Prosinec 2015

Veselé Vánoce od Lúmennky

24. prosince 2015 v 12:21 | Lúmenn |  videoblog...
Baví mě na Vánoce vymýšlet blbosti, psát básničky, vyvádět vylomeniny a prostě všelijak originálně slavit tento přetradiční svátek. A když už s tímto blogem letos slavím desáté (no jo, fakt!) Vánoce, chtěla jsem dát dokupy něco originálnějšího, než každoroční obměny na "mějte se rádi, užijte si to, bla bla", kterého je v prosinci stejně všude plno. Táákže jsem v duchu tradic naší pošahané rodiny vytáhla naši "vánoční zpívající a tančící čepici", kterou koupila moje drahá maminka-manažerka a před pár lety v ní pobíhala u nich ve firmě na vánočním dobročinném bazárku:) Od té doby nám tato hlučná relikvie zpříjemňuje Vánoce každý Štědrý večer a když u nás stejně místo českých chorálů a housliček hrají koledy Twisted Sister, tak ta praštěná čepice k nám stejně líp zapadne:) Tento předlouhý úvod má za cíl jediné - připravit vás na letošní vánoční zdravici od Lúmennky, kterou najdete v celém článku:) Tož "ščastny a vesely" jak se říká u nás na Hané:)

Proč u nás nosí dárky Ježíšek a jinde svatý Mikuláš?

20. prosince 2015 v 13:22 | Lúmenn |  báje, mýty a legendy...
Blíží se Vánoce a tak samozřejmě na sociálních sítích zase spousty lidí sdílí věci typu "necpěte nám sem Santu, my máme Ježíška!". Ale přemýšleli jste někdy nad tím, proč v Čechách jako jedné z mála zemí postavené na křesťanské tradici, nosí dárky právě Jezulátko a nikoli starý muž?
Já nad tím koumala hodně, ale odpověď jsem nalezla až nedávno v rozhovoru se známým českým historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, celý je k poslechu na webu Českého rozhlasu.

Lúmennka v Míň je víc - aktualizováno!

16. prosince 2015 v 11:01 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Víte, co je na televizních soutěžích ze všeho nejhorší? Že když ji natočíte, musíte pak někdy celé měsíce čekat, než o výsledku můžete veřejně mluvit a než se uvidíte, jak jste tam vlastně vypadali. O soutěži Míň je víc jsem psala před třemi měsíci, a teprve teď jsem se konečně dočkala vysílání svého dílu. Ale co já! Moje rodina je ze mě na mrtvici, že to v té České televizi tak dlouho trvá a pořád se mě na to ptají:D Takže pokud to třeba zajímá i vás a disponujete televizním přijímačem, můžete se na Lúmennku (a jejího "spřáteleného kavárenského povaleče" Peťu po boku) v Míň je víc mrknout ve čtvrtek 17.12.2015 v 18:25 na ČT1. A ne, nemůžu vám předem napsat jak to dopadlo, protože každý soutěžící podepisuje papír, že bude mlčet jako hrob. A ne, nemám žádnou cool fotečku z natáčení, protože si tam potrefená selfiečka dělal každý a my, kavárenští povaleči, přece nejsme jako každý:))
Pokud jste nestihli nebo nemáte televizi, náš díl je ke zhlédnutí na webu ČT tady.

Kdyby byl sex jako porod

11. prosince 2015 v 17:13 | Lúmenn |  psychologie...
Od chvíle, co se trochu víc zajímám o problematiku porodů v České republice, si říkám, že by bylo strašně super ukázat lidem na nějakém příkladu, jak šílené a kontraproduktivní jsou přehnané lékařské zásahy do přirozeného procesu porodu. A ejhle - v Itálii evidentně mají stejný problém, takže tam vzniklo úžasné video s názvem "Sex like Birth" tedy "Sex jako porod". Je italsky a neangličtinářům se omlouvám, k dispozici jsou jen anglické titulky, ale i bez nich je z videa dobře poznat, o co kráčí. A třeba někoho přiměje k zamyšlení, zda skutečně jsou všechny lékařské procedury u porodu zcela nezbytné a život zachraňující nebo je naopak bezpečnější a zdravější nechat rodičku v klidu a zasáhnout ž v případě skutečných komplikací.

Hunger royal battle games

10. prosince 2015 v 12:44 | Lúmenn |  literární díla...
Když jsem před pár lety četla v pevnosti recenzi na novou knihu Hunger Games, která byla hodnocena vážně vysoko, zarazila mě podobnost zápletky s japonským filmem Battle Royal - a v podstatě ihned jsme s bráškou tento počin odsoudili jako euroamerickou kopii japonské předlohy, o kterou nemáme zájem. Jenomže čas běžel, z Hunger Games se stala velmi úspěšná knižní i filmová trilogie, a já si řekla, že knize přeci jen dám šanci. Inspirace Battle Royal je i po přečtení vyloženě do očí bijící, ale musím říct, že i jako čtenář odrostlejší jsem si v trilogii Hunger Games našla své a každý díl jsem zhltla za jedno odpoledne.

Diskutérská odvykačka

6. prosince 2015 v 10:12 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Dělám teď takový malý experiment sama se sebou. Zakázala jsem si internetové diskuze a snažím se to vydržet. A řeknu vám, že je to záhul!
Asi je dobré nejdřív zmínit, proč jsem tak učinila - ehm, vážně to potřebujete slyšet nebo vám stačí otevřít si libovolnou diskuzi pod článkem třeba na novinky.cz a pochopíte to sami?:) Na jednu stranu je ve mě schovaný pořád ten praštěný hledač pravdy, který by ji nejradši hlásal (ohněm a mečem, vrr) do světa, na stranu druhou si uvědomuju, že i házení hrachu na stěnu je užitečnější činnost, než internetové diskuze.

Trable se světýlky aneb trhovcova pomsta

1. prosince 2015 v 21:05 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Čas Vánoc, čas cukroví, ozdob, radosti, svařáku...a taky čas blikajících světýlek. Ano, jsem vánoční skřítek, který na všecko, co vidí navěsí baňky, chvojí, svíčky nebo jmelí, takže je jasné, že toto období je pro mě časem horečné aktivity, kdy vytahuju ze skříní zaprášené ozdůbky, viju věnce a nutím přítele cpát se mými kulinářskými výtvory z trouby a psa nosit santovský obleček. Prostě vánoční skřítek:)
A jako správný naprosto šílený skřítek pochopitelně musím mít na okně svítící řetěz, abych ukázala, že tohle je vánoční dům, tady se slaví ve velkém stylu, sousedé. Jenomže jsem se letos stěhovala a můj drahý v domácnosti disponuje jen jedinými světýlky, které (až přijde čas) pověsíme na stromeček - takže jsem se chca nechca musela vypravit pro ještě jedna. A v rámci předvánočních úspor (rozuměj bezuzdného utrácení za dárky a nedostatku financí na cokoli jiného) jsem se rozhodla tento zcela nezbytný předmět zakoupit u Vietnamců, nějaké ty mejd in čajna za pár korun. To jsem ovšem netušila, že drazí vietnamští trhovci, kteří zásobovali světýlky na stromek už moje rodiče, když jsem byla malá, od doby, co jsem u nich naposledy kupovala nějakou elektroniku, pokročili ve šmejdovosti svých výrobků o level dále...