b5 seriálových tipů roku 2017, které stojí za to

31. ledna 2018 v 13:35 | Lúmenn |  filmová díla...
Loni jsem viděla docela hodně seriálů (většinou u nich totiž pracuju, hlavně vyrábím placky a magnety), z nichž některé ve mě zanechaly docela hluboký dojem. Vůbec mám pocit, že současná seriálová produkce jde kvalitou víc a víc nahoru a v mnohém předčí i produkci filmovou. Protože opravdu dobrý film jsem z poslední doby neviděla asi žádný - a seriálů, tak těch mám pro vás hned pět. Co mi jelo na obrazovce a co s čistým svědomím pošlu dál? Čtěte v celém článku.11.22.63 (2016)
Tento seriál je sice již z předloňska, ale já měla tu čest jej vidět až loni. Každopádně jde o počin, který rozhodně stojí za to vidět. Kdo jste fanoušci spisovatele Stephena Kinga, možná už tušíte o co go. Seriál je totiž natočený podle jeho stejnojmenné novely. Středoškolský učitel ze současnosti, který tak nějak nemá co ztratit, protože je rozvedený a celkově tak ne úplně v pohodě, se po naléhání svého kamaráda vypraví do roku 1960. Jestli si kladete otázku, jak to proboha udělal, tak na ni odpověď nehledejte v seriálu. Nějakou haluzí prostě v jedné jídelně v Maine existuje průchod do minulosti - a právě tím se James Epping vydá, aby zabránil atentátu na Kennedyho. To, že Kennedy umřel, je totiž podle jeho kamaráda příčinou všeho zla v Americe a vůbec na celém na světě. A tak James vyrazí na dlouho cestu do Texasu, aby se pokusil přežít tři roky, které jej od data atentátu dělí a za tu dobu nějak vymyslet, co s tím. Jenomže minulost se nechce nechat změnit a ještě jak na potvoru najde James v minulosti svou životní lásku.
Pokud máte rádi šedesátá léta, užijete si atmosféru seriálu náramně. Kostýmy, výprava, prostředí, hudba - to všechno je naprostá paráda. Příběh má spád, dotaženou pointu a spoustu WTF momentů. Občas tam trošku drhnou určité mezery v logice, ale pokud nejste hnidopišští šťouralové, je tohle retro scifíčko skvělý plán na dlouhé zimní večery. Seriál má navíc jen 8 dílů a pokračování kvůli ukončení dějové linky nehrozí, takže jde o skutečně příjemnou jednohubku.
Hrají: James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper
Od: Hulu

Stranger Things I. a II. (2016 a 2017)
Málokdy se stane, že by druhá řada seriálu byla stejně dobrá, ne-li lepší, než řada první. A Stranger Things se to povedlo. Předpokládám, že první řadu jste si ujít nenechali - byly toho plné sociální sítě a vlastně celý internet, takže to byla skoro povinnost:) Příběh Stranger Thigs zní jako jedno velké klišé - zapadlé městečko v USA, venkovský šerif, zlá korporace, příšery z jiné dimenze, mizící lidé a parta malých kluků, která to celé vyřeší. A to celé na pozadí až kýčovitých 80.let. Jenomže všechna tahle klišé dokupy nějakým záhadným způsobem skvěle fungují a atmosféra vás pohltí. Do toho přidejte famózní herecké výkony všech dětských herců, kterých je v seriálu možná i víc, než těch dospělých, a jste přikovaní k obrazovce stejně jako já. Do podivínské Eleven, takového lidského pokusného králíka s napdřirozenými schopnostmi, se prostě nejde nezamilovat a hrdinské činy Seana Astina (aka Samvěda Křepelky z Pána prstenů) vám pohnou srdíčkem víc, než roztomilá videa se štěňátky.
Hrají: Winona Ryder, David Harbour, Sean Astin, Finn Wolfhard, Noah Schnapp, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin
Od: Netflix

Příběh služebnice (The Handmaid's Tale) (2017)
I tento seriál je skloňovaný mezi seriálovými fanoušky ve všech pádech. A oprávněně. Příběh služebnice je dystopický psychologický thriller ze světa alternativní budoucnosti, v níž Spojené státy ovládnou náboženští fanatici a vytvoří svou totalitní teokracii. Návrat k Bohu a křesťanským hodnotám má ovšem jeden háček - lidstvo ztratilo schopnost reprodukce. A právě náboženským fanatismem se republika Gileád snaží dostat k potomkům. Pár žen totiž svoji plodnost ještě neztratilo - a právě ty jsou zotročeny a přinuceny rodit děti pro takzvané Velitele a jejich neplodné manželky. Říká se jim služebnice - a příběh jedné z nich sledujeme v seriálu, natočeném podle románové předlohy.
Seriál je hodně temný a těžce artový. Což může mnoho lidí od sledování odradit. Pro mě to ovšem byl o to silnější zážitek. Dlouhé, táhlé záběry na padající déšť, třesoucí se ruce či kanoucí slzy ještě umocňují beznaděj služebnice Offred, která ztrácí svoji lidskost, svobodu, radost ze života, protože se ji proti její vůli rozhodli obětovat "vyššímu dobru". Mají zoufalí lidé právo dělat zoufalé činy? A kolik utrpení člověk snese? Kdy člověk přestává být člověkem a stává se věcí? Tyto a mnoho dalších otázek ve vás sledování Příběhu služebnice vyvolá. A k tomu ještě mrazivý pocit v žaludku a odpor ke všemu, co je jen vzdáleně cítit Biblí.
Hrají: Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T.Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley
Od: Hulu

Lucifer (3 série - 2016-2017)
Tohle je taková moje guilty pleasure. Je to děsné béčko, místy vlastně totální kravina, ale já to přesto žeru. Lucifer se už nudil v pekle a rozhodl se udělat si malý výlet na planetu Zemi. Z malého výletu se ovšem stal delší pobyt, který si pán pekel báječně užívá. Pod jménem Lucifer Morningstar se stane vyhlášeným majitelem nočního klubu, známý tím, že lidem dělá laskavosti, které si u nich později vybírá. Hnutím osudu se ovšem připlete do řešení vraždy a nakonec se stane spolupracovníkem policie a pravou rukou detektiva Chloe Decker, s kterou mají tři řady trvající proxemický tanec, který se (jak doufám) konečně vyvine do vztahu.
Příběh Lucifera má svoje vzlety a pády - mystické a na anděly, démony a další mytologické bytosti zaměřené epizody mě hodně baví. Luciferův andělský brácha Amenandiel, démonka Maze a občasné zásahy dalších celestiálů, včetně Bohyně všeho stvoření, to jsou linky které si užívám. Navíc je Lucifer neuvěřitelně charismatický a taky přímo pekelně namyšlený, což je příčinou řady vtipných situací - v první sérii jsem se často smála nahlas.
Jednoduché a mnohdy až trapné řešení vražd je spíš takovým pozadím jinak zajímavého příběhu, kde velkou roli sbližování Chloe a Lucifera a další mezilidské (ehm...mezicelestiální? Lidskocelestiální?) vztahy. Bohůmžel třetí řada je zatím nejslabší z celého seriálu, únava materiálu je znát a já doufám, že Lucifer zase nabere trošku spád a zamíří k nějakému dobrému ukončení, protože si to skutečně zaslouží a ten potenciál tam je.
Hrají: Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro, Scarlett Estevez, D.B. Woodside, Lesley-Ann Brandt
Od: Fox

Pustina (2016)
A kupodivu řadím do toho nejlepšího, co mě za loňský rok na obrazovce potkalo, i český počin. O Pustině jste určitě taky nemohli neslyšet - podle kritiky je to snad to úplně nejhustější, co ze sebe čeští filmaři vyplodili za skoro 100 let. A hele, ono asi fakt jo. Možná je Pustina místy až moc pustá, drsná a beznadějná, ale atmošku to má ostrou jak žiletky a tak to filmařům budiž odpuštěno. Koneckonců, kdo někdy navštívil severočeské pohraničí, asi uzná, že to tam není o moc míň bezútěšné, než v seriálu. V něm sledujeme příběh zapadlé vísky Pustina, která se má zbourat kvůli těžbě uhlí a nikomu to ve vsi zas tak zásadně nevadí, ale nikdo nemá koule to říct do očí aktivistické starostce. Ta ovšem ztratí veškerou sílu bojovat s bagry těžařů, když zmizí její mladší dcera.
Roztáčí se kolotoč vyšetřování a na to se nabalují další dějové linky. Drogy, pasťák, šlapky, cikáni, šmelina, magor v lesích a všudypřítomný bezútěšný kraj a jeho zchudlí zoufalí obyvatelé - no prostě i postapokalyptické filmy vypadají vedle Pustiny jako příjemné cestopisy z dovolenkového ráje. Po zhlédnutí seriálu se nebudete nějakou dobu moci zbavit pocitu oprýskanosti, použitosti; zápachu cigaretového dýmu a pachuti chlastu na patře. Navíc je závěr detektivní zápletky vskutku silné a překvapivé kafe. S lógrem a bez cukru i mlíka, samozřejmě.
Hrají: Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Eva Holubová
Od: HBO

Mno, jak na to koukám, tak je to samá dárk kůl temnota. Ale co si budem povídat - ty nejumělečtější a filmařsky nejvybranější počiny málokdy bývají o růžových jednorožcích a ňuňískujících se milencích. Z temného námětu snáze upletete pořádný bič na diváka - a těmihle pěti biči fakt chcete dostat. Vyzkoušeno za vás:)
A co upoutalo ze seriálového koktejlu loňského roku vás? Budu ráda za vaše tipy v komentářích:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hrachajdice hrachajdice | Web | 31. ledna 2018 v 14:28 | Reagovat

Dřív jsem taky ujížděla na seriálech , teď už moc ne a proto není překvapením,že neznám ani jeden z týhle nabídky  :D . Ale díky za typy. Mrknu se blíž a třeba se mi zalíbí :) .

2 Melanie Melanie | Web | 31. ledna 2018 v 15:06 | Reagovat

Viděla jenom Stranger Things (aby taky ne, tohle je přesně to, co mě prostě muselo zaujmout) a miluju ten seriál, i když o sedmé řadě druhé epizody raději nemluvíme a předstíráme, že neexistuje. :D
O Příběhu služebnice jsem už taky něco slyšela a zaujal mě, ale ještě jsem se k němu nedostala.

3 sw sw | Web | 31. ledna 2018 v 15:17 | Reagovat

Strange things (za mě) přišel s velmi kreativním námětem, tam nemám co vytknout. Lucifer je srdcovka, ale řekla jsem si už po první sérii, že v nejlepším se má přestat. Druhá série tomu přitakala a třetí to definitivně potvrdila. Škoda.

4 Matthias Matthias | 31. ledna 2018 v 15:27 | Reagovat

ale Lúmmenko, trávíš nějak moc času u televize (nebo na čem to sleduješ)

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 31. ledna 2018 v 15:46 | Reagovat

Z Lucifera jsem viděla asi dva díly, uznávám, že kdybych to sjela celý, taky se na to budu dívat ráda i přes vědomí, že je to vlastně blbost, jinak neznám nic. Ale Pustina? Tyjo, doteď jsem o tom neslyšela, ale dost mě to zaujalo. Včera mi definitivně skončila jedna taková věc podobná Luciferovi - z venku celkem kravina, ale s příběhem který mě zaujal, a mám tam prostor, aniž bych přidala něco navíc. Protože mnohem radši redukuju sledované seriály.

6 Majký Majký | Web | 31. ledna 2018 v 15:59 | Reagovat

Z těchto seriálů jsem viděl pouze Pustinu a naprosto souhlasím s tím, že se jedná o perlu (i když v tomto případě by se spíše hodilo říci spíš "velice kvalitní uhlí") české seriálové tvorby. Atmosféra je tam opravdu neuvěřitelná...

Jinak mezi mé nejsilnější seriálové zážitky loňského roku patří kromě Pustiny taky Taboo, 13 Reasons Why (i když co jsem tak zaznamenal, tebe tento počin moc nenadchl :D), Channel Zero...a pak také naprostá DOKONALOST, která mi v každé sérii dokázala naservírovat sérii naprosto dokonale propracovaných a originálních příběhů, při jejichž sledování jsem častokrát nemohl uvěřit svým očím - Black Mirror! ♥

Když se tak koukám na tvůj výběr, nejvíce mne asi zaujal Přiběh služebnice. Myslím, že mám plán na prokrastinační období před maturitou. :D

7 Eliss Eliss | Web | 31. ledna 2018 v 16:14 | Reagovat

Ani jeden neznám, na seriály moc nejsem :)

8 Nancy Nancy | 31. ledna 2018 v 17:39 | Reagovat

vdaka za tipy.. niektore uz poznam, a celkom suhlasim s tvojim vyberom. mas dobry vkus :D

9 vazelin vazelin | 31. ledna 2018 v 19:09 | Reagovat

Jsou to jako příběhy ze života, i když ani jeden ten seriál neznám. Filmaři se snaží jak udržet diváka, protože do kin už pár let je těžké člověka dostat.

A seriál je způsob, jak diváka vtáhnout do seriálového života. Sem tam nějaký pilotní film na to kino, aby se divák upoutal k námětu. Může to být náročnější ale na čas. Na druhou stranu, ti kdo vykřikují, že necivět na seriály, tak ti lidem právě podsouvají ty svoje internetové seriály a svoje podprahové informace pro vštípení svých názorů lidem.

10 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. února 2018 v 10:31 | Reagovat

[4]: většinou na ntb a většinou u toho pracuju. Když děláš zakázku třeba na 1500 placek, tak u toho prostě sjedeš celou sérii :D

[6]: Taboo mě teda vůbec nechytlo, dokoukala jsem to, protože jsem furt čekala na nějakou pointu, ale nepřišla. Vlastně doteď nevím, o čem to vlastně bylo. Za mě velké zklamání. 13 reasons bylo teda taky dooost velké zklamání. Ale Black Mirror je boží. Zatím jsem ale viděla jen 1. a 2. a část 3.série, ale většina dílů je úplně hustá.

11 komentující komentující | 1. února 2018 v 12:08 | Reagovat

Pustina a Stranger Things se mi také líbily, zbytek zní zajímavě, díky za tipy. Já bych naopak ještě doporučil Svět pod hlavou - nečekaně kvalitní český seriál, kterém se také cestuje časem a není v nouze o úsměvné i mrazivé momenty. Jen se nenech odradit úvodním dílem.

12 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 1. února 2018 v 16:31 | Reagovat

Zní to zajímavě, do některých z nich se snad pustím.
Tip ti asi žádný nedám, od seriálů jsem tak trochu poslední minulý upustila. Snad se to zlepší :)

13 Petr Pan Petr Pan | 1. února 2018 v 21:01 | Reagovat

MASTER OF NONE

To chceš!

14 veruce veruce | Web | 1. února 2018 v 22:39 | Reagovat

Stranger Things a Pustina se mi líbily hodně. Za sebe ještě doporučuji jeden český počin - Svět pod hlavou (https://www.csfd.cz/film/431480-svet-pod-hlavou/prehled/) :)

15 Lif Lif | 2. února 2018 v 9:54 | Reagovat

Lucifer má hlavně strašně dobré soundtracky.

16 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 2. února 2018 v 10:21 | Reagovat

Tak fajn... ok. :D Zdá se, že můj seznam "to see", se zase o něco málo rozšířil. :) Což mě moc těší. Seriály všechny do jednoho vypadají skvěle.

17 Vojta Vojta | 3. února 2018 v 17:59 | Reagovat

Lucifer mě dost zklamal, samotná postava je skvělá a baví mě, ale ty detektivní případy jsou děsná nuda, pořád to samý dokola, vraha odhalíte algoritmem "je to většinou ten druhej, u kterýho se Lucifer a agentka zastaví na pokec". Jak někdo napsal přede mnou, béčková detektivka ve občas červeně bliknou oči. Tak nějak jsem pořád čekal, až konečně tvůrci využijou potenciál co to má, ale ono pořád nic. Jinak doporučuju seriál ófærð, skvělá islandská detektivka, o které se tu moc neví.

18 Lori Lori | Web | 3. února 2018 v 22:05 | Reagovat

Mne sa veľmi páči Bojack Horseman. Videli ste niekto? :)
Je to animák, kde hlavná postava je kôň ... je to depresívne, melanchonické, s miestami geniálnym storywritingom.

Pre mňa to bolo obohacujúce, lebo mi to poskytlo nový náhľad na ľudskú psychiku, správanie a problémy, ktoré ( ďakujem krásne!) nie je sú súčasťou môjho života, no skrz paradoxne kreslené postavičky sa učím empatií a porozumeniu, minimálne som nietená k zamysleniu :)

19 denikantisociala denikantisociala | Web | 7. února 2018 v 19:02 | Reagovat

O pár z nich jsem slyšela, všechny jsou přidané na list seriálů, na které se chci podívat. Obzvlášť Lucifer. Několik mých přítel mi ho velice vřele doporučovalo, takže ten jde jako první. Děkuji za radu ;)

20 Jan Duha Jan Duha | Web | 9. února 2018 v 11:35 | Reagovat

Znáš seriál Hrdinové? Doporučuju :) https://www.csfd.cz/film/224293-hrdinove/prehled/

21 Vicca Vicca | 16. února 2018 v 14:35 | Reagovat

Stranger things je podle mě jeden z nejpovedenějších seriálů poslední doby :) Naprosto úžasná atmosféra, sympatické postavy, které přirostou k srdci :) A písen Should I stay or should I go ♥

22 Jane Jane | 22. února 2018 v 17:17 | Reagovat

The End of the F***king World je naprostá úžasnost, hlavně pokud jde o černý humor. Takže jen doporučuji. :)

23 Vendy Vendy | Web | 23. února 2018 v 20:32 | Reagovat

Viděla jsem zatím Stranger thing, obě řady a opravdu dobré. Ostatní zatím neznám, mám je v plánu.
Včera jsem dokoukala The End of the F***king World. Stojí za vidění.

24 Ennie Ennie | Web | 1. dubna 2018 v 12:09 | Reagovat

Lucifera miluju! :D Ostatní seriály neznám…

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama