Proc to takhle nefunguje u nas? Proc se u nas nedodrzuje doporuceni WHO? Proc je treba u nas bonding po cisarskem rezu bran porad jako kuriozita? Proc se stale nuti rodit zeny na zadech s nohama nahoru? Proc mam kolem sebe kamaradky, ktere zazily desne porody a pritom si ony samy jeste mysli, ze je nekdo zachranil? Pisete, ze ne kazde tehotenstvi je bez chybicek. Ano, to je pravda. Ovsem zena, ktera zna sve telo a sve dite, ty veci proste pozna. Ostatni k tomu potrebuji doktory.

38 Mell Mell | 5. listopadu 2015 v 17:45 | Reagovat

Nediskutujte s Pergillem! Je to pan doktor kterej sežral všechnu moudrost světa co trollí na všech serverech kde se se něco šustne nejen o domácích ale i přirozených porodech. To že obhajuje ekvivalent "rodil" jako vést porod jen dokazuje naprosto nulovou úctu a pokoru vůči ženě jako rodičce a té kdo má rozhodovat o tom co se během porodu bude či nebude dít. Lituju každého kdo s takovým .... přijde do styku.A děsí mě že TOHLE může být vyučujícím na LF pak se nedivím co z těch škol leze!Je zajímavé že an doc. je pedagogem na LF MU kde ve  FN defacto popírají jeho názory, včetně toho že pokud není problém, lékař k porodu chodí až zkontrolovat poranění a případně šít. Vzhledem k tomu že rovněž kontra k názoru pana trolla nepoužívají preventivní nástřih hráze a ženy tam rodí i v jiných polohách nežli v poloze ležmo nohy hore a to včetně prvorodiček, tak zas až tak nešijí.
Rovněž argumentace stylem "vím víc než ty protože mám státnice je prostě k smíchu." Máte na LF gyndu max 2 semestry, porodní asistentky 3 roky. Snadno si spočítám kdo se asi detailněji zaměřuje na to jak to má být a kdo líp rozumí tomu jak pomoct tomu aby to probíhalo v klidu.
FN Brno je nejlepší z porodnic z fakultních nemocnic a ostatních perinatologických center právě díky tomu že tam mají porodní asistentky, které tu tento pán tak shazuje, relativní svobodu. A milej zlatej přestaň lhát s tou statistikou úmrtnosti. Nejlepší v Evropě ji má Švédsko kde až 10% porodů probíhá doma a více něž 70% porodů, které se odehrají v porodnici probíhá bez medikace. Napřed si nastuduj aktuální informace a pak tu někoho poučuj pane dědo vševědo.

39 Mell Mell | 5. listopadu 2015 v 17:52 | Reagovat

A to že tento pán obhajuje zakázanou Kristellerovu expresi jen dokazuje co za idiota to je! Doufám že FNOl bude muset zaplatit alespoň takové odškodnění aby to byl odstrašující příklad pro kohokoliv koho by jen napadlo používat non lege artis výkony na někom kdo nemá sílu se bránit. Když už tu argumentuješ Amerikou tak tam nejen že by FNOl musela zaplatit takový odškodnění že by prostě zmizela z povrchu zemského ale ještě by ti doktoři dost možná šli sedět a to nejen za to že užili non lege artis výkon ale ještě že falšovali dokumentaci aby tam náhodou nebylo něco "závadného".
A tady hezká reportáž o nezávadnosti KE.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1240477-pri-porodech-se-uziva-zakazana-metoda-deloha-muze-prasknout

40 Nekra Nekra | 29. září 2016 v 18:06 | Reagovat

Souhlas, je to o svobodě volby.
Kromě toho si myslím, že za některý domácí porody mohou lékaři sami - a to mi stačilo si jen někde přečíst příběhy, jak se někteří chovají k rodičkám ošklivě, nutí jim epidurál nebo jiný "podpůrný" prostředky, tlačí jim na břicho (i když je to zakázaný) a jsou i jinak nepříjemní.

Vůbec by mne nepřekvapovalo, kdyby za takových podmínek se pro domácí porod rozhodně i "normální ženská" (ne nutně super zásadová bio zelená a kdoví jaká ještě), která prostě chce, aby s ní bylo zacházeno slušně a nebude riskovat setkání s doktorem-hovadem v porodnici. Ony ty problémy při domácím porodu asi mají menší pravděpodobnost výskytu, ne?

Takže podle mne není řešením zakazovat domácí porody, ale vychovávat porodníky (a porodnice) ke slušnému zacházení s rodičkami. Věřím, že pak by těch domácích porodů bylo méně, kdyby nemusely být alternativou "rodičku nebude buzerovat doktor".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama