Už toho mám dost!

20. května 2017 v 16:05 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Před krátkým časem jsem napsala článek o svém bytostném znechucení politikou. Někteří z vás mi pod takové články píšete, že nemám ztrácet naději a bojovat, jiní zase, že dobře mi tak, když chci mít stát, ať si ho užiju. To všechno má v sobě hlubokou pravdu, ale krucinál fagot, jak s tím asi mám bojovat a jak asi mám zrušit stát, co? A přitom je to přesně tak - dobře mi tak. Jenomže, můžu za to vlastně? Můžeme za to my všichni, v jakém státě žijeme, jak moc zákonů na nás vláda poslední roky vychrlila, jak moc se utáhly šrouby, troufám si říct nejvíce od dob totality? Čí je to vina? A co s tím můžeme udělat?


Jasně, můžeme demonstrovat. To už jsem udělala. Minulý týden jsem spolu s tisíci dalšími lidmi stála na náměstí Svobody v Brně (jak příhodné jméno pro takové setkání) a demonstrovala proti současné politické ganituře, zejména proti chování ministra financí Babiše a prezidenta Zemana, kteří si udělali z ústavy trhací kalendář a z téhle republiky dojnou krávu.
Babiš se demonstrujícím vysmál - tolik lidí, kolik proti němu mávalo transparenty, mu prý olajkuje jediný status, tak o co go, že? Sice ho pak na sociálních sítích v počtu lajků přebila obyčejná vyflusnutá žvýkačka, ale to už prošlo téměř bez povšimnutí.

Vzkaz lidem dal on a další politici naší zemi ale jasný. Jste mi u prdele. Dál si budu dělat, co budu chtít. Čerpat dotace, krást na daních, ovlivňovat média. I kdybyste mě zabili, neodstoupím. Na druhou stranu, říkám si, tak fajn. Ať si ty miliony za daně za dluhopisy třeba sežere s lanýži a šampaňským k večeři. Ať si třeba za dotace postaví čtyři Čapí hnízda a jedno Orlí k tomu. Ale ať nás on a jeho kumpáni nechají prostě žít. Osobně mu věnuji všechny svoje peníze odvedené na daních za celý život, ať si za ně s Bohoušem třeba koupí jachtu, jen když na ni nasednou a odplují někam, kde o nich už v životě neuslyšíme.

Protože mě asi nějak hluboce neštve, že politici kradou. Nalejme si čistého vína - všichni kradem, zvlášť když to není osobní. Kdo nikdy trošku neupravil knihu jízd v práci, aby mohl vyvézt manželku na výlet ve služebáku? Kdo nikdy nesbalil pár tužek v Ikei pro strýčka příhodu? Kdo nikdy z práce neodcházel s balíkem papírů v podpaží? A kdo vždycky do koruny zdaní všecko, co by měl? Hoďte koblihou, přátelé, ale vsadím se, že žádná nepoletí.
Ale to je v pořádku, jsme lidi. Moc korumpuje a z cizího krev neteče. Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. Máme to všichni ještě pod kůží. Možná se to u nás děje víc, než jinde na světě, ale děje se to všude. I já, která se jinak považuju za místy až pošahaného čestňáka ála Mirek Dušín, si tu a tam něco vytisknu v práci nebo se svezu dvě zastávky na černo. A nikdo z nás netuší, jak bychom reagovali, kdybychom měli v zásadě neomezený budget a spoustu kamarádů, kterým dlužíme službičku.


Takže chápu, že si politik tu a tam přihraje něco ze státního do svého, kámošova, manželčina. Ale co vážně nechápu a co nedokážu těm nahoře odpustit, že když už to dělají, dělají to za a tak strašně okatě, div že to rovnou nestreamují na net a za druhé jsou nenažraní jako stádo kobylek v Somálsku. A že ještě k tomu, že nám potichu rozkrádají tuhle zem přímo před očima, hážou nám na hlavu nesmyslná nařízení, která ukrajují naši svobodu, berou nám vzduch k dýchání a ruinují naše životy.
Za pár dní začne platit protikuřácký zákon. Všichni jsou hepy šajny, jak s kuříkama zatočili. Oukej, já chápu, že kouření zdravé fakt není a ačkoli mě osobně tenhle zákon nebetyčně štve, ještě bych byla ochotná pochopit, že se zakáže kouření v restauracích, na koncertech a všude tam, kde člověk nepřijde jen vysedávat nad pivem a kafrat. Ale hospody, kde do sebe stejně lidi lijou jednoho panáka za druhým, což taky na zdraví jednomu nepřidá, a ještě k tomu ty panáky nalívá majitel prostoru, který sám hulí jako fabrika? A tak on a jeho pár štamgastů místo toho, aby seděli v odvětrávaném prostoru s obří cedulí na dveřích informující návštěvníky o tom, že se tam kouří, budou chodit hulit ven, pod otevřená okna lidí, za nimiž třeba spí děti. Fakt pecka, to přece dává smysl.

Ale s tímhle opatřením nepřichází jen to, že se po ulicích budou motat hloučky ožralých cigárkochtivých hospodských povalečů a člověk, co bydlí na hospodou, už si nikdy neotevře okno. Víte, že odteď si na dětském dnu tatínci s dětma už nedají ke klobáse ani blbé pivko? Zákaz. Víte, že hospodského, který naleje člověku, jenž pak vleze do auta a bude řídit, hrozí sankce? Za co? Taky nevím, ale nový zákon to nakazuje. Už vám to protikuřácké opatření trošku zhořklo v puse, milí obhájci nekouření v hospodách?
Protože - překvapení - o kouření v hospodách tu vůbec nejde. To je jen ta třešnička na dortu, ta poleva, která se prodá lidem. Že pod ní je ten dosrt hnusný, plesnivý a prožraný červy, to se potichounku přejde. Prskavky prskají, dav tleská. A ve skutečnosti nám na rukách rostou okovy, ale nikdo si toho nevšímá, protože přece zdraví a zdraví je fajn.

A tahle je to se vším. Děcka nemakačenkovkejch cikánů konečně začnou chodit do školky, jásá Pepa Vopršálek nad novým opatřením o povinném předškloním vzdělávání. Ale už nechápe, že Máňa od sousedů má problém, protože její starší dítě chodilo do školky jen dva dny v týdnu a zbytek s ním byla doma, protože si zařídila kratší úvazek v práci, jenže to už teď dle nové úpravy nebude možné. Buď pět dní a nebo nic, občane třeba se potento. O EET či kontrolním hlášení DPH a jeho domnělých přínosech, které se ukázaly být jen jednou velkou lží, už jsem tu psala dost a dosti. Další hřebíček do rakve naší svobodě. Povinná matura z matiky? No jasňačka, perte to do nás, aspoň zmizí ti leniví obrejlovaní machříci z neziskovek, protože maturitu nedají a filozofické fakulty se zruší. A nebo se zjistí, že je to vážně hovadina, maturita z matematiky se tiše zruší rok po jejím fiasku, ale kdo vrátí těm děckám rok jejich života, který díky tomu ztratí? Nezájem, jede se dál!

Je mi z toho už blbě. A nejhorší je, že abolutně netuším, co s tím mám dělat. Jasně, volím Piráty, protože věřím, že jsou nezkorumpovatelní, féroví a konečně s tím zatuchlým politickým tybníkem hnou. Ale bude to stačit? Není ta státní hydra už moc rozlezlá? Nenarostou jí po utnutí hlavy další dvě nebo třeba osm? A budou vůbec zrovna Piráti tak hustí, že se do toho sekání pustí nebo je to semele jako všechny před nima? A co dál? Demonstrovat? Kandidovat? Založit si stranu? Zapálit parlament? Koupit si ostrov a tam si založit vlastní stát? Nebo co jako? Co mám krucinál dělat, abych mohla zase jet se stánkem bez toho, abych celý rok dřela zadarmo a vydělávala na pitomou tiskárnu na účtenky? Co mám dělat, když si budu chtít ve své oblíbené hospůdce, kde snad kouří i pípa, barové stoličky a záchodová mísa, dát 1.června cigárko? Co mám dělat, až budu jednou chtít makat tři dny v týdnu a na zbytek svoje dítě posílat do školky? Co mám dělat, když ministr financí lže, krade a ovlivňuje média, ale dál vykonává svůj úřad?
Demoška mi nepomůže a když budu anarcháč a kašlat na to, tak mě zruinují pokutama nebo zavřou. Takže se vás, drazí čtenáři, zcela seriózně ptám - co budeme dělat? Co s tím krucifix budeme dělat? Protože já toho mám už dost.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 20. května 2017 v 16:29 | Reagovat

Jediné řešení je  celoplošná defenestrace...

2 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 20. května 2017 v 17:20 | Reagovat

Všichni lidi nekradou, například jsem si nikdy soukromé km nevyúčtovala jako služební, nenesla balík papírů domů apod.
Dokonce když mi v obchodě nenaúčtovali omylem olej, vrátila jsem se tam, abych jej zaplatila.

Politika je v podstatě taková mafie podle mě - tady určitě nepomůže založit si vlastní stranu, myslím si, že když už se tam někdo dostane, musí hrát podle tamních pravidel, jinak se ho rychle zbaví, takže si nemyslím, že nová strana/jedinec apod dokáže něco prosadit..

3 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 20. května 2017 v 18:00 | Reagovat

Jediné řešení. Hodit do němovny slzný plyn a vykouřit tak ty slizáky ven. Pak to tam zabrat a ujmout se vlády násilím. Na to ale potřebuješ vojsko.

4 Lukas Lukas | Web | 20. května 2017 v 20:53 | Reagovat

Tyto výlevy vám moc nepomohou, abych pravdu řekl.

Podstatné je "zburcovat" co nejvíce možných voličů a přesvědčit každého o vaší správné volbě - pak budou (například) vládnout "Piráti" (kdo ví)

ale výlevy, které často vidím na síti či mimo internet vám prostě nepomohou

5 Dan Dan | Web | 20. května 2017 v 21:33 | Reagovat

Jsem rád, že nejsem v zoufalství sám.
Bohužel nemáme žádnej manuál, jak se z těhlech bordelů, co nás provázejí od počátku civilizací, dostat pryč, a je třeba to společně vymyslet... dřív než zabijeme všechen život na zemi.

6 Blue Blue | Web | 21. května 2017 v 8:56 | Reagovat

Řešení: Bedna granátů a dobrá muška ;)
Je skvělé vědět,že je nás víc.Myslím těch,kdo zoufale touží po změně v naší zemi.
A doufám,že co nejdříve nás takových bude dost na to,abychom společně dali změně šanci.

7 Zuzka Zuzka | Web | 21. května 2017 v 11:08 | Reagovat

Až všichni vyjdou do ulic, až budou všichni naštvaní, bude veselo a nebude to sametové. Ale Piráty volím taky, těm ještě věřím, stále.

8 Leena Leena | 21. května 2017 v 12:30 | Reagovat

Taky mě to štve a taky mě nenapadá nic lepšího, než volit Piráty, protože věřím, že můžou vnést do politiky jiný přístup.
Slušnost, transparentnost, morálka, to podle mě v české politice dlouhodobě chybí...

9 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 21. května 2017 v 15:26 | Reagovat

Obvykle jsem tvor, kterého politika nezajímá, ale v tuhle chvíli všechno začíná štvát i mě..
Líbí se mi ten nápad s defenestrací.

10 Jindra Jindra | 21. května 2017 v 18:43 | Reagovat
11 Jan Duha Jan Duha | Web | 21. května 2017 v 23:20 | Reagovat

Asi to chce nějakou zlatou střední cestu. Zajímat se, co se kolem děje, kam republika směřuje, ale mít i pár aktivit, které člověka občas přivedou i na jiné myšlenky, aby se z toho úplně nezbláznil. Ty máš podobných aktivit naštěstí požehnaně - Skaut, knížky, zahrádkaření, přítel, v neposlední řadě práce...

Já to nejspíš tentokrát taky hodím Pirátům a budu doufat, že tady ten stát aspoň trochu ztransparentní. Když už sami mají transparentní účet na webu (v podstatě s tím jako první partaj u nás přišli), tak by se jim to snad podařit mohlo.

12 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 23. května 2017 v 13:32 | Reagovat

Vzpomínám na životopisný film o Michelangelovi u nás promítaný pod názvem "Ve službách papeže" (nevím, jestli je někde ke stažení), běžel v 60. letech.
https://www.csfd.cz/film/19952-ve-sluzbach-papeze/prehled/
Je tam scéna, jak Michelangelo malující první verzi proroků v Sixtínské kapli, která se mu strašně nelíbí, jde do hospody, dostane víno a vyprskne, že je kyselé. Hospodský zařve, "Když je kyselé, tak ho vylij" a mlácne palicí do pípy a vypustí obsah sudu na zem. A Michelangelo pak nakráčí do kaple a ke zděšení kleriků tam s voláním "Když je kyselé, tak ho vylij," omlátí ty nepovedené fresky a začně úplně znova. A vytvoří dílo, které je obdivováno dodnes.

Poslání: Jsem toho názoru, že s demokracií bude nutno udělat něco podobného a podobně gruntovního.

13 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 25. května 2017 v 5:54 | Reagovat

Protože mi komentář ke tvému textu trochu "vyrostl pod rukama", dal jsem ho na svůj web (odkazovaný ze záhlaví mých příspěvků).

14 Amia Amia | Web | 5. června 2017 v 16:50 | Reagovat

Vyřvat se, poplakat si, dát si týden ,,dovolenou" aneb žití s filozofií ,,vlezte mi všichni na záda"...
A pak se sebrat a jít na další demonstraci. Podpořit Libertariánský institut. Vychovávat děti s tím, že ani v demokracii není svoboda daná a zaručená a že se mají zajímat o svět kolem sebe. Nežít jen podle ,,Drž hubu a krok".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama