bHlasování o kvótách a věšení "vlastizrádců"

10. prosince 2017 v 16:38 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Nevím, jak vy, ale já si všimla už před drahnou dobou, že Tomio Okamura lže. Lže hodně a lže často. Což mě u někoho, kdo zastává pozici místopředsedy sněmovny, docela dost děsí. Lež, které nikdo nenaslouchá, nemusí být nijak nebezpečná nebo závadná, ale co když lež začne mít mnoho příznivců, kteří pak přejdou od pouhých slov k činům a začnou někomu zasahovat do života? To se momentálně děje několika europoslancům, kteří na Okamuru podávají trestní oznámení. Kvůli jeho statusu se na ně totiž sesypala vlna nenávistných reakcí a urážky na internetu přešly i v činy (zdroj), zatím tedy naštěstí jen ve slovní napadání, ale kdo by chtěl kecy o tom, jak byste měli viset, poslouchat, když jde s rodinou na nákup, že? Každopádně celá situace není úplně jednoduchá a tak ji pojďme zkusit trošku rozklíčovat.


Na myšlenku napsat tento článek mě přivedl europoslanec Tomáš Zdechovský, který v rozhovoru pro Echo24 říká: "Mysleli jsme si, že tomu nikdo neuvěří, že lidi nejsou ovce a dokáží si najít na stránkách EP jak jsme hlasovali."
Já se za ovci rozhodně nepovažuju a tak jsem si otevřela stránky Evropského parlamentu (EP) a řekla jsem si, že to tedy vypátrám.

Rovnou přiznám, že jsem nebyla úspěšná. Stránky EP jsou vcelku složité a nepřehledné a najít na nich, jak kdo hlasoval, sice lze, ale v ne zrovna uživatelsky přívětivém formátu (viz). Materiály, o nichž se hlasovalo, pak zase musíte hledat úplně jinde. Takže i když ovce ani trochu nejste, vyhledávat si v hromadě lejster jak kdo hlasoval a o čem, je docela fuška.

Naštěstí ale existuje google a taky existují novináři, kteří tahle šílená data analyzují a vy si je pak můžete předžvýkaná hezky přečíst. Jenomže ani pak to není úplně snadné.

EP hlasoval o "kvótách" vícekrát (zdroj) Jenomže ne každé hlasování parlamentu má nějaký závazný charakter. Často se jedná o nejrůznější rezoluce, tedy vlastně jen hromadu žvástů, kterými EP někoho k něčemu vyzývá a ten někdo si s tím úplně klidně může vytřít zadek. Nejinak tomu bylo i v případě rezoluce EP číslo RC-B8-0367/2015. Hrozný název, že? Přečíst si to celé můžete (v češtině) zde. Většina jsou obecné promluvy o tom, jak je válka v Sýrii hrozná a jak bychom obětem válečných konfliktů měli pomáhat. Jeden z bodů ale mluví i o kvótách - přesně bod 8. Zbylých 19 bodů ale o kvótách vůbec není. Hlasování o této rezoluci skutečně vypadalo tak, že ji většina českých europoslanců podpořila - mezi nimi i zmiňovaný pan Zdechovský. To bylo v dubnu roku 2015.

V květnu o tom Tomio Okamura napsal status na svůj facebook. Nazval tam europoslance zrádci a svoje tvrzení neopřel o žádný zdroj, neuvedl žádný odkaz na web EP ani nic podobného, aby si lidi mohli přečíst třeba to, že poslanci v tom samém hlasování odsouhlasili třeba taky to, že "(EP) zdůrazňuje, že kořeny násilí a zaostalost je nutné řešit v zemích původu, aby mohl být zastaven příliv uprchlíků a ekonomických migrantů". Což je přesně to, co sám hlásá.

Ale pojďme dále. Další hlasování o kvótách proběhlo v EP o pár měsíců později. Jednalo se konkrétně o legislativní usnesení, tedy již ne o nezávazný návrh, ale o zcela konkrétní zákonná opatření. Najdete je na webu EP pod číslem A8-0245/2015. Tohle hlasování je mnohem zásadnější, protože v něm EU už nikoho k ničemu nevyzývá, ale členským zemím to dává befelem. Kdo v tuto chvíli hlasoval pro, pak skutečně pomohl protlačit uprchlické kvóty. Jenomže to z českých europoslanců nebyl téměř nikdo - kromě tří poslanců z TOP09 hlasovali višchni proti (zdroj). A proti byl i (tramtarará) Tomáš Zdechovský.

Myslíte, že Tomio Okamura na svém profilu europoslancům pochvalně zatleskal? Že se jim omluvil, že je nazval zrádci, když naopak v tomto klíčovém hlasování svoji zemi podrželi? Ale kdeže. O tomto hlasování už se vůbec nezmiňuje (minimálně se mi to nepodařilo dohledat).

Výsledek asi dvacetiminutového pátrání je tedy zcela jasný - Tomáše Zdechovského Tomio Okamura očerňuje neprávem. Ale to se člověk musí hodně hluboko zanořit do spousty textů a ověřovat jako šílený. Do čehož se asi většina "slušných Čechů" nežene.

Ale to pořád není všechno. Když jsem si vygooglila heslo "hlasování o kvótách evropský parlament", jako úplně první na mě vyskočil odkaz na blog předsedy Svobodných Petra Macha. I v tomto článku figuruje jméno europoslance Zdechovského a věřím, že spousta lidí, kteří se přeci jen pokusili si slova Tomia Okamury ověřit, nabudou po přečtení Machova blogu dojmu, že Zdechovský přeci jen tak trošku vlastizrádce bude a dále nepátrají.

Mach píše: "Poslanci, kteří hlasovali pro, chtějí, aby si Česká republika převzala více uprchlíků ze Sýrie. Já jsem hlasoval proti. Pro usnesení naopak hlasovali ... (výčet jmen, včetně Tomáše Zdechovského)."

A tak jsem se mrkla i na toto usnesení. Jedná se konkrétně o RC-B8-0331/2017 a najdete ho opět na webu EP. Článek, na který Petr Mach odkazuje a z něhož cituje, je článek 15, z něhož si ale zase vybral je tu část, která mu hraje do karet. Celý věta v onom článku 15 totiž zní:
"(EP) dále vyzývá členské státy EU, aby projevily větší odhodlání při sdílení odpovědnosti a umožnily uprchlíkům, kteří utíkají z válečných oblastí v Sýrii, nalézt ochranu za hranicemi bezprostředně sousedícího regionu, a to i prostřednictvím programů přesídlování a přijímání uprchlíků z humanitárních důvodů; domnívá se však, že jakmile konflikt skončí, měly by být vytvořeny pobídky pro kvalifikované syrské uprchlíky, aby se vrátili a přispěli k obnově země."
Takže kdo hlasoval pro, tak taky souhlasí s tím, aby se hned, jak válka skončí, Syřané vrátili zpět do své vlasti - tedy zase přesně to, co si většina slušnočechů přeje!

Podrtženo sečteno - prohrabat se takovou houštinou byrokratických keců a jít přímo ke zdroji, tedy do EP, bylo o dost složitější, než jsem si představovala. Už proto, že ony rezoluce EP jsou neuvěřitelně dlouhé a obsahují mnoho věcí, s nimiž v zásadě ani nelze nesouhlasit - jako třeba vcelku jasné skutečnosti jako "v Sýrii je válka" nebo "do Evropy přichází utečenci".
Navíc rezoluce EP nejsou závazné - je to asi jako když si parta lidí sedne a odhlasuje si "my si myslíme, že máslo stojí 20 Kč a rádi bychom, aby se na tom s náma shodli i obchoďáky". To je moc hezké, ale máslo kvůli tomu nezlevní. Stejně tak to, že EP ve své rezoluci (v té rezoluci, kterou odsouhlasil třeba Zdechovský a kvůli které podle Okamury zradil naši zemi) naléhavě vyzývá nečlenské státy, aby tvrdě postihovali nelegální převaděče, asi nezajistí, že to ty země skutečně začnou dělat.

Na celém tomhle pátrání jsem ale chtěla ukázat, jak složité je se pro běžného občana vyznat v džungli evropské byrokracie a jak velmi důležitou roli hrají v tomhle všem média, která by měla lidem tyhle informace jasně a srozumitelně zprostředkovávat. Nikde jsem bohužel nenarazila na článek, jako je ten můj, který by jasně a zřetelně ukazoval, že TOMIO OKAMURA LŽE (čím víc caps lock, tím víc pravda, znáte to, ne?:)). Článek, kde by co nejjednodušší formou, aby to i volič SPD pochopil, bylo napsáno, pro co vlastně v onom statusu zmínění poslanci hlasovali a jaký je rozdíl mezi skoro bezcenným usnesením a legislativním návrhem, kteří tito poslanci naopak zcela jasně zamítli.
Nedělám si iluze, že by to k něčemu bylo, protože jak nad vámi jednou slučnočeši vyřknou ortel (ehm....), nejspíš vám pak nepošlou omluvné dopisy s tím, že se teda spletli a že teda vlastizrádci nejste a že to s těma šibenicema tak nemysleli. Ale stejně - vážení novináři, tady to máte předžvejkáno ode mě, tak to zkuste těm lidem nějak předat. Bylo by taky asi docela fajn to nějak doručit panu Okamurovi, třeba to pak taky konečně pochopí:) Díky všem, co jste dočetli až sem, byla to dřina:)
 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nerd Girl CZ Nerd Girl CZ | 10. prosince 2017 v 18:15 | Reagovat

Díky moc za tento článek. Je vidět, že jsi si dala tu práci.

2 Rebeka Rebeka | E-mail | Web | 10. prosince 2017 v 21:28 | Reagovat

Moc pěkný článek :)

3 Manučar Manučar | 10. prosince 2017 v 22:06 | Reagovat

Mě se líbí, jak to dokáže pěkně analyzovat a vypodložit. Nebudu se tajit s tím, že kdo sleduje občas projevy Tomio Okamury nabude dojmu, že ten člověk se i etnicky vyloženě hodí k nasazení do ostrých debat o lidech jiného etnika.

Dle  přísných etických zvyklostí se předvídatelně očekává, že ostatní politici si právě kvůli tomu před ním sednou na zadek a neceknou, protože mluví čechojaponec. Dá se tedy předvídat, že na takového v úvozovkách  " koně" si vsadí sponzoři s určitým záměrem.

Lze si povšimnout, že Okamura se vždy chytí nejpeprnějšího společenského tématu a nechá se vynést na té vlně tsunami do politických výšin a nejhustších debatních kotlů, kde se nechá slyšet na žhavá témata co největším počtem diváků. Je to jeho koníček.

Z toho plyne otázka a pochybnost, zda všechno dělá s čisté lásky k vlasti a lidu, nebo za tím je popularita a naplnění jeho vlastních přesvědčení. Kde jsou jeho priority.

Nelze si nepovšimnout, že někdy při projednávání tématu je radikálnější vůči skupině obyvatel nějak obecně a uhýbá tím od konkrétního tématu. Sveze se na vlně tématu a až má slovo v plném proudu, pak náhle a jen tak mimochodem odbočí a všechno zaměří na své cíle.

Je to zkušený a obratný modulátor diskusí a ohýbatel objektivní pravdy. Jde za svým záměrem, který může být trochu víc jinde než vykročil prvním krokem,který byl veřejností schválen. Jeho další kroky už se vymkly kontrole veřejnosti.

Začínal přece v pořadu,kde dělal komisi podnikatelů schvalující nové obchodní projekty a tam při hodnocení byl velmi subjektivní.

4 Manučar Manučar | 10. prosince 2017 v 22:14 | Reagovat
5 Lif Lif | 11. prosince 2017 v 9:21 | Reagovat

Lúmennko, že vůbec nad tím trávíš mládí, politika za to fakt nestojí.

6 Talaniel Talaniel | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 9:49 | Reagovat

Holt pravdu má ten, kdo víc křičí, kdo je víc vidět, nebo kdo mluvil první :-) Trochu mě mrzí ten Mach. Pitomio nepřekvapil :-)

7 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 11. prosince 2017 v 11:51 | Reagovat

Jinými slovy:

1. V době, kdy Okamura uveřejnil svou kritiku Zdechovského, existovalo pouze jediné hlasování, a v něm hlasovali Zdechovský a spol. pro kvóty.
2. Ještě potom znovu hlasovali Zdechovský a spol. pro kvóty (hlasování, o kterém informoval Mach coby insider)
3. Teprve až Zdechovskému začaly chodit výhrůžky atd. tak hlasoval jednou proti kvótám

Všechno ostatní, včetně frází o "pomáhání na místě", nezávaznosti (v EU se velice často postupuje tak, že se řekně "hlasujte pro, je to nezávazné" a posléze "už jste si to odhlasovali, nedá se nic dělat"; takto byl např. odsouhlasen zákaz normálních žárovek) a podobných věcech jsou jen bezcenné právnické fráze.

8 Jan Duha Jan Duha | Web | 11. prosince 2017 v 12:47 | Reagovat

Psal jsem FB zprávu SPD. Na tom, že mi neodpověděli, je vidět, jak je to hnutí ve skutečnosti demokratické. Už Masaryk říkal, že demokracie je diskuze.

9 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. prosince 2017 v 13:22 | Reagovat

[7]:
1) ano, ale Okamura to opakuje i nadále, 2 roky poté, co už je zřejmé že v legislativním hlasování o kvotach hlasovali poslanci včetně Zdechovského proti nim
2) Ne. Ten článek Macha je z letoska, ono hlasování kde poslanci Zdechovsky aspol odmítli kvoty bylo v roce 2015
3) výhrůžky se začaly stupňovat podle informací v médiích až letos, ale kvóty odmitli už v r 2015

A všechno tohle jasně píšu v článku ;)

10 Jana Jana | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 14:28 | Reagovat

Ono je to těžké být informovaný, když člověk musí tolik.hledat. a je hezké spoléhat na novináře, ale tintake dělají více škody než užitku - viz Zeman a jeho prohlášení o Krymu. Vytěžené z kontextu a najít celé znění toho, co řekl, min trvalo hodinu.

Proste pokud si někdo nedá práci, tak si nemůže být jistý ničím. A Okamura ... no ... pozdravit cihlou málo ....

11 K. K. | 11. prosince 2017 v 14:38 | Reagovat

[5]: Hilter byl taky jenom politik.

Já osobně děkuju za práci s tímto článkem. Přečíst by si to měli ti, kteří hltají každé Tomiovo slovo a pak posílají výhružky smrti. Obávám se ale, že na takový článek nemají kapacitu :(

12 Pedro Pedro | 11. prosince 2017 v 19:33 | Reagovat

[3]: Dřív se mi zdálo, že mluví docela rozumě. Politice se vyhýbám jak to de, takže sem mu věnoval větší pozornost až chvilku před volbama, kdy ho už byl plný internet. Pustil sem si pár jeho debat a nestačil se divit... to co píšete je v podstatě pravda, ale on to dělá tak očividně, že mi to nejde do hlavy. To jaké divadýlko hraje, jak se staví do role toho slušného co chce rozumě diskutovat, jen aby následně překřikoval oponenta, odváděl řeč od tématu třeba tím, že poukazuje na nesouvisející skutečnosti. Jak zcela očividně opakovaně lže i na svém fb profilu (i kdyby šlo o nepodstatné blbosti, ukazuje to, že je prostě něco špatně). Já v něm prostě vidím šaška a tak si říkám, že když to vidím i já, tak snad každý. No opak je pravdou. Stačí si přečíst některé komentáře jeho "fanoušků" pod jeho příspěvky a mám žaludek na vodě.

13 nemesis nemesis | 11. prosince 2017 v 23:21 | Reagovat

smutný jak okamura ještě před 2lety byl multi kulti větší než marseille oblíkal svoji ženskou do hidžábu a chodil s ní do mešit a najednou obrací  o 180 stupňů, proč asi? Táhni do japonska nácku

14 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 12. prosince 2017 v 8:59 | Reagovat

[9]:
Je mi líto, sama píšeš o třech hlasováních:
Shodneme se na tom prvním.
Podle mě je to druhé ono (RC-B8-0331/2017, čl. 15), o kterém informoval Mach (což více-méně mohlo vést Okamuru k tomu, aby své námitky proti Zdechovskému a spol. nestáhl.
A shodneme se na hlasování proti kvótám (A8-0245/2015).

Nicméně faktem je, že Zdechovský a spol. hlasovali dvakrát pro kvóty (nebo vícekrát, pokud se ti v tom b..lu na webu EP nějaké/á hlasování nepodařilo najít) a jen jednou (se stejnou výhradou jako výš) proti.

IMHO to celé svědčí o tom, že:
1. "Zastupitelská demokracie" zdegenerovala na úrovni EP do situace, kdy "zastupitelé" hlasují naprosto chaoticky (a tu samou službu by za podstatně menší peníz udělaly cvičené opice nebo třeba i chobotnice), případně jsou takto manipulováni nikým nevolenými úředníky, kteří sdružují i protichůdné věci do jednoho hlasování (kvóty + pomoc na místě, např.).
2. Je nutné referendum, které by jasně řeklo poslancům "kvóty ne a jak to zařídíte, je vaše věc"
3. Považuji za rozumnější, kdyby voliči měli možnost místo FB nadávání na špínu, která je "zastupuje" sbírat podpisy buď na referendum, které by "zastupitelům" snížilo prostor pro rozhodování, nebo pro odvolání konkrétních "zastupitelů" (tedy +- jak to má v programu Okamura).

15 Lúmenn Lúmenn | Web | 12. prosince 2017 v 12:15 | Reagovat

[14]: ano, byli tři. Ale Mach informoval až o tom třetím, v němž se ale kvóty de facto vůbec neřeší. Aspoň ten jeden článek nechápu jako podporu zákonem vynucených kvót. Ale na degeneraci demokracie na úrovni EP souhlasím, to je bordel na kolečkách akorát;)

16 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 12. prosince 2017 v 12:18 | Reagovat

A možná ještě něco:

Islámští uprchlíci, kteří se tu snaží etblovat islám (s pomocí již etablovaných muslimů a konvertitů) přímo ohrožují životy cca 3/4 obyvatel této země, kteří se buď přiklánějí k ateismu (a podobným světonázorům) nebo vyznávají některé z "islámem netolerovaných" náboženství.

Pokud to převedu na něco jiného: Islamizace by znamenala v této zemi víc obětí (o několik řádů), než kdyby Temelín bouchl úplně stejným způsobem, jako bouchl Černobyl (což z fyzikálních důvodů není možné).
Z toho celkem jednoznačně plyne, že přístup vůči imigrantům by měl být na výrazně vyšší úrovni bezpečnosti než přístup k jaderné energetice.

Druhá věc je, že pokud máš cca 7,5 milionu lidí ohrožených hlasováním pana Zdechovského a spol. na životě, tak kdyby se pouhé jedno promile na něho naštvalo tak, že by mu napsalo ošklivý dopis (nebo vzkaz na FB, nebo něco jiného ekvivalentního), tak to vychází na tisíce takových dopisů.

17 Ayeri Ayeri | 12. prosince 2017 v 20:54 | Reagovat

Ono to bohužel není poprvé, kdy Tomio Okamura naprosto nepokrytě lže. Už jsme tu měli jeho prohlášení, že Piráti chtějí, aby se zlegalizovaly všechny drogy (jeden z nich řekl, že za mnoho let by se o tom mohlo uvažovat), tu značně vylepšenou fotku z posilovnu (pokud ovšem Tomio nemá takovou sílu, že by dokázal ohnout i posilovací stroje :D)... A to se vůbec neorientuju v tom, co se dělo, když vedl Úsvit... Nechápu, jak ještě teď může tomu člověku věřit jediný slovo.

18 František František | 13. prosince 2017 v 1:11 | Reagovat

Já každý den vidím Okamurovy příspěvky na facebookový zdi. Jednou se v nich chlubil transparentním financování SPD a naopak kritizoval všechny ostatní strany. Zeptal sem se při tý příležitosti, za co byly utracený ty zbylý milióny z dotace pro Japan week, který nebyly použity na nájem. Neřekl mi to a dostal sem ban.

19 arcala arcala | 13. prosince 2017 v 14:45 | Reagovat

Pevně věřím po letošních nešťastných volbách, že bude následovat příklad Sládkovy strany v minulosti: Dostal se nyní na oči, pak zmizí nenávratně v propadlišti dějin. Stejně jako slavní republikáni...

20 Čerf Čerf | E-mail | Web | 13. prosince 2017 v 20:42 | Reagovat

Nepochybuji o tom, že pan Okamura není nedostatečně informovaný, ale dokáže si skutečnost zjistit velmi přesně, protože využívá typický "dänikenovský" mix faktů a záměrných nedořečeností, aby jeho zjednodušený závěr rezonoval mezi jeho podporovateli. Článku tleskám, výborná práce s fakty, dnes už bohužel k vidění velmi zřídka.

21 Matthias Matthias | 14. prosince 2017 v 17:37 | Reagovat

1) Není nutno se vyznat v hromadě EU byrokracie, protože je to na 100% jen sračka.

2) "velmi důležitou roli hrají v tomhle všem média, která by měla lidem tyhle informace jasně a srozumitelně zprostředkovávat."

-A taky by na světě neměly být války a násilí a ták. Každý se občas zasníme lol

3) Nejsem volič ani fanoušek Okamury. A taky netvrdím, že určitě lže skoro každých pět minut jen co otevře pusu.

ale obecně vzalo, pak Zdechlovský je taky úplnej dement, zbytečná existence a svět by byl hezčí, kdyby takovej člověk neměl moc

see ya

22 Matthias Matthias | 14. prosince 2017 v 17:39 | Reagovat

[8]: ". Už Masaryk říkal, že demokracie je diskuze." - a mýlil se

23 Matthias Matthias | 14. prosince 2017 v 17:42 | Reagovat

"A taky netvrdím, že určitě lže skoro každých pět minut jen co otevře pusu." - oprava, nelže

24 Matthias Matthias | 14. prosince 2017 v 17:46 | Reagovat

jo a ještě jedna věc, jestli se ti nelíbí něco, co udělal Mach, můžeš mu napsat email

25 Lif Lif | 16. prosince 2017 v 8:48 | Reagovat

[11]: A kdyby se o něj nikdo nezajímal ani by si neškrtl.

26 ahjerich ahjerich | 16. prosince 2017 v 19:49 | Reagovat

Kulturní vložka o vlastizrádných obchodních, tak zvaných šmejdech, kteří mají vždy vypracovanou filozofii manipulace a vyvolání pocitu viny a strachu k nákupu drahých předmětů pochybných zázračných vlastností..

https://www.youtube.com/watch?v=-tO6Ct60FQo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama