bZa svobodu je třeba bojovat pořád

15. listopadu 2017 v 17:31 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Zase se nám blíží 17.listopad, ono magické datum, při němž se každoročně vyrojí záplavy článků, reportáží a fejetonů na téma Sametová revoluce, svoboda, demokracie. Znovu se vytahují otazníky kolem komunistické strany, ptáme se, zda máme ještě pořád svobodu a zda je fakt ta demokracie tak fajn způsob vládnutí. Skoro každý rok něco podobného napíšu i já. A pamatuju si, že pod tímhle typem článků se mi neustále objevují podobné komentáře: "Svoboda už dávno není, tuhle diktát z EU, tamhle šílené zákony, šrouby se utahují, není nad čím jásat."
Jenomže 17.listopad nám nepřipomíná, že svoboda jednou provždy vyhrála a šmitec, šlus, dobojováno, odteďka nám všem bude už jenom hezky. Právě naopak. Tohle datum by nám naopak mělo připomenout, jak strašně křehká svoboda může být a že bychom si ji neměli nechat sebrat.Nemám ráda srovnávání míry svobody dneska a tehdy, v roce, který si moje generace zhola nemůže pamatovat. Vždyť když můj táta zvonil klíčema v davu studentů, já cucala mlíko z flašky. Asi nikdo z nás, co jsme se narodili na sklonku 80. nebo na počátku 90.let si neumíme představit, jak se v komunisty sešroubovaném státě žilo našim rodičům či prarodičům. A strašně snadno se dneska nadává na Evropskou unii a její různé stupidní vyhlášky. Už jen proto, že vás za kritiku EU nevyhodí z práce a nepošlou za trest někam k lopatě.

Nechci se hádat, co je horší. Jestli konzumní doba, kdy se každý za něčím pachtí a vítězí hlavně prachy, a kdy se světem stále víc šíří antidiskriminační, genderové a jiné obskurní ideologie, které oklešťují svobodu projevu ve veřejném prostoru. A nebo časy, kdy se na tak obyčejné věci jako vložky a toaleťák stály hodinové fronty a o studiu v zahraničí jste si mohli nechat tak akorát zdát. Pokud jste teda netoužili po přednáškách marxismu-leninismu v Moskvě.
Je to jako srovnávat hrušky s jabkama, možná spíš hrušky s linkovanými sešity. Prostě úplně jiná doba, jiné geopolitkcé uspořádání světa, jiné technologie, jiné možnosti, jiné úplně všechno. Nemá cenu srovnávat, jestli je horší nemoct studovat na vysoké, protože děda měl statek nebo nemoct prodávat domácí džemy bez dodržení milion šesti byrokratických pravidel.
A právě proto to ani teď ani jindy dělat nechci. Nějakých osmadvacet let uplynulo od pádu socialistického zřízení v naší zemi a my pořád škytáme po chiméře toho, co tady bylo - ať už v dobrém či ve zlém. Možná už je čas přestat se furt ohlížet zpátky, kopat do komunistických mrtvol a přirovnávat na těch nejbizarnějších příkladec h EU k SSSR. To nedává smysl už jen z toho důvodu, že EU neposlala do Británie tanky, když se rozhodla trhnout, například.

Prostě - minulost byla. Tečka. A je úplně, ale úplně šumák, jaké to tehdá bylo, jestli svobodnější nebo nesvobodnější. Důležité je, co máme teď. Protože je naprosto iluzorní si myslet, že stačí vyhnat jednu totalitu a máme vymalováno napořád. Totalitní smýšlení totiž vyženete dveřma a ono se vám vrátí oknem, aniž byste si ho třeba na první pohled všimli.
No, jen se rozhlédněte kolem. Všechny ty zákony, nařízení, normy, předpisy, regule. Myslíte si, že jsou doménou jen starých komunistických struktur? Že nebezpečí vane tak možná od bývalých StBáků na premiérské židli nebo od šílených soudružek, co nosí karafiáty na hrob Klémy Gottwalda? Ale kdeže. Totalitní myšlení je jako virus a nevyhýbá se nikomu. Vzpomeňte si na to, až třeba dostanete desetitisícovou pokutu za držení kelímku s pivem na Staroměstském náměstí. Budou za to moc "pravicoví" zastupitelé z TOPky (zdroj).


A možná nelustrujte jenom svoje volené zástupce. Lustrujte i sami sebe. Tenhle virus se nevyhýbá ani vám, ani mě. "Tohle bych zakázal, toho bych umlčel, támhletoho bych zavřel…." Slyšíte se v tom? A víte, že to je ten první drápeček, který totalita potřebuje, aby se usadila v myslích lidí? Pak už jí jen stačí demokraticky vyhrát ve volbách a začnou se dít věci. Třeba se začnou plynovat lidi kvůli tomu, jakou mají barvu nebo s kým spí - koneckonců už tyto staré osvědčené recepty opět oprašují na půdě parlamentu (viz).

Přemíra zákazů je vždycky cesta do pekla. Řekne vám to už vývojový psycholog, když jde o dvouletého caparta. A o státě, o lidském společenství, to platí mnohonásobně. A je setsakra těžké udržet si svoji svobodu, udržet si svobodné myšlení a svobodnou duši ve světě, který odnepaměti ovládá strach, závist, nenávist a hloupost. Ale musíme se o to snažit. Každý den, znovu a znovu. Protože svoboda není zadarmo a vždycky se najde dost hlupáků, závistivců či přemoudřelých pachatelů dobra, kteří nám ji budou chtít vzít. A našim úkolem je, znovu a znovu, nejen 17.listopadu, ale každý jeden den v roce, hranice svobody co nejvíce rozšiřovat a dopřávat ji sobě, svému okolí, ale hlavně svému myšlení. Protože ve státě, kde lidé svobodně myslí, nemá totalita kde zakořenit.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ayeri Ayeri | 15. listopadu 2017 v 17:59 | Reagovat

Tahle slova by se měla tesat do kamene :) já jsem z generace o 10 let mladší než ty a pro většinu z nás je komunismus vzdálená minulost, kterou si můžeme více či méně nejasně představovat. Co mi ale vadí, je stále větší počet různých zákazů ve jménu naší bezpečnosti a zdraví. Sakra pokud jsou lidi dospělí a svým chováním nikoho neobtěžují, nikdo by jim neměl diktovat, jak mají žít. A taky mi vadí, jak konzervativně někteří lidi myslí dokonce i v mojí generaci, jak hluboko mají v sobě strach ze všeho nového a odlišného, že by to radši zakázali, než aby se zkusili uklidnit a zamyslet nad tím,to opravdu bude tak hrozný :)

2 Jana Jana | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 18:54 | Reagovat

Jo,někdy je zvláštní poslouchat manžela, který tu dobu troch zažil. Nebo narazit na mamcin životopis ... o to děsivé jsi pak je,když v politických debatách komunisti mluví lépe než vetsina mladých stran ...

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 15. listopadu 2017 v 19:27 | Reagovat

[2]: Tlachání šlo bolševikovi odjakživa...

4 Viky Viky | 15. listopadu 2017 v 20:01 | Reagovat

Skvěle řečeno! Je dobře, že nad tím někdo aspoň trochu přemýšlí. Ideální by bylo najít rovnováhu. Určité normy nastavené být musí. Ale samozřejmě nic se nemá přehánět.

5 Sultán Sultán | 15. listopadu 2017 v 21:40 | Reagovat

Připomnělo mi to pohádku, kterou jsme točili před lety. O vladaři v zemi, kde stále svítí slunce. Burzián pořád předkládal lidstvu, že akcie jdou správným směrem. Sultán hlásal z hradby nad propastí, že jen u nás stále svítí slunce. A čtyřicet oběžníků obíhalo světem s Ali blábolem o konci světa a padajících hvězdách. Tak to skutečně doslova bylo, k ničemu to připodobněné není. My to natočili, tehdy s Mastodont pictures. Doba se ubrala tím směrem a jak to dopadlo, to neřeknu.
Připadá mi, že EU je součástí matriošky, nad kterou je další matrioška a celému tomu velí jeden pitomec, který kráčí po tenké zdi nad propastí a každou chvíli se to celé rozpadne a pak snad začne to přívětivé počasí, kde nebude jen svítit slunce, ale bude příjemně vycházet a zapadat, k dělání a odpočinku.
https://www.youtube.com/watch?v=IJOuoyoMhj8

6 Sultan Sultan | 15. listopadu 2017 v 21:44 | Reagovat

Vedení EU říše.. Trocha smíchu
https://www.youtube.com/watch?v=o61pWzvQMsU

7 králík králík | 15. listopadu 2017 v 23:58 | Reagovat

Byl jednou jeden králík.
Kdysi za sedmero horami, sedmero lesy a krátery byl jeden vladař a ten se jmenoval králíček. Králíček říkal ostatním králíčkům, že mají svobodu, jenže oni naráželi pořád hlavou do stěn klícky. Tak se rozhodl králíček, že vyvede králíčky z klícky do veliké klece, kde už měli větší výběh.. Nakonec se zjistilo, že jsou ale pořád v kleci a tu velkou klec ovládá jakási velká ruka.

8 Talaniel Talaniel | E-mail | Web | 16. listopadu 2017 v 6:19 | Reagovat

Ten článek je tak dobrý, že k němu nelze nic dodat.

Nebo něco vlastně ano: někteří lidé se svobody bojí. Bojí se rozhodovat sami za sebe a radši se spolehnou na vedení státu. Radši podlehnou tlachání těch tzv. populistů, byť dnes je toto slovo už znehodnoceno, protože nálepku populista dostává kdekdo, kteří přece vyřeší jejich problémy a zbaví je jejich strachů a fóbií.

Myslím, že lidé obecně nejsou duševně připraveni ani na komunismus, ani na maximálně svobodný život, takže jsme odsouzeni k žití ve více či méně nesvobodném hybridu.

9 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 16. listopadu 2017 v 8:43 | Reagovat

Nejsvobodnější jsme byli v první polovině 90. let. Pamatuji, takže mohu srovnávat. Od té doby je to horší a horší.
V Německu se už zavírá za odkaz na fotky z Wikipedie (jak se Hitler cicmá s Jeruzalémským muftím), ve Francii je zakázáno zveřejňovat dokumenty o zvěrstvech v "islámském státu" (proč asi?). Poměry jak za Hitlera nebo za komunistů. Sorry.
My jsme (spolu s dalšími státy V4) atypické reziduum demokracie v EU. Zatím.

10 Jan Duha Jan Duha | Web | 16. listopadu 2017 v 10:25 | Reagovat

Lumenn, co myslíš, měla by se zakázat KSČM? Sám na to nemám jasný názor. Pořád se ve mě bijí přístupy,, je to totalita X dáme jim kult mučedníka a oni budou ještě radikálnějsi"...

11 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 16. listopadu 2017 v 12:15 | Reagovat

[10]: Narazí to na problém, že v tomto státě je kolem 1,5 milionu exkomunistů a jejich rodinní příslušníci jsou ještě navíc.
Je to dáno tím, že kdo chtěl udělat profesní kariéru (vyjma pár okrajových oborů), tak do té KSČ vstoupit musel (jako za Hitlera Němci vstupovali z těch samých důvodů do NSDAP).

12 Lúmenn Lúmenn | Web | 16. listopadu 2017 v 12:47 | Reagovat

[9]: proto píšu, že za svobodu se musí bojovat. Furt.

[10]: pokud zakazovat, tak se to mělo udělat v roce 89. Teď už je to zbytečné. Navíc člen současné KSČM, to je jen v zásadě skoro neškodná nálepka. Horší jsou různí bývalí kádři, co se přizpůsobili novému systému, viz třeba Babiš. Zrušení KSČM by IMHO ničemu nepomohlo.

13 Jan Duha Jan Duha | Web | 17. listopadu 2017 v 14:26 | Reagovat

Ten obrázek je z Orwella?

Jinak před chvílí jsem taky napsal článek na toto téma.

http://myslenkov.blog.cz/1711/mame-hole-ruce

14 Honza Honza | Web | 17. listopadu 2017 v 14:51 | Reagovat

Pěkně napsáno! S těmi zákazy je to těžké, někdy je více méně. Některé zákazy, jako například kouření, navíc výchovný efekt rozhodně nemají, a je to řešení důsledku a ne příčiny.
Ten obrázek mi připomíná klasiku od Orwella 1984 a Ministerstvo pravdy.
No a se svobodou je to taky těžké. Možná by nejprve měl začít každý u sebe a jít volit, měl by však být informovaný a nevěřit každému bludu na internetu.

15 cipísek cipísek | 17. listopadu 2017 v 19:24 | Reagovat

[14]:
Jsou i blogy, kde jsou bludy, třeba a je tam i o orwelovi, ale to nemám na mysli ten váš, ten neznám.

16 ╬ Gothic Soul ╬ ╬ Gothic Soul ╬ | Web | 18. listopadu 2017 v 14:12 | Reagovat

To je naprostá pravda..

17 Andrea V. Andrea V. | E-mail | Web | 18. listopadu 2017 v 18:04 | Reagovat

Kdyby se zakázala KSČM , muselo by odstoupit 95 procent celé Poslanecké sněmovny, protože ti 40+ nutně museli být ve "Straně" všichni, jinak by se nedostali na svoje pozice (tehdy to bez strany nešlo) . Proto je celá ta věc se zakazováním KSČM složitější.

[15]: Bludo-blogy si zvládají předělat k obrazu svému kde co, teď to schytal i Orwell :)

18 micka micka | 18. listopadu 2017 v 18:21 | Reagovat

Tak 50+možná byli ne všichni ve straně.
40+ ještě nebyli dospělí a už cca po roce 1990 byly strany. Ten smradlavý oblak ve sněmovně ale dýchali  i ti mladší a infekce se šíří ovzduším, jako myšlenky hlasatelů. Takže vlasně i ti mladší můžou být infikováni.

Ideologie nějaké totality ale je doposud, jen se mění pořád kabáty a sponzoři, kteří mají ale prachy ze stejných zdrojů. Řeky tečou z podzemních vod.

19 micka micka | 18. listopadu 2017 v 18:24 | Reagovat

50+ byli ne všichni občani ve straně, ale ti ve vládě asi ano.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama