bMe too, ale komu tím prospěju?

25. října 2017 v 15:22 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Pokud nežijete ve vakuu, asi jste v posledních týdnech narazili na hashtag #metoo neboli "já také", který se jako lavina šíří světem. Tato slova si na sociální sítě píší ženy, které zažily sexuální obtěžování. Kampaň má za cíl odtabuizovat téma sexuálního násilí na ženách a dát obětem odvahu vystoupit a podělit se o svoje zkušenosti. Zní to strašně krásně, že? Akorát já mám z toho pocit přesně opačný.Poslední dobou se totiž stalo módním nálepkovat slovy "sexuální násilí" úplně jakýkoli nevyžádaný namlouvací akt mezi mužem a ženou. Na tom, že znásilnění, násilné osahávání intimních partií nebo třeba přinucení k polibku jsou projevy sexuálního násilí, se asi shodneme všichni. Jenomže do kampaně #meetoo se zapojují i ženy, na které se někdo vilně koukal, které někdo častoval oplzlými poznámkami nebo které dostaly do zprávy "dick pic" od neznámého muže. A srovnávat oběť vynuceného sexuálního aktu s ženskou, na kterou nějaký týpek zařval "dobrý kozy", mi přijde jako absolutní dehonestování tématu sexuálního násilí.

Pokud se my, ženy, zamyslíme, asi každá z nás dokáže vyštrachat z paměti nějaký zážitek sexuálního charakteru, který nám nebyl zrovinka příjemný. Občas nám někdo upřeně zírá na zadek, občas nějaký úchylák zahaleká něco přisprostlého, někdy nějaký pitomec v baru doufá, že naše srdce získá plácnutím po zadku nebo sáhnutím na koleno. Je to nepříjemné, ale je to prostě život. Stejně jako většina z nás zažila sexuální obtěžování, většina si asi vybaví nepříjemný zážitek spojený s urážkami vzhledu, intelektu, schopností... Lidi jsou prostě někdy hnusní a neumí se chovat a malinkatou křidvičku a mindráček neseme v sobě všichni. Někdo hlubší, někdo méně, ale kdyby se hashtag #meetoo měl týkat šikany spolužáků, zasednutých učitelů, protivných šéfů nebo nespravedlností od rodičů, asi by ho taky twetoval celý svět.

Taky bych si ono #meetoo mohla napsat do statusu. Pokřikování, svlíkací pohledy, plácnutí po zadku, pokus o navázání fyzického kontaktu, ačkoli jsem ho nechtěla, to všechno jsem zažila. Ale všechny ty situace jsem dokázala vyřešit - dotyčného jsem prostě poslala do prdele. Oplzlé posměváčky zase naprosto okázale ignoruju nebo je sjedu pohledem tak ledovým, že jim nádobíčko zaleze do břicha. Jsem silná nezávislá žena, umím se s tím prostě vyrovnat. Tak jako se umím vyrovnat s blbými poznámkami nebo tím, že do mě strčí v šalině nějaký neurvalec. Vyřešeno, zapomenuto, v zásadě ihned.

Vlastně asi jediná situace, která pro mě byla nepříjemná, se stala letos na jaře. Pozdě večer, poslední trolejbus, tma jako v pytli a já čekám na zastávce, kolem níž široko daleko není ani živá duše. Čtu si, nekoukám napravo nalevo a zjeví se kluk, tak 19, 20 let a že prý kdy jede trolejbus, co čtu a jestli nemám zapalovač. Až pozdě jsem si uvědomila, že jsou to neobratné pokusy se mnou navázat kontakt a ještě později, že kluk je evidentně ožralý, zhulený nebo sjetý, protože měl zarudlé oči a nepřirozeně kymácivé pohyby. Čas odjezdu jsem mu poradila, oheň půjčila a on měl díky tomu evidentně pocit, že se mi líbí a pokusil se mi sáhnout na zadek a přitáhnout k sobě. V tu chvíli mi nebylo zrovna nejlíp, ale v zásadě hned jsem se opanovala, odstrčila ho a naprosto nekompromisně mu řekla, že ne. Chvíli na mě nechápavě koukal, načež odešel. Můžu napsat mee too? Nevím, podle toho, co čtu všude na netu asi jo. Ale připadala bych si jako děsnej pokrytec.

Použiju asi trochu nevhodné přirovnání, ale co kdyby se #meetoo kampaň týkala třeba lidí, co zažili dopravní nehodu a umřel jim u toho někdo blízký nebo oni sami byli těžce ranění? Nepřipadalo by vám divné, kdyby si "já taky" psali na facebook i ti, kteří se jen ťukli na křižovatce a zmačkali si plechy? Nebo všichni, kdo to na poslední chvíli ubrzdili a nic se jim nestalo? Kdo někdy nebyl na hraně dopravní nehody, ať hodí kamenem. A platí to i pro chodce či cyklisty. Doprava na silnicích je divoká, nevyzpytatelná a krůček od nebezpečí byl někdy úplně každý. Ale skutečné oběti nehod nejsou chodci, na které zatroubí brzdící naštvaný řidič ani automobilisté, kterým nějaký blb serval při couvání na parkovací místo zrcátko. Jsou to lidé, kterí chodí zalívat kytky na hrobeček svého spolujezdce, lidi, co mají šrouby v nohách, amputované končetiny, rozbité hlavy, ti, kteří od dětství koktají kvůli prožitému děsu.

A se sexuálním násilím je to stejné. Dívky a ženy, které banda jejich vlastních opilých kamarádů přinutila k sexu, které osahávali spolužáci na záchodech, které se pokusil znásilnit šéf v práci, dívky a ženy, které jejich vlastní partner násilím přinutil k souloži, ačkoli ho prosily, aby přestal, dívky a ženy napadené cizím agresorem, prostě všechny ty, na nichž se někdo dopustil ohavného a neodpustitelného sexuálního násilí. Sexuálního proto, že u toho šlo o sex a násilí proto, že šlo o záměrné použití nebo hrozbu použití fyzické síly (..), které působí nebo má vysokou pravděpodobnost způsobit zranění, smrt, psychické poškození, strádání nebo újmu (definice násilí dle WHO - zdroj).

A co mě fakt štve a být obětí sexuálního násilí, štvalo by mě to ještě víc, je to, že se hranice sexuálního násilí rozplizávají téměř do ztracena a dneska se do té škatulky vejde i to, že na vás někdo blbě čučí nebo nám pošle fotku svýho famfulína na messengeru. Krucipísek, já jsem dokonce četla, že nějakou herečku osahával prezident Bush starší, který byl toho času na vozíčku. Jakou fyzickou sílu, která by hrozila způsobit újmu, může probohy způsobit starý děda, který nemůže chodit? To je přece úplné plivnutí do ksichtu těm ženám, které někdo zmydlil do fialova a na věky jim spojil sex s bolestí a ponížením! Když mi nějaký dědek mákne na kolínko, aby si zavzpomínal na mládí, není to nic, co by mě nějak potěšilo, může mi to být i dost nepříjemné, ale prostě to není sexuální násilí ani omylem. Ne všechno na světě, co je nepříjemné, musí být nutně násilí.
Takže bych prosila, milé dámy, nakládejte s tím hashtagem opatrně. Je pro oběti sexuálního násilí, ne pro všechny, co zažili nepříjemnost sexuálního charakteru. Přemýšlejte, jestli "vy taky" a nebo se prostě chcete jen svézt na módní feministické vlně a rozmělnit ještě víc hranice definice sexuálního násilí. Protože zahrnout tam všechno, čeho se muži na ženách mohou dopustit, nejen tuhle společnost zcela vykleští a ukáže, že ženy nedokáží samy řešit drobné nepříjemnosti každodennosti, ale hlavně to zcela bagatelizuje skutečné sexuální násilí, to, které způsobuje skutečné a dlouhodobé utrpení. Tedy bude to mít efekt přesně opačný, než jaký si #meetoo kampaň klade za cíl.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | 25. října 2017 v 16:14 | Reagovat

"Maminko, představ si, můj šéf předemnou zpíval oplzlou písničku."
"Cože? On si před tebou dovolil mluvit sproštně?"
"No, to přímo ne, ale broukal si melodii."

2 Karolína Karolína | 25. října 2017 v 16:17 | Reagovat

Líp bych to nenapsala. Obecně si myslím, že u podobně citlivých témat přílišné roztahávání škodí. Jako by snad bylo moderní mít nějaký traumatický zážitek a ukazovat světu, že zůstáváte silní a žijete dál...?

3 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 25. října 2017 v 16:20 | Reagovat

Já jsem si prošla jedním pokusem, jedním znásilněním "omylem" a jedním manželským znásilněním...
Všechny tři útoky byly neomluvitelné a celkem brutální, ale nějak nemůžu s čistým svědomím říct, že si následky ponesu celý život...
Pokud mezi ty následky nepatří poučení a vyšší odolnost :-)
Já jsem s každou touto zkušeností jen silnější a silnější...
Přece se nenechám zdeptat jen tím, že je někdo kretén, ne?

4 hrachajdice hrachajdice | Web | 25. října 2017 v 16:43 | Reagovat

Souhlas, jako třeba já jsem od narození těžce tělesně postižená a taky bych mohla vytrubovat do světa , jaký bezpráví se mě za život stalo - počínaje schodem, kde by bejt neměl a třeba tim,že mi pojišťovna odmítla uznat zdravotní pomůcku .. Nejsem ten typ, co by to chtěl troubit do světa a říkat si, jakej já jsem chudák , že se  mi to stalo .

5 Eliss Eliss | Web | 25. října 2017 v 16:51 | Reagovat

Před půl rokem jsem byla dost odporně znásilněna kamarádem pod pohrůžkou násilí, takže nějaké koukání na zadek se s tímto srovnat opravdu nedá...

6 Lukas Lukas | Web | 25. října 2017 v 21:02 | Reagovat

[5]: To je ale dosti závažné obvinění slečno/paní. Doufám, že jste učinila patřičné kroky.

7 vafle vafle | 25. října 2017 v 21:22 | Reagovat

No já jsem zažil sexuální násilí a nebylo mi to příjemné. A takových těch oplzlých keců od ženských i od chlapů. Takže se dovedu perfektně vžít do pocitu těch žen.
Některé ale nechápu, které to kazí těm skutečně zneužitým, když ty dělají komára z velblouda a používají obviňování z harašmentu jen tak pro zábavu, aby si z někoho udělali vrtuli.
Určitě by mě nenapadlo někomu posílat své fotky jen tak, s méně oblečením brr, nee a už vůbec ne nějakého famfulína.

To jsem znal případ, když si to ženská o někom asi vymyslela, že dostala obrázek famfulína, nebo že jí ho dokonce někdo ukázal. Pak totiž to přišívala kde komu, jako by to byl snad módní trend si domýšlet, jestlipak mi tamten , nebo onen něco neposlal. Tak ho preventivně vyfackujou, nebo preventivně podrobí šikaně a posměchu.

Mno, párkrát jsem musel někoho odstrčit a říct, tohle ne. Ale vždycky jsem dokázal to říct nějak v pohodě, i když   rázně.

To pak se nějaká sestra svýho bráchy zastala, že není teplej, jen opilej, že mě pohladil. Ona ta jeho sestra mě pak vlepila pusu. Chvíli jsem z toho všeho měl nepříjemnej pocit, pak to odeznělo.

Mám rád, když lidi berou ohledy a nedělají zbytečná silácká gesta se erot. podtextem. Když je to zlehka, tak si říkám, proč se tím zaobírat.
Nejlepší je pohoda.

8 aves passeri aves passeri | E-mail | Web | 26. října 2017 v 7:22 | Reagovat

No, já nevím. Já to vidím jinak. Ano, je rozdíl mezi tím, jestli mě někdo brutálně znásilní (nebo mi někdo umře při dopravní nehodě), nebo na mě někdo pokřikuje, něco mi posílá, nebo přede mnou onanuje (potluče mi plechy na autě). Já celou tu kampaň ale nechápu jen jako na upozornění a odsouzení sexuálního násilí, ale jako poukázání na to, že ženy nejsou sexuální objekt a je naprosto zásadní ho z nich nedělat. Ano, stejně jako jsou lidi, kteří kašlou na slušné vychování a zásadně nezdraví a neděkují, jsou i tací, kteří kašlou na slušné vychování a plácají Vás po zadku, i když o to nestojíte, a nijak jste nenaznačili, že o to stojíte. Ano, nebudu se z toho hroutit, stejně jako se nehroutím z toho, že mě někdo nepozdravil. Ale mělo by být všem jasné, že takhle se prostě lidi k sobě nechovají. U sexu je to prevence sexuálního násilí tam, kde nejde o vysloveně patologického násilníka, který by znásilnil tak jako tak. U aut je to prevence vážných dopravních nehod, opět pokud nejde o vysloveně patologického řidiče, který nekouká napravo nalevo a ani koukat nebude. Ale rozhodně se mnohem líp jezdí ve světě, kde jsou k sobě lidé vzájemně víc ohleduplní, aby si ta auta nepoškodili, stejně jako ve světě, kde se k sobě ženy a muži nechovají jako zvířata hnaná pudy, ale jako lidské bytosti, pro které je intimita a sex intimní záležitost dvou blízkých lidí.

9 hedd hedd | Web | 26. října 2017 v 10:21 | Reagovat

Z komára velblouda, to by nám v dnešní době docela šlo.
Děkuji, vyjádřila's to i za mě. :)

10 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 26. října 2017 v 10:52 | Reagovat

Zajímavá na toto téma je úvaha sociologa Hampla, např. zde:
https://pravyprostor.cz/co-tyden-dal-a-hampl-napsal-co-znamena-patrit-na-zapad/
(k neděli 22. 10.)

Jinak kriminalizace, jak Lúmenn výstižně definovala, "normálních pářících rituálů", vzbuzuje vcelku jednoznačné podezření, že se jedná o součást genocidních aktivit proti obyvatelům vyspělých zemí.

11 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 26. října 2017 v 12:03 | Reagovat

A, možná ještě něco: V Portugalsku padl rozsudek, že zmlátit manželku za nevěru kladivem je naprosto "normální a správné":
https://podlipska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=630503
Nějaké námitky od soudružek, co "tu mečí", jsem nezaznamenal.

12 Petr Pan Petr Pan | 27. října 2017 v 17:47 | Reagovat

Četl jsem něco v lidovkách... Příběhy, jak ženy jdou na pohovory bez kalhotek a jsou schopné čehokoliv, aby dostaly místo. Příběhy, jak vedoucí pohovoru požaduje po kandidátkách službičku, aby dostaly místo... No a pak se v tom vyznejte.

13 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. října 2017 v 21:13 | Reagovat

Banda radikálních feministek je prostě neřešitelný problém. Na ten hashtag narážím poprvé. A možná jsem tak trochu ráda, že se mě to femi nazi dění na soc. sítích vyhýbá. Hezký článek. :)

14 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 28. října 2017 v 9:51 | Reagovat

[13]: Rezignace by byla to nejhorší. Je třeba dosáhnout toho, aby byly postaveny mimo zákon, nebo alespoň všeobecně společensky ostrakizovány.

15 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 29. října 2017 v 21:01 | Reagovat

[14]: To zavání radikalizací. Byli bychom pak na tom stejně jako ony.
A radikální jevy nikdy nejde udržet na uzdě.

16 Ayeri Ayeri | 29. října 2017 v 21:21 | Reagovat

Mně se na tom nelíbí hlavně to, že místo snahy upozornit na sexuální násilí se to zvrhlo ve snahu upozornit za každou cenu na sebe, zařvat do světa, že já jsem tady chudák a nechat se politovat.

17 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 31. října 2017 v 17:31 | Reagovat

[15]: Je prostě třeba jim udělat to samé, co dělají ony jiným.
Heslo "nejsme jako oni" vzniklo jen proto, aby mnoho komunistických zločinců, co patřili na šibenici, nebo alespoň do pruhovaných tepláků, mohlo získat prominentní postavení i v popřevratovém režimu.

18 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 1. listopadu 2017 v 9:32 | Reagovat

Ještě odkaz na IMHO rozumný komentář na blogu paní Petry Havelkové:
https://petrahavelkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=631540
(byť s ní ne vždy a ne ve všem souhlasím).

20 kmerkel kmerkel | 6. listopadu 2017 v 20:41 | Reagovat

Mě se líbí tenhle web, že je o všem slušně pojednáno a blogerka se i představila a tak si myslím, že se jí slintavé nápady vyhnou. Jinde to je jiné, jsou weby- podotýkám že weby, které o sobě tvrdí, že jsou slušné a člověk je šokován,co na nich je, kde blogerka není zadaná, pořád má na lidi **xuální narážky, slintavé články, nahotiny,drsné praktiky a kde co, sama má drsné řeči, tam si myslím, že je taková schopná si i vymyslet slintáky, když slintá sama.A jak hrozně jí to chybí.. Přitom na těch jiných webech , jiná autorka si hraje na slušnou slovy a ne skutkem.Mě se líbí, když žena ví, co chce, nepřetváří se, tím je šance, že takové narážky nepřitáhne,když je sama nedělá. Případy jsou ale různé, nesmí se zapomínat na žádný z nich. Ideální stav, když si lidé mohou věřit a oceňují se vzájemně  slušně.Vždyť o každém tématu lze hovořit bez narážek a s úctou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama