bVemte si to, je to ZADARMO!

10. dubna 2018 v 16:42 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Včera jsem na své fesjbůkové stránce (je to tahle, kdybyste ji třeba ještě neměli lajknutou;)) sdílela článek o uhynulém vorvani, který měl břicho nacpané plasty. Podobných případů přibývá - a to samozřejmě jen těch, kdy mrtvou velrybu zanese příliv na pobřeží, bůhví kolik plasty zadušených velryb ožrali na širém oceánu žraloci. Plasty v mořích začínají být čím dál větší problém. Zabíjí mořské živočichy, ryby, savce i ptáky. Tím nenávratně ničí mořské ekosystémy. A my, lidé, pak baštíme ryby plné plastových mikročástic a pomalu tím otravujeme sami sebe. Jenomže dokud všechna turistická letoviska s těmi svými bělostnými písčitými plážemi nebudou zahrnutá plastovým svinstvem až po střechy bungalovů, asi s tím těžko lidi začnou něco dělat - a pak, pak už bude stejně pozdě.
Netušila jsem totiž, pohybujíc se ve své sociální bublině "eko-bio nadšenců", jak hluboce je v lidech potřeba používat plasty zažraná. Povím vám jednu historku z nedávné minulosti, která obsahuje dokonce lehkou fyzickou potyčku a jednu šílenou paní za přepážkou...


Inu, měsíc dva zpátky jsem zjistila, že na šalinkartě (tak u nás v Brně říkáme měsíční jízdence na MHD) mám stále svoje jméno za svobodna a tudíž by asi nebylo od věci si to půl roku po svatbě nechat vyměnit. Vyplnila jsem tedy na dopravním podniku formuláříček, podala k likvidaci starou šalinkartu a čekala na razítko a nový kupon. Otázka pár minut, že? Ne tak u paní, s nímž jsem tuto zálěžitost řešila.

V Brně máme papírové šalinkarty v takovém plastovém pouzdře s dvěma kapsičkami. V jedné kapsičce máte průkazku se jménem a fotkou, do druhé kapsičky si dáte jízdenku na dané období - je to taková praktická knížečka, přehledná pro vás i pro revizora.

Pokud si vyřizujete novou šalinkartu, tuhle plastovou blbinku k ní vždycky dostanete. Jenomže já šalinkartu a tudíž i onu knížečku mám už x let, tudíž mi bohatě stačilo vydání nové průkazky a předplatní jízdenky. Ale tady nastal kámen úrazu. Paní za přepážkou (říkejme jí PzP) to nebyla schopná pochopit a tak se mezi námi odehrála následující situace.

(PzP mi vystaví novou průkazku a podává mi k ní skrze mrňavé okýnko i nový plastový obal. Já přitom v ruce držím ten svůj starý.)
Lúmenn: "Ne, děkuji, já obal mám, nemusíte mi dávat nový."
PzP: "Ale to máte zadarmo k tomu."
L: "To je v pohodě, ale já fakt nepotřebuju, přece ten starý nevyhodím."
PzP: "Tak ho klidně vyhoďte, já vám dám tenhle nový."
(průkazka a obal leží vedle sebe v okýnku)
L: "Fakt děkuji, jste moc hodná, ale ten obal si nechte, já si vystačím s tím starým."
(sahám po nové průkazce, ale paní ji pevně chytí a nechce pustit)
PzP: "My k tomu vždycky dáváme tenhle obal, tak si ho vemte."
L: "Ale já ho prostě nechci, to je úplně zbytečný kus plastu, který na nic nepotřebuju."
(pořád se přetahujeme o průkazku, když v tom mi ji paní vyrve z ruky a začne ji za sklem, kam nedosáhnu, zuřivě rvát do toho nového plastového obalu)
PzP: "Já vám to prostě dám do toho nového obalu. Aby se vám to nezničilo."
L: (začínám být vzteklá) "Já ten obal ale nechci! Víte kolik plastů se vyhodí každej rok úplně zbytečně? Mě stačí ten, co už mám, je úplně v pohodě!"
PzP: (vítězoslavně mi podává novou průkazku nacpanou v novém plastovém obalu) "Jsem vám to tam dala, je to zadarmo, tak si to vemte."
L: "NECHCI!" (průkazku z toho zatraceného obalu vytahuji a vracím paní, která na mě civí s otevřenou pusou, a ledově se zaťatými zuby pronáším) "Říkala jsem vám snad jasně, že ten obal nechci. Takže tady ho máte. Nashledanou."

Paní za mnou ještě něco volala, ale já ji ignorovala a celá nasupená dusala pryč. Ne vážně, chápete tohle někdo? Na kecy typu "vemte si tašku, je zadarmo" i když jasně řeknu, že tu igelitku nepotřebuju a nechci, na ty jsem zvyklá. Ale aby se se mnou někdo vyloženě pral, aby mi mohl nějakou plastovou hovadinu nacpat, to jsem ještě nezažila. Když řeknu, že něco nechci, tak to asi nechci a není potřeba mi to cpát násilím, ne? To tam ty ženské mají na ty plastové knížečky nějaké kvóty? Dostávají za ně prémie? Platí je plastová lobby nebo co?
Jestli takových, co jsou zarytě přesvědčení, že bez mrňavé plastikové knížečky váš život nemá smysl, je na světě víc, pak se ani nedivím, že ty oceány vypadají tak, jak vypadají...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 10. dubna 2018 v 18:37 | Reagovat

Ta paní byla teda pěkně zabedněná, přece když něco nechci, tak prostě nechci...

2 bless bless | 10. dubna 2018 v 23:30 | Reagovat

Jo to ty dámy za okýnkama dělají. Mají určitý počet něčeho a asi mají obavu, že je pak někdo sprdne, že něco někomu nedaly. Ale měly by uznat, že pokud člověk sám ví, jak je k plastu šetrný, tak, že mu obal vydrží déle, než si dodavatelé kartiček myslí, tak by měli přijmout, co ten individuální klient potřebuje. Nebo přikývnout klientovi: Máte všechno? Klient: Ano mám všechno.

3 m. m. | E-mail | Web | 11. dubna 2018 v 16:04 | Reagovat

No to je síla, tak s tím jsem se nesetkala a doufám, že ani nesetkám. Myslím, že bych reagovala dost podobně.

4 Bobouš Bobouš | E-mail | Web | 11. dubna 2018 v 16:30 | Reagovat

Udělala bych to samé a ten obal jí vrátila. Doufám jen, že měla zrovna špatný den a jinak tak paličatá není...

5 Elinor Elinor | 13. dubna 2018 v 13:39 | Reagovat

Hele, jak to děláš, že ti obal vydrží? Moje mají životnost maximálně rok a půl :/

6 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 13. dubna 2018 v 14:59 | Reagovat

Hele, mám velice podobnou zkušenost. Taky s brněnskou šalinkartou :D Já ten svůj obal pomalu i slepovala lepící páskou (což je sice další plast, uznávám), ale z nějakého důvodu se mi ho nechtělo vyhazovat, taky to paní za přepážkou, když jsem si kupovala na nový měsíc jízdenku, nemohla pochopit, ale nepřetahovaly jsme se teda.

Jinak k tomu nešetření životního prostředí. Měla jsem tu "čest" pracovat na brněnském Výstavišti (asi víš, kde to je). Nešetří se igelitkami, vodou, jídlem, papír se vyhazuje jen co je trochu zohlý... Byl to tak trochu horor vidět něco takového. Jsem člověk, který se trápí, jestli sáček, který vyhazuji se dá recyklovat, jestli jsem si při nákupu nezapomněla svou plátěnou tašku abych si nemusela brát igelit, nakupovat jídlo tak aby se nemuselo vyhazovat do odpadkového koše...
A lidé si mají tendenci brát všechno co je zadarmo. I to co nevyužijí, všechny ty upomínkové předměty a tak, hrůza prostě.

7 Lúmenn Lúmenn | Web | 13. dubna 2018 v 16:30 | Reagovat

[5]: já ho mám asi 4 roky a je jako nový.  Mám ho pořád v samostatné kapsičcce v peněžence a vytáhnu ho jednou za měsíc při koupi nové jízdenky a jednou za čas při kontrole revizora. Takže se mi ani nemá jak zničit :)

[6]: jo, u toho vždycky trpím taky, když to někde vidím :( Taky řeším různý drobný blbosti a pak vidím manželovu babičku, jak nám balí pomeranče v síťce ještě do igelitového sáčku a jdou na mě mrákoty. A neexistuje způsob, jak jí to vysvětlit, ona je se s náma schopná pomalu i poprat kvůli tomu, proti ní byla ta paní na přepážce ještě zlatá :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama