Leden 2016

10 nejlepších knih za rok 2015 - část I.

29. ledna 2016 v 18:19 | Lúmenn |  literární díla...
Jak jsem slíbila, tak i činím - a předkládám vám výběr deseti nejlepších knih, které jsem přečetla v roce 2015. Nejsou to v žádném případě vždy nové kousky, některé jsou naopak poměrně staršího data. A v jenom případě se také nejdná o jedinou kihu, ale hned (zatím) sedmidílnou sérii detektivních thrillerů. Výběr je to vůbec hodně pestrý, najdete v něm detektivky, post apokalyptická sci-fi i historické romány, inspirované zejména obdobím druhé světové války, takže věřím, že vás můj výběr třeba inspiruje ke čtení:) Knihy jsou řazeny zhruba podle toho, jak moc se mi líbily a jak moc vysoko je hodnotím, ačkoli jsou to velmi jemné nuance, koneckonců se jedná o 10 nejlepších knih z celkem více než sedmdesátipoložkového seznamu:)

Zákaz kožešinových farem - trochu jiný pohled

27. ledna 2016 v 19:03 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Poslední dobou se probírá možnost zákazu kožešinových farem u nás - i já neodolala a pod tlakem citů jsem petici za zákaz podepsala. Dneska jsem poslouchala v rádiu rozhovor poslance Jiřího Junka, který návrh zákona dal dohromady a majitelky kožešinové farmy Marie Ducháčkové a to mě donutilo nad tématem kožešinových faŕem hloubeji zapřemýšlet. Jistě je neoddiskutovatelným faktem, že nosit v 21.století, kdy máme nejrůznější lepší přírodní i umělé materiály, kožešiny, je tak akorát rozežranost. Zahřát se jimi nepotřebujeme a estetickou funkci splní stejně dobře kožešiny umělé. Límec ze skutečné lišky nebo norkový kožich je akorát ukázkou bohatství, protože to samozřejmě je mnohonásobně dražší artikl, než umělá kožešina. Zdá se, že neexistuje důvod, proč barbarské držení zvířat v malinkých klecích pro uspokojení bohatých zákazníků nezakázat - jenomže to není tak docela pravda. Naopak...

Blog a autocenzura

25. ledna 2016 v 17:43 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Když se tak dívám na počty článků na mém blogu, mají zcela jasnou sestupnou tendenci. Jen pro zajímavost, začnu-li rokem 2010 s 323 články, následuje 248, 197, 169, 135 a konečně loňských 122. Začala jsem přemýšlet, čím by to mohlo být. Byla doba, kdy jsem se vymlouvala (před čtenáři i před sebou) na nedostatek času. Ale ono neexistuje něco, jako nedostatek času, je to vždy spíš nechuť si ten čas udělat. Sedím tak nad klávesnicí, hlavou se mi rojí přehršle myšlenek a říkám si - proč? Když ráno kouřím na balkóně s hrnkem kouřícího čaje, v hlavě mi lítají slova. Lítají tam i po cestě šalinou do práce, o pauze na oběd a při cestě domů. Často tam zahartusí u čtení článků na internetu, ale taky když když sedím na záchodě nebo se válím ve vaně. Nápady a myšlenky, v duchu převáděné do slov, mi v hlavě vlastně běhají skoro nonstop. Jen za dnešek se mi hlavou mihly dva nápady, z nichž by mohly být dobré články a další dva mám už pár dní v záloze. Proč si je nemůžete přečíst? Odpověď je jednoduchá (ačkoli přijít na ni tak snadné nebylo) - autocenzura.

Nejchytřejší Čech s Lúmennkou už tuto sobotu:)

20. ledna 2016 v 21:31 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
No konečně! Ne, vážně, to je na těch soutěžích to nejhorší, že musíte vždycky tak dlouho čekat, než o nich smíte mluvit a než je může někdo (a vy teda taky:)) vidět. Aspoň pár slůvek o zářijovém natáčení si můžete přečíst v článku Nejpekelnější víkend roku a jak to celé dopadlo uvidíte už tuto sobotu na ČT1 ve 20:00 hodin (hustý, prime time jsem naposledy zažila, když jsme s Mamuťákem před lety blbnuli ve finále Suprstár:D).
Pokud se zatím chcete aspoň zasmát, tak se na mě můžete mrknout v ukázce z castingů, kde je mi přiřknuto sebevědomí jen proto, že jsem o tom testu řekla, že je lehký - což tedy skutečně byl:) Kdo někdy dělal TSPčka ví, co je těžkej test, tohle bylo spíš na rozehřátí, než na rozřazení. Pravda ale je, že ve studiu jsem se zapotila nesčetněkrát víc, než při vyplňování testu a kdo nemáte doma mluvící bednu, nezoufejte, dá se to pak pustit i na webu ČT. Zatím můžete tipovat, jak jsem dopadla:D

Máňo, wař!

18. ledna 2016 v 13:24 | Lúmenn |  hudba...
Byl leden roku 2004 a já byla čerstvě (a poprvé v životě) zamilovaná. Mě bylo 14, jemu 15, žili jsme od sebe 300 kilometrů a tak se náš vztah omezoval na dlouhé mnohahodinové telefonáty, z kterých se našim rodičům ježily vlasy (vítejte v době pevných linek a meziměstských hovorů) a jediné rande "na půli cesty" v Praze. A právě na něm se to stalo - diskman, sluchátka a CDčko v čajovně U Dvou šálků mi změnily život. Na tom CDčku totiž bylo album "Triumph of Steel" od Manowar, kteří se v tom okamžiku první pubertální lásky staly mou nejoblíbenější kapelou. A vydrželi na tom postu dlouhých dvanáct let.
Střih. Je leden 2016, už mi dávno není 14 a venku mrzne. Mě ale v tom mrazu hřeje pomyšlení, že stojím před halou, kde za pár hodin začne koncert Manowar (kurnik, kolikátý už, který uvidím na živo?).

Lúmennčí seznam knih za rok 2015

13. ledna 2016 v 21:16 | Lúmenn |  literární díla...
Tak jako loni i letos (i dalších 12 let předtím, ehm...:)) jsem si psala seznam přečtených knih a protože recenzových článků by bylo letos pomalu víc, než těch ostatních (a proto je od dubna nepíšu, ehm ehm...), shrnu seznam přečtené literatůry aspoň takto. Abych ale nebyla úplný žgrťa, seřadila jsem je od nejlépe hodnocených a tedy těch, co stojí za to, až po ty nejhůře, s nimiž netřeba ztrácet čas (ověřeno za vás). A taky jsem si řekla, že nebude od věci zrecenzovat aspoň ty nejlepší tituly, co na mě udělaly loni největší dojem a na takový článek se můžete těšit v nejbližších dnech;) Pro knižní nadšence tedy zatím pod perexem alespoň dvaasedmdesát tipů ke čtení;)

Všichni umřou, Dejve, všichni umřou!

11. ledna 2016 v 14:07 | Lúmenn |  hudba...
Parafrázováním hlášky z Červeného trpaslíka se snažím trochu zlehčit situaci, kterou si uvědomím vždycky, když mám zeď plnou mrtvé rockové hvězdy - a teď nemyslím ve smyslu, v jakém to zažila manželka Kurta Cobaina Courtney Love, když se vrátila domů, ale ve smyslu virtuální zdi na facebookovém účtu. Před pár dny se nemluvilo o nikom jiném, než o Lemmy Kilmisterovi, dneska už jsem četla asi sto ripovacích příspěvků o Davidu Bowiem a dochází mi ta krutá pravda, že během našeho života umřou postupně všichni ti, kteří dali vzniknout žánru rocku a metalu. Umřou Stouni, Cepelíni, Prísti, umřou Mejdni a Sabati, umřou prostě všecky ty velký jména 70. a 80.let a my s tím nenaděláme ani prd (to je ta věc, co máme s Courtney společnou...).

Míchači a nemíchači v životě

8. ledna 2016 v 22:01 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
"Lidi na světě můžeme rozdělit na dvě skupiny - na ty, kteří jedí krupici nezamíchanou, pěkně opatrně po lžičkách a na ty, kteří si do ní to kakao, máslo a cukr zamíchají, až vytvoří kompaktní jednobarevnou hmotu a tu pak jedí." Takhle nějak mi na střední předala spolužačka poselství z koncertu Karla Plíhala, které si pamatuju dodneška. Ona byla zarytý nemíchač, já stejně zapálený míchač. Nikdy nepochopím, jak někdo může jíst krupici nezamíchanou a drtit mezi zuby drobty kakaa a cítit chuť té bílé hmoty, která se tedy vyznačuje hlavně tím, že žádnou nemá. Stejně tak nemíchači vrtí hlavou nade mnou, kdy vidí, jak si z nazdobeného posypaného talíře vytvořím nahnědlou břečku, z níž tu a tam trčí pevné ostrůvky ovoce.
Ptáte se, proč tady probohy řeším krupici a jaký to má smysl? Je to totiž úžasná metafora pro názorovou pestrost ve světě.

Předsevzetí stará i nová

7. ledna 2016 v 21:37 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Před dvěma lety jsem si poprvé zkusila připomínač předsevzetí od tvůrců projektu Konec prokrastinace, který mě provázel rokem 2014 i 2015. Do letoška ho také míním použít, protože je to takové příjemné nakopnutí do zadku (které si můžete nastavit na každý týden nebo taky na každý den, jak chcete), abyste nezapomněli, co jste si v euforii z nového roku slíbili. Jak se mi povedlo tyto sliby, dané sama sobě, plnit v roce 2015? A co jsem si předsevzala do roku 2016?

Emotivní spor o baby boxy

5. ledna 2016 v 14:58 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Dnes jsem poslouchala rozhlasový pořad Pro a proti, kde dva muži zaníceně diskutovali o babyboxech - a to tak emotivně, že Ludvík Hess, český propagátor babyboxů a aktivista, ze studia naštvaně odešel. Pediatr Jiří Biolek zase slíbil, že bude proti babyboxům bojovat a považuje je z mnoha důvodů za špatné.
Chvílemi mi přišlo, že argumenty, které pan Biolek používá jsou až na hranici fanatismu - ostatně, to se povedlo i panu Hessovi, jenž prohlásil, že jsou "babyboxy technicky dokonalé" a práskl dveřmi od studia. Na základě toho jsem se rozhodla shrnout, co si o babyboxech myslím já. Než rozkliknete celý článek, zmírním vaše napětí - za mě babyboxy rozhodně ano.

Ahoj a sbohem

2. ledna 2016 v 22:06 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Vždycky jsem tak nějak naměkko, když přijde okamžik půlnoci jedenatřicátého prosince. Ani nevím prč, ale strašně mě ten okamžik dojme a letos se to vyvedlo zvlášť. Od doby, co bydlím skoro na dědině, v části Brna Dolní Heršpice, se leccos změnilo a jedním z pozitiv je nádherný výhled na město, které máme z předního balkónu jako na dlani. Vlevo Bohunice a Lískovec, pak pěkně přes staré Brno až ke Špilasu a Petrovu a dál podél horizontu až po Černovice, Tuřany a Komárov napravo. Některé skoro samozřejmě přes zástavbu a stromy vidět nejsou, ale na Silvestra jako by se jejich obyvatlé chtěli přihlásit a tak jsme mohli sledovat plejádu světel z každé městské části, z nichž máme výhled vážně skoro na všecky. Přišlo mi to strašně pěkné. Ať si to dělá hluk, ať si to kdo chce zatracuje, ale já v téhle chvíli vidím obrovskou magii, kdy lidé na chvilku zapomenou na hádky a spory a odpálí jasná barevná světla k nebesům, aby zahnali všecko zlé světlem a hromobitím.