Stupidní argumenty proti domácím porodům

17. listopadu 2016 v 12:23 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Vzhledem k tomu, že tento týden soud pro lidská práva ve Štrasburku opět projednával případ dvou Češek, které žalovaly náš stát za to, že jim neumožnil porodit dle jejich představ, proběhla pochopitelně médii opět vzrušená vlna debat o domácích porodech. A pochopitelně je plná emocí - jen si nějakou rozklikněte a nestačíte se divit. Na jedné straně klidné a vysvětlující vědomé ženy (v menšině), na straně druhé hysterické ječící a sprosté stádo (v bučící většině). Nechápu, proč toto téma u nás v ČR vzbuzuje takové šílené vášně, když na západ od nás je domácí porod naprosto běžnou součástí zdravotnického systému a nemyslím si, že třeba Němky, Švédky, Britky nebo Nizozemky mají tam dole něco uspořádáno jinak, aby ony rodit doma mohly a Češky nikoli. Přesto se v diskuzích dočtete, že ženy, co se rozhodnou pro porod doma jsou (a teď cituji) nezodpovědné blbky; lesanské alternativní biokrávy, které patří do jeskyně; úplně šílené a měla by jim být odebrána rodičovská práva... Kromě těchto osobních invektiv se také dočtete spoustu milionkrát vyvrácených lží a nesmyslů, jimiž odpůrci házejí po zastáncích jako ostrými kameny. Pojďme si tyto argumenty projít - a ano, jsou to často argumenty zcela stupidní a vůbec se nezakládají na pravdě.


Na začátek musím napsat, že pojmem domácí porod je v tomto článku myšlen vědomý a dopředu plánovaný porod doma informované, zdravé a nízkorizikové(!) rodičky.

Argument: Vy (myšleno zastánci domácích porodů) byste se nejradši vrátili zpátky do pravěku! Tak přestaňte chodit k doktorovi, když vám ta moderní medicína tak vadí!
Tohle je velmi důležité a je třeba si u toho ujasnit že si v žádném případě nemyslím (a nemyslí si to ani 99% zastánců domácích porodů), že by doma měly rodit všechny ženy. To je samozřejmě úplný nesmysl. Spousta žen má tak problémové těhotenství nebo zdravotní obtíže, které nelze řešit jinak, než medicínsky. Stejně tak se mnoho dětí rodí dlouho před termínem a potřebují akutní neonatologickou péči, jinak nepřežijí. V tomto udělala věda ohromné pokroky a patří jí velký dík, že díky ní může zachránit mnoho dětí, které by před desítkami let, na svět nepřišly vůbec nebo by při porodu či krátce po něm zemřely. Nikdo rozumný nebude zahazovat roky lékařského výzkumu a pokroku, který umožňuje někdy skutečné zázraky (jako jsou různé operace ještě v děloze nebo "vypiplání" miminka narozeného v sedmém měsíci).
To ale neznamená, že některé ženy, ty zdravé a s normálně probíhajícím těhotenstvím a porodem, nemohou rodit mimo zdravotnické zařízení. Porod totiž není nemoc, ačkoli si to mnoho lidí, zmasírovaných strašlivými případy z médií a seriálovými překotnými odjezdy do porodnice, nejspíš myslí. Porod je fyziologický proces - stejně jako je třeba vyměšování, přijímání potravy nebo sex. Pokud fyziologický proces probíhá normálně, k lékaři nechodíme. Proč taky? Ukazovat lékaři, jak krásně dýcháme, jak nám pěkně padá jídlo jícnem do žaludku a jak hezká máme hovínka, je asi zcela nesmyslné a zbytečné. Ale ve chvíli, kdy se nám po každém soustu dělá špatně, kdy ona hovína nejdou ven nebo jdou až příliš často nebo když nám nefungují intimní orgány tak, jako dříve, pak je pochopitelné, že si k doktorovi zajdeme.
Totéž platí o porodu - pokud porod probíhá normálně, není třeba lékaře, aby nás zachraňoval - není totiž co zachraňovat. Medicína a lékaři jsou tu od toho, aby léčila nemocné, nikoli zdravé lidi.

Argument: Ty šílené lesany chtějí rodit pod smrčkem a samy nebo s nějakou porodní bábou, jako ve středověku.
Tak mezi rozením v lese (ale i takové, přiznám se už i pro mě docela za hranou případy tu byly;)) a rozením v moderní domácnosti je velký rozdíl. Už proto, že dnešní domácnosti jsou mnohdy sterilnější a bakterií prostší prostředí, než nemocnice a naše prabáby by si mohly o takové čistotě akorát nechat zdát.
Ale zastavme se spíš u té "porodní báby". Hodně lidí si z nějakého důvodu myslí, že porodní asistentka (dále PA) je jen nějaká ezorajda s nějakým čtrnáctidenním kurzem. Nikoli, vážení. Tato "ezorajda s kurzem" je dula, což je školená psychická podpora ženy. Něco jako proškolená kamarádka, která ženu bude držet za ruku a říkat jí "to zvládneš", vyběhá za ni papíry a bude prostě stát při ní.
Oproti tomu porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaný zdravotník a její vzdělání, co se týče těhotenství a porodů, je stejně obsáhlé jako lékařské. Tyto ženy jsou zcela vzdělány k tomu, aby asistovaly u fyziologického porodu. Mají na to vysokoškolský diplom, mají za sebou spousty porodů a nejsou to tedy žádné potrefené biokrávy, ale normální součást zdravotnického systému. A ve většině porodnic normálně porodní asistentky pracují.

Argument: Proč se ty blbé ženské soudily ve Štrasburku, když jim porody doma nikdo nezakazuje? Ať si tam třeba doma chcípnou.
Přesně tak - ať si tam ty biomatky chcípnou. Tohle tak nějak zhruba říká český stát. A souvisí to právě s těmi porodními asistentkami. Ve většině státu vyspělé Evropy se těhotná žena přihlásí do péče nějaké PA, ke které pak dochází na kontroly, na různé porodní kurzy a nakonec v její přítomnosti i porodí, buď v porodnici, v porodním domě nebo doma. Jak už jste si mohli přečíst, PA je zcela vzdělaná a školená zdravotní pracovnice, který moc dobře ví, jaké všechny problémy a patologie mohou nastat a pomůže ženě zvolit nejvhodnější způsob a místo porodu. Když přichází k porodu doma, nemá přes rameno kabelku s aromaolejíčkem, ale vleče plný kufr nejrůznějších nástrojů, přístrojů, léků a zdravotnického vybavení a počítá i s variantou, že porod přestane probíhat fyziologicky a v tomto případě převeze rodičku do porodnice nebo zavolá záchrannou službu - což se sice stává zcela výjimečně, ale toto riziko, byť malé, je tu vždy a zkušená a zodpovědná PA s ním počítá.
V České republice je díky mediální aféře kolem Ivany Königsmarkové (viz) a následného honu na čarodějnice situace o poznání jiná. Díky vyhláškám ministerstva nedostanou PA osvědčení pro výkon zdravotnického povolání v případě, že by jezdily k porodům doma a jsou pod hrozbou vysokých pokut a zákazu činnosti nuceny vést porody jen v porodnicích. Zároveň tyto vyhlášky znemožňují zřízení porodních domů, což je jakási alternativa mezi porodnicí a domácím prostředím.
Tím se ženy v ČR dostávají do situace, že nemají jinou možnost, než rodit v porodnici. A jak jsme si řekly dříve, zdravý člověk nemá důvod chodit k lékaři. Proto zdravá fyziologicky rodící žena nepotřebuje lékařskou péči.
Pokud ale chce porodit se školeným zdravotníkem, což je pochopitelně ta nejrozumnější varianta, do porodnice musí. A nebo musí být její PA dost statečná na to, aby riskovala pokutu a vedla domácí porod i přes hrozby sankce. Proto české ženy žalují náš stát a proto soud ve Štrasburku ve svém rozsudku uvedl, že práva žen sice nebyla plně porušena, ale byla vážně ohrožena a ČR vyzval k nápravě stávajícího stavu.

Argument: Porod doma je strašný risk a žena, která se pro něj rozhodne, je úplně pitomá.
Tohle se lidem vysvětluje nejhůř. Už jen proto, že v médiích se čas od času vyrojí (a mnohdy značně přežene) nějaký případ domácího porodu, který se nepovedl. Co na tom, že většinou to ani nejsou porody doma tak, jak jsem je definovala na začátku, tedy vědomých, dopředu rozhodnutých a zdravých žen. Lidi prostě chtějí vidět stříkající krev už od pravěku a tyhle šokující zprávy jsou vodou na jejich mlýn. Ve skutečnosti se doma každý rok narodí stovky dětí a žádné šokující zprávy se o nich nedočtete. Jak by asi média bavilo psát "Žena porodila doma zcela zdravé miminko"?
Jenomže díky mediálnímu obrazu se zdá, jako by porod doma pokaždé dopadl tragédií nebo minimálně výjezdem záchranky a tak není divu, že jsou lidé přesvědčení, že rodit doma = stát jednou nohou v hrobě.
Skutečnost je taková, že téměř všechny domácí porody dopadnou tak, že je na jejich konci zdravá matka a zdravé dítě. Koneckonců studií jsou na to celé stohy a pokud chcete místo panického řevu raději suchá a přesná data, zkuste tento článek Mýtus bezpečného porodu v porodnici, na jehož konci najdete odkazy na mnoho zahraničních studií. Je-li libo raději data z naší kotliny, máme jeden bohužel vědecky ne úplně průkazný průzkum tady.
Já osobně znám tři ženy, které porodily doma celkem pět dětí. Přes internet jich znám desítky. A všechny potvrzují to, co se dočtete i v průzkumech - domácí porod zdravé nízkorizikové rodičky pod vedením porodní asistentky je srovnatelně bezpečný jako porod ve zdravotnickém zařízení. A jak vyplývá z výzkumů, v některých případech je porodnice dokonce rizikovější.

Argument: Ty krávy raději upřednostní svoje pohodlí před zdravím miminka. Porod je možná strašný a traumatický, ale musíme to vydržet, abychom měli zdravé dítě.
Tohle je strašně smutné poslouchat, hlavně z úst žen. Přitom jsou ale pohodlí rodičky a zdraví miminka spojité nádoby, jedno bez druhého nemůže nastat. Pokud je rodící žena ve stresu, nemůže se uvolnit a porod se může zpomalit nebo úplně zastavit. To sebou nese zvýšená rizika uvíznutí miminka v porodních cestách a tedy následného ohrožení zdraví dítěte. Uklidnit rodící ženu, uvolnit ji a nabídnout jí bezpečné prostředí je základem pro zdárné proběhnutí porodu. Ráda to ilustruji na příkladu, který se možná zdá nevhodný, ale ilustruje to velmi dobře - když jdete na záchod na velkou. Představte si, jak se pohodlně usadíte, sami, na svém záchodě, nikým a ničím nerušení a rozhodnete se, že se vyprázdníte. V tu chvíli přiběhne vyšilující manžel/ka, naloží vás do auta a odveze do nemocnice. Zadržíte to, přece se nepo** v autě. V nemocnici vás pořád všichni bombardují otázkami, položí vás na záda, dívají se přímo na vaše rektum v bandě deseti lidí a u toho na vás volají - táák, teďka tlačte, už to půjde, nebojte, jen pěkně tlačte.
Neumím si představit člověka, co se po tak náhlé změně prostředí, stresu a před zraky úplně cizích lidí dokáže bez problémů vyprázdnit. A to prosím obsahu vašich střev nejde o život, pokud ho nevytlačíte na svět včas. Když se všechny tyto faktory sečtou, není divu, že ženy si volí raději bezpečné a známé prostředí pro svůj porod. Ale ty, které jsou zmasírovány odstrašujícími příklady, pak odjedou překotně do nemocnice, ve stresu a strachu se jim úplně zastaví porod (a na to není třeba, aby na ně byl někdo nepříjemný, bohatě stačí jen sama změna prostředí a náhlá pozornost lékařů) a nakonec musí přijít všechny ty kapačky, nástřihy, kleště a chirurgové, protože fyziologický proces se vypnul.
Rodící žena nutně a zcela bez výjimky potřebuje klid, aby mohla fyziologicky porodit zdravé dítě. Stres porod zastavuje a je nutné provádět opatření, která mohou ohrozit zdraví i život matky i dítěte.

Užitečné odkazy:

A teď už jen v rychlosti:

Argument: Já rodila koncem pánevním/dvojčata/dítě s přirostlou placentou/doplň libovolnou patologii, doma bychom byli mrtví, MRTVÍ!
Doma rodit by měly jen ženy bez těchto patologií a rizik. A vědomá, rozumná žena by nikdy nešla do rizika ohrožení jejího zdraví a zdraví dítěte. Žena se zdravotními problémy nebo jakkoli rizikovým těhotenstvím doma prostě rodit nebude a je zbytečné tím argumentovat.

Argument: Kdo se rozhodne tak nezodpovědně rodit doma, ten by neměl mít nárok na sanitku! A nebo by měl všechno zaplatit ze svýho.
A kdo se rozhodne nezodpovědně porušit povolenou rychlost na silnici by taky neměl mít nárok na sanitku, že?

Argument: Česká gynekologickoporodnická společnost má pravdu, když domácí porody kritizuje. A lékaři ví všechno nejlíp.
Potom je zvláštní, že zahraniční lékaři na to mají jiný názor. Například ti britští, kteří porody doma doporučují jako jednu z možných alternativ a 1 z 50 dětí se tam narodí doma. Nebo třeba ti ve Švédsku, kde se doma narodí až 2% dětí či dokonce ti v Nizozemí, kde doma na svět přijde až 1/3 všech dětí.

Argument: Ale v Holandsku před barákem stojí sanitky, kdyby se něco zvrtlo!

Argument: Máme nejnižší novorozeneckou úmrtnost na světě - a to díky porodnicím.

Argument: I když jsem přečetl/a celý tento článek včetně všech zdrojů, pořád si myslím, že by domácí porody měly být zakázané.
Tak to ti prostě už není pomoci. Děkujeme za názor a tady je obrázek koťátka.

 

26 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | 17. listopadu 2016 v 13:18 | Reagovat

jakožto anarchista a odpůrce etatismu jen dodávám

ať si každý rodí tam, kde uzná za vhodné :o)

2 Qûdí Qûdí | 17. listopadu 2016 v 13:35 | Reagovat

Na to nejde říct víc než; Přesně.

3 jarmila jarmila | E-mail | 17. listopadu 2016 v 13:38 | Reagovat

Hm, každý porod je jiný. Ani úplně zdravá žena nemá zajištěno, že porod proběhne bez komplikací. Nerozhoduje jen za sebe a za svoje zdraví. Rozhoduje za svoje dítě. Já být tím dítětem, chtěla bych, aby lékař a nemocniční přístroje byly po ruce - takže porod v nemocnici, určitě. Je to sobecké - kvůli troše nepohodlí nebo nepříjemné sestřičce riskovat zdraví jiného člověka, byť to bylo vlastní dítě.

4 veruce veruce | Web | 17. listopadu 2016 v 13:41 | Reagovat

Ještě bych doplnila jeden častý argument proti domácím porodům, a sice ten, že těhotenství probíhalo zcela bez komplikací a pak se to najednou všechno zvrtlo až v porodnici. V takových případech se přehlíží či neuvádí, že za ty komplikace v mnoha případech mohli samotní lékaři svými zbytečnými zásahy u žen, které byly příliš vystresované na to, aby hladce porodily podle jejich představ (třeba píchnutím vody, podáním oxytocinu, tlačením na břicho, nucením do tlačení jinak, než to cítí rodička apod.).

5 Kika Kika | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 15:30 | Reagovat

upřímně tuto debatu nesleduju a je mi uplne jedno kde, kdo a jak rodí. Jediné co se mi nelíbí a co z tvého článku vyplývá je, ze stát zakazuje (pod hrozbou pokuty) sluzbu pojizdnych porodnich asistentek ale stejne tak by se mi nelíbilo pokud by nemocnicím (at uz soukromé nebo veřejné) bylo nakazano, aby tuto službu poskytovaly.
Po dětech stále netoužím ale kdybych toužila, zvolila bych si nemocnici :)

6 Mary Mary | 17. listopadu 2016 v 16:25 | Reagovat

Chytrému napověz... I mezi domácími rodičkami určitě budou nezodpovědní lidé, ale ty jsou přece i mezi nemocničními rodičkami stejně jako mezi lékaři. Házet vše na prostředí a okolí je typická česká povaha. Stejně jako že imigranti nám berou práci tak přece proto nemůžou najít práci, nebo že za všechno prostě může vláda

7 Kočička Kočička | Web | 17. listopadu 2016 v 16:52 | Reagovat

Bože, díky za ten článek... Už roky bojuju proti lidský blbosti a snažím se osvětlit situaci ohledně domácích porodů aspoň mezi svými kamarádkami... A to jsou to prosím vzdělané, kulturní a kultivované mladé ženy s rozhledem.... A stejně jsou přesvědčené, že porod doma = jistá smrt pro matku a dítě, tak vymyté mozky aby pohledal...
Doporučuju ještě odkaz: http://www.pribehyproivanu.eu/

8 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 17. listopadu 2016 v 21:52 | Reagovat

Těhotenství bereš taky jako fyziologický proces?

9 Lúmenn Lúmenn | Web | 17. listopadu 2016 v 22:04 | Reagovat

[8]: těhotenství je samozřejmě už jen z logiky věci fyziologický proces, takže samozřejmě, že ano:)

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 22:28 | Reagovat

Konec mě dostal. :D
Moc dobrý článek, líp bych to nenapsala!

11 Vlaďka Vlaďka | Web | 18. listopadu 2016 v 9:29 | Reagovat

Tak tohle sedí jak ta ona pověstná p...l na hrnec.Více takových článků!

12 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 18. listopadu 2016 v 10:45 | Reagovat

[9]: Takže pro něj taky platí : "Pokud fyziologický proces probíhá normálně, k lékaři nechodíme."?

13 Li Li | 18. listopadu 2016 v 15:28 | Reagovat

Každej si může rodit jak chce. Je to svobodná volba ženy a její pohodlí. Někdo odsuzuje domácí porody, ty zase očividně ty ženy, které se pro porodnici rozhodly. Zaráží mě, že o těhotenství a porodu píše žena, která děti nemá a očividně ještě neplánuje. Nemáš s tím zkušenosti, takže ti chybí nadhled. I zdravé těhotenství může končit rizikovým porodem a najednou je tu problém, jak dojet včas do porodnice, kde sehnat krev. Porod se nedá plánovat...

14 Lúmenn Lúmenn | Web | 18. listopadu 2016 v 18:26 | Reagovat

[12]: v zásadě ano;) Ale pravda je, že u některých fyziologických pochodů, včetně života samotného obecně, nemusíme vždycky poznat, že něco není v pořádku. Proto existují preventivní prohlídky, u zubaře, u praktika, na gyndě..., abychom měli jistotu, že skutečně všechno je v rovině fyziologické a ne patologické. O frekvenci a častosti těchto prohlídek už je ovšem možné diskutovat, někdo to ujištění potřebuje každý měsíc, někomu stačí jednou za deset let:)

15 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 19. listopadu 2016 v 12:49 | Reagovat

Ten argument hlídání zdraví dítěte mi přijde trochu v rozporu, když se zamyslím nad tím, proč není zakázané v těhotenství kouřit - i pasivně. Proč nepostihujeme lidi, kteří v okolí těhotné kouří? Proč nepostihujeme lidi, kteří prodávají těhotným alkohol či nezdravé zpracované potraviny či léky, které škodí zdraví jejich dítěte?

16 Necroparanoia Necroparanoia | E-mail | Web | 20. listopadu 2016 v 23:33 | Reagovat

Porod je naprosto přirozená věc a proto by každá žena měla sama zvolit, jaký způsob pro ní bude přirozený. Pro mě bude asi ten nejpřirozenější s davem lékařů a hromadou tišících prostředků, protože se toho bojím jako čert kříže, ale věřím že mnoho žen se na to těší a chce si to užít v pohodlí domova s porodní asistentkou. Pokud jsou ochotné převzít riziko, které vznikne když nestihnou v případě komplikací převoz do nemocnice, je to na nich. Možnost volby bychom mít měly.

17 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 21. listopadu 2016 v 10:49 | Reagovat

Z jedné strany
Problém vidím v tom, že PA nemá v domácnosti u rodičky za zadnicí komplement, který jí umožňuje diagnostikovat a řešit případný problém (a ten v řadě případů není předem detekovatelný). Situace, kdy se např. neví, že v děloze jsou dvojčata, nastávají i nyní, bez ohledu na to, že existuje ultrazvuk (stalo se sestře kolegyně z práce).
PA také nemůže provést urgentní císařský řez, kdy o přežití dítěte a někdy i matky nakonec často rozhodují desítky sekund nebo maximálně minuty.

To s tou sanitou pořed barákem (a nejen v Nizozemí) je informace, k níž jsem se dostal na stáži ve Velké Británii (1990), beru to za hodnověrnější zdroj než sdělení nějaké blogerky.

Pokud se týká statistik, tak on je dost problém pokud se srovnávají země, kde je běžně více dětí v rodině, se zemí (jako u nás) kde je vyšší podíl jedináčků. S pořadovým číslem porodu totiž dost silně klesá riziko komplikací. Svou roli hraje i věk matky (a u početných islámských menšin v Německu a podobných zemích jsou relativně mladé rodičky, které statistiky ovlivňují). Pokud se odfiltrují, naše výsledky skočí nahoru (respektive ta neislámská populace se jim propadne).
Ta paní, co má video na youtube, jak rodila na karimatce u řeky, rodila své čtvrté dítě a všechny předchozí porody u ní proběhly bez komplikací. To je naprosto jiná situace než 30 letá prvorodička, jejíž gravidita byla riziková (což je v tomto věku téměř norma).

Pokud se zvedne počet dětí v rodině a klesně věk při prvním porodu (přinejmenším), tak riziko domácího porodu docela drsně klesne.

A něco z druhé strany:
Vztahy mezi lékařskými a dalšími VŠ specialisty v našem zdravotnictví zdaleka nejsou ideální a pořád je tendence na tyto pracovníky pohlížet jako na "lepší sestry".
To je, pochopitelně nesmysl, ale tlačí to silně ČLK i lékařské fakulty (přestože některé z nich tyto specialisty samy produkují).
Tohle je problém, který celou situaci, dle mého soudu, komplikuje. Za tu PA v našich podmínkách totiž nese, alespoň formálně, odpovědnost nějaký lékař, a ten raději bude vidět legislativu takovou, aby porod doma mohl zarazit, aby za něj nenesl kůži na trh (a nelze se mu divit, když nese zodpovědnost za něco, co nemá možnost ovlivnit).

18 Lilien Lilien | 21. listopadu 2016 v 17:36 | Reagovat

Já bych tak chtěla, aby konečně povolili a zřídili porodní domy. Domácké, intimní prostředí s odborníky v zádech.

19 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 21. listopadu 2016 v 19:45 | Reagovat

Porodní dům je něco jiného než porod doma. Na druhé straně nevidím důvod, proč by to "domácké intimní prostředí" nemohlo být i v té porodnici (obávám se, že to vázne jednak na určité strnulosti personálu,jednak na byrokracii (financování).

20 Lúmenn Lúmenn | Web | 21. listopadu 2016 v 21:36 | Reagovat

[17]: k té sanitě - není to vyjádření "nějaké blogerky" ale unie porodních asistentek z Holandska;) A ty snad jsou prvnotním zdrojem - a hlavně aktuálním a ne 25 let starým

21 Lea Lea | 24. listopadu 2016 v 6:33 | Reagovat

Je celkem dobrá volba zvolit porod v porodnici jenom s porodní asistentkou. Jsou porodnice, které je mají nasmlouvané. Je to pak jediná osoba u porodu ale zároveň lékař může kdykoliv přijít a i všechno potřebné vybavení je nedaleko. Taková nejlepší možnost v ČR pro rodičky, které mají z nemocnic stres, ale zároveň mají strach, ,,co kdyby...´´ viz třeba https://www.znamylekar.cz/ladislava-rysava/porodni-asistentka/brno - tu bych jednou chtěla :-)

22 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 24. listopadu 2016 v 9:05 | Reagovat

Sem dávám odkaz na článek v dnešních Lidovkách:
http://www.lidovky.cz/zachranari-proti-domacim-porodum-zbytecna-forenzni-nejistota-a-komplikace-zlobi-se-gm0-/zpravy-domov.aspx?c=A161123_143729_ln_domov_sk
Je tam zcela jednoznačný rozpor mezi PA a záchranáři. Přiznám se, že mi věrohodnější připadají ti záchranáři.

23 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. listopadu 2016 v 21:58 | Reagovat

[22]: transfer rodící ženy nebo ženy po porodu do nemocnice ať už autem nebo RZS není selhání systému, ale naopka důkaz, že dobře funguje, viz: http://www.biostatisticka.cz/transfer-neni-znamka-selhani-ale-funkcnosti-systemu/

24 Li Li | 4. prosince 2016 v 14:17 | Reagovat

[14]: No pokud chodíš na gyndu, už to je proti přizenosti, ne? Dřív ženy nechodily k žádným doktorům. Pokud těhotenství a porod jsou tak přirozené, proč vůbec chodit k doktorovi? Já nevím, podle mě nemůžeš zatracovat porod v porodnici, stejně jako ty máš právo rodit doma. Ale určitě bych nesoudila ženy za to, jak chtějí rodit. Je to jejich tělo a jejich dítě.

25 Lúmenn Lúmenn | Web | 4. prosince 2016 v 20:34 | Reagovat

[24]: Fakt jsem alergická na kecy "když chceš návrat k přirozenosti tak se odstěhuj do jeskyně, nechoď k doktorovi apod.". Nemyslím, že to, co je přirozené znamená to "jak to bylo dřív", protože spousta věcí dřív stála pěkně za hovno:) Přirozené znamená respektovat naše biologické pochody, naše emoce, naše tělo a napomáhat mu jen v případě, že samo něco nezvládá. A samozřejmě nikoho nesoudím a byla bych moc ráda, aby si každá žena zvolila pro sebe nejlepší místo k porodu, ať je to v nemocnici, doma nebo v porodním domě. Bohužel u nás v ČR rodit doma lze jen za cenu velkého rizika, protože není umožněno mít u porodu porodní asistentku a porodní domy tu neexistují.

26 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 8. prosince 2016 v 11:47 | Reagovat

Tak do toho já bych nešla ani za nic, nechtěla bych riskovat, že se něco stane děcku, a vlastně i mně. Přijde mi to stejná blbost, jako s tím odmítáním očkování. Zrovna nedávno říkal nějaký odborník, že zase hrozí nemoci, které už byly úplně na ústupu.

27 Cecílie Cecílie | Web | 8. prosince 2016 v 12:08 | Reagovat

[3]: Naprosto souhlasím. Každý extrém je špatný a vždy se najde dost argumentů pro obě strany. NIKDY není zaručeno, že vše proběhne jak má, žádná sebelepší asistentka nezajistí péči mamince i miminku v případě komplikace jako lékař a zařízení v nemocnici. Dnes se většinou všechny porodnice snaží vyjít maminkám maximálně vstříc, nechápu ženy, které péčí a lékařským dohledem opovrhují, není to nic nepříjemného, zbytečného ani zlého, naopak.

28 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 13:06 | Reagovat

U nás v porodnici se rodí se sestrou.
Ty holky maj klasickou zdrávku a nějaký rok navíc. Ty starší mají jen zdrávku.
Doktoři přicházejí, když je problém.
Pravda, už se při bouřkách nerodí na chodbě, ale jak jsem slyšela, i to se tady kdysi povedlo...
Já potřebovala doktora ke všem třem porodům, přestože všechno vypadalo tak, jak má.
Takže bych měla říct, že jsem pro porody čistě v porodnici, ale ne, nejsem.
Třikrát mi zachránili dítě i život a bez nemocnice a doktorů bych to nedala, ale co si budem povídat...
Urychlovací injekce, napíchnutá voda, stres...
Kdo ví, jak by ten porod vypadal v klidném, milém a přátelském prostředí.
Kdo ví, jak by se mi rodilo, kdyby mi mezi nohy nečuměli instalatéři, co zrovna opravovali topení v protějším pokoji, kdo ví, jak by se mi rodilo, kdyby to nebylo na povel...
A kdo ví, jak by probíhaly druhé dva porody, kdyby ten první nebyl tak krušný...

Myslím, že spoustě maminek by porod doma prospěl, ale stejně tak je až moc maminek, které opravdu potřebují nemocniční dozor...
Já osobně bych to neriskovala, ale třeba kamarádka u obou dětí přišla, zatlačila a hotovo, ta by klidně ten třetí mohla dát doma :-)
Asi bych domácí porod nedoporučila prvorodičkám, ono fakt může být všechno v pořádku, ale najednou...

29 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 13:26 | Reagovat

Ano, ať si každý rodí, kde chce. Třeba na hajzlících v bordelu.

Ale ať se potom nediví, že na hajzlících v bordelu není k dispozici úplná lékařská péče v případě, že se při porodu cokoliv náhlého stane. Až pak matka začně krvácet, dítě se uškrtí pupeční šňůrou...no co, stáva se i v lepších rodínách.

To je přece taky přirozené pro naše tělo, ne? Že se občas něco nepodaří tak, jako by si všichni přáli... Nazvala bych to přirozenou redukcí populace. Potom si ale můžeme klást otázku, zda není tato přirozená redukce populace poněkud zbytečná, když existuje možnost, jak maximalizovat okolnosti tak, aby nemusela nastat.

Jen je smutné, že je pro některé matky důležitější vlastní pohodlí, než uvědomování si rizika, že se jim, nebo jejich dítěti může cokoliv stát. Ale tak hlavně, že si můžou rodit třeba do bazénku.

30 Lúmenn Lúmenn | Web | 8. prosince 2016 v 14:02 | Reagovat

[29]: já mám u tohoto a podobných komentářů pocit, že autor takového komentáře vůbec nečetl článek. Vždyť používáš právě ty argumenty, které článek vyvrací.

31 nezenska-svine nezenska-svine | Web | 8. prosince 2016 v 14:12 | Reagovat

[30]: To neznamená, že nemá pravdu.
Pojem NÍZKORIZIKOVÁ RODIČKA neexistuje.
Nikdy neexistuje nic bez rizika.
Je to kec typu PROJEDU ZATÁČKU STOVKOU. JE PŮLNOC, TEĎ NIKDO NEJEZDÍ, NEMĚL BYCH SE TUDÍŽ S NIKÝM SRAZIT. JE TO NÍZKÉ RIZIKO.
Porod závisí na mnoha okolnostech a sorry, ale jak ví rodící baba -mnohdy prvnička, že to zvládne? Že natuty děcko projde, že se nesekne ramenama, že bude potřeba nástřihu? To PA provést nemůže a pokud nemůže asistovat s tím, že bude moci provést i markantní zásah k "osvobození" děcka a úlevě matky, není tam k ničemu. Nějaký DĚLEJTE PŘI KONTRAKCI ÚÚÚÚÚÚ, VNÍMEJTE SVOU ŽENSKOST A VZÝVEJTE GAIU je v tu chvíli k hovnu.

Matky-bio krávy by si měly uvědomit, že se z nich cpe na svět živej tvor, kterej potřebuje přijít na svět bez úhony a je mu u prdele, jestli se narodí do zvuků velrybího zpěvu nebo tamburín. To si jen tak ospravedlňují matky, který se nechtěj podvolit pomocný ruce personálu, kterej je zachraňuje. Že na ně lékař houkne, že na porodní plány není čas? Nedivím se, na nějaký její touhy po vanilkových svíčkách bych taky neměla náladu.
Takže ano, víš ono je k vidění hodně ženských, který zemřely ve chvíli, kdy ze sebe to děcko prostě nedostaly. Tyhle fotky se ale už lesanám neukazují, co?!
Prostě novodobá zbytečná hysterie.

Chtěla bych vidět zastánkyně, jak by jim bylo ve chvíli, kdy by se děcko šprajclo nebo nedýchalo.
To by bylo najednou príma, když by pomohly kapacity, žé?
NASRAT! Chtělas to, tak si to teď vyřeš. Umřelo? Jůů, ty jsi vrah, krávo! ... prostě to, že to Štrasburk zakazuje, má nějakej důvod no. Se s tím smiřte.

32 Morena Ox Morena Ox | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 14:24 | Reagovat

Já o tom teda moc nastudováno nemám, ale selským rozumem bych řekla, že co se porodu týče je na prvním místě jistota a pokud má člověk možnost volby, jestli jistota nebo cokoliv jiného, přijde mi svědomitější jít vždy na vyšší jistotu a ta je bohužel v porodnici vyšší. A tím by to pro mě haslo, ale to je můj osobní názor, každopádně, Lumenn, budu ráda, když se mi ozveš a pokecáme, určitě si máme co říct.

33 nezenska-svine nezenska-svine | Web | 8. prosince 2016 v 14:33 | Reagovat

Jinak autorko, pokud nevadí, dala jsem na svůj blog odkaz na tento článek s kopií tohoto komentu a nějakými odkazy s výzkumy nebo případy. kdo by chtěl, může vrznout reakci nebo zapálené vyjádření tam.
Vím, že se můj názor nelíbí ani ostříleným matkám, což se projevilo i na fcb stránce Záchranné služby, kdy byl případ o právě řešené domarodičce, jejíž děcko nedýchalo a zachránili ho záchranáři bleskovou akcí. Nicméně nevadí, musím se z toho vždycky vypsat :)
Pokud vadí, smažu ho.
(víš v tom článku tak nějak útočíš, proto prostě nemůžu být slušná) :)

34 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 14:49 | Reagovat

[30]: Používám. Jo.
Pokud můžeme na téhle stránce nazvat něco stupidním, tak tvuj argumet s přirovnávánim porodu ke sraní. Rizikový sraní totiž neexistuje, pokud teda nenásleduje po požití nejpílivější vietnamský polívky na světě. Porod je už vzdálen fyziologickému procesu, už nejsme zvířátka a nežereme svojí placentu. (Okey. Nějaký magoři si z toho dělaj kokteily a šperky, fajn...)

[31]: Jako jo, no...

35 Melkora Melkora | Web | 8. prosince 2016 v 18:03 | Reagovat

Domácí porody byly a zůstávají fenoménem velmi kontroverzním. A jistě by se k tomuto článku, stejně jako k tématu obecně dalo říct mnohé. Ale ať už je to s nimi jakkoliv, jedna věc je skutečně zarážející a to agresivita jejich odpůrců, stejně tak jako jejich patologická hrůza hrůza z porodu jako takového.
Porod je pro ně tajemný, smrtelně nebezpečný akt, při kterém musí bezpodmínečně nutně asistovat lékař a který musí probíhat ve specializovaném zdravotnickém pracovišti. Asi jako apendektomie. Vlastně ještě nebezpečnější, protože dle pověstí je apendektomii schopen bez problémů provést i nemocniční vrátný. Zatímco porod není schopna samostatně vést ani osoba k tomu speciálně vyškolená.
Jak si tito porodní panikáři vysvětlují, že savci nejen existují, ale dokonce se stali nejúspěšnějším živočišnou třídou, je mi naprostou záhadou. Nejspíš to ignorují, jako obvykle.

36 Melkora Melkora | Web | 8. prosince 2016 v 18:06 | Reagovat

[34]: To, že jste, na rozdíl od zvířat, schopen inteligentního uvažování (nebo si to o sobě alespoň myslíte) ještě nedělá z porodu patologii.

37 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 19:34 | Reagovat

Přiznávám, že jsem celý článek nečetla, já zastáncem porodů doma nejsem. Těch žen, které v minulosti porodily doma, dětská úmrtnost, úmrtnost rodiček nejsou zanedbatelné. Jen si přečti, prosím, kratší článek mladé ženy-matky, jak se k této problematice staví a u článku má i názory, ne tak emočně vypjaté, ale...
http://k-tyna.blog.cz/1611/domaci-porody-ano-nebo-ne

38 I am Jane I am Jane | Web | 8. prosince 2016 v 19:40 | Reagovat

Tyhle domácí rodičky jsou pro mě hazardérky svého života i jejich dětí :O

39 Angie. Angie. | Web | 8. prosince 2016 v 19:48 | Reagovat

Ano, v Nizozemsku je naprosto normální, když lidé rodí doma. Pro ně je divné, když někdo rodí v nemocnici. Sanitky před barákem možná nestojí, ale rozhodně si nemyslím, že není rozdíl mezi domácím porodem v Nizozemsku a domácím porodem v ČR. Tohle se nedá srovnávat. Především si tedy myslím, že tím, že tam je to naprosto běžná věc, tak je tam mnohem více skutečně dobře kvalifikovaných porodních asistentů.
Problém není v domácích porodech jako takových, problém je v nepřipravenosti rodiček a v podcenění situace, nedostatečné informovanosti a tak dále. Nikomu neberu jeho právo rodit doma, já bych si to ale zkrátka a dobře nelajsla. I když vše vypadá, že porod proběhne v pořádku, komplikace můžou nastat kdykoliv. A když by u mě v budoucnu nastaly, chci být lékařské pomoci co nejblíž.
Shrnula bych to asi tak, ať si každý rodí, kde chce, ale když se něco podělá, tak je to jeho boj. Teda v tomhle případě spíš její boj.
Argumentovat tím, že je to naprosto přirozená věc, rodit doma, je taky takové... všelijaké. Sice to je přirozená věc a dřív lidé rodili doma běžně... ale kolik dětí v dřívějších dobách přežilo? Jaká byla úmrtnost novorozenců? Kolik žen umíralo při porodech? Takže tak.

40 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 19:55 | Reagovat

Podle mne je toto spíš nějaká "módní vlna" jako i dost ostatních názorů. Naše těla jsou už zvyklá na něco jiného než byly ženy, které většinou byly více venku, více manuálně pracovaly, tělo bylo otužilejší, ale úmrtnost byla určitě vyšší.

41 Strašilka Strašilka | Web | 8. prosince 2016 v 20:07 | Reagovat

Já nevím. Každá ženská by si měla rodit kde chce, o tom žádná.
Jen se obávám, aby pak nenarostl počet žalob na záchranku, na tuhle instituci, na tamtu... Chápeme se? Nikdy není a nemůže být na 100 % zaručeno, že se nic nestane. Ale to v podstatě sama píšeš.
Vyjádřila bych to asi tak - nemělo by se to zakazovat, každý svýho štěstí strůjce. Když se ale něco pokazí a už nebude nikomu pomoci, rodiny mrtvých / postižených dětí by pak neměly kopat kolem sebe a jak jsem již zmínila na začátku, ani žalovat jednu instituci za druhou (o pozdním dojezdu sanitky teď nemluvím, to je jiná). Přece pokud jdu dobrovolně do domácího porodu, počítám s možnými riziky, že?
Problém ale je, že pokud matka přijde o dítě, VŽDY bude kopat kolem sebe, což je zcela logické.
Je pravda, že s mnohými praktikami "urychlujícími porod" příliš nesouhlasím, protože v mnoha případech (rozhodně ne vždy!) nejde o blaho matky a dítěte, ale o uvolnění lůžka. To by se ale musely změnit i některé praktiky v jistých porodnicích, všechno ruku v ruce.
Všechno má svoje pozitiva i negativa. Já bych doma nerodila ani za zlatý prase, byl by to pro mě hazard, ale každého věc. Dále už se odkazuji jen na to, co jsem napsala výše.

42 padesatka padesatka | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 20:30 | Reagovat

Článek o právu na domácí porod od holky, která ještě nerodila. Pecka. Miluju ty výkřiky o právech, v poslední době velká móda.

43 Týna Týna | Web | 8. prosince 2016 v 20:46 | Reagovat

s domácími porody nesouhlasím, stejně jako s větou že nízkoriziková rodička může klidně rodit doma...naopak souhlasím s tím, kdo tu psal, že taková rodička neexistuje, je to pravda
měla jsem bezproblémové těhotenství (pokud teda nepočítám to, že jsem musela brát lék na štítnou žlázu, aby stíhala) a přesto jsem porod měla rizikový ač tomu nic nenasvědčovalo, dokonce jsem rodila již podruhé a nebýt v porodnici, nepřežije to syn (což bych asi nepřežila já)
jinak mě velmi zajímá jak se podle vás pozná že porod běží jak má a komplikac nenastanou? ono totiž pokud budete rodit doma a něco se posere tak jde o minuty, ne-li o vteřiny...a dojezd sanitky je i patnáct minut, to bývá pozdě
tak asi tak
mimochodem ten článek, ke kterému odkazuje Ruža z Moravy je můj

44 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 8. prosince 2016 v 21:36 | Reagovat

Aniž bych se přikláněla k jedné či druhé straně, protože je mi to úplně jedno (já sama nerodím a ostatní ať se klidně postaví na hlavu doma i v porodnici)...

...také jsem na podobné diskuze nechtěně narazila.

A narazila jsem tam i na argument (No, on to ani není moc argument).

Ale jednoduše na tvrzení, že pokud žena rodí doma a odmítne rodit v porodnici a miminku se něco stane, nebo dokonce při porodu umře, tak by žena měla být souzená za vraždu nebo zabití (nebo co to tam vlastně říkali).

Mohla bys mi prosím říci svůj názor k tomuto bodu?
Myslíš si, že pokud žena odmítne rodit v porodnici, měla by nést následky případného ohrožení dítěte?

......

A ještě, Nikde v diskuzích jsem nenarazila na to, že by se ženy obhajující porody doma (ale i druhá strana) zmiňovali o otci.
Je to konec konců i jeho dítě. Neměl by do toho také mít co mluvit?

45 Rien Toute Rien Toute | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 21:36 | Reagovat

Maminka mě rodila v porodnici, stejně jako potom brášku a sestru. Nikdy na to nevzpomínala ve zlém, spíš v dobrém, vzpomínala na ostatní maminky, které tam ležely s ní. I já bych šla do porodnice, protože vím, že nabízí lepší péči a pomůže, když se něco podělá. Nikdy bych neriskovala zdraví svého dítěte. Protože pokazit se může hodně věcí. Ale pokud jsou jiné ženy toho názoru, že chtějí rodit doma, tak jim ten názor neupírám. Jen si musí uvědomit, co riskují (což si asi i většinou uvědomují) a hlavně také si musí být vědomi, že za případné komplikace s tím spojené nesou vinu ony, nikoliv záchranáři, kteří potom přijedou a už se jim nepodaří miminko oživit.

46 Týna Týna | Web | 8. prosince 2016 v 21:40 | Reagovat

[44]: ano soudila bych takovou ženu za zabití, respektive nesoudila bych ji, odsoudila by se tím sama, nikdy by si to neodpustila

ale vím že ta otázka nebyla určená mně

47 Týna Týna | Web | 8. prosince 2016 v 21:42 | Reagovat

[45]: mluvíte mi z duše :-) žena rodící doma musí přijmout následky když se něco posere a neházet vinu na všechny kolem jako je to zvykem

48 Michio Michio | 8. prosince 2016 v 21:46 | Reagovat

Domácí porody jsme na škole v rámci zdravotnictví hodně probírali a rozhodnutí ŠT. sledovali s očekáváním.
Co se týče mě - zákaz je příliš razantní slovo. U tak intimní a osobní věci jako je porod by se s ním rozhodně nemělo nakládat neopatrně.

Žena v ČR onu možnost má a její využití je jen na její zodpovědnost. Pokud má žena v těhotenství komplikace či jakékoliv zdravotní omezení (od vysokého KT přes arytmii a cukrovku až po nějakou metabolickou nemoc) či je prvorodička, tak by pro své dobro i dobro dítěte neměla riskovat. Samozřejmě je to ale její rozhodnutí. V dnešní době je tak velký důraz na individualitu a její toleranci v různých směrech, že argumenty jako "opice nebo blbky" jsou spíše jen výkřiky těch, jež nejsou schopni zpracovat jiné stanovisko, než to jejich.

Proti domácím porodům sama o sobě nic nemám, ale já bych do něj nešla a ani bych jej nedoporučila.

Ono, když už se žena považuje za "nerizikovou", tak neznamená, že nerizikový bude její porod a zdraví dítěte po narození (toto se bohužel do předu "vyvěštit" nedá). Stačí jedna infekce a novorozeně neumírá během dnů, ale během hodin (hodně rychle se může stát, že je pozdě, v lepším případě pro "uchování plného zdraví dítěte"). Vyučující máme zdravotní sestry i lékaře a z jejich výpovědí (sama jsem během mé praxe v nemocnici neměla možnost setkat se s domácí rodičkou, takže z tohoto úhlu mám jen zprostředkované informace, nýbrž když mi to řekne lékař, tak nemám důvod nevěřit), tak je problém s náležitým zkontrolováním dítěte po porodu. Žena (manželé) s ním totiž okamžitě nepřijdou (pochopitelně) a někdy si dávají načas i dny. Asistentka u porodu nemá možnost provést toto vyšetření sama a bez ničeho, také nemůže vydat rodný list a s gynekology, jež tu možnost mají, je občas problém (a bez rodného listu a ZP nastávají pro dítě, spíše jeho rodiče, nepříjemné právní náležitosti, o matrice nemluvě, on naneštěstí fakt, že máš doma novorozeně nedokazuje, žes jej porodila, může to být ohromný paradox, ale je to jeden ze způsobů jak bránit obchodu s dětmi). Pokud už v nemocnici lékař dítě prohlédne, tak při nejmenší podezření na ohrožení ho zpátky domů jednoduše nevydá (dle toho co jsem slyšela od vyučujících, tak přítomnost policie v těchto případech není ojedinělá, dokonce jsem slyšela o paní, která dítě prostě ukradla, i když se mu dostal po narození zánět do očí a ona jednoduše zdravotnictví nevěřila). Také když se během porodu naskytne komplikace, bez řádných přístrojů ženě asistentka jednoduše nepomůže i kdyby sebevíc chtěla a sanitka se ne všude dostane do pár minut (a i to už může být u porodu pozdě). Právě pro tyto případy v nemocnicích je lékař a náležité zdravotní vybavení.

Jinak co se týče práva na profesionální personál. Nevím, nevím, Ani nemocnice nemají kolikrát plnou obsazenost a "půjčování" personálu do "osobních rukou" si teda nedokážu představit a myslím, že by k tomu nemocnice asi nikdo nedonutil (a pokud někdo chce jít k domácímu porodu, tak rozhodně ne pod záštitou nemocnice, nedokážu si představit, že by na sebe braly toto riziko, takže stát nemůže zakazovat, ale zároveň ani nutit).

Domácí porod je rizikem, samozřejmě se nemusí nic stát, nicméně pokud se v 1 případě z 10 něco stane, tak to nikdo nevrátí. Chápu, že ne každá nemocnice a personál či přístup nemusí ženě vyhovovat, ale v dnešní době je taková široká škále možnost kde a u koho porodit (i když uznávám, že cena a časová a personální vytíženost jsou), že se mi zdá podstupovat toto riziko dobrovolně jako risk a u věci jako je narození dítěte se riskovat nemusí (tak to cítím). Samozřejmě je to ale svobodné  a bezpochyby uvědomělé právo každé nastávající matky.

Článek je to zajímavý, nicméně musím říct, že jsem čekala trochu "promyšlenější" protiargumenty vůči domácímu porodu. Ty jež jsi zde uvedla ("Argument: Ty šílené lesany chtějí rodit pod smrčkem a samy nebo s nějakou porodní bábou, jako ve středověku.") jsou spíše urážky a na ty se lehce odpovídá :)
Nicméně ale děkuji za zajímavé počtení :)

PS. Obrázek koťátka je vážně hezký :) :)

49 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 8. prosince 2016 v 23:00 | Reagovat

Musí se nechat, že jedovatě po sobě umí střílet obě strany. Četla jsem článek o domácím porodu, pod kterým ženy, které rodily nebo plánují rodit doma, označovaly porod v nemocnici jako hnus, odpornost a tak vůbec.
Osobně si myslím, že pokud je žena zdravá a těhotenství bezproblémové, samozřejmě jí nikdo nemůže bránit rodit doma. Na druhou stranu ale musí počítat s tím, že kdykoliv může přijít komplikace, která se bude doma řešit mnohem hůř i za přítomnosti porodní asistentky.

50 napinka napinka | E-mail | Web | 9. prosince 2016 v 5:00 | Reagovat

něják jsem to nezvládla dočíst(ani článek a už vůbec né komentáře)... ale jen jedna poznámka, je mi moc líto, že se plýtvá energii na obhájení a prosazení domácích porodů, když nerizikové rodičky neexistují(nedá se ani dopředu odhadnout moc problémů u dítěte), kdyby svojí lobby radši zaměřily na vznik porodních domů a snahu u problémů minimalizovat zbytečné zásahy a ohrožení hlavně zdraví a života, ale koneckonců i vztahu matky a novorozence, tím, že v případě komplikaci nevyzkouší PA a doktoři všechno, co se ve škole naučili, ale rovnou přejdou k akutní sekci, ke které to většinou se štěstím stejně dospěje... se smůlou se pak sem tam dá dočíst o mrtvých, nebo s doživotními následky...

51 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 9. prosince 2016 v 9:26 | Reagovat

[36]: Och ano, protože jsou na tom těla žen ze západu stejně dobře, jako těla žen kdesi v Indonésii, v kmenech civilizací nepolíbených. Asi takhle o tý přirozenosti a fyziologických procesech.

[40]: Ámen. Naše těla jsou zvyklá na něco absolutně odlišného, přesně tak.

52 Radomír Radomír | 9. prosince 2016 v 10:35 | Reagovat

Tak vidím, že stupidní argumetny se opakují, stejně jako va každé jiné diskuzi :).

53 Miloš Miloš | Web | 9. prosince 2016 v 11:02 | Reagovat

Chtěl bych vidět, jak porodní bába bude provádět císařský řez (a těch se snad teď většina). Vezme kuchyňský nůž, dezinfikovaný namočením do slivovice?
A co když se mimino dusí, má k tomu nějaké přístroje, nebo mu nasadí dýchání z úst do úst?

Mám pocit, že autorka musí být alternativní, ať se jedná o cokoliv.

54 K. K. | Web | 9. prosince 2016 v 13:40 | Reagovat

Musím se přiznat, že zrovna tohle je jeden z těch článků, ve kterých s tebou nesouhlasím. Sama považuji plánovaný domácí porod jako velkou nezodpovědnost. Článek jsem si přečetla celý a uznávám, že máš skvělé argumenty. Ale nemám ráda znevažování moderní medicíny. Ono to neexistuje pro srandu králíků a jak už tady v komentářích padlo, povinností matky by měla být snaha eliminovat veškerá možná rizika. I přes veškeré vymoženosti stále dochází ke komplikovaným porodům či dokonce k úmrtí novorozenců při porodu a co se při porodu stane nikdo nemůže předvídat. A i přes tvůj názor prostě nesouhlasím s tím, že porod doma je stejně bezpečný, jako porod v nemocnici, ba víc. Kdyby tomu tak bylo, tak si rovnou můžem porodnice zavřít, ne? Je hezké říct, že žena tím nebude ve stresu, ale mysím si, že každý porod je stresující sám o sobě a přetrpět nějaký ten personál okolo není nic hrozného a že to k tomu prostě patří. Navíc ten lékař není debil a na porodním sále strávil už pěkných pár hodin, takže když ženě řekne aby nějak tlačila, neříká to proto, že ho to zrovna napadlo. A vážně si nemyslím, že stres okolo může způsobat tak hrozně závažné potíže s porodem, pokud je rodička plně zdravá a těhotenství bylo bezproblémové.

Dle mého je to prostě neskutečná nezodpovědnost. Ať si každý dělá co chce. Nevidím důvod nadávat těm matkám do biokráv a tak dále, koneckonců i kdyby dítě umřelo, okolí to stejně nijak nezasáhne a nemají do toho strkat nos. Každou chvíli umírají stovky lidí a taky pro každého nepláčeme. Je to na zodpovědnost té matky a je to její rozhodnutí.
Na druhé strašně mi ale připadá tenhle ,,zákaz" porodů doma taky pěkně hloupý. Pak tu totiž máme ženy, co si jdou za svým hlava nehlava a prostě doma porodí, i kdyby u toho měly být úplně samy. V tomhle případě si myslím, že by měly mít na onu asistentku právo, aby se alespoň nějak chránily a byly pod dozorem. Protože některé tenhle zákaz fakt nezastaví.

Docela nerada bych tu jednou viděla smršť podpory domácích porodů. Je to možnost. Může to proběhnout dobře. A i v nemocnici to může proběhnout špatně. Souhlasím, že by to měla být svobodná volba. Ale pořád ty ženy považuju za praštěné a asi navždy pro mě budou mít nálepku ,,NEZOPOVĚDNÁ".

55 ra.innie ra.innie | E-mail | Web | 9. prosince 2016 v 13:45 | Reagovat

[38]: Souhlasím.

56 Teresa Teresa | Web | 9. prosince 2016 v 13:47 | Reagovat

No to je zase diskuze, to jsem se zasmála. Řekla bych, že je to každého věc, řešila bych ale i otce, který by měl být se svoji těhulí jednotný v názoru kdy, jak, s kým a proč rodit. Hlavní slovo bych nechala matkám, které již rodily a pánům vyštudovaným odborníkům.
Jinak asi spoustu z nás neví na vlastní kůži, jak funguje zdravotnictví v zahraničí, takže srovnávání s rodičkami v jiných zemích - kdo ví. Osobně mám z nemocnic fóbii, jsem vystresovaná v čekárně i když si jdu pro nějaké potvrzení, takže sama jsem zvědavá, jak svoji brzkou reprodukci přežiju...
Je hezké, jak se všichni hrdě bijou do hrudi za zdraví dítěte, zajímavé potom sledovat tyto rodiče, jak dbají na zdraví svého miláčka zabořeného v jednom roce v pytli s čipsy apod. O tom, kolik těhulí hulí jednu za druhou a jejich životosprávě, chování, ani nemluvě, ale to už jsem jinde...

57 Opica Opica | Web | 9. prosince 2016 v 14:01 | Reagovat

Na článku je legrační, že ze stupidních argumentů proti porodům, naprosto křičí stupidní argumenty proti nemocnicím. Z jednoho extrému do druhého.

Porodnic je spousta a s nejrůznějšími přístupy, žena si může vybrat, co vlastně chce. Porodnictví ušlo docela dlouhou cestu i co se týče pohodlí a soukromí (ano ne všude na 100%, ale na většině míst ano), takže tvrzení jako "v nemocnici vás pořád všichni bombardují otázkami, položí vás na záda, dívají se přímo na vaše rektum v bandě deseti lidí (srsly?!) a u toho na vás volají - táák, teďka tlačte, už to půjde, nebojte, jen pěkně tlačte." Říkala Máňa? Nebo Dáša? Stejně jako kecy o kapačkách, nástřizích (oni totiž chudáka ženu rozštípou jako kachnu na nedělní oběd že jo), kleštích a chirurzích.

Hlavní věc je, že Česko ještě není (po více stránkách) na porody doma připravené. A o tom je.

58 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. prosince 2016 v 16:03 | Reagovat

Zastávám názor, že každý by měl mít svobodu zařídit se podle svého přesvědčení a zvolit takovou formu porodu, jaká mu vyhovuje. Ke svobodě ovšem na vyvážení vždy existuje i odpovědnost, a proto k takové volbě patří i ochota přijmout odpovědnost za vyšší riziko v případě jakékoli neočekávané komplikace a případné následky. A přiznávám, že bych v žádném případě nechtěl, aby porod mého dítěte byl pro ně a pro jeho maminku byť jen o trochu rizikovější než nezbytně musí být.

59 Lúmenn Lúmenn | Web | 9. prosince 2016 v 21:10 | Reagovat

[31]: na to, co je "nízkoriziková rodička" existují definice. A porodní asistentka není žádná vzývačka gaiy ani ezopíča co zapaluje vonný svíčky. Je to zdravotník, má dokonce co se týče porodů lepší vzdělání než lékař (5 let studuje jenom porodnictví, zatímco gyndař 5 let studuje všeobecně a porody má jen rok). Takže PA je schopná a oprávněná provést veškeré zákroky, které je třeba, včetně nástřihu. Takže ta kapacita, která to děcko zachraňuje u domácího porodu v civilizovaném světě bývá a jmenuje se PORODNÍ ASISTENTKA. A Štrasburk nic nezakazuje, naopak, ten, kdo zakazuje, je ČR a zakazuje konkrétně to, aby u toho porodu ta ženská zdravotníka (=PA) měla. A v tom vězí zakopanej pes.

[34]: rizikovýho sraní náhodou existuje spousta:) A fyziologický proces to je a to, že se to tobě líbí nebo nelíbí, na tom nic nezmění:) A žraní placenty magorama je jedna z nejlepších věcí, co pro svoje zdraví může ženská udělat, ale to pochopí jen "lesanská biokráva" jako já:D

[41]: nastuduj si počty žalob na zdravotníky v UK, Švédsku, v Holandsku, pochybuju ale, že jich bude výrazně víc, než jinde. Když se něco posere a kór, jde-li o zdraví, rodiče budou kolem sebe kopat vždycky, ať dítěti urve hlavu doktor jako se to stalo v Olomouci před pár lety nebo PA včas nerozpozná komplikaci a  nezavelí k odjezdu do nemocnice. Ale 90% žen, co rodí doma, se tak rozhodne po zralé úvaze a vyhodnotí všechna pro a proti a tím převezme za své rozhodnutí plnou zodpovědnost.

[54]: [57]: znevažování moderní medicíny nacházíte přesně v článku kde, dámy? Třeba ve větě? "Spousta žen má tak problémové těhotenství nebo zdravotní obtíže, které nelze řešit jinak, než medicínsky. Stejně tak se mnoho dětí rodí dlouho před termínem a potřebují akutní neonatologickou péči, jinak nepřežijí. V tomto udělala věda ohromné pokroky a patří jí velký dík, že díky ní může zachránit mnoho dětí, které by před desítkami let, na svět nepřišly vůbec nebo by při porodu či krátce po něm zemřely. Nikdo rozumný nebude zahazovat roky lékařského výzkumu a pokroku, který umožňuje někdy skutečné zázraky (jako jsou různé operace ještě v děloze nebo "vypiplání" miminka narozeného v sedmém měsíci)."? A porod zdravé nízkorizikové ženy v domácícm prostředí z kvalifikovaným zdravotním pracovníkem, ideálně PA, je ZCELA V SOULADU s moderními lékařskými výzkumy a běžně se ve sv
ětě aplikuje. To, co haním, je ovšem přístup českých lékařů a českých nemocnic, protože tam jsou zcela zjevné rezervy.

Ne, vážně, lidi. Když někdo napíše článek v němž vyvrátí stupidní argumenty a pak si je v diskuzi x-krát přečte v kometářích, tak má chuť se střelit;)

60 Lúmenn Lúmenn | Web | 9. prosince 2016 v 21:20 | Reagovat

[50]: tak to asi o té lobby nic nevíš:) Tato "lobby" je zaměřená převážně na to, aby ženy mohly rodit v klidu, bez zbytečných stresů a zbytečných zákroků a to jak v nemocnicích (v případě žen, pro něž je přítomnost lékaře ze zdravotních důvodů nutná nebo si ji přejí), tak i v porodních domech, které mají příjemné prostředí a fyziologicky vedený porod asistentkou, ale jsou v areálu nemocnice a doktor je "za rohem". To je hlavní účel většiny hnutí za přirozený a svobodný porod. I v zemích, kde je porod doma zcela v souladu se zdravotnickým systémem, rodí doma poměrně malé množství žen (kolem 1-3%, v tomto je výjimkou Holandsko, kde je to 30%). A to proto, že prostředí, které jim nabízí tamní nemocnice a porodní domy, jim plně vyhovuje ke spokojenosti. U nás v ČR jsou ale podmínky v nemocnicích často 20, 30 let pozadu a to je to hlavní, co je třeba změnit. Takže ano, k tomuto většina aktivních "lobbistek za ženská práva v porodnictví" napíná své síly.

61 Lúmenn Lúmenn | Web | 9. prosince 2016 v 21:23 | Reagovat

[53]: ta porodní bába má vzdělání srovnatelné s lékařem;) A císařské řezy neprovádí a už vůbec ne kuchyňským nožem. V případě potřeby císařského řezu pochopitelně ženu převeze na chirurgický sál, což se ale dle statistik u domácích porodů (nízkorizikových rodiček vedených PA) děje jen v naprosto mizivém promile případů. Jinak má PA samozřejmě spoustu přístrojů a vybavení, které si k porodu doma veze. (Btw. dítě při porodu a někdy ani krátce po něm nedýchá zcela fyziologicky, protože kyslík si v děloze bere z krve matky skrze pupeční šňůru;))

62 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 10. prosince 2016 v 13:11 | Reagovat

[59]: Tyvole, no tak to jo. Ještě chápu, že někdo obhajuje svobodnou volbu, i když ženská chce rodit třeba ve skákacim hradu, když se jí to líbí. Přece jenom mluvíme o tý svobodný volbě, která s sebou nese rizika, kterých si je samozřejmě každý, kdo se svobodně rozhoduje, vědom.
Ovšem pokud obhajuješ takovou zbytečnou ezosračku, jako žraní vlastní placenty, tak je mi jasný, že s tebou diskuze nemá cenu, jelikož se tímto do kategorie lesanských biokrav řadíš.
Je 21. století, žiješ v západním světě, kdy je naše tělo náchylné jenom k tomu, když na tebe někdo v MHD kejchne. Nejsme na tom tak dobře, jako naše kolegyně žijící v domcíchz hlíny v Keni, nebo naše kolegyně žijící v jurtách v tajze. Prostě nejsme. Se stim smiř.

"Stupidní" argumenty v článku nevyvracíš, jen v diskuzi dokazuješ, že nejsou stupidní, ale založená na faktech.

63 napinka napinka | E-mail | Web | 10. prosince 2016 v 18:11 | Reagovat

[60]: haha... no, v článku zmiňuješ jen porody doma, lobby brečí, že ženy nemůžou rodit doma... nic o tom, jak zlepšit jak podmínky v porodnicích, nic o tom, jak a kde by šly zřídit porodní domy... nemluvě o švihlé teorii prožívání porodů...

64 Lúmenn Lúmenn | Web | 10. prosince 2016 v 19:21 | Reagovat

[63]: tak tenhle článek si taky pochopitelně nedává za cíl pojmout všechny aspekty problematiky, ale je zaměřen pouze na domácí porody, to bude možná tím, že je o domácích porodech, články o porodních domech a zlepšení podmínek v porodnicích píšu taky:)

[62]: tak ta "zbytečná ezosračka" je něco, co je podpořeno i medicínskými výzkumy. Placenta obsahuje ohromné množství výživných látek a všichni savci ji po porodu běžně konzumují, jedním důvodem je zbavení se pachu krve kvůli predátorům, tím druhým je koktejl výživných látek, díky nimž se lépe hojí poranění po porodu, zatahuje se děloha atd. A protože žijeme v 21.století, z placenty se dají vyrobit pomocí farmaceutických metod kapsle, které matka po porodu užívá - stejně, jako se takové kapsle vyrábí třeba z darované krevní plazmy třeba a to nikomu jako fůůj ezo sračka nepřijde:) Bože můj, je tak těžké si nejdřív přečíst nějaká fakta s otevřenou myslí? Existují kvanta literatury, zahraniční vědecké studie, články v odborných časopisech, je toho prostě spousta, co se o porodech dá dozvědět mimo zpátečnický systém České republiky, který prostě zamrzl v socialismu a nové vědecké poznatky naprosto ignoruje nebo je dokonce popírá. A co se týče těch žen v tajze a jurtě, tak jsme na tom často mnohem lépe než ony. Máme bohatší stravu, víc vitamínů, lepší hygienické podmínky a fyzilogicky jsme tedy často mnohem lépe vybaveny k porodu, než chudé podvyživené ženy ze zemí třetího světa.

65 nezenska-svine nezenska-svine | Web | 10. prosince 2016 v 20:40 | Reagovat

[64]: Dík za koment.
V kostce:No srovnávat "primitivní" národy s našima je dnes neporovnatelné - my sice možná máme techniku, ale zároveň jsme tlustí, nebo naopak záměrně podvyživení, dopovaný lékama a chemickou stravou. Přimysleme si žití v azbestech a máme chcípácký tělo jak vyšitý.
Kdežto nějaký Arati žijí v Mongosku na živé stravě a makaj od rána do večera, takže ty baby i chlapi jsou na tom líp. Afrika? Indie? Čína? porody jak na běžícím páse, což svědčí o tom, že to bude asi z velké části ok. takže kde je ta oblast podvyživených chudáků..? Leda tak v pracovním táboře v sev. Koreji.

Jinak PA jsou sice možná oprávněné ke všemu, ale lékařskej plně obsaženej personál i s technikou nebo inkubátorama to prostě není no.. proto jim tolik lidí nevěří.
Lékař, když je kompetentní, umí a ještě to víc neposere, je Bůh. Nad něj nějaká pomocná síla ( byť ofiko nazývaná zdr. personálem) prostě není.
Najs Satrdej přeju.

66 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. prosince 2016 v 11:15 | Reagovat

[65]: s člověkem, pro něhož je lékař Bůh a porodní asistentka jen pomocná síla, opravdu nemá smysl dál diskutovat. Hezký víkend i tobě:)

67 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 11. prosince 2016 v 18:09 | Reagovat

[64]: N.E.P.O.T.Ř.E.B.U.J.E.Š. T.O. Ž.R.Á.T.
To jsou fakta, který prohlašuje akorát tak Hnízdil a podobný magoři, který by měli vrátit titul.

Ty "chudé podvyživené ženy" jsou na tom mnohokrát fyzicky lépe. Páč nezačnou hystericky ječet, jakmile jim dáš stáhnout z kůže zvířátko a připravit z něj večeři pro celou vesnici.

P.S: Bůh neexistuje. A pokud ano, je to lékař. Pokud pro tebe není bohem například chirurg, který dokáže zachránit lidský život, tak se přidej k Jehovistům a bojuj proti transfúzím.

Pa vzývejsvojiGaiu

68 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. prosince 2016 v 18:50 | Reagovat

[67]: *facepalm* jsem se mrkla na tvůj blog a asi chápu, proč se s člověkem jako ty nemá cenu normálně bavit. Sorry, že jsem to aspoň zkusila. Snad se tou arogancí jednoho krásného dne nezalkneš a snad nikdy nebudeš potřebovat ani chirurga, ani psychosomatika, až to s těma svinstvama, co do svého těla pcháš, přeženeš. Jdu vzývat tu Gaiu, bude to asi užitěčnější, než se bavit s vychlastanýma puberťačkama na netu:)

69 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 11. prosince 2016 v 19:11 | Reagovat

[68]: Já mam to jetý myšlení alespoň z halucinogenů. To má svuj důvod. Ale ty ses už očividně narodila s tendencí věřit každý ezosračce bez kritickýho uvažování. Furt lepší, než léčit krvácení po podělanym porodu pozitivnim myšlení.
Pa Jarda Dušek

70 Avilan Avilan | Web | 12. prosince 2016 v 10:28 | Reagovat

Můj názor je ten, že žena by měla mít právo rodit doma. Ale na druhé straně mi pak přijde právě sobecké, že jakmile jsou problémy, tak ejhle, najednou mi ta sanitka a nemocnice/porodnice už tak vadit nebude, zatímco tam za rohem umírá pán po mrtvici, ale sanitka jela pro mě... Respektive by mě to žralo. A je to můj názor, tak doufám, že mě nebude čekat ošklivá, útočná odpověď ;).

Samozřejmě, je to asi příjemnější být v takové chvíli v domácím prostředí, má to své výhody atd, ale radši bych v takové chvíli chtěla mít jistotu, že když se něco pokazí, že je kolem na oddělení víc lidí a navíc přístroje, které by mohly pomoct. Právě by mě stresovalo to zjištění, že vlastně doma nemám žádné spešl vybavení, přístroje, více specializovaných lékařů, už jenom to by mě opravdu stresovalo víc než nějaká budova, která je určena k záchraně lidí. To si musí každá žena uvědomit sama, co je pro ni přijatelnější. Každopádně žijeme v pokročilé a vyspělé době, tak nevidím důvod, proč bych se toho měla dobrovolně vzdát (na druhou stranu bych nelezla do nějaké pochybné nemocnice nebo porodnice, i když ani to se nedá vždy zajistit).

71 Julie Françoise Julie Françoise | 13. prosince 2016 v 23:23 | Reagovat

Jen poznámka z historického hlediska - je to míň jak sto let, kdy byl porod v nemocnici považován za rizikovější, než porod doma. V počátcích porodnic tam chodily rodit jen svobodné matky a ženy z nejnižších vrstev. Bylo to dané tím, že ty ženy ad jedna sloužily za pokusné králíky medikům, ad dvě hygiena byla otřesná - v 19. stol. se doktor klidně odebral k porodu přímo z pitevny, aniž by se umyl. Takže se v porodnicích logicky mnohem víc umíralo, hlavně na infekce.
Než se na mě vrhne některá ze zdejších  DDH (diskutujících dutých hlav) - samozřejmě VÍM, že porodnice od svých počátků v 18. století udělaly velký pokrok a dnes jsou nesrovnatelně bezpečnější, tohle bylo jen okénko do historie čistě pro zajímavost, ne snaha jí nějak argumentovat.
Sama se doma rodit nechystám, ne že bych byla z principu proti, ale... zkuste si to s partnerem-neurotikem, stejně neurotickou tchyni, mámou doktorem a echt konzervativní rodinou celkově :-D
Pro Pražský poděs a Neženskou svini: dámy, zkuste každé použité sprosté slovo nahradit argumentem - a třeba vás začnu brát vážně... To by těch argumentů totiž bylo na vědecký článek :-D
Pro Lúmenn: tuhle diskuzi ti fakt nezávidím, ale obávám se, že porazit lidskou blbost je téměř nemožné - je jí prostě moc...

72 Avilan Avilan | Web | 14. prosince 2016 v 7:35 | Reagovat

[71]: A co když se jedná pouze o názor? Co když má na tuhle problematiku někdo prostě jiný názor? Tak je taky blbec?
Nemluvím třeba o tom, že někdo něco napíše a je to hloupost, špatně. Ale opravdu se mi líbí dnešní trend - jakmile máš na něco jiný názor, jdeme se do tebe pustit...
A ano, antisepse byla poprvé praktikována až Listerem v roce 1864 za použití fenolu. A bohužel, ale jinak než pokusy se žádné objevy neuskuteční. Jako například se teď provádějí pokusy s CRISPR/Cas.

73 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 14. prosince 2016 v 12:58 | Reagovat

[71]: A to jako argumentuješ tim, že lékaři byli před 100 lety prasata? Nebo z jakého důvodu to zmiňuješ, když si hned potom postavíš rychle větičku a obranu? Vyvrať mi jeden můj argument, když se ti to nezdá. Docela zoufalá snaha znevážit argumenty tímto tvrzením. Pokud ti vadí způsob, jakým komunikuji s lidmi, jejichž názory mi přijdou kreténský, tak to jsem asi nucena tě poslat do prdele.

74 Avilan Avilan | Web | 14. prosince 2016 v 19:55 | Reagovat

[73]: Neznevažuji argumenty, pouze nechápu, proč by člověk nemohl mít na něco jiný názor :)
A já zase nevidím důvod, proč bych měla komunikovat s osobou, která se chová jako hulvát (nebo prostě je hulvát). Takhle si mluv s kamarády u piva, ale ne s cizí osobou. Poslat do oněch míst mě můžeš, leda když se uvidíme, přes net jsou všichni hrdinové, že? :) Sbohem.

75 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 16. prosince 2016 v 9:51 | Reagovat

[73]: Jak slušně někomu říct, že má dementní názory? Eh? A navíc, ty slovíčka jsou tak krásně rázná... ❤

76 Lúmenn Lúmenn | Web | 16. prosince 2016 v 13:00 | Reagovat
77 Louisa Louisa | 19. prosince 2016 v 13:26 | Reagovat

Poslední dobou Tvůj blog ztrácí úroveň, protože se prostě chováš jak šílená extrémistka. Ano, chceš rodit doma, roď si tam, schvaluj to, ale necpi ten názor ostatním. Snižuješ tady vlastně lidi, kteří to vidí jinak a rodili by jinak. Taky je vidět, že jsi kuře, které ještě nerodilo, protože dneska už to v porodnici vypadá dávnou jinak. Barevné stěny, tlumené osvětlení, relaxační vana... A hlavně je tam ta možnost odborné péče. Dostává mě, že soudíš a píšeš něco, co jsi nezažila. A je pozoruhodné, že chodit k lékaři v těhotenství ti přijde ok. Tak buď hlásím, že těhotenství je přirozené a není to nemoc a pak vůbec nejdu k lékaři, ne? Faktem je, že těhotenství je pro tělo zátěž a to, že se dřív nerodilo v nemocnici nebylo proto, že by to bylo super, ale proto, že nebyly jiné možnosti.

78 Louisa Louisa | 19. prosince 2016 v 13:28 | Reagovat

[76]:Urážíš tu lidi a chováš se jak 15letá puberťačka. Při vší úctě si přečti, že nejsi schopná přijmout jiný názor na věc. Můžeš to vidět takhle a takhle rodit, ale cpát to ostatním takovým stylem a nenechat si vyslechnout jiný názor, když sama ještě matka nejsem? Dala jsem tvůj článek přečíst mnohým matkám a zasmály se ti,že je vidět, že jsi nerodila. Ono to poznáš, sice je těhotenství přírozené, ale má to své svoje a je lepší být jištěná. Ale já tvůj názor beru, nesouhlasím, ale beru. Ale jak ty se chováš... Holka, zamysli se nad sebou.

79 Louisa Louisa | 19. prosince 2016 v 13:32 | Reagovat

A ještě něco, kdyby jsi měla pravdu, nestrhne se tu divoká vlna komentářů... Zvlášť od lidí, kteří mají větší zkušenosti. Já mám dva syny a je mi víc než Tobě a vím, že bez kvalitní lékařské pomoci bych je neměla. A nenecháš se od takové žáby soudit, že jsem udělala něco nepřirozeného tím, že jsem rodila v nemocnici. Chápu a líbí se mi Tvůj boj za svobodu volby, klidně si roď jednou i  na vrcholcích hor či v lunaparku na kolotoči, ale nesuď druhé, nejsi přece jen ani doktor ani máma. Děkuji.

80 Li Li | 19. prosince 2016 v 13:36 | Reagovat

[24]:Tak jako ale ty si ze všeho vezmeš co se ti hodí. Buď jsi zastáncem toho, že těhotenství není nemoc a když není nemoc, nepotřebuješ ani lékaře, ne? Preventivní prohlídka v tom případě není nutná. Vždyť těhotenství je jako když rostou vlasy, přirozené. Pak na sebe vezmeš všechna rizika, anebo se necháš vyšetřit gynekologem a přistoupíš k tomu jinak. No jako pokud tak někdo rodit chce proč ne, jen nechápu, proč to tak vehementně obhajuješ. Dělej jak chceš a o tvé rady do zahrady ti nikdo nestojí.

81 Lúmenn Lúmenn | Web | 19. prosince 2016 v 15:45 | Reagovat

[77]: rodit doma je šílený extrém?:D takže v Holandsku je třetina obyvetelek země extrémistky, ok:) Já nějak pořád nerozumím tomu, proč tenhle článek lidi nechápou. Necpu nikomu, aby rodil doma a dokonce jasně píšu, že pro některé ženy to ani není vhodná cesta, naopak, může být i nebezpečná. A pořád dokola argumentovat naprosto zcestně tím, že těhotenství není nemoc (ne, vážně není) a proto by člověk neměl chodit k lékaři - a když je člověk zdravý, tak by taky neměl nikdy jít na preventivní prohlídku? Pro mě za mě, ať si taky ostatní ženy rodí třeba na kolotoči, ale pointa celé debaty o domácích porodech je taková, že v ČR je ženám zákonem ZNĚMOŽNĚNO rodit doma za pomoci kvalifikovaného zdravotního personálu (= porodní asistetka) a to je celé jádro problému.

[80]: tak ještě jednou pro někoho, kdo má evidentně problém s pochopením psaného textu. To, že něco není nemoc neznamená, že to není zvláštní a specifický stav těla, který je fajn čas od času zkontrolovat, jestli se vyvíjí normálně a v pořádku. Nevím, proč bych jen proto, že je porod přirozenou záležitostí, měla na sebe brát nějaká rizika, když to není nutné a žijeme v 21.století. Návrat do jeskyně fakt není něco, o co bych stála. A obhajuju to (posté opakuji) proto, že v ČR je ženám zákonem ZNĚMOŽNĚNO rodit doma za pomoci kvalifikovaného zdravotního personálu, což je porodní asistetka. Proto ženy jako třeba já píšou tyhle články. Protože si přejí, aby mohly porodit dítě bezpečně a za co nejmenšího rizika. Což bez zkušeného zdravotníka žádná rozumná žena nechce - protože ačkoli je těhotenství a fyziologický porod bez komplikací zcela přirozeným jevem, mohou u něj nastat situace, kdy je odborná pomoc vhodná a kdy přímo nutná. A u nás je poskytována jen a pouze v porodnicích a jen a pouze z rukou lékařů, ačkoli porodní asistentky jsou stran porodů mnohdy odborněji a lépe vzdělaní, než oni. Už to dává smysl?

82 Mell Mell | 8. ledna 2017 v 5:44 | Reagovat

[53]: císařem jde průměrně 1/4 dětí v ČR a třeba britské PA s sebou k DP mají základní vybavení včetně vybavení na intubaci novorozence pokud je třeba.Nejčastější komplikace po porodu ovšem bývají na straně matky a to velké krvácení např.i v tomto případě sebou PA v UK mají základní léky jak stav stabilizovat a následně dopravit ženu do zdrav.zařízení.

83 Mell Mell | 8. ledna 2017 v 5:48 | Reagovat

[51]: tvoje argumenty jsou naprosto mimo.Spoustu porodů a jejich hladký průběh zablokuje až porodnice a její personál tím že do toho musí vrtat.Jestli mi chceš tvrdit že fyziologicky nejsme schopni rodit bez epiduralu a pitocinu a podobných chujovin,tak jsi prostě hloupá.

84 Mell Mell | 8. ledna 2017 v 5:54 | Reagovat

[67]: na to že "lékař je bůh" se dá použít jen jediná reakce a to *facepalm*

85 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 9. ledna 2017 v 15:24 | Reagovat

[83]: Si děláš píču? Docela sebevědomý tvrzení, když většina žena není ani schopná uzvednout svojí váhu a ujít bez problému větší vzdálenost. Hlavně, že jsme na tom fyzicky strašně dobře a můžeme si vesele rodit bez pomoci. Naše tělo se za těch pár desítek let změnilo. Deal with it. Prostě hloupá  jsi ty.

[84]: A dobrej lékař, kterej je schopnej zachránit život je co? Debil?

86 Mell Mell | 11. ledna 2017 v 16:55 | Reagovat

[85]: vidím že nejsi jen hloupá ale i vulgární.Můžeš se tu rozčilovat jak chceš ale tohle je prokázáno i výzkumy.Efektivní pomoc u porodu spočívá v podpoře ženy a sledování ukazatelů co by mohly znamenat patologii.
NE cpát jí pitocin sotva vstoupí do porodnice.V tom případě totiž nejde o žádnou pomoc ale o hnusnou prostou rutinu která akorát nevyhnutelně vede k navýšení počtu operačních porodů.Statistiky mluví nemilosrdně.Pražské porodnice mají ve srovnání s jinými perinatologickými centry naprosto otřesné výsledky.Nejlépe ze srovnání vychází FN Brno a KNTB Zlín a v obou těchto porodnicích vedou porody primárně porodní asiatentky a lékaři chodí až v případě patologií.
Mezi bohem a debilem je hodně stupňů.A i pokud zachraňuje životy tak pokud se neumí chovat tak postrádá docela podstatnou věc důležitou k výkonu jeho povolání.
Chtěla bych vidět svět tak jednoduše jako ty.Hned jsi se vším hotová.A do krve se budeš hádat o věcech o kterých nemáš ani ponětí.Jinak by jsi pochopila že je rozdíl mezi indikovaným postupem a tím elektivním co se dělá bez medicínského důvodů.

87 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 11. ledna 2017 v 17:05 | Reagovat

[86]: Pch, někdo, kdo si myslí, že jeho tělo je na tom srovnatelně dobře, jako těla primitivních národů tvrdí o někom jiném, že je hloupý. Vulgární jsem na debily, to jo.
Naše porodnictví ušlo od revoluce docela velkou cestu, nikdo už nikomu pitocin necpe, pokud to nevyhodnotí, jako nutné. Mezi bohem a debilem je rozdíl v tom, že jen jedno existuje a existují od něj exempláře po celém světě. Debil. Debil, který je přesvědčen o tom, že doktoři a především porodníci, jsou zlo. Nežijeme v Rusku, kde některé porodnice a její personál možná skutečně působí jako z horroru a kde tě nabodaj injekcema hned po příjezdu, abys usnula a oni z tebe mohli to dítě vyříznout a následně ho zasvětit satanistickým rituálem Putinovi.

88 Vědmi Vědmi | Web | 11. ledna 2017 v 20:21 | Reagovat

Jsem ráda, že mě tohle asi ještě dlouho čekat nebude, protože bych se ještě nechtěla rozhodovat, jestli doma nebo v porodnici. Možná bych byla víc pro tu porodnici, ale jak říkám - ještě to, díkybohu, řešit nemusím a nějakou dobu snad ještě nebudu.
Každopádně bych se určitě nerozhodovala podle toho, kde bych se stresovala míň - je to porod, bude to bolet, tak se z toho budu stresovat tak či tak :D
Snažím se nahlížet k argumentům obou stran, jsou-li rozumně podložené. Hlavně by mi nikdo neměl diktovat, kde teda mám to zatím-jen-imaginární mládě přivést na svět. Je to moje tělo a polovina kombinace chromozomů, nebo cizí?
Ach jo, tak tenhle komentář je hroznej guláš :D Ale nevím, jak se mám vyjádřit líp :D

89 Mell Mell | 11. ledna 2017 v 23:33 | Reagovat

[87]: tvoje drzost zpochybňovat zkušenosti stovek a tisíců žen,je zralá na proliskání.Znám několik porodnic kde standardně když je žena otevřená na 4cm tak ji pichnou vodu a následně nacpou pitocin.Opravdu jsi kus arogantní pindy.

90 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 12. ledna 2017 v 13:06 | Reagovat

[89]: Tvoje drzost zpochybňovat vybrané nemocnice, kde se chovají normálně, je zralá na prolískání. Opravdu jsi kus arogantní pindy.

91 Veronika Veronika | 18. ledna 2017 v 13:43 | Reagovat

Rodila jsem v porodnici s vlastní PA,kdyby se někdo chtěl podívat tak tady je můj příběh.Nějaká slečna výš psala o Laďce,tak jen mohu říct "ano stojí za všechny peníze světa" :)

[21]: pro Lea https://www.modrykonik.cz/blog/mrs_v/article/narozeni-berusky-aneb-porod-jako-cesta-d-d16m49/

92 asdlifasd asdlifasd | 11. února 2017 v 14:46 | Reagovat

Luménka je úplně těžce mimo... Všem ženách bych zakázala rodit doma! Nechápu, že nějaká žena může takhle ohrozit zdraví a potažmo i život sebe a dítěte. Zrovna teď jsem četla relaci, že žena, které normálně probíhalo těhotenství málem zemřela. Je to obrovská nezodpovědnost a lidi jako Lumen by děti mít ani neměli. Dítě je dar a ne něco s čím si můžeš dovolit experimentovat. Ano, porod je přirozený, ale přesto vyžaduje lékařský dohled, stejně jako těhotenství. Zajímavé, že těhotenské prohlídky ti nevadí. Mimochodem porody dneska probíhají už dávno jinak a porodnická oddělení vypadají domácky. Angína je taky banální a přirozená nemoc a vyžaduje doktora, stejně tak porod. Fakt nechápu, že mladý tele, který by mít dítě ani nemělo si otvírá hubu. Zakázala bych to.

93 t t | 11. února 2017 v 14:52 | Reagovat

tak ještě jednou pro někoho, kdo má evidentně problém s pochopením psaného textu. To, že něco není nemoc neznamená, že to není zvláštní a specifický stav těla, který je fajn čas od času zkontrolovat, jestli se vyvíjí normálně a v pořádku

To jsou tvoje slova a stejně tak i porod vyžaduje kontrolu, ač je přirozený... A to chce lékaře, který má možnost v případě komplikací zasáhnout. To asistentka fakt není, Lumen :D Jaké máš vzdělání ve zdravotnictví, že tak kážeš?  KDybys byla dospělá  a rozumná žena, tak porodíš tak, aby to bylo v zájmu tvého dítka a ne, aby sis něco dokázala, něco, co společnost z různých důvodů nedovoluje... Asi jsou lidi, kteří ví víc než ty o všech rizicích a o tom, že můžeš najednou při porodu potřebovat krev a nestihnou tě dovést včas do nemocnice... NE, stejně nepochopíš a radši se postavíš na hlavu a vymyslíš protiargument, protože jsi namyšlená holka, která chce být in a neumí uznat, že třeba nemá pravdu, že druzí mají větší zkušenosti s něčím, že se mohla splést... Neuznáš, tvůj blog je alfou i omegou tvého života a honíš si tak ego, tot vše, lumen... Protože ač máš dobré články a myšlenky, tak ted pravdu nemáš.

94 Lúmenn Lúmenn | Web | 13. února 2017 v 14:21 | Reagovat

[92]: jen pro tvou informaci je mi 27 let a brzy plánuji mít vlastní děti;)

[93]: budu rodit tam, kde to pro mě a mé dítě bude nejbezpečnější a nevhodnější, tak, jak by se snad rozhodla každá rozumná žena. A zbytek blábolů v tvém komentáři nebudu vyvracet, vyvrací je článek. A jasně, bojuju za možnost volby a možnost, aby ženy mohly rodit doma za přítomnosti zdravotníka, jen proto, že chcu být in a abych si pohonila ego:D Třeba takovejma reakcema jako je ta tvoje, že? Pod ní se moje ego vyloženě natřásá blahem:D

95 t t | 14. února 2017 v 20:56 | Reagovat

Klid :D Je zcela evidentní, že ses nenaučila přijímat jiný názor a stavíš si hlavu jen za svým. Kritiku nebereš, přitom ta mnohdy lidi někam posune. Četla jsem blog úspěšnější blogařky než jsi ty - Marie Doležalové, která píše, že kdyby jí i jen jeden člověk dal kritiku, zamyslí se nad ní. To ty neumíš, proto ti to nevyšlo knižně a tak. Konverzace a konstruktivní kritika u tebe není možná, že? Myslíš si, že kdo tě nepochválí je tvůj nepřítel. To není na  27 kdovíjak vyspělé...

96 Lúmenn Lúmenn | Web | 15. února 2017 v 16:40 | Reagovat

[95]: ty si ale pleteš kritiku osoby a kritiku názoru, což jsou dvě různé věci. Konstruktivní kritiku mého projevu, ať už z hlediska stylistiky nebo gramatiky, kritiku mého chování atd. přijímám s klidem a vlastně i ráda, zlepšovat se, mít zpětnou vazbu, to každý bloger chce. Kritika názoru je pak věc úplně jiná a mám ji ráda do chvíle, kdy kritizující předkládá rozumné argumenty. S lidmi, kteří toto dokáží, na blogu velmi často a ráda disktuji a ačkoli se mnohdy shodneme, že se neshodneme, takové diskuze mě obohacují.
To, co jsi předložila ty byla kritika osobnosti i názoru a ani jednu jsi neopřela o žádná fakta a to je pak fakt těžké se bavit a těžko to lze nazývat konstruktivní kritikou.
Co ode mě vlastně chceš slyšet? Že máš pravdu a že lékaři v UK, Nizozemí nebo Švédsku jsou na hlavu padlí, protože nějaká anonymní t na blogu mi řekla, že domácí porody jsou kravina? Nebo že sklapnu podpatky a řeknu, hele, cizí člověče, kterého vůbec neznám, vystupující pod jednopísmenkovým nickem, máš pravdu, jsem arogantní blbka, která si potřebuje honit ego na blogísku a pak půjdu a smažu blog? Nebo co by byla reakce dokazující mou sedmadvacetiletou vyspělost?:)
Jinak Marie Doleželová je úplně jiný typ blogera, než já a těžko srovnávat. Ona je slavná herečka a píše o svých zážitcích poslední tuším dva roky. Já jsem anonymní holka z davu, která bloguje 10 let především publicisticky, píšu o různých tématech a předkládám víc své názory a úvahy, než svoje příběhy ze života. Naše blogy se tím pádem nedají z mnoha důvodů srovnávat. Na druhou stranu věřím, že máme společné to, že se nad kritikou zamyslíme, což ač se ti možná nezdá, činím vždycky.
Taky můžu tvůj názor smazat a dělat, že tu nikdy nebyl, můžu si skutečně jen honit ego a říkat si, jak jsem skvělá. Ale já o sobě neustále pochybuji, neustále přehodnocuji své postoje a neustále se snažím být co nejobjektivnější a k tomu slouží i nesouhlasné komentáře, kterých je tu třeba pod tímhle článkem požehnaně. Nemám potřebu před nimi utíkat, však sama vidíš, že si tu s tebou píšu, kdyby mi na kritice nezáleželo, prostě bych ji smázla nebo ji minimálně neřešila. Co mi vadí je jen to, když někdo kritizuje vlastnost, o níž jsem přesvědčená, že ji nemám (například že si myslím, že kdo mě nepochválí, je můj nepřítel) nebo kritizuje názor, jež mám podepřený dostatečným množstvím dat a za kterým si pevně stojím. To by ale radostí do strpu neskákal nikdo:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama