Co ženy opravdu chtějí?

3. června 2017 v 22:59 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Jednou jsem byla na kafi s kamarádkou, která je feministka. Taková ta kovaná - studuje gender studies, nosí pussy hat, angažuje se na demoškách. Nešli jsme rozebírat genderová témata, ale pochopitelně na ně taky došlo. Na fejsbucích se na tohle téma vždycky s hodně lidma chytnu - možná to neumějí vysvětlit nebo prostě fakt melou hovadiny, nevím, ale mě osobně feminismus přijde jako strašná hromada nesmyslů.
V prvé řadě vlastně netuším, o co vlastně dneska ve feminismu jde. Většina "gender aktivistů/tek" se angažuje třeba za práva homosexuálů adoptovat děti a uzavřít sňatek, což je vcelku fajn - akorát by to pak asi neměl být feminismus, ale gayismus třeba, že. Zbytek boje za genderovou rovnoprávnost mi zůstává utajen, ačkoli se na to vytrvale feministek ptám. Volební právo už máme, gatě taky nosit můžem, můžeme sloužit v armádě, řídit stíhačky, dělat chirurgy a vědce a astronomy a prostě tak nějak úplně všechno. Z hlediska práva nás ženské prostě nediskriminuje nikdo a nic. Na tom kafi jsem se dozvěděla pár zajímavých věcí. Ale pořád v tom teda nemám tak úplně jasno.Jedna z věcí, za něž prý feminismus bojuje, jsou hajzlíky. Ne fakt, skutečně mluvím o WC. A to mi přijde jako vcelku hustá věc. Podle jakýchsi předpotopních stavebních norem totiž prý musí mít mužští v hospodách a veřejných prostorách obecně nějak větší počet WC či co, protože dřív prostě byly hospody čistě doménou mužskou a na pivech vysedávalo jen pár žen pochybné pověsti. Ale normy se prý zachovaly - a proto jsou pořád na ženských záchodech ty pekelné fronty. Taky proto, že chlap vytáhne, oklepe a jde, zatímco žena se musí složitě svlíkat a oblíkat. Takže víc toalet pro ženy - to považuju za vcelku smysluplný boj. Sice na tomto poli nebyly zatím zaznamenýny žádné úspěchy a všechny femi petice, jež se mi dostaly do rukou, byly jen o sexistických reklamách a antidiskriminačním zákoně, ale asi za ty hajzlíky fakt někde někdo bojuje.

Další boj, který je na gendrovém kolbišti sváděn, se prý týká ženských věznic. Ve všech věznicích tak nějak obecně není moc co dělat a když už se vězňům a vězenkyním sežene nějaké pracovní uplatnění, bývá to nějaká jednovárná těžká robota u strojů. Jak pro ženy, tak pro muže. A prý by bylo fajn, aby se ženy ve vězení mohly vzdělávat nějakým ženštějším způsobem - jako třeba kurzy šití místo děrování plechů.

Tady jsem zbystřila. Moment. Jak jako ženštější? Já myslela, že na genderové stereotypy se nehraje? Že pointa je, že muži a ženy jsou podle téhle ideologie stejní a tak vůbec? Tak prý nejsou. A v tu chvíli už jsem ztratila nit, protože jak tahle kamarádka, tak v zásadě každá feministika, s níž jsem se o tomhle bavila, tohle vlastně neumí vysvětlit. Říkají, že muži a ženy jsou vlastně stejní, rovnocenní, mají stejná práva, ale ženy jsou vlastně znevýhodňované, protože na ně nikdo nebere ohled. A na ženy se musí brát ohled, protože mají specifické potřeby - jako třeba to obtížnější močení a potřebu kurzů šití a tak všelijak podobně.

Mám z toho vždycky hlavu jak balón a závěrem diskuze je, že pointa feminismu vůbec není o ženách. Že je o tom, aby každý člověk mohl dělat, co se mu zlíbí, bez ohledu na to, jestli má bimbase nebo pipinku. A že to je to gró. Což je fajn, s tím problém nemám a jakožto založením bytostný liberál si taky přeju, aby si každý mohl dělat, co chtěl - od oblékání až po výběr povolání. Ale taky si myslím, že muži a ženy se liší a to nejen tím, co nám naklavírovala společnost do hlav, ale tím, že kluci mají penis a holky zase vagínu a že kluci mají testosteron a chlupy a holky zase estrogen a prsa. A že samci a samice všech živočišných druhů se nějakým způsobem liší - někdy markantním, někdy méně nápadným způsobem, ale liší se. Kdyby se nelišili, nebylo by totiž potřeba dvou pohlaví.

Jedna kamarádka, taky feministika, mi zase říkala, že ona teda vaří a nosí sukně a chce být doma na mateřské s dětma, protože její chlap víc vydělává, než ona, ale bojuje za všechny ty ženy, co to takhle nechtějí. Nechci nikomu kazit iluze, ale žena, která nechce vařit, nosit sukně ani tři roky dřepět doma a přebalovat pokaděné plíny, bude asi schopná si tohle všechno obhájit a zařídit sama.
Jiná kamarádka mi zase s klidem řekla, že protože je feministka, tak neuznává to, že holky se nebijou, protože je pro rovnost. Opět něchci nikomu brát iluze, ale metr šedesát vysoká a padesát kilo vážící žena prostě dvoumetrovému metrákovému týpkovi nebude rovnocenná ani ve snu. Leda ta, která má černý pásek z karate.

Vím, že Oscar Wilde říkal, že ženy nevědí, co chtějí a nedají pokoj dokud to nedostanou, ale to je děsně fujka genderově nekorektní hláška a asi bych ji neměla používat. Jenže pocit ze současných feministek (minimálně těch, které znám a jejichž příspěvky na sociálních sítích si mohu číst) mám přesně takový. Co vlastně chtějí? A jakými prostředky toho chtějí dosáhnout? A jak se to má s tou rovností?
Když si uvědomím, jak brutálně na mě působí můj každoměsíční cyklus a že jsem schopná jeden týden chtít dobíjet svět ohněm a mečem a další si jen v leže na gauči tisknu nahřívací polštář k břichu a chci se tulit, mazlit a plakat, pak nám teda pánbu pomáhej, jestli to je s feministkami a jejich aktivitami podobné:)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 3. června 2017 v 23:14 | Reagovat

No, rovnost pohlaví je prostě blbost, už proto, že holky čůrají vsedě a kluci vstoje...:) samozřejmě kromě výjimek, které potvrzují pravidlo.

2 D D | Web | 4. června 2017 v 1:21 | Reagovat

K tématu feminismu jsem viděl jeden krásný obrázek a přišel mi tak nějak pravdivý. Nešlo ani tak o samotný motiv obrázku jako text na něm, který hlásal: "Všichni chlapi jsou svině! Chceme být rovny mužům!" :D Jinak můj osobní názor na feminismus je asi takový jako na komunismus. Myšlenky jsou to krásné, ale bohužel lidé to berou za špatný konec a nejsou na to stavění. Rád bych, aby se na obě pohlaví nahlíželo stejně a měla stejná práva, ale s právy by měly být také stejné povinnosti. Pokud chce holka třeba do armády, pak by měla dokázat splnit požadované normy a nemělo by se jí slevovat, jen protože je holka. Nakonec až půjde do tuhého, zaplatí za to životem.

3 D D | Web | 4. června 2017 v 1:22 | Reagovat

[1]: Jinak to čurání mi připomnělo soutěžení party přátel o to, kdo dočurá dál do sněhu. Samozřejmě, že to z té čtveřice (tři chlapi a jedna ženská) vyhralá právě šikovná slečna.

4 Aa'esha Aa'esha | Web | 4. června 2017 v 5:29 | Reagovat

Takže... záchody smysl dávají. Ale bacha na to, ve světě už se bojuje za to, aby se zrušilo rozdělení záchodů a existoval jen jeden prostor pro všechny. Aby nebyli diskriminováni transexuálové.

Věznice... nejdřív bojují za to, aby tyhle práce mohly dělat, a pak zase, aby je dělat nemusely. Tak buď přijmou, že ženy jsou jiné, než muži, a necpou se, kam nemají, nebo to nepřijmou a pak se spokojí s tím, co je. Ale to už jsi vlastně řekla.

Nakonec, tohle video to vystihuje nejlépe: facebook.com/story.php?story_fbid=1154800587957810&id=1012606228843914

5 Eliss Eliss | Web | 4. června 2017 v 8:28 | Reagovat

Muži a ženy si nikdy nemůžou být rovni... Dost mě překvapilo to s těmi záchody... A adopce homosexuálů je myslím v pořádku, když se o ně dokážou dobře postarat...

6 Ortie Ortie | Web | 4. června 2017 v 8:35 | Reagovat

Muži a ženy jsou odlišní a pokud nejsou ani jedni z nich nějak utlačováni, tak je to v pořádku... Myslím si, že teď už jsou takové boje, které si stejně nakonec odporují docela zbytečné...

7 Jana Jana | E-mail | Web | 4. června 2017 v 8:46 | Reagovat

Já budu asi hodně zpátečnická ... ale muži a ženy si přeci nemohou být rovni. Toby to příroda vymyslela jinak. Myslím si, že minulá generace faministek dokázala neskutečné věci - jak píšeš - volíme, můžeme studovat atd. Ale ty novodobé mají akorát plnou pusu řečí. Asi jim také nerozumím ... Ale i když jim nerozumím a myslím si, že si nemůžeme být rovni, tak si právě femistek vážím, protože pro další generace určitě vymyslí stejně dobré věci jako kdysi byly pro nás ...

8 hogreta hogreta | E-mail | Web | 4. června 2017 v 10:36 | Reagovat

Tedy, já vždycky měla za to, že feministky bojují za rovnoprávnost -tedy "rovnost práv". A ne za to, že jsme všichni stejní, že šedesátikilová žena zvládne stejnou fyzickou práci jako stokilový muž, atd. Rovnoprávnost, tedy rovnost práv, vidím spíš v tom, aby pokud žena a muž vykonávají tu stejnou práci, jsou na stejné pozici a jsou stejně schopní, aby měli i stejný plat (a bohužel to tak často opravdu není). Nebo v tom, aby se na ženu hlásící se do zaměstnání nedívalo jen jako na potencionální matku, protože je v "rodícím věku", popřípadě aby žena nemusela zapírat, že už děti má.

Docela mě mrzí, že spousta lidí tvrdí, že žena a muž si nemůžou být rovni. Proč by nemohli? Můžou si být rovni, jen nejsou stejní. Stejnost a rovnost je přece něco úplně jiného.

9 klavesnicetuka klavesnicetuka | 4. června 2017 v 10:51 | Reagovat

tak teď už chápu, proč pánský záchod je v restauraci vždycky prázdný a ženský obsazený, já si myslela, že ženám to prostě trvá, ale muži jich mají víc:-)

taky úplně nechápu, co ten feminismus znamená..

10 Ayeri Ayeri | 4. června 2017 v 10:54 | Reagovat

Feminismus v dnešní době nechápu. Uznávám, že feministky se v minulosti zasloužily o hodně důležitých věcí a jsem jim vděčná, že díky nim můžeme nosit kalhoty, volit a udělat kariéru a že žena nemusí zůstat u plotny. Feministek z minulosti si vážím. Ale teď mi připadá, že je tak nějak dobojováno. Že už to stačí. Není už za co bojovat. Takže ony pokračují a zbývají jim už jen nesmysly. Teď feministky už jen štvou ostatní ženy, protože díky nim všechny vypadáme jako slepice.

11 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 4. června 2017 v 11:09 | Reagovat

Tyjo, ty záchodové normy si snad najdu ^^ A pokud je to pravda a někdo za to bojuje, fajn, proč ne. Chápu, že ne pro všechny holky je fronta před záchody vtipné setkání s realitou, tak jako pro mě – ve škole (studuju informatiku) míváme mnohem častěji fronty před klučičími záchody než před dívčími.

Mimochodem, co si feministky myslí o ženských věznicích, a speciálně o zvláštním oddělení pro matky s dětmi, kdy matky-vězeňkyně žijí s dětmi a vychovávají je?

Mě hodně fascinuje lobbování za kvóty pro ženy. S lehkou ironií (a vědomím, že to situaci naopak zjednodušuje) tvrdím, že o tom se budu bavit, až budeme chtít kvóty nejen do manažerských pozic, ale i do dělnických v dolech. Ač ruku na srdce, předsudky vůči ženám u spousty lidí existují, v tomhle boj za rovnost práv rozhodně vyhraný není. Navíc se obávám, že v době, kdy se bojovalo za volební právo žen, bylo mnoho žen, které se tvářily, že tohle je přehnané a proč by ženy jako měly mít volební právo, a třeba budou budoucí generace vděčné za dnešní boje.

12 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 4. června 2017 v 11:23 | Reagovat

[8]: S tou rovností práv mi to zvlášť v kontextu zaměstnávání přijde těžké. Na jedné straně naprosto chápu, že ženy nechtějí být odmítané kvůli tomu, že plánují děti (natož být odmítané kvůli tomu, že by je mohly chtít plánovat, když ony samy nechtějí a neplánují, což přísně vzato můžou u pohovoru říct, ale zaměstnavatel se jich na to rozhodně nesmí zeptat). Na straně druhé, děti ještě nemám, ale jsem přesvědčená, že minimálně lokálně je těhotná žena i máma malého dítěte pro zaměstnavatele komplikace. Některé ženy prozvrací první trimestr, některé ženy mají velkou část těhotenství jako rizikové, na mateřské žena pro zaměstnavatele _nesmí_ vykonávat obvyklou práci (a leckdy ani nechce), i děti starší musí někdo hlídat při nemoci, … Kdyby se přirozeně stalo, že na nabídku zaměstnání zareagují jen muži, nezakazujeme zaměstnavateli vybrat si toho, od kterého očekává největší nasazení a nejmenší absence (nebo ano a já něco přehlížím?). Ale když se přihlásí žena, začne nám tohle kritérium vadit, aspoň pokud to chápu správně.
Speciálně, pokud má být žena s dětmi (budoucími či již narozenými) pro zaměstnavatele dobrou volbou, stavěla bych to na jiných věcech než na rovnosti práv. Protože pokud je o řád schopnější než ostatní kandidáti a zaměstnavatel si ji přesto nevybere, nejspíš je problém jinde než v nerovných právech.

13 padesatka padesatka | E-mail | Web | 4. června 2017 v 11:24 | Reagovat

[3]: Ano, to je ta zajímavá výjimka...:)

14 Petr Pan Petr Pan | 4. června 2017 v 11:24 | Reagovat

[9]: To bude mít víc faktorů. Ženy (domnívám se) chodí častěji na záchod, 3 pisoáry se obslouží rychleji jak 1 záchod, který zabírá stejně místa jako pisoáry, atd. atd.

Jinak myslím si, že nadpis samotný by úplně stačil... To je taková oblíbená neřešitelná otázka obecně :).

15 Lúmenn Lúmenn | Web | 4. června 2017 v 11:29 | Reagovat

[8]: jenomže tato rovnost práv, z hlediska zákonů, jž existuje. To, že se to v praxi neděje, je už věc jiná. Otázka je, proč se to neděje. Podle jednoho výzkumu, který jsem četla v některém mámině časopise (je to personalistka a odebírá hodně odborných časáků), si prý ženy říkají za svou práci méně, než muži. Takže to podhodnocení vzniká vlastně tím, že si ta žena neřekne o větší plat. Další aspekty jsou to, že ženy díky mateřské mívají někdy kratší praxi, což je nevýhoda u tabulkových platů. Jinak pozor na metodiku u těchto výzkumů, často se jedná jen o odhady nebo je to nepřesné proto, že státní tabulkové platy jsou veřejně dostupné, ale soukromá sféra není povinna mzdy nijak zveřejňovat a tak není jasné, kde se ta čísla berou.

A poslední věc z praxe personalistky. Žena v plodném věku (tj. dneska cca 23-30 let) je pro firmu strašně riziková. Mateřská dovolená a nutnost držet místo další 2 až 3 roky, stojí firmu nemalé prostředky. Plus to, že někoho třeba rok zaučujete na pozici a ona vám pak odejde na rok, dva, pryč, aniž byste věděli, zda se ještě vrátí, to je pro firmu fakt hrozná zátěž. A i kdyby na rodičovskou šel chlap, stejně žena vypadne z práce kvůli porodu a šestinedělí alespoň na 3 měsíce, což je u některých hlavně top managerských pozic strašně moc. A je zcela pochopitelné, že firmy tohle chtějí vědět, protože to musí zakalkulovat do svých plánů.
Ale pozor - muž ve stejném věku je pro firmu podobně nespolehlivý, jako žena. Mladší muži častěji mění zaměstnání, nejsou moc loajální k firmě a inklinují víc třeba k vycestování za hranice, takže i tady jsou personalisti opatrní.
Víš, jaký je nejlepší zaměstnanec? nejlukrativnější? Žena 40+. Má už odrostlé děti, bývá loajální k firmě, příliš neriskuje a existuje vysoká pravděpodobnost, že zůstane až do důchodu.
To jsou všechno údaje z praxe. Nic není tak snadné a černobílé:)

16 Lúmenn Lúmenn | Web | 4. června 2017 v 11:31 | Reagovat

[14]: pokud se nepletu, jde o to, že na mužském WC musí být vždy aspoň jedna kabinka plus jeden pisoár. Zatímco na ženském WC je jedna kabinka. Tzn. že muži díky tomu mají v menších prostorách o jeden záchod navíc.

17 Petr Pan Petr Pan | 4. června 2017 v 11:36 | Reagovat

[16]: A u jednoho pisoáru se většinou nezůstává, takže by tam mohl růst ten rozdíl... Bohužel, na ženské záchody nechodím, ale zajímalo by mne fakt porovnání, kolik se tam toho dá pročůrat na stejné ploše třeba v obchodním centru ve srovnání pohlaví. Udělejte někdo průzkum :D.

18 Asterius Asterius | E-mail | Web | 4. června 2017 v 11:58 | Reagovat

Feminismus je zvrácenost. Díky za ukázkové příklady.
Feministky jsou také dost agresivní a vůbec pro celé to násilné vnucování jejich ideologie je příznačné označení feminacismus. ;)

19 Antea Antea | Web | 4. června 2017 v 12:15 | Reagovat

Ono s tím feminismem je to těžké :-) Já osobně jsem pro to, aby si každý dělal co chce a že muži a ženy mají v průměru vždy stejné šance.
Přesto pro svůj život chci muže, který bude "lepší než já".
Takže za sebe volím tradiční uspořádání, kde chlap je hlava rodiny.
Ovšem musí tou hlavou skutečně být... Nestačí to, že se narodil jako muž, vůdcovství si musí zasloužit/vybojovat :-D

20 Simona Simona | Web | 4. června 2017 v 13:23 | Reagovat

Tedy, jako ženská feminismus nemám ráda, jednou jsou některý role daný a s tím neudělá nikdo nic, natož feministky!

21 Kachna Kachna | 4. června 2017 v 15:48 | Reagovat

[8]: 👏👏👏👏

22 Antea Antea | Web | 4. června 2017 v 16:09 | Reagovat

[20]: Takhle bych to rozhodně nebrala.
Kdyby takhle uvažovaly všechny ženy, tak jsme dodnes uvázané v sukních u ploten a o práci, volebním právu či studiu bychom si mohly nechat leda zdá.

23 Lilien Lilien | Web | 4. června 2017 v 18:22 | Reagovat

Pro mě je feminismus hlavně o osobní rovině. Nemám žádné ambice někde protestovat a měnit svět, ale bohužel je pravdou, že spousta mužů pořád žije v domnění, že žena je dobrá na úklid a tak to bude. Já pocházím z rodiny, kde dědeček byl takto vychován a je to příšerné, protože žena jen pro něj jak služka.
Nejvíc je to podle mě patrné u domácností, kde mají oba partneři zaměstnání, oba vydělávají, ale muž chce navíc po ženě, aby obstarávala veškerý chod domácnosti, protože je prostě ženská. Ale tohle dost záleží i na ženě, na tom, co si nechá líbit. V tomhle já vidím tu rovnost. Když oba vyděláváme, oba spolu bydlíme, tak si pomáháme.

Další věc je třeba společenský tlak, že jen protože má žena dělohu, tak se od ní očekává, že bude mít děti. Některá je nechce. Některá je mít nemůže. Některá se na ně necítí být připravená a třeba se tak nikdy cítit nebude.

24 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 4. června 2017 v 20:46 | Reagovat

Napadly mě tři věci:

1. Na téma kvót jsem kdysi psal na svém blogu (a nemá cenu to sem copy pasteovat):
upergilla.blogspot.com/2013/11/kvo-kvo-kvoty.html
safra, to je už let a nemám důvod na tom nic měnit...

2. "Výdobytky feminismu" zde zavedli téměř všechny komunisté, takže feminismus zde zapustil kořeny jen mezi velmi "alternativními" dámami a normální ženské ho nepodporovaly a nepodporují.

3. Každá myšlenka má "svou dobu", kdy je produktivní a společnosti přínosná. Jakmile se přežije, měla by být uložena do odpadu. Pokud uměle přežívá (resp. je násilně držena při životě), stane se jednoznačně škodlivou.
Např. Jirásek to mistrně vystihl (pro současnou mladší generaci ovšem bohužel) na mnoha tisících stránkách pro husitství: Vývoj od progresívních a pro společnost prospěšných myšlenek a jejich zavádění do společenské praxe až po degeneraci na v podstatě loupeživé tlupy, které se těmi myšlenkami jen oháněly jako klackem, ale samy už se podle nich nechovaly. Obávám se, že současné feministky jsou +- na úrovni té poslední fáze.

25 Avilan Avilan | Web | 5. června 2017 v 7:38 | Reagovat

TO s těmi záchody je fakt zajímavé :D Na druhou stranu, když nechci stát půl hodiny ve frontě, tak jdu na pány, ti mě ještě i pustí a nemusím čekat vůbec :D Ale je to vtipné, že je jiný počet záchůdků :D To mi nikdy nedošlo.

26 Luz Luz | 6. června 2017 v 19:34 | Reagovat

Co patri take do teto otazky a stale je velkym problemem:
Sexualni vykoristovani, otroctvi, prostituce a porno (nucene zejmena, ale i v pripadech, kde k tomu nedoslo vlivem nasilneho nuceni, je to porad velmi problematicka oblast co do postoje k zenam a jejich intimite, bezpeci, dustojnosti a rovnopravnosti; o destruktivnich vlivech porna se da leccos docist na strance napr. "Fight the new drug" a maji to podlozene studiemi), sexualni obtezovani a utoky.
Dokud tohle nezmizi, dokud zeny budou muset mit strach z techto veci, tak porad o rovnopravnosti nemuzeme mluvit.
A ano, muzi jsou taky napadani se sexualnim motivem (hlavne jinymi muzi), ale je to maly podil v porovnani s tim, jak jsou timhle ohrozeny zeny.
A to povazuji za nejvetsi problem v otazce feminismu, protoze to zasahuje do intimity a osobniho bezpeci.

27 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 6. června 2017 v 19:42 | Reagovat

Ok, fajn, asi tady v komentářích budu hodně za exota, ale za feministku se považuji každým coulem a vadí mi ty feministky, které nám dělají tak špatnou pověst. To, že se hájí debilními argumenty a nevidí si na argumentační špičku nosu, je totiž svatá pravda.
Ve feminismu, jak ho vnímám já, jde hlavně o stereotypy a jejich hodnocení. Vadí mi, že jako společnost máme nějak zakořeněný stereotyp ženy a stereotyp muže a do těch jednak všechny rveme, což asi ani nemusím dál rozvádět, protože to je otrava vždycky, jednak jsou velmi odlišně hodnocené. Odtud tak častá fráze "nejsem jako ostatní holky", protože stereotyp ženy je hodnocený tak mizerně, že každá druhá má potřebu se od něj distancovat. Růžová, ukecaná, posedlá nakupováním, jídlem, dětmi a módou. Už jenom jak se to odráží v jazyce: můžeme se chovat zmužile nebo zženštile, případně dokonce zbaběle. Můžeme se pochlapit, ale na druhou stranu nic. A tak dále.
Takovéhle důsledně uplatňované stereotypy utlačují ve výsledku všechny: známe konec konců pohádku o mužích, kteří nikdy nepláčou, což může vést k opravdu nepěkným koncům.
Nepopírám odlišnosti mezi ženou a mužem. Biologicky jsou jasné, v jiných sférách statisticky rovněž. Když chce žena být matkou v domácnosti a vidí se v tom, moc jí fandím, stejně jako asertivnímu tvrďákovi v top managementu. Ale už jenom poměrně častá formulace "ať klidně žena je kariéristka, však jí nikdo nebrání" mi zavání tím, že ženám tuhle možnost tak úplně nedopřáváme. Nebo rozhodně ne s lehkým srdcem. Protože správná žena má přece tohle a tamto.
Mým snem v oblastmi feminismu je, že přestaneme druhé z důvodu, že jsou žena nebo muž, cpát někam, kde nechtějí být. Že budeme všichni mít rovné příležitosti i v reálu, nejen v teorii. Že nebude na každé druhé reklamě nahá žena, protože to prostě líp prodává. Že když už ty stereotypy máme, protože bez nich to prostě nejde, tak budou oba vnímány jako stejně hodnotné. Že si jednoho dne budeme moct přestat zvedat sebevědomí konstatováním, že "nejsme jako ty ostatní".

28 Lúmenn Lúmenn | Web | 6. června 2017 v 19:44 | Reagovat

[26]: stejně jako se lidé budou muset vždy obávat loupežných přepadení, krádeží atd. Je smutné, že se to děje, ale neřekla bych, že je to až tolik otázka feministická, jako spíš trestně-právní a osvětová. Momentální nastavení osvěty v této oblasti ve mě ale vyvolává akorát naštvání, protože když je kampaň proti násilí na ženách vedená stylem "jakékoli přesvědčování tvé vlastní holky k sexu je znásilnění", nemám pocit, že by to mohlo mít nějaký pozitivní efekt.

29 Luz Luz | 6. června 2017 v 22:39 | Reagovat

[28]: Ovsem navic k tem ostatnim zlocinum jsou tyhle zamerene hlavne na zeny, takze to urcite je i otazka feminismu. A jiste s tim je spojena i spousta dalsich veci - jak jsou zeny vnimane spolecnosti (napr. byvaly doby, kdy "neexistovalo" znasilneni v manzelstvi, protoze otazka souhlasu zeny byla povazovana za nepodstatnou).

30 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 7. června 2017 v 10:03 | Reagovat

[26]: "Fight the new drug" je to zcela jednoznačně náboženská organizace, byť to popírají. "Studie" v humanitních oborech, aby dopadly podle předem zadaného výsledku, zvládne i mírně vycvičená opice. To jsou prostě bezcenné blábolologie a ne věda.
Spíš v tomto uvěřím sexuologům (protože ti k tomu mají biomedicínský a nikoli humaniťácký přístup), že takovéto vztahy prostě nejsou reálně prokazatelné.

Sexuální vykořisťování a sexuální otroctví jsou záležitostí především islámu (islám tyto věci explicitně prosazuje, protože je provozoval jeho zakladatel), vytlačením islámu z civilizovaných zemí se značně zredukují. (Ono to samé platí i pro další abrahámovská náboženství, včetně např. jehovistů nebo mormonů od nich odvozených, ale jejich hlavní proudy nemají moc tyto prasečiny prosazovat a sekty, které tyto věci provozují, jsou většinou majoritou tvrdě potlačovány.)

Prostituce je trochu složitější problém, provozují ji i naši "bratranci" a "sestřenice" - opice a lidoopové. Čili ji máme hluboce "zadrátovanou" ve vrozených schématech chování.

Existuje také značný rozdíl mezi vnímáním sexu muži a ženami, který je dán biologicky. Znásilňovat v tomto lidskou přirozenost je chování asi na stejné úrovni, jako když ten koňský handlíř odnaučoval koně žrát: Vždycky to ten kůň už skoro uměl, ale pak najednou scípl. Feministky v tomto ohledu naprosto jednoznačně škodí a představují hrozbu pro celou společnost (mj. jsou jejich aktivity jednou z příčin dosti silného poklesu porodnosti ve vyspělých zemích).

[27]: Ty stereotypy jsou prostě dány rozdílnou fyziologií muže a ženy. V podstatě vzniká jejich základ už v prvním měsíci nitroděložního života. Jejich potlačování je boj proti přírodě, který nemůže skončit jinak než krachem (problém je, že může do toho krachu uvrhnout celou společnost). Je to prakticky stejné, jako když znásilňovali přirozené chování lidí komunisté, a taky ty nepřirozenosti, které hlásali a násilně společnosti vnucovali, nedokázali dlouhodobě a v plném rozsahu prosadit, ale nadělali spoustu zla (lidé zavraždění, umučení, dlouhodobě věznění; navíc celkový ekonomický krach společnosti a její morální rozvrat, z nichž ještě zdaleka nejsme venku).

Nikdo ženám nebrání v budování kariéry, jen každý podvědomě chápe, že je to v příkrém rozporu s její biologií (a že kariéru dělají hlavně ženy defektní, které jsou neplodné).
Rovnou příležitost ženy mají, a je to zcela jednoznačně správná věc. To, co feministky požadují, je rovný výsledek (bez ohledu na výkon), a to je, pochopitelně, požadavek naprosto zrůdný.

[29]: To "zaměření zločinů hlavně na ženy" je ryzí fikce. U zločinů, které jsou dobře vyšetřeny je zastoupení mužů a žen mezi pachateli +- 1:1, v některých státech dokonce ženy mírně vedou.

31 Lúmenn Lúmenn | Web | 7. června 2017 v 14:14 | Reagovat

[30]: k poslednímu odstavci - pachatelé trestných činů jsou v mnohem větší míře muži, než ženy - minimálně, co se týče odsouzených zločinců je tam poměr muži ženy cca 10:1 (ČR). Oběti jsou ale obě pohlaví v průměrně stejné míře, liší se to čin od činu - znásilnění se jako obětí týká téměř jen žen, ale loupežné přepadení nebo ublížení na zdraví zase více mužů.

32 Lúmenn Lúmenn | Web | 7. června 2017 v 14:16 | Reagovat

[31]: dokonce 20:1

33 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 7. června 2017 v 14:55 | Reagovat

Omlouvám se, nepřesně a zkratkovitě řečeno: Týká se interakce muži - ženy.
"Zabijačky" uvnitř páru jsou cca 1:1 (s malou převahou žen v některých státech). O těchto činech se dá říci, že jsou nejdůkladněji vyšetřeny, takže PK a feminismus se do výsledků vyšetřování promítají (zatím) nejméně.
Problém s "domácím násilím" (které nevedlo ke smrti) spočívá v tom, že nebývá vyšetřováno tak důkladně a existuje silný politický tlak na určení muže coby viníka.

"Odsouzený zločinec" je trochu jiná kategorie. Nicméně ten nepoměr, který cituješ (resp. poměr, skoro stejné je i zastoupení pohlaví u bezdomovců), názorně ukazuje rozdílnou "placatost" Gaussovy křivky společenského uplatnění pro muže a ženy a odůvodnění, proč i na opačném konci od jejího středu převažují muži nad ženami (top manažeři, politici apod.) a je to přitom jev odpovídající fyziologické normě.

34 Luz Luz | 7. června 2017 v 18:49 | Reagovat

[30]: Napsala jsem, ze sexualni typ zlocinu je miren proti zenam, ne zlociny obecne.
Mas dukazy, ze informace z FTND jsou lzive? Mam spis dojem, ze ti vadi urcity typ sexualni moralky. Neda se poprit, ze porno propaguje nasilny sex bez lasky a vztahu, ponizovani zen, muze zpusobovat naruseni vztahu a zavislost, pricemz se clovek stava otrlejsim a vyhledava tak porad nasilnejsi a  zvracenejsi material, aby ho to vzrusilo. Neni na tom nic dobreho pro lidi, vztahy, spolecnost. Znepokojujici tam taky je to napojeni na obchod s lidmi v podsveti.
A proc ta poznamka o islamu v souvislosti se sexualnim otroctvim, kdyz to existuje i jinde nezavisle na nem? V Evrope a zapadnim svete davno uz po mnoho let (pachatele z rad Evropanu), i zemich vychodni a jihovychodni Asie, kde neprevlada islam a zneuzivaji se tam takhle uz male holky.

35 Luz Luz | 7. června 2017 v 19:02 | Reagovat

Ohledne "kariery" - snad je jasne zamestnani je nutnost i pro zeny. Kdo ma pravo urcit, co je pro zenu nevhodne "budovani kariery"? Kde je hranice mezo timto a normalnim prijatelnym zamestnanim? A co kdyz je napr. v medicine nebo vede?
Neni zadna zaruka, ze kazda vzdy bude mit muze, ktery rodinu uzivi. Muze mit nevelky plat, prijit k urazu nebo nemoci, zemrit... Neni dobre byt na nekom existencne  zavisly, neni zadna zaruka, ze tu bude vzdycky.
A i zena, ktera byla po mnoho let jen v domacnosti, muze pak prijt do situace, kdy prijem bude potrebovat, ale za takovych okolnosti ji tezko nekam vezmou.

36 Luz Luz | 7. června 2017 v 19:23 | Reagovat

[34]: A to je tu jeste krome vlivu na konzumenty destruktivni vliv na herce - dejme tomu, ze o tom psychickem a vztahovem se tezko zjistuji jasna data, ale zjevne tu je riziko telesne (sceny se provozuji bez kondomu - skandalni vzhledem k rizikum, je znamo, ze je to spojene s ruznymi drogami, protoze se to neda dlouhodobe vydrzet za normalniho drogami neovlivneneho fyzickeho a psychickeho stavu, prislusne organy a telo celkove na to muzou vselijak doplatit)

37 Julie Françoise Julie Françoise | Web | 7. června 2017 v 22:22 | Reagovat

[4]: Jo kdyby jenom ve světě, téma unisex záchodů už dorazilo i k nám, loni s ním dva kolegové kandidovali do akademického senátu u nás na fildě v Praze. Naštěstí se tam tedy nedostali... Jen z nás pak měla půlka republiky srandu...

38 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 8. června 2017 v 7:56 | Reagovat

[34]: Pokud chceš bojovat proti násilnému sexu, spojeném s ponižováním žen, pak by na prvním místě měl být boj proti islámu a snahám o jeho zavedení do civilizovaných zemí (včetně vnucení "zákonného věku" 9 let). Porno je v porovnání s tím nezajímavé. Alespoň jsem nezaznamenal, že by se jeho konzumenti odpalovali na koncertech pro teenagery (třeba za účelem prosazení povinného sledování tvrdého porna na školách).
Informace z FTND jsou v rozporu s tím, co naměřili vědci, zabývající se lidskou sexualitou, tudíž se jim věřit nedá.

[36]: Pornostudia běžně vyžadují testy na pohlavní choroby, navíc mají "své lidi", které dlouhodobě sledují (počínají si tedy velmi podobně, jako třeba transfúzní stanice), čili riziko je tady docela malé, srovnatelné s rizikem "chycení něčeho" z krevní transfúze.
To o těch drogách je z ranku JPP případně FTND. Z důvodů uvedených v předchozím odstavci si tahle studia narkomany držet nebudou (mám na mysli skutečné profesionály, ne nějaké pokoutní bastlíře). To, že se tato práce "nedá dělat bez braní drog", je prostě blábol nějakých ubožáků, sexuálně invalidizovaných náboženskou morálkou. Mimochodem, v Číně (a některých dalších asijských zemích s podobnou kulturou) si dívky vydělávaly na věno prostitucí a žádné "následky" to na nich nenechalo (nebyly ovšem morálně a duševně invalidizovány judeochristianismem).

[35]: "Kariéra" není "nutnost zaměstnání". Kariéra = stoupání na špičkové pozice, které vyžadují 24 hodin denně a 7 dní v týdnu pracovního nasazení. To je prostě s biologickou úlohou ženy zcela neslučitelné.

39 Jan Duha Jan Duha | Web | 8. června 2017 v 11:17 | Reagovat

Já bych to shrnul, že každá žena chce něco jiného, protože každá žena je zkrátka individuální bytost, stejně jako každý muž.

Mít jen jeden unisex záchod mi přijde dost nepraktické. Je-li někde, třeba v hospodě, jen jeden záchod, bývá před ním právě často fronta. Naopak by se mohly zavést WC pro transgender lidi - to by fronty naopak zmenšilo, navíc by to pomohlo skupině lidí, aby mohla chodit na WC tam, kde se bude cítit komfortně.

40 Městoběžnice Městoběžnice | 9. června 2017 v 16:30 | Reagovat

Více záchodů... to jo teda. A ať je tam papír, mýdlo a teplá voda.

Mne osobně přišlo, že feministky prosazují spíše nějakou bezpohlavnost, nerozlišování pohlaví, než upřednostňování toho ženského.

Rovnost ale neexistuje, např. je velký problém mezi nerovnými mzdami. V těch nejpokročilejších zemích by se platy mužů měly srovnat až kolem roku 2050. (Zdroj z hlavy bohužel nevím, jednalo se o výsledek nějaké konference.) Problém je v tom, že žena má delší průměrnou délku života a jestliže má celý život menší plat než muž, tak po ovdovění snadno upadá do tzv. skryté chudoby. Což je aktuální problém i u nás.

No a třeba já jsem nedostala brigádu proto, že holky na to místo nechtěli. Jednalo se přitom o poměrně jednoduchou "kancelářskou" práci.

Jinak diskusi jsem nečetla, takže nevím, jestli tady už ty platy někdo zmiňoval.

41 Městoběžnice Městoběžnice | 9. června 2017 v 16:31 | Reagovat

Mělo tam být úplná rovnost neexistuje.

A papír mýdlo teplou vodu prosazuji na všechny záchody :-)

42 Jan Duha Jan Duha | Web | 9. června 2017 v 22:49 | Reagovat

Jj, papír, mýdlo a teplá voda by měla být všude, to už ani není feminismus, to je čistá logika :D Platy už tu, myslím, někdo zmiňoval.

Mě zase nevzali na pozici asistenta ředitele nějaké společnosti, jen proto, že nejsem žena. Opravdu si nejsem jist, zda má takové jednání oporu v zákoníku práce, ještě se mi otevřeně přiznali, že tuto podmínku nemohli v inzerátu na ÚP otevřeně uvést. No, pročpak asi. Protože se to nedělá.

43 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 10. června 2017 v 16:45 | Reagovat

[42]: Měl jste jim doporučit, ať vezmou nějakou paní od E55, s těma je alespoň nějaká legrace.

44 Jan Duha Jan Duha | Web | 10. června 2017 v 17:09 | Reagovat

Tak, nemám zas tolik prachů, kdyby se pak se mnou chtěli soudit za urážku na cti, nicméně prča by to být mohla.

45 Poník Poník | 11. června 2017 v 12:39 | Reagovat

Jak to tak čtu tak ani ti chlapi vlastně neví co chcou.
Jinak doporučuji Příběh služebnice, jak knihu tak seriál. Abychom viděli co se může stát a doufám že to tady nebude pro někoho spíš inspirace.

46 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. června 2017 v 18:11 | Reagovat

[40]: ono je to i o tom, že ženská si za tu práci prostě tolik neřekne, ke své vlastní škodě, ale to je otázka času, než k tomu ženy dospějí. Jinak zase znám i opačný postup, kdy kamaráda nevzali na pozici, protože není žena. Je to různé.

47 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 12. června 2017 v 16:30 | Reagovat

[46]: Ono je to trochu složitější. Jednak v tom svém výše citovaném blogu uvádím a zdůvodňuji, že je méně nadprůměrných žen (které by braly nadprůměrné platy a tím táhly průměr ženských platů nahoru), jednak je žena vždy rizikovější: zaměstnavatel do ní investuje kurzy, zácviky apod. a ona mu poté otěhotní a odejde na mateřskou (vzhledem k průměrnému věku matek u nás je navíc významné procento gravidit rizikové, takže jde domů někdy od 3. 4. měsíce), když má dítě, tak bývá nemocné, takže má žena OČR a není v práci (a zaměstnavatel s tím musí počítat a nějak investovat do přípravy řešení takové situace), dál třeba nutnost přeřadit gravidní (a kojící) matku z rizikového pracoviště jinam a náklady s tím spojené a našlo by se toho víc, tohle střílím z toho, co znám nazpaměť, protože to učím.
Takže když tyhle faktory všechny zhodnotíš, tak ten nižší plat i na srovnatelném postu je docela odpovídající ekonomické realitě.

A, mimochodem, měl jsem studentku, která se od svého gynekologa dozvěděla, že je určitě neplodná. Tak přestala brát antikoncepci. Dopadlo to dobře :-) holčička chodí už do třetí nebo čtvrté třídy. Takže ani na lékařské posudky se nedá spolehnout, ani na programovou bezdětnost (namluví si staršího partnera a ten jí dá nůž na krk, že by chtěl děti, např.).

48 Městoběžnice Městoběžnice | 14. června 2017 v 1:29 | Reagovat

[42]:[46]: Vadí mi, i když je to naopak, tj. kvůli pohlaví nepřijmou muže, ale alespoň jednu sekretářku mužského pohlaví znám.

[47]: Na druhou stranu ale není vhodné předpokládat automaticky, že holka odejde na mateřskou dovolenou. Protože nikdo jaksi nemá na čele napsáno, jestli je (on nebo partner) neplodný, nebo jestli se nerozhodnul pro bezdětný život.

49 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 14. června 2017 v 9:58 | Reagovat

[48]: Přece jen je o něco pravděpodobnější, že otěhotní žena než muž. Pokud by si zaměstnavatelé nechali od žen podepsat něco jako "zavazuji se, že neotěhotním, a to pod takovými a takovými sankcemi", tak je lidskoprávníci sežerou.
A žen, co se ve dvaceti rozhodly pro bezdětný život a po čtyřicítce vyšilují na asistované reprodukci, je taky dost.

50 Jan Duha Jan Duha | Web | 14. června 2017 v 11:01 | Reagovat

Na rodičovskou dovolenou může ze zákona jít i muž. Vše to je o domluvě se zaměstnavatelem, pokud je rozumný ;)

51 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 14. června 2017 v 14:19 | Reagovat

[Smazaný komentář] Souhlas. Muž ovšem nebude mít rizikové těhotenství (i když těhotný muž by ho asi měl), nebude rodit, nebude kojit (doporučuje se minimálně do půl roku dítěte). V tom posledním případě může žena pracovat a jen o přestávkách na kojení kojit dítě, které jí přinese muž. Chá - chá (to je můj komentář k možné konfrontaci s praxí)!
Rozumnost zaměstnavatele je jedna věc a biologie druhá.

A ještě jedna věc: Existují práce zakázané ženám, existují výrazná omezení pro ženy při manipulaci s břemeny (že se často nedodržují, je jiná věc, v případě, že se něco stane, je to průser na kvadrát), existují i omezení pro práci v riziku záření a mutagenních látek (zohledňují fakt, že tyto faktory působí nejdrsněji v době, kdy žena většinou ještě ani neví, že je těhotná).

52 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 14. června 2017 v 14:20 | Reagovat

[Smazaný komentář] Souhlas. Muž ovšem nebude mít rizikové těhotenství (i když těhotný muž by ho asi měl), nebude rodit, nebude kojit (doporučuje se minimálně do půl roku dítěte). V tom posledním případě může žena pracovat a jen o přestávkách na kojení kojit dítě, které jí přinese muž. Chá - chá (to je můj komentář k možné konfrontaci s praxí)!
Rozumnost zaměstnavatele je jedna věc a biologie druhá.

A ještě jedna věc: Existují práce zakázané ženám, existují výrazná omezení pro ženy při manipulaci s břemeny (že se často nedodržují, je jiná věc, v případě, že se něco stane, je to průšvih na kvadrát), existují i omezení pro práci v riziku záření a mutagenních látek (zohledňují fakt, že tyto faktory působí nejdrsněji v době, kdy žena většinou ještě ani neví, že je těhotná).

53 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 14. června 2017 v 16:07 | Reagovat

[Smazaný komentář] Muž může jít na rodičovskou dovolenou, ale nebude těhotný (tedy, předpokládám, že těhotenství muže by bylo opravdu dost rizikové) a nebude kojit. Kojit se má nejméně do půl roku věku dítěte (teoreticky by mohl muž nosit dítě každé 4 - 6 hodin za matkou do práce, aby ho kojila, nicméně to je představa z jiné galaxie). I v tom případě by ovšem žena nemohla vykonávat práce zakázané kojícím.
K tomu si připočti práce zakázané ženám, omezení při manipulaci s břemeny (byť se to různě v praxi šidí) a omezení pro práci s mutageny, v riziku záření apod. (definovaná na bázi faktu, že tyto činitele mají nejhorší účinky na samém začátku těhotenství, když žena ještě o něm ani nemusí vědět).

54 Lúmenn Lúmenn | Web | 14. června 2017 v 17:09 | Reagovat

[Smazaný komentář] na rodičovskou jo, ale na mateřskou ne. A jsou pozice, kde ti i pár měsíční výpadek, hodně zkomplikuje život - hlavně vysoké manažerské posty, obchodničení atd. Navíc nikdy žena neví, zda těhotenství bude bezproblémové - a místo dvou měsíců kolem porodu a šestinedělí může být mimo třeba půl roku i víc.

55 Městoběžnice Městoběžnice | 16. června 2017 v 1:48 | Reagovat

[49]: Taková smlouva mi třeba připadá jako docela dobrý nápad, i když na druhou stranu je to zároveň dost zneužitelné.

56 Luz Luz | 18. června 2017 v 13:25 | Reagovat

[38]: Lide prave odsuzuji casove narocna povolani u zen, protoze pry by nemely delat karieru, jenze casove narocna je take veda nebo medicina a i tam verim, ze je zen potreba a jsou prospesne.
Vratit se po nejake dobe pro nejakou manazerku si myslim, ze nemuze byt nijak zvlast narocne (sice mam zkusenosti jen z ne moc velke firmy, ale fakt tam nevidim duvod, proc by se do toho nedalo zase snadno vratit treba po 2 letech - na rozdil od "nizsich" pozic, kde ale je potreba udrzovat a pouzivat specializovane napr. technicke znalosti). A prave napr. u doktorky ci vedkyne delsi vypadek opravdu je problem...

Vim uz, ze mam jine zasady co do sexualni moralky (nez ty i asi nez vetsina dnes), z toho duvodu nesouhlasim ani z "dobrovolnou" prostituci (mnohdy ani nebyva dobrovolna, ale jde proste o nouzi o penize), at uz v Asii ci jinde. Sexualitu povazuji za intimni zalezitost vylucneho laskyplneho vztahu, na tom opravdu neni nic invalidizujiciho pro zivot a vztahy, prave naopak.

Bohuzel i v Evrope a to nezavisle na islamu probiha nucena prostituce a dosud se to nevymytilo, takze i kdyz samozrejme vim o problemech islamu, je treba si priznat, ze i v civilizovanem zapadnim svete s tim mame dlouhodoby problem. I kdyby takovy zivot mela trpet jedina holka, porad je to prilis.

57 Luz Luz | 18. června 2017 v 13:43 | Reagovat

[56]: Jinak mozna nemam spravnou predstavu o tom, co dela manazer, nebot znam jenom ty pomery v spise nevelke firme, ale stejne mi prijde, ze by tam by navrat po vypadku mene obtizny nez napr. u bezneho clena tymu, ktery programuje kazdy den cely den. A je to narocnejsi nez papirove vyssi pozice.

58 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 18. června 2017 v 22:14 | Reagovat

[56]: Problém je, že nereflektuješ skutečnost, že nucená prostituce je v civilizovaných státech zakázána a jsou za to docela vysoké tresty. V islámských zemích je nucená prostituce nemuslimek naopak součástí právního stavu. Takže srovnáváš nesrovnatelné.

59 Amia Amia | E-mail | Web | 18. června 2017 v 23:41 | Reagovat

Asi bych neměla chodit na vzájemně na sebe odkazující články o feministkách. Nebo ztratím víru ve vlastní filozofii :D :D

Ne, až tak strašný to není.
Ovšem třeba s věznicemi se musím smát - já se taky považuju za feministku, jenže možnost mít ajko vezěnkyně kurz šití, který muž-vězeň nemá, tak jsem nasraná.
Nebo jak někdo říkal s vojandama, jsem pro povinnou vojenskou službu pro mladé, a to pro VŠECHNY mladé. Holky kluky bez rozdílu, holky žádné úlevy. Neduživý chcípáček kluk s brejličkama taky nedostane úlevu oproti rambovi, co od pěti let pomáhá tátovi nosit cihly, tak co by chtěla holka? Jako budoucí rozdělení na schopné a méně schopné jo, ale ať to proboha nezávisí na pohlaví...

No, sranda :)

60 Amia Amia | E-mail | Web | 18. června 2017 v 23:45 | Reagovat

[38]: Zcela neslučitelné ne. V jednom bodě života ovšem stojí před volbou, jestli chce děti, nebo ne. V prvním případě zůstane min. 8 měsíců doma, což prostě není vhodné při těchto povoláních. V druhém případě nebude mít děti vlastní krve.
Biologicky to tak je a nikdo s tím nic nenadělá. jestliže se ale rozhodne je NEmít, není důvod, proč by nemohla mít pozici vyžadující přehnaněn řečeno 24/7

61 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 19. června 2017 v 8:36 | Reagovat

[60]: Problém je, že se musí ekonomicky ohodnotit riziko, že toto své rozhodnutí změní (řadě žen ve středním věku "vrazí hormony do hlavy" a pořídí si mimino i bez stálého partnera), nebo alespoň upraví na úrovni "jsem v tom, nechtěla jsem to, ale na potrat nepůjdu".

62 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 19. června 2017 v 10:34 | Reagovat

V souvislosti s úmrtím vyslýchaného zveřejnil Reflex tento rozhovor s naším předním sociologem, týkající se tématu:
http://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/80134/zemrel-vyznamny-sociolog-petr-mateju-skoly-diskriminuji-chlapce-rekl-v-minulosti-reflexu.html

63 Amia Amia | E-mail | Web | 20. června 2017 v 23:32 | Reagovat

[61]: A to je právě to, co je na tom rozčilující: "ekonomicky se musí ohodnotit riziko". Cože prosím? Takže stejně tak "musíš" ekonomicky zhodnotit pracovníka staršího 50+, protože brzo umře, absolventa, protože spousta důvodů, černocha, protože je přeci mnoha statistikami dokázáno, že se v mnohem větší míře dopouštějí kriminality a když už jsme v tom, tak taky pejskře, protože s tím svým pytlem blech někdy budou chtít k veterináři.
Jediný vhodný kandidát je tedy bílý muž ve věku 30-45, bezdětný, bez mazlíků a bydlící do 5km od pracoviště.

Neříkám, že se to neděje a že to není logické. Blízko bydlící pravděpodobněji nebude chtít příspěvek na dopravu, muž méně pravděpodobně půjde na rodičovskou atd.
Ale to "ekonomicky musím zhodnotit riziko" je pořád jen a pouze výmluva, proč konkrétnímu člověku dát méně, nebo ho vůbec nevzít.
Výmluva.

64 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 21. června 2017 v 8:08 | Reagovat

[63]: Zhodnocení rizik je zcela normální součástí ekonomie a ekonomického managementu.
Podle věku, pohlaví a zdravotního stavu (případně dalších faktorů) vám vypočtou např. platbu na životní pojistku (tady jsou ženy ve výhodě, protože se v průměru dožívají vyššího věku).

Firmy jsou od toho, aby tvořily zisk. Rizikové pracovníky ať si berou nějaké zaopatřovací ústavy, nebo nechť je jejich rizikovost možné zohlednit individualizací smluv s nimi. To, jestli firma vezme nebo nevezme konkrétního člověka, by mělo být věcí pouze té firmy a žádní komunisté by do toho neměli mít právo kecat.

65 Amia Amia | E-mail | Web | 21. června 2017 v 8:51 | Reagovat

[64]: Zaopatřovací ústavy? Vážně jsi právě řekl, ať všechny ženy táhnou do zaopatřovacích ústavů?
XD XD XD

Či ať si nestěžují a jsou rády, když je někdo milostivě přijme. S tímhle komunisti nemají nic společnýho.
Doufám, že slyšíš, jak moc diskriminační jsi.
(A ještě víc doufám, že se takovým děláš jen proto, že tě baví provokovat a soukromě testuješ, jak dlouho ti lidi budou odpovídat)

66 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 21. června 2017 v 16:54 | Reagovat

[65]: Nebylo mým záměrem tě vytočit. Jsem habilitován na ekonomickém oboru (byť jako odborník neekonom) a tyhle představy o kvótách, rovnosti platů pro nerovně použitelné pracovníky atd. mě prostě dokážou vytočit.

Ale vezmu to podle kolegy Komenského: Jsem 60+ obézní (bmi +- 30) skoro plešatý chlap. Myslíš, že by byla diskriminace, pokud by mě nevzali na nahaté tancování u tyče v Moulin Rouge (síť erotických podniků v ČR) a vzali místo mě raději nějakou 18-20, bmi 20, dlouhé vlasy slečnu / paní?

Je to, pochopitelně, nadsázka, ale tu jsem použil pro názornost (díky, Jane Ámosi, za tvou Didaktiku Magnu).

Opravdu lze mít firmu, která jede na zisk a zaměstnance hodnotí podle výkonu, rizik a podobných ekonomicky uchopitelných faktorů.
Nebo lze mít zaopatřovací ústav m(ať už ho formálně nazveme jakkoli (třeba nějaký zbytečný úřad), kde se bude odměňovat podle komunistické zásady "každému podle jeho potřeb", ale ten bude patrně ekonomicky v mínusu (proto to směrování do oblasti státních institucí).
Pokoušet se o nějakého "kočkopsa" mícháním těchto institucí přes sebe vede k výsledku zpravidla ještě horšímu, bohužel.

Jinak si laskavě přečti, co jsme na toto téma napsal na svém blogu (odkaz je u [24]:), abych sem nemusel dávat věci, které jsem tam popsal vcelku jasně a snad i srozumitelně.

67 Jan Duha Jan Duha | Web | 21. června 2017 v 20:56 | Reagovat

http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d5137v7161-rovne-zachazeni-a-diskriminace-v-praci/

Zákony hovoří jasně - nepřijmout někoho do práce čistě proto, že je žena, je zkrátka diskriminační - a pokud žijeme v demokratické společnosti, a ne v nějaké anarchii, kde si každý dělá, co chce, tak mají zákony platit pro všechny stejně. To by stejně někdo mohl argumentovat tím, že si ve svém podniku může někoho klidně beztrestně zabít, protože je to přece jeho podnik. Nebo nějakým podobným nesmyslem. Tyto úvahy jsou degradací žen na někoho, kdo musí zákonitě rodit, a pokud se rozhodne, že ne, je mu ze strany jistých osob dáváno nepřímo najevo, že společensky neexistuje. Upřímně, já taky nemám rád takový ten druh ,,feminismu", co to přehání do extrému a zní spíš jako parodie sám na sebe, ale na druhou stranu jako člověk, který má mezi ženami spoustu kamarádek, nedokážu zkousnout, když se na ně někdo dívá skrz prsty jen kvůli tomu, jak se narodily. Vytáčí mě to snad ještě víc, než to, když někdo svobodomyslného člověka, jako jsem já, který nesnáší jakoukoliv totalitu, je schopen označit za komunistu.

68 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 21. června 2017 v 22:14 | Reagovat

Když jsi svobodomyslný, tak dopřej jiným svobodu přijmout do pracovního poměru toho, koho chtějí, a ne toho, koho jim nadiktuje nějaký sociálfašistický zákon.

Jinak se tu nebavíme ani tak o přijímání či nepřijímání, jako spíše o odměňování.

Další věcí je, že např. existují práce zakázané ženám (IMHO bych jejich seznam ve světle nových poznatků o zdravotní prevenci ještě rozšířil), takže na určité posty prostě ženu vzít nelze.

Žena nemusí "zákonitě rodit", ale zaměstnání by jí tuto možnost nemělo vzít.

69 Luz Luz | 21. června 2017 v 22:17 | Reagovat

Pokud by bylo v poradku neprijimat zeny kvuli rizikum, opet jsme u toho, ze by pak zeny byly odkazany na to byt bez vydelku. At je to jakakoli prace, materska dovolena vzdycky pro ni znamena nejaky vypadek na nejakou dobu a urcite omezeni. (a byt podnikatel taky neni zadna sranda a ne kazdy je toho schopen a i takova prace by byla nejak omezena v pripade materstvi).

70 Lúmenn Lúmenn | Web | 21. června 2017 v 22:38 | Reagovat

Já myslím, že Pergill vás štve, protože prostě říká nepěknou kapitalistickou pravdu. Každá zaměstnavatel si vyhodnotí vaše pozitiva a negativa a pokud pozitiva převáží, vezme vás. A vůbec to není o tom, že ženy by neměly pracovat a měly být bez výdělku. To se momentálně přece neděje, ne? A nedělo se to ani, když ta hovadina, jménem antidiskriminační zákon, ještě neexistovala.
Každý zaměstnavatel si vybere takového zaměstnance, který je pro něj přínosem a vyplatí se mu. Někdo raději zaměstná ženu s dvěma dětmi, která s nima bude často doma na ošetřovačce, která je ale velmi schopná ve své profesi. Někdo radši zaměstná muže bez dětí, který tak dobrý není, ale s dětma doma nezůstává. A je to naprosto v pořádku. Diskriminovat znamená vybírat si a nikdo na světě by neměl kecat do toho, dle jakých kritérií si budu vybírat svoje kolegy. A když se rozhodnu vzít jen samé chlapy, protože se s nimi cítím líp, neměl by moje rozhodnutí nikdo zpochybňovat a nutit mě jednat jinak.

Vy tam prostě pořád chcete vidět nějakou útok na vaše práva nebo na práva lidí, za něž jste se rozhodli bojovat (žen, menšin, whatever). Ale není copak větším útokem na práva člověka zakázat mu vybírat si zaměstnance tak, aby pro něj byli ekonomicky přínosní a nutit ho, aby je větším či menším způsobem dotoval?

71 Lúmenn Lúmenn | Web | 21. června 2017 v 22:46 | Reagovat

[63]: "ekonomicky musím zhodnotit rizika" není výmluva, boha jeho. To je prostě realita. Když máš firmu, nemůžeš dělat charitu. Nebo resp. můžeš, ale musíš na to mít. Pokud nezhodnotíš rizika a potenciální příjmy a výdaje, které ti zaměstnanci (a vlastně i všechno ostatní) přinesou, zkrachuješ. A všichni budou bez práce, ne jeden člověk, ale všichni. A existují i jiné věci, než finanční zisk, které zaměstnavatelé zhodnocují - atmosféra na pracovišti, loajalita k firmě, spolehlivost, kreativita... kritérií je hodně. Ale vždy je potřeba zhodnotit, zda je ten který zaměstnance lukrativní nebo není. A vůbec největší blbost je si myslet, že když je žena mezi 20-30 tak ji nikdo nezaměstná, protože hrozí, že otěhotní. Jo, hrozí a zaměstnavatel s tím počítá, ale není to jediný aspekt, který zohledňuje. Svět prostě není krásné růžové místo s jednorožci, kde má každý stejné šance. Nemá a mít nebude. Protože každý jsme jiný a záleží na bambilionu faktorů, jestli uspějeme nebo ne. Někdo to má těžší, někdo lehčí, ale to neznamená, že se můžeme přestat snažit a místo toho protestovat a fňukat, že to máme horší, protože máme vagínu.

72 Jan Duha Jan Duha | Web | 21. června 2017 v 22:49 | Reagovat

Ale svoboda zaměstnavatele končí na špičce mého nosu. Já prostě nevidím logický důvod, proč by měl mít někdo právo mě nepřijmout do práce na základě něčeho, co s výkonem té práce vůbec nesouvisí. Nemluvě o tom, že předpoklad, že každá žena bude mít v budoucnu automaticky děti, zkrátka není založen na pravdě. I kdyby měla, tak zřízení firemní školky vyjde zaměstnavatele mnohem levněji, než třeba ono držení místa na mateřské. Ona řešení jsou, jen se musí hledat ;)

73 Amia Amia | E-mail | Web | 22. června 2017 v 0:27 | Reagovat

[66]: Ó, já nejsem vytočená. Tyhle - XD - znamenají velký velký smích. Tenhle - :D - mi nestačil.

Ohledně zbytku komentáře jsem zmatená.

Komenského jako toho Komenského ze 17. století? (Podle níže zmíněné Didaktici Magny zřejmě ano.) Který z jeho... co z jeho učení ti dalo možnost přetvořit to do tvého příkladu?

"Opravdu lze mít firmu..." Kde jsem řekla, že firmy nejedou na zisk? A zapotařovacím ústavem nazýváš absolutně úplně kompletně všechno ostatní?

Komunismus je jiné téma, nebavili jsme se ještě před chvílí o ženách?

Nakonec jen využiju ten kousek informace, která mi vystoupila. A to s Komenským a jeho Didakticou.
Víš, že kromě vzdělávání faktického, 1+1=2 atd., zdůrazňoval i výchovu mravní, že ano? Takové ty ideály, jako krást je špatné a všichni lidé jsou si rovni.
Tudíž i žena, jako člověk, je rovna člověku, muži. Takže přestože fakticky mají mezi sebou rozdíly, mravně jsou stejní.

Laskavě si přečtu :)
(Ozvu se tam, nebo se vrátím)

74 Amia Amia | E-mail | Web | 22. června 2017 v 0:56 | Reagovat

[71]: Ne, svět opravdu není plný jednorožců, nad hlavami nám nevisí stromy věčně obsypané ovocem a také vždy nesvítí sluníčko. Já to vím a o utopickou dokonalou spravedlnost taky neusiluji, protože prostě neexistuje.
"Všichni ti, co chtěli stvořit nebe, stvořili peklo" řekl někdo o totalitách (když už je Pergill zmiňuje :) ) a měl naprostou pravdu. Násilné a rozsáhlé změny jsou většinou k horšímu.

Řekněme "zájmem" lidí je ale o tu spravedlnost ze všech sil usilovat. Snažit se se těch ideálů dosáhnout a takové ty kecy.

Už několikrát zmiňované kvóty, é, fakt nevím. Neserou mě tak ani tak, jelikož jsou přesně napůl - špatné i dobré. Ne dobře uchopená snaha, řekněme.

Jenže co se týče zaměstnávání? Že je ten nepřijatý žena, JE výmluva, pokud to je ten důvod, proč je nepřijatá. Její schopnosti? Neřeknu ani Bé. Povahově nezapadá do vytvořeného kolektivu? Šťastný by nebyl nikdo, ani ona ani zaměstnavatel, nezlobte se. A tak dál.
Diskriminační a nespravedlivé to je, pokud je lepší, než ostatní kandidáti a není přijatá kvůli pohlaví. Je horší? Jasné. Žena a muž, naprosto dokonale stejní zkušenostmi? Měl by zhodnotit druhotné faktory jako právě "kompatibilitu" s kolektivem, nebo třeba dojížděcí vzdálenost. Ale že by jednou možná mohla otěhotnět - to nemá s výkonem její práce nic společného
(jednou možná zabiju jistého člena své rodiny a když mě chytne rapl(hormony), mohla bych postřílet i další. Máte mě zavřít hned, protože MOŽNÁ to jednou udělám?)

Ps: Pergill mě neštve kvůli kapitalistické pravdě. Tou se zaprvé on moc neohání a zadruhé ji já nevyvracím :)
Neštve mě vůbec. Já zírám.

75 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 22. června 2017 v 8:37 | Reagovat

[72]: Laskavě pochop, že nemáš právo být zaměstnán u toho zaměstnavatele, kterému si o místo řekneš. Máš právo se o místo u něj ucházet, ale zaměstnavatel (potenciální) by měl mít právo vybrat si tě podle toho, jaký pro něj (a firmu) v reálu budeš mít přínos, a ne proto, že jsi (například) zaměřený na nákladní auta a sexuálně tě uspokojí pouze jejich výfuky, nebo žena, která dostane orgasmus pouze tehdy, když si smočí rozkrok ve Vltavě (takové úchylky skutečně existují, popsal je kdysi prof. V. Vondráček, najdeš je třeba v jeho knize "Fantastické a magické z hlediska moderní psychiatrie").
Zaměstnavatel, pochopitelně, zhodnotí riziko, že ty děti žena bude mít (tedy ne stoprocentní jistotu, že ty děti mít bude).

[73]: Zaměňuješ rovnost příležitosti s rovností výsledku. Máš právo se o místo ve firmě XYZ ucházet, ale nemáš právo být přijata.
[74]: Většinou se firma nemůže "vymlouvat", že nepřijatý/á je žena (protože by to byla komunisticko fašisticky nadefinovaná "diskriminace"), ale musí vymyslet bambilion důvodů jiných, které jen substituují realitu, že na dané místo se žena nehodí (třeba proto, že se tam vyžaduje některá z prací, které jsou ženám Zákoníkem práce zakázány).
A laskavě pochop, že pravděpodobnost otěhotnění je u ženy prostě vyšší než u muže a musí se nějak zohlednit.

76 Lúmenn Lúmenn | Web | 22. června 2017 v 10:03 | Reagovat

[72]: já fakt strašně miluju, když někdo, kdo o personalistice a vedení firmy neví ani ň prohlásí takovou hovadinu, jako že má zaměstnavatel zřídit firemní školku. Víš jak pekelná legislativa je v tomhle v ČR? Víš jak nákladné, nárčoné a legislativně skoro nemožné je zřídit firemní školku? Formám se to prostě ani v nejmenším nevyplatí.
Moje mamka je personální ředitelka ve firmě, mám zkušenosti z první ruky a rozhodně to není tak snadné, jak si to představuješ. Navíc to s ženama a dětma není tak, že by třeba 1% žen šlo na mateřskou. Ale na mateřskou jich jde třeba 90% ve věku cca 20-35! To už není nějaký diskriminační předpoklad, to je statistická skorojistota. A je fakt na hovno dva roky zaučovat kolegyni a když ji všechno naučíš, odejde ti na tři roky do dža a ty musíš hledat znovu. A takhle třeba každý dva roky, protože na pozici personalisty nebo recepční se prostě moc mužů nehlásí, takže si ani žádnýho nemůžeš vybrat:)
A říct, že mateřská s výkonem práce nesouvisí je asi jako říct, že to, že jsi často nemocný s výkonem práce nesouvisí. Samozřejmě ne každá žena bude mít děti, ale většina žen je mít bude.

77 Jan Duha Jan Duha | Web | 22. června 2017 v 16:07 | Reagovat

72: Já s tebou souhlasím, že ta byrokracie je složitá, podobné problémy mají třeba i lesní školky, nebo i jiné alternativní způsoby vzdělávání. Též chci méně byrokratický, menší stát, který do tohoto nebude kecat, na tom se snad shodneme.
Třeba Piráti nebo Zelení podporují zjednodušení téhle byrokracie např. s firemními školkami spjaté, pokud vím.

http://liberec.idnes.cz/skolka-noc-smena-tovarna-delnik-dite-materska-skola-fx7-/liberec-zpravy.aspx?c=A141006_113449_liberec-zpravy_ddt

Když v každým s prominutím blbým obchodním centru může být dětský koutek nebo něco v tom stylu, a dokonce i v našem buddhistickém centru (a to to není nějaká hogo fogo velká firma), tak nechápu, proč by zaměstnavatel nemohl zřídit lesní školku.

http://brno.bdc.cz/?
http://www.namaterskevbrne.cz/index.php?sekce=k&id=25

Jen v málo pracích jsou na tom tak špatně, aby danou kolegyni nemohl v době nepřítomnosti zastoupit třeba nějaký muž nebo jiná žena, která má zrovna volno.
Nelze statistikou omlouvat porušení zákona - to by stejně tak zaměstnavatel mohl odmítnout zaměstnat muže, prostě proto, že je muž. A argumentoval by tím, že u mužů je kriminalita statisticky vyšší, než u žen. Nechci nijak snižovat pracovní nasazení tvojí mamky, a už vůbec se nechci tvářit, že jsem nějakým odborníkem na vedení firem. Na to už tady máme jiné, různé sorryjako a podobně. Jen se nedomnívám, že je to chyba žen, které se chtějí nechat zaměstnat. Je to na jedné straně chyba byrokratického státu, který stěžuje projektům, jako jsou firemní školky, vznik, a na druhé straně chyba zaměstnavatelů, že se místo faktů a zákonů řídí nějakými dojmy a statistikami.

78 Jan Duha Jan Duha | Web | 22. června 2017 v 16:11 | Reagovat

*proč by nemohl zam. zřídit firemní školku - jsem chtěl samozřejmě napsat. Nevím, jak se mi tam vloudila lesní, ale ten princip byrokratického omezování je v obou případech stejný.

79 Jan Duha Jan Duha | Web | 22. června 2017 v 16:24 | Reagovat

75: Ano, zaměstnavatel má právo přijmout toho, kdo se na danou práci lépe hodí. Ale nepřijmout někoho do práce jen proto, že je žena, je stejně diskriminační, jako nutit firmu kvótama, aby tu ženu přijala. Protože v obou případech je žena posuzována podle pohlaví, a ne podle schopností. Kdyby takhle uvažovali všichni, tak nepracuje žádná žena, a protože tomu tak není, tak nejspíš ženy jako méněcenné pracovnice nejsou brány. Osobně, jak už jsem psal, jsem se taky setkal s diskriminací na základě pohlaví, kde je ta nesouvislost s prací markantnější, než v případě mateřské. Odmítli mě přijmout na místo asistenta ředitele (sekretáře), protože nejsem žena. Též nechápu proč. Chtěl jsem jim to tam mailem vytmavit, že to je v rozporu se ZP a že vařit kafe a rovnat dokumenty zvládnu úplně stejně, jako kdybych byl žena, ale nakonec jsem se na to vykvajznul, páč jsem si nechtěl kazit večer.

80 Jan Duha Jan Duha | Web | 22. června 2017 v 16:52 | Reagovat

Ještě jednu věc bych doplnil - demokracie není diktatura většiny. To platí spíš pro nějaký anarchokomunismus, nebo něco podobného. To, že většina lidí chlastá pivo a kouká na fotbal, neznamená, že to začnu dělat taky, jenom abych zapad, nebo že budu předpokládat, že to tak dělají všichni. Demokracie je systém, kde mají mít všichni stejná práva a povinnosti, bez ohledu na to, jak se narodili (protože to nemohou ovlivnit) a mají být posuzováni podle toho, jak se chovají a jak společnosti přispívají (protože to ovlivnit mohou).

81 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 23. června 2017 v 9:33 | Reagovat

[79]: Tvoje premisa nemůže platit jednoduše proto, že v Zákoníku práce existují práce zakázané ženám a existuje řada dalších, které přinejmenším ženy zdravotně ohrožují více než muže (existují jistě i takové, které fungují v opačném gardu, ale je jich méně).
A pokud tebou hlásaná premisa neplatí (což jsme si právě dokázali), pak neplatí ani to, co z ní odvozuješ. Sorry.

82 fabulujme fabulujme | E-mail | Web | 23. června 2017 v 23:00 | Reagovat

[75]: ... Cože?
Zaprvé, tohle nikde netvrdím (min. ne v příspěvku [73]: )
Zadruhé tam mám jen spoustu otázek, abys mi blíže osvětlil ten tvůj ([66]:).
Takže fakt nechápu, cos chtěl říct.

(Nepobírám, na co navazuješ a jak tě napadlo navázat zrovna tímhle. Ale chápu správně, že máš možnost se ucházet o jakékoli místo, ale nic nezaručuje skutečné přijetí a ty nemáš věcné ani morální právo podobné záruky požadovat?
Jestli je to tak, tak samozřejmě, s tím souhlasím. O tomhle jsem ale nikde nemluvila :O)

Pokud Zákoník práce ženám zakazuje pozici XY, zaměstnavatel je na tuto pozici nesmí přijmout. Nemusí si vymýšlet bambilion důvodů, stačí jednoduše: "Pozice XY je zakázána ženám, proto jsme na ni ženu nepřijali."
Konec tečka. Porušil by zákon v případě, že by ženu na tuto pozici vzal, takže...

Co se týče "A laskavě pochop, že pravděpodobnost otěhotnění je u ženy prostě vyšší..."
Pergille, tohle já nikdy nepopírala. V komentu [60]: jsem tenhle fakt dokonce sama reflektovala :D

Mimochodem, ony jsou nějaké práce fakt zakázaný? Které? Myslela jsem, že jen hornictví, ale to prý dělat můžou :D

83 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 24. června 2017 v 9:58 | Reagovat

[82]: Ono nejde o "pozici", ale o konkrétní místo v konkrétní firmě. Ty práce nejsou vázány na kategorie "pozic". Týká se např. nošení břemen, ježdění s vozíky poháněnými lidskou silou a vícero věcí.
Jsou firmy, kde třeba administrativní pracovníci chodí vypomáhat do výroby a firmy, kde tohle není třeba (moje švagrová vystřídala oba typy). Takže někde budou upřednostňovat muže i na tyto "ženské" pozice a někde ne. Případně si strhnou peníze za to, že dotyčná pracovnice bude pro určité situace nepoužitelná.

Důležité je, aby tyhle v podstatě samozřejmé věci nebyly lživě vydávány za jakýsi důkaz "nerovnoprávnosti" žen u nás, jak to dělají některé pochybné organizace a instituce.

----
A ještě jedna věc z trochu jiného soudku:
Je docela zajímavé, že ty samé organizace a osobnosti, co nesmyslně bojují proti fiktivnímu utlačování žen u nás podporují islamizaci, přičemž islám právně definuje ženu jako cosi mezi domácím zvířetem a otrokem, případně kusem nábytku (přinejmenším matrací)

84 Jan Duha Jan Duha | Web | 24. června 2017 v 12:49 | Reagovat

Práce zakázané ženám možná existují, ale pořád nevidím důvod, proč by žena na stejném postu jako muž měla brát menší plat, jak tomu v mnoha případech je.

https://archiv.ihned.cz/c1-38306020-zeny-berou-mensi-platy-nez-muzi

Takže ta nerovnoprávnost tam objektivně je, byť ji zákon zapovídá.
Mě též bezdůvodně nevzali na pozici sekretáře, ač na podobných postech běžně muži jsou a nevidím důvod, proč bych ve vaření kafe, rovnání dokumentů a podobných činnostech, které zvládne i cvičená opička, měl být jakkoliv horší, než žena. Takže diskriminace mi vadí z obou stran, aby se toho Pergill zas nechytil, že jen jednostranně propaguju ženy.

85 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 24. června 2017 v 19:01 | Reagovat

Myslím, že i Lúmenn tu vysvětlila, že u žen (obecně statisticky) je vyšší riziko, že budou mít mateřskou OČR s dítětem apod., což se jim (statisticky) promítne do výplatní pásky.
Zatím nikdo neporovnal s muži platy žen spolehlivě neplodných (třeba po hysterektomii), nicméně tam by zase dělal bias důvod, proč se ta hysterektomie dělala (což asi bude nádor nebo něco podobného, co ovlivní výkonnost a pracovní použitelnost také.

Prostě statisticky budou mít ženy míň, protože jsou rizikovější  některé úkony nemohou dělat, a od skutečné diskriminace (která IMHO neexistuje) to nejde statisticky čistě odlišit.
Paradoxně, čím více do toho budou různé aktivistické struktury vrtat, tím více nadělají různých rušivých faktorů, a tím ještě nepřehlednější zmatky.
Dalším problémem je menší procento vysoce kvalifikovaných žen (co berou nejvíc), o tom jsem psal na svém blogu a odkaz je v komentu [24]:.

Dneska už si kvůli různým aktivistům nikdo netroufne napsat do inzerátu, že nechce zaměstnat ženu, ani v případě, že se celou směnu tahají padesátikilové pytle. Nebo že potřebuje pracovníky s čistým trestním rejstříkem.

86 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 24. června 2017 v 19:04 | Reagovat

A, mimochodem, na sekretářském postu (pokud to nebude vedoucí sekretářek :-), bude většina mužů "plavat", protože ženy lépe zvládají distribuci pozornosti na více problémů současně než muži (učebnicový fakt z psychologie).

87 Amia Amia | E-mail | Web | 24. června 2017 v 19:25 | Reagovat

[83]: Jó, nošení břemen mě sere. Vozítka poháněná lidskou silou? Jako... kolečko?
Já nesmím vozit kolečko?!
Protest!!! :D

Ale vážně, tohle je jedna z věcí, která mě osobně taaak trochu uráží.
(Prosím berte to jen jako konstatování, jo? Před vládou s transpafrentem s tím fakt stát nebudu.
... ale budu ta nařízení porušovat. :D )

---
Hm, pro to bych potřebovala vidět důkaz, ale nezajímá mě to natolik, abych to hledala. Z prvněpohledového hlediska se mi to zdá jako jedno z prohlášeních druhé strany, které po sobě militantní jakože-feministky a jejich odpůrci navzájem metají.
Takové to zjednodušení komplexního problému až na nepravdu :)

Tohle se mi nechce ověřovat, protiargumentovat atd. kdyby ti to nevadilo. Nezdá se mi to zajímavé :)

88 Amia Amia | E-mail | Web | 24. června 2017 v 19:44 | Reagovat

[85]: Diskriminace neexistuje? To asi myslíš jinak, než že prostě diskriminace neexistuje, že jo?

Jeden z tvých největších argumentů jenom tady je, že žena je rizikovější kvůli možnosti těhotenství, což potenciální zaměstnavatelé vždy reflektují při rozhodování, zda vzít ženu či muže.
Vzít toto v úvahu znamená rozlišovat, což je přesná definice slova "diskriminace". A že v současnosti má "diskriminace" negativní konotace je (tady) nepodstatné, protože když jsou ženy jako celek přijímány s menší chutí, pořád je to rozlišování skupiny, která je odsouvána na nižší příčku = rozlišena se vždy negativním výsledkem.

Aka, diskriminace existuje.

Co se týče toho, jestli rozdíl v platech existuje nebo neexistuje. Doteď mě tenhle problém bavilo jen sledovat, ale zatím fakt nikdo nenarazil na pro mě zjevnou skutečnost.

Logicky, když se dělá porovnání, musí se vzít co nejpodobnější zkoumané entity. Porovnává se plat dělníka s dělnicí, manažera s manažerkou, kuchaře s kuchařkou, atd. Z toho teprve se dělá závěr, jestli žena mají nebo nemají menší platy.
Kdyby se porovnávala dělnice s manažerem, tak jasně, že mají rozdíl v platech.
Pokud není dost manažerek k porovnání, tak sory, vezmem jenom doktory, případně se vyselektuje pár manažerů, kteří jsou co nejpodobnější porovnávané ženě (stejný kraj, stejný věk, stejně zaměřená firma...)

Čistě logickým uvažováním, pokud se řekne, že žena bvydělá 70 centů na jeden mužský dollar, tak porovnávali přesně stejné (v rámci možností, není to obecná matematika) pozice.
Argument o menším množství žen na vysokých pozicích je tak zcela bezpředmětný.

89 Amia Amia | 24. června 2017 v 19:46 | Reagovat

Ps: promiňte ty překlepy, fakt bych si to po sobě měla číst.

90 Luz Luz | 24. června 2017 v 20:35 | Reagovat

[87]:  Muzes zvedat i nosit, ale pochopitelne je tam vahovy limit kvuli riziku pro zdravi, pro tehotne jeste nizsi limit.

91 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 26. června 2017 v 10:38 | Reagovat

[88]: Do srovnání dělníka a dělnice nevidím, ale u doktora a doktorky (ve státní / polostátní sféře) ano. Tam je to tak, že doktorka nastoupí na "kolečko", vdá se (pokud už není vdaná, hodně kolegyň se vdává před koncem studia, aby měly na diplomu už "vyvdané" příjmení), má dítě ("biologické hodiny"), je s ním na mateřské, tím pádem jí "propadnou" stáže v rámci "kolečka" (mají jen omezenou časovou platnost), pokud má druhé dítě, tak repete, někdy po 30 konečně nastoupí na třetí rundu "kolečka" a dodělá ji a odatestuje (před 40, když to jde dobře) s cca 10letým zpožděním za kolegy, co těhotní nebyli. A těch deset let (v průměru) po stránce kariérního růstu nikdy nedožene.
V podstatě to samé platí i pro akademickou a vědeckou kariéru (na PhD. musí některé zkoušky po mateřské opakovat, protože od nich uplynulo moc času, musí opakovaně přepisovat práci, protože se objevily k věci nové informace apod.). Jediná výhoda u PhD. pro ženy je, že mohou dát do tisku stěžejní publikace (ono trvá i rok, než jsou přijaty) a přerušit studium z důvodu mateřské, což pánové nemohou a musejí více spěchat.

Jistěže by do jisté míry pomohlo odstranění tabulek, které definují plat podle platových tříd a odpracovaných let, ale pokusy o něco podobného prakticky vždy vyvolaly takový odpor, že zůstalo jen u pokusů.
A do nedávna také ženy (v závislosti na počtu dětí) odcházely dříve do důchodu, což se do průměrných platů musí promítnout taky.

Prostě to nižší odměňování žen u nás je do značné míry statistický artefakt a ten zbytek je bohatě vysvětlitelný tím, o čem jsme se bavili výš, tj. menší použitelností žen pro některé práce.
Když k tomu přidáš ještě skutečnost, že ženy víc tendují k průměrnosti než muži, máš pokryto vše.

92 Lúmenn Lúmenn | Web | 26. června 2017 v 10:55 | Reagovat

[88]: ano, diskriminace existuje a je to moc dobře, že existuje. Protože diskriminovat znamená rozlišovat, resp. vybírat si a každý člověk by měl právo vybrat si na základě jakýchkoli parametrů toho, s kým chce pracovat. To, že Jana Duhu nevzali jako sekretářku, protože si přáli ženu, je zcela v pořádku. Tedy ve světě, ve kterém chci žít já. Ve světě, kde si každý může vybrat i na základě pohlaví a není mu tato charalteristika osobnosti zapovězena.

Protože hrát si na svět bez diskriminace je úplná blbost. Vždycky si budeme mezi lidmi vybírat a nikdy neodselektujeme úplně všechno. Lidi jsou různí a vždy budou a pohlaví je prostě věc, která o osobnosti člověka dokáže hodně vypovědět. Existují stovky personalistických studií o ženských kolektivech, mužských kolektivech, o schopnostech obou pohlaví atd atd. a člvěk, který se o řízení lidí skutečně zajímá dobře ví, že pohlaví člověka roli v jeho zaměstnávání hraje a je třeba jej jako faktor započítat. Už jsem to psala někde výše - nejloajálnější a nejspolehlivější zaměstnanec je žena 40+.

A nakonec - hodně lidí si tu představuje zaměstnávání jako Hurvínci válku. Zaměstnat člověka a začlenit ho do kolektivu je náročný a složitý proces a to nepočítám tu pekelnou byrokracii okolo, takže hláškám typu "však na tu chvilku (2 - 3 roky!), co bude baba na mateřské to za ni někdo zaskočí" se fakt musím smát.

A ještě něco - ta americká studie o 70 centech na jeden dolar nesrovnává stejné pozice, ale všechny muže a všechny ženy. A ženy si (a to je opět statistika, ne dojmologie) obecně vybírají mnohem méně placené pozice - školství, zdravotnictví, sociální služby. ZAtímco muži jsou častěji právníci, obchodnící, manažeři. I naše česká čísla jsou srovnání všech mužů a všech žen. Studie, která by srovnávala naprosto stejné pozice se stejnou dobou praxe a stejném věku a místě bydliště u nás neexistují, protože soukromé firmy si nepřejí zveřejňovat takto podrobné statistiky o svých mzdách. Občas se samozřejmě objeví nějaký jednotlivý případ, který spustí humbuk, ale pokud mohu soudit ze svých znalostí o pracovním trhu v ČR, nic takového jako zavedená praxe "dáme jí míň, protože je to žena" NEEXISTUJE. Každý zaměstnanec je ohodnocen individuálně nebo dle vnitřních předpisů firmy a to, co má mezi nohama, v tom absolutně nehraje roli.

93 Amia Amia | E-mail | Web | 28. června 2017 v 17:55 | Reagovat

[90]: Pro těhotné chápu, ale proč nemůže člověk posoudit, co unese a co už ne?
"Člověk" píšu záměrně, i chlap nemusí unést všechno, či naopak je pro něj ten limit slabota.
Napadá mě jedině ochrana zaměstnance pred "zlým továrníkem", ale, to jsme tohle ještě nepřekonali? Chjo.

[91]:  Vezmu to od konce. Tendence žen k průměru je zároveň argumentem mě jako momentální protistrany.
Jsou častěji zaměstnány v průměru, protože mají těžší startovní pozici - zaměstnavatelé se brání jejich přijímání, jsou méně často povyšované, méně se jim věří a pokud jsou stejně výkonné jako muž na stejné pozici, při snižování stavů jim více hrozí vyhazov.
Stejná informace, stejná fakta, jiná příčina a důsledek. A protože ani jeden z nás nemůže dokázat, že má pravdu (či se ten druhý mýlí. Jak jsi to říkal někde u boha, stačí dokázat neexistenci?), tento argument nemůžeme ani jeden použít.
Pokud se tedy nechceme točit v kole.

Pokud je nižší odměňování žen zákonodárný artefakt, je to právě ten důvod, proč pracovat na jeho odstranění. Stejná situace, v jaké byly ženy v 19. století při rozmachu průmyslu.

Díky za vhled do odměňování v lékařské sféře, to jsem neznala.
Přesto to na statistice nic nemění - porovnává se 50letá doktorka se 40letým doktorem (na stejné pozici, stejně drahé město, bla bla bla)

94 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 29. června 2017 v 7:54 | Reagovat

[93]:
1. Pokud zákon limituje hmotnost břemen přenášených ženami, pak je jakákoli zdravotní indispozice po přenášení břemene o pár deka těžšího poukázka na průšvih. Stačí nějaké hrknutí v plotýnkách a následující několikatýdení pracovní neschopnost a odpovědná osoba za to může jít sedět (alespoň podmíněně).
Viz nedávný případ, jak pošťačka po ťuknutí aut na náledí udávala bolest v krční páteři, klempírovala přes tři týdny, a skončilo to podmíněným odnětím svobody, pokutou v desítkách tisíc a dvěma roky bez řidičáku. Přitom se tyhle potíže prakticky nedají objektivizovat, snad s výjimkou pitvy.

2. Ženy vycházejí v testech hodnotících jejich výkon průměrněji než muži (špičatější Gaussova křivka). To znamená, že je méně nadprůměrných, ale i podprůměrných žen (v porovnání s muži). Mezi top managory je žen jen cca 10 procent, ale stejná situace je i u bezdomovců.

3. Artefakt v tomto případě znamená, že metodika, používaná k měření dodává neexistující obraz reality (např. průmerný plat mužů a žen je metodicky blbě, bylo vysvětleno v diskusi výš, a přesto na něm feministické organizace staví). Snaha "opravovat" neexistující jevy, dané jen špatnou (případně neexistencí správné) metodiky jejich měření je typická pro vzdělanostně bezcenné pseudointelektuály, které chrlí různé fakulty humanitních studií a podobné vysoké blbšůlky.

95 Amia Amia | E-mail | Web | 30. června 2017 v 11:45 | Reagovat

[92]: Rozlišovat proboha ano, prosím. Totální multikultura bez jediného rozdílu je příšerná představa, rozdíly jsou to, co je na světě krásné
(Mimo spousty dalších věcí :) )
Diskriminace v přijatém slova smyslu, tj. snižovat hodnotu jednoho, TO mě trápí

Ohledně rozdílu v platech jsem opatrná, protože tam slyším obě verze. Co jsem říkala někde výše, bylo opakování čteného a taky jsem se nechala strhnout v rétorice.
Aneb ok, hážu olivovou ratolest, nemůžu dokázat to ani to.
Můj prvotní názor byl, že v dnešní době už je rozdíl KVÚLI pohlaví blbost. Pak mi známá vyprávěla, že ona měla méně než chlap na stejný pozici a když se ptala proč, dostalo se jí odpovědi, cituji: ,,Jste ženská, máte chlapa,  o vás živí"
V té době svobodná matka, podotýkám.
Takže, rozdíl bude, či nebude jak u koho?

(Ps: ta čárka nad "u". Mobil odmítá pochopit, že chci kroužek. Tímto se omlouvám za tu gram. příšernost.)

96 Jan Duha Jan Duha | Web | 30. června 2017 v 19:16 | Reagovat

Souhlasím s Amiou. Já přece nechci nějakou utopickou společnost. Je mi jasné, že to nejde :) Chci jen společnost, kde si budou lidé před zákonem rovni - to toho opravdu chci tak mnoho? U nás jsou ty předsudky ještě hodně zakořeněné, ale třeba ve Skandinávii je běžné, že se na výchově dětí apod. podílí chlap a vzhledem k tomu, že je tam životní, hospodářská apod. úroveň na mnohem vyšší úrovni, než u nás, je to důkaz že to funguje.

Tady je i nastíněn jejich pozitivní přístup k dětem, dětské koutky...

http://www.sverige.cz/svedsko-a-deti/

97 Jan Duha Jan Duha | Web | 30. června 2017 v 19:16 | Reagovat

Souhlasím s Amiou. Já přece nechci nějakou utopickou společnost. Je mi jasné, že to nejde :) Chci jen společnost, kde si budou lidé před zákonem rovni - to toho opravdu chci tak mnoho? U nás jsou ty předsudky ještě hodně zakořeněné, ale třeba ve Skandinávii je běžné, že se na výchově dětí apod. podílí chlap a vzhledem k tomu, že je tam životní, hospodářská apod. úroveň na mnohem vyšší úrovni, než u nás, je to důkaz že to funguje.

Tady je i nastíněn jejich pozitivní přístup k dětem, dětské koutky...

http://www.sverige.cz/svedsko-a-deti/

98 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 3. července 2017 v 11:22 | Reagovat

[97]: Nechcete utopickou společnost a chcete rovná práva pro muže a ženy.

1. Je zajímavé, že lidé s touto rétorikou prosazují islamizaci, přičemž v islámu ženy rovná práva nemají (jsou něčím mezi hospodářským zvířetem, kusem nábytku a otrokem).

2. Pletete si právo na rovnost příležitostí a na rovnost výsledků. Žena má právo na příležitost mít stejný plat jako muži, ale nemá právo na stejný plat při vyšší rizikovosti a nižším výkonu.

[95]: Přinejmenším ta svobodná matka bude častěji s dětmi doma a bude se za ni častěji organizovat náhrada, a to taky něco stojí.

99 Lúmenn Lúmenn | Web | 3. července 2017 v 16:08 | Reagovat

[96]: ale lidé už jsou si před zákonem rovni nyní. To, že to má možná někde v praxi mezery už je něco, na čem se dá pracovat - a bude to trvat, ale věřím, že to přijde prostě samo, chce to jen čas a ne nějaký bič. Vždy´t ještě moje prababička neměla volební právo, nemůžeme chtít po společnosti, aby staletí zakořeněné věci zvládla zpracovat a změnit za tři generace;)

100 Jan Duha Jan Duha | Web | 4. července 2017 v 0:59 | Reagovat

Ano, chci rovná práva pro muže i pro ženy. Na tom, že chci, aby se dodržoval zákoník práce, přece není nic utopického - to by mělo být v demokracii naprosto samozřejmé. Pokud je žena na stejné pozici a odvádí stejný výkon, jako muž, pak je logické, že by za něj měla dostat i stejně zaplaceno. Pokud přitom počítá s nějakým co by kdyby, dává tím ženě nepřímo najevo, že je něco míň, než on. Což je dost arogantní postoj, když už nic jiného.

1) Nevím, kdes vzal, že podporuju islamizaci. Realita je taková, že se hlásím k buddhismu a jsem pro sekulární stát, kde si věřící budou platit církve ze svého. Dogmatičnost islámu, stejně jako nesvobodné režimy ve většině těchto zemí kritizuju úplně stejně, jako ty. To, že někdo odmítá na základě principu kolektivní viny srovnávat svého známého, který prodává na rohu kebab nebo studuje ve Vídni fyziku s nějakým magorem, co se někde odpálí v davu, jenom proto, že ti dva mají stejného boha, ještě neznamená, že podporuje islamizaci. Tak buď tak hodný a nejprve si o svých diskuzních oponentech něco zjisti, než budeš házet ad hominem škatulkama.

99: Jasně, ale i pro to volební právo musely ženy něco udělat. Když ti bude zatíkat do domu, tak půjdeš a opravíš střechu, nebo minimálně řekneš někomu, aby ji opravil. Nebudeš sedět a čekat, až se střecha opraví sama - takhle přece společnost nefunguje ;)

101 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 4. července 2017 v 11:26 | Reagovat

Lúmenn ti jasně vysvětlila, že ono "coby kdyby" je prostě kalkulace rizikovosti. Naprosto stejná, jakou používají např. pojišťovny pro výši důchodového pojištění

ad1 Přesně tenhle přístup islamizaci podporuje, protože zradikalizovat toho "neškodného" kebabáře nebo studenta není zvlášť velký problém (právě proto, že uctívají stejného boha jako ti teroristi). Navíc Mohamed byl islámský terorista (vedle jiných "zásluh"), takže návrat "ad fontes" z jakéhokoli muslima teroristu zákonitě udělá.
Tihle "hodní a neškodní" jsou prostě předvojem těch odporných a škodlivých.
Za první republiky taky existovali "salonní nacisté" a "salonní komunisté" kteří předváděli, jak ten nacismus i komunismus jsou v podstatě velice fajn. A někteří tomu i věřili.
Nicméně byli předvojem masových vrahů, a to se počítá.

102 Lúmenn Lúmenn | Web | 4. července 2017 v 16:14 | Reagovat

[100]: jenomže my už ta rovná práva MÁME! A celý blábol o tom, jak ženy a muži dostávají na stejné pozici jiné peníze je založený na špatné interpretaci faktů a na několika zmedializovaných případech. A vzhledem k tomu, kolik let se moje mamka pohybuje v oblasti řízení firem a najímání lidí a kolik lidí z branže zná, můžu se stoprocentní jistotou říct, že nic takového, jako "to je ženská, té dáme míň" v praxi zaměstnavatelů NEEXISTUJE.
Všechno ostatní (někdy obtížnější hledání práce pro ženy kolem 25 let nebo žen s malými dětmi třeba) už je čistě věcí, která souvisí s tržní ekonomikou a minimalizací rizik u svých zaměstnanců a nikoli s genderem či nějakou nerovností žen a mužů. Takže - ženy a muži MAJÍ stejná práva, ženy a muži JSOU za stejnou práci stejně ohodnoceni a jakékoli další nestejnosti vyplývají prostě a jednoduše z odlišných životních situací jednotlivců, do kterých ale stát ani společnost nemá co kecat a co zasahovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama