10 nejlepších knih za rok 2016 - část I.

24. ledna 2017 v 20:50 | Lúmenn |  literární díla...
Loňský žebříček knih se mi sestavoval trochu hůře, než ty předešlé, protože na předních příčkách figurují jak celé knižní série, tak i více knih od téhož autora, které jsem prostě sloučila do příčky jedné, jinak by 10 nejlepších knih, které jsem za loňský rok přečetla, pocházelo z pera jen šesti autorů. A já bych vás nerada okrádala o další, mnou vysoce hodnocení knižní tipy. Tím jsem se ale dostala do situace, kdy musím přiřknout desáté místo buď třem rovnocenně hodnoceným knihám nebo z nich prostě s těžkým srdcem vybrat jen jednu. Nakonec jsem se pro zjednodušení žebříčku rozhodla vybrat jen jednu - a vyhrál to nakonec pochopitelně autor, od nějž jsem četla většinu tvorby a místo v žebříčku si tak zasloužil nejen svým posledním počinem, ale čtu ho pravidelně a ráda. Ale dost úvodních řečí, pojďme už na Lúmennčí knižní TOP 10 roku 2016, začínáme od desátého místa a v tomto článku si představíme druhou pětici toho nejlepšího, co mé čtenářské srdce loni potěšilo.


10. Morphin Red
Autor: Petr Heteša
Počet stran: 450
Rok vydání: 2015
Hetešovy cyber punkové knížky zbožňuji a tak jsem samozřejmě do své již poměrně košaté sbírky musela přidat i nejnovější autorovo dílo. Tentokrát o dost brutálnější a temnější, než Sex, drogy a cyb'n'roll zároveň ze světa mnohem sympatičtějšího, než Fatal Virtual.
Opět se ocitáme v blízké budoucnosti a opět v autorově oblíbeném městě Baltimore, kde byla brutálně zavražděná dcera známé novinářky, která se stejně jako její máma pídila po skutečnostech, jež korporace nechtějí zrovna vypustit mezi lidi. Za to byla umlčena, ale kolotoč se teprve roztáčí - horkou stopu sleduje nejen policie a korporátní zabijáci, ale také ti, jichž se ony utajované informace nejvíce týkají. Mladí lidé, kteří se dostali před lety do osidel pasťáku, téměř pekla na zemi, ale také v té době dostali do vínku dar, o jehož původu nic netuší, který jim však dává velkou moc. Dílky skládačky začnou po letech zapadat na místo a krev cáká ze stránek proudem. Tato kniha prostě rozhodně není pro slabé povahy, ale kromě tolik typického syrového humoru a brilantně popsaného cyber punkového světa, přináší také strhující až detektivní příběh a filozofický přesah.

9. Nekonečný příběh
Autor: Michael Ende
Počet stran: 396
Rol vydání: první vydání 1979, české ilustrované 2001
Nechápu, jak mi jako velkému fanouškovi překrásného fantasy filmu mohlo tak dlouho ucházet, že byl natočen podle knižní předlohy. A když jsem zjistila, v jak krásném ilustrovaném vydání tato kniha u nás vyšla, bylo jasné, že mi ji Ježíšek musí přinést.
Příběh obyčejného a tak trochu šikanovaného kluka Bastiena z říše lidí a hrdiny Atreje s létajícím šťastným drakem Falcem z říše Fantazie, kteří tuto říši společně zachraňují, asi netřeba blíže představovat, stal se již kultovním. Ovšem kniha tento zfilmovaný příběh rozšiřuje, přidává další zákoutí Fantazie a další zajímavé postavičky a hlavně ho obohacuje o dějovou linku, která ve filmu zcela chybí. Po záchraně říše Fantazie ji Bastien dostane za úkol znovu postavit, ale právě tato možnost je velký testem jeho osobnosti i jeho přátelství k Atrejovi a Falkovi. I filozofické myšlenky fantazie, lží a lidské mysli jsou na stránkách knihy více rozvinuty a celý příběh je tak mnohem vrstevnatější a barvitější, než ten filmový. Ačkoli se děj místy až příliš vleče, aby čtenář mohl s hrdiny navštívit co nejvíce podivuhodných zákoutí Fantazie, a pro dospělého čtenáře je někdy styl vyprávění trochu jednoduchý a plochý, rozhodně je Nekonečný příběh fascinujícím výletem do magického světa, který by žádného milovníka literatury neměl minout.

8.Inferno
Autor: Dan Brown
Počet stran: 422
Rok vydání: česky2013
Nejsem nějakým velkým fanouškem Brownových knih, přijdou mi obvykle trochu moc přitažené za vlasy, ale jako takovou pohádku pro dospělé o honbě za tajuplným pokladem jsem si je vždycky ráda přečetla. Hlavně pro autorovy barvité popisy míst, kde se knihy odehrávají, skoro jako byste je navštívily s profesorem Langdonem osobně. Ovšem Inferno překonalo autorem nastavenou laťku "populární a čtivý, ale stále brak" o pořádný kus. Samozřejmě zde zase máme překombinovanou cestu od jedné tajenky k druhé jako na skautském táboře, ale v kontextu celého příběhu tato hra na hádanky skutečně dává smysl a vede nás k cíli, u něhož jsem do poslední chvíle nevěřila, že to autor skutečně myslí vážně. A on to vážně myslel, čímž si u mě vysloužil obrovský paprsek literární chvály. Nechci toho příliš prozrazovat, protože kniha je velmi napínavá, spletitá, obsahuje spoustu falešných stop a složitých konspirací a hlavně (omluvte mou francouzštinu) kulervoucí závěr, takže spoilery by vám požitek mohly pokazit. Proto dodám jen, že se s oblíbeným kryptologem podíváme do Florencie, která je opět popsaná lépe, než v kdejakém turistickém průvodci, a že tentokrát se chudák stará pořádně zapotí.

7. Měděný jezdec
Taťáta a Alexandr
Autor: Pauline Simmonsová
Počet stran: 616 a 408
Rok vydání: původní vydání 2000 a 2003, česky 2013
Leningrad v zimě roku 1941 je to poslední místo na světě, kde byste chtěli trávit dovolenou. Co dovolenou, jediný den. Ale právě tam nás vede děj knihy Měděný jezdec, první z trilogie o mladičké Táně a jen o málo starším vojákovi Alexandrovi, kteří se v ulicích Leningradu poznají, zamilují se do sebe a v útrapách druhé světové války se pokusí svoji lásku zachránit. První část, ačkoli hodně dlouhá, je pro mě osobně i tou nejlepší (třetí díl trilogie ale ještě nemám přečtený, třeba mě navzdory recenzím překvapí), hlavně kvůli dobové sovětské atmosféře a nepřikrášlenému pohledu na realitu Leningradské blokády, kterou nepřežil podle odhadů až milion civilistů. Sedmnáctiletá Táňa se za pomoci svého milého snaží zachránit alespoň svoji rodinu, ale krutost zimy a hladu je neúprosná. Příběh milenců ale nepopisuje jenom zimu 1941/42 v Leningradě, ale objevují se i další výzvy, jimž je třeba čelit, jako Alexandrův americký původ, problémy s tajnou policií i komplikovaný vztah Táni a její sestry. Po šesti stech napínavých (a nutno dodat i romantických) stránkách se cesty obou zamilovaných rozdělí a v druhém díle sledujeme Tánin pokus o začátek nového života v Americe i Alexandrovu krvavou cestu Evropou v čele trestného praporu vojáků odsouzených režimem, jejichž jediným cílem je být potrava pro nepřátelské zbraně, než dorazí zbylé jednotky. Ale ani mašinerie druhé světové války nemůže rozdělit dvě srdce, která se milují.
Což je samozřejmě sladké až na půdu, místy trochu klišovité a přitažené za vlasy, ale pokud máte rádi knihy z této dějinné etapy a slabost pro silné lidské příběhy, musí na vás nutně Táňa s Alexandrem zapůsobit. Jejich lovestory je sice jako z hollywoodského bijáku, ale celé prostředí kolem nich, válka, hladomor, bídný život v sovětském svazu 40.let, je skutečné, až z toho mrazí a autorka ho dokázala skutečně velmi věrohodně vystihnout.

6. Hedvábník, Ve službách zla
Autor: Robert Galbraith
Počet stran: 480 a 512
Rok vydání: 2015 a 2016
Nejspíš už se k vám doneslo, že pod pseudonymem Robert Galbraith se skrývá známá britská autorka čarodějnických příběhů J.K.Rowlingová. Co ale možná nevíte je, že její detektivky jsou vážně dobré - dokonce hodně dobré.
Hlavním hrdinou je rozporuplný nemanželský syn rockové hvězdy, jednonohý veterán z Afghánistánu Cormoran Strike, který se toho času protlouká jak se dá jako ne zrovna úspěšný soukromý detektiv. Jeho minulost u vojenské policie a břitké uvažování mu ale nakonec pomůže od sledovaček nevěrných manželů až k řešení zapeklitých vražd. A pravou rukou mu u toho je nebojácná sekretářka Robin, kterou mu do cesty sešle hned na prvních stránkách prvního románu náhoda. Společně řeší nejrůznější případy a světe div se, i takové žánrové klišé dává smysl, má to švih, napětí, vynikající popisy postav a hlavně hlavu a patu. Všechny tři díly jsem přečetla jedním dechem, protože postavy Cormorana a Robin a úžasný popis londýnských reálií vás prostě chytnou a nepustí. Důvod, proč se první díl Volání kukačky nedostal do žebříčku je nevěrohodný dějový obrat v jinak skvělé a čtivé knize. Ostatní knihy už naštěstí těmito (nejspíš začátečnickými) neduhy netrpí a já jen doufám, že další příběhy této zvláštní, ale veskrze sympatické detektivní dvojice brzy přibudou.

Na páté až první místo Lúmennčího čtenářského žebříčku se můžete těšit brzy:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michelle Michelle | Web | 24. ledna 2017 v 21:09 | Reagovat

Zajímavé popisy, super návrhy.

2 M. M. | E-mail | Web | 24. ledna 2017 v 21:30 | Reagovat

Hedvábník mě celkem láká. Všude slyším, jak je to skvělá knížka! Dřív se však mrknu na předchozí díl. :D
Doufám, že nebudu zklamán!(Určitě nebudu!)

3 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 24. ledna 2017 v 21:33 | Reagovat

Minulý týden jsem od R. Galbraitha přečetla Volání kukačky, také detektivka a líbila se mi moc ☺

4 Simona Simona | Web | 25. ledna 2017 v 9:38 | Reagovat

Znám pouze Inferno, to mě prostě chytlo. Na Meděného jezdce se chystám...

5 veruce veruce | Web | 25. ledna 2017 v 10:13 | Reagovat

Na ty detektivky od Rowlingové se už nějakou dobu chystám. Všude čtu, že to není špatné, tak jsem zvědavá :)

6 Lúmenn Lúmenn | Web | 25. ledna 2017 v 11:03 | Reagovat

[2]: já tomu prvnímu dílu Volání kukačky taky dala svých osobních 80%, ale na top 10 to prostě nebylo. Druhý a třetí díl už byly o kus napřed, za mě asi nejlepší byl právě ten druhý, Hedvábník;)

7 Eliss Eliss | Web | 25. ledna 2017 v 11:47 | Reagovat

Nekonečný příběh je překrásná kniha :-)

8 Andrea V. Andrea V. | Web | 25. ledna 2017 v 19:28 | Reagovat

Inferno od Browna jsem četla taky. Dokonce mě zaujalo tak, že jsme na něj s ženskýma šly do kina. Brown se v tomto případě vytáhnul :) .

9 PV_v akci PV_v akci | 26. ledna 2017 v 2:24 | Reagovat
10 Lúmenn Lúmenn | Web | 26. ledna 2017 v 13:09 | Reagovat

[9]: no, to už je nějakou chvilku, co jsem v té soutěži byla a moc úspěšně jsem tedy nedopadla:) 4.příčka ze šesti;)

11 PV_v akci PV_v akci | 26. ledna 2017 v 20:50 | Reagovat

Jo dobře, všecko je relativní. Na druhou stranu několik milion lidí asi nenapadlo se tam přihlásit a hodně z nich ani na to nemá odvahu soutěžit o chytrou hlavu.

12 Lúmenn Lúmenn | Web | 27. ledna 2017 v 9:14 | Reagovat

[11]: tak upřímně na to hodně lidí nemá ani tu chytrou hlavu, zrovna ten nejchytřejší čech byl hodně drsnej. Já si celej život říkala, že jsem docela chytrá, ale ta soutěž mi dobře ukázala moje mantinely, bylo to hodně náročné, jak na psychiku, všecky ty nervy, tak hlavně na ten mozek:) Každopádně děkuji za připomenutí, bych nevěřila, že už je to rok:)

13 Mercy Mercy | 27. ledna 2017 v 17:47 | Reagovat

Fandíme vědomostem. Držme palce.

14 Jan Duha Jan Duha | Web | 1. února 2017 v 2:01 | Reagovat

Zajímavé, zatím jsem ty recenze jen tak prolétl, ale určitě si je přečtu. Už dlouho se chystám na to Volání kukačky od Galbraitha, Metro 2033 od Gluchovského a Zeměplochu od Pratchetta (zatím jsem slyšel jen Barvu kouzel v audioverzi a řehtal jsem se tak, že jsem málem spadl z postele) :D

15 Lyra Lyra | E-mail | Web | 11. února 2017 v 22:57 | Reagovat

Na detektivní trilogii od Rowlingové a Morphin Red se již delší dobu chystám, a teď jsi na mě na ně ještě víc nalákala. :-)

16 marieke marieke | Web | 20. února 2017 v 11:35 | Reagovat

Hedvábník super, chci si sehnat i zbytek trilogie, ale Inferno mi teda přišlo z Brownových knih s Langdonem nejslabší a nejpřitaženější za vlasy. Nekonečný příběh je můj milovaný film, knížku jsem četla taky, ale snad někdy na 1. stupni ZŠ a ani si to nevybavuju, mohla bych zkusit znovu :-)

17 veruce veruce | Web | 3. května 2017 v 19:25 | Reagovat

Lúmennko, dočkáme se i druhé části? :)

18 Lúmenn Lúmenn | Web | 5. května 2017 v 13:17 | Reagovat

[17]: už se k tomu dokopávám dva měsíce:D snad ano

19 Baltasis Lokys Baltasis Lokys | E-mail | Web | 15. srpna 2017 v 23:17 | Reagovat

Mimochodem, pokud máš ráda Nekonečný příběh, zkus se někdy poohlédnout po prvním českém vydání. To totiž překládal někdo jiný (ach, kdyby si tak má hlava děravé vzpomněla, kdo to byl) a překlad mi přijde daleko povedenější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama