a


Komentáře

1 Bobouš Bobouš | E-mail | Web | 15. července 2018 v 21:42 | Reagovat

Taky nesnáším tyhle idioty, co dusej tuhle planetu. Navíc nesnáším všechny řidiče, kteří hází odpadky z auta. Kdo se na ty příkopy pak má dívat.
Nedávno mi doteklo, že je vlastně blbost kupovat maso, šunky, sýry, apod. ve vakuově balených obalech, když můžu jít do masny, kde mi to klidně naváží do skleněný nádoby, která navíc nikdy nenačuchne smradem a dobře se z ní omyje mastnota. A co, že váží pár kilo, stejně si všichni vozíme zadky v autě.
A tož mě naštvaly i čokolády. Kde jsou ty časy, kdy byla čokoláda v alobalu a papíře? Proč se každej čajovej sáček zvlášť balí do plastu? Proč se bonbóny v pytlíku balí extra po jednom kuse do dalšího obalu? Dneska je v plastech snad úplně všechno. Pomalu mi začíná vadit, že voda se za normální lidskou cenu nedá koupit ve vratným skle.
Ach, to by mohl člověk lamentovat do konce života, vždycky se, bohužel, najde nějakej idiot.

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 15. července 2018 v 22:29 | Reagovat

Ještě se k tomu dá přičíst, což už jsem v diskuzích párkrát četla, že přece "se nebude hrabat v odpadu a zkoušet ho třídit, zadarmo, neni žádnej popelář", nebo když už někdo namítne, že ten odpad může třídit už při vyhazování a ne následně, tak že nebude "mít doma x beden a košů" a že se to pak stejně všechno zase smíchá tak je úplně jedno co používá a kam to vyhazuje. A ještě čeká pochvalu, jakej je borec nad věcí, co už dávno pochopil systém a nezkouší trapčit s nějakými zásadami.

3 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 15. července 2018 v 22:32 | Reagovat

A to neznáš moje sousedy...
S nimi jsem poznala, že největší zlo je pivo v plastu...
Kruci, kdyby třídili, stačila by nám jedna popelnice na celý barák.
Kdyby aspoň sešlapávali, stačily by nám dvě.
Takhle nám nestačí tři, přestože do nich čas od času sáhnu a do toho tříděného donesu...

4 Karryanna Karryanna | 15. července 2018 v 23:03 | Reagovat

Heh, předvedu svou potřebu stavět se vždy na druhou stranu barikády. Když ono je to někdy těžké. Čaj v plastu vyčichne pomaleji než čaj v papírové krabičce. (Existují dva čaje, které mají do naší domácnosti povolený vstup, přestože jsou takhle balené. Jeden z nich popíjím dostatečně slavnostně na to, aby to mohlo být znát. A ano, můžu mu vyhradit jednu jídelní dózu, to ano, jen to nechci úplně přehlédnout.) Bonbóny balené po jednom můžu do batohu hodit jen ty dva tři, které chci mít s sebou. (To, čemu říkám bonbóny, nekupuju. Ale čokoládu z bonboniéry si takhle beru do školy jako sladkou tečku po obědě. Mohla bych nezabalený kus dát do krabičky, ale takhle nebalím vzduch a vždycky se to vejde.)
Naopak zadek si v autě moc nevozím (ano, když jsme táhli domů třicetikilové šuplíky pěšky a MHDčkem, trochu jsem litovala), takže rozdíly ve váze trochu řeším, zvlášť když mám na břiše další kila v podobě dítěte. A že se voda nedá koupit ve skle, mě moc netrápí; piju vodu z kohoutku, a pokud třeba jednou za půl roku kupuju balenou, patřičně se stydím. To spíš u mléka mě to trápí.
Ale myslím, že myšlenku máme vlastně stejnou.
(Mimochodem, právě k pytlíkům na ovoce/zeleninu/pečivo nějak nemůžu najít alternativu. Vykládat na pult kilo jablek po jednom je mi blbé a do látkových pytlíků není vidět. U samoobslužných pokladen se ztratí obojí, ale ty nejsou ani přibližně všude.)

5 Hausfrau Hausfrau | Web | 16. července 2018 v 0:45 | Reagovat

A co teprve takový plínky!

6 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 16. července 2018 v 7:23 | Reagovat

[4]: Záclonový pytlíky můžou být docela průhledný ;) A když se nechceš vzdát igelitových, pomůžeš třeba tím, že si do toho krámu budeš nosit pořád dokola jeden a ten samý. Však naše babičky byly zvyklý si je prát a používat x let, nevím, kdy se to změnilo..:)

7 D. D. | 16. července 2018 v 9:32 | Reagovat

[1]: Mě štve, že si tak jak to maso nemůžu koupit třeba rýži, mouku (ta je teda v papíru, pravda), luštěniny a další jinde než fakt ve značkových Bezobalových obchodech, kde stojí kilo čočky stovku.. To za to prostě doma dát nemůžem.

8 Karryanna Karryanna | 16. července 2018 v 9:57 | Reagovat

[6]: Počkat, pytlík že záclonoviny možná není špatný nápad. Ano, nenapadlo mě to, stydím se. A rozhodně to není tak, že se jich nechci vzdát, jen chápu, že prodavač rád vidí, co v tom pytlíku mám a že tam nemám nic jiného. (Ačkoli se už nějakou dobu odhodlávám kupovat zrovna ovoce a zeleninu víc na trzích, kde by ten problém vůbec být nemusel.)

[5]: Tak i plenky existují látkové. Ale v mnoha směrech chápu ty, kteří používají papírovky. Z části s tím je o kousek méně starostí, z mnohem větší části jsem ještě nepotkala článek obhajující látkovky, jehož dikce by nebyla šílená.

9 Troi Troi | 16. července 2018 v 10:39 | Reagovat

Ďáblův advokát:
Co mi přijde na celém aktivismu obecně hodně špatně je to, že si nárokuje lidský čas, peníze a pozornost jako svoje právo, což mi přijde jako arogantní zhovadilost.

Ne, prostě nikdo na tohle nemá právo. (jediné výjimky jsou asi drahá polovička a stát)
Mě opravdu nezajímá, že si nějaký aktivista spočítal, že pro záchranu planety je potřeba aby všichni lidi z kapsy každý vytáhli litr měsíčně, zabili hodinu denně nějakou cool činností a třetinu toho co řeší nahradili přemýšlením nad záchranou planety. A zítra si jiný spočítá něco jiného co se v polovině věcí liší, protože aktivisti málokdy opravdu chápou statistiku.
Zdroje lidí jsou omezené, jak hloubka peněženky, délka dne i množství věcí, kterým jsem schopný věnovat pozornost.

Dá se apelovat na svědomí, ale jediný rozumný a udržitelný přístup je navrhnout efektivnější variantu (levnější, rychlejší, bezproblémovější) Všechno ostatní naprosto spravedlivě vyvolá agresivní protireakci.

10 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 16. července 2018 v 16:30 | Reagovat

"Pivo v plastu je odpornost," prohlásil Cyberštamgast.
Ale vidím i pokrok, kapitalisté vbrzku zatočili se socialistický mlékem v plastovém pytlíku.

11 Helga Helga | Web | 16. července 2018 v 21:39 | Reagovat

super nakopávací článek

12 Lúmenn Lúmenn | Web | 17. července 2018 v 9:42 | Reagovat

[4]: neřekla bych druhá strana barikády, spíš rozumný kompromis mezi ekologií a pohodlím :) Každý by si měl najít svoji mez, která mu vyhovuje a přitom myslet jak na ekologii, tak pochopitelně i na sebe.
Jinak dobrá alternativa těch pytlíků jsou ty ušité ze "záclon" - nebo prostě z podobného matroše, ale kámoška si je doma ušila normálně ze starých nepoužívaných vypraných záclon. Dají se za pár kaček (třeba 80 za metr) koupit i nové. Takové pytlíky jsou průhledné, zároveň prodyšné a vyrobit si je za hodinku zvládne i úplný antitalent v ruce nebo to dá někomu šikovnému, co umí se strojem a za 20 minut je hotovo. No a další varianta je ty pytlíky recyklovat (to třeba děláme my, protože máme psa). Prostě je použít na to pečivo nebo ovoce vícekrát a úplně nakonec do nich vybrat psí hovínka :)

[9]: já teda nějak nevím o jakým litru a o jakým aktivistovi mluvíš :D Ani nějak nevím, co je arogantní zhovadilost na tom, když někdo apeluje na někoho jiného, aby se trošku zamyslel nad svojí produkcí odpadu (která je totálně šílená) a udělal aspoň pár drobných kroků pro její snížení. A nemusíš být fakt zero waste magor nebo obětovat drahocenné hodiny svýho času, aby sis vzal do obchodu na nákup vlastní igelitku a znovu tam použil sáčky, v kterých sis domů včera přines rohlíky. A nakonec je to i levnější, protože ta igelitka by tě při každé návštěvě stála další peníze, což se časem nasčítá.

Btw. s těma antiekofašistama jsem vedla docela dost diskuzí. A vtipný je, že oni o levnější a bezproblémovější variantu často nestojí. Ono třeba v Brně je totiž kolikrát levnější a snazší varianta jet do práce MHD, protože zácpy, protože prachy na benzín, protože parkování atd. Jenomže oni prostě nechcou jezdit mastnou tyčí, protože mají auto a mají právo jím jezdit jak se jim chce. Takže to často vůbec není o tom, dát lidem něco levnýho a bezproblémovýho, ale o tom, zbavit je jejich bezbřehýho sobectví.

13 Troi Troi | 17. července 2018 v 10:26 | Reagovat

[12]: Já se docela často potkávám s aktivisty, kteří tlačí řešení "je to dražší, chce to víc pozornosti a času, míň pohodlné, ale když to neuděláš budeš špatný člověk"
Typický a asi nejhorší případ: "drobnost - nežer maso" - bude tě to stát jen 300 hodin výzkumu jak si poskládat jídelníček(aby mi to nezničilo zdraví), suroviny tě budou stát o polovinu víc(o tom, že to bude levnější nepokrytě lžou), budeš si muset vařit (tzn hodina denně v tahu) a budeš muset furt řešit, kde vezmeš čerstvé a kvalitní suroviny (spousta pozornosti v tahu) a jezdit pro ně přes půl města (další půlhodina v tahu), a zničí ti to část sociálního života, který se organizuje kolem jídla.

Já se nedivím, že spousta lidí je přednasraná a jakoukoliv skvělost aktivistům apriori nevěří. Já taky na každou skvělou ekověc hledím napřed s despektem a hledám v čem je háček. Je to spolehlivější a šetří to čas.

Ale ano, jsou řešení, které jsou ekologicky lepší a přesto levnější/lehčí/pohodovější. Je to třeba důvod proč zatím nemám auto (nepotřebuju ho a celková bilance by byla horší ve všech třech aspektech)

Já bych uvítal od aktivistů upřímnost, když už tlačí nějaký přístup, tak k tomu rovnou přidat i informaci o vedlejší ceně, např. "nevýhody bezobalovosti: musíte furt s sebou tahat tašky, protože jinak když se neplánovaně rozhodnete nakoupit, nenakoupíte nebo si uděláte zajížďku domů, která může být zbytečně dlouhá. A nebalené luštěniny v Brně nakoupíte jen v centru, takže vám to může dost změnit trasy cestování."

14 Lúmenn Lúmenn | Web | 17. července 2018 v 14:50 | Reagovat

[13]: co mám zkušenost od kámošů vegetariánů, tak je jejich strava stejně drahá, jako masová, vege jídlo si můžeš dát už dneska ve skoro každé restauraci (a nemusí to být smažák) a pokud nežiješ jenom na salátu, ale dáváš si luštěniny a další věci bohaté na bílkoviny, zdraví ti to nijak neohrozí. Dřív lidi taky jedli maso jednou, dvakrát týdně, což je podle mě optimální množství, ty kopce masa, co žereme dnes, to je strašně a hlavně zbytečně moc pro nás i planetu.
Takže prostě sorry, nesouhlasím, mám kolem sebe fakt dost lidí, kteří to vyvracejí. Řekla bych, že to jsou jenom předsudky.

To samé s tou bezobalovostí. Mít v kabelce složenou igelitku zabere nula prd místa. A není to probohy žádné náboženství, takže když si tu tašku zapomeneš, tak si ji v obchodě holt koupíš. A třeba si vybereš o 3 koruny dražší papírovou, která je aspoň recyklovaná a recyklovatelná. Nebalené luštěniny pak nakoupíš třeba na Lesné v dalším bezobalovým obchůdku (a je jich co vím ještě víc) nebo si je objednáš na netu a přijdou ti v papírovým pytlíku.

A každýmu je snad jasný, že když chceš žít aspoň trošku ekologičtěji, musíš nad tím minimálně trošku přemejšlet. Ale většina toho bordelu, co produkujeme, je způsobená prostě a jenom naší rozežraností. A nosit si v kabelce igelitku mi přijde jako dost malá cena za to, že si nezkurvíme životní prostředí a nakonec kvůli tomu nevymře náš živočišněj druh (což je samozřejmě nadsázka, ale když budou přemýšlet všichni akorát o svým pohodlí, tak to tak nakonec dopadne).

15 Leena Leena | 17. července 2018 v 15:32 | Reagovat

[14]: Asi tak... Vegetariánit se dá s klidem i při omezeném studentském rozpočtu a nijak zvlášť náročné na čas a fantazii to taky není. Složitější je to s veganstvím, tam už to vaření doma a znalosti o výživě potřeba jsou. Ale vegetariánství, kdy člověk konzumuje vejce a mléčné výrobky, je poměrně jednoduché. Finančně to nevyčerpá, zdraví to neohrozí (pokud člověk jí aspoň trochu pestře), asi jediná nevýhoda je ta, že občas je holt potřeba přežít ten smažák (Brno je asi někde jinde než malá města, kde jsou restaurace často pořád sto let za opicema :D ). Anebo člověk v restauraci udělá výjimku a maso si jednou za měsíc dá - ono nejen striktní vyloučení masa, ale i "jen" jeho omezení je pořád pro planetu lepší než nic.
Čerstvé a kvalitní suroviny může a nemusí složitě shánět vegetarián stejně jako masožravec, anebo oba můžou nakupovat v supermarketu, pak sice nebudou mít tak supercool jídlo, ale hlady neumře ani jeden. Takže souhlasí s Lúmenn Lúmenn, ani jedna z údajných nevýhod nejezení masa uvedených v komentáři 13 není pravdivá. Pokud je někdo za pravdivé považuje, svědčí to pouze o jeho neznalosti tématu.

16 osuška osuška | 18. července 2018 v 0:41 | Reagovat

Když jím maso , je mi těžko v žaludku. Když uzeniny, tak mi to špatně tráví. Takže pokud je po ruce něco jiného, dám si raději zeleninu a ovoce, nebo i tu luštěninu, pokud není tvrdá. Pokud není plesnivé a nahnilé.

Z plastů mě nejvíc sere, že v kafe automatech ti kokosové nepochopili, že ty kelímky jsou humáč. Když si do toho dáte nepatrně teplejší vodu pochopíte. Zkroutí se to, smrdí a má v tom nápoj pachuť jedu.
Takže nevěřím, že je to zdravé a když si lidi dají z těch automatů za den kávičky  dvě, každej z několika set lidí , co jde okolo a naskládají se ty kelímky ke vchodu do nějaké budovy, nebo do metra, tak zaručeně po několika dnech už nikdo neprojde přes haldu kelímků.

17 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 20. července 2018 v 14:18 | Reagovat

Text si dovoluji charakterizovat takto:
-módní a do značné míry nesmyslný "boj s plasty" a odkaz na ekologistické návody na něj
-dehonestace racionální argumentace proti současnému "boji s plasty" argumentačním faulem
-manipulace o "rozežraném" životním stylu Evropanů
-srovnání "neekologického" chování se zakládáním požárů je totální úlet
-"každý můžeme něco udělat", což je v podstatě nesmyslné a neekologické
-obviňování lidí, kteří se odmítají podřizovat diktatuře ekofašistů ze "sobectví"

Podrobný rozbor viz můj blog:
http://upergilla.blogspot.com/2018/07/odpady-podle-lumenn.html

[1]: Čajové sáčky a bonbony se zpravidla balí do celofánu, což je fyzikálně (rozpuštění a vysrážení) upravená celulóza. Tedy přírodní materiál.

[2]: Faktem je, že v některých oblastech a v některé době se tříděný odpad následně míchá a spaluje. Děje se tak čas od času i v Brně.

[3]: Nevratné balení piva má tu výhodu, že nehrozí poleptání louhem, k jakým už párkrát v poslední době došlo. Sešlapávat by mohli, házet do kontejneru na plast samozřejmě taky.

[7]: Bezobalové obchody a jejich "láce" názorně ukazují, že ekologie je jen záminka k vydělávání na lidech, zblblých touto ideologií (asi jako církev prodává v kostelích šíleně předražené "svaté" obrázky).

[9]: a [13]: Souhlas.

[12]: "Ekologie" je docela nákladná na čas a prostředky a nestojí každý o to, aby jimi takto plýtval, a zejména, aby mu to nějací aktivisté agresívně nařizovali. O řadu věcí by se, pokud by šlo o racionální jednání, nikoli o iracionální víru a záměrnou psychopatickou buzeraci lidí, mohl postarat stát centrálně a mnohem efektivněji. O těch autech podrobněji na mém blogu.

[14]: a [15]: K vegetariánství (respektive to, co popisujete obě spíš veganství) jsem toho na svém blogu v průběhu jeho existence napsal více. Faktem je, že veganská strava je neplnohodnotná, zejména pro děti a těhotné, snižuje prokazatelně IQ (nedostatečnou výživou mozku - což jistě může být pro některé "pokrokové" politické směry žádoucí) a je buď dražší, nebo musíš investovat více práce do přípravy jídla (obecně, výjimky jistě jsou).

[16]: S těmi plasty a kávou jsi mi připomenula onu hlášku z Pelíšků: "Kdepak jen soudruzi z Německé demokratické republiky udělali chybu?"

18 Báša Báša | E-mail | 20. července 2018 v 19:23 | Reagovat

Hmmm... Sám Spratekvodherce by to nenapsal líp. O diskusi nemluvě.
Lumenn, protože váš text už ve svém článku krásně rozebral Pergill, zbylo jen jediné.
Hanlonova břitva praví: nehledej zlý ůmysl tam, kde hloupost je dostatečným vysvětlením.
A tak se ptám: Nebylo to ze zlého úmyslu, že ne?

19 osuška osuška | 20. července 2018 v 20:01 | Reagovat

[17]:
Chybu udělali, většina mašin na kávu už snad bývá na papírové a některé na plastové mají mód použij svůj hrnek a nápoje o kačku levnější. Jenomže kam se ty automaty vytratily. Na některých místech je stále koncentrace plastových kelímků z nekvalitních plastů.

Stalo se mi v obchodě, že dívám do plastové tašky zboží a jen ji chytnu, hned praskne ucho. Vložím zboží do tašky jemně a hned praskne taška.
Obchodnice povídala, že ty tašky skladují dlouho při různých teplotách, atd. a že jim vozí i aušusy.

Když jsme u těch soudruhů, dneska se mnou jel ve vlaku američan, vypadal jako by byl bráchou Trumpa. Vlasy, pleť, hlas, přízvuk. Prý má českou manželku. Stonal, že mu prodali lístek na jiný den, že na drahách je prý zmatek na zmatek. A zase vezli ty plastové kelímky, i když pár jich měli papírových.

20 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 21. července 2018 v 8:54 | Reagovat

V Rusku, resp. tehdy SSSR jsem zažil na ulici prodej kvasu. Prodával se do zapůjčených skleniček, na které měli umývací mašinu, na niž se sklenice dnem vzhůru natlačila a omylo ji to silnými a rotujícími proudy vody, asi jak v myčce. Ovšem, chtělo to člověka, co to obsluhoval a lidská práce je po pádu socialismu drahá.

21 Viktor Š. Viktor Š. | E-mail | 21. července 2018 v 9:28 | Reagovat

[20]:
A co hygiena? Nemohu se zbavit dojmu, že úsporu několika papírových kelímků rychle anuluje jedno lehčí průjmové onemocnění.

22 Nigredo Nigredo | Web | 22. července 2018 v 16:56 | Reagovat

Bože, Bože... Kéž by se tak každej staral jen sám o sebe.

23 Janina Janina | Web | 22. července 2018 v 20:26 | Reagovat

Boj s odpadky atˇ už jsou to petky nebo sáčky atd. je těžký, ale dá se jakkoliv zvládnout :) takže je tenhle obrázek supér a já si ho dám na blog, jako podporu proti znečištˇování přírody!!!

24 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 22. července 2018 v 20:56 | Reagovat

V té době se v našich hospodách ráchaly půllitry v umyvadlech s napuštěnou vodou, po desítkách či stovkách než tu vodu někdo vyměnil. Hygiena podstatně horší.

Jinak je jasné, že nádobí na jedno použití je výrazně bezpečnější.
Zelení, kteří by nejraději zredukovali evropskou populaci tak, jak to udělali Pol-Pot a spol. v Kambodži (pol-potovské samostatné vesnické zemědělské komuny jsou proponpovaným ideálem našich zelených) ovšem na něco takového (z uvedených důvodů) rozhodně nebudou slyšet.

25 masterofexceptions masterofexceptions | E-mail | Web | 22. července 2018 v 21:43 | Reagovat

Já bych pivo v plastu pil skutečně jen v největší nouzi.

26 zero-waste zero-waste | E-mail | Web | 23. července 2018 v 8:31 | Reagovat

Díky za ten článek! Je napsaný hezky od plic a snad to konečně každýmu dojde :).

Na obrázku je výčet aktivit pro snížení plastů. Já se snažím kompletně zminimalizovat svůj odpad. Jsem jen kapka v moři, ale milion kapek už je pořádnej rybník ;)

http://zero-waste.blog.cz/

27 Řezník Řezník | 23. července 2018 v 10:26 | Reagovat

Souhlas s Pergillem a Troiem. Hlavně mě krká to, že zase s těmahle hustoeko kampaněma prudí v Evropě, kde je (ano, relativně) čisto, přičemž v zemích na východě (Rusko, Ukrajina) vyhazujou normálně odpadky v celých pytlích do škarpy (info od kámošky co to tam viděla na vlastní oči, oproti tomu u nás občas někdo hodí z okna plechovku od Monstera), v Arábii a Africe to sypou do řek na hulváta, tam jsou schopný vyjet z hovnocucem sto metrů za vesnici a vylejt hovna na cestu (info od chlapa, co tam byl "na misi"), Asie, Afrika a Jižní Amerika, Indie, ti si tam ten bordel házej pod nohy. (film Escobar, jak Pablo prochází po Medelinu a tam mrdník široko daleko, kam oko dohlédne...) a ano, autorka to tady zmiňuje, jako "když to nedělaj oni, tak já taky nemusim" a že to je dementní argument. Já souhlasim. Ale mě jde o to, že i když my se tady totálně ekoposerem, ta v celkovým kontextu světa je to úplně hovno platný. A to je to, co mě na tom krká, že já i kdybych se tu fakt ekopodělal, tak to fakt nemá reálnej efekt. Přirovnal bych to k něčemu jako "žít na Luníku 9 a každej den si umývat zbylý okna".
Nehledě na to, že, těhle so called ekokatastrof jsem zažil už tak asi pět, to byla ozonová díra, tání ledovců, globální oteplování, odlesnění světa (všichni se udusíme hudry hudry), teď to jsou zase "plasty fmoři".
A primárně nemám nic, vůbec nic proti tomu, když chce někdo snížit svojí spotřebu plastu / produkci bordelu, naopak, považuju to za chválihodný. Takže bych ten leták pojmenoval "Pokud chceš snížit spotřebu plastu...."
Ale bytostně mě točí, když mi neustále někdo tlačí, co dělat mám, musim, měl bych, okamžitě a střelhbitě, ideálně hned, jinak jsem zlý, zlý, špatný, zabíjim zemi, žeru děti, lížu žáby a musim na svuj účet, za svý prachy, ve svym čase dělat něco podle nich.

28 Řezník Řezník | 23. července 2018 v 10:35 | Reagovat

A to mi na jednu stranu jedna banda cpe do uší, že mít děti je sobecký, protože děti zase spotřebovávaj zdroje a dělaj odpad a zabíjí zemi a takže si je pořídit je sobectví na úkor ostatních. Jiná banda zase, nemít děti je sobecký, protože cpeš prachy do sebe, místo do jiných a ve stáří na tebe budou muset dělat cizí děti a co jsi za parchanta.
Shrnutí? Ať si obě strany vyserou voko, já si to udělám po svym, bez ohledu na ně.
A to je furt něco. V Africe je sucho, v Indii je mokro, obojí je tvoje vina, teda, jako uděláš s tim hovno, ale koukej si připadat blbě, zachraň uprchlíky, zachraň šuchvu lesklou, nejezdi autem (jasně, budu do práce jezdit dvě hodiny sockou tam a dvě zpátky, to mě ani nehne) omez spotřebu, neměj děti / měj děti, omez plasty (přičemž onehdá se zase střečkovalo, jak se musí omezit spotřeba dřeva, tak se papírový tašky přestaly používat, teď zase se vracej), řeš pracovní podmínky v textilce v Bangladéši.....prostě mě už bytostně sere, kolik lidí, skupin, organizací, je schopno a ochotno chtít něco po mě, versus kolik lidí, skupin a organizací je schopno a ochotno udělat něco pro mě.
Nežer zvířata, nežer vejce, maso je vražda, mlíko je sexuální zneužívání, stop druhismu, nebuď rasista, nebuď "druhista", nedělej tohle, dělej tamto, na svý náklady, jasně. Shrnutí, polibte si prdel. Ohledně mikročásteček, jo, je to ekl a podobně mě sere hormonální antikoncepce ve vodě. Ale kdo jí přestane brát, aby to nechcal do řek, že jo.

Takže, klidně mě hne, pokud to někdo postaví jako "pokud chceš dělat míň bordelu, tady máš návod", klidně se i inspiruju. Ale pokud mě bude někdo "úkolovat" stylem "sniž svojí spotřebu, rozežranej Evropane, nebo jseš fuj" posílám ho do prdele už v základu.

29 Řezník Řezník | 23. července 2018 v 10:55 | Reagovat

Takže ať to hodim do krátký věty. Jsem naprosto pro snížení spotřeby plastů a pro snahu omezit odpad. Zasrat si zemi bordelem není vůbec nic dobrýho.
Ale různý hysterický uvřískaný aktivisty s jejich agresivníma kampaněma, ze kterých se vždycky udělá nějaká módní vlna a pak se s tim všude opruzuje, ty bytostně nesnášim a jsem na ty jejich urgence už alergickej.

30 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. července 2018 v 10:58 | Reagovat

[29]: zhruba to stejný píšu asi ve třetím odstavci. Taky mě dokáže nasrat, když mi ekologický způsob života někdo rve do hlavy násilím. Ale úplně stejně mě dokáže nasrat kdejakej vůl, co obrací pro zábavu koše u nás v ulici a vymotává sáčky, určený na psí hovínka a dupe po nich, aby je už nikdo nemohl použít.

A jak je vidět z článku, taky mě serou ti, kteří alibisticky odmítají udělat cokoli a vymlouvají se na zlo ekofašistů. Za svůj život jsem nenarazila ani na jednoho ekomagora, který by někoho do něčeho nutil. Možná se mi jenom vyhýbají, já nevím. Jediný lidi, co znám, jsou právě ti, co radí, inspirují a pokouší se udělat aspoň něco málo, abysme se tu kvůli vlastnímu pohodlí jednoho krásnýho dne neutopili v bordelu.

31 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. července 2018 v 11:00 | Reagovat

[17]: hele, víš, že ten tvůj článek ale vůbec nereaguje na mě? Nadáváš tam na tzv. ekology a blbiny, co vymýšlí, jako zákaz brček a kůrovcovou kalamitu, ale já sama přece v článku píšu, že ekologie a zdravý rozum občas nejdou ruku v ruce.

A vlastně nebereš ani jednu věc, co tady píšu, abys proti ní postavil rozumnou polemiku, ale tvůj článek je jen jedna velká dojmologie a nadávání na něco, s čím často sama souhlasím.

Taky bych ráda dostala zdroj informace, že rozvojové země tvoří nejvíce plastového odpadu a že to jsou navíc země islámské. Pravda je, že největším znečišťovatelem na poli plastů je Čína (taky je to nejlidnatější země na světě, že jo...) a pro koho asi Čína vyrábí a čí odpad vykupuje na "recyklaci", že jo... Dost zajímavé informace jsou třeba tady: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/more-plastu-grafika-plastovy-odpad-oceany-mikroplasty/r~a9f499305cf611e885e30cc47ab5f122/

Dalšími znečišťovateli jsou Filipíny, Vietnam, Thajsko a Indonésie, což už dávno nejsou země rozvojové a až na Indonésii ani islámské.

Jinak celá Evropa má asi o třetinu míň obyvatel, než Indie, ale plastů vytváříme stejně. Znovu - tvoje premisa o rozvojových zemích prostě není správná.

Dále - nejvíce plastového odpadu v oceánech (možná až 50%) má na svědomí rybářský průmysl. Omezení plastových sítí a náčiní nebo jejich efektivní vracení z moře k recyklaci, zatrhla rybářská lobby.

A úplně nakonec - můj článek jsi nepitval. Až na jednu jedinou větu (když můžou oni, můžem taky), kterou jsi ještě ani nevysvětlil, jen nad ní pohrdlivě odfrknul, že když něco změníme my, tak to stejně bude k ničemu, protože kapka v moři.

Takže - samonasral jsi se na "ekology" (které hejtím taky), vypsal jsi se z vlastích dojmů (nezaložených na pravdě) a udělal psychologický rozbor "udávajících ekošíbrů", o kterých vůbec nepíšu a nijak je nehájím ani jim nefandím. Takže - WTF? Takhle se dělá polemika? Takhle se dělá názorová oponentura? Řekla bych, že ne.

32 Řezník Řezník | 23. července 2018 v 11:14 | Reagovat

[30]: No, dyť jo, v principu se celkem shodnem.
Já právě na těch ekomagorů narazil hodně, primárně skrze média teda, kdy vyřvávají nějaký pošahaný teze, případně se to snaží procpat do legislativy.
A jak říkáš, dost lidí prostě jen alibisticky hází svojí lenost na blbství těch ekopošuků, zas chápu někoho, kdo na nějakou eko výzvu napíše "nasrat", protože, ač s principem souhlasim, někdy mám chuť to dělat taky :-)
Že ale někdo cíleně likviduje pytle na psí hovna, to už musí být značná demence :-)

33 Xira Xira | E-mail | Web | 23. července 2018 v 12:20 | Reagovat

Vyjádřím se k obrázku. A co ty používáš při nákupu ovoce a zeleniny v supermarketu? Hlavně mi neříkej, že to taky dáváš jen tak bez obalu do toho hnusnýho nákupního koše?

34 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 23. července 2018 v 13:24 | Reagovat

[31]: Myslím, že rozumnou polemikou v mém článku jsou např. ekology zakazované bioplasty (nebýt tohoto zákazu, tak nejsou problematické plastové pytlíky, nebo by jich drasticky ubylo).

Indonésie, Pákistán a některé další islámské státy (Egypt má obrovská mj. plastová smetiště, znám od kolegů, co v 90. pod WHO studovali tzv. "smetištní lidi").

U toho islámu je to ještě akcentováno tím, že islám je programově antiekologický. Stálo by to za delší rozbor, ale je to fakt plynoucí z podstaty této ideologie a realita je taková, že Arabský poloostrov za Mohameda byl křovinatou stepí a na poušť většinu jeho plochy zdevastovali muslimové. To samé platí i pro sever Afriky - původně obilnici antického světa, i pro Africký roh - ty jeho části, které okupují muslimové (Somálsko např.).

Plastů sice spotřebujeme stejně, ale v důsledku toho, že máme kvalitní zacházení s odpady, dostane se toho do prostředí minimum.

S tím rybářským průmyslem je to složité. Dokážu si představit důvody, proč se brání nějakým restrikcím - plavba je pořád ještě boj s živlem, jehož průběh a konec není člověkem zcela ovlivnitelný - a ekologové prosazovali plošné restrikce, nerozlišující např. ztroskotání lodi a záměrné dělání b...lu.

[31]: Ve skutečnosti ekohysterii platíš v cenách pohonných hmot (a cenách zboží a služeb od nich se odvíjejících) a v ceně  elektřiny. Ekologové tě vůbec nemusejí zmermomocňovat, stačí jim napojit svůj penězovod na tvou peněženku a nechat si to posvětit státní mocí (nekompetentními a zkorumpovanými úředníky a zákonodárci), případně to hnát přes Brusel.

35 Řezník Řezník | 23. července 2018 v 15:45 | Reagovat

[34]: Asi tak. Ohledně těch prachů, každopádně, vymyslí se nějakej ekonápad, parta aktivistů to protlačí k politikum, kteří neví, která bije, ti to vrazí do legislativy, platíme to všichni. Neustálá devastace autoprůmyslu skrz nařízení vořechů co nechápou ani fyziku pro devátou třídu, ukázka jest.

Ad musulmanský země, opět máš recht, neslyšel jsem od nikoho, kdo tam dělal, byl na misi jako voják, či jako civilní pracovník, nějakou chválu na ty lidi tam. Obecně, "kde se vyserou, tam to nechaj" a zasvinit si řeku, či okolí města, zvládaj naprosto excelentně.

36 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 23. července 2018 v 16:17 | Reagovat

Ahoj! V lecčems s teobu souhlasím. Na druhou stranu chyba přece není v plastech jako takových, ale v lidech, kteří je nejsou schopní používat, jak náleží. Taky radši piju pivo ze skla, než z plastu, a nákupy nosím v síťovce, ale ne vždy má zkrátka člověk tu svoji síťovku (o kastrůlu už ani nemluvě) s sebou. Vléci s sebou na horskou tůru skleněnou láhev taky není bůhvíco. Samozřejmě můžeš použít starou vojenskou čutoru, ale víš, jak to z ní chutná? Hnusně. Takže za mě plasty Ok, ale lidi, co je vyhazují za jízdy z okýnka auta, fakt ne!
Ještě mě v tvém článku zaujala jedna věc - ta zmínka o počítání děr po křečcích. Asi to bude isnpirováno nějakou skutečnou událostí, kterou neznám, a je možné, že to byla úplná pitomost, to nejsem schopna posoudit. Ale jinak, chceme-li krajinu, v níž žijeme, nějak chránit, musíme ji v prvé řadě pozorovat a na to jsou různé metodiky - počet myší se opravdu určuje tak, že spočítáš jejich díry a podle toho pak můžeš určit, zda nejsou přemnožené, popř. zda se neztrácejí. Že je obojí špatně a že to značí nerovnováhu v krajině, která je určitě něčím způsobena, je samozřejmě jasné.

37 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. července 2018 v 16:27 | Reagovat

[34]: jenomže nepolemizuješ se mnou, protože já o bioplastech nic nepíšu. Naopak si myslím, že bioplasty jsou kapitální krávovina ;) A zkus si projít lesy, abys viděl jaký minimum svinstva se do přírody dostane ;)
Jinak v Evropě skončí na skládkách asi 1/3 plastového odpadu, což je pořád dost hrozný číslo. Efektivní spalování nebo recyklace jsou rozhodně lepší cesta. Ale úplně ze všeho nejlepší cesta je plastový odpad prostě NEVYTVÁŘET. Nenahrazovat ho rozložitelnými alternativami (které jsou ještě horší) ani nehledat nové cesty jeho likvidace. Hromadu odpadu (a to btw. nejen plastového) prostě vůbec nemusíme vytvořit. A to je ta ekologická cesta o které mluvím. Vlastně by stačilo, aby člověk trochu přemejšlel, jestli opravdu potřebuje všechny ty věci, co si kupuje, všechno to jídlo, oblečení atd. A vlastně už to samotný použití igelitky z tesca jako pytel na odpadky je ekogolické myšlení. A myslet ekologicky často znamená myslet ekonomicky - znovupoužívání věcí je totiž hned druhá nejlepší věc.
A jestli si všímáš, to nemá absolutně nic společného s tzv. ekonesmysly (protože nejsou ve skutečnosti eko, sorryjako) jako přidávání řepky do benzínu a podobnými kravinami. To je jen o tom, nebýt sobeckej a línej. Nic víc, nic míň. A nakonec tím často i docela dost ušetříš.

Takže - ne, nepolemizuješ se mnou. Polemizuješ se svou představou (do značné míry asi shodující se s realitou) ekofašounů bez mozku. Do které, buď té lásky a dobroty, mě neřaď, neboť k ní chovám stejnou zášť, jako ty.

38 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. července 2018 v 16:34 | Reagovat

[33]: dřív, než jsem měla psa, jsem všechno, co má vlastní "obal", který se nejí (pomeranče, banány apod.) skutečně dávala do toho hnusnýho nákupního koše. Poté, co to osahalo a okýchalo asi bambilion lidí, už je to nakonec stejně fuk a pak tu šlupku oloupeš. Zbytek jsem dávala normálně do mikroteňáků a ty na nákup ovoce a zeleniny používala opakovaně, dokud to šlo. Totéž s pečivem.
Od doby, co máme psa, všechny sáčky z nákupu použiju na psí hovínka. Tzn. každý sáček použiju dvakrát. Je to dokonce ekologičtější varianta, než nákup tzv. bioplastů.

Další vcelku  rozumnou variantou jsou vlastnoručně ušité sáčky např. ze starých záclon (ideální prodyšný materiál), které můžeš prát a používat do aleluja.

39 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. července 2018 v 16:37 | Reagovat

[36]: skleněná eko láhev se dneska dělá z odlehčeného skla, takže váží skoro stejně, jako plastová;) Ale to je vcelku fuk, jestli máš skleněnou nebo plastovou, pointa je spíš v tom, nekoupit si flašku vody v PETce a tu pak vyhodit. Spíš si do té petky tu vodu načepovat a pak znovu a znovu a znovu... Není třeba všechny plasty nahradit něčím rádobyeko, ale jen se zamyslet, jestli fakt musíš mít jednorázovou variantu nebo je možný tu věc použít víckrát.

Jinak ti křečci jsou odkaz na tuhle událost: https://zlin.idnes.cz/rsd-reklamoval-predrazenou-studii-na-vyskyt-krecka-u-d49-p22-/zlin-zpravy.aspx?c=A160229_2229009_zlin-zpravy_ras kdy si firma za "počítání křeččích děr" účtovala nějakých 800Kč na hodinu. Prostě předražená pseudoekologická studie.

40 Jeife Jeife | E-mail | Web | 23. července 2018 v 17:02 | Reagovat

Souhlas, super clanek :) tesi me, kolik je tu komentaru :)

41 jsemucitelka jsemucitelka | Web | 23. července 2018 v 17:06 | Reagovat

Super postřeh. Taky se to snažím omezovat, ale občas to nejde. Nicméně jsem na sebe vždycky dost naštvaná, když u sebe nemám hadrovou tašku na nákup. Odmítám kupovat ty igelitové.

42 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 23. července 2018 v 17:09 | Reagovat

[37]: Ano, píšu o bioplastech, protože tudy asi vede jediná schůdná cesta k zachování hygienického (a jiných) standardu a současného snížení ekologické stopy. A píšu o nich proto, že právě ekologové jsou ta žába na prameni, která brání zavedení jejich výroby.
Nevytváření odpadu, stejně jako "úspory energie" jsou mantrou ekofašistů, kteří by nejraději viděli návrat někam před dobu kamennou (protože i v té lidé vytvářeli odpady a archeologové se v nich dnes radostně rochní).
Pokud si to dobře spočítáš (přece jen jsem trochu políben ekonomií), tak tebou nabízené alternativy s mytím krabiček a praním pytlíků mají ekologickou stopu srovnatelnou nebo i větší než mikroténový pytlík. A musíš (je to jistě odporné, ale musíš, chceš-li to porovnávat seriózně) porovnat cenu své práce s cenou toho mikrotéňáku.
Neřadím tě k ekofašistům, jen konstatuji, že i tak vzdělaný a inteligentní člověk jako ty, se dá oblbnout jejich propagandou, protože je dělána dosti sofistifikovaně (Goebbels by blednul závistí).

[39]: Skleněná flaška se, na rozdíl od PET, docela snadno rozbije. Ta PET láhev na tůře a při sportu zapracuje docela dobře (na čaj apod.). Vyrábějí se sice speciální láhve na pití při těchto aktivitách (pochopitelně plastové), ale ta PETka je nahradí velice dobře.

Další věcí je, že ekologové už pomordovali jen zákazem DDT víc lidí, než kolik nacisté při holokaustu a zdárně každoročně dotahují počet dalších (nežidovských) obětí nacismu. Jen tím, že se po zákazu DDT vrátila do řady zemí 3. světa malárie a morduje tamní obyvatele. A dětí, které oslepnou za zemřou v důsledku ekozákazu GMO rýže s karotenoidy, už bude taky hodně přes milion. A umírají zpravidla trýznivěji než oběti nacistů v plynových komorách.

43 Jana Jana | E-mail | Web | 23. července 2018 v 20:44 | Reagovat

[17]: Pro JMK je více než časté, že se odpad smíchá. takže jej třídíme úúúúplně zbytečně. My to ovšem děláme ve víře (já tedy, manžel je realista), že se to jednoho dne změní, Čína opět začne vykupovat náš tříděný odpad a třídění bude co k čemu. Bohužel plast je extrémně levný, že tu s námi bude asi navěky. :(

44 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. července 2018 v 20:53 | Reagovat

[42]: ježiš, tak já už asi nevím, jestli to můžu říct ještě nějak srozumitelněji. Dyť píšu, že mikrotenový pytlík, použitý minimálně dvakrát, je ekologická varianta. A taky píšu, že plastová láhev i ta PETka je oukej, pokud ji zase ideálně použiješ vícekrát. Tak proč se se mnou hádáš, když píšeš to samý co já? :D

A pokud si to skutečně po své líbačce s ekonomií spočítáš, tak cena polystyrenové krabičky na jídlo je v běžné restauraci 5 Kč. Pokud bys chodil na meníčka a nosil si je s sebou do kanclu, tak to dělá 25 Kč za týden. Pokud by sis ale každý den vzal na to jídlo vlastní plastovou jídelní dózu a tuto dózy následně při mytí nádobí doma umyl, náklady budou nula (protože bys stejně myl i to ostatní nádobí) a časově to zabere asi tak půl minuty, což při průměrné mzdě v ČR, která činí cca 190 Kč na hodinu, činí 1,5Kč, tj. 7,5Kč týdně. Kdybys chtěl ušetřit čas a ty dózy házel do myčky a tu na konci týdne zapnul jen s těma dózama a ničím jiným, cena za energii (voda+elektřina) za jedno mytí v myčce je taky kolem 7 Kč, takže pořád tady máme úsporu 18 Kč. A když průměrná taková dóza stojí asi 30Kč a ty jich za týden protočíš 5 (když jsi prase, co nemyje nádobí doma každý den), tak se ti používání dóz vyplatí už za měsíc a půl. Matematika. Badum tss.

Nu a ten pytlík (který neprotežuju, ale nabízím jako alternativu, přičemž preferuji a za dostatečně ekologické považuji vícenásobné použití mikroteňáku) když ho používáš na ovoce se šlupkou nebo na pečivo, není třeba ho nějak často prát, protože prostě uvnitř není a nemá od čeho být špinavý. A když už ho pereš, tak ho zase přidáš k normálnímu prádlu a energetická i časová náročnost je tak nula.

Takže i tak vzdělaný a inteligentní člověk, jako ty, se dá zblbnout svými dojmy, namísto, aby dal přednost faktům.

A ještě k té době kamenné. Zase nevím, jak jsi na to přišel a kdo ti to nakukal. Ale rozmyslet si, jestli nějakou věc potřebuju předtím, než si ji koupím, není přece návrat do doby kamenné. Opravdu potřebujeu každý měsíc 4 nová trička? Opravdu musím mít každý rok nový mobil? Opravdu potřebuju kupovat víc jídla, než pak sním? Opravdu si musím kupovat vodu v láhvi, když z kohoutku teče stejně kvalitní? Atd. atd. To není doba kamenná, dokonce to není ani jen a pouze ekologie, ale taky to dává smysl ekonomicky - nekupovat si prostě krávoviny, které nepotřebuju.

Btw. bioplasty jsem myslela ty plasty z přírodních materiálů, které mají být rozložitelné (což je na výrobu náročnější, než mikroteňák, tudíž na hovno a vůbec ne ekologické, jak bohužel někteří prodejci těchto plastů tvrdí).  Podle výzkumů se však ukazuje, že jsou tyto plasty stejně nebo i více škodlivé, než ty běžné. Tudy tedy cesta nevede.

A DDT ani GMO do debaty o odpadech a plastech fakt nepatří.

45 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. července 2018 v 20:55 | Reagovat

[43]: není to pravda. Tříděný odpad (sklo, plast a papír) se skutečně míchá do jedné hromady a to proto, že lidi jsou pitomí a hážou to do špatných košů nebo tam hážou různý jiný binec. Vždy se to musí zavézt na dotřiďovací linku, kde se to ručně přetřídí.

46 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. července 2018 v 21:04 | Reagovat

A ještě sem dodám skvělou studii (anglicky) o tom, které materiály jsou skutečně ekologické. Paradoxně nejhorší nápad je plátěná taška z bavlny, neboť tu musíme znovupoužít 7100x, abychom vyrovnaly náklady na její vyrobení. Nejekologičtější varianta je plastová taška z LDPE, tedy taková ta tenká z Tesca, kterou bychom měli použít ještě alespoň jednou (třeba právě jako pytel na odpadky). Takový bioplast je třeba použít 42x, aby se vyrovnala ekologická stopa na jeho vyrobení. Není tedy všechno eko, co se tak tváří a je dobré si to uvědomovat.
https://www2.mst.dk/Udgiv/publications/2018/02/978-87-93614-73-4.pdf

K tomu je ovšem nutno dodat, že tyto údaje počítají s tím, že se tato taška efektivně spálí. Míra ekologické zátěže ve studii nepočítá s variantou, že skončí v přírodě. Což bude zase v případě mikroteňáku horší, než třeba v případě kabely z recyklovaného papíru (kterou je jen tak btw. třeba použít aspoň 43x):

https://www2.mst.dk/Udgiv/publications/2018/02/978-87-93614-73-4.pdf

47 Viktor Š. Viktor Š. | 23. července 2018 v 21:05 | Reagovat

[44]: Náklady na mytí jsou nula, náklady na praní také?
No, ona je to asi stejná nula, jako je nulová škodlivost jednoho mikroteňáku.

48 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 23. července 2018 v 22:31 | Reagovat

[39]: Přečetla jsem si ten článek a musím konstatovat, že nejen petky, ale i státní peníze se hážou z oken. Podobné studie dělá už řadu let Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Nedělá je sice úplně zadarmo, ale určitě ne za takovéhle prachy.
Jinak o odlehčeném skle jsem nevěděla. Určitě se po něm podívám.

49 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 24. července 2018 v 8:55 | Reagovat

[44]: Jistěže dvakrát použitý mikroteňák, stejně jako dvakrát použitá plastová nákupní taška je ekologičtější než použitá jednou, dtto PET láhev.
U toho mytí musíš počítat celou ekologickou stopu (voda je podle ekologů dotovaná, svůj dopad mají i mycí prostředky), pokud myješ v ruce, musíš počítat i poměrně neefektivní horkou vodu z kohoutku.
GMO do problematiky plastů a bioplastů patří, protože jejich zákaz udržuje cenu bioplastů tak vysoko, že nemohou klasickým plastům konkurovat ekonomicky.
DDT je jen názorná ukázka, jak ekologové škodí (a tudíž se jim nedá věřit, jako se nedá věřit třeba nacistům).
4 trička měsíčně nekupuji (a ani neznám nikoho, kdo tak činí, asi jsem nějakej divnej). A když tričko dosluhuje, bere se na chalupu a tam ho na mě dotrhá kocour. Problematika nových technických věcí spočívá v jejich životnosti (EU se na elektronice a její životnosti podepsala ekologickým zákazem olovnatých pájek, ty bezolovnaté mají výrazně kratší životnost a některé jsou i citlivější na mráz).
K té kvalitě vody - pamatuji dobu, kdy jsem nemusel složitě shánět, když jsem studentům chtěl ukázat mikrobiologicky závadnou vodu, ale stačilo jít k umyvadlu v učebně a otočit kohoutkem. Je to problém prakticky všech moderních budov v celé ČR (dokonce vč. nemocnic).

[45]: To taky není úplně pravda: Velice často jde o to, že nejsou zajištěny kapacity na zpracování vytříděného odpadu a ten se pak musí míchat a spalovat. Čímž ovšem lidé získávají oprávněný pocit, že z nich ekologové dělají blbce a zbytečně je buzerují.

[46]: Problém citované studie je v hodnocení jednotlivých dopadů. On není úplně jednotný názor ani na karcinogenitu částečně rozložených plastů (a hodně záleží i na příměsích k základnímu materiálu, které mohou být - a reálně i jsou - v různých zemích různé). Plasty vyráběné u nás budou mít asi jinou charakteristiku než ty dánské.
U toho bioplastu se do ekologické stopy promítá ten zákaz GMO, protože na jeden pytlík musíš vypěstovat (s příslušným ekologickým dopadem) něco mezi deseti až stonásobkem brambor než kdyby byly GMO. Tudíž ta studie zkresluje.
O negativním environmentálním dopadu rozkládajícího se biopolymerovaného škrobu si dovoluji jako člověk s mnohaletou chemickou erudicí docela pochybovat.
Další taková věc je, že člověk ze zahrádkou (nebo chalupou) hodí bavlněnou nebo papírovou tašku do kompostu, což se dělá daleko víc u nás než v tom Dánsku (tudíž jsou ta data zkreslená odlišným chováním obyvatel a obtížně přenositelná ze země do země).

A ještě si dovoluji vypíchnout jednu věc (myslím že není ve výše odkázaném postu na mém blogu, ale v o něco starším): Existují mikroorganismy rozkládající plast a jejich nasazení např. na skládkách (a zejména kombinované s jímáním skládkového plynu), nebo dokonce v bioreaktorech, může čísla z citované studie drasticky změnit. Přitom se na tomto poli velmi intenzívně pracuje (ale ne v zaostalé EU).

50 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 24. července 2018 v 12:25 | Reagovat

Tento článek jsem objevil dnes. Velmi pečlivě rozebírá likvidaci odpadů ve Švýcarsku a v EU (tedy to, co je vnucováno i nám) a porovnává to:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vajgly-a-damske-vlozky-Co-chysta-EU-aby-bylo-zase-o-neco-lip-545088

51 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. července 2018 v 13:13 | Reagovat

[47]: ano, protože ten dřez už je napuštěný kvůli jinému nádobí a pračka puštěná kvůli jinému prádlu, takže přidání jednoho kusu nádobí nebo pár pytlíčků, už náklady nezvýší, resp. natolik zanedbatelně, že je to de facto nula.

52 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. července 2018 v 13:23 | Reagovat

[49]: tak dozvím se tady konečně, proč se se mnou hádáš a píšeš článek nazvaný "polemika s Lúmenn", když se vlastně na většině věcí shodnem? A to, v čem se případně shodnout nemusíme, vůbec není předmětem tohoto článku?
Požaduju prostě stažení nebo aspoň přejmenování toho tvého článku, protože mě v něm hážeš do jednoho pytle s "ekology ála EU", což odmítám a nesouhlasím s tím. Myslet ekologicky a snažit se šetřit životní prostředí )což je pointa mého článku a to, o co se sama snažím) je něco úplně jiného, než být tmářský blb, který vymýšlí hovadiny, kterými znepříjemňuje lidem život a přírodě buď nepomáhá nebo naopak škodí (což jsou lidi, o kterých píšeš ve svém článku).

Pozn.1: Recyklace oblečení na chalupě je btw. brutálně ekologický zerowaste přístup, takže seš prostě eko, sorryjako :D

Pozn.2: O DDT a GMO se fakt nechci bavit. Nemám dostatek informací, abych mohla o jednom nebo druhém vést kvalitní diskuzi.

53 asdfasdf asdfasdf | 24. července 2018 v 14:34 | Reagovat

Ekologie je ok, než ji začne někdo někomu vnucovat zákonem.

54 maldor maldor | 24. července 2018 v 15:36 | Reagovat

Ach, to je opravdu potřeba, aby EU vydala nějakou směrnici k tomu, aby se někdo nad tímto zamyslel? Netřeba proti ničemu BOJOVAT, nýbrž přemýšlet vlastní hlavou.
Aneb miluju všechny, kterým se rozbřeskne po x letech bezhlavého plýtvání, a pak každému na potkání kážou, co má a nemá dělat. To se pak nedivím všem, kdo řeknou: Naserte si.
Mj., co říkáš na polystyrenové obklady baráků a plastová okna (pod heslem: šetříme životní prostředí), akrylové barvy, kterými si všichni malujeme pokoje, překližkový nábytek, umělohmotné podlahy... to ti vadí, nebo je to zatím mimo tvoje zorné pole? Co říkáš na agrochemii, devastaci lesů? PLastové sáčky sice jsou problém, ale ve skutečnosti je to takový pšouk. Systémová změna by musela vypadat úplně jinak.

55 maldor maldor | 24. července 2018 v 15:37 | Reagovat

[53]: Moje řeč. Pak nechápu, proč na jedné straně EU zakazuje sáčky a na druhé dotuje obládání baráků polystyrenem.

56 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 24. července 2018 v 16:39 | Reagovat

[43]:

[45]: Krom toho co uvedla Lumenn, jsou některý vozy schopné svážet dva odpady současně, mají uvnitř přepážku. Takže to může vypadat, že se sesypávají, ale ve skutečnosti tomu tak není.

A někdy jsou kontejnery na tříděný odpad tak znečištěné, že už ani dotřídění nepomůže...a to pak odváží běžný vůz na běžný odpad.

57 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 24. července 2018 v 18:15 | Reagovat

[52]: Polemizuji s tím, jak se k celé problematice stavíš a jak přebíráš ekologistické hodnocení těch lidí, kteří tuto pochybnou argumentaci  nežerou a žrát odmítají,
Nakonec argumentuješ ekonomicky (a tudíž bys asi některé věci dělala, i kdyby ekologie nebylo). Nicméně tvé opakování ekologistických frází mě vytočilo.
Čili presentuji tě jako vzdělanou a inteligentní osobu, která přesto, i s těmi charakteristikami, neodolala vábnému zvuku krysařovy píšťalky (tak, jako mnoho takových lidí neodolalo podobně v době nástupu nacismu nebo komunismu).
A volám po rozumové korekci takovýchto sirénoidních vábniček.

A speciálně k té poznámce č. 2:
Problém s ní spojený spočívá v tom, že vztahy v ekologii jsou mnohosměrně a mnohorozměrně vzájemně propojené, takže  vyseknout z nich něco, co neznám a znát nehodlám, nutně způsobí, že se ta složitá konstrukce jejich ignorováním sesype a začnou z ní padat nesmysly, jako z blbě napsaného počítačového programu.
V souvislosti s těmi GMO se totiž "boj proti plastům", vyhlášený houseroidním Junckerem smrskává na natírání zábradlí na Titaniku a připomíná, jak na tom Titaniku nedali hlídce dalekohledy, aby se neopotřebovaly (což je událost doložená následným soudním procesem).

Čili ještě jednou, tenhle problém nevyřeší balení psích exkrementů do použitých mikrotenových sáčků nebo používání opotřebovaných plastových tašek místo plastových pytlů na odpad (byť třeba v principu pozitivní), ale fundamentální řešení tam, kde vzniká největší zamoření (země třetího světa) a náhrada nedegradovatelných plastů degradovatelnými.
Pochopitelně, toto je zcela mimo okruh zájmů korupčníků z EU, kteří se třepou na vybírání pokut za porušení vágně stanovených pravidel z doklady, na okrádání obyvatelstva zálohováním PET lahví a podobné aktivity, které problém nijak nevyřeší (o tom je do jisté míry ten výše [50]: citovaný článek.
A je to zcela jistě i mimo zájem významné části ekologistů, kteří se už těší na nějaké funkce v "pomocné ekologické stráži" či něčem podobném a na možnost z takovéto pozice sadisticky komplikovat normálním lidem život.

58 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 24. července 2018 v 18:22 | Reagovat

A, mimochodem, i ten plakát, nad kterým tak jucháš, obsahuje řadu nesmyslů a v podstatě ekologicky kontraverzních či nejasných věcí.

Prostě těmto věcem je třeba se postavit včas, dokonce už ve stádiu, kdy ještě vypadají přijatelně, protože později už může být pozdě.
A mnohé z toho plakátu lze chápat jako takový nevinně vypadající prstíček jezinek, strkaný mezi dveře Smolíčka Pacholíčka s horlivým ujišťováním, že nezpůsobí žádnou škodu.

59 Jana Jana | E-mail | Web | 24. července 2018 v 21:27 | Reagovat

[56]: Nejde o vozy, jde o samotné skládky či místa, kde se odpad sváží. Prostě to smíchají a dál to neřeší. Ještě nedávno část toho skupovala Čína, jenže ta už to teď rovněž nedělá. Neznám aktuální stav, ale známý ze skládky mi potvrdil, že se to míchá, že se to tolik jako samotné popelnice atd. neřeší. A je to teda i proto, že lidé neumí třídit a je to špinavé.

60 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 25. července 2018 v 7:26 | Reagovat

[44]: Mimochodem:

1. Mikrotenový pytlík se psími exkrementy bude vážnější problém na likvidaci než jen po nějakém ovoci/zelenině, což do značné míry sníží efekt snížení počtu pytlíků.
2. Láhev (nerezovou plastovou) ve většině myček neumyješ, musíš vzít kartáč na láhve a saponát a mydlit pěkně ručně (a počítat vodu a energii na ohřev, co při tom vycejbráš, ten saponát atd.). Kdybych chtěl krást, tak použiju v práci speciální myčku na laboratorní sklo, která by to asi umyla, ale ta se běžně domů nekupuje (taky stojí pár set tisíc i s mašinkami okolo).
3. Plastová dóza v myčce bude mít tendenci lítat a hrozí "velmi ekologické" poškození myčky (takže zase ten kartáč a detergent). Maximálně se dá její víko vrazit mezi talíře.
4. Pytlík ze záclonoviny nechrání obsah, když na to bude pokladní sahat rukama od peněz (stačí blbá tubera; až nám sem EU nacpe imigranty, bude na těch penězích i lepra a možná přijde i ebola).

Asi sepíšu další post, kde ten plakát bod po bodu rozeberu.

61 supice supice | E-mail | Web | 25. července 2018 v 8:36 | Reagovat

Super článek! Nejhorší je, že lidé stále nechápou, že tím zničí jen sami sebe. Příroda se zase obnoví, vždyť ona nás vlastně nepotřebuje...:) Náš život je dar od ní, tak bychom si jí za to měli sakra vážit <3

62 Lúmenn Lúmenn | Web | 25. července 2018 v 11:50 | Reagovat

[60]: OMG, ne, fakt ten problém s bordelem na planetě nevyřeší nepoužívání igelitovejch pytlíků. To máš pravdu. Ale když si tohle řekneme úplně u všeho, tak se můžeme rovnou střelit do hlavy. Můj hlas ve volbách nic nezmění, tak co bych k nim chodil... atd. A jak píšu v tom článku - už i velké korporace začínají chápat, že nejde pořád vyhazovat tuny bordelu, protože lidem to začíná lézt na nervy. A začínají se podle toho chovat. A todle je to, proč má smysl to dělat. Je blbý, že hromada lidí to dělá blbě a že se na to (jako na všechno) nabalí hromada eurohujerů, co si na tom přihřívají svou buzerační polívku a sosají dotace, ale důležitý je, že tohle téma aspoň konečně ve společnosti rezonuje a lidi se masově začínají zajímat, jestli je náš způsob života s plnými regály a hromadou jednorázovýho nádobí skutečně dál udržitelnej. A to je gró toho, o čem píšu.

A jinak fakt už nevím, co mám psát na tvoje dokola se opakující nesmyslný argumenty, zejm. 2 a 3. O fous výš jsem ti to spočítala. A ne, fakt nemusíš počítat navíc náklady na vodu a saponát, protože hergot stejně meješ každej den nádobí (nebo ob dva dny) a jestli mezi ty hrnky a  talíře mrskneš ještě jednu dózu nebo jednu láhev, to už fakt nehraje žádnou roli, tak nechápu, proč máš pořád dokola potřebu o tom mlít. A vzhledem k tomu, že jsem asi před pěti minutama domyla (asi poosmistý) plastový dózy v myčce, který ani trochu nelítaly, tak fakt nevím, kde na tyhle chujovský argumenty furt chodíš :D
K jedničce - pytel s hovínkama se překvapivě spálí. Jako veškerý směsný odpad. A ke čtyřce - ta pokladní s rukama od peněz bude asi bambiliontej člověk, co se těch tvých rohlíků dotkne nebo na ně nachrchlá. Děláš jak kdybys nebyl nikdy v supermarketu a neviděl ty existence, co si omakávají všechny rohlíky, než si jeden vyberou a koupí. A až chytneš tuberu ze šlupky od pomeranče (na kterej taky přece nikdo do té doby, než ho omakala ta pokladní svýma špinavýma prackama, nešáhl), tak tě přijdu navštívit do nemocnice. Kurnik, tohle jsou už fakt debilní argumenty, který nedávají smysl.

63 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 25. července 2018 v 12:17 | Reagovat

[62]: Těší mě, že začínáš chápat komplexnost celé problematiky.
To, že se nakládání s odpady, plasty a celá "ekologie" vůbec dělá blbě, je důkaz, že je to blbé (nacisté se hájili dobrými úmysly, které se jim trochu (no, třeba v těch koncentrácích) vymkly z rukou. Prakticky to samé říkali a říkají komunisté, ale třeba i křesťané.

Prostě současná "ekologie" (tedy to, co si tak říká) je z gruntu špatně a neměli bychom ji podporovat. A pokud udělá něco dobrého - tak on i ten Hitler stavěl dálnice a komunisté vypustili raketu s Gagarinem (např.).

Flašku v myčce neumyješ, protože tam mycí kapalina nenastříká s dostatečnou intenzitou a na celý vnitřní povrch (pokud to není speciální myčka na nádoby tohoto tvaru, jak máme v laboratoři). Plastová dóza se mi jednou v myčce uvolnila a chrastila, takže never more!
A pokud myji nádobí v ruce, kousek po kousku, tak, pochopitelně, každý kousek navíc (byť nelineárně), prodlužuje dobu, co poteče voda. MMCH, doma myji nádobí zhusta já.

Na penězích najdeš daleko víc choroboplodných zárodků než na rohlících (a hlavně širší spektrum). Daly by se na to najít i nějaké odborné publikace, paradoxně je jich méně na mincích než na bankovkách.

V mnoha dílčích věcech se spolu shodujeme (což jsem očekával), rozdíl je pouze v tom, že ty z nich vyvozuješ něco jiného, než já. Což může být dáno i generačním rozdílem (jsi mladší než moje dcera) a tím, že já už takových podvodných kampaní, jako je ta rozjíždějící se proti plastům, zažil více (a zprostředkovaně vím i o některých předchozích, jako třeba o "boji proti buržoasnímu mendelismu - morganismu"). Takže není tak snadné mě oblafnout.

64 Karryanna Karryanna | 25. července 2018 v 18:45 | Reagovat

[37]: Jak různě nakukuju na komentáře, přijde mi stále víc škoda, že v původním obrázku ani ve Tvém článku není jasněji řečeno to, co zaznívá tady (a možná i v jiných Tvých komentářích): že dobrý krok je prostě věc použít znovu, ať už na to samé, nebo jinak.
Mé o pět let mladší já by z toho obrázku nesplnilo asi nic. Pila jsem (a dodnes piju) z plastové lahve, jen ji měním po dvou třech měsících. Nosila jsem na nákup igelitky, jen stále dokola ty samé (až na kontroly, že si pro klid duše do řetězce A nevezmu tašku z řetězce A). Látkovým taškám jsem přišla na chuť až později. Pokud jsem někde potřebovala hrnek či příbor, obvykle to bylo ve škole, kde jsem si půjčovala erární. Tohle se moc nezměnilo. Plastové sáčky jsem používala i v případech, kdy už dneska ne, ale pak jsem je používala na občasné svačiny. (Navíc mi budiž částečnou omluvou, že s mým přístupem velký nákup jednou za čas a pak dokupování masa, případně pečiva, těch sáčků nebylo zas tolik.) Doma jsem jedla mnohem méně často než v různých menzách. To už není pravda, ale nemyslím, že má jídla v menze vygenerovala nějak moc odpadu (nemluvě o tom, že oni dost možná zvládnou talíř po mém obědě umýt levněji než já doma, a určitě generují méně zbytků než já při experimentálním zkoušení receptů).
A jakkoliv může jít o myšlenku, ne o formulaci, je to škoda. Zvlášť když znám (a tím pádem asi nejsem jediná) hned několik lidí, kteří jsou schopní brát do ruky kámen, když vidí igelitku (bez ohledu na to, po kolikáté a k čemu je použitá).

[62]: Jestli on Pergill nemyje nádobí pod tekoucí vodou ;) Pak to zvýšení nákladů není zanedbatelné.

65 Lúmenn Lúmenn | Web | 25. července 2018 v 19:29 | Reagovat

[63]: já ji ale chápu celou dobu :D Nikdy jsem netvrdila, že se omezením spotřeby plastů vyřeší všechny ekologické problémy světa. A navíc se o šetření energiemi, materiály, o (smysluplnou!) ochranu přírody zajímám docela dost let a docela dost věcí o tom za tu dobu vím a to často přímo od lidí od fochu (třeba bilogů, kteří si sami s některými aktivistickými opatřeními ťukají na čelo) a setsakra dobře vím, o jak složité a komplexní téma se jedná. Ono totiž taky aktivismus (kterej je vidět a slyšet) často neodpovídá tomu, co pak v terénu dělají skuteční odborníci a skuteční ekologové.
Navíc jediné, co tady v tom článku řeším je téma PLASTY a snížení jejich spotřeby v našem běžném životě, potažmo lidi, kteří téhle snaze mají potřebu veřejně flusnout do ksichtu, aby se "vymezili". Nic jiného proto nemá smysl řešit ani komentovat. Až napíšu článek na téma "ekologie" pak sem můžeš montovat jiné věci.

Už mě taky docela dost unavuje tvoje srovnávání lidí, co propagují snížení množství odpadu, s nacisty. Šmarja panno, čteš to po sobě někdy? Takže ten, kdo se snaží být ohleduplný k planetě, je stejný, jako nacista? To myslíš vážně?
Takže já vlastně fandím nacistům, protože si myslím, že člověk, co si každej den vezme na oběd polystyrenovou krabičku, protože ho "ani nehne" si vzít omyvatelnou, je debil?

Jakože od tebe si budu číst takovoudle hromadu sraček, to mě fakt ve snu nenapadlo. Ó, bože, tobě jednou chrastila v myčce dóza, ergo všechny dózy ve všech myčkách chrastí, ergo berte si všichni oběd do polystyrenu? Nebo co se tím jako snažíš říct? Mě to zní jako hromada výmluv, abys nemusel říct - hej jo, Lúmennko, máš pravdu, každej den žrát z novýho polystyrenu je blbina, jen se trapně vymlouvám.

(A jen tak mimochodem - nádobí se nemeje pod tekoucí vodou. A než začneš žvanit o jaru, tak i ten se dá při tom mytí ve dřezu opláchnout tak, abys nevylil do kanálu hektolitry. Chápali to už malý děti na prvním stupni, když jsem to s nima jako lektor probírala. Zlus to a uvidíš, jak ti tvůj vodoměr bude vděčnej.)

66 Lúmenn Lúmenn | Web | 25. července 2018 v 19:36 | Reagovat

[64]: ten původní obrázek by se ale neměl brát jako "pokud neděláš všechno tohle, tak jsi totální hajzl", ale každý jeden z těch bodů je inspirace, návod, co můžeš udělat líp. A některé věci dávají větší smysl, než jiné (například zrovna ta vlastní krabička na oběd je celkem esenciální, to samé fast food, kde asi nebude myšlena menza, ale spíš něco typu mekáč s hromadou zbytečných obalů). To stejné - znovupoižitelná nákupní taška neznamená nutně papírová, která je tam namalovaná, ale jakákoli nákupní taška kterou používáš znovu a znovu. Atd. atd. prostě je to pár věcí, z nichž-li aspoň jednu implementuješ do života, snížíš spotřebu plastů. Nic víc, nic míň vlastně v tom obrázku není a být nemá ;)

67 alpos alpos | E-mail | Web | 25. července 2018 v 23:01 | Reagovat

Pozastaví se taky někdo nad tím, proč skoro všechny předměty, které si koupíte mají něco plastového? Třebas vypínače, různá osvětlení, zařízení domácnosti atd... a že díky tomu tyto věci vydrží pouze několik let- od dvou do max. 5 a pak zežloutnou, popraskají, rozpadnou se , vytvoří právě zmiňované částečky podobně jako tzv, "ekologické" plastové tašky a vy musíte jít a koupit si nové, stejně blbě obsahující plast a původní vyhodit a tak pořád dokola, zatímco dříve podobný předmět vydržel třebas 50 let než se rozbil. Sháním už několik let určitý druh světla bez plastu  a prostě není, vždycky něco malého plastového obsahuje. Není to jen o spotřebiteli, je to především o výrobci. Totiž co neexistuje, tak to si prostě nekoupíš...Ještě bych si dovolila podotknout, že Evropa je jednou z nejekologičtějších částí světa, minimálně co se třídění odpadu týká. Nejvíce do "plastového ostrova" v moři přispívají úplně jiné země a jiné světadíly.

68 Karryanna Karryanna | 26. července 2018 v 9:36 | Reagovat

[66]: Já se celou dobu snažím předpokládat, že původní obrázek není míněn zle, nýbrž jako inspirace. Jen podotýkám, že třeba o opětovném použití plastové lahve naprosto mlčí nebo že je v něm explicitně napsáno „jezte doma“ (a naopak „zapomeňte na fastfood“, nikoliv třeba smírnější „omezte fastfood“). A snažím se říct, že je to škoda, protože spousta lidí má zkušenosti právě s různými aktivistickými opatřeními, která někdy nemají daleko do logiky typu „použít každý den novou nerezovou lahev je OK, opakovaně použít plastovou ne“ -- takže je trochu otázka, proč by se zrovna tady měli předpokládat dobrý úmysl (když tu zjevně jsou opomenuté některé snadné a logické možnosti).
Vrátím se k dřívější zmínce o plenách -- podobně je těžké předpokládat čistě dobrý úmysl (a základní inteligenci autora), když v argumentaci pro látkovky potkáš argument, že papírovky můžou dojít a to přeci nechceš riskovat. Jakkoliv celková myšlenka článku může být dobrá, tohle se těžko odpouští. (A neříkám to jen proto, že už jsem se jednou v situaci, kdy mi došly čisté látkovky, ocitla.)

69 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 26. července 2018 v 9:44 | Reagovat

[65]: Nejde o propagaci, ale jde o agresívní vnucování, včetně naprostých pitomostí, jaké i ty zde kritizuješ. A v takovém případě se už o fašismu či nacismu hovořit dá.

Další věcí je, že i snížení plastového odpadu někam na 1/4 problém z plasty nevyřeší a nepomůže ani junckerovsko - houserovský "boj proti plastům", zatímco budeme-li mít propracovaný a funkční systém jejich záchytu a zpracování, jak mají podle výše citovaného článku ve Švýcarsku, tak současnou úroveň (i vyšší) jejich užívání zvládneme v pohodě.

[67]: Řada současných výrobků prostě v době předplastové neexistovala, případně by tehdejší výrobky neprošly dnešními bezpečnostními předpisy (např. zásuvky z plechu).
A navíc existují např. porcelánové vypínače a zásuvky (dávali jsme je do "retro" kuchyně), ale jsou v porovnání s plastovými pekelně drahé.

70 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 26. července 2018 v 23:40 | Reagovat

Upřímně, vždycky jsem si myslela, že to je samozřejmost- vlastní krabičky, vlastní tašky, jezení doma, vymývatelný lahve... a že ta planeta není nafukovací a taky nevydrží všechno, ale evidentně jsem s touhle samozřejmostí vždycky byla za exota.
Ale je fajn, že se z toho snažíme udělat trend, třeba se toho lidí chytí a bude to tu o trošilinku lepší.

71 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 27. července 2018 v 12:15 | Reagovat

[70]: To, co smysl má (hlavně ekonomicky), to většina lidí stejně dělá. A pokud to budeš vynucovat (byť třeba tlakem přes módnost), tak tím naopak spoustu lidí odradíš. Ono "trendy" u mládeže např. bylo a asi pořád ještě je brát drogy a kouřit. A taky to vynucuje "trendy" tlak vrstevníků i u těch, kteří by to nedělali.

72 Lukas Lukas | Web | 30. července 2018 v 19:36 | Reagovat

[71]: akorát zapomínáte na jednu podstatnou věc. A sice, že někdy je nutné si věci vynucovat. Já vím, že mnozí z internetu jsou na výraz "vynutit" silně hákliví, ale mají smůlu - zákonný pořádek (všeobecně) musí být a to i za cenu ztrát. Narážím tedy i na vaši větu, jak zmiňujete "...tím naopak spoustu lidí odradíš..." - tož tak ať jdou, takové lidi tady společnost nepotřebuje (tedy mám na mysli tu moudřejší část společnosti pochopitelně) :)

Jo(?) takže já dokážu ledascos pochopit a dokonce i ústoupit v lecčem, ale přes jisté hranice "prostě nejede vlak". Co je moc, to je příliš.

Podobně žhavé téma je i v souvislosti se zabezpečením internetu. Jo(?) s nutnými, ale nepopulárními kroky, které dřív či později správa státu bude muset udělat. Bez ohledu na ztráty hlasů v příštích volbách. Ono už tomu tak částečně je, děje se, ale pochopitelně ne tolik okatě, takže s postupem času se pravděpodobně dočkáme něčeho podobného ne-li přímo stejného, jak jsem psal ve svém dokumentu o extrémním zabezpečení internetu.

Jo, jasně, vím, lidé jsou na to hákliví, ale ještě neví, že ve skutečnosti jsou slepí. Ať tak nebo onak, budete mít smůlu. :)

73 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 31. července 2018 v 9:08 | Reagovat

[72]: Jistěže podstatou státu je násilné vynucování. Problém ovšem spočívá v tom, že jsou zde limity, dané především tím, že toto vynucování musí být zaměřeno na něco, co je ve prospěch státu jako celku. To marxisticko - ekologistický "boj proti plastům" (v tomto konkrétním případě), navíc vedený tak, že nadělá víc škody než užitku a akorát se na něm napakují "ty správné" firmy a skupiny (např. různé nevládky) a "ti správní" lidé, rozhodně není. A lidé to vcelku instinktivně poznají a výsledkem bude v lepším případě totální volební debakl "těch správných" politických stran, v horším nějaká defenestrace, v nejhorším nějaké "výbory pro veřejné blaho", disponující gilotinou, nebo něčím ještě účinnějším.
A k tomu odrazování explicitně: Problém je,že odrazováni jsou především lidé, kteří produkují hodnoty, živící tento stát. Pokud "si odejdou", tak to tady můžeš zabalit, protože bezcenný póvl z ekologických (a jiných) nevládek, navyklý parazitování na společnosti, tě prostě neuživí.

"Zabezpečení internetu". To je trochu mlhavý pojem. Dnes se hovoří o dvou věcech.
Tou první je všeobecné vynucování protokolu https i tam, kde takováto úroveň zabezpečení komunikace není nutná (takových webů je hodně přes 50 %) a je z mnoha důvodů kontraproduktivní (soudruzi by chtěli "odstřelit" i protokol ftp, přes který běží např. aktualizace Linuxu nebo BSD, přičemž ty mají prostřednictvím podepisování balíčků bezpečnostní jištění, na které komunikace přes protokol https nedosáhne).
Tou druhou je cenzura na internetu, která má ovšem ten háček, že v ústavě všech demokratických (nebo alespoň rádobydemokratických) států je bod, podle něhož je cenzura nepřípustná. A taky když se podíváš na ty, kdo cenzuru na internetu prosazují, tak to je vysloveně fašistická nebo neomarxistická svoloč, zaměřená silně proti demokracii. A po cenzuře na internetu volají i otevřeně antidemokratické síly, jako třeba zástupci muslimů.

74 ten Chemicky ten Chemicky | Web | 1. srpna 2018 v 8:48 | Reagovat

Jsem ten typ člověka, co se snaží, ale jsou věcí, přes který se dostávám těžko.
Hrozně rád si objednávám jídlo a docela mě potěšilo je jedna restaurace, ze který si objednávám burgery je začala vozit v papírových krabičkách. To mě fakt potěšilo.
Na druhou stranu hrozně peskutuju to svojí. Žila 12 let v Itálii a tam si před 15 lety s ekologií moc hlavu nelámali, takže má přímo nesnesitelnou potřebu všechno cpát do 2 igelitových sáčků - pečivo, zeleninu, horčici, plavky po koupání. Sáčky pak vezme a logicky hodí doma do koše. A úplně nejvíc mě točí, když roztřídí lahve od minerálky, ale pak je dole hodí do klasický popelnice, protože ona přece nebude chodit 50 metrů do tříděnýho...chjooo
Doma zas třídíme všechno. Bydlím na vesnici a máme jen malou popelnici, takže musíme, aby se nám odpad vešel..ale tak..proč ne :)

75 A. S. Pergill A. S. Pergill | Web | 1. srpna 2018 v 9:57 | Reagovat

Tohle je asi jediná rozumná cesta, kterou navíc budou ochotni rozumní lidé financovat:
https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/88977/rozpustte-si-tasku-ve-vode-chilska-firma-prisla-s-nahrazkou-igelitky.html

[74]: Uvědomte si, že v té Itálii je podstatně nižší hygienická úroveň než u nás (např. je tam podstatně vyšší riziko chytnout virovou hepatitidu typu A, takže před cestou do této země jsme proti ní naočkovali obě děti), proto snaha to alespoň částečně řešit balením "co to dá" je docela logická.

76 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 2. srpna 2018 v 0:20 | Reagovat

Třiďte odpad, ne lidi! I když v případě toho romanopisce tady tl;dr bych možná byla v krajních případech i pro druhou variantu.

77 Algernon Algernon | Web | 6. srpna 2018 v 19:01 | Reagovat

Super článek, díky ti za něj a podepisuju se pod něj. Je to úplně samé s tím, když se člověk stane veganem.

To jsou dotazy jako "A proooč?", "Komu tím prospěješ, když všichni vegani nebudou?" a podobné perly.

Před časem jsem se účastnila Ekovýzvy v podobě třiceti dnů nakupování bez plastu. Ze začátku do byla docela fuška, protože spousta z mých oblíbených věcí je bohužel v plastu, ale po pár dnech to bylo v pohodě.

Ale je pravda, že jsou věci, které se bez plastu prakticky neobejdou, třeba léky etc.

78 Algernon Algernon | Web | 6. srpna 2018 v 19:01 | Reagovat

Super článek, díky ti za něj a podepisuju se pod něj. Je to úplně samé s tím, když se člověk stane veganem.

To jsou dotazy jako "A proooč?", "Komu tím prospěješ, když všichni vegani nebudou?" a podobné perly.

Před časem jsem se účastnila Ekovýzvy v podobě třiceti dnů nakupování bez plastu. Ze začátku do byla docela fuška, protože spousta z mých oblíbených věcí je bohužel v plastu, ale po pár dnech to bylo v pohodě.

Ale je pravda, že jsou věci, které se bez plastu prakticky neobejdou, třeba léky etc.

79 Algernon Algernon | Web | 6. srpna 2018 v 19:04 | Reagovat

[13]: Trochu kecy. Jsem vegan už nějakou dobu, jak zdravě jíst vyžaduje max pár hodin studie (i když ano, já osobně tím trávím trochu víc, ale to jen proto, že mě to baví a chci znát i ty nedůležité detaily) a je to o něco levnější než karnistická dieta.

80 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 9. srpna 2018 v 18:13 | Reagovat

Doplnil jsem na svém blogu svou polemiku s Lúmenn několika dalšími články a dnes jsem tam vystavil poslední z této série, v němž naznačuji, jak by měla vypadat racionální a fungující ochrana přírody či "ekologie".

[79]: Má oblíbená otázka veganům je:
"Už jste si pořídili bachor, čepec, knihu a sléz  (jak to má kráva a další podobní živočichové)? Nebo jíte vlastní exkrementy (jak to dělají třeba zajícovití)? Nebo hodláte pasírovat svým trávícím ústrojím za den +- tolik potravy, kolik vážíte, nebo i víc (jak to dělají někteří jiní býložravci, od Pandy medvídkovité až po některé ptáky)?

81 RUBI RUBI | 21. srpna 2018 v 23:13 | Reagovat

Ty jo, po dlouhé době článek, kterej se mi fakt líbí, a to jako moc, to jako tak moc, že bych ho hned sdílela na FB, kdybych nějakej měla :D díky tobě a díky všem, co to takhle vidí, co sbírají odpadky po jinejch debilech, kterejm to odpadne od ruky, co nosej látkový pytlíky  do obchodu na pečivo, co choděj nakupovat do trhu, kde můžou nakoupit bezobalově a tak dále a tak podobně...bohužel jedna věc je to naše malý flusnutí, druhá je to, že obchody sou plný plastů - není možný nakoupit zero waste :( ale i to se doufám časem změní...osobně cejtím ve vzduchu, že se něco děje...

82 umet umet | 17. září 2018 v 0:29 | Reagovat

[21]:
Onemocnění tak možná dostaneš z vyhřátého plastu.
https://www.youtube.com/watch?v=i8PhdC8hFVo

83 umet umet | 17. září 2018 v 0:32 | Reagovat

Když už plasty, tak aspoň ukecávat výrobce na kvalitní a recyklovatelné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.