bÚtulkáčci

4. června 2018 v 17:00 | Lúmenn |  svět podle Lúmenn...
Narazila jsem na výzvu "napiš článek o projektu Nekupuj! Adoptuj! a doplň svou zkušenost se zvířetem z útulku" (článek, který to odtartoval, čtěte zde). A protože v rodině útulkáče máme hned dva, hned jsem se toho rozhodla chopit. O svém nejdražším a nejmilejší pejskovi Gabrielovi jsem už tady párkrát psala (třeba). Je to člen rodiny, nejvěrnější přítel a ohromně láskyplná bytost, která mě a mému muži přináší do života velkou radost. Teď bych ale chtěla zabrousit spíš do obecného povídání o útulcích, opuštěných psech a krizi, o níž mnoho lidí netuší.


Náš Gabriel je nalezenec, kříženec patrně jezevčíka, který se dostal do útulku poté, co ho a jeho sourozence jako malá štěňata jejich majitel týral. Z té doby má špatně srostlou spodní čelist, kterou mu v útlém štěněcím věku bývalý majitel přerazil. Jen na to myslím, otvírá se mi kudla v kapse. Navíc velice trpí na zkažené zuby, protože ho tentýž člověk, který mu ubližoval, krmil nevhodnou stravou. Celý život bude mít i přes naši péči bolesti při kousání, jak kvůli zubům, tak kvůli posunuté čelisti. I psychicky se na něm strádání podepsalo, takže těžce snáší samotu a při větším hluku se bojí. To všechno kvůli člověku, co nezodpovědně nechal rozmnožit svého psa.

Právě nekontrolované a nezodpovědné množení psů způsobuje, že útulky praskají ve švech. Mezi lidmi koluje řada mýtů, které celou situaci ještě zhoršují.
Jedním z nejrozšířenějších mýtů je, že fena musí mít ze zdravotních důvodů aspoň jednou za život štěňata. To je prosím blbost na n-tou. Stejně jako žena nemusí mít během života děti, nemusí je mít ani fenka. Ideální je fenku vykastrovat, což je pro ni i výhodné a zdravé, protože se nemusí trápit s nenaplněným háráním a nehrozí jí zdravotní problémy s rozmnožovacími orgány.
Další ohromný mýtus je, že pes s průkazem původu je jen předražený rozmar. A ve velkém si lidi pořizují tzv. "čistokrevné pejsky bez PP". Jenomže to je další krávovina. Přiznám se, že jsem taky dlouho netušila, jaký je to problém. Hodně dobře (a docela naštvaně:)) o tom píše ve svém článku Metteorwa, takže na ni jenom odkážu.

O co jde je to, že psů JE STRAŠNĚ MOC. A to moc si ještě vynásobte pěti. Nebo radši deseti. Útulky praskají ve švech a situace se spíš zhoršuje, než naopak. A hodně psů jsou právě "čistokrevní bez PP", kteří trpí zdravotními problémy nebo jsou kvůli nevhodnému křížení problémoví. A pak pochopitelně celé zástupy voříšků, kdy nezodpovědní majitelé neuhlídají nekastrovanou fenku a pak neví, co se štěnaty. Ve východní Evropě se pak potulují celé tlupy toulavých psů, které jsou mnohdy i nebezpečné. A jediný způsob, jak to zastavit, je psy NEMNOŽIT. Nikdy, nijak. A čistokrevné psy, pokračovatele své rasy, přenechat v rukou odborníků z chovných stanic, kteří vědí, co dělají.

Nu a pokud si psa chcete pořídit, pak ideálně toho z útulku. Tam za mřížemi na nový domov čekají stovky pejsků, kteří sice nejsou žádné výstavní kusy, ale jsou to směsky nejrůznorodějších tvarů, barev a velikostí. Přitom ale právě voříšky díky genetickému mixu bývají nejzdravější a nejdéle žijící psy.
Prostě - nekupujte. Adoptujte. A oželte klidně i touhu po určitém plemenu a raději zvolte voříška, který vám to stonásobně oplatí věrností a láskou. Vyzkoušeno na vlastní kůži :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Atheira Atheira | Web | 4. června 2018 v 17:55 | Reagovat

S článkem souhlasím, nicméně dovolím si podotknout něco k té kastraci. Ono u psů je to takové víc kontroverznější než u koček. Kor u fen to může představovat i zdravotní komplikace do konce života. Nemusí, ale může a nejsou to věci, nad kterými lze mávnout rukou, ale je potřeba to promyslet. Není dobré říkat, že kastrace je jen a pouze přínosem. Jakkoli nízká ta procenta pozdějších komplikací způsobena kastrací mohou být, jako majitelka feny prostě nechci, aby zrovna ta moje byla součástí toho "zanedbatelného procenta". S adekvátní péčí a kvalitní stravou a dostatkem pohybu (to především!) ani nekastrovaná fena netrpí na falešky, nerozjíždí se jí laktace a všechny tyhle nepříjemnosti. Brutální falešky mívají zpravidla lenošivé a přežírané, nezřídka rozmazlené feny, které nemusí nic moc dělat, a tak mají čas na předstírání štěňat. Normální fenu, která má jak zaměstnat hlavu, má aspoň nějaké fyzické vytížení a je prostě fit a v kondici, faleška buď nepotká vůbec nebo jen tak z lehka a nestane se z ní žádný velký problém.

Preventivní kastrace u psů podle mě není zas až tak výhodná a nutně zdravá. Kastrace ze zdravotních důvodů mi přijde ok. A ano, je pravda, že když je majitel neschopný fenu uhlídat, je ta kastrace menší zlo, ale podle mě prostě není na místě to doporučovat jako tak dobrou věc.

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 4. června 2018 v 17:58 | Reagovat

Hezký článek,
mám takhle spolužačku, která si bere z útulků staré psy a nechává je u sebe dožít. A to moc lidí nedělá. Většinou se těm zvířatům i ten život o trochu prodlouží, protože dostanou domov a je o ně pečováno. Daní za to samozřejmě je, že s nimi majitelka tráví hodně času na veterině protože jsou nemocní a mají komplikace. Ale když to toho člověka naplňuje, proč ne.
Škoda že takhle nebo aspoň takhle podobně nesmýšlí víc lidí :/
Taky nemáme a nikdy jsme neměli výstavní kusy. Buď z útulků nebo šlo o nalezence nebo se právě někomu narodila štěňata a on je raději rozdal než aby jim něco udělal.

3 bluesovka bluesovka | E-mail | Web | 4. června 2018 v 19:39 | Reagovat

A takhle si vezmu z útulku na dožití psa i já. Až to přijde, tak se asi zblázním radostí. Už to nebude dlouho trvat, doufám.

4 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 5. června 2018 v 8:06 | Reagovat

Shodou okolností jsem se včera dozvěděl, že existuje spolek, který zprostředkovává převzetí do péče závodních chrtů, kteří jsou od cca let na závodění nepoužitelní, a tak by je čekala injekce nebo něco podobného.

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 5. června 2018 v 13:31 | Reagovat

[1]: dík za doplnění. Každopádně kdo nenechá kastrovat, měl by si svá zvířata, ať už psa nebo fenu, dobře hlídat, aby někde nenatropila štěňata.

6 Atheira Atheira | Web | 5. června 2018 v 14:46 | Reagovat

[5]: To samozřejmě. Jen mi prostě přijde, že kdo se o svého psa stará a bere ho tak nějak vážně, nemá ho jen prostě z nějakýho hloupýho přesvědčení, že každý musí mít psa, nejde to neuhlídat. To už je pak na pováženou, jestli ten, kdo neuhlídá - při tom vyvstává otázka: jak jako? Háravku prostě nenechám na zahradě samotnou, stejně jako ji těch pár dní nepustím z vodítka/stopovačky, pokud mě neposlouchá a je zdrhací, náhodných utečených vobšourníků se dá taky zbavit, nemluvě o tom, že jsou to tak dobré tři dny, kdy si je fena pustí k tělu a kdy by to fakt mohlo znamenat průser, jinak by s nima udělala krátký proces a oni, smyslů zbavení, by se ani nebránili.
Jestli by takový člověk toho psa měl mít, protože hlídat háravku fakt není nic tak těžkýho, aby to nešlo. :)

Mně tohle téma vždycky hrozně vytáčí - myslím ten ohromný počet psů, neustálé množení... Štve mě lidská blbost a to hloupý přesvědčení, že je potřeba, aby každý měl psa, i když o něj třeba doopravdy nestojí. A pak se z řad těhlech hlupáků rodí ta hromada bezPP štěňat, protože nějaká nána chtěla, aby její fenka měla štěňata, nějací tupci potřebovali, aby jejich děti poznali zázrak zrození a takovýhle nesmysly.
Štve mě, že to nejde zastavit, protože lidská blbost je nekonečná. -_-

7 Anonym Anonym | 5. června 2018 v 17:00 | Reagovat

Výstižný článek!
Babička si na důchod pořídila britskou modrou kočku a bišonka, sice bez PP ale "po čistokrevných rodičích". Zaplatila za ně několik tisíc. To, že je kočka na hřbetě zbarvená do hněda, pes je mnohem větší než jeho bišončí kamarádi, trpí vyrážkou v uších a dýchacími problémy, ji nezajímá. Nikdo jí nevymluví, že jsou "čistokrevní". Aspoň už nenabízí psa na krytí, ještě by se jeho neduhy přenesly o generaci dál.

8 koumik koumik | 5. června 2018 v 19:08 | Reagovat

Já psa nemám, ani bych na něj neměl čas, protože se hodně věnuji lidem. Ale v blízké rodině mají psy, například bílá fenka, která je do každého počasí i na sáně. Kastrovaná není a nikdo toho nelituje, protože se ji podařilo hezky vychovat. Se psy komunikuje slušně a nějak neharaší. Je velice hravá,má lidské oči. Děcka s daleké i nedaleké rodiny se s ní pořád muchlují. Její zdraví se hlídá.

9 Leena Leena | 18. června 2018 v 2:17 | Reagovat

Obavám se, že ani co se týče koček, není situace lepší. :(

10 duck life 4 duck life 4 | E-mail | Web | 28. června 2018 v 6:11 | Reagovat

Awesome post. Appreciate your efforts and really enjoyed the style of your writing.

11 Jana Jana | E-mail | Web | 23. července 2018 v 20:48 | Reagovat

[4]: Jde dost často o plnění kapes zprostředkovatelů. Zjistila jsem toho trochu a šla od toho pryč.

[1]: Jako u všeho existují výjimky potvrzující pravidlo. Nebo zanedbatelná procenta, jak píšeš ty :) I aktivní feny, pokud je doma více jak jedna, se zaměstnanou hlavou trpí na falešky :( Ale to je drobnost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama