13 reasons why. Why?

19. června 2017 v 12:00 | Lúmenn |  filmová díla...
Včera jsem četla skvělý článek o tomhle slavném seriálu s názvem 13 reasons why 13 reasons why is shit. Podobný článek už mám v hlavě zhruba od doby, co jsem "13 Reasons Why" asi před měsícem dokoukala. Pokud vás ještě nezastihly chvalozpěvy na tohle teenagerovské psychologicko-sociální drámo, tak vám seriál ve zkratce představím. V celkem (překvapivě) 13 epizodách sledujeme vyprávění Hannah Bakerové, která spáchala sebevraždu. Před smrtí ovšem natočila (opět překvapivě) 13 audiokazet, na kterých vypráví o (nečekaně!) třinácti důvodech, které ji k sebevraždě dovedly. My sledujeme tento příběh očima Claye, který kazety poslouchá - a vcelku filmařsky povedeně se tam střídají flashbacky z minulosti, vyprávěné Hannou, a Clayova současnost. Seriál má prý ukazovat, jak jednoduché je dohnat člověka k sebevraždě a že někdy stačí málo a to málo se poskládá a nakonci je zmařený lidský život. OK, to beru, takové případy se jistě dějí a je to hrozné - jenomže příběh Hanny Bakerové to fakt neukazuje.


Následující část obsahuje spoilery.

Takže si to shrňme. Hannah je moc pěkná holka, která má dobré známky, hodně zaneprázdněné, ale jinak vážně fajn rodiče a nemá problém udělat si kamarády. Za seriál si jich zvládne najít asi tři bambiliony, přičemž se teda s většinou nakonec rozhádá, ale nalezení nových jí fakt podle všeho potíže nečiní. Do toho je do ní celý seriál zblázněný Clay, její spolužák a spolupracovník z brigády a ona ho má evidentně ráda taky, přesto naprosto nepochopitelně ani jeden z nich nic neudělá. A to přesto, že ji Clay pozve na ples, tančí s ní na plese, pozve ji na střechu kina, kde koukají na hvězdy, pořád si spolu povídají a nakonec se spolu vykusují na párty. Jenomže Clay je očividně stydlivé pako a Hannah, ačkoli stopro tuší, že se mu líbí, akorát flirtuje a nakonec mu při té líbačce skoro vlepí pár facek.

A ano, to se dostáváme k další části zápletky. Americké školy musí být skutečně líhní prudérních psychopatických kreténů, kteří ve volném čase jen pijí alkohol a hulí trávu. Jinak si nedovedu vysvětlit tu koncetraci úplně pošahaných postav, které všechny řeší kdejakou kravinu. Ale i přes zvýšenou koncetraci úchyláků a psychoušů se Hannah dohromady stanou následující věci:

- Hannah se líbá se školním frajírkem na školním hřišti, kde se klouže na klouzačce a frajírek jí přitom vyfotí kalhotky; celá škola z toho vyvodí, že spolu měli minimálně orální sex a Hannah má "z ostudy kabát". Nebo si to aspoň namlouvá. Každopádně jsou američtí teenageři asi vážně hodně zoufale nadržená cháska s prudérní výchovou, kdy dokáží dělat aféru z rozmazané fotky na klouzačce s asi dvěma centrimetry kalhotek pod vlající sukní. Tohle je ovšem asi jediná věc z toho, co se Hanně stane, která nebyla moc pěkná.
- spolužák napíše seznam "nejvíc sexy holky ze školy" a Hannu napíše k nejhezčímu zadku. Ta z toho chytne hysterák a další hodinu filozofuje nad tím, jak se stala odporným sexuálním objektem a že jí všichni čumí na zadek.
- Hannah začne chodit do kroužku poezie, napíše fakt dobrou báseň a spolužák ji anonymně otiskne ve školním časáku, protože je vážně dobrá. Hannah se urazí a přestane se s ním bavit, protože si připadá "obnažená". To, že báseň napsala zrovna ona, se přitom nikdo nedozví.
- Hannah se opije a líbá se se svou lesbickou kamarádkou. U toho je vyfotí úchylák-spolužák, ale na fotkách nejsou k poznání a opět nikdo neví, že je to Hannah. I tak to ale hrozně prožívá.
- Hannah pozve na rande jeden spolužák, ale začne být brzo hrozně dotěrný. Hannah ho pošle do háje, on odejde. Ona se z toho ale úplně hrouztí, brečí, skládá se. Jiný spolužák ji dostane z depky, pozve ji na pohár, stráví příjemný večer. Když ji tenhle milý v pohodě klučina další den pozve ven, začne na něj před celou školou ječet jako úplná fúrie. Týpek se překvapivě urazí a ona pak na kazetách bulí, že se neměl co urážet, vždyť ho jenom ztrapnila před celou školou.

Protože Hannah zažije tuhle "sérii traumat", když se pak konečně po 11 dílech začne líbat s Clayem na večírku, zničehonic ho od sebe odtrhne a začne vyvádět. Clay nemá pochopitelně tušení proč (a nemám ho ani já), ale Hannah ho prostě vyžene a ječí na něj jako smyslů zbavená. Když potom do místnosti vleze její na mol opilá kámoška Jessica, Hannah místo toho, aby jako normální člověk prostě odešla dveřmi, schová se do skříně. Jessicu pak znásilní spolužák Bryce, jediný skutečný zmetek celého seriálu, a Hannah opět místo jakékoli reakce, třeba zavolat ostatní, že Jess nějakej zmetek osahává a pak souloží proti její vůli, když je skoro v bezvědomí opilá, prostě jen sedí ve skříni a bulí. A i když ví, že tenhle boreček je násilník a hajzlík, vydá se k němu domů na párty a skončí s ním úplně sama ve vířivce v bílých průsvitných spoďárech. Hajzlík ji znásilní, ona nikomu nic neřekne, až na školního poradce, o němž každý ve škole evidentně ví, že je to úplnej nekňuba a nikomu nikdy nepomohl, a potom spáchá sebevraždu.


Protože jsi na něj ječela, ať jde okamžitě pryč. Několikrát. Protože jsi ho prostě nenechala. Není to Clayova vina, fakt ne.

Podtrženo sečteno - Hannah není oběť, Hannah je prostě hloupá hysterka, která za seriál naseká spoustu hodně špatných rozhodnutí, která se ale nepokusí nějak řešit a místo toho se zabije. Navíc ze své sebevraždy obviňuje úplně všechny okolo, kromě sebe a jako vrchol své "attention whore" rozežranosti nahraje sáhodlouhý monolog na kazety, v nichž hodí vinu za svou smrt na všechny, kdo neslyšeli její "volání o pomoc". Navíc kazety ani nedá svým rodičům, kteří by asi ihned zkontaktovali policii a ten násilnický blbeček by aspoň mohl jít sedět, ale pošle je spolužákům, kteří pod tíhou strachu ze špatného doporučení na vysokou ve svých psychomozečcích nedokáží nic jiného, než se všechny náznaky svojí viny snažit ututlat.

Co tím vším vlastně chtěla Hannah dokázat? Pokud by byla skutečně v depresích, nešťastná, zlomená, asi těžko by si dávala tu práci s nahráváním stohu kazet a plánováním, ale ukončila by to méně epickým způsobem. Pokud ale nahrála 13 pětačtyřicetiminutových přednášek na téma "vy jste špatní, vy jste mí vrazi a já vaše oběť", jediné, co mi z toho vychází, že tahle holčina neumřela proto, že se trápila, ale proto, že se chtěla ostatním pomstít. Chtěla svou smrtí dosáhnout pozornosti. To, že tím ublíží třeba svým rodičům, které to úplně zlomilo nebo třeba Clayovi, o kterém tvrdila, že ho miluje, ji nezajímalo.


Nope. You didn't.

Máme tady tedy nakonec jen jednu sobeckou blbku, která ublížila spoustě lidem tím, že si přeťala žíly, a nálož psychopatických, bezcharakterních a místy zcela neuvěřitelných figurek z americké střední školy. Kde je to poselství? Kde je ta zamýšlená síla? Když všechny takzvané důvody působí vykonstruovaně a nesmyslně, často až úplně banálně? Nejsilnější poselství, které jsem si ze seriálu odnesla, je, že v USA mají teenageři skutečně velmi špatné vztahy se svými rodiči a neustále jim strašně lžou. Rodiče se o ně na oplátku ani v nejmenším nestarají. To je asi alarmující obrázek o americké společnosti, ale pořád to neodpovídá na otázku, co je na tomhle seriálu tak skvělého, objevného, dechberoucího? Proč to bylo natočeno? Proč? Why?
Asi nejsem cílová skupina nebo nemám pochopení pro americký středoškolský život. Ale nedokázala jsem na seriálu najít nic, co bylo v anotacích slibováno, že tam najdu. Jen spoustu hodně nafouknutých bublin a jednu holku, která měla míň věcí řešit a brát si osobně. Pokud tohle byla ta pointa, neber si všechno tak osobně, pak na to ale nebylo třeba 13 hodin téhle překombinované ufňukané mizérie.

3 hvězdičky z 10 za kvalitní herecké výkony a skvělý střih

A ještě tip na super článek v angličtině, popisující další faily v tomhle seriálu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 19. června 2017 v 12:27 | Reagovat

Mně to tak hrozné nepřišlo. Nápad na seriál zajímavý, první díly byly dobré, ale pak se to hrozně vleklo až mi to lezlo na nervy.

Faktem je, že Hannah se někdy chovala nelogicky (například jsem nepochopila, proč šla na tu párty, kde ji znásilnil)

Ale to že se zhroutila z dotěrného spolužáka bych pochopila, takové chování a osáhávání je nepřijemné (a to je ještě slabé slovo)

2 AD. AD. | Web | 19. června 2017 v 13:38 | Reagovat

Co dostat. Díky za zmíněný mého článku a s tvým naprosto souhlasím. Je to prostě... ach. No, můžeme se těšit na druhou sérii, jsem zvědavá co tam vyvedou.

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 19. června 2017 v 16:08 | Reagovat

Dokážu napsat 169 (=třináct na druhou)důvodů proč se na to nedívat.

4 Eliss Eliss | Web | 19. června 2017 v 16:33 | Reagovat

Viděla jsem dva díly a dál jsem nekoukala, Hannah mi přišla velmi nesympatická...

5 Aliss Aliss | 19. června 2017 v 16:46 | Reagovat

Seriál jsem neviděla, ale z tvého článku jsem měla jedinou asociaci "third world problems" :D Díky. Aspoň si nemusím vyčítat, že jsem zase něco co je in nevidděla, páč by to byla ztráta času... :D

6 Lady Stardust Lady Stardust | 19. června 2017 v 18:19 | Reagovat

Seriál aktuálně sleduji... opravdu mě rozčilují tyhle typy lidí, kteří zodpovědnost za svůj život hází na ostatní...

7 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 19. června 2017 v 20:01 | Reagovat

Hmmm, zatiaľ som od ľudí, o ktorých viem, že majú dosť dobrý vkus, asi nevidela kladnej recenzie na tento seriál. :D

Už ten príbeh mi príde veľmi divný, nakoľko som si samovražednými myšlienkami a depresiami prešla, nechce sa mi veriť, že by niekto v takomto stave spravil to čo ona. Práveže čo poznám alebo čo som aj počula o ľuďoch z depresiami, tam skôr hrá veľkú úlohu sebaobviňovanie, aj keď neoprávené, než obviňovanie iných a snaha sa im pomstiť nejakým spôsobom.

8 Lúmenn Lúmenn | Web | 19. června 2017 v 20:05 | Reagovat

[Smazaný komentář] jo, přesně;) Já jsem teda upřímně půlku seriálu čekala, že Hannah sebevraždu jen nafingovala, aby na sebe upoutala pozornost, což se nakonec ukázalo jako blbost. Ale jak píšeš, člověk v depresích se spíš utápí v sebeobviňování, "beze mě vám bude líp" a přemýšlení "vy jste mě dohnali k sebevraždě" a nahrávání kazet moc realistické není. Zas na druhou stranu chápu, že to byl hodně přitažlivý formát a bylo potřeba tam nějak zakomponovat Hannin příběh, ale deníkové záznamy by možná byly uvěřitelnější.

9 Lúmenn Lúmenn | Web | 19. června 2017 v 20:09 | Reagovat

[Smazaný komentář] jo, přesně;) Já jsem teda upřímně půlku seriálu čekala, že Hannah sebevraždu jen nafingovala, aby na sebe upoutala pozornost, což se nakonec ukázalo jako blbost. Ale jak píšeš, člověk v depresích se spíš utápí v sebeobviňování, "beze mě vám bude líp" a přemýšlení "vy jste mě dohnali k sebevraždě" a nahrávání kazet moc realistické není. Zas na druhou stranu chápu, že to byl hodně přitažlivý formát a bylo potřeba tam nějak zakomponovat Hannin příběh, ale deníkové záznamy by možná byly uvěřitelnější.

(strašně blbe vkládání komentářů (ZASE!) tak tu možná tento koment bude vícekrát)

10 Winn Winn | Web | 20. června 2017 v 0:39 | Reagovat

On to není jen seriál... Před lety mu předcházela kniha, kterou jsem asi ve dvanácti letech dostala k Vánocům. A upřímně, ani v těch dvanácti letech se mi to nelíbilo a absolutně jsem nechápala, proč jsem něco takového dostala od rodičů.

Když jsem asi před měsícem zjistila, že je z toho seriál, docela mě to vyvedlo z míry. :D Nikdy by mě nenapadlo, že takový tuctový románek pro náctileté někdo zfilmuje.

11 Simona Simona | Web | 20. června 2017 v 18:15 | Reagovat

Na základě jiné recenze jsem shlédla jeden díl a kus druhého. Nic pro mě a nic zajímavého!!!!!

12 myší královna myší královna | 20. června 2017 v 20:32 | Reagovat

Mně se seriál moc líbi, z části i proto, že ta postava byla úplně průmérná, trochu kráva, dělala chyby... byla prostě reálná. Autoři z ní nedělali chudinku.

V konečném důsledku ukazuje, že každý člověk mà jinej práh bolesti a že když někoho popichuješ, nemusí to být v konečném důsledku důvod, proč se zabil, ale podnět k nějaké akci, která, když je jedna z mnoha, dovede člověka k sebevraždě.

Co se týče seznamu, v knížce to tak nerozmatlává, ale v podstatě Alexe viní z toho, že na ni upozornil, že si do tý doby jela svý, ale Bryce se rozhodl si z ní udělat hračku.

Takže já seriál hodnotím velmi kladně. Postavy vyhrabané, ale nejsou tak toporné, jako v Ulici, jsou prostě reálné. Kamera a střihy taky parádní. A příběh úžasnej. Člověk v ní prostě viděl ty obyčejný lidi okolo. Žádné sr.čky navíc, nemusela jsem s nechtěla přeskakovat. A scéna toho podřezání byla skvělá. Ukápla slza.

13 myší královna myší královna | 20. června 2017 v 20:38 | Reagovat

[7]: S tím sebeobviňováním je to pravda. Ale já když měla sebevražedné sklony, chtěla jsem to taky nahrát. Ona se nezabila spontánně, byl to promyšlený krok k jednoduchému cíli: nežít. Nebyl to takovej ten klasickej sebevrah s depresema, co má nutkání skákat z okna, když myje okna. Vyhodnotila pocity jaké měla (teď nehodnotím, zda oprávněně nebo ne) a rozhodla se tu nebýt. Takže mi to tak nereálný nepřijde.

14 Anchor Anchor | E-mail | Web | 20. června 2017 v 21:27 | Reagovat

Mně se to moc líbí a chápu všechno! :D Tím ale nechci říct, že některá rozhodnutí postav nebyla blbá. :/ Těším se na druhou sérii! :D

15 Amia Amia | E-mail | Web | 21. června 2017 v 0:34 | Reagovat

Štval mě Clay a jeho neskutečný prožívání a někdy jsem skutečně, ale fakt nechápala Hannah. Co se týče občasného ne úplně logického chování? No, pořád je to seriál, vyprávění - postavy v hororech se taky neustále rozdělují, chodí na nebezpečná místa a chovají se stupidně. To překousnu.

Zbytek byl super.

Četla jsem i článek u Arzenal a tak nějak mám dojem, že vás fakt minulo to pod tím.
Nejprve výčet hnusných věcí. Ta první věc vážně nebyla pěkná. Kritizuje kybernetickou ščikanu, což je poslední léta dost probíraný problém. A od toho se to už jen sype.
Že ji označili na listu za nejhezčí a nejhorší části těla má přímou souvislost. Všichni ve škole ji pokládají za děvku a když se pak objeví na seznamu, tak už se toho fakt nezbaví. Navíc to zapříčinilo rozštěkání s kamarádkou, označenou jako Nejhorší zadek.

Básnička? Velký, opravdu velký  hnusný zásah do soukromí. Klučina navíc zradil její důvěru, to by zůstalo horší i v případě, že by se vědělo, kdo ji napsal.

Lesbická kamarádka? Vůbec nešlo o fotku, šlo o zničení potenciálního vztahu se spolužačkou. A ta ji později označila za děvku ve chvíli, kdy se tahle kauza začala ztrácet.
Jen aby ochránila sebe, další mezilidský úder.
(Že to bylo naprosto zbytečný, protože je na těch fotkách nikdo nepoznal, už je jenom směšný.)

Jediné fakt pitomé, co Hannah udělala, bylo nechání Jessiky napospas tomu znásilnění.

A tak dál. Snad ještě, Claye na konci na poslední chvíli odehnala PO svém vlastním znásilnění. Post stres, pocit viny, pocit ušpinění, nesnesení doteku muže, to nic? Takové ty typické příznaky po znásilnění?
Co a jak se stalo by rozebírat bylo opravdu na dlouho. Zkráceně - to ON byl idiot, ona to na sebe NEpřivolala.

Seriál vážně ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby člověk začal uvažovat o sebevraždě. Stokrát nic umořilo osla.

Ber to jako metaforu a bude ti líp. Poselství seriálu: nebuďme na sebe navzájem hnusní.

16 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 21. června 2017 v 21:20 | Reagovat

Ten seriál jsem neviděla a jak to tak vypadá, ani se na to dívat nebudu. Bude to určitě nějaká otrava. Zlatá Futurama. :-)

17 Lúmenn Lúmenn | Web | 21. června 2017 v 22:29 | Reagovat

[15]: tak Claye odehnala už u Jessicy doma, což byla asi její největší pitomost. A s tou děvkou - proto to píšu i v článku, že to ukazuje na víc na to, jak mešuge je americká (a snad i naše) společnost, než na to, že by někdo ublížil konkrétně Hanně. Protože holka je děvka, když jde na rande s klukem? Nebo když se s ním na tom rande vyspí? Tohle jsem nikdy nechápala a lidi, co řeší takové pitominy mi přijdou směšní. Jinak chápu, co se seriál snažil říct, ale prostě si myslím, že se mu to vůbec nepovedlo.

18 Lúmenn Lúmenn | Web | 21. června 2017 v 22:31 | Reagovat

[12]: hele jo, ta scéna u toho podřezání mě taky rozbrečela. Hlavně teda kvůli těm rodičům, to bylo hodně silný. O to víc mě ale Hannah srala, že jim to udělala a nic jim neřekla, že nikomu nic neřekla, že prostě nezkusila nic jinýho, než se utopit ve sračkách a zabít se. Protože šancí měla hodně a žádnou z nich nevyužila.

19 Amia Amia | E-mail | Web | 22. června 2017 v 1:02 | Reagovat

[17]: A jooo, promiň, máš pravdu. Odehnala ho kvůli těm řečem o ní, že si to o ní škola myslí, protože ji předtím obtěžovval ten černoch předseda atd., alespoň tak jsem si to vysvětlila já :)

Prudérní společnost, jako je třeba ta americká, v tomhle taky nechápu. Je to vidět právě i v tom vyfocení se spolužačkou ve spodním. Proč aféra, bože? Vždy o nic... chjo.

(Promiň ty dlouhé komentáře všude :D )

20 Victoria Victoria | Web | 22. června 2017 v 12:56 | Reagovat

Mně se seriál líbil. Ano, některá rozhodnutí Hannah byla dost hloupá, ale celkově mi to přišlo drsně reálné. Vidím to tak, že ne každý je silná osobnost. Někdo je labilnější a má silné prožívání. Sama se často stresuji úplnými blbostmi, takže chápu, že někoho silně zasáhnou třeba pouhé pomluvy, které se ani nezakládají na pravdě.
A osobně si myslím, že hlavně to znásilnění byla poslední kapka. Ano, docela si o to koledovala, ale na druhou stranu... i kdyby před ním chodila nahá, neznamená to, že jí může tohle udělat.

Takže... jak říkám. Občas se chovala dost hloupě a to obviňování ostatních bylo taky trochu trapné, ale jinak jsem Hannah docela chápala. Aspoň se člověk zamyslí nad tím, jak jeho slova a činy dokážou ovlivnit člověka. I když se jedná o prkotinu. Rozhodně jsem zvědavá na další sérii. Nejvíc mě zaujala barmanka Skye (jestli to píšu správně), tak doufám, že dostane trochu víc prostoru.

21 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 23. června 2017 v 12:06 | Reagovat

Je to jen můj názor, ale mám pocit, že postava Hannah uráží všechny náctileté děti (a děti obecně), které kdy byly šikanované. Na začátku jsem si myslela, že si hrdinka bude procházet tvrdou šikanou jako třeba, že verbální a neverbální útoky dnes a denně, kradení a ničení věcí, ponižování (ale vážně ponižování) před celou třídou, vyhrožování a podobně...
Mám pocit, že během toho seriálu k tomu ani pořádně nedošlo.
S dvanáctou nahrávkou si nejsem jistá, co si mám myslet. Nikdy jsem neřekla, že by si nějaká žena nebo dívka o znásilnění koledovala, ale nevím nač Hannah myslela, když v noci došla na večírek největšího násilníka na škole, tam se svlékla do spodního prádla, vlezla do vířivky a čekala až všichni odejdou.

Na druhou stranu mám teorii, kterou asi tvůrci nezamýšleli, ale zkusím ji vyjádřit.
To co se dělo Hannah jsou věci, které člověka dlouhodobě deptají. Ale neměly by ho dovést k sebevraždě (rozmazané fotky, pomluvy, posměváčci). Tedy ne, po necelých dvou letech. Vlastně nikdy. Neděly se jí věci, které by se daly označit za "důvod k sebevraždě". Ale pokud by Hannah byla cákla experimentátorka (což asi ne), tak nahrála kazety s mnoha pitomými důvody, vzala si život a ty kazety se dostaly mezi domnělé vrahy, kteří neví co si s tím počít, protože buď jim to nedošlo vůbec, že to Hannah ubližuje anebo si mysleli, že to není nic, co by člověka dohnalo k sebevraždě. Takže je Hannah nechává dusit se v té divné nejistotě a dělat si navzájem ze života peklo...
Pokud by tahle varianta odpovídala záměru autorů (což asi ne), nechápu, kam tím H. mířila, když se výsledku "experimentu" ani nedožila.

Znám pár lidí, kteří si procházeli tvrdou šikanou celé roky, neměli žádné zázemí, mají psychické problémy, ale toho života se drží zuby nehty- vím, že se to nedá porovnávat, ale stejně mě hrdinčiny důvody zaráží.

Děsí mě že ten seriál je oblíbený, ne že by nebyl dobře natočený, až na ty důvody je vlastně skvělý (jak jsi psala, střídání přítomnosti a minulosti, herecké výkony atd.), ale nelíbí se mi, že si společnost po vypuštění něčeho takového, bude o šikanovaných dělat obrázek podle Hannah. Což asi dramatizuju, ale některé lidi takové věci jako seriály a filmy ovlivňují, co si budeme namlouvat...
Jo, a promiň za ten dlouhý komentář, měla jsem ohledně "13 reasons why" potřebu se vyjádřit. :)

22 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 23. června 2017 v 12:10 | Reagovat

[21]: Jo ještě s tím psychologem, jsem to nepochopila, proč byl její poslední důvod se zabít. Přišla za ním, že jí někdo znásilnil a tam se zasekla. On jí dal logicky na výběr, že buď mu řekne všechno a bude se to dál řešit přes policii anebo to musí nechat plavat, protože jiné východisko neexistuje. A já si myslím, že krom těch dvou variant, toho na výběr moc nezbývá. Souhlasím ale, že nebyl moc citlivý a taky nechápu, proč si šla vylívat srdíčko za takovým idiotem, který nikdy nic pořádně nevyřešil...

23 veronika-ve veronika-ve | Web | 24. června 2017 v 11:30 | Reagovat

Podle toho, co o seriálu píšeš, mi přijde, že jsi ho absolutně nepochopila.
Tento seriál má opravdovou hloubkou. A věci, které výše píšeš, že Hannah prožila, jsi podle mě vůbec nepochopila. To, že jí ten blb zveřejnil básničku a pak se rozebírala v hodinách, kde je jasně vidět, že všichni vědí, kdo to napsal, nebo když ji další blb vyfotil, jak se líbá s jinou holkou, Hannah to tolik  neprožívala jako právě její lesbická kamarádka. To, že odstrkovala Claye mělo také své důvody. A že ji po nepovedeném rande jiný kluk pozval na koktejl a strávila příjemný večer, jako to vážně?! A vážně jsi nepochopila, proč na něj přes celou jídelnu křičela? Že to byl vlastně další kluk z té jejich zvrácené party a ona měla zkrátka strach, že ji chce taky "napálit"?!
Měla by ses na ten seriál ještě jednou podívat. Protože mi přijde, že ti naprosto utekly všechny detaily, pocity, urážky.
Ano, začalo to všechno nevinně, ale pak se to na Hannu nabalovalo ze všech stran, všichni kamarádi ji opouštěli, aniž by za to Hanna nějak výrazně mohla.
Pokud jsi nic podobného niky nezažila, pak tento seriál prostě nepochopíš. A pokud jsi někdy nějaký druh šikany nebo urážek a blbejch vtípků zažila, pak opravdu nechápu tvůj článek.

24 Lúmenn Lúmenn | Web | 26. června 2017 v 10:41 | Reagovat

[23]: víš, ono to asi bude o tom, že jsem šikanu zažila a mnohem horší, než o jaké se kdy zdálo Hannah. (Tedy až na to znásilnění, samozřejmě, to byla ale jediná opravdu hrozná věc, která se jí stala.) Jak píše i naoki-keiko výše, to, co se dělo Hannah je úplná urážka pro všechny děcka, co jsou skutečně šikanované. Hannah je krásná, chytrá a v kolektivu oblíbená (viz skandování celé třídy, když dojde na party), nemá problém udělat si přátele, její nejlepší kamarádka se sice odstěhovala pryč, ale může jí kdykoli zavolat, napsat. Navíc má celou dobu poblíž Claye, který ji miluje a kdykoli se mohli spolu dát dohromady. Rozhodně není na nic ani v nejmenším sama. Narozdíl od holek a kluků, kteří jsou oškliví, nemají přátele, mají rodiče alkoholiky nebo zažívají takovou tu tvrdou šikanu s hlavou v záchodové míse. Hannah je asi psychicky labilní osobnost, oukej, ale pak nechápu, proč se točí seriál o někom, kdo je labilní a zhroutí se a nakonec se i zabije kvůli pár blbostem a ne o skutečné šikaně a o skuztečné hrůze, která se lidem může dít.

25 šikanuproživší šikanuproživší | 27. června 2017 v 1:21 | Reagovat

Takové filmy, seriály , články, nemyslím ten tvůj, ty které jsou o čikaně jinak než probíhá, ty jsou skutečně asi jen na to, aby větší část veřejnosti věřila jako žvýkající krávy v ohradě, že se jim nic nemůže takového v životě přihodit.

Přitom šikana nemá mnohdy jednoduchý model intrik. Agrese vždy nevypadá jako agrese pro pozorovatele a šikanující mívají mnoho tváří a stále mění techniky. Jenže boží mlýny je časem unaví. No a občas zloděj křičí chyťte zloděje. Nebo to ten druhý co ječí "au , au" , vlastně na nás ječí. To "au" už jaksi, jako by nebylo důležité.

Ten kdo šikanuje bývá i manipulátor a vyrábí chaos. Může to být chlap i ženská. Může se schovávat za jiné nastrčené lidi.

Nejvíc si vážím těch, kdo píší příběhy ze života. K filmu se občas dostanou i lidi,kteří vycucávají příběh z dočtení a doslechu a nemá to šťávu dokumentaristiky a chybí zkušenost autora.

Úsměv ve skutečném příběhu je úsměv na rtech a slzy ze skutečného příběhu se dají setřít.

Jako slunce a ranní rosa.

26 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. června 2017 v 22:17 | Reagovat

[23]: S tím Zachem to ale stejně nechápu, proč jí to tak sebralo. Dobře, choval se dětinsky, když jí bral ty lístečky z těch pytlíčku, ale proč vlastně Hannah stála o psaníčka od lidí, kteří jí pomlouvali, šířili o ní drby a za zády se jí posmívali? Promiň, Zach si rozhodně nezasloužil být na jejím seznamu viníků.
Jediný, kdo jí tam stejně posílal psaníčka byl Clay (takové ty kreslené králíčky) a s tím se v tu dobu normálně bavila.

Jo a s tou básničkou je to taky sporné. Zaprvé, Hannah se k ní veřejně přiznala tím že ji SAMA ČETLA na tom kroužku poezie. Ale pak ji Ryan vydá ANONYMNĚ ve školním časáku a Hannah to považuje za další důvod se zabít... tvl...

A Clay se neprovinil vůbec ničím- prostě slušnej kluk, který neumí číst myšlenky labilní holky a některé její "náznaky" by nepochopil ani duch svatej, natož normální sedmnáctiletej smrtelník.

27 veronika-ve veronika-ve | Web | 29. června 2017 v 17:03 | Reagovat

[24]: Je mi opravdu líto, že jsi šikanu zažila.
Ale pořád mám pocit, že jsi postavu Hannah úplně nepochopila. Je to nejspíš tím, že každý uvažuje jinak, každý si určité věci, urážky, naschvály atd. bere jinak. Já jsem Hannah téměř ve všem chápala, jediné co, tak jsem nepochopila, proč šla na párty k tomu hnusákovi, kde tedy bohužel následně byla znásilněná.
Ale to všechno ostatní tak nějak chápu a dokážu se do její role vcítit.
Ze začátku to byly jen maličkosti, ale zvrhlo se to a nikdo nevidí do hlavy někomu jinému a do jeho vnímání a přemýšlení.
Ano, určitě jsou horší druhy šikany, ale tohle je taky šikana a nepovažovala bych Hannah za labilní, jak ty píšeš.

[26]: Ze Zachem je to celkem komplikované, on se choval jak malé děcko, Hannah taky. Místo na seznamu je sporné, určitě nenesl takovou vinu jako někteří ostatní. Problém byl zkrátka v tom, že utekl od problémů.

S tou básničkou se podle mě pleteš. Hannah ji sice veřejně přednesla, ale ne před školou, ale před lidma z toho poetického kroužku, kde byl Ryan, kterému věřila. Ten ji pak sice vydal anonymně, ale díky tomu, že její kdysi kamarádky rozluštily Hannin rukopis, bylo jasné, kdo ji napsal, v seriálu to jde krásně vidět. A Ryan zkrátka neměl právo báseň zveřejňovat, i když byla anonymní.

Co se týče Claye, Hannah na jeho kazetě říká, že on na "její seznam" nepatří. Jen tam musí být, aby mohla vyprávět svůj příběh.

28 Lúmenn Lúmenn | Web | 29. června 2017 v 18:03 | Reagovat

[27]: promiň, ale prostě ne. To, co zažila Hannah, nebyla šikana ani omylem. Byla oblíbená, měla přátele, kluka, co o ni stál, pořád ji někdo zval na rande. Její kámoš jí pochválil zadek a jiný kámoš anonymně zveřejnil báseň - která byla mimochodem fakt dobrá. To prostě není šikana ani ve snu. Do hlavy jí fakt nikdo nevidí, ale jestli se kvůli těmhle blbostem zabila (protože o sebevraždě uvažovala už před tím znásilněním), pak musela být prostě psychicky nemocná - a ten seriál nemá být o psychicky nemocných lidech, jinak by to v něm asi vyznívalo explicitněji.

29 veronika-ve veronika-ve | Web | 30. června 2017 v 17:38 | Reagovat

[28]: Zkrátka se neshodneme. Já to jako určitý druh šikany vidím, ty ne.
Mimochodem, to, že jí kámoš pochválil zadek, bylo myšleno jako pomsta pro jeho přítelkyni, která se s ním nechtěla vyspat. Takže dal tyhle dvě do kontrastu, protože věděl, že to tu jeho přítelkyní raní, protože ona a Hannah jsou kamarádky. Díky tomu Hannah pak tu kamarádku ztratila, což se jí dělo téměř pokaždé, když se s někým skamarádila.
A s tou básní, já to vidím jinak, jak už jsem popsala v komentářích.
A že ji někdo pořád zval na rande? A jak ta rande dopadla? Nebo že ji na rande pozval stalker, tak to je v pohodě?
Zkrátka my dvě se shodneme asi jen na tom, že se neshodneme. Každá z nás vidí věci jinak a jinak je cítí, vnímá, takže každá tento seriál budeme taky vidět a chápat jinak.

30 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 30. června 2017 v 18:19 | Reagovat

Mě nakonec přišlo, že celej seriál je daleko víc o Clayovi, než o Hannah.

[26]: Clay byl na seznamu, jenom, aby bylo všechno úplný, sama řekla, že si nezaslouží na něm bejt, že si za to může sama.

Malý kousíčky někdy stačej, zvlášť pro labilnější lidi, což očividně byla. I když to tam nevypadalo navenek.
Byla trubka.
A taky byla attention whore. I když vznik kazet trochu chápu - sama se musim občas vypsat - je to něco jiního, než zpětně lidem ukazovat, jak mi ublížili.

Celý seriál jsem čekala, že najednou někde vyskočí a řekne "tadá, já vlastně nejsem mrtvá".
Přijde mi nepravděpodobný, že by se někdo, kdo se choval jako ona, skutečně zabil a nespáchal spíš jen "demonstrativní sebevraždu", jak to nakonec spousta lidí dělá.

Jsem jen ráda, že jsem nikdy nechodila na střední v americe a nemusela řešit kraviny jako ona.

31 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 1. července 2017 v 17:03 | Reagovat

[30]: Je sice pravda, že Hannah sama řekla, že Clay na ten seznam nepatří a je tam jenom proto, že patří do příběhu, ale stejně- Hannah se nebojí dodat, že kdyby neodešel a zůstal s ní v tom pokoji (po tom příšerném hysterickém výstupu bez udání důvodu), že by se nic, co se následně dělo, nestalo (jako že by nedošlo ke znásilnění Jess, protože by ten pokoj byl obsazený, jako že by Sheri nejela domů, protože by neměla důvod, nesrazila by tu STOPku a to následně nezabilo Jeffa...). V těchto třech dílech funguje jakési "mávnutí motýlích křídel" (v předchozích dílech ani ne), ale stejně pro Claye to  takhle není povzbudivá zpráva. Sice není "vrah", ale vlastně "může" za jedno znásilnění, poškození dopravního značení a smrt kamaráda.

[27]: Na ten kroužek poezie mohl dojít kdokoliv a tu básničku si poslechnout. Třeba i půlka střední školy, kam Hannah chodila. A ten kroužek není tajný spolek nebo terapeutické sezení aby odtamtud nikdo nemohl nic vynést. Ryan byl sice kariérista a chtěl popularitu a to co udělal, není hezké, ale s tímhle ta holka měla počítat - po tom všem, jak se k ní všichni chovali.

Jo celkově mám pocit, že Hannah si nebyla schopna udržet nějaké zkušenosti nebo tak. Že sice pořád skuhrala nad tím, jak jí nikdo nemá rád a jak je "školní děvka", ale místo aby si dávala pozor na další ústrky všeho druhu a začala být nedůvěřivá vůči ostatním, dál klidně chodila na rande s klukama který moc neznala, zvala si polovinu z nich domů, opíjela se s nimi (viz Courtney) a navazovala s nimi blízké vztahy. Ani se nedivím, že se do ní všichni tak strefovali.

32 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 3. července 2017 v 10:38 | Reagovat

[31]: To je pravda, ale tyhle "co by, kdyby" jsou vždycky takovýhle.. -taky jí Clay mohl všechno říct daleko dřív a nestalo by se nic..
Ale chápu, kam tim míříš.

33 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 7. července 2017 v 21:50 | Reagovat

[32]: Děkuju za pochopení.
Ono se na to "coby kdyby" nedá v tomhle seriálu moc hrát. Mezi tím nepovedeným večírkem a její sebevraždou bylo několik týdnů co se Hannah a Clay potkávali dennodenně na chodbě, takže místo těch klopení očních víček a úhybných manévrů, za ním mohla "ta princezna" přijít a říct mu, že jí to s tím večerem mrzí. Proč by první krok v tomhle nemohla udělat holka, když žijeme v 21. století a on si neví v rozpacích rady? Místo toho se to Clay dozví až po smrti Hannah z kazet. To byl dost shit- alespoň pro mě

34 Just-little-dead-Lolita Just-little-dead-Lolita | Web | 31. července 2017 v 15:38 | Reagovat

Osobne seriál sa mi aj páčil, pozrela som si ho celý. Druhá vec je, že mi tam príde veľa vecí pritiahnutých za vlasy. Veľmi som sa snažila pochopiť zmýšľanie Hannah. Áno, stalo sa jej veľmi veľa zlých vecí za krátke obdobie, mala to skutočne ťažkú. Ale nechápem, prečo sa nikdy nezverila rodičom, ktorí sa očividne o ňu snažili zaujímať. Ďalšia vec, čo ma vytáčala bolo, že vedela aký Clay spomalený, povedzme to takto, ale vyčítala mu vždy, keď sa jej nezastal, pričom on očividne nechápal, čo sa deje. Ďalšia vec je, že to bol vždy jej dobrý kamarát a musela si všimnúť, že sa mu páči. V seriáli som však mala pocit, že ona síce zúfalo túži po kamarátoch, ale nie po kamaratsve Claya, pričom sa o nu skutočne zaujímal. A samotný nápad s kazetami, viem si predstaviť, že by to nahrávala, ale nechápem na čo bolo dobré to všetkym posielať. Ak to bolo skutočne iba preto, aby im z toho spravila traumu, tak v skutočnosti nebola o veľa lepšia ako oni. Myslím, že príbeh mal potenciál, ale potreboval by viac premyslieť a hlavne by sa mal držať pôvodnej myšlienky.

35 smartly smartly | Web | 11. září 2017 v 17:25 | Reagovat

Tak to je škoda, že si sa nedostala najprv ku knihe... Seriál bol tak strašný, že som nevydržal dopozerať ani jednu časť. Tvoja kritika je ešte veľmi mierna.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama