Básničky a domněnky

20. ledna 2017 v 13:21 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Když se na sociálních sítích poprvé objevily statusy o čítankové básničce Jiřího Žáčka o maminkách, myslela jsem si, že to bude jen taková bouře ve sklenici vody, která se rychle přežene. Ale už týden se to ve veřejném prostoru diskutuje pomalu víc, než americké prezidentské volby nebo nástup EET. A v zásadě existují dvě strany barikády, přičemž jednu stranu obhajují genderové aktivistky a feministky, které básnička uráží, a druhou pak (bohůmžel pro ni) obvykle konzervativní čecháčci. A mě ta debata už pomalu dostává úplně do nepříčetna, protože prostě nejsem s to pochopit, jak se někdo jejím obsahem vůbec může cítit dotčen nebo dokonce volat po jejím odstranění z čítanek, což obhajuje bojem proti genderovým stereotypům.Každá věc, kterou si přečtete, uvidíte ji na filmovém plátně nebo zahlédnete na fotografii, se dá vyložit bambilionem různých způsobů - a vždy záleží na osobnostních preferencích toho, kdo vykládá. Romantická komedie může skutečně tvrdě do srdce zasáhnout člověka, který je dlouhodobě single. Filmový dokument o drogách zase rozpláče rodiče, kterým se ufetoval syn. Fotografie rozesmátého miminka na billboardu rozesmutní ženu, která právě prodělala potrat. A knížka o partě správných kamarádů, která se vždycky podrží, nejspíš zahraje na city šikanovanému osamělému puberťákovi.
Přitom většina z těch věcí nemá v sobě pozitivní či negativní náboj, ten mu dáváme až my, kteří ji sledujeme. Vytváříme si tak nejrůznější domněnky, pátráme po tom, jak to autor myslel, co tím chtěl říci. Taková kniha knih, Bible, je toho nejlepším příkladem - pár set stránek a hádáme se o jejich výkladu už dva tisíce let.


A jak to teda sakra myslel ten Žáček? Chtěl básničkou říct, že ženy jsou skutečně dobré jenom k tomu, aby rodily děti? Že holky jsou na světě jen a pouze pro tu jednu věc a pokud ji nenaplní, jsou k ničemu? Aspoň takhle si to přebírá hodně feministitek a genderových aktivistů a aktivistek a co já vím, jak ještě se těmhle lidem říká. Jenomže je neštve básnička, je štve jejich vlastní domněnka o obsahu básničky.
A ta se přitom dá vyložit různě. Třeba i tak, že existuje nějaký vývoj a je fajn si uvědomit, že maminky nebyly vždycky ty polobožské bytosti rozdávající lásku, oporu a mateřské mléko, jak je někdy děti vnímají, ale že taky byly kdysi malými holčičkami. A nebo tak, že holky jsou na světě skutečně k tomu, aby z nich byly maminky, stejně jako kluci jsou na světě k tomu, aby z nich byli tatínci a že se tomu říká rozmnožovací pud a ten je zásadní pro přežití biologického druhu. A nebo se to dá vyložit i tak, že začátek té básničky se prostě autorovi nepovedl, protože se evidentně snažil dát slovo maminka do prvního pádu množného čísla, aby se mu to rýmovalo se slovem malinký a zvolil pro to zrovna tuhle tázací nešikovnou větu, která zapříčinila všechny ty debaty. Kdyby básničku začal třeba "Kdo je na světě nejdražší? No přece naše maminky..." možná by byl dneska na sociálních sítích klid:)

Poslední dobou se v západní společnosti šíří takový podivný nešvar, kdy v zásadě úplně všechno někoho pohoršuje nebo uráží. Černošští studenti v Americe se odmítají učit o době otroctví, protože jim to narušuje osobnostní integritu. Je nevhodné mít na záchodech figurky panáčka v gatích a panenky v sukýnce, protože co chudáci trans lidi. Dokonce jsem se bavila s jednou feminacistkou, ehm, feministkou, kterou uráží, když ji chlap pozve v baru na panáka, protože podle ní to znamená, že ji vidí jako kus masa a oceňuje na ní jenom vzhled, což jí přijde hrozné.
A mě zase přijde hrozné brát si tolik věcí tak šíleně osobně a za každým gestem, slovem, fotkou, hned vidět další vrstvu významů - těch urážlivých a špatných, pochopitelně. Jak těžko se musí žít ve světě, který mají v hlavách lidi, posedlí genderem a jeho vyvážeností? Vždyť pro ně musí být každý den dnem plným narážek, urážek a psychických traumat.

Jistě, že naše společnost funguje na spoustě stereotypů. A spousta z nich je úplně debilní a překonaná. Ale za mnohem nebezpečnější stereotyp, než že se v čítance píše, že z holek budou mámy, považuju třeba samotnou školní docházku, stereotypní frontální výuku, stereotypní porody v nemocnicích, stereotypní výchovu k tomu, že máme držet hubu a krok, 13 let prosedět v lavici a pak zbytek života v práci, stereotypní odkládání malých děcek do institucioníální výchovy školek, stereotypní plošné očkování, stereotypní zákony, normy, příkazy, stereotypní večery u televize...
A stereotypní představu, že všechno, co je genderově nevyvážené, je automaticky špatné a zločinné. Protože genderová nevyváženost, rozmanitost našich osobností, na jejichž skladbě se naše pohlaví odráží, napětí mezi mužským a ženským světem, to je to, co dává životu náboj a jiskru. Copak není hezčí hledat v tom spíš to dobré, co nám to přináší, než za každou nevinnou poznámkou hned vidět urážku rovnoprávnosti? Protože pak by to mohlo časem dopadnout tak, že si budeme číst v čítankách básničky takovéhle:

K čemu jsou pohlavně blíže neurčené bytosti na světě?
Aby z nich bylo cokoli, co jen chce, protože ono je úžasné právě takové, jaké je,
Aby se chovalo, jak uzná za vhodné,
K těm, ke kterým to uzná za vhodné, ne nutně jen k bytostem určité výšky.
Aby nám ono mohlo, pokud s tím budeme souhlasit, narušit osobní prostor přátelským fyzickým kontaktem,
A povědět nám genderově neutrální příběh.
Proto jsou tady pohlavně blíže neurčené bytosti,
Aby náš svět byl v pořádku.
(autorem parafráze na Jiřího Žáčka je moje sestra Eii)

A na závěr ještě jedno zamyšlení nad tím, jestli je rovnost skutečně
ten nejlepší cíl. Protože rovnost ještě neznamená spravedlnost:

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lenny Lenny | Web | 20. ledna 2017 v 13:55 | Reagovat

Možná, až se jednou přehoupneš přes vlastní obzor, pochopíš, že to, co neuráží jednoho (tedy tebe), může urážet někoho jiného, a že ten jiný se kvůli tomu může třeba i slušně ozvat. I ten tvůj článek se hemží polopravdami a předsudky...
1) proti článku jsou genderové aktivistky - fakt? já myslela, že jako první ji zkritizoval Vít Klusák, následná diskuse se rozpoutala hlavně jako komentář k němu
2) když se vyjádřím k tomu, že mě něco urazilo, znamená to, že nemám v hlavě nic jiného a jsem tím posedlá? fakt? když mi dáš facku a já se proti tomu ohradím, začneš mi vysvětlovat, že si to jenom moc beru? myslíš, že když mě občas něco urazí nebo vytočí a já se proti tomu ohradím, znamená to, že můj život je plný traumat? proč? protože jsem si dovolila se ozvat? to není trauma, tomu se říká svobodné vyjádření názoru
3) ta básnička na konci, kdyby nebyla tak vyhrocená, by se mi líbila. Vážně. To, že se můžu chovat jak chci, a ne tak, jak "se to dělá"...
A teď se vrátím ke své první větě: kdybys jednou zkusila i něco jiného, než se chovat jako "normální holka", možná bys pochopila, s jakými problémy a předsudky se denně potýkají ti, kdo se tak chovat nemůžou nebo nechtějí (je to stejné, jako když si třeba na den zkusíš žít jako slepá, vozíčkář atd.). Nejsem maminka. Nenosím sukýnky. Pracuju jako zedník. Protože chci. Jenom mě už vážně unavuje pořád znovu poslouchat ty narážky a urážky... A ano, občas se proti nim i ozvu.

2 Jan Duha Jan Duha | Web | 20. ledna 2017 v 14:29 | Reagovat

Kdybych byl dítě, asi by se mi ta básnička celkem líbila a nijak bych proti ní neprotestoval, ale s odstupem času samozřejmě člověk vnímá věci jinak. Myslím, že kdyby ta první sloka byla tak, jak jsi napsala, tedy zhruba: Kdo je na světě nejdražší? No přece naše maminky.
Které se hezky usmějí
na toho, kdo je malinký...

Tak by proti tomu nikdo neprotestoval, protože báseň napsaná tímhle stylem nijak explicitně neříká, že žena je předurčena k bytí matkou, (i když třeba nechce), narozdíl od té původní. Jak by se ti líbilo, kdyby někdo napsal do čítanky báseň:

  K čemu je Lúmenn na světě?
  Aby rodila v špitále
  Aby se svým jménem
  Měla stále namále...

Když řeknu, že A je na světě k tomu, aby dělal XY, tak tím snad nemůžu explicitněji zdůraznit, že pokud A nedělá XY, tak to není správný A.
Minimálně dítě to takhle určitě pochopí.

Tu feministku s panákem taky nechápu, mně osobně je úplně jedno, jestli mě na panáka pozve kluk, nebo holka, jde přece o to pití, odreagování, pokec.

Ty záchody pro trans, pokud vím, nikoho neobtěžují... případně se na ty třetí dveře napíše, že záchod je smíšený, nebo pro neurčité pohlaví, a pak ať si tam, pro mě za mě, chodí, kdo chce, ne? Nijak mě to neomezuje. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Pomluva, šíření poplašné zprávy apod. je trestným činem a nespadá do svobody slova, protože se těmito činy narušuje svoboda druhých. Stejně jako není projevem svobody krádež nebo vražda, protože omezuje životní prostor druhých. Nám by se taky nelíbilo, kdyby nás někdo okrádal, nebo vraždil. A stejné je to s diskriminací. Já třeba nechci, aby mi někdo nadával do buzeranta, ne proto, že bych ho chtěl omezovat ve svobodě projevu, ale prostě proto, že já mu taky neříkám, že on je blbej heterák a měl by se předělat na kluky. Myslím, že chovat se k druhým tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám, je naprostým základem slušnosti.

Ta báseň o pohlavně nevyhraněných bytostech mi přijde stejně vtipná, jako Tobě, a myslím,že tomu by děti fakt neporozuměly :D Kdo ale říká, že se složitější věci musí dětem nutně i složitě vysvětlovat? Když řeknu pětiletému dítěti, že existují nějací gayové nebo feministky, tak jasně, že mi neporozumí. Když mu ale řeknu, že jsou na světě kluci, kteří mají rádi kluky, nebo že kluci a holky by měli být na sebe hodní, pochopí to úplně v pohodě. Všechno je to o tom, umět věci vysvětlit přiměřeně věku toho, kdo mi naslouchá.

3 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 20. ledna 2017 v 14:32 | Reagovat

Dobře, možná tady nejsou holky proto, aby byly maminky, ale celkem logicky, každá maminka jednou byla holka...
Takže jo, básnička mi vyhovuje.
A neříkám, že by se tatínek nemohl pěkně usmát a povědět pohádku, ale zaručeně neporodí a nenakojí :-)

4 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 20. ledna 2017 v 14:37 | Reagovat

A jsou i tací a takové, co jsou holky pro všechno.
To je, myslím, genderově docela dobře vyvážené.

5 Jan Duha Jan Duha | Web | 20. ledna 2017 v 14:40 | Reagovat

Tak jasně, porodům a kojení se ta básnička ale vůbec nevěnuje (je-li to pohádková čítanka, asi by tam bylo spíš něco o čápu a vráně). Každá maminka byla jednou holka, ale ne každá holka bude jednou maminka.
Kdyby v té básničce stálo:

Všechny maminky byly jednou holky
Rády baštily mastné vdolky

Tak mi to přijde úplně v pohodě.

6 Melkora Melkora | Web | 20. ledna 2017 v 15:03 | Reagovat

Takže asi takhle!
Když někdo v Česku jednadavacátého století napíše básničku, že kluci jsou tu od toho, aby posouvali svět dopředu a holky, aby rodili děti a někdo jiný má pocit, že je dobrý nápad, dát to do školních čítanek, máme problém.
Nikoliv jen proto, že u nás existují lidé, kteří takto uvažují. To, že podobný středověký blábol projde schvalovacím procesem a je umístěn do učebnic je známkou toho, že takové uvažování je u nás normou. Abych uvedla příklad, určitě se najde spousta lidí, kteří by přísahali na to, že dobývání a objevování světa je práce pro bělochy, zatímco černoši se přirozeně hodí na takovou tu hrubou manuální dřinu, ale nejspíš by s tím nedošli dál, než na první demonstraci Dělnické strany.
Sexisté mají oproti tomu volný přístup do médií a pokud se proti jejich chování někdo ohradí, mohou ho bez omezení urážet, pomlouvat a umlčovat.
A teď ještě indoktrinují i děti.
Smutné!

7 Eliss Eliss | Web | 20. ledna 2017 v 15:23 | Reagovat

Nepřipadá mi na tom nic špatného...

8 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 20. ledna 2017 v 15:31 | Reagovat

[7]:
Souhlas, pro mne je to oslava mateřství, a to je podle mne to nejkrásnější, co může ženu v životě potkat.
Ostaně, až ženy přestanou rodit, tak vymřeme po meči i po přeslici.

9 Sigil Sigil | E-mail | 20. ledna 2017 v 16:55 | Reagovat

No, po těch všech diskusech jsem rád, že již nejsem malinký neboť bych se bál s odřeným kolenem běžet za maminkou pro pofoukání a pohlazení aby se tatínek neurazil a já nebyl druhý den ve školce pranýřován, že se chovám genderově nevyrovnaně.
Ema má flintu, máma má traktor, táta je na operaci na mámu, můj bratříček je má sestřička. Ó my se máme...

10 sdfgsdf sdfgsdf | 20. ledna 2017 v 17:51 | Reagovat

ne, to co je na obrázku spravedlnost není

jen za předpokladu, že ten malej si ty dvě bedničky vyrobil za své náklady nebo si je koupil za své peníze, co si vydělal

stejně jako to, že ten velkej nemá bedničku je OK jen za předpokladu, že ji nechtěl.

Představa ale, že vysokýmu musím vzít bedny a dát je ostatním je komoušská...

komunisté říkají "každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb"

s čímž každý, kdo není komunista, by neměl souhlasit

to, že někdo má nějakou potřebu ještě neznamená, že mu automaticky vzniká nějaký nárok a ostatní mají povinnost mu jeho potřebu uspookojit.

Socialistické přerozdělování není spravedlnost. Ten obrázek je nesmysl.

11 Ali Ali | 20. ledna 2017 v 20:27 | Reagovat

[10]:Souhlas..

12 Egoped Egoped | E-mail | Web | 20. ledna 2017 v 20:57 | Reagovat

[10]: lol

13 Lúmenn Lúmenn | Web | 20. ledna 2017 v 23:09 | Reagovat

[1]: jenže já nikdy nebyla "normální holka", naopak, jsem holka dost nenormální. Hrála jsem si s pistolema, chodila do skauta, běhala podle mapy, zapalovala oheň na tři sirky, jezdila na LARPy, mluvila sprostě a nic mi neříkají "holčičí" věci (smí se jim tak říkat?) jako móda, kosmetika a diety. A blbejch řečí na téma "to není dost holčičí" jsem za život vyslechla tolik, že dostat za každej kec pětikorunu, mám dnes tři vily na Bahamách.
A jsem naprosto proti tomu, aby se lidi navzájem uráželi a nadávali si. Ale zase mi přijde ujeté si brát osobně úplně všechno, co se kde šustne. Chápu, že to z článku možná není patrné, ale pocit, že jsou proti článku "genderové aktivistky" vznikl proto, že mám poměrně dost takových slečen v přátelích na FB a tyto diskuzi mi poslední dobou úplně zaplevelily virtuální prostor. K tomu se váže i tvůj bod 2 - protože tyhle slečny většinou neřeší vůbec nic jiného a několikrát týdně od nich slyším nějaký nářek nad tím, jak je svět k ženám hrozně zlej, jak je tamten šovinista a tamten sexista, až mám dojem, že v jejich životech se téměř nic jiného neděje. Nejspíš ten pocit není zcela oprávněný a za tuto subjektivní dezinterpretaci se omlouvám.

[2]: já chápu, že to autor nevystihl zrovna dobře, ale pořád v tom dokážu vidět i jiné významy, než ty urážlivé, protože holky je mnohem šírší pojem, jsou to tisíce osob, než jedna jediná Lúmenn. A zcela se ztotožňuji s tím, že chci, aby se k sobě lidi chovali slušně, s respektem a porozuměním ať už mají mezi nohama cokoli a sexuální preference jakékoli. Aby i lidi, co mají různé názory spolu dokíázali vést slušnou debatu. Je to krásná představa krásného světa. Ale nejsem si úplně jistá, jestli touha po genderové vyváženosti tento svět přináší.
Vzhledem k tomu, že v ČR má děti nějakých cca 60-70% žen, tak ta báseň vlastně není tak vzdálená od pravdy a většina holek fakt časem bude maminkami.

[6]: jsem v čítance četla dost děsivou story o dvou 14 letých italských děckách, co se do sebe zvládli během jednoho týdne zamilovat, zasouložit si a pak kvůli sobě spáchat sebevraždu. Napsal to v pravěku nějakej Brit a taky to nejspíš nedává moc dobrý příklad dětem. - Ne vážně, co jsem tímhle příkladem s Romeo a Julií chtěla říct je to, že ne všechno, co je nějak napsáno, musí být i úplně stejně pochopeno a vysvětleno. Básnička o klucích co objevují svět se ke mě nedostala a vycházím jen z této básně, z ničeho dalšího a soudím ji samostatně. A pokud stojí takto sama o sobě, neshledávám na ní to, že by baby byly akorát tak na plkání dětí a nic víc. Ty a další lidé ano. Tak kdo z nás ji vykládá správně?

[10]: a co kdyby sis místo těch anarchokapitalistických řečí představil, že tam ty bedničky prostě jen tak ležely. A ti tři lidi jsou kamarádi. Takže ten velkej se nebude chovat jako zmrd a nesebere malýmu všecky bedničky jen proto, že je větší a silnější a může, ale zachová se jako kámoš a dá mu je pod jeho mrňavý tlapky. Hm? takhle už to tvé kapitalistické srdénko unese?:)

14 Lúmenn Lúmenn | Web | 20. ledna 2017 v 23:28 | Reagovat

Jo a ještě asi nejdůležitější věc - to, že MĚ něco uráží, je jen a pouze MŮJ problém. A bavíme se tady samozřejmě o slovech, nikoli o fyzickém napadání, protože fyzické napadení způsobí bolest každopádně, zatímco slova způsobí bolest jen tehdy, když jim to dovolíme. A taky mám na mysli skutečně jen slovní urážku, nikoli znemožnění člověku třeba vykonávat nějakou profesi nebo mu něco zakazovat. To už není pouhá urážka, to už je znemožnění mu něco udělat a to jsme zase na jiné rovině. Takže prosím toto vůbec neřešit.
Takže - pokud si něco beru osobně a dotýká se mě to, ubližuje mi to, pak je to proto, že to v sobě nemám vyřešené. Pokud by mě například urazila a rozplaka básnička o Lúmenn, co je na světě jen proto, aby rodila ve špitále a nemohla si změnit jméno, pak to znamená, že jsem nějak v nepořádku JÁ.
Blbé je, že v našem světě jsme v nepořádku skoro všichni a tak skoro všechno může být aspoň pro někoho bolestivé nebo urážlivé. Otázka je, zda je řešení dát se do pořádku, aby nás urážky nebolely, nebo dát do pořádku ty druhé, aby nás neuráželi?
Já osobně se přikláním k tomu, že snazší a etičtější je dávat do pořádku samu sebe, protože ostatní nemohu do takové míry ovlivnit. A pozor, teď přijde ten největší objev - když dám do pořádku sebe, zjistím, že nejenom, že mě nebolí cizí urážky, ale taky, že já nemám potřebu urážet druhé. Protože ten, kdo uráží druhé, tak dělá obvykle kvůli vlastní bolesti, strachu a nepořádku. Cesta z kruhu urážek, bolesti a vlastně i těch zákazů, nařízení, fyzických inzultací a dalších nešvarů je taková, kdy změníme nejprve sebe, díky čemuž se začne pomalu měnit svět. A to je ten důvod, proč nemohu sdílet názory, jež prezentují "gender aktivisté", kteří se snaží jako první měnit svět okolo sebe.

15 vítaj vítaj | 21. ledna 2017 v 1:08 | Reagovat

Obvykle, když někde lidi rokujou o tom, co je na ženách nebo na mužích špatně, tak se mi do debaty nechce. Protože to nechápu. Pro mě platí obecný princip, že si všímám, co je na těch lidech dobrého. Jak spadnou do gender hate speech, tak po pár větách prchám.

Všímám si, že i chlap a taky ženská dovede všechny způsoby laskavosti , nebo všechny způsoby hulvátství nebo intrik.  

Nejlépe se cítím tam, kde se lidé doplňují svými přednostmi a schopnostmi. Hledají dobrotivost a snaží se utvořit pohodu.

Nevadí mi to, že se nějaký kontext dá vyložit více způsoby. Vadí mi, když někdo nějaký text, který obsahuje citlivé až intimně tajné informace naschvál publikuje a vykládá s urážkami a pomluvami zcela záměrně jinak a pochopitelně odmítá si nechat něco vysvětlit, že je psán text za určitých okolností, pod nějakým tlakem, nebo dokonce pod nátlakem toho, kdo text publikoval, nebo vůbec neplatí pro někoho pro koho vypadá, že by mohl být platný, nebo za jistých okolností není vůbec vyložitelný ani platný.

Na těchto stránkách nic takového není, týká se to jiných stránek.

16 vítaj vítaj | 21. ledna 2017 v 5:35 | Reagovat

Vždycky je takové smutné, že se společensky nehledá taková ta nenucená vyváženost a dochází ke genderovým tlakům z některé strany. Či všemy směry. Na všechno jsou demonstrace, manifestace,proč ono to jakoby nešlo zevnitř každého člověka. Možná je to dáno systémovými výplachy mozku, té strany odborné veřejnosti, která se zrovínka prosadí tlakem.Přetlačováním názorových skupin s jednostrannými pohledy.

Někdo musí začít tak že nabídne lásku. Bohužel je to jako škrtat sirkou ve vodě. Každý začátek je těžký. Když se pak najde víc lidí s dobrým zápalem, tak ona se ta společenská láska rozhoří jasným světlem.

17 Figotka de Margot Figotka de Margot | 21. ledna 2017 v 13:08 | Reagovat

Jiří Žáček - Zlá kobyla
Když jsem byl maličký pacholíček,
šlápl mi koníček na malíček...
Nebyl jsem maličký, byl už jsme pacholek,
zkažený rodiči, ze škol, i od holek.
Nebyl to koníček, byla to kobyla,
potvora splašená, takhle mě dobila.
Nebyl to malíček, šlápla mi na hlavu,
teď ji mám šišatou, sešitou v ústavu.
Když jsem se o holi dobelhal k maštali,
bestie kobylí se ještě řehtaly!

:D Goool! A feminacistky zuří kvůli tomu, že HOLKY zkazili kloučka! Jéj.

Jiří Žáček má krásné a vtipné básničky.

18 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 21. ledna 2017 v 13:54 | Reagovat

O čítanky se příliš nezajímám, ale chudák Žáček. Doufám, že mu před barákem nestanuje houf aktivistek s transparenty.
Znám slečnu, která otevřeně prohlásila (a pěkně nahlas aby  to každý slyšel), že raději se bude kamarádit s černým gayem než bílým heterákem, protože bílí heteráci jsou to největší zlo světa...
Sama se v Žáčkově básničce přikláním k verzi, že z biologického hlediska jsou tu opravdu holky od toho aby plodily děti a kluci zas od toho aby je plodili s nimi.
A ten první verš "K čemu jsou holky na světě?" je normální otázka, bez žádné ironie nebo postranního významu, na kterou připadá obyčejná odpověď bez jakéhokoliv výsměchu ("Aby z nich byly maminky,". Možná toho si ty aktivistky ani Čecháčci nevšimli.

19 Jarda Jarda | 21. ledna 2017 v 17:34 | Reagovat

článek o ničem - pouze bezduché plky! :-(

doufám, že příště napíšeš článek, kterému vtiskneš svou myšlenku! :-)

20 lupinek lupinek | 21. ledna 2017 v 20:12 | Reagovat

Někde jinde na webu to dělají tak, že váš komentář aktivista/ka - majitel stránek překroutí , vloží vám slova do úst se slovy : Vy říkáte, že většina… A k tomu pak si navymýšlí urážek a pomluv, které vám vkládá do úst. Přitom  jste nic takového nepsali.

Nebo, aniž by vás kdykoliv – aktivista, majitel  webu znal, nikdy jste se nebavili, ani jste si nikdy nenapsali a hned vám hrozí vším, co ho napadne, nesmyslným. Vymyslí si, že jste někdo z jeho dosavadních nepřátel, nebo si z vás vykonstruuje jiného nepřítele. Tím ze sebe udělá ještě zajímavějšího chudáčka/chudinku. Ospravedlní uměle své stihomamy.

Někteří rádoby aktivisté znají od malička jen nenávist, a tak na lásku reagují nenávistí. Pletou si lidi, mají za život už totiž mnoho oponentů, které si navyrábí tím, že pořád plivou kolem sebe, aniž by věděli na koho a proč. Sami se topí už ve svých nepravdách, že nevědí, kdo je nepřítel a kdo se snažil být kamarádský. ……..Tak každý, kdo se ozve, že je urážen bezdůvodně, je pak vyhlašován za blázna, nebo za cokoliv jiného, čím se dá urážet a vinit. Jste umlčováni a hlásná trouba jejich webu si pomlouvá co chce a jak se jim zamane.

Lidi si nic neověřují, rádi visí na medových řečech a tak se weby jednostranných aktivistů hemží dezinformacemi, které nevedou vůbec nikam.
Je hezké, že Lumenn zde má otevřená témata a otevřené diskuse, kde se dá dospět k dorozumění všech, třeba že mohou mít lidé různé názory a pokud je nějaké nedorozumění, je zde snaha, aby lidé měli tu možnost nahlížet na své úhly pohledu s pochopením k odlišnostem, které nejsou vůbec nepřátelské.

Protože všichni si hledají své cesty a je krásné, že se mohou všichni spolu bavit, jako v té rozmanitosti myšlenek, jak je příroda sama rozmanitá a k nám všem stejně přátelská.

21 Jindra Jindra | 21. ledna 2017 v 22:02 | Reagovat

Celý ten povyk je jen Iluminátská propaganda a blbnutí hlav lidem. Bohužel je jich čím dál víc, co na tohle slyší, vymytých hlav bude brzo víc, než těch se zdravým selským rozumem. Byť u nás je to pořád ještě dobrý, proti některým zemím. Hlavně severským. Tam už mají vymleto skoro všichni.

22 Vítaj Vítaj | 21. ledna 2017 v 23:11 | Reagovat

Add 15.
Vůbec je nechutné, když ze sebe autorka nějaké webu (jiného) dělá hrozně žádanou, když ji ve skutečnosti nikdo nechce. Předstírá, že ji nějací chlapi chtějí. Dělá se žádanou. Vynucuje si pozornost,chvály, atd..Pak je zneužívá..

23 Vítaj Vítaj | 21. ledna 2017 v 23:36 | Reagovat

add15 slovy intimní nemám na mysli nic o tělesných částech a vyloženě takových věcech se sexualitou. Zkrátka citlivé údaje.

24 Vítaj Vítaj | 21. ledna 2017 v 23:39 | Reagovat

Jsou totiž i jiné citlivé informace.Ke kterým může ator/ka webu přijít nevhodným až nelegálním způsobem a pak je publikovat pro ukojení svého ega. To se však zde nikdy nedělo a neděje. Jinde se to dělo.

25 Qûdí Qûdí | 22. ledna 2017 v 1:03 | Reagovat

Dobrý článek. Víš, že většinu dění zaregistruji, až když o tom napíšeš? Jé, ono je nějaké EET. Jé, státní rozpočet je  v plusu. Hele, Žáček napsal nějakou básničku a feministky ho za to bombardují rajčaty. Většina toho, co jsem chtěla říct už řečeno bylo, takže pouze opakuji: Na mateřství není nic pohoršujícího, pokud to vezmu čistě z biologického hlediska, žádný živý tvor na zemi není k ničemu jinému než k rozmnožovaní (ano, už vidím, jak na mě házíte kamení). Život každého zvířete na světě se upíná k jedinému cíli; stvoření potomka (vážně je to ukřižovávání nutné?). Že jsou lidé ROZUMNÍ a někteří z nich děti nechtějí je další věc - věc každého z nás - a je jasné,že takových lidí jsou spousty. Nic nenamítám a nemyslím, že když si děti tuhle básníčku přečtou, nějak zvlášť to ovlivní jejich světonázor. Však mně taky nikdo nevnutil šatičky s volánky, když jsem v sedmi našla sekáčovou mikinu se spidermanem :-)
Toť mé stanovisko. Možná je úplně mimo mísu, i když doufám, že ne.
A teď mi někdo vlepte facku, za to, že jsem to zveřejnila.

26 Ina Ina | 22. ledna 2017 v 10:55 | Reagovat

Já "obdivuju", že máš energii se v tomhle rýpat :D Když někdo chce, udělá pohoršující záležitost i z toho, že Slunce svítí a obloha je modrá. Kdybych se měla rozčilovat nad každou takovou věcí, asi by mi dávno praskla žilka :) Taky mi někdy cuká ruka, abych se někam přihlásila a diskutovala, ale pak si řeknu, že bych se jenom zbytečně vystresovala, protože lidi jsou schopni začít tě urážet i za to, že recept uvedený v nějakém článku, považuješ za dobrý :)

27 Lúmenn Lúmenn | Web | 22. ledna 2017 v 11:06 | Reagovat

[26]: nedávno jsem četla o sociologickém průzkumu, podle nějž jsou celé sociální sítě taková past na ego. Za lajky a souhlasy se ego zvětšuje, za negativní reakce smrskává. A nikdo nechce, aby se mu ego smrskávalo, takže se na sociálních sítích vlastně hrozně rychle probudí místo faktů a argumentů emoce a z každé diskuze odchází člověk dřív nebo později strašně naštvaný, protože mu někdo kope do ega. Myslím, že na tom něco je a pozoruju to i na sobě. Otázka je, jak z té pasti vylézt, aniž by člověk musel zrušit blog i profily na soc. sítích

28 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 22. ledna 2017 v 17:13 | Reagovat

[1]: Problém vidím v tom, že pologramotné krávy z feministických organizací se cpou do všeho. Rozebíral jsem to před více než rokem v souvislosti se zavřenou výstavou v galerii ČAV:
upergilla.blogspot.com/2015/11/opet-ta-galerie.html
Džbán trpělivosti s těmi hovadicemi a jejich hovadinami už zjevně začíná přetékat, proto ta záplava negativních reakcí.

[6]: Problém je, že básnička nikde neříká, že holky jsou na světě JENOM proto, aby dělaly maminky.
Druhá věc je, že bez nich to rozmnožování zatím nejde. Feministky a spol by se měly spíš snažit o zatnutí tipce blbům, kteří z různých (především nábožensko ideologických) brzdí výzkum na tomto poli. Na opicích (tuším paviánech) bylo prokázáno, že mládě může u primátů v břiše nosit i samec (akorát se mu neprotáhne penisem, takže musí absolvovat císařský řez). Pak by ta básnička skutečně ztratila smysl, protože by "monopol na rozmnožování" samičího genderu padl.

Další věcí je, že "genderové" rozdíly jsou objektivně biologicky dané. To, že méněcenní lidé, kteří vyučují na humanitních oborech, i méněcenní lidé, kteří tyto obory studují, neslyšeli nic o hormonech a jejich vlivu na psychiku, je prostě jen důkazem méněcennosti těchto oborů.
Přitom to věděli už staří Řekové (viz známá scéna identifikace Achilla mezi dívkami z Iliady).

A ještě něco: Muži vždy razili (statisticky významně) cestu (i vědy, i do neznámých končin světa). Není v tom žádný "mužský šovinismus", ale jednoduše skutečnost, že muži mají v intelektu (a dalších vlastnostech) placatější Gaussovu křivku než ženy. Takže mezi muži je vyšší podíl nadprůměrných (ale i podprůměrných) jedinců (ve smíšené populaci). Proto je taky mezi homeless jen asi 10 % žen (a je zajímavé, že tady feministky nějaké kvóty neprosazují. Trochu podrobněji (a s obrázkem pro intelektuálně méně zdatné) zde:
upergilla.blogspot.com/2013/11/kvo-kvo-kvoty.html

[10]: Naprostý souhlas, ten obrázek je jednoznačná stupidita.

29 Markéta Markéta | 23. ledna 2017 v 11:44 | Reagovat

Upřímně mě fascinuje kolik energie jsou někteří lidé ochotni vložit do řešení sraček :D To by se mohly rovnou všechny čítanky spálit, protože proti některým klasikům je maminka jen slabý odvárek :D

30 Julie Françoise Julie Françoise | Web | 23. ledna 2017 v 14:04 | Reagovat

Uf, díky za článek, Lúmenn, konečně k tomuhle vzniklo i něco rozumnýho! Jinak mě samotnou fascinuje, jak neuvěřitelné kraviny jsou někteří lidé schopní řešit... Jejich problémy bych fakt chtěla mít :-D
P.S.: Mám známého, co se taky na Facebooku pohoršoval nad Žáčkem, jak je k nám ženám hróóózně nespravedlivý. Přitom dotyčný sám sprostě nadává své přítelkyni a chová se k ní tak, že je holka zralá na psychiatra. Takoví "feministé" ať se jdou vycpat, chce se mi z nich zvracet!

31 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 23. ledna 2017 v 18:23 | Reagovat

[29]: Já jsem toho názoru, že tu nejde o kausu jedné básničky. Jde spíš o to, že feminofašistický a genderofašistický póvl se cpe na školy a snaží se nařizovat, co se má, nebo nemá učit.
Tahle kausa je asi jak ty prstíčky od jezinek (jen dva prstíčky tam strčíme, jen trochu se ohřejeme a hned zase půjdeme).
Takže je třeba ty dveře pořádně přirazit, případně to, co je už prostrčené, vzít sekyrou hned u škvíry.

32 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 23. ledna 2017 v 19:34 | Reagovat

[14]: Já si to pro sebe dnes pojmenovala...
Vytáčí mě nebetyčná blbost, ale nevytáčí mě nebetyční blbci. Ti na to nemají dostatečnou kapacitu...

Vrátila jsem se dnes sem, podívat se, jak se vyvíjí komentáře...
Neříkám, že s Tebou souhlasím vždycky ve všem, pokud ne, nekomentuji a tiše si myslím svý. Ale tak to dělám skoro všude.
Sem tam se stane, že vyslovím nesouhlas, ale mírnou formou, prostě sdělím svůj názor, ale nevyčítám autorovi, že je debil a podobně...  
K Tobě chodím ráda, nejen na články, ale i na komentáře. Většinou jsem se setkala s komentáři inteligentních lidí s rozhledem.
K Tvým článkům jiné tak nějak nečekám...
Nemám pocit, že bys psala jinak, ale mám pocit, že sem chodí úplně jiní lidé.
Zapšklí a zabednění...
Takoví, co si tu chtějí něco dokazovat...
Prosím, nenech se jimi rozhodit.
Nerada bych hledala nový blog do oblíbených :-)

33 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. ledna 2017 v 19:42 | Reagovat

[Smazaný komentář] tvůj komenář mě neskutečně pohladil po duši, děkuji ti za něj:)

34 Bezcitný kapitalista Bezcitný kapitalista | 24. ledna 2017 v 1:23 | Reagovat

[10]: To je myslené ako irónia, že? Ak nie, je to aspoň pekná ukážka krutého kapitalistického zmýšľania. A potom sa ešte divíte, že ľudia si radšej volia ľavicové socialistické a podobné uskupenia.

Nevravím že treba hneď zobrať všetko bohatým a rozhádzať to ,, cigánom" ale to že zopár ultrazbohatlíkov vlastní viac bohatstva než väčšina svetovej populácie tiež nie je spravodlivosť.

35 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. ledna 2017 v 10:27 | Reagovat

[33]: to byla reakce na Baruschku, blog to nějak popletl:)

36 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 24. ledna 2017 v 15:28 | Reagovat

[34]: Ray Bradbury, respektive jedna z vedlejších postav románu 451 stupňů Farenheita, poučuje hlavního hrdinu slovy: "Lidé si nejsou rovni, lidé jsou srovnáni". Popisuje při tom ještě zrůdnější režim, než je ten v Orwellově 1984 (tuto myšlenku pak RB rozvádí i v některých povídkách).
I v Orwellovi, spíše ve Farmě zvířat, se najdou myšlenky, které ten obrázek s bedýnkami charakterizuje.
V obou případech se jedná o antiutopie a světy a režimy z pohledu autora i (většiny) čtenářů naprosto obludné.

[32]: Lúmennčí blog prostě vyrostl z pozice "nevinného dívčího denníčku" na cosi, co zajímá daleko širší okruh lidí, než byli čtenáři původního blogu. Lúmenn mi připadá také "vyrostlejší" oproti době, kdy jsem její blog objevil. Navíc svět kolem nás začal být daleko agresívnější a krutější, než byl v době, kdy Lúmenn začínala, a to se nějak projevit muselo.
Co říkáš na tuhle zprávu?
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/427302-sebevrazedne-atentatnice-v-nigerii-s-sebou-nosi-nemluvnata-aby-unikly-odhaleni.html
Náš problém vidím v tom, že ty genderistky, co kritizují Žáčkovu báseň, jsou na jedné lodi (ideologicky, ne fyzicky) s lidmi, kteří přesně tohle organizují. A popsané aktivity by měly být podle jejich gusta.

37 Jan Duha Jan Duha | Web | 26. ledna 2017 v 0:47 | Reagovat

Upřímně váhám, jestli dál reagovat :) Na jednu stranu se dotýkáš zajímavých témat, na stranu druhou jsem zvyklý, že se u tvých článků vždycky rozjede takovej flamewar, že tak po padesátým - stým komentu by mě to stejně přestalo bavit. Nakonec to většinou dopadá jako u všech jiných internetových diskuzí - akorát se tu všichni vysílíme, jak komentujem o 106 a stejně zůstanem zakopaní na svých pozicích. Zároveň mě ale baví cvičit si argumentační schopnosti... je to pro mě velké dilema vždy, když jsem komentovat jdu.

38 sinka sinka | 28. ledna 2017 v 19:15 | Reagovat

Osobně si nemyslím, že by společnost měla prostřednictvím čítanek zapotřebí vysvětlovat dětem, že holky jsou tu jenom od toho, aby se z nich staly maminky sedící v křesle a starající se o své potomky. Obzvlášť když jsme pořád v době, kdy ženy stále dostávají nižší platové ohodnocení jako muži ve stejných pozicích.
Vím, že lidé na sociálních sítích na to reagují opravdu přehnaně (jako ostatně na všechno), ale... Tohle je přesně typ věci, který se dětem zapíše do podvědomí - ať už pouhým přečtením, nebo tím, že se ho musí naučit zpaměti.
Je to smutné, protože holky i kluci si uloží do paměti obrázek - maminka je doma s dětmi, maminka čte dětem pohádky. A tatínek? Tatínek v tom případě musí být přece v práci, tatínek pohádky nečte, tatínek tu asi není proto, aby byl svět v pořádku, protože o tom se přece nikdo nezmiňoval... Ne?
Neříkám, že všechny čítanky okamžitě musí na hranici a dětem, které se básničku naučily, musí být okamžitě poskytnuta hodinová  přednáška o tom, aby se nenechaly mást genderovými stereotypy. Ale existuje spousta krásných básniček o mateřství a myslím, že tohle zkrátka není nejšťastnější volba.

39 Lupinek Lupinek | 28. ledna 2017 v 22:55 | Reagovat

Rodiče by se měli starat o děti spolu, tak jak jim to umožní systém a časový rozvrh. Něco můžou ovlivnit rodiče sami a v něčem jim musí vyjít systém vstříc.
Páry se mohou mít rádi i když děti nemají, žádný harmonogram života nebo přesná šablona nikde není. Děti ovlivňuje  výchova a do toho patří i čítanky. Pokud o obsahu čítanek bude rozhodovat širší veřejnost a ne jen úzká komunita.
Je však oříšek, jak to technicky zorganizovat. Jaký model by se ujal.Žijeme ve společnosti a jednotlivci o tom nerozhodují, mohou se však zapojit. V praxi však málokdo ví jak je možné se zapojit, ani já neznám ten recept. Improvizace..

40 Lupinek Lupinek | 28. ledna 2017 v 23:08 | Reagovat

Pardon přesněji řečeno že byla by jedn az možností, aby se o obsahu čítanek mohla zapojit širší veřejnost, aspoň názorem. Děti ovlivňuje výchova rodičů, širší rodiny, učebnice, škola, celé sociální prostředí a celý systém, který vytváří dítěti ten "svět".

41 Lupinek Lupinek | 28. ledna 2017 v 23:14 | Reagovat

A myslím, si že rodina je v každém případě děti a rodiče. Rodiče v klasickém pojetí muž a žena. Tak je to v přírodě nastaveno. Tak děti vznikají a tak se děti rodí.

42 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 29. ledna 2017 v 12:12 | Reagovat

[38]: Já jsem zase toho názoru, že škola by měla být ideologicky neutrální. Se zideologizovanou školou jsou zkušenosti naprosto jednoznačně špatné.

Nebo snad chcete, aby tahle básnička (a podobné) byla na indexu a rodiče (ti kvalitnější) ji čítali dětem s tím, že o tom nesmějí nikde mluvit (jako byly děti za minulého režimu cepovány, že nesmějí ve škole říkat, že se doma poslouchá Svobodná Evropa a Hlas Ameriky).

43 Lupinek Lupinek | 29. ledna 2017 v 23:43 | Reagovat

Však ideologicky neutrální, to se s ničím nepře.

44 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 30. ledna 2017 v 12:58 | Reagovat

[43]: Jsme, bohužel, svědky stále intenzívnější antidemokratické ideologizace školství. Zavržení diskutované básničky "genderovými odborniky", v reálu neomarxistickými ideology, to názorně ukazuje.
Tuhle sběř je prostě nutno vypráskat z veřejného prostoru, čím dřív, tím líp a čím tvrději, tím taky líp.
Chtělo by to nějakého Pinocheta, který by to navozil na stadiony a odtud do dolů a podobných zařízení.

45 Lupinek Lupinek | 30. ledna 2017 v 18:47 | Reagovat

A.S. Pergill mluví přesně stylem, jako jeden sociolog, co se zajímal o studie totalitních režimů...Mluvil zajímavě, někdy jsem měl starost, aby to neprožíval víc, než může ovlivnit.

46 Jan Duha Jan Duha | Web | 30. ledna 2017 v 23:14 | Reagovat

Tak přece jen zareaguju. O tom to celé je - 60 - 70% žen děti má, ale pořád to není 100%. Takže ta básnička v tomto znění zkrátka učí děti něčemu, co není pravda. A jsme u toho, Lúmenn. Ty například hodně mluvíš o právu žen rodit doma - jak by se ti líbilo, kdyby ti někdo nakazoval, že máš rodit v nemocnici, prostě proto, že to tak dělá většina žen? Nebo říkal podobné věci dětem v čítankách? Ad. Pergill: Neomarxismus neexistuje. Liberalismus není marxismem, protože klade důraz na svobodu jednotlivce a svět vnímá jako střetávání zájmů těchto jednotlivců, zatímco marxismus klade důraz na kolektiv a svět vidí jako střetávání dvou nepřátelských tříd. Tedy dualisticky. Marxismus a liberalismus jsou naprosté protiklady. Nemluvě o tom, že Pinochet byl krvavý diktátor, který měl na svědomí smrt tisíců lidí, čímž se jeho vláda blíží komunismu mnohem víc, než politika jakéhokoliv liberála.

47 Jan Duha Jan Duha | Web | 30. ledna 2017 v 23:30 | Reagovat

Lúmenn: Mně je samozřejmě sympatické, že na jednu stranu podporuješ práva gayů a leseb. Pak je ale divný, že ti na stranu druhou nevadí, když někdo napíše dětem do čítanky, že všechny holky maj být maminky. I když vzhledem k tomu, že v jednom z předchozích článků sama píšeš, že máš v mnoha věcech rozporuplné názory, tak by mě to ani tak překvapovat nemělo. Ostatně já sám se občas přistihnu, že mám nějaký vnitřně rozporný názor, i když třeba v jiných oblastech, než je tato.

48 Lupinek Lupinek | 31. ledna 2017 v 8:28 | Reagovat

Tady se musím zastat. Rodit doma už nebude žádné scifi. Již nyní jsou kvalifikované porodní báby a školení pro táty, aby všichni byli připraveni na přijetí potomka. Pojízdné ambulance mají kvalitu operačního sálu a budou i elektromobilní. Pokrok je k tomu připraven, takže žádné zpátky na stromy to není.
Pokud nejsou komplikace a matka se udržuje ve zdraví, světe div se, ale v rodině je větší citové pouto mezi všemi a matka není ani chirurgicky poškozená, ani donucena k předčasnému porodu, protože porodní fabrika má zrovna volnou kapacitu. Viděli jste někdy ožralého doktora? No někdo to má vepsáno i ve tváři, že je chlastem zničený a dělá porody v nemocnici a zachází se ženami a dětmi jako s kusy bezcenného materiálu.

49 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 31. ledna 2017 v 8:38 | Reagovat

[45]: Genderismus je totalita (respektive je prosazován, spolu s femninismem a dalšími zrůdnostmi, totalitními praktikami).

[46]: Tzv. "frankfurtská škola" se k marxismu explicitně hlásí a pojem "neomarxisté" pro pojmenování takto zaměřených filosofů a ideologů je "učebnicový".
S těmi "liberály" je to tak, že původní liberálové měli skutečně na programu to, co uvádíte, nicméně tento termín byl neomarxisty "ukraden" a ti původní liberálové si dnes říkají libertariáni (alespoň v USA, v Evropě je situace méně přehledná). To, co se dnes samo nazývá "liberálové" jsou levičáci marxistického nebo trockistického střihu (viz např. stoupenci Clintonové) a jejich program je levicový až ultralevicový (stát se podle nich má vměšovat prakticky do všech aspektů života). Jedním z důležitých bodů jejich programu je rozbití rodiny a rodinných vztahů (i norský Barnevernet je explicitně založen na neomarxistické filosofii).
Kdyby se v únoru 1948 našel nějaký "krvavý diktátor", který by vystřílel komunisty, tak jsme si ušetřili 40 let komunistické diktatury spojené s morálním rozvratem národa a ekonomickou stagnací. Pinochetovi se dá vytknout akorát to, že se po převratu dost nehorázně obohatil (což je ovšem v jihoamerických poměrech normou), ale samotný převrat jednoznačně zajistil, že je dnes Chile jediný ekonomicky prosperující stát na jihoamerickém kontinentu.

50 Lúmenn Lúmenn | Web | 31. ledna 2017 v 12:05 | Reagovat

[46]: nakazování a znevýhodnění zákonem je ale přece úplně jiná liga, to se nedá srovnávat s básničkou;) A na blogu asi ani není prostor rozvinout, jak stereotypy )a zejm. ty genderové) vnímám já, protože to téma je složitější

51 Kája Kája | E-mail | Web | 31. ledna 2017 v 12:18 | Reagovat

Já nevím, co je na tom ke kritice. Prostě básnička, no. Určena dětem. Chtělo by to udělat mezi nimi anketu, jak básničku vnímají. Pochybuju, že by vyvodily závěry, jaké kolují na internetu.

A jak by veřejnost reagovala na podobnou básničku o klucích a tatíncích?

52 Jan Duha Jan Duha | Web | 31. ledna 2017 v 12:51 | Reagovat

Lúmenn: Jasně, je to jiná liga. Dalo by se i souhlasit s tím, že se to možná trochu nafukuje a básnička jako taková by možná ani neměla takový dopad, kdyby nebyla kritizována. Pořád to ale vytváří nějakou atmosféru ve společnosti typu ,,žena musí být matka". Ani já to nevnímám zas tak drasticky. Ostatně jak jsem psal, kdybych byl dítě, asi by se mi ta básnička líbila. Jen bych byl nerad, aby to u nás skončilo jako v Polsku, kde to taky začínalo nenápadně, a dnes je tam v podstatě konzervativní diktatura (což u nás asi neskončí, protože jsme ve většině zarytí ateisti) :) Ano, taky si říkám, že je to složitější problematika, než aby se to dalo vyřešit zde. Spíš si někam sednout ke kafi (nebo co piješ) :)

Pergill: Frankfurtská škola se k tomu možná hlásí (a mnohé její myšlenky nepochybně pronikly i do podoby dnešní společnosti), nicméně já ve vztahu k sobě používám pojem liberál, jako neomarxistu se neoznačuju a proto bych byl rád, kdybys mne tak neoznačoval ani ty. Děkuji. Pokud vím, Trocký chtěl tzv. permanentní revoluci spíš než nějaký ultra silný stát. Chtěl chaos. Cituj mi nějaký výrok Clintonové, kde se hlásí k permanentní revoluci nebo něčemu byť jen podobnému ;) A jak zamýšlí rozbít rodinu? Barnevern je sporný, názory na něj od lidí žijících v Norsku jsem slyšel jak negativní, tak pozitivní (viz.odkaz)

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/kauzy/zli-urednici-kteri-berou-deti-norsky-barnevernet-i-pomaha_385170.html

Jinak chápu to správně, že dle tvé logiky byl vlastně Hitler dobrák, protože střílel komunisty? Zloděje přece taky neomlouvá fakt, že okrádá i jiné zloděje.

53 Jan Duha Jan Duha | Web | 31. ledna 2017 v 13:04 | Reagovat

Lúmenn: Chápu tvůj point, že je to možná jen bouře ve sklenici vody, a že zákony jsou závažnější. Že existují důležitější věci, než řešit básničky. Jenže, ve školách právě vychováváme ty, kdo budou v budoucnosti ty zákony vytvářet a já se opravdu bojím, aby to tu fakt neskončilo jako v Polsku se zakazováním potratů... Možná je to šikmá plocha, možná to zkrátka moc hrotím, ale nemohlo mě to nenapadnout :/

54 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 31. ledna 2017 v 15:01 | Reagovat

[52]: Podpora neúplnosti rodin v podmínkách USA (demokraté vč Clintona, Obamy a zcela jistě by v tom pokračovala i Clintonová), podpora protibělošského rasismu, podpora genderismu atd. - to je prostě cílený rozvrat společnosti. Obama se podílel velmi aktivně i na budování "hypotéční bubliny".
Trockij chtěl dělat násilně to, co US demokraté v podstatě dělali nenásilnou formou.

"Permanentní revoluce" se rozhodně nedá brát jako to, že by chtěl Trockij slabý stát. Jeho následníci (Mao c' Tung, Pol-Pot atd.) vytvořili naopak ultrasilný stát, který s lidmi šoupe jako se šachovými figurkami.

K té terminologii - tam jde o to, že pro většinu trochu se v politice orientujících lidí platí
liberál = levičácký totalitář
a původní liberálové tento termín opustili (dělo se v době, kdy jsme "úpěli pod komunisty", takže to šlo trochu mimo nás.

S tím Hitlerem je to trochu složitější. Nacismus je v podstatě levicová ideologie (státní plánování, silná role státu, kafrajícího do kde čeho, státní monopol na kde co). Komunisté byli konkurenti, vč. soutěže o stejný typ voličů, a výsledný střet byl nejspíš "Valentýnský masakr" v trochu větším měřítku (dtto "Noc dlouhých nožů").
Faktem ovšem je, že pokud by v Německu vyhráli místo Hitlera komunisté, byl by to průšvih daleko větší a my bychom tu s největší pravděpodobností nebyli (místo války se SSSR propojení Wermachtu a RA do jedné vojenské síly).

Ovšem Pinochet se dost dobře nedá srovnávat s Hitlerem, když dobrovolně předal moc demokratické opozici (to neudělal ani Franco).

Jinak si nemyslím, že by přijetí diskutované básničky bylo v nějakém vztahu k zakazování potratů.

55 Lúmenn Lúmenn | Web | 31. ledna 2017 v 17:04 | Reagovat

[52]: rozumím ti. Ale pokud ty se bojíš, že básnička může vést k zákazu potratů (třeba), pak jsou další lidé, kteří se zase bojí, že vymazání té básničky z čítanek povede k úplnému setření genderových rolí ve společnosti. A to je něco, co někteří lidé chtějí a jiní ne a podle zpráv ze světa nemám dojem, že by úplná rezignace na staletí fungující modely byla správnou cestou. Je super, že existuje individualita a že jsou lidi různí - třeba ženské strojařky a chlapi učitelé v mateřince, že jsou borci, co jdou na rodičák a ženy manažerky, ale pořád existuje nějaká polarita, nějaké napětí mezi pohlavími a když toto napětí zcela odstraníme a všichni lidé budou stejně mezi mužem a ženou, co se z naší společností pak stane? Kdyby všem lvům napůl slezla hříva a všem lvicím napůl vyrostla, chtěla by spolu ta zvířata ještě něco mít, hlavně malá lvíčata? Z naší společnosti (hlavně té na západ od nás) se zdá, že čím menší rozdíly mezi muži a ženami, tím méně ti lidé mají sex, vztahy, rodiny, děti. Zmizí napětí, zmizí polarita, zmizí touha. A to nechci. Chci být ženou a chci mít muže. A samozřejmě budu respektovat, když to někdo bude mít doma nastavené jinak, než já. A stejně budu respektovat holky, co nejsou moc holčičí a kluky, co nejsou klučičí, ale pořád chci mít v hlavě tu polaritu a chci jí přiřazovat pojmy, protože to podle mě prostě dává logiku (a biologie, psychologie a sociologie se mnou většinou souhlasí).

56 Jan Duha Jan Duha | Web | 1. února 2017 v 0:29 | Reagovat

Pergill: Zajímalo by mne, co myslíš tou podporou neúplnosti rodin. Podpora rovnosti ras není protibělošský rasismus. Vůbec dělit rasismus na bílý/černý je blbost. Rasismus je špatný, ať už je namířen proti jakékoliv rase.

Srovnání Clintonové s Trockým pořád nechápu, protože američtí Demokraté na rozdíl od kteréhokoliv komunisty ctí soukromé vlastníctví výrobních prostředků a obecně kapitalismus. Maova doktrína se od Trockého značně lišila. Zatímco Trocký zastával názor, že socialismus je nutno budovat zároveň ve více zemích, mezinárodně, Mao razil nacionalismus a ,,ryze čínskou" cestu, což se s totalitním státem slučuje mnohem víc, než Trockého doktrína chaosu.

Slovo ,,liberalismus" pochází od slova ,,libertas" - svoboda. Tudíž liberální totalitář je oxymoron, asi jako ,,bílej černoch".

S tou levicovostí nácků bych si nebyl tak jistej. Nacisty podporovaly velké německé firmy, jako Siemens, který například provozoval elektrárnu v Osvětimi. Rozhodně bych nepodezíral velkopodnikatele z nějaké levicovosti. Nemluvě o tom, že levicové křídlo sice v NSDAP existovalo (Strasser, SA), ale Hitler se s ním dost rychle vypořádal. Samotný název ,,Sozialistische Arbeitspartei" nemusí nic znamenat - Severní Korea se taky oficiálně jmenuje ,,Korejská lidově demokratická republika" - a přitom bychom v ní demokracii hledali jen těžko.

Kdyby v Německu 30.let vyhráli komunisté a začali by útočit např. na Polsko (jako to udělal Hitler), Francie a VB by jim vyhlásily válku rovněž a ve výsledku mohla být válka i kratší.

Mohu namítnout, že Pinochet sice předal demokraticky vládu svému nástupci, ale sám se dostal k moci během vojenského puče proti Allendemu, který (ač též v podstatě diktátor) byl zvolen demokraticky. Takže babo raď, kdo je horší. A s těma potratama jsem nemyslel přímej vztah. Jen vytváření atmosféry ve společnosti, která by k takovémuto omezování svobod mohla v budoucnu vést.

57 Jan Duha Jan Duha | Web | 1. února 2017 v 1:06 | Reagovat

Lúmenn: Nevymazal bych ji. Spíš bych ji napsal jinak, jak jsem naznačil v jednom z předchozích komentů. S tím, že bych ponechal dětem volnost klást na tohle téma otázky a tvořit si tak názor. On je problém v tom, že české školství je pořád do velké míry komunistická nalejvárna, což přetrvává z dob minulého režimu. Výuka stylem ,,na nic se neptej, hlavně poslouchej učitele, věci jsou tak  a tak a basta fidli". Na západ od nás se ve školách klade mnohem větší výraz na kladení otázek, kritické myšlení. Třeba v anglofonních zemích. Když jsem se účastnil sinologické konference a byla diskuze, většina českých studentů mlčela, zatímco lidi z VB a USA se neustále ptali. Možná, že v takové Anglii by taková básnička v čítankách zůstala, nebo by ji napsali trochu jinak, a pak by dali dětem prostor si o tom popovídat, u nás jim učitel většinou řekne ,,je to tak a tak" a kdo pochybuje, je divnej.
Jen pár poznámek:

1) To, že něco funguje dlouho, neznamená, že se to nemůže změnit - dnes už taky nežijeme v jeskyních.

2)Situace, kdy by všechny ženy i muži se cítili stejně nikdy nenastane - každý muž a žena své mužství a ženství vnímá jinak, někdo silněji, někdo slaběji, někdo to hledá. Každý máme jinak nastavenou mysl a proto podle mě nemůže nastat okamžik, kdy se budeme cítit stoprocentně stejně - i kdybychom chtěli.
Něco na tvém pointu bude - viděl jsem samozřejmě film Sexmise a četl článek, dle kterého slábne role chromozomu Y a za pár milionů let nebudou muži existovat. I kdyby ale, evoluce si cestu vždycky najde, i kdyby rozmnožování mělo probíhat oogenezí, klonováním, nebo něčím, co ještě ani třeba neznáme. Otázka ale je, jestli pokud opravdu chromozom Y slábne, jde s tím vůbec něco reálně dělat.

3) Slovo ,,role" naznačuje, že je život nějaká hra a vlastně bychom neměli být sami sebou. Role nejspíš částečně hrajeme všichni, ale beru to tak, že jsme sice všichni herci, ale zároveň i režiséři života. Na nás záleží, jak se bude děj vyvíjet dál.

4) Vymírání bych se nebál. Lidí je na zemi přes 7 miliard (nebo už 8?) a ten počet stále roste.

5) Lvům sleze napůl hříva a lvicím naleze - biologický nesmysl. Ledaže bychom věřili hypotéze o ubývání chromozomu Y, ovšem zároveň by se u lvic musel chromozom Y začít objevovat, což zatím nikdo nepozoroval ;)

6) Zmizí polarita, zmizí touha - to bych tak úplně neviděl. Mám-li já touhu po klukovi, kde je polarita mezi pohlavími? Ta touha je zde, nezmizela.

Jinak samozřejmě, jak ty vnímáš svět, je čistě tvoje věc :) A je zajímavé se o tom bavit.

58 Jan Duha Jan Duha | Web | 1. února 2017 v 1:14 | Reagovat

Jinak i mě jako gaye by samozřejmě zarmoutilo, kdyby díky ubývání chromozomu Y vymizeli ze světa muži :D I když vzhledem k tomu, že věřím v reinkarnaci, tak za milion let dost možná nebudu gayem, ani mužem, a třeba ani v lidském těle... No, to už je asi dost off topic :D Zvláštní, co všechno se člověku může objevit v mysli, když přemýšlí nad podobnými tématy.

59 Lupinek Lupinek | 1. února 2017 v 3:41 | Reagovat

Já bych ponechal rodinu, táta, máma.
Děti.
Tak to celé vzniklo, to je počátek.
Energie tvořivosti, schopná počít nový život. Láska, kterou může závidět ten, kdo ji neprožil.

60 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 1. února 2017 v 7:57 | Reagovat

[56]: Podpora neúplným rodinám (program demokratů) způsobila, že v nižších vrstvách dramaticky narostl počet svobodných rodičů (hlavně matek), starajících se o jedno nebo více dětí. Z těchto dětí se také rekrutují kriminálníci a další asociální živly (vztah mezi vyrůstáním v neúplné rodině a tresty za kriminální aktivity v pozdějším životě je statisticky vysoce signifikantní a poměrně silný). Za demokratů také razantně klesl počet emancipovaných černochů, tj. takových, kteří se dostali na vyšší místo ve společnosti vlastním úsilím.

Podpora protibělošského rasismu - těch kauz, kdy byli popotahováni lidé, včetně policistů, kteří se bránili mnohonásobným kriminálním recidivistům - černochům, bylo poměrně dost, řada z nich se dostala i do našich sdělovacích prostředků. Protibělošská rasistka (zcela veřejně se k tomu hlásící) je matka B. H. Obamy.
Protibělošský rasismus podpporují i některé US univerzity, kdy se např. redukuje učivo o filosofech, matematicích atd. protože to byli běloši.

S tím soukromým vlastnictvím je to tak, že buď něco vlastníte, a pak máte právo s tím volně zacházet (vyjma kolize s právy jiných občanů), nebo toto právo nemáte, a pak je jedno, jestli vám ten majetek formálně vyvlastní (jako komunisté) nebo nebo formálně nechají, ale bez možnosti, že byste o tom rozhodoval (nacisté, bruselisté, US demokraté a mnozí další).

Cituji: "Samotný název 'Sozialistische Arbeitspartei' nemusí nic znamenat - Severní Korea se taky oficiálně jmenuje 'Korejská lidově demokratická republika' - a přitom bychom v ní demokracii hledali jen těžko."
Přesně tohle platí i o těch západních "liberálech".
Jinak podpora velkých firem - pokud jim socialistický stát zruší hospodářskou soutěž je pro socializující experimenty v podstatě jasná - je to pro ně výhodné, stát pro ně vytváří "skleníkové prostředí". Velkopodnikatelé jsou do jisté míry levicoví (vemte si, kolik miliardářů podporuje levicové až ultralevicové projekty a organizace, Soros je v tomto naprosto příkladný, a přitom i na tomhle se dá drsně vydělávat - Soros porážkou Clintonové přišel o očekávaný zisk v hodnotě cca miliardy dolarů).
Konec konců, velkopodnikatel Babiš u nás podporuje prosocialistické změny v ekomomice (o tom je i EET) a není mezi lidmi svého druhu zdaleka osamocený.

Kdyby v Německu vyhráli komunisté, byli by Francouzi a Angláni podělaní stejně jako byli z Hitlera. A těm německým komunistům by za zády funěly miliony vycvičených rudoarmějců.

Pinochetův puč úplně ilegální nebyl. Došlo tam ke kompetenčnímu sporu mezi Allendem a pravicí ovládaným parlamentem a Pinochet měl v podstatě mandát puč provést od řádně zvoleného parlamentu. O tom, pochopitelně, tehdy Rudé Právo nepsalo. Podobnou "pojistku" má i naše současná ústava (ne proti presidentovi, který má nulové pravomoce, ale kdyby např. došlo k rozbrojům mezi senátem a sněmovnou nebo zákonodárci a mocí soudní).

K potratům má nepřímý (a někdy i paradoxní) vztah spousta věcí.

61 Jan Duha Jan Duha | Web | 1. února 2017 v 12:44 | Reagovat

Lupinek: Však ti nikdo nebrání mít ženu a děti. Bylo by ale na druhou stranu fér, nebránit mi, abych měl přítele (a případně i děti) a považoval to za rodinu. Podle hesla ,,nedělej druhým to, co nechceš, aby oni dělali tobě".

62 Jan Duha Jan Duha | Web | 1. února 2017 v 13:15 | Reagovat

Mohl bys nějak doložit tu statistiku o vztahu ,,neúplných rodin" a kriminality? (nemluvě o tom, že tam může být spousta dalších faktorů, které tu kriminalitu způsobují, jako alkoholismus rodiče apod., které tu statistiku zkreslí).

,,Policisté se bránili" - jistě, například ten incident, kdy policista vystřelil na černocha, který ani neměl zbraň a jen šel po ulici...

http://zpravy.idnes.cz/policista-zabil-v-usa-cernocha-deo-/zahranicni.aspx?c=A141009_084452_zahranicni_jj

Klesá snaha černochů někam se dostat vlastním úsilím. Asi proto byl Obama dvakrát zvolen prezidentem :D Matka Obamy byla běloška, tudíž těžko mohla být ,,protibělošská rasistka". To by musela nesnášet samu sebe. To o těch univerzitách prosím doložit odkazem, protože ti opravdu nevěřím, že takový hovadismus by v demokratické zemi někdo nechal beztrestně fungovat.

U jakého majetku konkrétně ti EU nebo USA bere právo o něm rozhodovat?
V čem jsou západní liberálové neliberální?

Ano, dejme tomu, že je dost podnikatelů levicových (i Baťa měl sociální cítění a proslavil se všude po světě), ale co jsem slyšel, jak to chodí ve většině firem, tak si tam na nějaké sociálno vůbec nehrajou a vyhodí tě z práce třeba jen kvůli tomu, že založíš odbory (byť je to v rozporu se zákoníkem práce). Mluvíš o korporativismu. Pak je ale s podivem, že ti Babiš vadí a Trump ne, když oba propojují ekonomickou moc s politickou, Trump navíc zavádí protekcionismus tím, že americké firmy stahuje ze zahraničí do USA. Což zdražuje produkty, likviduje volný trh a vytváří nezaměstnanost vně USA. Pokud Mexičan pracuje v US firmě v Mexiku a zavřou ji, a on je chudý na to, aby jel do USA legálně, tak to problémy s nelegální migrací z Mexika spíš zhorší, než aby je to zlepšilo.
Angláni a Francouzi byli ze začátku možná podělaní, ale po napadení Polska už problém vyhlásit válku Německu neměli. Nevím, proč by měli mít problém vyhlásit válku komunistickému Německu, i kdyby ho podporoval SSSR, jehož armáda byla ve srovnání s tou německou v té době na dost bídné úrovni, což vysvětluje, proč se Hitler s ,,Drang nach Osten" dostal tak daleko. Kdo má v případě naší země právo provést puč? Nic takového jsem nezaznamenal. Ano, k potratům může mít nepřímý vztah ledacos, včetně básničky, která dětem tvrdí, že jediným úkolem jakékoliv ženy je plodit děti, a když to nedělá, protože je prostě svobodná bytost a nechce to, tak je najednou divná. Potom klidně může přijít za deset, dvacet let takovéto výuky dětí nějaký fanatik do politiky a říct ,,však ženy přece mají být maminky, tak ty potraty zakážem".

63 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. února 2017 v 14:21 | Reagovat

[57]: to se lvy byl příklad, metafora, ne něco reálného:) Doporučuju knížku Cesta pravého muže od D.Deidy, tam je to hrozně hezky všechno popsáno. Být gayem a být přitahován ženskou/mužskou polaritou není nic, co by nedávalo smysl. Jde v zásadě o to, že některé vlastnosti jsou jangové a nebo jim můžeme říkat mužské, samčí, whatever a to je dávání energie, rozpínavost, agresivita, racionalita, zato jiné jinoné (ženské/samičí) a tam patří přijímání energie, emocionalita, jemnost. Tyto kvality, vlastnosti, jsou spolu v opozici a existuje jich dlouhý seznam a při podrobném studiu se dají hezky nalézat paralely s životem, s tím, jak muži a ženy vidí svět i s tím, jak se tento pohled poslední dekády mění.
Žena je totiž bez problémů schopná začít se chovat jako muž, vyžaduje-li to situace a její tělo to i biologicky dokáže. Muž téhož schopen není nebo ne v takové míře. Výsledkem je společnost silně přeplněná maskulinní, mužskou energií (zaměření na výkon, racionálno, úbytek empatie, něhy). Ženy muže nepotřebují, samy jsou dostatečně mužné, a vzniká problém s rozpady rodin, partnerstvím, nerodí se děti. Samozřejmě se bavíme o naší západní společnosti, ta vymírá, to že na planetě je 7 mld lidí je sice pravda, ale zatímco ve vyspělém světě křivka stagnuje nebo i klesá, rostou počty lidí v Africe a Asii, kde na život nejsou zrovna nejlepší podmínky.
Jinak - ně každá žena je samozřejmě nastavená úplně do jednoho extrému a každý muž do druhého. Je to jakási škála, na níž se všichni pohybujeme, včetně gayů a leseb, a jsme obvykle přitahování člověkem, který je na té škále od nás vzdálený, aby nás doplňoval, vyvažoval. A je jedno, co má biologicky mezi nohama, důležitější je ta vnitřní esence ženskosti/ mužskosti, která na to biologické pohlaví není 100% vázána, ale býtá s ním spjata.

64 Jan Duha Jan Duha | Web | 1. února 2017 v 14:47 | Reagovat

Tu knížku si rád přečtu, mám dojem, že mi to doporučoval kámoš na Facebooku. V podstatě se shodnem :) I v buddhismu se hovoří o mužských a ženských kvalitách v mysli (byť mysl sama je prostorem a nemá pohlaví), které se projevují u každého v nějaké míře. Kdybych měl srovnat sebe a svého přítele (teď už spíš kamaráda, do složitostí našeho vztahu bych nerad zabíhal), tak je opravdu on ten mužnější a já zas ten citlivější. Stejně tak se prý zjistily i biologické podobnosti mezi mozkem gaye a holky, stejně jako mezi mozkem lesby a hetero kluka (tam ale nejsou tak velké, jako u gaye a holky). S nedostatkem dětí asi nic neudělám (varianty typu ,,kamarádka" nebo spermabanka jsou na mě moc dobrodružné) :D Ale určitě budu podporovat své hetero kamarády, aby se činili. I vám s Alwinem bych to přál, protože vám to spolu moc sluší :) Ale jinak se dá souhlasit.

65 Jan Duha Jan Duha | Web | 1. února 2017 v 14:55 | Reagovat

Ono je vůbec zajímavý, že když potkám nějakýho hodně zženštilýho kluka, tak si vedle něj já, ,,citlivka" připadám hrozně mužně, a když potkám takového toho ,,macho" frajírka, tak se cítím vedle něj jak totální žena :D Takže i na tom přepínání těch rolí, jak píšeš, něco bude.

66 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. února 2017 v 22:57 | Reagovat

[64]: to jsem ráda, že se mi to povedlo vysvětlit. Řadu lidí tohle dělení pohoršuje, jako by být citlivý bylo horší nebo méně kvalitní než být třeba rozhodný. I v diskuzích s feministkami tohle často slýchám, že muži mají ty "lepší" vlastnosti a že to tím pádem není fér. Ale ony spíš ty mužské vlastnosti jsou v naší společnosti potřebnější pro uplatnění a citlivost, empatie, něha, to není in. A já třeba taky rozhodně nejsem vzorem esence ženy:) Ale s přibývajícím věkem v sobě spoustu těch kvalit objevuju a teprve se s nimi učím pracovat a přijímat je. Taky jsem si dřív myslela, že být ženská, tedy být empatická, chápající, citlivá, trochu chaotická a někdy nevědět co chci, je špatné a musím se to odnaučit, abych byla stejně hustá jako muži. Ale teď se učím, že stejně hustí jsme všichni, akorát každý jsme trochu jinak zaměření, jinak vnímáme, jinak se projevujeme a ani jedno z toho není špatné nebo dobré.  A mocdíky za tvoje příspěvky a postřehy ze světa jiné orientace:) jsem ráda, že tu se mnou diskutuješ:)

67 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 2. února 2017 v 12:29 | Reagovat

[62]:
1. Souvislost mezi vyrůstáním v neúplné rodině a pozdější sociální deficiencí (včetně kriminality) najdeš v podstatě každé slušnější učebnici sociologie, i v některých psychologických a kriminologických. Afroameričané tyhle známé trendy pouze akcentují.

2. Takovýchto incidentů byla celá řada. Navíc prakticky každý, kdo jede do USA, je poučen, že v případě jakéhokoli kontaktu s policií se nemají dělat prudké pohyby a nemá se bez vyzvání pro nic sahat, ani do kapes. Policista střílí dřív, než se dá poznat, jestli taháš pas nebo kvér, protože pak by už bylo pozdě.

3. Obama je pseudočernoch (matka běloška, otec arabsko-černošský míšenec). Demokraté skučeli o "emancipaci potomků černých otroků", přitom rodina Obamova otce se několik set let živila "lovem" otroků a jejich posíláním mj. i do USA (a kolonií, co tam byly předtím). Takže emancipace jak hrom.
Ano, existují bělošští aktivisté, kteří nenávidějí "bílou rasu". Existují i židovští aktivisté, kteří nenávidějí stát Izrael a podporují jeho likvidaci.
O těch "rasistických oborech" se v posledních cca dvou týdnech psalo poměrně dost.

4. EU mi zakazuje prodat starší auto (respektive to zatěžuje "ekologickou daní", převyšující tržní hodnotu toho auta). EU mi zakazuje koupit kvalitnější vysavač, žárovku, nyní se vrhá na toustovače a rychlovarné konvice (přitom je to moje elektřina, kterou si řádně kupuji, ale bruselské fašistické zrůdy stanovily seznam zařízení, která nesmím používat na její spotřebu). Nyní se téměř zastaví výstavba budov, protože "ekologicky úsporné" budovy jsou natolik drahé, že tou "úsporností" na rozdíl v ceně oproti normálnímu domu nevydělají, a normální domy bude zakázáno stavět i normálně renovovat.
Podobná opatření prosazují (a v některých případech prosadili) i demokraté v USA.

5. Velkopodnikatelům více vadí menší a střední firmy, z nichž by jim mohla vyrůst nebezpečná konkurence, než odboráři, jejichž předáky si koupí a mají je za kašpárky.

6. Nevím, proč by se US president měl starat o nezaměstnanost v Mexiku. O tu ať se chvíli stará tamní gaunerokracie.

7. I Polsku Anglie a Francie v podstatě nijak nepomohly a vedly "podivnou válku".
Pokud se týká úspěchu překvapivého útoku Německa na SSSR, tak o tom se hodně diskutuje (hlavně o tom, která složka z velení selhala), nicméně nelze zpochybnit kvalitu prostých vojáků RA. Pokud by jim veleli němečtí důstojníci (povýšení z poddůstojníků Wermachtu) a poddůstojníci (povýšení z vojínů), tak by vznikly jednotky proti standardu RA elitní (viz Vlasovci) a proti Wermachtu mnohonásobně početnější (protože by i pro ně platilo ono "nas mnogo"). Mimochodem, poměr ztrát Wermachtu a RA odpovídá spíš německému vítězství, protože sovětské velení bylo totálně neschopné a vítězilo jen proto, že mohlo nechat padnout násobky vojáků oproti německému velení. V některých případech mohli za strašlivých ztrát útočit tak dlouho, až Němcům došla munice, to se dělo např. u Stalingradu.

8. Nejsem si jistý, zda se potraty a mateřství vzájemně vylučují. Respektive spíš jsou podle mého názoru v souladu. Většina sociálních potratů je buď u velmi mladých žen (často "pod zákonem"), které by mateřství nezvládly, nebo u "zasloužilých matek", které by už 5., 6. (atd.) dítě prostě opravdu ekonomicky neutáhly. Medicínsky indikované potraty zase likvidují těhotenství, která by zdravým mateřstvím stejně neskončila.

9. K tomu puči - přečti si ústavu.

68 Lupinek Lupinek | 2. února 2017 v 18:17 | Reagovat

[67]:
Bod č. 1 trefa do černého.
Skutečně je vypozorovatelné, že více lidí  z neúplných rodin jsou osobnostně poznamenaní. Lidé s nimi mají někdy i vyšší míru soucitu a to jim bývá osudné.

Ne že by za to ti lidé z neúplných rodin zpočátku mohli, po čase, když je jim věnována láska z více stran, pak již za to však mohou.

Proč za to z počátku nemohu je jasné. Protože neměli model lásky, laskavého rodinného prostředí. Jenže nemohou vinit celou společnost a vylévat si to, vynahrazovat nahodile na kde kom.

Nemohou očekávat, že to, co jim nedala rodina, dostanou plně zpět od jakkoliv vybraných lidiček.
Tak to nefunguje. Se svým dětstvím, se musí naučit pracovat a s tím žít. Odrazit se ode dna, když je jim nabídnuta přízeň přátel, nevysát je nezneužít.

Neřetězit soužení, ve stylu, já jsem trpěl/tpěla, tak ať oni pocítí, čím jsem si prošel/prošla.

Pak je to nekonečná zášť, která se šíří na okolí. A co horšího, když pak nevyrovnaní se svým dětstvím jdou do vztahu a vybíjejí si zlost na potomcích, že já trpěl/la, tak děti mohou také.

Ty si pak také neudrží vztah a je to celé generace a je z toho strom generací, který pak vypadá jako potrhané větve spletitých keřů, namísto stromu genealogie.

69 Lupinek Lupinek | 2. února 2017 v 19:24 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama