bSoužení z množení

21. ledna 2018 v 16:37 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Před moc a moc lety, když byla Lúmennka ještě malé punkové střevo, byl děsný folklór dělat si srandu z webu Mimibazar. Tedy z fóra, kde si dopisovaly maminy na mateřské s těmi, které se maminami na mateřské teprve stávaly (tzv. těhulky) nebo stát chtěly (tzv. snažilky). Kdo by dodneška neznal termíny jako "mimísek, ovulka, manža, tuleníčko...". Prostě vykojené ženské s hormony na mozku, říkala jsem si tehdá. Jenže čas plyne neúprosně směrem vpřed a tak Lúmennce pomalounku táhne na třicet a s hrůzou zjišťuje, že se z ní stala snažilka jak z učebnice...


V rodinné výchově na druhém stupni základní školy jsme občas měli přednášku na téma "nechtěné početí". Učitelky nám mávaly před očima banánem s navlečeným kondomem a zaklínaly nás, začky v rozpuku ženství, abychom nikdy, ani za nic na světě, s nikým nespaly bez ochrany, protože jinak rozhodopádně a stoprocentně otěhotníme. My na to kulily naše (tehdá ještě skoro nevinné) třináctileté oči a z představy těhotenství nás jímala posvátná bázeň.
Ještě v sedmnácti jsem se svým tehdejším přítelem spala zásadně a pouze s kondomem za současného použití hormonální antikoncepce, protože jsem měla hrůzu z toho, že každá z těchto ochran má jenom 99% spolehlivost. I děsivé příběhy z bravíčkovské rubriky Láska, sex a trápení ve mě probouzely paranoiu a spermie bych byla ochotná ubíjet snad i kladívkem, kdyby na to přišlo. Dívky z těch příběhů zabřezly z použití partnerova ručníku, kterýžto nestyda si do něj předtím utřel svůj semenem poskvrněný úd, jiné dívky zapomněly na jedinou pilulku z platíčka a už měly zaděláno, další byly v očekávání z provozování pettingu, aniž by přišly o pannenství, když se jim na intimní partie dostala troška parnerova "elixíru lásky".

Sečteno podtrženo - jako puberťačka jsem prostě žila v domnění, že nechráněný (nebo nedokonale chráněný) koitus rovná se otěhotnění. Okamžitě. Bez výhrad. Vždycky. Tak nám to prostě předkládali.

Teď, jako zralá vdaná žena ukončující pomalu třetí dekádu svého života, na to mám trošinku jiný názor. JE TO KARDINÁLNÍ HOVADINA!

Co bych dneska dala za to, abych skončila jako ty slečny z bravíčkovských fotorománů, které po jediné vášnivé noci hned našly na testu dvě růžové čárečky. Jak krásné by bylo, aby stačil jeden nechráněný styk a hotovo dvacet, za devět měsíců tady máme mládě. Zlatý voči.
S drahým jsme začali s "tuleníčkem" už před svatbou a dneska máme za sebou skoro půl roku toho, čím nás děsily v rodinné výchově - tey nechráněného pohlavního styku. A kde nic, tu nic.

A když jste vdaná ženská, které tikají biologické hodiny hlasitěji, než staroměstský orloj, přistihnete se brzy, že obyčejný nechráněný koitus vám přestane být dost. Začtete se do příruček, odborné literatury, do babských rad a taky do hlubin internetového mimibizáru, abyste svoje "snaženíčko" trochu popohnala. Počítáním "ovulky" to začne. Pak už rovnou "manžovi" strkáte před nos kalendář s vyznačenými okýnky, aby věděl, na kdy si má šetřit materiál. Doma máte zásobu minimálně tří druhů "těhutestů", to kdyby jeden ukázal akorát "sněhobílo", ale na jiném by mohl být "dušík" nebo dokonce "dálnice". A vzhledem k tomu, že místo pekné růžové dvouproudé dálnice se tam akorát každý měsíc marně snažíte vykoukat cokoli, přičemž vzápětí dorazí "ta mrcha" jedna periodická, začne vám to pomalu ale jistě lézt na mozek. Takže pořád pijete čajíčky, baštíte vitamíny, cvičíte hormonální jógu, provádíte tantrické rituály, nutíte muže jíst zdravě, zkoušíte ty nejvhodnější oplodňovací polohy a modlíte se k pannence Marii milosti plné, aby teda konečně už.

A do toho pochopitelně rodí vaše známé a kamarádky a spolužačky se základky a dokonce i ta divná sousedka, co má oči šejdrem a doma alkoholika, jako na běžícím páse. Facebook máte plný fotek z ultrazvuků, kýčovitých momentek rodinného štěstí s nervózním chlapem a břichem jako přefouknutý míč, za nímž jen tušíte svoji kamarádku, fotek z porodnice a z prvního kojení a prvního blitíčka a prvních narozenin. Vaši kámoši vás neustále zvou na nějaké křtiny a zapíjení potomků (na kterém ani radši nepijete, protože co kdyby už, že jo) a doma se vás babičky a tetičky pořád dokola ptají, kdy konečně ráčíte přinést do rodiny dalšího člena.

Řeknu vám, že jsem si teda jako mladá a naivní žába představovala celé to "dělání miminka" trošku romantičtěji. Svíčky, krb, hezká hudba a pak chlap zašeptá "uděláme si dítě" a žena zašeptá "ano, uděláme" a za chvíli je vymalováno a jde se vybírat kočárek. Skutečnost obsahuje mnohem méně krbů a svíček, zato ale hodně upachtěných nocí ve stylu "nechce se nám, ale podle kalendáře je dneska dobrej den", hodně slziček při negativních testech a ještě víc slziček při rozbalování tampónů. Jo a taky kopec nevyžádanejch rad, z nichž moje nejoblíbenější zní: "Tak to tolik neřešte a ono to přijde samo." Jenže vykládejte to svýmu stádu splašených hormonů, který vás nutí slintat nad kočárkama a ňuňat a šišlat nad vším, co má před pubertou. Množení je prostě záhul. Tak držte palce, ať mi z toho snažílkování úplně nepřeskočí a ať brzo svět oblažím svou porcí genetické informace:)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 21. ledna 2018 v 16:59 | Reagovat

Přeji ti hodně štěstí a ať už se konečně zadaří :)

2 Baryn Baryn | Web | 21. ledna 2018 v 17:02 | Reagovat

Tedy, začít mimibazarem, no fuj, tos mi dala zabrat. :D Nedokážu si tě jako snažilku představiot, na to moc dobře ovládáš češtinu a vypatlaně taky moc nepůsobíš. :P
Ne, to, že ti táhne na třicet, neznamená, že jsi stará a biologické hodiny tikají jako o závod. Slyšela jsem, že to většinou trvá dost dlouho, než se zadaří. A všechny ty šťatsné matky, kterým to jde hned, jsou v menšině, zato nejhlasitější, protože se prostě musí hned chlubit a strkat to každému pod nos.

Já ti tedy držím palce, aby se to podařilo, ale i když tu radu tak hrozně miluješ, něco na ní je. Ono to vážně musí přijít samo. Když to nepřijde ani časem samo, tak by bylo na místě nějaké vyšetření.

Třeba známý se snaží takhle se svou přítelkyní dva roky. Ale ani jeden z těch idiotů prostě ze zatvrzelosti na žádný test nehodlá jít. Tak doufám, že se dřív neusnaží k depresi. A ty taky ne. :)

3 klavesnicetuka klavesnicetuka | 21. ledna 2018 v 17:50 | Reagovat

budu držet palce
možná byste se neměli tak snažit, znám spoustu lidí co se přestalo snažit a otěhotněli..psychika dělá hodně..

jo a my si s manželem taky říkáme že početí není taková snadná záležitost jak nás učili až jsme si říkali že se divíme že lidstvo ještě nevymřelo:-D

4 Hellm Hellm | 21. ledna 2018 v 18:32 | Reagovat

Alwin se ti bojí říct že je po juggeru kastrovaný :D

5 mravenec mravenec | 21. ledna 2018 v 18:58 | Reagovat

Spíš můžu poradit techniku až mimi budete mít, abyste mohli nerušeně pokračovat beze strachu. Nejde o tantru ani nic jiného. Jde o techniky psychicky a fyzicky ovládat své tělo. Četl jsem v 19ti a nechápu učitelky, které lžou, že lidé nemají početí pod kontrolou a znají tak maximálně přerušení. https://knihy.heureka.cz/multiorgasticky-muz-chia-mantak-abrams-douglas/specifikace/#section

6 Nerd Girl CZ Nerd Girl CZ | 21. ledna 2018 v 19:01 | Reagovat

Ahoj, samozřejmě přeji, ať se zadaří! :-) Jen mě trochu zarazilo, že byl článek o otevření kamenného obchodu a následuje článek o plánování těhotenství... :D

7 Jana Jana | E-mail | Web | 21. ledna 2018 v 19:07 | Reagovat

Co bych dala za půl roku :) plně tě chápu. Snad ti doktorů neříkají jako mně, že zrovna ty děti mít nemůžeš... neukazuji ti tabulky a kdesi cosi ...nakonec pomohla změna doktora a ejhle do měsíce byl Svišť. Ale že jsem byla napichana chemii až hrůza no. Zapsáno v registru umělého oplodnění . .. ještě že už to mám za sebou. Druhé bude adopci:)

Ale vzhledem k tomu, že teď máš dle blogu jiné starosti, by to mohlo jít;)

8 bestik bestik | 21. ledna 2018 v 19:09 | Reagovat

Učitelky i úřednice házejí všechny do jednoho pytle a myslej si, že lidi jsou dobytek. Rozum jim někdy chybí.

9 Lúmenn Lúmenn | Web | 21. ledna 2018 v 20:53 | Reagovat

[6]: no, ono to těhotenství nějak nevyšlo podle plánu (už mělo dávno bejt:D) a než přijde mládě, musím něco dělat - a tak budu asi časem vesele těhotnět v obchůdku :)

10 zivot-na-prasky zivot-na-prasky | 21. ledna 2018 v 21:07 | Reagovat

Přeju Ti, ať je to jeden z posledních hormonálně střízlivých blogů :)

Bavilo mě to číst, ale chápu ty starosti, já jsem ještě k tomu  chvílema brala léky, při kterých se otěhotnět nesmí, tak jsem vždycky břečela u doktora, když mi je předepisoval.

11 veruce veruce | Web | 22. ledna 2018 v 9:39 | Reagovat

No v tomhle ti neporadím, protože u nás to prostě vyšlo, když jsme si řekli, že už to vyjít klidně může. Co jsem ale četla, tak těm snaživcům to vyšlo paradoxně přesně ve chvíli, kdy (přehnané) snažení vzdali a šli zjišťovat IVF. Prostě je opustily nervy z toho, že to nejde přirozeně, takže to najednou šlo :)

12 mydarkpath mydarkpath | Web | 22. ledna 2018 v 11:18 | Reagovat

No já jsem po nechtenem potratu ten plod ve mne zemrel...

13 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 22. ledna 2018 v 14:11 | Reagovat

Teda, to co napíšu spíš patří mezi ty babské povídačky, ale prý početí dítěte závisí na tom, jak moc "ojedinělý" a "kouzelný" ten styk je. Prý je to něco výjimečného už ve chvíli, kdy to prožíváš a ne až se na to díváš (už s břichem) retrospektivně.
Nevím, jak to líp popsat, je to fakt taková povídačka :D
Ale určitě se zadaří ;)

14 bestik bestik | 22. ledna 2018 v 16:08 | Reagovat

Co jsem tak slyšel, tak různé kolegyně v práci, snažilky se snažily dlouho, protože vedení firmy na ně navalilo spoustu starostí a to se budoucí maminka neuvolní a to napětí ovlivňuje hormonální rovnováhu. Možná se z toho dá dostat drobnými radostmi vzájemně. Když si manželé zahrají na motýlky a obletují se, jako kytičky, nějakou dobu, naladí se...Kdo ví..

16 Míša Míša | 23. ledna 2018 v 7:30 | Reagovat

Neboj, ono to vyjde..

Zkuste ještě dlouhodobější půst. My měli s přítelem pauzu asi dva měsíce, a pak jsem otěhotněla hned během prvního sexu :D

A přitom jsme to předtím zkoušeli už x krát a nic, pak si dáme delší dobu pauzu, vůbec to neřešíme a dvě čárky byly na světě...Po x negativních testech. Pak tomu žena ani nemůže uvěřit a stejně si udělá asi ještě další tři testy a nakonec tomu stejně uvěří až mu to potvrdí na gynekologii :D

Teď jsem v 25. týdnu a přijde mi to jako včera, kdy jsem našla na testu dvě čárky...utíká to hrozně rychle :)

17 Míša Míša | 23. ledna 2018 v 7:31 | Reagovat

[16]: * až ji to potvrdí :D :D

18 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. ledna 2018 v 13:30 | Reagovat

[16]: tak nevím, jestli bychom to s drahým 2 měsíce vydrželi, ale díky za tip, zkusím to doma navrhnout :D :D :D

19 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. ledna 2018 v 13:30 | Reagovat

[16]: a gratuluji:)

20 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 23. ledna 2018 v 13:51 | Reagovat

K tvým "kapkovým" historkám přidám ještě jednu:
Jako medik na prázdninové praxi mezi 5. a 6.ročníkem jsem byl svědkem interrupce u cca 13 - 14 leté slečny, která údajně otěhotněla tak, že se koupala po bratrovi, který si ve vaně "udělal hezky".

Uvádím schválně "údajně", protože si jsem vědom možnosti, že tyto (a podobné) historky poradil v situaci, kdy rodiče své děti neuhlídali, lékař či advokát, aby se neřešil explicitní incest.

21 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 23. ledna 2018 v 14:10 | Reagovat

Jinak k výše uvedeným radám si dovolím přidat ještě jednu:
Pokud možno přestat používat "odsmraďovací" kosmetiku ("co vás nezradí"), spokojit se jen s mýdlem (nejlépe neparfémovaným a bez desinfekce), a nechat si narůst chloupky v podpaží. Pachové signály z těchto tělesných partií asi mj. stimulují i spermiogenezi (alespoň u jiných savců tak fungovat mohou; dokážu si představit i testování, zda to takto funguje i na lidech, ale byly by to pokusy na způsob doktora Mengeleho, takže se spokojím s odhadem, že asi ano).

A mám ten pocit, že někdy teď vyšla reedice cvičení podle Mojžíšové - těmi cviky rozhodně nic nepokazíš.

Ale na druhou stranu uklidňující zpráva: Za mých studijních let se pár coby pár s potížemi s plodností hodnotil až poté, co se "nezadařilo" během dvou let nechráněného sexu.

22 Míša Míša | 23. ledna 2018 v 14:18 | Reagovat

[18]: no, my bydlíme od sebe přes 300 kilometrů, takže to zase takový problém nebyl :-D

až zítra se stěhuje za mnou :)

23 ZZZZZZZZZZZZZZ ZZZZZZZZZZZZZZ | 24. ledna 2018 v 19:10 | Reagovat

Takže od 25 cca je dle tebe žena stará a před 30 už jí tikají biologické hodiny a je na všechno pozdě? A na co všechno je ve 30 pozdě a člověk je starý, hm? Hm, tak to je fakt super reakce a super přístup. V tom případě už si to dítě jako "stará matka" ani nepořizuj, když jsi nerodila hned 18 - 20 let :D Takovou stařenku by to dítě mělo. Možná nemáš ten nejlepší názor, když si myslíš, že nemít do 30 děti je na všechno pozdě a žena stará. Navíc ano, jsi naivní, když jsi myslela, že otěhotníš na hvízdnutí. Je úplně normální se snažit okolo roku, i každý gyndař by tě se smíchem poslal ještě se snažit a ani tě nevyšetřil, že máš čas i věk... Ale proti gustu.

24 koláč koláč | 24. ledna 2018 v 20:06 | Reagovat

Bzzzz. Včelí královna přiletěla?
Podle nějakého výzkumu je 28 let docela ideál. Nevím, že by vysloveně tady někde bylo, že je úplně pozdě ve 30. Ono pozdě sice není relativně nikdy, jen se statisticky zhoršují ty možnosti po třicítce, statistiky se však mohou trochu měnit.

Horší jsou na tom slečny, které ještě neulovily. Muž, který nedostal šanci s budoucí matkou svého dítěte sdílet její mladý věk, kolem její třicítky ztratí zájem, neboť byl ochuzen a tak na ni zbývají pak už hodně postarší kusy.     A mladí chlapi, dokud jsou atraktivní, tak se zajímají o ty pod 25 let, to je příroda i síla lásky, které se nedá snadno poručit. Trpělivost ve vyčkávání každého chlapa má své meze.

Ženská , která už si nalovila, tak tam nevidím problém, když se nepodaří, podaří se snad později. Některá může mít biohodiny trošku posouvací.

25 Sis Sis | 24. ledna 2018 v 21:40 | Reagovat

Názory Lumen, které je nějakých 27 a tvrdí, že je jí už stejně 30 a na dítě je stará jsou fakt pecka, no. Dost tímto hejtem uráží ostatní ženy, protože z tohoto mi vyplývá, že po 30 roce věku už snad život skončil? Asi podle lumen ženy, které ve 30 nemají muže nebo dítě jsou na odpis a můžou už to jít odkroutit do důchodáku.

   V dnešní době skutečně předpotopní názor na věk, slečinko! Měla sis děti dělat teda dřív, ale nevidím na rodičovství po 30 nic špatného. Ale navzdory tomu velmi naivní, když se označuje za snažilku jen proto, že neotěhotněla o svatební noci a diví se, že do půl roku neotěhotní. Snažilka vypadá děvče o dost jinak, to si o tom něco přečti nebo mluv s jinými ženami jaké to je mít problémy i s IVF atp.

26 Oliva Oliva | 24. ledna 2018 v 21:42 | Reagovat

Od 27 táhne na 30? To snad brzdi, to se má člověk už v 25 cítit starý a s ujetým vlakem, když nemá rodinu? :OOOOOOOOOOOO

27 RUBI RUBI | 24. ledna 2018 v 22:36 | Reagovat

Ty kráso :D :D :D :D tak po dlouhé době jsem se u tvýho článku fakt zasmála i hlasitě :D :D :D božínku, teda tvým slovníkem, bohové, děkuji, že tohle jsem nikdy nemusela řešit, protože jak to člověk řešit začne, je to přesně tak, jak píšeš a jak píší matky na modrým koníkovi a mimibazaru. já otěhotněla tak nějak proti své vůli - v ten nejvíc neplodnej den, protože sem si řekla, že v tenhle nejvíc neplodnej den přece naprosto není možný otěhotnět - a buch, bylo vymalováno :D takže jsem se díky bohům nestihla zbláznit z toho, že to nejde :D přestaň řešit ovulaci a že chceš dítě a ono to fakt půjde :)

28 RUBI RUBI | 24. ledna 2018 v 22:44 | Reagovat

jo, a ještě doplním, že první dítě jsem měla v 31 :) takže "stará" matka, ale jsem ráda, dřív bych je nechtěla!!! teď mám mnohem víc informací než jaké bych měla třeba před 7 lety...a pokud by někdy mělo dojít na druhý (kdyby mě zase zradily neplodný dny a chlap na mě tlačil :) ) tak nejdřív v 36 :D :D

29 orangutan orangutan | 24. ledna 2018 v 23:12 | Reagovat

Příroda je rozmanitá, stejně je nejlepší když jsou na všecko dva a pak už to jde samo.

30 orangutan orangutan | 24. ledna 2018 v 23:28 | Reagovat

Člověk se nasměje, kolik toho autorka měla podle některých interpretů napsat a ve skutečnosti nenapsala. Neb píší, co nezaznělo.

31 Městoběžnice Městoběžnice | 24. ledna 2018 v 23:36 | Reagovat

Možná to nejde, protože na to není vhodná doba. Jste celkem čerství novomanželé, třeba si zrovna máte užívat jeden druhého, protože dokud jste bez dětí, máte na sebe daleko více času. Dále sis nedávno otevřela obchod, který je pro Tebe splněným snem, a myslím, že jsi psala, že máš dost práce. S dítětem by ses mu taky nemohla věnovat tolik, jako teď bez něj. Podle mě prostě máš zatím kolem sebe jiné věci, které by sis nyní měla užívat a zabývat se jimi, na děti je času dost.

32 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 25. ledna 2018 v 7:35 | Reagovat

[23]: [24]: [25]:
Uvědomte si laskavě, že třicetiletá žena "není stará" někdy od druhé poloviny 19. století (do té doby se ta "nestarost" týkala prakticky výlučně příslušnic nepočetných bohatých vrstev.
Takže Darwin a sobecké geny skutečně počítají s tím, že 30letá žena je stařenka nad hrobem, jak jí byla od okamžiku, kdy jsme se oddělili od zvířat, a forsírují plodnost v nižším věku. A navíc přinášejí vyšší sexuální atraktivitu mladých samic (v tom se lišíme i od našich nejbližších příbuzných, šimpanzů) a od společných předků lidí a opic pomoc matce ostatními členkami tlupy (vidíme i u šimpanzů a goril).
Prostě geneticky a evolučně je to nastaveno tak, jak uvádí Lúmenn.

33 muck muck | 25. ledna 2018 v 13:59 | Reagovat

[32]:
Připadáš mi jak vzteklý, co si myslí, že ovládne přírodu. Kdo říká, že je ženská ve 30 stará? Jsi to úplně překroutil ne? Vkládáš rád slova do úst a to je tvá odvěká zátěž, se kterou se neumíš vyrovnat. Poruč nastoupené řadě  sedmadvacetiletých hochů, že nesmí myslet na mladší než na ty 30 leté a budeš kabrňák, který ovládl přírodní přirozenost. Možná kdybys měl syna, tak bys mu i poručil,aby si vzal ženu, která se mu nelíbí, ke které nic víc necítí než maximálně kamarádství nebo soucit. Hele příroda je možná někdy krutá, ale nesmíme zavírat oči před pravdou.

34 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 25. ledna 2018 v 19:55 | Reagovat

Nevím, jak jsi dospěl k názoru, že "chci ovládat přírodu". Jenom konstatuji, že pokles plodnosti kolem 30 je realita, a že to má své biologické opodstatnění dané tím, že se vyššího věku dožíváme prostě příliš krátkou dobu na to, aby to příroda nějak zohlednila.

Jinak ať si sedmadvacetiletý hoch klidně vezme třeba "šedesátku". Dají se refrešovat ovaria a vzniklý zárodek může odnosit "nosnice". Nic proti tomu nemám, naopak jsem všemi deseti proti, aby tohle mohlo fungovat na profesionální bázi.

35 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 25. ledna 2018 v 19:56 | Reagovat

pardon, "pro".

36 Luz Luz | 25. ledna 2018 v 21:04 | Reagovat

Co tady resite s tricitkou, z toho, co vidim kolem i znamych atd., se mi jevi, ze mit dite az po 30 je pro soucasne zeny uplne bezny jev, i znam nejake, ktere ho mely po 35 a vse probihalo v poradku.

Fakt ze do pocitu Lumenn se teda ja osobne neumim vzit, jsem starsi nez ona, ale ani nejsme definitivne rozhodnuti, zda s manzelem dite chceme, a pokud by nakonec nebylo nikdy, tak to nepovazuji za zadny problem, i bez toho nabizi zivot bezpocet moznosti, cim se zabyvat, o co se zajimat, ze to ani clovek za jedne zivot nestihne.

Lumenn preji hodne stesti, ale opravdu jak uz tu bylo zmineno, neni vubec potreba se s tim tak stresovat v tvem veku. Spise mam podezreni, jestli by nemohla hrat roli i telesna hmotnost. I kdyz take znam velmi hubene zeny, co deti maji, takze muze to byt ruzne.

37 tuž tuž | 25. ledna 2018 v 23:11 | Reagovat

[34]:
Tuž ste z teho nejak vykličkoval, ani nevite jak a kam.

38 tuž tuž | 25. ledna 2018 v 23:21 | Reagovat

Nebo na co vlastně reagoval. Doufejme, že na nic, že jen tak si píše.

39 smajlík smajlík | 25. ledna 2018 v 23:31 | Reagovat

Celé je to legrační debata. Článek si myslím, že byl jen takový povzdech, že to není tak jednoduché, jak by si mnozí představovali, nikoliv beznadějné. A také inspirací pro jiné mladší, že na mateřství se mohou připravovat i dříve, než dojde na věc a brát ho jako součást života. Třeba tak,, žádná hrůza...

40 Lúmenn Lúmenn | Web | 26. ledna 2018 v 14:53 | Reagovat

No, nějak jsem nikde nevykoukala, kde píšu, že by žena po třicítce byla stará a na odpis :D Tak nevím, kde to ctění diskutující vzali :) Mně třeba biologické hodiny tikají tak 5 let a dítě si přeji už docela dost dlouho. Každá žena to má ale samozřejmě jinak. Pravdou ale je, že od cca 25 let už se jen zvyšují rizika - ať už těhotenství nebo zdraví miminka a to každým rokem. Biologicky jsem tedy už i ve svých 28 letech za zenitem;)

41 Ada Ada | 26. ledna 2018 v 17:14 | Reagovat

Ale ano, vícekrát tu padlo, že už je ti 30 a jsi stara. Neumíš vůbec povzbudit. Dvacítka o sobe tvrdi, že je 30 no to je super a co ja v 25?  Tak dle tvých rad si dam provaz kvůli věku. Už nic nemůžu čekat vid, když tobě je v 28 skoro 30 a na dite je pozde. Takže moje kamarádka v 25 už má rizikac dle tebe?  Hlavně že ji doktor řekl, že je mlada a ty bys ji v 25 řekla, že je stara 30
Radsi děti ať nemáš ty stareno

42 Luz Luz | 26. ledna 2018 v 19:40 | Reagovat

No je pravda, ze az nekteri diskutuji to najednou zacali brat nejak vztahovacne. Taky jsem to pochopila spise tak, ze to Lumenn pise ze sveho osobniho pocitu vzhledem k tomu, ze uz vice let si dite preje, ale nebylo tam prece uveden zadny nazor ve smyslu, ze je uz moc stara (to by to uz rovnou mohla vzdat, ale ona prece veri, ze to vyjde) anebo ze starsi zeny nez ona jsou na dite prilis stare.

43 M. M. | 26. ledna 2018 v 20:01 | Reagovat

Je to 20 o sobe tvrdici, že je ji 30 a v 25 je pozde na dite. Asi zije v jiné realitě, ale mraky žen rodi po 30 az 40 a deti i ony jsou ok. Ale holt její názor a podporuje jen ty matky 18-24. Já otehotnela ve 24 a první dite v 25, jsem dle Lumen ale asi už stara v 25. Jsem si mela vyridit už důchod radši ne.

44 rumcajs rumcajs | 26. ledna 2018 v 20:15 | Reagovat

No tak si článek přečtěte všichni pořádně dvakrát, co je v něm doslova. Někteří působí dojmem, že jsou v hypnotickém transu.

45 Lúmenn Lúmenn | Web | 27. ledna 2018 v 20:36 | Reagovat

[41]: no, mám trošku dojem, že to tady někdo moc hrotí :D Za dva měsíce mi bude 29, takže mi brzy bude skutečně táhnout na 30. To je prostě fakt:) Ale nikde v článku netvrdím, že bych byla stará nebo že by ženy neměly mít děti po třicítce;) Jenom že už na mě jdou biologické hodiny a že bych prostě už ráda "zabřezla", toť vše. Takže klídek, do důchoďáku ani tebe ani nikoho jiného neposílám. Ať si má každý děti kdy uzná za vhodné nebo je nemá nikdy. V článku píšu jen a pouze o tom, jak to cítím a prožívám aktuálně já.

46 Jindra Jindra | 28. ledna 2018 v 0:08 | Reagovat

Tady se zas vyrojilo starych potrefenych husic:)

47 Míša Míša | 28. ledna 2018 v 12:03 | Reagovat

Já jsem to chtěla stihnout do 30 a pak jsem si tu hranici snížila na 25, že by to bylo fajn...

No a nakonec se zadařilo ve 21 :D

Chápu ženy, které chtějí mít dítě  prostě do těch 30..Je to lepší a měla by se zvyšovat i šance, že tady s dítětem déle pobudeme, uvidíme jak vyrůstá, má třeba vnoučata a když se zadaří, dožijeme se i pravnoučat ( mé dítě bude mít 4 prababičky, 3 pradědy, 2 babičky a 2 dědy..)   .. Jsem ráda za to, že to takhle vyšlo a dožili se i pravnoučat, protože někdy nemáme ani dědy a babičky..

Zajímalo by mě, jestli ten "dnešní trend" bude pokračovat - v mém okolí znám spíše ženy, které mají první dítě nejdříve ve 25 - 27 letech, prostě to tak chtěly. Nebo se to časem vrátí do starých kolejí a většina bude začínat s dětma okolo 20ti :D

48 Míša Míša | 28. ledna 2018 v 12:04 | Reagovat

[47]: omg, jsem to napsala blbě...

mělo to vyznít tak, že my se třeba dožijeme vnoučat a pravnoučat, né že to dítě má vnoučata a pravnoučata.... :-D

49 Vivi Vivi | 28. ledna 2018 v 15:32 | Reagovat

Ale výsledek je, že žena od 25 let je stejně stara, stejně jako i teda Lumen. Je důvod ve 30 prestat zit kvůli stáří?

50 Lea Lea | 28. ledna 2018 v 15:39 | Reagovat

Jak můžeš mít ve 20 problémy s otěhotněním?  To bych možná k lékaři zašla.  A 30 ti fakt není, ses zbláznila od 25 tvrdit, že už je Ti 30. To chapu, ze 25 lwtou holku zarazi tvrzeni, ze uz je ton 30. Ne to fakz ti zdaleka 30 není uzivej mladi a netrap se věkem! Dítě přijde.

51 M. M. | 28. ledna 2018 v 15:51 | Reagovat

[46]: Ve 25 přece žena není stara na dite! Kdyby to byl blog 40lete mamky, ale i to bych chápala, aLe i mně přijde mít dite do cca 35 ok. Mám 25 a mam první dite a ještě chci další. A myslím, že na to mám věk.

52 budulinek budulinek | 28. ledna 2018 v 16:06 | Reagovat

Milé kritičky, už si ty děti pořiďte a nebuďte zašklíblé. Ale hlavně ať je to s čisté lásky a ne z čisté potřeby. Ať se vám nepletou čísla 20, 25, 28 a 30.
Ta čísla věku se dají někdy vhodně kompenzovat láskou, vlídností, tolerancí, schopností odpuštění, sebepřijetí, empatií, zdravou mírou sebekritiky.Vy, co si zoufáte ohledně věku, budujte si příjemnou osobnost to vám krásy přidá a vnitřní vyrovnanosti a spokojenosti.

53 A. A. | 28. ledna 2018 v 16:15 | Reagovat

[40]:
Statistiky, podle kterých se snižují šance na otěhotnění (a stoupají rizika) takhle brzo pochází ze záznamů ze sčítání lidu na francouzském venkově v 17. století.
(Henri Leridon. “Can Assisted Reproduction Technology Compensate for the Natural Decline in Fertility with Age? A Model Assessment.” Human Reproduction, Jul 2004.)

Podle současných statistik:
V 27 letech má žena 86 % šanci na otěhotnění během prvního roku snažení. V 37 letech je pravděpodobnost 82 %.
(David B. Dunson, Donna D. Baird, and Bernardo Colombo. “Increased Infertility With Age in Men and Women.” Obstetrics and Gynecology, Jan 2004.)

Vrozené defekty se zdvojnásobují po čtyřicítce - z 0,5 % na 1 %.
(Mayo Clinic Staff. “Down Syndrome: Risk Factors.” The Mayo Clinic, April 2014.)

Jediné, co těhotenství ve vyšším věku dokážu přiznat jako slabinu je vyšší pravděpodobnost potratů, která začíná stoupat po 35. roce života.
---
Není proto důvod šířit paniku a nepravdy z ženských časopisů, zejména z článků které inzerují umělé oplodnění.  :)
Pocitově ale soucítím - chceš dítě, zatím není a blbé statistiky a útěchy ti ho neudělají. Musí to být frustrující. Hodně štěstí.

54 empaty empaty | 28. ledna 2018 v 19:12 | Reagovat

Když se máte rádi, tak není nač čekat a buďte spolu. Vaše láska už se postará o to, že se dítě objeví..

55 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 28. ledna 2018 v 19:47 | Reagovat

[53]: Existují statistiky, které vycházejí podstatně hůř. Navíc bych si nebyl jist, zda se u těch Downů nejedná o děti s touto vadou narozené (čili vliv rané detekce a řešení).

56 A. A. | 29. ledna 2018 v 1:19 | Reagovat

[55]: Jedná se o lékařskou studii (Mayo Clinic), jde o početí dětí s DS. Kolik matek si je nechá by už byl spíš sociologický výzkum.

Ženská plodnost po třicítce prostě rapidně neklesá. Dělá to pouze ve výše zmíněných zombie statistikách ze 17. století, které byly dále používány i po zrodu moderní medicíny, antibiotik, očkování, naprosté změně životního standardu.. Samozřejmě že se jich chytla média zacílená na ženy, dále byznys s plodností (IVF, mražení vajíček..), a z nich pak přešly do běžného povědomí. Teď tenhle omyl považujeme za fakt a šíříme dál.
Ale ty ženy, které ta čísla udávají žily úplně jinak než my, byly po třicítce nakažené nemocemi, umíraly brzo. Ta původní čísla ani neberou v úvahu ,,snažící se" ženy, nýbrž úplně všechny.

Nezpochybňuju, že pokud žena chce být maminkou a nedaří se jí to, cítí se frustrovaná, i když má ještě biologicky čas - tady pomůžo jen dvě čárky na testu, ne statistiky.

57 empaty empaty | 29. ledna 2018 v 3:18 | Reagovat

[56]:
Neudusit se ve studiích. Nakonec má každý svoji zkušenost a není nad dobře fungující vztah.

58 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 29. ledna 2018 v 5:59 | Reagovat

[56]: V učebnici biologie jsme měli více-méně jasný vztah: mezi 20 - 25 1 Down na několik stovek dětí, mezi 30 - 35 jeden Down na několik desítek. Nepředpokládám, že by se biologie dělání potomků u člověka tak radikálně měnila. Spíš předpokládám lukrativní byznys se staršími rodičkami (IVF apod.).
Konec konců, všechny vědecké práce o tom, jak kojení škodí matkám i dětem, které u nás vycházely v 50. a 60. letech, byly placeny výrobci náhražek mateřského mléka.
Čili i u té vědy je nutno si položit otázku CUI BONO.

59 macuko macuko | 29. ledna 2018 v 16:03 | Reagovat

Vždycky je důležité, kdo studii platí, pro koho se dělá a za jakým účelem. Kdo dtudii už dělal tak ví svoje. Napíšete poznatky a ti , kdo o studii rozhodují, jak má vypadat osekají informace, které jim nepasují do krámu, to jsou skutečné zkušenosti,tak se to v praxi děje.

60 Míša Míša | 29. ledna 2018 v 16:11 | Reagovat

[59]: přesně tak...

nejlepší je řídit se sám sebou a svými pocity..a pokud to Lumenn cítí takto, je to její věc..:-)

61 Karryanna Karryanna | E-mail | 31. ledna 2018 v 14:05 | Reagovat

Stojíš-li o to, posílám virtuální obětí a držím pěstičky, ať se zadaří.
Ale nesouhlasím s tím, že obrovské riziko otěhotnění při nechráněném sexu je kardinální hovadina. Znám (osobně) případy, kdy holky otěhotněly opravdu při tom jediném nechráněném (a dokonce i případ, kdy to bylo při jediném špatně chráněném) sexu. Vlastně je to všechno variace na tu nejprotivnější nevyžádanou radu: prostě si chtěly užít, víc neřešily.
A nevím, jestli při pokračování nebudu více či méně vyražena, protože jsem přesně ta holka na pěst. V březnu jsem na gynekologii říkala, že v červenci se plánuju začít snažit o dítě, v září jsem si tam byla pro potvrzení, že jsem v devátém týdnu. Ale jo, první (a kdyby nebyla zároveň poslední, tak nejspíš i každou další) menstruaci po začátku snažení jsem obrečela. Dokonce jsem byla v pokušení hledat rady, jak otěhotnění pomoci, ale zakázala jsem si to (mám chuť říct naštěstí) s tím, že pokud neotěhotním do Vánoc, můžu začít po takovýhle radách koukat, dřív ne. Speciálně jsem ráda, že o významu ovulace jsem se dozvěděla až jako těhotná, hned ze dvou důvodů. Zaprvé jsem vnímala, že tak první dva týdny jsem byla při každém sexu trochu napjatá, protože "teď to může vyjít, vyjde to?", což pak polevilo, ale řešit ovulaci, asi se to bude v nejnadějněší dny ještě pár měsíců vracet. Zadruhé současná medicína umí určit stáří plodu/dítěte až děsivě přesně, takže vím, že jsem otěhotněla v době, kdy to mělo být přinejlepším nepravděpodobné (víc než týden před teoretickou ovulací).
Ale jasně, mně se to kefrá, když jsem si v porovnání se spoustou žen žádným dlouhým snažením neprošla.

62 varmen varmen | 31. ledna 2018 v 17:43 | Reagovat

[61]:
Nesouhlasíš, protože jsi žena a ta v rukou opravdu nemá omezit možnost otěhotnění pokud se nedohodne se svým mužem, nebo nepoužije antik. Ale že by nechráněný styk znamenal otěhotnění je skutečně hovadina, kterou může říct jedině žena, protože nemá a nezná nástroj ani neovládá mužskou mysl a tudíž s ním neumí těhotenství zabránit. Může si však přečíst nějakou chytrou knihu.

63 varmen varmen | 31. ledna 2018 v 17:49 | Reagovat

Rada nad zlato. Lidé , kteří neumí zacházet se svojí intimitou, kdy se bojí, aby neměli potomka, si patrně nevěří, nebo něvědí, jak to fungovat může, tak by "to" raději neměli dělat. Dobré je si i zjistit, jak se dá plodnost naopak zvýšit. Pokud naopak někdo už "na miminku" pracuje. Nezávidět těm, kteří si to dovedou spolu užít.

64 varmen varmen | 31. ledna 2018 v 18:03 | Reagovat

Ale, aby to nevypadalo, že je ženská v posteli úplně bezmocná, tak není. Může pomáhat ty vlny regulovat. Takže učit se společně je ideální a až se dva spolu naučí souhru budou si ještě víc věřit.

65 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. února 2018 v 10:28 | Reagovat

[61]: já s tím taky nesouhlasím :) To byla spíš nadsázka :) A gratuluji k očekávání miminka, snad se taky brzy dočkám:)

66 bartus bartus | 1. února 2018 v 16:03 | Reagovat

To velké riziko otěhotnění opravdu je, když to lidi neumí, je mi jich líto. Na druhou stranu může někoho ponížit, kdo to umí, jako by byl inkontinentní, nebo se pokakával, když ono to jde ovládat svoje tělo i mysl.
To zvládnutí sebe sama se učí každý sám a pak ten pár společně. Oběma to dodá sebevědomí a zvětší partnerské štěstí. Takové malé tajemství usměvavých párů. Kdo nechce nemusí.
Nezvladatelným a nepřizpůsobivým bych tu větu neříkal, že   mohou svoji sexualitu v páru natolik zvládnout, že si mohou otěhotnění řídit. Vyžaduje to určitou úroveň sebezvládnutí , ale stojí to za to. Vztah si pak okořeníte, kdy chcete a jak se domluvíte. Manželství má hlubší kouzlo a vaše láska ani po dítěti nevyprchá, dostane nové chuti.

67 Louisa Louisa | 4. února 2018 v 15:48 | Reagovat

Já otěhotněla ve 24 a 25 už mela dite a lidi nás drbali a pomlouvají proc mame tak brzo dite. Nemáme dum ani jsme necestovali a jsme trnem v oku proc si neuzivame zivOta a nemáme dite po te 30. A nejvíc mě zklamala moje matka, která tvrdi, že jsem si znicila život, protoze už nemůžu na diskoteky. Ze všech sppluzacek mam dite první. Takže možná bud ráda, že budeš mit dite starsi. U nás to bylo tezke a to si myslím, že 24 není tak strasne mladi na první dite, ale holt v kontextu dnešní doby se mnou jednaji jak s flundrou, která nezná antikoncepci a chudakem, který nestihl cestovat a nechodi večer na akce...

68 vesna vesna | 4. února 2018 v 20:26 | Reagovat

[67]:

Však o to dřív si zajdete na tancovačku, když dítě už bude vypiplané. A tou dobou budou ostatní bdít nad dítětem a běhat s čajíčky k budícímu se batoleti a karta se tak obrátí. Zničený život mají tak maximálně ti rodiče, včetně dítěte,pokud jeden z rodičů byl k početí dítěte přinucen ( a to může být táta nebo máma, nezáleží na tom kdo). Pokud si dva pořídí miminko dobrovolně, nikdy se nedá  mluvit o zničeném životě pořízením dítěte.

Protože je to tak moc roztomilé, že kdo se děťátku nevěnoval, tak neví jak moc krásné to je , i když se musí zapínat častěji pračka a někdy to "smudí", a sbírat poházené hračky. Hele, ruku na srdce, ty okamžiky strávené s dětmi, pokud děti máte rádi jsou fakt neopakovatelné a nádherné, že spotit se sportováním na diskotéce není tak naplňující. Na ty tancovačky se také dostanete, stačí chvíli strpení a udržovat si kondici.
Růžoví medvítci válí: https://www.youtube.com/watch?v=iDD_BLLcfmY

69 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 8. února 2018 v 23:43 | Reagovat

Čtu ten Tvůj článek aso po šesté a ještě ani jednou jsem nenarazila na to, že bys byla dvacítka, že by 25 bylo moc a že Ti táhne na třicítku :-) Hele, nekomentuje tady půlka lidí nějaký úplně jiný článek na úplně jiném blogu?

Jinak já Ti držím palce. Jakože fakt jo. Už proto, že já to měla tak nějak naopak. Já to poslední dítko plánovala, ale fakt plánovala, dělat strašně dlouho. Třeba tři roky... Já se tak těšila na tu spoustu úžasného a nechráněného sexu... No a do týdne jsem si stěžovala na kabel od elektrické deky, co mi tlačí do prsou a ono ejhle, prd kabel... A bylo po sexu. Už proto, že hormony se zbláznily a mě přešla chuť :-)
Ale Tobě palce držím, Ty to pro sex samotný neděláš, že? :-)

70 vueline vueline | 9. února 2018 v 19:37 | Reagovat

Taky si myslím, že nějací šotci mají svědění za ouškem a u více článků se lidi vůbec netrefili do toho, o čem se píše. Jako by je někdo naváděl do tohoto: https://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man

71 jadrma jadrma | 10. února 2018 v 22:01 | Reagovat

Přeji vám mnoho lásky ve všech formách, štěstí, spokojenosti. Zdraví a dobré pohody. Všem. Aby každá společně strávená chvilka ve vašich domovech a rodinách byla okouzlující a vždy jste měli nové a nové nápady, jak svému štěstí dávat nové rozměry.

72 Nýna Nýna | E-mail | Web | 26. února 2018 v 13:02 | Reagovat

Možná jsi na tom ještě dobře :) Řekla bych, že lepší pocit je se o miminko snažit, než o něj přijít ve třtím měsíci a zjistit, že znovu už to jednoduché nebude, nebo to nebude vůbec...

73 Lúmenn Lúmenn | Web | 26. února 2018 v 19:39 | Reagovat

[72]: to rozhodně, něco takového mě děsí a ze srdce doufám, že mě to nikdy nepotká. Soucítím s každou ženou, která si tím musela projít, neumím si ani představit jaké to musí být :((

74 Nýna Nýna | E-mail | Web | 26. února 2018 v 22:24 | Reagovat

[Smazaný komentář] Težké. Je to opravdu těžké, hlavně po psychické stránce. Každopádně – tobě přeji, ať se vše podaří přesně v ten čas, kdy k tomu má přijít :) A bez zbytečných komplikací okolo! ;)

75 Nýna Nýna | E-mail | Web | 26. února 2018 v 22:25 | Reagovat

[Smazaný komentář] Težké. Je to opravdu těžké, hlavně po psychické stránce. Každopádně – tobě přeji, ať se vše podaří přesně v ten čas, kdy k tomu má přijít :) A bez zbytečných komplikací okolo!

76 veruce veruce | Web | 13. března 2018 v 19:42 | Reagovat

O přehnaném snažení, které prostě nemůže vést k otěhotnění, krásně mluví Ivana Königsmarková v knize Hovory s porodní bábou. Pokud se ještě nezadařilo, doporučuji si přečíst, a pokud ano, tak také ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama