a

10 nejlepších knih za rok 2016 - část II.

14. srpna 2017 v 16:50 | Lúmenn |  literární díla...
No, tomu říkám článek se zpožděním. Inu, ale lepší pozdě, než nikdy, že? Proto teď, uprostřed sprna, přináším toužebně očekávané pokračování lednového článku s výběrem těch nejlepších knih, které jsem za rok 2016 přečetla.
Jakožto vášnivý čtenář, který spase minimálně jeden knižní kousek za týden, už bohužel nejsem s to psát knižní recenze na všechno, co projde mýma chtivýma čtenářskýma rukama (a očima a mozkem) a tak alespoň sepisuji vždy žebříčky toho nej nej, co mě daný rok na literárním poli potkalo. A jak je vidět, i to je na mě trošku moc a žebříček z loňska dokončuju v době, kdy už mám minimálně půlku letošního přečetenou. Každopádně sliby se maj plnit nejen o Vánocích, ale klidně taky v srpnu, takže - pojďme na to. První část žebříčku od 10. do 6.místa čtete tadyhle.


5. Jsou světla, která nevidíme
Autor: Anthony Doerr
Počet stran: 536
Rok vydání: 2014 (originál), 2015 (česky)
Tahle knížka dostala Pulitzerovu cenu a já musím přiznat, že právem. Je to poetické, velmi popisné a atmosferické vyprávění o dvou mladých lidech s opačných konců Evropy i opačných stran největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Sledujeme jejich příběhy, které se k sobě s přibývajícími stránkami blíží stále více, až se nakonec protnou a zásadně se ovlivní. Hrdinkou jedné linie je slepá dívenka Marie-Laura a její až fantazijní svět plný vědy, kapitána Nema a tajuplného domu,ve kterém voní moře. V druhé linii pak sledujeme sirotka Wernera, který díky rozhlasovým pořadům přilne k vědě a technice a nakonec se stane maličkým kolečkem v soukolí válečné mašinérie, jedním z mnoha mladých mužů, kterým je vymyt mozek a jsou posláni zabíjet. Werner je ale stále hluboko v duši jiný, než ostatní, má srdce, svědomí a touhu najít tajuplného muže, který vysílal jeho zamilované pořady z dětství.
Děj knihy plyne zvolna, jako pohádka pro dospělé, co jsou pořád aspoň trošku dětmi a má překrásnou, i když trochu mrazivou atmosféru. Přibližuje citlivě a poeticky hrůzy 2.světové války a zachycuje jeden z milionů příběhů, který se tehdy mohl stát.

4. Šepot vzdálených chvil, Zapomenutá zahrada, Dům u jezera
Autor: Kate Mortonová
Počet stran: 496 a 506 a 480
Rok vydání: 2010 (originál), 2015 (česky) a 2009 (originál), 2011 (česky),
Kate Mortonová si opět zasloužila místo v první pětce nejlepších knížek, které jsem přečetla. Tentokrát hned se třemi tituly. Abych je popsala všechny, chtělo by to samostatný článek a proto raději shrnu spíše autorčin styl vyprávění. Všechny její knihy se vyznačují podobným schématem, které je ale vždy uchopeno originálně. Někdo v současnosti začne pátrat po dávných tajemstvích minulosti - ať už kvůli své čerstvě zesnulé babičce nebo proto, že pošta doručí z šedesátiletým zpožděním dopis. Tajemství se odkrývají před čtenářem postupně a ve vrcholném finále knihy nakonec zůstanete ohromeně zírat s knížkou v rukách a slzami v očích, protože ačkoli vyústění příběhu tak nějak matně tušíte, Kate Mortonová vás stejně dokáže překvapit a rozuzlení je šokující a dost často i smutné zároveň. A to platí o všech třech zde zmiňovaných knihách, které jsem vždy přečetla jedním dechem. Jsou seřazeny tak, jak se mi nejvíce líbily, s tím, že Šepot vzdálených chvil mě skutečně poslal do kolen. Pokud je vám blízká historie a máte rádi dějiny Evropy na počátku 20. století, romantické, napínavé a tajuplné knihy Kate Mortonové budou pro vás to pravé.

3. Turnus
Autor: Hugh Howey
Počet stran: 480
Rok vydání: 2013 (originál), 2015 (česky)
Opět staré známé jméno z loňska - a druhá část napínavé post apokalyptické trilogie ze světa, v němž lidé žijí zavření v podzemních komplexech, Silech a svět na povrchu už je pro ně jen dávnou matnou vzpomínkou. Druhý díl mě chytil ještě více, než první, protože se celý příběh konečně dozvídáme celý - jak vlastně Sila vznikla, kolik jich je,kdo je vymyslel a proč vlastně. Celá zrůdnost myšlenky nabývá na obrysech postupně a příběh má spoustu zajímavých rysů, bočních liniíi vzpomínek na minulost, takže se někdy trochu obtížněji čte. To ale vyváží naprosté vtažení čtenáře do děje a do příběhu a já už se moc těším, až si konečně půjčím i třetí část, kterou to, doufám, autor nepokazí. Pro fanoušky sci-fi naprostá povinnost;)

2. Metro 2035
Autor: Dimitry Glukhovsky
Počet stran: 488
Rok vydání: 2015 (originál), 2016 (česky)
Už to začíná být nuda, co? Pořád ta osvědčená jména:) Ale proč sahat do neznáma, když jsou autoři, jejichž knihy jsou vždy pohlazením po duši a nervech čtenářových? Závěrčený díl trilogie Metro byl pro mě osobně docela solidním šokem. Dystopie, jíž byl Glukhovsky schopen vylíčit v předchozích dílech, dosahuje v této části svého absolutního maxima.
Arťom, stejně jako tisíce dalších lidí, žije v moskevském metru, uzavřený před světem venku. Na povrchu je totiž jen zničené město, plné nestvůr, na které před pětadvaceti lety dopadla atomová bomba. Z metra není cesta ven, celý svět je zničen a tak lidstvo přežívá v matně osvětlených chodbách a vede své malé války o zastávky a o potraviny. Jenomže Arťom cítí, že to přeci nemůže být všechno, že nemůže tam nahoře být všechno úplně mrtvé a za hledání pravdy je ochoten položit život.
Snad jedinou výtkou byla pro mě značná zmatečnost děje a věci, které autor jen nakousnul, ale neřekl na plnou hubu. I tak se ale jedná o naprosto strhující knížku, po níž ovšem budete trpět akutním a hlubokým pocitem marnosti.

1. (Cizinka), Vážka v jantaru, Mořeplavec, Bubny podzimu, Hořící kříž (I. a II.)
Autor: Diana Gabaldon
Počet stran: (664), 848, 1008, 1103, 702 a 596
Rok vydání: první část vyšla v originále v roce 1991
Zlatý hřeb žebříčku - TA kniha. Víte, co to znamená? Prostě TA kniha, která vám nedá spát, o které se vám zdá, která vás drží a nepustí, dokud ji celou ale úplně celou nepřečtete a u které roníte slzy, křičíte nahlas a srostete s hlavními hrdiny tak pevně, že vám až trhá srdce, když příběh skončí a vy je musíte opustit. Série Cizinka od Diany Gabaldon pro mě byla neuvěřitelně napínavým a dechberoucím výletem do minulosti, kam jsem se spolu s hlavní hrdinkou Claire vrhla po hlavě.
Knížka je dnes už velmi známá díky seriálu a i já jsem jako první viděla seriál, než jsem četla knihu. Tedy abych byla úplně upřímná - viděla jsem první sérii seriálu, jež odpovídá prvnímu dílu Cizinka a pak jsem začala číst rovnou další díly v knižní podobě. Seriál je ale naštěstí zpracovaný bravurně a vynechání prvního dílu knižně jsem nijak nepocítila. Popisovat děj ve stručnosti téměř nejde, tak se pokusím alespoň o nástin - Claire se omylem propadne skrze magické kameny v čase z roku 1945, kde žije, do roku 1745. 18.století je krutá a nelítostná doba a Claire si musí nějak poradit. Nejprve je jejím hlavním cíem vrátit se domů, ale nakonec nalezne v minulosti nejen smysl života, ale také svoji lásku. Všechny knihy série pak velmi detailně popisují život Claire, její životní lásky Jamieho a taky dalších postav a celého skotského lidu. Příběh je strašně spletitý, zajímavý, lehce magický a neskutečně romantický, ale přesto nejde o žádnou lacinou slaďárnu, ale drsné drama plné krve, potu, sexu i slz. Něco málo jsem už o tomto příběhu napsala v článku Dvě silné ženy jménem Claire, dva příběhy.

Máte nějaké knižní tipy, o které byste se se mnou chtěli podělit? Líbila se vám některá z knih, které doporučuju? Napište do komentářů:)

Všechny obrázky jsou z webu Databázeknih.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 14. srpna 2017 v 17:32 | Reagovat

Zaujal mě Turnus :)

2 Claw Claw | 15. srpna 2017 v 14:39 | Reagovat

Zajímavé knížky,zaujalo mě Metro a Turnus. Mimochodem, znáš knihy Jamese Rollinse? Teď postupně čtu jeho knihy se sigmou force. https://www.databazeknih.cz/serie/sigma-force-1320 a přijdou mi celkem propracované. Líbí se mi, jak zkloubil akci s vědomostmi.

3 Andrea V. Andrea V. | E-mail | Web | 15. srpna 2017 v 14:45 | Reagovat

Ano, poznávám ... Když si z knihovny půjčím jména, která jsem zatím nečetla, často knížky odkládám, protože to "není ono" , a vracím se ke jménům, která mám "vyzkoušená" ... :)

4 Jenova ForDragon Jenova ForDragon | 15. srpna 2017 v 19:52 | Reagovat

Osobne posledný rok a pol fičím na fantasy ságe Malazská kniha paldých. Nesmierne rozsiahly a zložitý príbeh, ktorý začne dávať aký-taký zmysel asi v tretej knihe z desiatich hlavných, a to to ešte má kopu vedľajších :D Surová mágia, temný bohovia a mocné prastaré bytosti čo zasahujú do sveta smrteľníkov, desiatky postáv – hýbateľov deja, ústredná postava, okolo ktorej by sa to všetko točilo nie je, a často ani samotné postavy netušia kam to speje :D

5 nemesis nemesis | 15. srpna 2017 v 22:14 | Reagovat

pro mě rozhodně trilogie Vraní dívka, masakrální dílo z dílny švédských detektivů

6 veruce veruce | Web | 16. srpna 2017 v 12:38 | Reagovat

Na Metro 2035 se chystám, Turnus zaujal, takže se možná pustím i do této knihy a Cizinku si asi nejdřív pustím jako ten seriál :)

7 Lúmenn Lúmenn | Web | 16. srpna 2017 v 15:12 | Reagovat

[4]: už mi to doporučovalo víc lidí a ačkoli poslední dobou fantasy moc nečtu, možná se do toho pustím;)

[5]: mě Vraní dívka teda nakonec hodně zklamala. Četla jsem celou trilogii a zatímco první díl měúplně dostal, v posledním jsem se cítila hrozně okradená, protože vyústění zápletky mi přišlo vykonstruované a nedotažené.

8 mln mln | E-mail | 16. srpna 2017 v 15:19 | Reagovat

Odporucam seriu knih Vojna s Chtorr od Davida Gerrolda. tematikou je zamorenie zeme mimozemskzm ekosystemom ktory je Darwinovskz uspesnejsi

9 Lúmenn Lúmenn | Web | 16. srpna 2017 v 20:47 | Reagovat

[8]: díky za tip, to zní zajímavě;)

10 Lori Lori | Web | 18. srpna 2017 v 2:02 | Reagovat

Mojou obľúbenou ešte nedokončenou sériou kníh sú Príbehy Kráľovraha - Meno Vetra a (mnou obľúbenejšia) Strach múdreho muža od Patrica Rothfussa.

Knihy sú písané takmer až lyricky, s nevšednými prirovnaniami. Sú melancholické. Vtipné a miestami erotické....vzdúvajúce hold hudbe, príbehom, priateľstvu, vínu, sile mysle, hostincom a kráse žien :)

Tu je niekoľko mne milých citátov v angličtine (pač preklad nemám :)

" The light is what catches our eyes, but what makes a man lean close to a fire is the warmth he feels when when he comes near. "

" It was wide as an autumn´s ending."

“All the truth in the world is held in stories.”

"If you want to know the truth of who you are, walk until not a person knows your name."

11 Lúmenn Lúmenn | Web | 18. srpna 2017 v 15:06 | Reagovat

[10]: já jsem četla Jméno větru, ten první díl, a moc se mi líbil, ale už jsou to roky zpátky a moc si nepamatuju děj, další díly už tedy vyšly?

12 Lori Lori | Web | 18. srpna 2017 v 18:36 | Reagovat

[11]: vyšiel druhý diel, Strach múdreho muža. ^^
Mne osobne sa tento diel veľmi páčil.
Finále trilógie by malo byť vydané niekedy v (dúfam) viac bližšej ako vzdialenej budúcnosti.

13 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 19. srpna 2017 v 23:10 | Reagovat

Znám Metro, četla jsem zatím první díl a od Glukhovského ještě knížku jménem Soumrak. Na další díly se teprve chystám.
Jinak zajímavý výběr, ale já spíš dojíždím knížky z maturitního kánonu ;) (jo, po maturitě a zcela dobrovolně)

14 Lúmenn Lúmenn | Web | 20. srpna 2017 v 13:09 | Reagovat

[13]: tak Soumrak byla za mě od Glukhovského nejslabší knížka, docela dost mě zklamal tentokrát, já od něj četla všechno:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama