a

Všetci kradnú

1. září 2017 v 11:25 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Právě jsem dočetla knihu Žlutý baron, která přehledně shrnuje všechny kauzy bývalého ministra financí (a bohužel nejspíš budoucího premiéra) Andreje Babiše. A jsem z ní mírně řečeno rozčarovaná. Čapí hnízdo všichni známe, kauzu dluhopisy, kterou málokdo chápe, taky. Ale je tam toho mnohem víc - daňové úlevy pro firmy kolosu Agrofert, miliardy na dotacích, ovládnutí ministerstva životního prostředí, které odpouští mnohamilionové pokuty Babišovým chemičkám… Až se z toho člověku točí hlava a nechápe, jak je něco takového vůbec možné. Hlavně jak je vůbec možné, že takový člověk má podporu třetiny elektorátu a pokud se nestane zázrak, tak vyhraje příští volby. Někdo, proti komu je Frank Underwood z House of Cards sympatický milý strejda, si omotává republiku kolem prstu a davy mu nadšeně tleskají, protože věří, že bude líp. Proč to tak je? Možná ono zaklínadlo "všetci kradnú" v sobě skrývá odpověď.Za osmadvacet let polistopadového vývoje už jsme si tak nějak stačili zvyknout na to, že politika, to je špinavá hra, ve které se točí velké prachy. Že k výkonu veřejné funkce prostě patří občas nějaká ta "malá domů". "Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu" je v nás tak hluboce zakořeněno, že svým politikům vlastně tak nějak vnitřně přiznáváme právo si podojit z veřejných peněz tu a tam nějaký ten žejdlíček navíc.

Zvykli jsme si, že "všetci kradnú". A když kradou nenápadně, aby se na ně nepřišlo, a nevydojí toho příliš, tak, že zbude něco na nás, plebs, jsme s tím smíření. Dokud svítí světla na ulicích, jezdí MHDčko a máme práci a střechu nad hlavou, nějaké ty milióny a miliardy, které tu a tam tečou otevřenou tepnou našeho státu, nás nebolí. Proč taky. Jsou to částky, které si neumíme představit. Částky, jaké člověk při průměrné mzdě vydělává celý život, něco mimo naši běžnou realitu.

A v této atmosféře se snadno může všech zlodějů král stát hlídačem státní pokladny. Když se bavím s příznivci hnutí ANO, jejich nejčastější reakce je: "Nechápu, proč do Babiše tak všichni kopou. Všichni kradou, on taky, ale co na tom? Hlavně, že v téhle zemi udělá pořádek a odstaví ty, co si tu nakradli před ním."

A tohle je největší nebezpečí, které z pokračujících úspěchů politické divize Agrofertu (ehm…chtěla jsem říct hnutí ANO) plyne. Národ, smířený se svými zloději, už nevnímá rozdíl mezi tím, když někdo někde odkloní pár desítek milionů, aby si postavil hezký domek a tím, když někdo ovládne většinu mocenských struktur a do jeho věčně hladové kapsy padají miliardy.

A jak by taky mohl, když jsou ty sumy naprosto mimo naši realitu běžných smrtelníků? Částku 50 milionů (což je neprávem přiklepnutá dotace Čapímu hnízdu) by člověk se mzdou 20 000 korun vydělával 208 let. Čtyři produktivní lidské životy. 100 milionů už byte dávali dohromady přes 400 let. A miliardu? Na tu by vám nestačila ani skoro celá známá historie lidské civilizace - s platem 20 000 měsíčně byste miliardu dávali dokupy přes 4000 let! Není divu, že pro běžné občany tahle čísla nic neznamenají. Miliarda sem, miliarda tam, jediné, co pro ně hraje roli je pětistovka na důchodech a tisícovka pro učitele, protože to si dovedou představit, to dokážou implementovat do svých životů. Astronomické sumy, nakradené miliardářem, se jich dotýkají stejně málo, jako byt Standy Grosse nebo kabelky Jany Nagyové Nečasové.


Navíc miliardáři Babišovi hraje do karet právě jeho nezměrné bohatství. Když Gross s poslaneckým platem dosahujících značných, ale nikoli nepředstavitelných 100 000 Kč, nakrade pár milionů na byt, zdá se to jako nebývalý zločin. Někdo, kdo má málo, bere si hodně. Lynč, zavřít, upálit. Když ale Babišovi přistane v kapse 50 milionů, zdá se to v porovnání s jeho miliardovými majetky jako flusnutí do vody. Někdo, kdo má vážně hodně, ukradl trošku. A tu trošku pak ještě dá maminkám samoživitelkám a chromým dětem a slepým pejskům. Co na tom, že tu "trošku" bychom já nebo vy nebo průměrný občan vydělávali dvě staletí. Pro veřejnost to má asi takovou váhu, jako kdyby Brad Pitt šlohnul v restauraci ubrousek a pak tam s velkou pompou a omluvami donesl balení papírových kuchyňských utěrek. Žádná velká škoda se nestala a ještě tohle milé gesto. A tadá, jede se dál.

Je jasné, že ve společnosti, kde kradnú skutečně všetci a kde je korupce, přihrávání trafik a dávání přednosti vlastním zájmům nedílnou součástí politického systému, je těžké si připustit, že by to mohlo být jinak. A dost možná ani nemohlo, stačí si přečíst díla starých klasiků, od dob antiky třeba po Havlíčka Borovského. Ale nemůžeme, nesmíme si myslet, že vysávání veřejných peněz nemusí mít hranice. A v žádném případě si nemůžeme myslet, že když má někdo miliardy, vztahují se na něj jiná pravidla, v nichž jsou desítky milionů jen prkotinou a statisíci vůbec není třeba se zabývat. A to, že kradou všichni, není omluvou pro to, že kradu já.

Kauzy Andreje Babiše sahají dál, než jsme si byli schopní představit u všech předchozích politických vykuků dohromady. A následky jeho vládnutí mohou být pro tuhle republiku nedozírné. Stačí si přečíst některé kvalitně zpracované články právě od autorů knihy Žlutý baron, aby vám začala tuhnout krev v žilách. Tohle není vyčůránek tipu Ivan Langer, který žongluje s veřejnými zakázkami, aby si přihrál tu nejvýhodnější a kousek si z ní ukrojil. Tohle je mafiánský boss, který si nenápadně, ale velmi účinně dosazuje své lidi do všech míst státní správy, ovládá média a rozšiřuje svůj vliv za každou cenu. Škody, které dosud způsobil na státním rozpočtu, jsou v řádu miliard, škody, které způsobil na lidských životech ať už kvůli nepřátelskému převzetí firem nebo kvůli opatřením jeho "daňového kombajnu" jsou nesčetné. Tohle je prostě úplně jiná liga politické mafie, která sice skutečně drtí staré struktury, ale jen proto, aby je nahradila novými ještě horšími. Nenechme to zajít tak daleko - ještě máme čas. Protože řídit stát jako firmu zní přitažlivě jen do chvíle, dokud jste jejími poslušnými zaměstnanci. Až skončíme na dlažbě, bude pozdě se ptát, kdy teda konečně bude líp.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 D. D. | Web | 1. září 2017 v 11:56 | Reagovat

Mně je z toho normálně na blití. Nechápu, prostě nechápu, jak někdo může volit někoho takového. I přesto, že tvůj článek zní rozumně a asi s ním souhlasím (upřímně, nějak mě nikdy nenapadlo se na to podívat z této strany), nedovedu to pochopit. Tak moc zaslepení všichni ti lidi snad být nemůžou, myslela bych si... No, očividně můžou.
Nejvíc mě dostávají debaty na rodinných sešlostech, kdy na politiku přijde řeč skoro vždycky. "Já proti Babišovi nic nemám, jenom mi vadí, že je Slovák" - tahle věta mě dostala asi nejvíc ze všeho, co jsem tam kdy slyšela. Nebo "Babiš je borec! Budu ho volit, protože se všichni ostatní spojí proti němu a on to nakonec beztak nevydrží a zabalí to!" No, když pominu, že si člověk, který tohle řekl, trochu, maličko, protiřečí (volit někoho, kdo je podle mě borec, aby s politikou skončil... eh?), prostě... Babiš je zlý člověk. Já nevím, nějak si neumím představit, jak někdo v dnešní době může volit estébáka, byť lidem naslibuje hory doly. Další příklad: když se začalo zavádět EET, dovolila jsem si říct, že to je hrozná buzerace a hov*o z toho. Bylo mi řečeno, že to zabrání lidem okrádat stát... No tak jo, no, přít se s tebou, tetičko, nebudu, nehodlám se po pár minutách zoufale rozbrečet, navíc na veřejnosti.

Babiš je prostě katastrofa, ale zrovna tobě to vykládat nemusím, ty tomu dobře rozumíš sama. A ti, kteří ne, si to bohužel vysvětlit nenechají.

2 Jana Jana | E-mail | Web | 1. září 2017 v 12:37 | Reagovat

Popravdě, já spíše než peníze (protože mne se opravdu spíše dotkne 500 korun na důchodu či mateřské či ten litr na platu učitele) řeším, že nikomu nevadí, jak i přes tu všechnu špínu a co se na něj vytahuje ten člověk začíná ovládat stát - kousek po kousku získává moc nad různými sektory, jak jeden člověk z pohodlí křesla manipuluje čím dál tím více osudy lidí v celé republice... Vracíme se k diktatuře. Pomalu ale jistě ...

3 Jan Duha Jan Duha | Web | 1. září 2017 v 12:45 | Reagovat

Naši se dřív k Babišovi docela přikláněli, ale poslední dobou začínají taky celkem fandit Pirátům, zvlášť potom, co jsem jim dal přečíst Pirátské listy. Hlavně je od Babiše odradilo to, že je pro odsun nádraží z centra Brna. Což chápu - skoro ve všech evropských městech je nádraží v centru, protože odtam je všude nejblíž. Ale samozřejmě na Babišovi mi vadí i mnohem horší lotroviny, než je tohle, většina z nich je popsaných v článku.

4 Eliss Eliss | Web | 1. září 2017 v 14:42 | Reagovat

Napsala jsi moc hezky to, že si vlastně ani nedokážeme představit kolik ukradl. Protože je to opravdu nepředstavitelná částka. Ještě nevím koho budu volit, ale tohoto pána rozhodně ne...

5 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 1. září 2017 v 14:47 | Reagovat

Budu ošklivý: Čapí hnízdo i korunové dotace jsou čisté obcházení zákona nebo využívání děr v něm. Navíc tyhle díry nikdo Babišovi nevyrobil na objednávku, což považuji za společensky daleko závažnější.
To, jestli byla dotace na Čapí hnízdo neoprávněná, může rozhodnout jen soud. Nicméně ze zkušenosti s EUroprojekty soudím, že na tom seděli lidé z brusele a pokud by měli jen náznak pochybnosti, tak by to skrouhli (alespoň tak to funguje u projektů dotovaných z EU ve vědě a ve školství).
Něco jiného je morální stránka věci, ale morálka, politika a ekonomie jsou mimoběžky. Ovšem platí také, že jakékoli dotace ekonomických subjektů jsou morálně svinstvo.
Pokud se týká řepky, tak tady je hlavní vina na "ekologických" nařízeních z brusele, kdy musíme přidávat alternativní paliva, bez ohledu na to, že je to totální pitomost (na litr bionafty se spotřebuje cca 1,1 energetického ekvivalentu nafty těžené). Babiš do tohoto kšeftu šel až poté, co byly příslušné zákony na tlak brusele prosazeny (to si ještě pamatuji). Že na tom teď vydělává? Na ekologických žvástech vydělává kde kdo. Proti těm ekologistům, co tohle svinstvo procpali, je Babiš v této kauze morálně zcela čistý.

Jinak:
Z Babiše nadšený nejsem a nepatřím mezi jeho voliče ani fandy. ANO považuji za přinejmenším protofašistickou stranu.
Nicméně zcela pragmaticky: Babiš je závislý na tom, aby v této zemi byli lidé, schopní kupovat jeho výrobky a pracovat v jeho podnicích. A je mu jasné, že pokud je nahradí např. muslimští imigranti, tak půjde do kopru. To je obrovský rozdíl třeba proti Sorosovi, který v takovém případě odlétne jako kobylky nebo neco jiného podobného parazitovat zase jiný stát. A osud obyvatel vydrancované země má na háku.

A, mimochodem, za EET Babiše nikdo soudit nebude, bruselští neomarxisté nyní pracují na zákazu peněz v hotovosti, proti čemuž je EET ultraliberální záležitost.

6 aftum aftum | 1. září 2017 v 16:57 | Reagovat

Spoustu let zápasím s chobotnicí. V tomhle státě je všechno přes kámoše kámošů. Připomnělo mi to vtip:Přijde stará pani na úřad a povídá úředníkovi: "H*il *itler, herr Sturmbannführer!"
Úředník jí odpoví: "Babičko, vždyť vy jste si spletla dobu!"
Babka mu povídá: "Dobu možná, ale tebe ne."

7 aftum aftum | 1. září 2017 v 17:00 | Reagovat
8 Lukas Lukas | Web | 1. září 2017 v 19:06 | Reagovat

[3]: Žel se na programová prohlášení jaksi nedá dopředu spolehnout. To už v historie sama ukázala.

I já sám se docela těším, jak se lid Česka projeví (v blížících se volbách).

9 aftum aftum | 2. září 2017 v 2:07 | Reagovat

Svědomí nejznámějšího mafiána
https://www.youtube.com/watch?v=y1FbM3g2ZOY

10 Vojta Vojta | 2. září 2017 v 11:22 | Reagovat

Pech je, když si uvědomíte, že přes 1/2 voličů se vejde do ANO, komančů a stran typu SpD. Pak už se není čemu divit :D

11 Lúmenn Lúmenn | Web | 2. září 2017 v 11:33 | Reagovat

[5]: akorát, že nemáš tak úplně pravdu. EU sice tuhle číčovinu vymyslela, ale implementace u nás v ČR ji dalko předčí. Navíc na úrovni EU už se od toho ustupuje, protože se zjistilo, že je to k ničemu a přírodu to nijak nešetří. Babiš si ale teď schválil podporu řepky´v benzínu až do roku 2020, což už je v rozporu s politikou EU, která podporu ukončuje.
Navíc ani Čapí hnízdo, ani korunové dluhopisy nejsou využití díry v zákoně, ale účelové obcházení zákona, což je právnický terminus technikus. Když děláš něco, co je sice legální, ale děláš to jen účelově, abys obešel zákon, je to normálně trestný čin podvodu.

12 Andrea V. Andrea V. | Web | 2. září 2017 v 11:37 | Reagovat

Souhlasim s nazorem vyse, ze Babis "jenom" predvadi, ze hleda diry a za tu dobu ve vrcholovem podnikani nekde zapomnel moralku, ale za to se zatim nezavira, bohuzel.

Spis mi vadi, ze pod vliv "Agrofertu" spada od medii pres policii cim dal vic instituci, a mam dost vazne obavy, aby ten "lord Babis" z toho vtipu z clanku neprestal byt hodne rychle vtipem.

Vim, co chteli vyzkouset: kmotry, kteri financuji strany a de facto skutecne vladnou, prestehovat pomalu ze zakulisi do politiky, ale mafiani by podle me meli zustat tam, kde jsou.

13 Jan Duha Jan Duha | Web | 2. září 2017 v 21:56 | Reagovat

Ad Lukáš: To o programových prohlášeních je mnohdy pravda, pak ale nevidím důvod, proč věřit programu nějakého Společenství Antiků více, než Pirátům. Protože řečené společenství, kterému předsedáš, jsem ještě nikde zasedat ani něco měnit reálně neviděl, zatímco třeba právě Piráti ztransparentnili Mariánské lázně nebo Brno, kde vládnou a kde zavedli participativní rozpočet, takže lidi maj kontrolu nad tím, kam jdou jejich peníze. Taky jsem, na rozdíl od jiných stran, zatím neslyšel o jakékoliv s nimi spojené aféře. Naproti tomu ty podporuješ dost překvapivě komunisty, kteří programové prohlášení moc neplnili, když třeba v roce 1946 slibovali, že nechají na pokoji drobné živnostníky, a když se dostali k moci, tak všechno znárodnili.

14 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 3. září 2017 v 11:07 | Reagovat

[11]:
- Vznik implementace oné podpory biopaliv předcházel vstupu Babiše do politiky.
- EU "ustupuje" od biopaliv a dalších nesmyslů jen hubou, v reálu na toto téma nedelá prakticky nic.
- Co je a co není "využití díry v zákoně" versus "obejití zákona", to rozhodne leda nezávislý soud a bude to běh na hodně dlouhou trať. (Bylo by k tomu hodně povídání, na které tu není prostor.)

15 Lúmenn Lúmenn | Web | 3. září 2017 v 13:20 | Reagovat

[14]: ano, předcházel, ale měl loni skončit - ale prodloužili to. EU neustupuje od biopaliv, ale od biopaliv první generace, které jsou na nic. Navíc nám ty biopaliva skutečně EU nikdy nenařídila - to my jsme zase aktivní blbečci;) Prostě fakt nemáš pravdy, sorry jako:)
Viz: http://hlidacipes.org/biopaliva-ma-pravdu-babis-nebo-kalousek-a-v-cem-lze-jureckovo-ministerstvo/

16 Lukas Lukas | Web | 3. září 2017 v 14:17 | Reagovat

[13]: já nezastupuji ani nepodporuji žádnou politickou stranu/uskupení; jen vždy dávám přednost takzvanému "menšímu zlu"

...a co se týká toho "Společenstva Antikové" - to není žádné uskupení; je to jen název pro šanci, kterou jistým lidem dávám (aby se zamysleli) a pokud toho patřičně nevyužijí, nebudou součástí nového jsoucna (tudíž přestanou existovat) - jedná se tak o dlouhodobý duchovní (nebo spíše duchovně-materialistický) projekt

myslím, že to hlavní jsem řekl.

17 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 3. září 2017 v 16:20 | Reagovat

Lúmenn, bez podpory z EU by tu 3,14ovinu ekologisté neprosadili.

18 Jan Duha Jan Duha | Web | 4. září 2017 v 0:23 | Reagovat

16: U jiného článku Lúmenn jsi psal, že budeš volit KSČM.

Takže mám tomu rozumět tak, že Antikové jsou něco jako Svobodní Zednáři?

Ono to zní hezky, ale dosud jsi nepředvedl žádný důkaz, že takovou změnu opravdu provádíš.
Narozdíl od Pirátů, dejme tomu, v Mariánských Lázních, kde změny směrem k otevřenosti dat apod. reálně provádějí.

19 Čerf Čerf | E-mail | Web | 6. září 2017 v 11:09 | Reagovat

Pokud jde o pana Babiše, víceméně s tebou souhlasím. Pro mne je nepochopitelné, kolik lidí stále věří jeho výkřikům o spiknutí korupčníků proti němu a o jeho neutuchajícím spravedlivém boji proti všemu zlu ve státě. Svým způsobem je to neuvěřitelně dobře udělaný marketing, který má jasně vyhodnocené, co jeho cílové skupině vadí a co je voličům fuk. Což ovšem ani v nejmenším neznamená, že mi z toho není smutno.

20 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 6. září 2017 v 12:40 | Reagovat

[19]: Babiš dnes vyzval PS PČR aby ho vydala, aby pravda vyšla najevo.
Celá situace rozhodně není jednoznačná a z termínu vyšetřování trčí účelovost na všechny strany, jako ze svinutého ježka bodliny.

21 Čerf Čerf | E-mail | Web | 6. září 2017 v 15:05 | Reagovat

[20]: Ano, nic jasného to není, i proto si kauza zaslouží prošetření; myslím ostatně, že AB správně usoudil, že uvedená výzva je pro něj nejlepší možností. Pokud jde o účelovost časování, takové podezření nastane skoro kdykoli, tím spíš, že skoro vždycky jsou na politické "road mapě" nějaké důležité akce, na které je možné poukázat (volby různé úrovně, koaliční krize, šavlovačka o nějaký zásadní zákon ve sněmovně, atd.). Popravdě, nechtěl bych být v kůži těch, co chtějí věc poctivě vyšetřit (čímž neříkám, že tomu tak opravdu je, ale rád bych tomu věřil), protože ať udělají cokoli, snese se na ně z nějaké strany sprška výčitek a podezření, v takové situaci by se nedalo vyšetřit nikdy nic. Samozřejmě, dotčený bude vždy argumentovat účelovostí (ať už je skutečnost jakákoli) a ostatní vždycky jeho problematické situace využijí pro své účely, jak to jen jde, tak už to v politice chodí.

22 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 7. září 2017 v 8:58 | Reagovat

Možná ještě něco:
Proti stamiliónům, které má na kontě ČSSD v souvislosti s prodejem OKD (včetně hornických bytů i s jejich nájemníky) a miliardám, které vytunelovaly ODS + TOP + KDU-ČSL do tzv. "církevních restitucí" je nějakých 10 milionů, navíc nikoli z našich peněz (na rozdíl od těch dalších kauz) jen prkotina, pro nás zcela nevýznamná (šlo to z kapsy zlodějské EU - a kdo okrade zloděje ...).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama