b

Co ženy opravdu chtějí?

3. června 2017 v 22:59 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Jednou jsem byla na kafi s kamarádkou, která je feministka. Taková ta kovaná - studuje gender studies, nosí pussy hat, angažuje se na demoškách. Nešli jsme rozebírat genderová témata, ale pochopitelně na ně taky došlo. Na fejsbucích se na tohle téma vždycky s hodně lidma chytnu - možná to neumějí vysvětlit nebo prostě fakt melou hovadiny, nevím, ale mě osobně feminismus přijde jako strašná hromada nesmyslů.
V prvé řadě vlastně netuším, o co vlastně dneska ve feminismu jde. Většina "gender aktivistů/tek" se angažuje třeba za práva homosexuálů adoptovat děti a uzavřít sňatek, což je vcelku fajn - akorát by to pak asi neměl být feminismus, ale gayismus třeba, že. Zbytek boje za genderovou rovnoprávnost mi zůstává utajen, ačkoli se na to vytrvale feministek ptám. Volební právo už máme, gatě taky nosit můžem, můžeme sloužit v armádě, řídit stíhačky, dělat chirurgy a vědce a astronomy a prostě tak nějak úplně všechno. Z hlediska práva nás ženské prostě nediskriminuje nikdo a nic. Na tom kafi jsem se dozvěděla pár zajímavých věcí. Ale pořád v tom teda nemám tak úplně jasno.Jedna z věcí, za něž prý feminismus bojuje, jsou hajzlíky. Ne fakt, skutečně mluvím o WC. A to mi přijde jako vcelku hustá věc. Podle jakýchsi předpotopních stavebních norem totiž prý musí mít mužští v hospodách a veřejných prostorách obecně nějak větší počet WC či co, protože dřív prostě byly hospody čistě doménou mužskou a na pivech vysedávalo jen pár žen pochybné pověsti. Ale normy se prý zachovaly - a proto jsou pořád na ženských záchodech ty pekelné fronty. Taky proto, že chlap vytáhne, oklepe a jde, zatímco žena se musí složitě svlíkat a oblíkat. Takže víc toalet pro ženy - to považuju za vcelku smysluplný boj. Sice na tomto poli nebyly zatím zaznamenýny žádné úspěchy a všechny femi petice, jež se mi dostaly do rukou, byly jen o sexistických reklamách a antidiskriminačním zákoně, ale asi za ty hajzlíky fakt někde někdo bojuje.

Další boj, který je na gendrovém kolbišti sváděn, se prý týká ženských věznic. Ve všech věznicích tak nějak obecně není moc co dělat a když už se vězňům a vězenkyním sežene nějaké pracovní uplatnění, bývá to nějaká jednovárná těžká robota u strojů. Jak pro ženy, tak pro muže. A prý by bylo fajn, aby se ženy ve vězení mohly vzdělávat nějakým ženštějším způsobem - jako třeba kurzy šití místo děrování plechů.

Tady jsem zbystřila. Moment. Jak jako ženštější? Já myslela, že na genderové stereotypy se nehraje? Že pointa je, že muži a ženy jsou podle téhle ideologie stejní a tak vůbec? Tak prý nejsou. A v tu chvíli už jsem ztratila nit, protože jak tahle kamarádka, tak v zásadě každá feministika, s níž jsem se o tomhle bavila, tohle vlastně neumí vysvětlit. Říkají, že muži a ženy jsou vlastně stejní, rovnocenní, mají stejná práva, ale ženy jsou vlastně znevýhodňované, protože na ně nikdo nebere ohled. A na ženy se musí brát ohled, protože mají specifické potřeby - jako třeba to obtížnější močení a potřebu kurzů šití a tak všelijak podobně.

Mám z toho vždycky hlavu jak balón a závěrem diskuze je, že pointa feminismu vůbec není o ženách. Že je o tom, aby každý člověk mohl dělat, co se mu zlíbí, bez ohledu na to, jestli má bimbase nebo pipinku. A že to je to gró. Což je fajn, s tím problém nemám a jakožto založením bytostný liberál si taky přeju, aby si každý mohl dělat, co chtěl - od oblékání až po výběr povolání. Ale taky si myslím, že muži a ženy se liší a to nejen tím, co nám naklavírovala společnost do hlav, ale tím, že kluci mají penis a holky zase vagínu a že kluci mají testosteron a chlupy a holky zase estrogen a prsa. A že samci a samice všech živočišných druhů se nějakým způsobem liší - někdy markantním, někdy méně nápadným způsobem, ale liší se. Kdyby se nelišili, nebylo by totiž potřeba dvou pohlaví.

Jedna kamarádka, taky feministika, mi zase říkala, že ona teda vaří a nosí sukně a chce být doma na mateřské s dětma, protože její chlap víc vydělává, než ona, ale bojuje za všechny ty ženy, co to takhle nechtějí. Nechci nikomu kazit iluze, ale žena, která nechce vařit, nosit sukně ani tři roky dřepět doma a přebalovat pokaděné plíny, bude asi schopná si tohle všechno obhájit a zařídit sama.
Jiná kamarádka mi zase s klidem řekla, že protože je feministka, tak neuznává to, že holky se nebijou, protože je pro rovnost. Opět něchci nikomu brát iluze, ale metr šedesát vysoká a padesát kilo vážící žena prostě dvoumetrovému metrákovému týpkovi nebude rovnocenná ani ve snu. Leda ta, která má černý pásek z karate.

Vím, že Oscar Wilde říkal, že ženy nevědí, co chtějí a nedají pokoj dokud to nedostanou, ale to je děsně fujka genderově nekorektní hláška a asi bych ji neměla používat. Jenže pocit ze současných feministek (minimálně těch, které znám a jejichž příspěvky na sociálních sítích si mohu číst) mám přesně takový. Co vlastně chtějí? A jakými prostředky toho chtějí dosáhnout? A jak se to má s tou rovností?
Když si uvědomím, jak brutálně na mě působí můj každoměsíční cyklus a že jsem schopná jeden týden chtít dobíjet svět ohněm a mečem a další si jen v leže na gauči tisknu nahřívací polštář k břichu a chci se tulit, mazlit a plakat, pak nám teda pánbu pomáhej, jestli to je s feministkami a jejich aktivitami podobné:)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (102)
Zobrazit starší komentáře

101 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 4. července 2017 v 11:26 | Reagovat

Lúmenn ti jasně vysvětlila, že ono "coby kdyby" je prostě kalkulace rizikovosti. Naprosto stejná, jakou používají např. pojišťovny pro výši důchodového pojištění

ad1 Přesně tenhle přístup islamizaci podporuje, protože zradikalizovat toho "neškodného" kebabáře nebo studenta není zvlášť velký problém (právě proto, že uctívají stejného boha jako ti teroristi). Navíc Mohamed byl islámský terorista (vedle jiných "zásluh"), takže návrat "ad fontes" z jakéhokoli muslima teroristu zákonitě udělá.
Tihle "hodní a neškodní" jsou prostě předvojem těch odporných a škodlivých.
Za první republiky taky existovali "salonní nacisté" a "salonní komunisté" kteří předváděli, jak ten nacismus i komunismus jsou v podstatě velice fajn. A někteří tomu i věřili.
Nicméně byli předvojem masových vrahů, a to se počítá.

102 Lúmenn Lúmenn | Web | 4. července 2017 v 16:14 | Reagovat

[100]: jenomže my už ta rovná práva MÁME! A celý blábol o tom, jak ženy a muži dostávají na stejné pozici jiné peníze je založený na špatné interpretaci faktů a na několika zmedializovaných případech. A vzhledem k tomu, kolik let se moje mamka pohybuje v oblasti řízení firem a najímání lidí a kolik lidí z branže zná, můžu se stoprocentní jistotou říct, že nic takového, jako "to je ženská, té dáme míň" v praxi zaměstnavatelů NEEXISTUJE.
Všechno ostatní (někdy obtížnější hledání práce pro ženy kolem 25 let nebo žen s malými dětmi třeba) už je čistě věcí, která souvisí s tržní ekonomikou a minimalizací rizik u svých zaměstnanců a nikoli s genderem či nějakou nerovností žen a mužů. Takže - ženy a muži MAJÍ stejná práva, ženy a muži JSOU za stejnou práci stejně ohodnoceni a jakékoli další nestejnosti vyplývají prostě a jednoduše z odlišných životních situací jednotlivců, do kterých ale stát ani společnost nemá co kecat a co zasahovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama