a

Ozvěny Junktownu

21. února 2018 v 14:33 | Lúmenn |  Lúmennčin veřejný deníček...
Loni i předloni jsem se účastnila naprosto parádního a hustokrutopřísného post-apo festivalu Junktown. Pro ty, co postapokalyptickému žánru neholdují - jde v zásadě o to, že si banda šílenců hraje na to, jak by asi vypadal svět po globální katastrofě. Civilizace se vytratila, výdobytky moderní doby pomalu zakrývá prach a vládne zákon džungle. Po zemi se prohánějí motorkářské gangy, nájezdníci a všemožní otrhanci, odění do zbytků toho, co zbylo v pustinách k oblečení. Živí se krysami, hmyzem a jinou havětí a vedeni pravěkými pudy holdují zábavě, alkoholu, řádění a nevázanému sexu. A zhruba takhle vypadá i Junktown. Ačkoli od něj uběhlo víc než půl roku, vzpomněla jsem si, že mi na blogu chybí nějaké momentky loňského ročníku a tak vám je teď naservíruju se vší parádou.O Junktownu 2016 jsem psala a reportovala (teda, spíš ne, než jo) tady. A nějaké fotky jsem ještě vyhrabala do tohoto článku. Teď se ale pojďme vrhnout na ročník 2017. Nejdřív ale pár slov o tom, co to vlastně je.

Akce se uskutečnila v červnu na bývalé raketové základně v Bratronicích, kousek za Prahou. Parta nadšenců tam postavila takové postapo městečko, které se každoročně víc a víc rozrůstá. Najdete tam budovy postavené ze všemožného junku (z anglického junk = haraburdí), ale nejde jen o nějaké filmové kulisy, ale reálné domy, ve kterých jsou hospůdky, čajovny a obchody a dá se v nich v klidu i přespat. Koncertní a přednáškové prostory se nacházejí v bývalých bunkrech a atmosféra v nich je tak zcela jedinečná.
V bohatém programu fesťáku si pak přijde na své každý fanoušek postapa. Kromě koncíků a vystoupení DJů se hraje turnaj v juggeru (taková drsná hra na pomezí rugby, wrestlingu a dřevárny), promítají se tématické filmy a koná se celá řada zajímavých (opět tématických) přednášek. Vyřádit se taky můžete na střelnici, v LARPové hře, svézt se na postapo kárách, účastnit se různých soubojů a hlavně čerpat boží atmosféru plnou nejrůznějších vychytávek, udělátek a okostýmovaných lidí. No a v neposlední řadě se tak, jako na každém letním festivalu, můžete parádně připít a veselit se s kamarády.
Kromě jednotlivých nadšenců se festivalu účastní tzv. kmeny, tedy grupy sdružených magorů, kteří brázdí pustinu a kempují ve svých táborech, které mají všemožně vyzdobené. Klany mezi sebou soutěží v různých disciplínách a ten nejlepší si pak odnese trofej, jak jinak, než v postapo stylu. A loni ji vyhrál (wait for it) náš kmen! Motorkářský gang Dead Dogs (Chcíplí psi). Mezi těmito úžasnými a úplně praštěnými týpky jsme si s mým drahým Alwinem užili generálku na svatbu, přičemž nás oddal kápo gangu (a budoucí Alwinův svědek na reálné svatbě) Cháron. A teď už slíbené fotky a taky jedno bonusové video;)


Dead Dogs u oltáře - ženich, nevěsta (pozor, v bílé:)) a dva svědkové.
Aneb postapokalyptická generálka na skutečnou svatbu, která byla o tři měsíce později.Polibte nevěstu...a pak žijte šťastně až do smrti, dokud vás nějaká přestřelka nerozdělíPostapo střelkyně z kuše. Podle výrazu je asi jasné, že jsem minula... :DA jak asi může vypadat čerstvá motorkářova novomanželka? Třeba takhle :)Selfie musí být, ne?Grid girls na formulích sice teďka zakázali, ale na Junktownu je všechno povoleno.
Takže slečna asistentka právě vyzývá statečné borce k souboji s Páračem.

A slíbila jsem taky nějaké video, ne? Nevím bohužel, kdo je jeho autorem, ale důležité je, že v něm máme s drahým úplně parádních pár záběrů, kterak si to frčíme Pustinou na motorce. Je to teda jenom pár vteřin, ale epických vteřin! A ony vteřiny se před vašimi ctěnými zraky mihnou v časech cca 0:35 a 0:50.


Jak tak na to koukám, už teď se těším na červen :) Aspoň že za 14 dní jedeme podobně řádit na Metroplex, indoor postapo festival v Praze, takže to čekání rychleji uteče.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ayeri Ayeri | 21. února 2018 v 15:03 | Reagovat

Super článek :) měla jsem v plánu se tam letos taky vypravit, jenže prodej lístků začíná někdy teď a s člověkem, se kterým jsem tam chtěla, to nepřipadá v úvahu a jiné postapo magory kolem sebe nemám. .. nebo se nebavíme až tolik, abychom spolu někam jeli. Ale tobě s Alwinem to moc sluší s civilizací i bez, vypadáte, že si to fakt užíváte a to je dobře :D jo a máš super kostým a postavu jako modelka :D

2 Jimen Jimen | 21. února 2018 v 22:54 | Reagovat

Tak tady vypadá Lumenn jako hvězda z klipu. Tedy hoši taky vypadaj, jako z klipu, ať je nezapomenem. Akční film k tomu na létajících strojích. Jeden by křoupal popcorn, jako v kině.
S kytárou overdrive,starý klasický lampový klávesy, super emotivní song.

3 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 22. února 2018 v 8:25 | Reagovat

Na posledním Fénixconu kdosi z postapo komunity líčil, jak jim přišel do tábora jakýsi polský turista a říkal: "U nás jsou taky takoví, co si hrají na apokalypsu."
Odpověděli mu: "My si nehrajeme, my jsme připravení!"

K apokalypse ovšem paří i polský malíř Zdzisław Beksiński, jeho obrazy jsou i na internetu, ale pozor, jen pro silné povahy, mají dost negativní auru.

4 Báša Báša | E-mail | 24. února 2018 v 1:58 | Reagovat

Srandisti. Hrajou si na to, že jako ta apokalypsa bude hrozná sranda. Jenže nebude, a tihle zařvou jako první. Nebudou žádný gangy, žádný orgie. Stačej 3 dny bez elektriky - například kvůli německýmu ekologickýmu blackoutu (a k němu dojde, zejména poté, co na naše phase shiftery Něm... pardon EU zareagovala tzv. společnou energetickou politikou) - a je po žížalkách. Navíc je děsná sranda, že "ze tmy" je u nás schopen najet jen Kamýk a trvá mu to tejden.
Takže, žádná voda ve vodovodu, žádnej funkční odpad, žádný chlazený potraviny, žádný telefony, žádná lékařská pomoc, žádnej benzín nebo nafta, krakovací kolony v chemičkách v hajzlu, bo tu reakci nebude jak zastavit, žádný léky (kvůli expiraci se zavážejí tejdně) a tak tahle banda pitomců poběží k maminkám, jenže ty, pokud na venkově měli nějaký potraviny, už někdo umlátil lešenovou trubkou, takže se stočej do fetální polohy a tiše chcípnou.
Kdyby měli trochu rozumu, tak místo hraní na Mad Maxe hrabou skrýše a do nich syslej veterinární antibiotika, balenou vodu, desinfekční tablety, důležité léky, vojenský konzervovaný dávky, jednoduché nástroje, TICHÉ zbraně, munici...

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. února 2018 v 10:22 | Reagovat

[4]: hele, je to hra - tak jak si lidi hrají na středověk, na fantasy, na sci-fi. A věř mi, že nikdo si nepředstavuje, že by reálné postapo byla nějaká legrace. Navíc tak půlka lidí, co na postapo akce jezdí (nejen fesťáky, ale i LARPy) se na podobnou hrozbu pádu infrastruktury a civilizace aktivně připravuje. Ve sklepě máme naftové generátory, zásoby konzerv, léky, zrdavotnický materiál, umíme se o sebe postarat v přírodě a nažrat se všeho, včetně brouků a larev, postavit přístřešek, ubránit se proti útočníkům, učíme se bojovat se zbraněmi i bez nich a jsou i tací, kteří už mají připravené opravdu vytuněné kryty se zásobami a vším potřebným na přežití třeba na dobu 10 let. A právě tihle borci, často dříve sloužící v armádě, dělají na podobných festivalech přednášky a survival workshopy.

Ale všichni tak nějak doufáme, že tyhle skilly nikdy nebudeme potřebovat. Asi jako každej. Protože tak, jako hrát si na středověk a ocitnou se najednou v 14.století je prostě něco, co fakt nechceš. A totéž platí o postapu. Jet se zaprasit a žít bez tekoucí vody a splachovacího hajzlíku na týden je sranda, mít do na doživotí je fakt na prdlajs ;)

6 Máťal Máťal | 24. února 2018 v 19:38 | Reagovat

[4]:
Tak už máš jistě postavené elektrárny, vodní zdroje, záchodky, opevněný dům, nebo aspoň parádní sklep, víš které byliny jsou na léčbu čeho a máš zdravotnický materiál v nějakém výklenku na dvou místech, kde to nezničí hurikán.

Někdy, když tohle všechno ještě nemáš, je dobré naučit se hodně znalostí a být dobrým člověkem. Pak tě mezi sebe do toho pěkného sklepa rádi vezmou,ať jim tam pomáháš to přečkat a začít stavět novou civilizaci.

7 Boudicca Boudicca | Web | 24. února 2018 v 23:01 | Reagovat

Omylem jsem se ocitla na JT předloni, byla to moje první postapo akce. Naprostá pecka, hrozně ráda bych si to zopakovala, kostým pořád schovávám a mám namyšleno, co vylepšit... Dead Dogs si pamatuju, seklo vám to. :)

8 Báša Báša | E-mail | 25. února 2018 v 2:06 | Reagovat

[6]: Já se zařídil už dávno.

9 Máťal Máťal | 25. února 2018 v 8:26 | Reagovat

[Smazaný komentář]
Tak ti držím palce. Tyhle akce bývají po světě jenom show. Různé typy odvozené z počítačových her, nebo i filmů. Zajeď do Šiklův mlýn, nebo do Boskovic.
Ale Šikland, tam je přímo představení Western. Doplňuji, že jsou vlastně různé typy akcí, ne jen ve stylu postapo. Na postapu jsem nebyl, ale na těch, co jsem říkal, jsem byl už před více lety a pak i na jiných divadlech.

10 Máťal Máťal | 25. února 2018 v 8:29 | Reagovat

[Smazaný komentář]
Tak ok. Tyhle akce bývají po světě jenom show. Různé typy odvozené z počítačových her, nebo i filmů. Zajeď do Šiklův mlýn, nebo do Boskovic.
Ale Šikland, tam je přímo představení Western. Doplňuji, že jsou vlastně různé typy akcí, ne jen ve stylu postapo. Na postapu jsem nebyl, ale na těch, co jsem říkal, jsem byl už před více lety a pak i na jiných divadlech.

11 Máťal Máťal | 25. února 2018 v 8:33 | Reagovat

[Smazaný komentář]
OK

12 Máťal Máťal | 25. února 2018 v 22:10 | Reagovat

[8]: Tak ať se ti daří.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama