a

Jak EET ničí podnikání v Česku aneb můj podnikatelský příběh

14. října 2016 v 14:25 | Lúmenn |  názory, úvahy a zamyšlení...
Na internetu (a zejména v diskuzích) se dočtete spoustu nesmyslů o EET. Třeba vám někdo vmete do ksichtu, že EET si nepřejí jen zloději nebo že kdo nemá pár tisíc na pokladnu, ať nepodniká vůbec. Ono teda nemusíte číst jen internetové diskutéry, třeba sám pan ministr financí velkoúžasnolepý Babiš má na webu Ministerstva financí pořád uvedenou zcela nepravdivou informaci, na kterou jsem ministerstvo upozorňovala už před rokem a nic se nezměnilo (odkaz na web MF, a tady můj článek Když ministr financí neví, co mluví...). A spoustu dalších blábolů kolem EET jsem popsala už v článku Bez účtenky se nedaní a další mýty o EET.
Teď bych ale ráda byla víc osobní - a sepsala jsem svůj vlastní příběh, na němž ilustruji, jak konkrétně se dotkne EET mě jakožto drobného podnikatele s úplně miniaturními příjmy, který to má jako vedlejší činnost. Máte-li podobný příběh nebo znáte takový příběh ze svého blízkého okolí, budu ráda, když se podělíte v komentářích.


Začala jsem podnikat v maloobchodě před třemi lety se směšnými dvaceti tisíci do základu. Za ty jsem nakoupila první zboží, zaplatila doménu a živnostenské oprávnění, zbytek jsem už řešila sama v podstatě na koleně - založila jsem si totiž eshop. Mohla jsem si vzít podnikatelskou půjčku a rozjet to ve velkém - nakoupit lepší a širší sortiment, zaplatit si pořádné e-shopové řešení a ne lepit software zdarma dohromady s mými chabými IT schopnostmi za pomoci šikovnějších kamarádů, mohla jsem si zaplatit reklamu, pořídit sklad. Ale nechtěla jsem jít do rizika zadlužení a vlastně se ani vrhat příliš hluboko do podnikatelských vod - podnikání jsem rozjela, když mi bylo čtyřiadvacet a v blízké budoucnosti plánuji mít děti, což s rozvinutou firmou na krku není zrovna dobrý nápad.
Takže chodím do běžného zaměstnání a k tomu jako vedlejšák v malém podnikám - a každou korunu, kterou utržím, zase do podnikání vracím. Díky tomu pomaličku rostu, nakupuju nové věci, vylepšuju stávající - nevadí mi to, nikam nespěchám. Až odchovám mladé, pak se do toho možná pustím víc, ale zatím mi stačí to málo, co pomalu v mých rukách roste a sílí. Dokud to tedy někdo nezadusí - a přesně to teď udělal stát, resp. ministr financí Babiš, se svým zákonem o elektronické evidenci tržeb.

Já daně neplatím. Ne proto, že bych si doma zašívala prachy do matrace a nepřiznávala výdělky. Ale proto, že všechno, co vydělám, jde ve formě nákladů zase zpátky do podnikání. Nejsou to velké peníze - počítají se na tisícikoruny měsíčně. Zaplatím účet za telefon, za nutné služby kolem eshopu a co mi zbyde, investuju do nového zboží. Občas si ušetřím a koupím si věci, které mi pomohou v podnikání, jako je tiskárna, či mě posunou dál a rozšíří mé možnosti, jako třeba plackovací stroj nebo dřevěný stánek.
A právě tenhle stánek je něco, o co mě nejspíš EET připraví.

Pořídila jsem si ho z druhé ruky za pár tisícovek. Několikrát do roka ho namontuju na střechu své po rodičích poděděné Škody Felicie, kterou naložím zbožím a vyjedu do světa. Městské slavnosti, hudební festivaly, turistické akce na hradech - navštívila jsem toho už víc. Zacáluju pronájem, postavím stánek, vyložím zboží a místo toho, abych víkend trávila zaslouženým odpočinkem po pracovním týdnu válením se u televize, sedím na židličce a obsluhuju zákazníky. Nestěžuju si, dělám to ráda - poznám nové lidi, nová místa, často si užiju dobrou muziku, strávím čas s přáteli, kteří si udělají výlet se mnou.
Ale taky z toho zrovna nebohatnu. Někdy se zadaří a vydělám si tolik, jako bych utržila za víkend v běžné práci. Jindy po odečtení nákladů na benzín a pronájem zbude sotva na pár piv. Ale nevadí mi to - jsou to pro mě příjemně strávené chvíle, taky rozdám nějaké letáčky, domluvím spolupráci, dozvím se nové know how. Je to víc koníček, než výdělečná činnost.
Jenže s koníčkem nejspíš bude od příštího roku utrum. Vyjednání výjimky pro stánkaře, pro něž je podnikání vedlejší činnost, se nezdařilo. A tak si budu muset koupit tiskárnu na účtenky, mobil, kterému vydrží baterka při připojení na internet celý víkend, což můj stávající není, a taky nějakou aplikaci, která se bude schopná online napojit na finanční správu. I v těch nejoptimističtějších odhadech to půjde do tisíců.

V normálním světě bych právě těch pár tisícovek, co každý rok se stánkem vydělám, investovala do rozvoje svého podnikání. Rozšířila sortiment, koupila si PPC reklamu nebo si pořídila třeba lepší židličku na sezení za pultem, ať mě nebolí záda. Ve světě s EET jsem nucena investovat do věci, která je pro mě i pro státní pokladnu úplně k ničemu.

Protože daně neplatím a s EET se na tom nic nezmění. Státní kasa na mě nic nevydělá. Sto procent mých příjmů okamžitě přeměním na výdaje. Můj rozpočet je každoročně šul nul. A každou dvacku za kamínek a stovku za přívěšek státu v daňovém přiznání vykážu. Proč taky ne, když rovnou tu dvacku a stovku zase investuju do svého rozvoje a ten mám taky náležitě opentlený výdajovými fakturami.

EET je tedy zbytečné nejen pro mě, ale i pro stát samotný. Moje tržby se nijak nezmění, na daních nic navíc nezaplatím, ale stejně si tu věc musím pořídit. Jenomže se mi to nevyplatí. A tak stánek nechám asi příští rok v garáži, ať na něj padá prach. Moje podnikání tím neskončí, můj eshop stojí jen na bezhotovostních platbách, takže se ho tahle zhovadilost netýká, ale bude značně omezeno a zpomaleno. Přijdu o těch pár tisícovek navíc, co mi pomáhaly v růstu. Přestanu svůj obchod propagovat i jinde, než na internetu. O volných víkendech nebudu budovat žádné hodnoty, rozvíjet se ani dělat radost druhým - budu sedět doma na zadku. A v konečném důsledku na tom ještě stát prodělá, protože nebudu potřebovat tankovat tolik benzínu a zaplatím tak mnohem míň na spotřební dani.

A rozhodně nejsem jediná, kdo si spočítá, co je pro něj lepší a radši léto prosedí doma. Komu drobný přivýdělek k výplatě nevyváží starosti s online šmíráctvím finanční správy. Někteří lidé říkají, že kdo nemá pár tisícovek na EET, ať teda vůbec nepodniká. Jenomže podnikání je právě od slova podnikat, něco dělat, být aktivní a není nutně vždy spojeno s prvoplánovým ziskem. Pro mnoho takových volnočasových podnikavců je EET smrtícím polibkem jejich aktivit. A já jsem, bohužel, jedním z nich.
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 14. října 2016 v 15:04 | Reagovat

EET je dobrý výraz do křížovek.
Skvělá výplň.

2 Dragita Dragita | Web | 14. října 2016 v 18:59 | Reagovat

:/ Co víc napsat, abych nebyla sprostá na adresu EET. Raději pomlčet :( Vím, že malé podniky raději zavřou, nebo výrazně omezí provoz, protože je EET prostě položí na lopatky a mě to strašně mrzí, protože tam třeba ráda chodím.(v jednom jsem i dlouhodobě pracovala a jelikož plánují zřejmě zavřít, musela jsem se mrknout po práci jinde. Sice od ledna, ale i tak  :(

Nebo co maséři, šperkařky, lektoři, čínská medicína, homeopatie, lidé kteří lidem pomáhají s cvičením proti bolestem zad a sami ještě k tomu chodí do normální práce. Je to hrůza, slušně řečeno. A farmářské trhy? Co s nimi? :(

Jsem ráda,že aspoň nemusíš zavřít eshop, ale větší radost samozřejmě dělají akce, setkávání se s lidmi, zkušenosti, radost... :/ A lidi Babiše stejně znovu zvolili, protože jsou naučeni papouškovat bludy - podnikatelé kradou a podobně.

3 sarushef sarushef | Web | 14. října 2016 v 21:45 | Reagovat

A tohle je jeden z duvodu, proc jsem taky od zacatku proti. Miliardy to do statniho rozpoctu fakt neprinese a jediny co se stane, je ze to par podnikatelu zlikviduje, par to zneprijemni podnikani a svobody bude zase o kousek min.

4 Dana Dana | Web | 15. října 2016 v 11:33 | Reagovat

EET je podle mě nesmysl, to si pan Babiš vymyslel pěknou blbost aneb, proč to podnikatelům neztížit, když to jde!

5 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 15. října 2016 v 17:00 | Reagovat

[4]: já bych řekl, dejme tomu šanci, jak se EET projeví v praxi v ČR... zatím bych nedělal definitivní závěry - navíc se mi EET nejeví jako vyložená hloupost (zatím)

6 Lúmenn Lúmenn | Web | 15. října 2016 v 18:43 | Reagovat

[5]: v praxi se projeví tak, jak píšu. Velkejm je to fuk, jen další povinnost navíc a malý to zničí. A jestli tě zajímá praxe, mrkni na Chorvatsko;)

7 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 15. října 2016 v 19:20 | Reagovat

[6]: tuto obavu s tebou sdílí i někteří z mé rodiny - u nás v rodině je několik, kteří podnikají a tak uvidíme, co EET s nimi v praxi fakticky udělá

8 Arnošt Arnošt | 17. října 2016 v 9:51 | Reagovat

Ponechám stranou, jestli je EET paskvil nebo není. Co mě ale zaujalo, je to, že jsem ze článku nepochopil, proč by tě to mělo zničit?

Tvůj odhad ceny za zavedení EET jsou tisíce
(můj odhad viz níže). Píšeš, že tvůj měsíční výdělek je pár tisíc. Je to skutečně takový problém nechat podnikání jeden měsíc (či několik málo měsíců) stagnovat a místo do jeho "pomalého růstu" investovat do jeho zachování? Zvlášť když jej máš tak ráda, jak píšeš.

K ceně zavedení EET: Dle tvého výčtu to odhaduju na 6500 Kč, viz:

Tiskárna na účtenky: 3000 Kč
Skvělá power bank, se kterou můžeš napájet telefon klidně týden: 700 Kč
Aplikace na EET: 2800 Kč

9 Lúmenn Lúmenn | Web | 17. října 2016 v 20:47 | Reagovat

[8]: asi nechci veřejně rozebírat do detailu, kolik přesně si vydělám, ale v tomto případě to asi jinak nejde - co se týče zisků ze stánkového prodeje, tak čistý zisk (ne tržba, ale skutečně vydělané peníze po odečtení nákladů na zboží, benzín, pronájem atd.) z letoška, za všechny výjezdy, by mi tak tak zaplatily to, co popisuješ ve svém komentáři. Takže abych si mohla pořídit EET, musím do něj vrazit všecko co vydělám na stánku ZA ROK. Každý víkend, který strávím za pultem, každou hodinu a minutu na stánku budu vydělávat na věc, kterou nechci a nepotřebuji, kterou stát na nic nepotřebuje, ale musím ji mít. A to prostě není v pohodě a nechci to absolvovat.

10 Otmilka Otmilka | 19. října 2016 v 19:00 | Reagovat

Jak víš, jsme na tom velice podobně. Akorát zboží, které prodávám nejen pře internet, ale i na stánku či prostřednictvím kamenných obchodů v komisi, nenakupuji, nýbrž vlastnoručně vyrábím. Kromě čau, který zaberou samotné výrobky, trávím další na jejich nafocení, úpravě fotek, nahrávání na prodejní portály a Facebook, popisem zboží, jeho naceňováním, komunikací se zákazníky a stánkařením, kde mě na úvod skásnou o určitý poplatek za prodejní místo. Pro informaci, výše takového poplatku na akci jako je např. vyhlášený Dyzajn Market se pohybuje kolem 3000+ za víkend.Samozřejmě, jsou tu i akce, kde stojí prodejní místo stokorunu, ale samozřejmě musím vzít v úvahu typ sortimentu nabízeného zboží. Mým cílem není pouze jednorázově prodat, ale také rozšířit povědomí o svých špercích mezi nakupujícími a získat tak i stále zákaznice, což mi trh ve vedlejších vesnicích příliš nabídnout nemůže.
Jelikož je však mým snem se svou tvorbou živit, i na mě, která také poctivě přiznávám každé prodané náušnice,  čeká registrační pokladnička. Anebo stop ježdění na trhy. Vzhledem k tomu, že trhy stále představují tu větší část mých příjmů, nerada bych se jich vzdala. Pořizovací cena mašinek na EET a poplatek za používání softwaru (s nímž mimochodem tento zákon s cílem zničit drobné živnostníky počítá - tuším že se má jednat o 400-600 Kč měsíčně) e tedy budou muset promítnout do cen zboží. A je jen otázka, zdali jej za tuto novou cenu budou chtít ještě zákaznice koupit...

11 Otmilka Otmilka | 19. října 2016 v 19:17 | Reagovat

Spousta lidí zapomíná, co všechno vlastně slovo "podnikání" zahrnuje. jednou jsem byla nařčena, zdali by tedy nebylo lepší, abychom si my drobní přestali hrát na podnikatele. jenže my si na ně nehrajeme, my zkrátka děláme to, co nás baví.  

Paní Milena z Horní Dolní umí háčkovat. Když se jí narodilo mimčo, uháčkovala mu pár čepiček. Všimly si toho Hanka a Anička, její kamarádky s malými dětmi a zeptaly se jí, zda by pro jejich dítko také neuháčkovala čepičku. Paní Milena jejich žádosti vyhověla a čepičky jim dala jako dárek. Paní Anička má kamarádku jménem Zuzana, která má zájem o čepičku od naší paní Mileny. Ta Zuzanu nezná, určí si tedy cenu za čepičku a tuto jí posléze prodá. Zuzana shodou okolností pořádá vesnické slavnosti ve vedlejší obci a pozve Milenu, aby zde své čepičky na jarmarku prodávala. Ta pozvání přijme a naplete tři desítky čepiček. Tam 10 z nich prodá. Jelikož jí dalších 20 zůstalo, byla by škoda, kdyby ležely, a tak je nabídne k prodeji na předvánočním jarmarku ve své vesnici. A živnostňák je na světě. Paní Milena se tedy spokojeně může o víkendu věnovat svému háčkování, které jí baví, má pro koho háčkovat, nedělá to zbytečně. Před Vánoci své čepičky prodává v místním a sousedním kulturáku.

- fiktivní příběh, ale totožný s tisíci dalších zde v republice. I toto je podnikání. Paní
Nováková si pochopitelně pokladnu nepořídí a háčkování odloží  tím, že se mu bude věnovat jen příležitostně, protože jinak se jí čepičky budou hromadit doma.

12 Eurygaster Eurygaster | E-mail | 19. října 2016 v 20:54 | Reagovat

Každý, kdo žije v ČR by měl respektovat její zákony.

13 Hana Hana | 20. října 2016 v 8:42 | Reagovat

Díky EET  přijdeme u  nás ve vesnici o obchod s potravinami.  Jsme malá vesnice, něco málo přes 200 obyvatel, ale nakupují hlavně starší, kteří nemají možnost jezdit na náupy do města. Mladá paní, která ho tu provozuje už chtěla zavřít, protože tržby jí stačily tak akorát na nájem a nákup zboží. Naštěstí jí obecní úřad nabídl pomoct formou příspěvku na nájem, takže pokračovala s tím, že i když si po zaplacení všeho odnese pro sebe příjem rovnající se minimální mzdě na částečném úvazku, ta zatím dokud má malé děti vydrží. Ale teď už se vážně chystá zavřít, protože investovat do EET se jí opravdu nevyplatí, což je pochopitelné. Takže si budeme muset pro každý rohlík někam dojet a ti co nemohou, staří, osamělí budou spoléhat na to, že jim  někdo nakoupí. No ale stát o nic nepřijde, vždyť autobus do města stojí 22,-kč jedna cesta a nákup potravin taky bude,protože jíst se prostě musí, takže nakonec vydělá ještě víc !!

14 Aailyyn Aailyyn | Web | 20. října 2016 v 12:11 | Reagovat

Já se nechci vrtat do tvých majetkových poměrů, protože do toho je mi fakt dost houby, ale věta z článku mě zarazila. EET se vztahuje i na bezhotovostní platby e-shopů, ne?

15 Marcela Marcela | 21. října 2016 v 9:08 | Reagovat

řeknu to jednoduše,každý by si to měl zkusit podnikat v malém,po odečtení včech nákladů,jelikož všichni natahují ruce nájmy,dph,soc zdr zaměstnanci,výplaty,elektro teplo,úklid provozovny atd zůstanete oškubaná jak husa a z toho co vám zbyde investujete zpět,něco málo pro radost zůstane..já mám podnikání taky jako vedlejší činnost, nejsem blázen , abych v tomhle státě šla do podnikání "natvrdo"...není nad zaměstnanecký poměr

16 Katka Katka | 21. října 2016 v 12:25 | Reagovat

Malý podnikatel nebo ne, nikdo na tom není lépe. Pracuji v tzv. střední firmě což je 10 lidí. Část lidí jsou technici co jezdí celý den po zákazníkách. Takže i když se firemní účet pohybuje v rámci tisíců, nás teď nečeká nákup jednoho zařízení EET ale hned 4, u části zajistit školení, protože to jsou technici v téměř důchodovém věku a ke všemu musí zařízení komunikovat s používaným účetním systémem, takže nemůžeme volit nejlevnější variantu na trhu. A to prosím vy daně neplatíte. Ačkoli většinu toho co firma vydělá, dává na to zboží, ale i platy, sociální, zdravotní, ony daně a následně na právníky, kteří se snaží dostat z některých těch zákazníků dlužné peníze. Každý druhý zákazník vám řekne, že chce slevu a co máte pak dělat? EET mě netěší, z hlediska hlavně toho, že na pořízení zařízení k tomu určenému ani nic nedotuje. V dnešní době však nemá střední firma ani moc co "ulejt" takže stejně ta kontrolní hlášení posílat musíme. Mě je tedy osobně EET dost ukradené, ale omlouvám se, jsem zastáncem toho, že všem stejným metrem. Sama jsem zakládala eshop a pár let jsem se prala s 0 abych měla vše ve funkční a zákonném stavu. Takže člověk buď tu věc chce dělat nebo nechce.

18 Milena Milena | E-mail | 21. října 2016 v 14:44 | Reagovat

Trefně a pravdivě napsáno, také jsem na tom podobně, jako autorka. Tvořením se snažím si přivydělat k zaměstnání, neb dnes je již jen jedno zaměstnání málo, aby člověk uživil sebe i rodinu, tak proč nedělat navíc něco, co mě baví. Přijde mi, že pan Babiš likviduje nás, malopodnikatele, cíleně, aby nás donutil seknout s podnikáním a nastoupit do zaměstnání za minimální mzdu v jeho konglomerátech, přece nemůže být TAK hloupý, aby neviděl důsledky toho, co provádí?

19 Dasa Dasa | 21. října 2016 v 15:29 | Reagovat

[11]: presne :-)
Po spocteni toho, za kolik prilezitostne rocne prodam to, co vyrobim z koralku, mi vyslo, ze klidne muzu vsechno, co mam hotove, rozdat a jeste budu v plusu ;-)

20 Lyrel Lyrel | 21. října 2016 v 16:22 | Reagovat

Já jedu všechno přes faktury a platby převodem ale....jeden víken v roce taky vyjíždím se stánkem na festival, kde vydělám na cetkách cca 5000,- (klasická korálkářka) Jelikož dělám daně 60/40, stát odemně dostane jen to, co zaplatím za tiskárnu a systém. Bude to extrémně otravné. Nechápu, proč bych nemohla dál dávat slušně paragony. Aha...protože by mí klienti nemohli vyhrát v účtenkové loterii. Ale kvůli jednomu víkendu v roce se na to asi taky vykašlu a spíš nikam nepojedu.

21 Ricaso Ricaso | E-mail | Web | 21. října 2016 v 20:26 | Reagovat

Paní napsala pravdivá slova. To co mě moc bavilo a věnoval jsem tomu prakticky zbytek volného času po práci mě EET sebralo a znechutilo. Podotýkám "nejsem milionář".

22 Matěj Matěj | Web | 22. října 2016 v 17:49 | Reagovat

Podala jste mi nové informace z jiného úhlu pohledu. Škoda, že lidi jako Vy, nebyli slyšeni dříve. Celkově mi přijde, že hodně lidí se do podnikání nehrne hlavně kvůli složitostem v byrokracii. Různé formuláře, lítání po úřadech, úředníci... A další překážka EET. Kdo bude chtít krást, ten si cestičku vždycky najde - tomu by měl stát zamezit. Ne preventivně házet klacky pod nohy těm menším živnostníkům...

23 PetrM PetrM | 22. října 2016 v 17:53 | Reagovat

Z diskusních příspěvků vyplynulo, že za rok vyděláš posedáváním na stánku cca 5.500 Kč. Pokud bys trávila každý druhý víkend na stánku, vychází mně čistý zisk za víkend cca 200 Kč. Z toho vyplývá, že to pro peníze opravdu neděláš. Když to neděláš kvůli penězům, proč tedy? Možná tě to prostě těší a máš to ráda. Mnoho lidí dělá věci, které má rádo. A nemusí to být vždycky jen výnosná činnost. Pokud je to tedy něco, co tě těší a bez čeho nechceš být, tak do toho investuj. Dřív jsme jezdili po dálnicích zadarmo a pak někdo řekl: "musíte si koupit známku". Všichni řvali. Ty se na to možná nepamatuješ, ale já ano. No a teď si každý rok koupíme známku a neřešíme to. Co kdyby EET opravdu přinesla do rozpočtu byť i jednu miliardu ročně navíc. Nebylo by to dobré? Proč všichni hned vědí jak moc to bude zbytečné, jaký je ministr hajzl, jak to položí tisíce podnikatelů? Co kdybychom si prostě počkali jak to dopadne a pak mohli nadávat :-)

24 Janes Janes | E-mail | 22. října 2016 v 21:42 | Reagovat

Myslím, že je to i o tom, že to je další věc, kterou k veškeré té byrkracii musí člověk řešit ještě  navíc. Už takhle podnikat (byť nevýdělečně a jen pro zábavu) je hromada dost otravných věcí, které člověk musí zařídit, udělat, pravidelně řešit, protože zákony. Tohle je na jedné straně o penězích, které do toho člověk bude muset investovat a na druhé straně i o hromadě komplikací s tím spojených.
Dál - ten sytém je nedomyšlený, neotestovaný a otestovat se nestihne (testovací doba by musela být zhruba rok, a i tak by to bylo dost na hranici, nicméně testovat se bude měsíc). Takže budeme muset platit systém, který ve skutečnosti nebude řádně otestovaný, bude se testovat v praxi, a to je strašlivý průšvih. Ale ono se na to pospíchá, aby se to zavedlo dřív, než by měl někdo šanci to zase zrušit (ano, tohle je dost kousavá a neodosobněná poznámka).
Peníze co se na tom údajně vydělají - kdo chce krást, cestu si vždycky najde, čili to nepodchytí všechno a všechny, čili peníze z toho cirkusu budou plus mínus stejné. JENŽE - na tenhle systém, aby fungoval, byť blbě, se musí vynaložit hromada peněz a nejen na jeho zavedení, ale i na jeho údržbu. K tomu další hromada nových státních zaměstnanců, kteří se budou muset najmout - dosáhne ten údajný slibovaný zisk na ty částky, které se za to musí zaplatit na začátku a další, které bude třeba platit pravidelně? A když jsme u toho, kde se berou ty sumy, které se na tom mají vydělat? Vždyť NIKDO nemůže vědět, kolik je reálné na tom od živnostníků a firem získat NAVÍC. Jsou to všechno čísla házená jen tak, aby to vypadalo tak moc potřebně a oslovilo to co nejvíce lidí, kteří ovšem o tom už nebudou přemýšlet do hloubky (nakonec, ačkoliv je to střelba do vlastních řad, taková je bohužel většina našeho národa). Nemluvě o tom, že pokaždé se ohání jinými čísly, což taky mluví samo o sobě.
A pak jsou tady ti, kteří s podnikáním přestanou, protože se jim to prostě nevyplatí. Ti, co podnikají jako vedlejšák, tak prostě nebudou z toho mála, co případně vydělají, platit nic. Ti, co ukončí hlavní činnost, tak ti také ne a ještě půjdou na pracák - nebudou platit sociální ani zdravotní, ale naopak zdravotní za ně bude odvádět stát a ještě jim platit podporu, byť je u podnikatelů ta částka tak mizivá, že je to spíš k smíchu. Takže tu máme hromadu lidí, kteřá platit přestanou a další, za které bude naopak stát muset platit. Ou... další peníze, o které stát přijde. No a teď mi někdo řekněte, kde je teda vydělá? Protože ať počítám, jak počítám, nějak mám pocit, že se těch slibovaných miliard nedopočítám. Ale možná jsem na to přišla - ti,co budou chtít pokračovat, budou muset zvednout ceny, aby to nějak zvládli, což znamená opravu, že pak budou platit o něco málo víc na daních. Hmm... takže přeci jen se na něčem vydělá, ale kdo to zaplatí? Firmy a podnikatelé nebo prostě úplně všichni?

25 Matěj Matěj | Web | 23. října 2016 v 20:18 | Reagovat

Taky si vezměte, že mnoho lidí považuje podnikatele za nepřítele společnosti. Kde kdo vidí jen ty úspěšné a v jejich stínech už nepohlížejí na ty menší, jako třeba na Vás. Je škoda, že české podnikatele se nepodporuje o něco víc, myslím si, že zjednodušení byrokracie by podstatně pomohlo...

26 magdalena0 magdalena0 | 24. října 2016 v 0:59 | Reagovat

[23]: Ve vašem příspěvku je několik tvrzení, na která musím reagovat, ač si myslím, že je to zbytečné.
1.EET pokladna není investice - podnikatel investuje zpravidla do věcí, které mu práci usnadní a nebo bez nich nemůže vyrábět (např. švadlena bez šicího stroje)a které zvýší jeho zisk. Začínající nebo drobný podnikatel velmi dobře zvažuje, do čeho investuje a co nezbytně nutně potřebuje.
2.přirovnání k dálniční známce je zcela mimo mísu - jestli si ji koupím, nebo se budu drkocat po okreskách a jestli se mi vyplatí, se rozhoduji já, nikdo mi to nenařizuje. Aby se to dalo přirovnat, musela by být povinná pro všechny, kteří mají auto.  
3.k bodu „co kdyby” by byla jednoduchá odpověď cosi o řiti a rybách, ale mě k tomu napadá hlavně doplnění bodu 1. o investicích - to stát chce mít vyšší zisk, proto by do EET měl investovat stát, například formou vybavení podnikatelů příslušným zařízením, proškolením obsluhy a ostatními náklady s tím souvisejícími. Takto jen přehrává svoje náklady na podnikatele, aby si zvýšil zisk.
4.A poslední věta je vůbec nejlepší - vemte svoje peníze (ideálně 1-2 výplaty), kupte za ně něco, co nepotřebujete a o čem se dá  předpokládat, že nebude fungovat a počkejte si, jak to dopadne, abyste pak mohl nadávat. Ať to dopadne jak chce,svoje peníze už nikdy neuvidíte.

27 Taata1 Taata1 | E-mail | 24. října 2016 v 10:50 | Reagovat

[5]:

[23]:Petře, to je právě to, co kdybychom počkali, je to, co nejde. Ten malý podnikatel si MUSÍ tu věc koupit a nahlásit předem. A pokud tuší, předpokládá, už si spočítal, že to bude MÍNUS, tak do toho nepůjde. A celé EET bude zkreslené.

28 Taata1 Taata1 | E-mail | 24. října 2016 v 10:52 | Reagovat

[26]: Magdaleno NAPROSTO PŘESNĚ. A jen doplnění: Těch velkokombinátů se ta "maličkost" dotkne zcela minimálně.

29 Ereandil Ereandil | Web | 24. října 2016 v 11:04 | Reagovat

Myslím, že jsem kdesi na FB zahlédla, že někdo přišel na to, jak to pomocí nějaké aplikace na mobil přečůrat, že si nemusíš nic moc kupovat, stačí jen mobil a ta aplikace za stovku. Ale už to nemůžu nikde najít...

30 Lúmenn Lúmenn | Web | 25. října 2016 v 11:03 | Reagovat

[10]: jen doplním, že třetinu věcí taky vyrábím sama - magnety, placky, tašky, mandaly... Takže i mě to sežere horu času.

[14]: ne, jen na platby v hotovosti a (co absolutně nedává smysl) na platby online kartou či přes paypal. Převod na účet pod EET nespadá.

[23]: v rozpočtu je peněz dost, jen se utrácí za krávoviny;) I kdyby se navíc vybralo 10 mld, tak se umoří olbřmí státní dluh, nahážou se prachy do černých děr, něco se ukradne a budeme mít zase houby. A samozřejmě vydělám za víkend mnohem víc, netrávím v létě každý víkend na stánku, ale ročně jedu na 5-10 akcí;)

31 Lúmenn Lúmenn | Web | 25. října 2016 v 11:06 | Reagovat

[29]: mám na to odkaz a pořízení zvažuji, je to takové vlk se nažere a koza zůstane celá

32 Eva Sch. Eva Sch. | 25. října 2016 v 17:07 | Reagovat

Je videt kdo z komentatoru podnika a kdo ne. "Moudre rady" typu, kdyz to delate pro radost tak do toho investujte (to muzete rovnou vase vyrobky rozdavat a udelate i radost okoli a prodelate na tom stejne), nebo ze se podnikat nema, kdyz se dost nevydela jsou vazne k smichu.
Podnikat jsem zacala pri studiu a po jeho ukonceni v tom pokracuji. Vetsinu casu vyrabim na zakazku a 2-4x rocne jedu na nejakou akci. Casteji to nestiham, ani fyzicky nezvladam (ti co to nezazili, tak at si zkusi stravit 10-14h za pultem, rano postavit stanek, vecer zabalit, nebo dokonce takhle stravit 2-3 dny za sebou). Kdyz jsem se zacala shanet po nejake vhodne verzi EET, tak mam na vyber bud platit mesicni poplatek (bohuzel nejde se pripojit jen na leto), nebo zaplatit 15-20 tisic jednorazove. To nevydelam ani na vsech tech akcich dohromady (mluvim o zisku, ne o trzbe/obratu!). Takze pokud to nepujde vyresit jinak, zacnu na sve akce jezdit jako turista protoze se mi porizovaci naklady na EET naprosto nevyplati. A stat na me naopak prodela. Zivnost zavirat nemusim, budu pokracovat v praci na zakazku a tedy na faktury a prodeji pres net, jen zklamu sve zakazniky, kteri za mnou jezdi uz mnoho let a tesi se na novinky. Misto stanku pichnu ceduli - nakupujte pres eshop a podekujte Babisovi.

33 Otmilka Otmilka | 26. října 2016 v 23:03 | Reagovat

[23]: Jestli to přinese tu miliardu navíc, kam ta miliarda poputuje? Na nemocnice a mateřské školky, jak říká ta reklama na tento zákon (nepletu-li se 1. zákon u nás, který musí mít reklamu, což je samo o sobě dost absurdní)? Já to spíš vidím na platy desítek, ne-li stovek nových úředníků, jejichž pracovní pozice po zavedení EET vzniknou...

Což mi ještě připomnělo slova kamarádky pracující v IT navíc tvrdí, že celý ten systém bude dost technicky náročný. Když vidím jak vypadá centrální registr vozidel, toto si představit neumím.

34 Mad Dragon Scientist Mad Dragon Scientist | E-mail | 28. října 2016 v 22:44 | Reagovat

http://svobodneforum.cz/podnikatelka-petra-po-zavedeni-eet-koncim-s-trhy-budu-sedet-doma/ Vidím, že o tobě napsali. Akorát se zdá, že ti trochu zkomolili jméno :D

36 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. listopadu 2016 v 21:52 | Reagovat

[35]: no, ne tak docela;) paušální daň je taky pěkný svinstvo a pro mě osobně třeba zcela neupotřebitelná, protože se mi paušál nevyplatí

37 Stánička Stánička | E-mail | Web | 10. května 2017 v 21:43 | Reagovat

Mě třeba "potěšila" nutnost pořídit si ještě jednu termo tiskárnu na samotné účtenky.
Dřív se u zákazníků, co nechtěli fakturu, na konci dne vystavil jeden souhrnný příjmový doklad, který byl na jednu A4.
Teď je to A4 každému, i když ji většina vyhazuje na chodbě do koše.
Z kotoučové termo tiskárny lezou přeci jen menší papíry, které jsou levnější.

Pokud máte někdo lepší zdroj než je tady:
http://www.cartridge-toner-inkoust.cz/kotoucky-do-eet-c1892/
dejte mi prosím vědět.

38 donlabuznik donlabuznik | 12. listopadu 2018 v 2:42 | Reagovat

Českým podnikatelům se neustále hážou klacky pod nohy, já to říkám neustále, proto jsem si taky řekl, že to nemá cenu a založil jsem si raději přes https://www.ioffshore.cz/ offshore společnost v Dubaji a musím říct, že tam je podnikání úžasné. Podnikatel je zde totiž vážený člověk.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama